NC W-topman ontkent Irauduleuze praktijken Spellingshervorming bant fouten niet uit 'Universiteitsbestuur krijgt te veel macht' Een Spa graag. Maar. dan wel geserveerd mèt het flesje. Korte werkonderbreking bij Van Gelder Papier Zuidafrikaanse apartheid in de Kamer ^Bouwbedrijf Van Eijkelenburg in opspraak >rlichting over fboorteregeling »r Turkse vrouw Congres voor doven Bonden eisen garantie werkgelegenheid CDA over plannen van Pais: ORMAS' ADVISEURS KUNNEN LUISTEREN ÖORMAS Schadevergoeding aan Menten Terugvordering onmogelijk Vijf taalkundigen hielden onderzoek op scholen VRUDAG 19 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 B^an onze sociaal-economische redactie „JEN HAAG Voorzitter Van Eijkelenburg van het NCW (christelijke werkgevers) acht zich ai ischuldig aan opzettelijk gebruik maken van malafide koppelbazen. Hij sluit echter niet uit si itzijn bouwbedrijf onwetend heeft gewerkt met onderaannemers die belastingen (loonbelas- ïg, BTW) en sociale premies ontduiken. De belastingdienst zit in Brabant achter een zaak „t in waarbij het gaat om tien tot twintig miljoen gulden ontdoken belastingen en premies, zo Weidt het FNV-weekblad „De Vakbondskrant". tl neb belastinginspectie van Den Bosch 'o t van een aantal bouwvakkers ach terstallige belasting en premies over nl jaren 1976, '77 en '78. De bouwvak- r rs hebben gewerkt voor malafide jpelbazen. Vijfentwintig van hen >ben hun vakbond nu om hulp w rraagd. Volgens het FNV-blad va- e%en hun „schulden" van vier tot a> jenduizend gulden de man. De da «sten van hen zouden echter loon- 01 ookjes en loonzakjes hebben ge- "3 (gen waarop keurig stond ingevuld ig eveel loonbelasting en premies wa- iji i ingehouden. De FNV stuurt nu enin op een proces voor deze leden. e betrokken bouwvakkers zouden v ifs bij ziekte ook normaal zieken- d ontvangen hebben via het Soci- Fonds Bouwnijverheid, iets dat niet zou hebben gekund wanneer premie ziektewet zou zijn inge- afgedragen door hun jever. Het sociaal fonds zou mis- kunnen zijn doordat de koppel- 'j^ken wel voor enkele, maar niet voor li( werknemers premies afdroeg, jg arna bij de ziekmeldingen gesjoe- ld zou kunnen zijn met de namen ,gC i de zieken. malafide koppelbazen zijn door- ler*ns onderaannemers die werk aan- ;ij aen en daarvoor personeel leveren ik i aannemers of bouwbedrijven. De ipelbazen, waar het nu in Brabant ■en gaat, zouden op die manier heb- gewerkt op objecten van de t V iwbedrijven Van Eijkelenburg en :h ma. naam van het bedrijf van de NCW- lee izitter viel al drie weken geleden ;din een geval van een werknemer ;z<t belastingschuld voor de rechter 'el Den Bosch diende. Van Eijkelen- roitg was toen, aldus een NCW-woord- alfrder, erg verrast dat zijn bedrijf ief genoemd als opdrachtgever van lafide koppelbazen, gens Van Eijkelenburg ls het een ndaardregel in zijn bedrijf dat on- JT aannemers worden bezien op hun ecedenten, voordat ze een op- cht krijgen. Maar het blijft altijd [gelijk dat vervolgens zo'n onder nemer op zijn beurt een onder- peraannemer inschakelt, en bij de ;e daarvan minder gewetensvol te van Eijkelen- s.f ECHT (ANP) Stimezo-Neder- het Nederlands centrum buiten- rs en het Bureau voorlichting indheidszorg buitenlanders heb- samen voor Turken en Marokka- dek een pakket voorlichtingsmateri- samengesteld over geboorterege- l pakket bestaat uit een brochure, tweetalige voorlichtingsfolders r geboorteregeling, de pil, het spl- 'e, abortus, sterilisatie van de i en sterilisatie van dé man) en i woordenlijst (Turks-Nederlands tlarokkans-Nederlands). onderzoek van Stimezo is geble- dat Turkse en Marokkaanse relatief vaak abortus vra- Vrijwaring ADVERTENTIE ;rs| eli ils itn dl U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. de schade moeten opdraaien en die niet moeten kunnen verhalen op de hoofdaannemer. De bouwwereld tobt al lang met het probleem van malafide koppelbazen. Doordat zij geen of onvoldoende be lastingen en premies betalen, kunnen zij tegen lage prijzen opdrachten aan nemen en niettemin hun personeel meer betalen dan bonafide bouwaan- nemers. Zo werkt de concurrentie aan twee kanten. Bouwers staan in de verleiding de goedkoopste aannemer de opdracht te geven, en vaklieden in de bouw staan in de verleiding voor een beter netto loon van baas, te ver anderen. Pasjes NCW-voorzitter burg. werk gaat. Je doet wat je kimt, maar zoiets is nooit helemaal te voorko men, aldus Van Eijkelenburg giste ren. Als het waar is wat wordt be weerd, vindt hij dat spijtig, maar hij kan er nu niets meer aan doen. Intussen heeft de regering al wel een wetsontwerp ingediend bij de Twee de Kamer, om in gevallen als deze toch de hoofdaannemer in dit ge val dus het bedrijf van Van Eijkelen burg in de toekomst te laten op draaien voor belasting- en premie- schulden van malifide onderaanne mers. Nu blijken die onderaannemers vaak een lege huls, waardoor de ac ties van de belastingdienst geen cen ten doch slechts faillisementen ople veren. In de bouwwereld is fel verzet tegen dit wetsontwerp. Men vindt daar dat het wetsontwerp niet verder zou mo gen gaan dan het aansprakelijk stel len van de aannemer voor belasting en premieschulden van die onderaan nemers die hij niet zelf heeft aange trokken en soms in het geheel niet hoeft te kennen, zo redeneren de ver bonden van bouwondernemers. De centrale verbonden van werkgevers, VNO en NCW. hebben zich al bij dit standpunt aangesloten (Van Eijke lenburg was trouwens enige jaren voorzitter van de bouwondernemers voor hij in mei dit jaar NCW-vooizit- ter werd.) Bij de CAO-onderhandelingen voor de bouw was twee Jaar geleden, toen Van Eijkelenburg de werkgeversdele gatie nog leidde, al eens afgesproken pasjes in te voeren voor bouwvak kers, waarop hun naam en die van hun werkgever. De hoofdaannemer zou dan, ook voor personeel van on der- en onder-onderaannemers, con trole kunnen uitoefenen of de betrok ken werknemers geregistreerd staan bij de sociale fondsen. De afspraak is echter nog niet doorgegaan door one nigheid over de uitvoering, met name over de vraag of het pasje persoonlijk bezit van de werknemer of van zijn bedrijf zou zijn. Volgens de Vakbondskrant speelt in de Brabantse koppelbaaszaak een man de hoofdrol die als onderaanne mer met soms wel 150 man personeel in dienst achtereenvolgens werkte onder de namen Blom, Koelink, Flip- sen, Sluymers, De Meer en Van der Elshout. Deels waren dit door de man gekochte bedrijfjes die hij failliet liet gaan zodra de grond hem te heet onder de voeten werd, bijvoorbeeld als te veel schuldeisers begonnen aan te dringen op betaling. Deze man zou door justitie nog worden gezocht. De FNV vraagt zich af waarom werk nemers zouden moeten boeten voor zulke oplichterspraktijken. „Wat hier aan de orde is, is de wanorganisatie in de bouwwereld. Een wanorganisatie waaraan ook de bonafide werkgevers zelf meewerken", aldus het FNV- blad. w' - tl ïs+mr IjS In Deventer is gisteren voor het eerst een nationaal congres voor doven gehouden. De directeur-generaal van het ministerie van volksgezondheid, de heer Hendriks, hield de openingstoespraak, die meteen werd vertaald door een tolk en tevens op een televisie scherm verscheen. ;'Vl r/--) fEh Van onze sociaal-economische redactie WORMER Bij Van Gelder Papier in Wormer deed zich gistermiddag een korte werkonderbreking voor. De actie, die gesteund werd door de Industriebond FNV en de Industrie bond CNV, was bedoeld om kracht bij te zetten aan de werkgelegenheidsgaranties die de bonden willen hebben bij Van Gelder. Afgelopen maandag braken de bon den alle overleg met de directie van het concern af, omdat die geen garan tie voor de werkgelegenheid van de circa 4600 werknemers van Van Gel der Papier wilden geven. Van Gelder Papier heeft het afgelo pen jaar een verlies geleden van ruim 21 miljoen. Het concern is van me ning dat de grootste financiële lekken zo snel mogelijk moeten worden ge dicht, ten koste, aldus de bonden, van de werkgelegenheid. Dat zal gepaard gaan met een stroom van reorganisa ties waardoor, aldus districtsbestuur der Y. Boersma van de Industriebond FNV. grote aantallen arbeidsplaatsen op de tocht zullen komen te staan. „Van Gelder wil de reorganisaties naar het personeel toe, als betrekke lijk gering laten overkomen. Met be trekking tot Wormer eisen de bonden een garantie dat het bedrijf open blijft. Het personeelsbestand dient gehandhaafd te blijven en er dienen in nieuwe produktie investeringsbe slissingen genomen te worden," aldus bestuurder Boersma van de FNV- bond. Schijn CNV-bestuurder Van de Ende zei tij dens de demonstratieve bijeenkomst gistermiddag waarbij ruim vierhon derd werknemers van het Van Gel der-concern aanwezig waren: „Het schijnt een nieuwe tactiek te zijn van de werkgevers in Nederland, om eerst geruchten de wereld in te sturen dat een bedrijf geheel gesloten wordt en dan later met plannen te komen voor een drastische inkrimping om daar mee de schijn te wekken dat het allemaal wel meevalt Wij zijn echter van mening dat het bedrijf nog wel degelijk levensvat baar is. De vakbeweging heeft plan nen in ontwikkeling die er op gericht zijn dat er in Wormer wordt geïnves teerd omdat alleen daardoor het be drijf weer rendabel kan worden ge maakt," aldus bestuurder Van der Ende van de Industriebond CNV. Tijdens de vergadering werd door het gehele Van Gelder-personeel een mo tie aangenomen waann de werkne mers bij de Raad van bestuur van Van Gelder aandringen hun voorstel len in te trekken op basis van de uitgangspunten van de vakbeweging de besprekingen te heropenen. „Het is ontoelaatbaar dat een groot aantal arbeidsplaatsen, ruim zevenhonderd, op de tocht staan in het Van Gelder- concem," aldus luidde de motie. Om acht uur gisteravond werd het werk weer hervat. In afwachting op een antwoord van de Van Gelder- directie zullen de vakbonden en de kaderleden van alle afdelingen van Van Gelder zich beraden over eventu ele verdere acties. De bouwondernemers willen boven dien een systeem van „vrijwarings verklaringen". Die verklaringen zou den moeten worden uitgegeven door de sociale fondsen aannemers die steeds keurig hun verplichtingen hebben voldaan. Voor de hoofdaan nemer is zo'n verklaring een bewijs dat de betrokken (onder)aannemer bonafide is. Blijkt hij toch malafide, dan zou het sociale fonds, dat de vrijwaringsverklaring afgaf, zelf voor Vervolg van pagina 1 „Een werkelijke hefboom om het apartheidsbeleid af te schaffen is een radicale isolatie op sportgebied en een olieboycot." zei PvdA-woordvoer Ter Beek. De toelating zou een slag in het gezicht van het verzet tegen de apartheid zijn," zei Waltmans (PPR). De CDA-woordvoerder Mommer- steeg sprak namens de meerderheid van zijn fractie uit, weinig vertrou wen te hebben in de „stemmen van verandering" die Minister Van der Klaauw in Zuid-Afrika zegt te horen. „Dat zijn de stemmen van de blan ken, dat zijn concessies die de apart heid niet wezenlijk aantasten. We kunnen beter luisteren naar de stem men van de Zwarten. De druk op Zuid-Afrika moet worden voortgezet, iedere schijn van gas terugnemen moet worden vermeden. We hebben DEN HAAG (ANP) De reële pro duktie van woningen is volgens een raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de eerste helft van dit jaar met 22 procent gedaald in verge lijking met dezelfde periode van het vorige jaar. De totale reële bouwpro- duktie (dat is de bouwproduktle ge meten in constante prijzen) is met zeventien procent achteruitgegaan. De bouw van andere gebouwen dan woningen daalde met veertien pro cent. Herstel en verbouw namen met vier procent toe. al zo weinig middelen om effectief druk op Zuid-Afrika uit te oefenen. De geloofwaardigheid van het Jaren lange Nederlandse beleid tegen de apartheid mag niet worden aange tast," aldus Mommersteeg. Minister Van der Klaauw, sport- staatssecretaris Wallis de Vries, de WD, vijftien leden van het CDA en de kleine fracties ter rechterzijde wa ren het met deze benadering niet eens. WD-woordvoerder Bolkestein zei met klem dat Juist de gehandicap ten-sportorganisatie zich tegen de apartheid in de sport verzet. „Dit moeten we aanmoedigen, niet be straffen," zei hij. Minister Van der Klaauw stelde een „gewetensvraag: er is enige verande ring in Zuid-Afrika. Moet je deze nu aanmoedigen, of doorgaan met boy cotten omdat het allemaal toch niet helpt?" „Door nu Ja te zeggen tegen deze Zuidafrikaanse ploeg, maar ge lijk de voorwaarde te stellen dat de gesignaleerde ontwikkelingen zich positief blijven ontwikkelen, oefen je druk uit," aldus de minister. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CD A-fractie in de Tweede Kamer vindt dat minister Pais (Onderwijs) teveel macht wil toekennen aan de beroepsbestuurders van de universiteiten. Het Kamerlid Bei- nema zie gisteren dat zijn fractie vraagtekens zet bij het plan van de minister om de universiteitsraden en faculteitsraden minder bevoegdheden te geven. De coördinatie van onderwijs en we- tenschapsbeoefening komt hierdoor al te zeer bij het college van bestuur en de faculteitsbesturen te liggen, aldus het Kamerlid. In een commentaar op het deze week verschenen voorontwerp van de wet op het wetenschappelijk onderwijs zeggen de christen-democraten dat de bewindsman een „wel zeer sterke nadruk legt op positieve elementen als doelmatigheid en professionalis me." Dat kan ten koste gaan van „eveneens positieve elementen als ge meenschapsgedachte en democra tisch gehalte" vindt de CDA-fractie. Dat Pais bij de rol van de weten schappelijke staf in het universitaire bestuur onderscheid maakt tussen personeel in vaste en medewerkers in tijdeljke dienst, vindt de CDA-fracUe weinig zinvol en inconsequent. Voor al als er geredeneerd wordt vanuit het uitgangspunt van professionalisme. „Nu tiet u self, dat er in vioolspelen geen toekomst zit zeker als het gaat om Mael computers en Wordplex tekstsystemen ormas bv rembrandtlaan 9 postadres: postbus 189 3720 AD bilthoven telefoon (030) 78 7844* tele* 40130 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er zijn volgens minis ter De Ruiter van Justitie geen civiel rechtelijke mogelijkheden om de schadevergoedingen terug te vorde ren die de staat in 1952 en 1953 aan de kunstverzamelaar Pieter Menten heeft uitgekeerd. De minister zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij zijn oordeel geeft over het Menten-rapport van de commlssle- Schöffer. Twee jaar geleden concludeerde een ambtelijke commissie ai, dat de mo gelijkheden van terugvordering zeer beperkt waren. De landsadvocaat kwam tot dezelfde slotsom. Volgens minister De Ruiter heeft het rapport van de commissie-Schöffer in dit ver band geen nieuwe openingen gebo den. Menten werd destijds schade loos gesteld voor de roof van kunst werken uit zijn huis in Aerdenhout. Volgens minister De Ruiter ligt het niet op zijn weg om de bevindingen van de commissie-Schöffer nog eens op hun Juistheid te toetsen. Hij zegt, dat hem ook geen feiten of omstan digheden bekend zijn geworden die hem aanleiding zouden kunnen ge ven de conclusies van het rapport in twijfel te trekken. Naar aanleiding van de klachten van de onderzoekscommissie over het ar chiefbeheer op de departementen, zegt de minister dat thans bestu deerd wordt hoe dit verbeterd kan worden. Daarnaast is ambtelijk over leg gaande over het oprichten van een centrale archiefselectiedienst. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Maken Nederlanders geen enkele spelfout meer, als de spelling wordt vereenvoudigd? Neen, zeggen vijf taalkundigen, die een onderzoek hebben gehouden op diverse scholen. Het percentage fouten zal bij een rigoureuze spellingshervorming met de helft kunnen verminderen, maar een aantal typerende fouten bant men ook met een eenvoudiger spelling niet uit. De vijf deskundigen dr. F. Balk-Smit Duyzentkunst, dr. G. E. Booij, drs. Ch. H. van Minnen, drs. C. Hamans en drs. G. Verhoeven zijn nochtans geen voorstander van spellingshervorming. In hun boek „Spelling" conclu deren ze na de afweging van alle voor- en nadelen, „dat er onvoldoende argumenten be staan om de spelling te veran deren". Wel zeggen de vijf taalkundigen dat de spelling op enkele detailpunten kan worden bijgesteld. Zo zou het trema in een woord als ge ëvalueerd" vervangen mogen worden door een streepje, om dat „ge-evalueerd" de lees baarheid van het woord ver hoogd. Weinig besparing Vandaag wordt in Krasna- polsky in Amsterdam een dis cussie gehouden over de spel- lingsproblematlek. De vijf schrijvers van het boek „Spel ling" zullen aan de hand van een vijftal stellingen aanto nen dat er onvoldoende reden is om de spelling te verande ren. In het basisonderwijs wordt door spellingshervor ming weinig tijd bespaard. Met deze stelling nemen zij de grond weg onder het betoog van de paar deskundigen, die menen dat bij een eenvoudi ger spelling meer tijd kan wor den besteed aan zaken als vrije taalexpressie en monde linge taalbeheersing. Het is niet de eerste keer dat over spelling wordt gediscus sieerd. Sinds Kollewijn in 1891 een brochure schreef over „Onze lastige spelling, een voorstel tot vereenvoudi ging" zijn voor- en tegenstan ders elkaar in de haren gevlo gen. De laatste heftige discus sie over dit onderwerp werd in 1972 gehouden, toen de schrij ver Mulisch een aanval deed op de spellinghervormers met het schriftje „Soep lepelen met een vork". Prullenmand .De pogingen voor een eenvou diger spelling hangen nauw samen met de waardering die iemand krijgt, als hij zich schriftelijk correct weet uit te drukken. Brieven van sollici tanten worden immers met een in de prullenmand ge gooid, zodra de eerste spelfout wordt opgemerkt. Voorstanders van spellings hervorming vinden een juiste spelling echter een onjuist se lectiecriterium. Door de spel ling te vergemakkelijken zou den méér mensen goed kun nen leren spellen, waardoor ze meer kansen zouden hebben in de maatschappij, zeggen zij. De voorstanders geven de voorkeur aan een meer fone tisch schrift. De woorden zou den dan geschreven worden, zoals ze worden uitgesproken. Dus „heerlik" In plaats van „heerlijk" en „paart1' in plaats van „paard". De vijf deskun digen wijzen erop dat bij een consequente doorvoering van dit principe er minstens vijf tien tekens bij moeten komen. Deze wijziging zou zelfs bl) de meer gematigden op grote weerstand stuiten. De vijf taalkundigen, verbon den aan de universiteiten van Amsterdam. Lelden en Utrecht, hebben alle argu menten voor en tegen spel lingshervorming op een rij ge zet. Daarnaast hebben zij een onderzoek verricht op lagere scholen en op scholen voor voortgezet onderwijs. ZIJ heb ben opstellen en proefwerken op spel- en grammaticale fou ten onderzocht. De meest voorkomende fouten als ver dubbeling van de medeklin kers in een woord als „haken" en het één maal schrijven van een klinker in een woord als „maan" blijkt zelfs met ver eenvoudiging van de spelling niet te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3