Pieter Botha schept verwarring Een fraaie verfransing Gesprek met Zuidafrikaanse predikant Allan Boesak "I Bisschoppen moeten vrouwen meer horen 1 J part-time predikant Trouw :i Bluyssen steunt Schillebeeckx EVANGELISCHE KERKENGEMEENSCHAP ETTEN-LEUR VAN DA A VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET Eind augustus ontving de Zuidafri kaanse minister Alwyn Schlebusch van justitie een lange brief van de studentenpredikant van de univer siteit van West-Kaap, dr. Allan Boesak (33), waarin deze hem liet weten dat een gereformeerde die in de gaten heeft dat verschillende van de Zuidafrikaanse wetten in gaan tegen het evangelie gedwon gen kan zijn over te gaan tot bur gerlijke ongehoorzaamheid. „De menslike instansie kan nooit die selfde gesag hê as God nie, mens like wette moet altijd ondergeskik geag word aan de Woord van God soos die Christen dit verstaan," schreef Boesak. In de brief noemt de in Kampen gepromoveerde theoloog naar goed-gereformeerde traditie als voorbeeld de kerkhervormer Cal- vijn. Hij zegt: „Ook Calvijn het hierdie waarheid ingesien en ver klaar dat „aardse prinse" al hul mag verbeur wanneer hulle teen God in opstand kom. Hy was daar door duidelik dat Christene so n mag eerder moet weerstaan as gehoorsaam." Boesak houdt zich nadrukkelijk aan de gereformeerde theologie ten aanzien van de overheid. Zo lang de overheid zich gedraagt als Gods dienaresse verdient zij het gehoorzaamd te worden, maar als zij wetten maakt die mensen treft om hun diepste wezen, is verzet tegen zo'n overheid op zijn plaats. door Hans Masselink en Aldert Schipper Burgerlijke ongehoorzaamheid dus. Maar wat stelt Boesak zich daarbij voor? Doordat hij vorige week in ons land op bezoek was om als gast de gereformeerde synode bij te wonen hadden wij de gelegenheid hem onder meer deze vraag voor te leggen. ..Verreweg de meeste christenen in Zuid-Afrika zien in dat in dat land wetten zijn, die vloeken met het evan gelie. Maar het systeem blijft functio neren. zolang wij er aan mee willen werken. Daarom moeten we nu zeg gen: we onttrekken onze samenwer king. Maar noemenswaardige moge lijkheden daartoe hebben wij niet. Wij als predikanten zijn tegelijk amb tenaren van de burgerlijke stand bij huwelijken. WIJ moeten daarmee stoppen, want daarmee aanvaarden wij de afschuwelijke rassenwetge- ving. Die papieren moeten we terug sturen en niet meer doen dan een kerkelijke huwelijksbevestiging lei den. En als de kerken in een blank gebied een bijeenkomst houden waar verschillend gekleurde mensen aan meedoen, moeten we weigeren nog een toestemming te vragen. En de kerken moeten weigeren nog langer legerpredikanten te leveren, zeker als het voor deze regering is. die van militairen vraagt mensen voor de apartheid dood te schieten. Maar als de kerken zeggen: geweld is onbij bels. dat veroordelen wij, dan moeten we er iets concreets tegenover stellen. Dan zullen ze moeten zorgen hun mensen in geweldloos verzet te trainen." „Verschillende mensen in Zuid-Afri ka gaan twijfelen als gevolg van de aangekondigde verlichting van som- l mige apartheidswetten. Zo is de Na- mibische bisschop De Vries in dienst getreden van administrateur Viljoen en heeft ds. Mannikan van de Indiase gereformeerde kerk een post aan vaard in de democratic party, die meewerkt in Botha's plan voor een schijnparlement waaraan naast de blanken ook de Indiërs en de kleurlin gen mogen meedoen. Dat is wat Ik bedoelde, toen ik het op de gereformeerde synode had over de verleiding waaraan wij nu bloot staan. Sommigen onder de Indiërs hebben besloten mee te doen met de zogenaamde nieuwe bedeling. Dat« betekent dat zij zich plaatsen tegen over de zwarten. Dat Is politiek stom en verraderlijk. Het is een stap terug. Ik kan mij niet voorstellen dat de Indiër kerk daar genoegen mee neemt. Hoe is nu de verhouding tussen de zwarte gereformeerde kerken en de blanke kerk, nu bekend is geworden dat de blanke kerk regeringsgeld heeft aangepakt „Het wordt voor ons erg moeilijk de spanning met de blanke kerk vol te waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Posima MOOfOKANTOOR Porous 859 1000 AW Amsterdam W'bautsf.ia! 131 Amsterdam te' 020-913456 te'ei 13006 Postg<ro 66 00 00 Bink Ned Cred-etDan* Rektnifignr 23 00 12 574 Ctmtenteg ro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam lal 010-11SS88 (abonnementen en bezorging) tei 010-115588 (redactie) tet 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westbiaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG LEIOEN Postbus i0i 2501 CC Den Haag tet 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD OOST-NEDERLANO iu'ts'uitend administratieI Postbus 3 8000 AA Zwotie lei 05200-17030 Melkmarkt $6 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand I 15 90 Per kwartaal t 47.70 Per halt iaar 95 40 iz-e adressen Do ven i Ooga>e tamaieber<hten 9-19 30 van maardag lm v>rdag Op zondag »an ia 20 uu« te** 020-913456 Opgave rrvpi-advenenties lei 020-936868 OI schrik aan Mmi-Adv aidei-ng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswvgngen ulsimiend schnfle*!* houden. Zo langzamerhand ls de kerk niet meer de plaats waar echte ver zoening gebeurt. Dat ls triest." De blanke NG kerk wil nu het rap port Ras, Volk en Nasie over de apartheid herzien. Betekent dat een ommezwaai in deze kerk? „De regering praat nu over verande ring en in die sfeer holt de NG kerk achter de regering aan." Vfndf u dat de Zuidafrikaanse pre mier Pieter Botha concessies heeft gedaan aan de zwarten door te zeg gen dat de onzedelijkheidswet op de helling zou moeten en dat de zwarten vakbondsrechten krijgen? „In Zuid-Afrika wordt veel gepraat, maar er gebeurt niet veel. Botha zegt dat hij de wet op de gemengde huwe lijken wil herzien, maar die mensen moeten eerst toestemming krijgen en de aanvraag wordt op zijn merites beoordeeld. De kerken hebben daar entegen gezegd dat een paar het recht moet hebben zelf te beslissen. De staat mag niet een barrière van ras of wat dan ook opleggen. Wat veel belangrijker is dan al die beloften die Botha doet ls dat Venda onafhankelijkheid krijgt en een hele boel mensen hun staatsburgerschap kwijtraken. Rassenclassificatie staat nog steeds in het wetboek, evenals de gescheiden woongebieden en de ge scheiden scholen. Hoe kan Botha punt tien concreet maken als hij bij punt, een, twee en drie nog helemaal niet is geweest". Dr. Allan Boesak Zijn de aankondigingen van premier Botha niet als een eerste lichtpuntje te zien? „In de jaren zeventig hebben we al beloften gehad. Het is met de discri minatie afgelopen, zei minister Pik Botha in 1974. Vorster zei in 1975: Geef Zuid-Afrika zes maanden de tijd en dan zal de wereld zien waar we thans staan. Wat Botha nu doet is enige punten halen uit die algemene beloften. Wat hij moet doen is gren zen weghalen, zodat ledereen kan wo nen waar hij wil. Maar dat doet hij niet. Botha weet dat hij de wereldopinie beinvloedt. hij weet ook wat de uit spraken van Pik Botha en Vorster hebben uitgehaald. Al koop je niet veel voor zijn uitspraken, hij koopt toch wel een beetje tijd om door te gaan met zijn apartheidspolitiek. Verder is Botha een heel slimme man. Hij loopt met zijn uitspraken de kans om een heleboel mensen in de rech tervleugel van de Nationale Partij te verliezen. Dat wil hij wel. Hij wil wel 25 k 30 zetels kwijt aan de Herstigte Nationale Partij (HNP), want interna tionaal gezien is het voor hem veel beter een oppositie van rechts te heb ben dan van links. Hoe harder rechts schreeuwt, hoe gemakkelijker Botha tot het westen kan zeggen dat hij het zo moeilijk heeft met de rechtse op positie. Dan klinkt hij veel gematig der dan zo'n meneer Jaap Marais, die een blatante racist is". „Botha is ten tweede geschrokken van de nieuwe leider van de Progres sieve Federale Partij, Van Zyl Slab bert. Die man schijnt het veel beter te doen dan zijn voorganger Colin Eglin, is Afrikaner, jong, charmant en heeft aantrekkingskracht op jonge intel lectuelen. Voor de eerste maal lijkt de PFP een politieke bedreiging en een geloofwaardige oppositie van links te worden. Daar heeft de heer Botha geen enkele behoefte aan en gaat hij dingen zeggen die de „verligte" Afri kaners ook hebben genoemd. Ge mengde huwelijken bijvoorbeeld slaat bij deze groep wel aan. Dan blijkt dat Botha bijna hetzelfde zegt als de oppositie, die het alleen maar bij woorden kan houden, terwijl Bo tha het kan uitvoeren, als hij dat wil. Daarmee ontneemt hij Van Zyl Slab bert zijn aantrekkingskracht. De uitspraken van Botha dienen een drieledig doel. Voor zijn „verligte thuisfront", voor internationale con sumptie en hij schept volledige ver warring, ook in de zwarte gemeen schap. ADVERTENTIE door Benjamin Barnard Al sinds enige tientallen Jaren staat de „verduitsing" die de grote Joodse filo soof Martin Buber van de Hebreeuwse bijbel heeft gemaakt, te boek als mis schien wel de meest gezaghebbende ver taling in enige moderne Europese taal. Die faam berust voornamelijk op de originaliteit van zijn werk: in dienst van het Hebreeuws gooide hij, waar nodig, het Duits eenvoudigweg om, in plaats van de stugge oudtestamentische taal aan te lengen tot een dun onpoëtisch papje. Vandaar ook. dat Buber de in Nederlandse oren wat griezelig klinkende term ..verduitsing" op zijn eigen werk toepaste, en het woord „vertaling" (vertalen is verraden!) vermeed. De gedachte ach ter deze wijze van omgang met een oorspronkelij ke tekst is zeker niet nieuw, maar wèl beslissend voor het behoud van de spankracht die een tekst behoedt voor loos geëmmer of oubollige joviali teit Theologen, in hun onmacht om redelijk Neder lands voort te brengen, hebben het, als ze een vertaling in de trant van Buber bedoelen, over een „idiolekte vertaling", maar dat is slechts een versluierend wanwoord, dat wat mij betreft zo snel mogelijk naar de vergetelheid dient te wor den verbannen. Het gaat gewoon om een goéde vertaling. Hoewel: die gewoonte is in ons land sedert de Statenvertaling wat aan het wegebben. Wat het Nederlands Bijbelgenootschap presteert in dit opzicht, is van een schijnbaar door kwel zucht Ingegeven minachting voor de kwaliteiten van het Hebreeuws en de talloze verborgen moge lijkheden in het Nederlands. Jesaja, toch een dichter van enig gehalte, klinkt in de nieuwste vertaling van het Bijbelgenootschap als een con tactgestoorde mummelaar, en wat er van Groot Nieuws Oude Testament dienaangaand op stapel staat, zal wel even ijzingwekkend worden als het reeds gepubliceerde Nieuwe Testament „in de omgangstaal". In tegenstelling tot Buber, is de in het Frans publicerende Joodse schrijver André Chouraqui nagenoeg onbekend in ons land. Die onbekend heid heeft ongetwijfeld te maken met de gangbare vaderlandse huivering voor het Frans; vooral het onderwijs heeft de laatste tijd wat dat betreft huzarenstukjes van onbenul uitgehaald. In ieder geval is Chouraqui voor de meeste theologen en literair geïnteresseerden een vreemde naam. En toch heeft deze Chouraqui gedurende de afgelo pen jaren een in losse delen uitgegeven „verfran sing" van de ganse Heilige Schrift (anders dan Buber heeft hij ook het Nieuwe Testament in zijn arbeid betrokken) afgeleverd, die de „verduitsing" van Buber in verschillende opzichten overtreft. In de eerste plaats (al hoed ik mij er wel voor daar een stellige algemeenheid van te maken) is ge schreven Frans vaak wat stijver, maar om die reden meestal ook precieser dan het Duits, dat zich nogal eens van omwegen moet bedienen en de neiging heeft in grote, maar volstrekt voze gebaren te vervallen, hemelsbreed verwijderd van de binnenweg naar het doel. Weliswaar valt er op de wijze waarop Buber het Duits bedwingt niets af te dingen, maar zelfs bedwongen Duits blijft Duits, en het woord „Herrgott" doet mij toch meer aan Caesar denken dan aan de Overste van Israël. Dat het Frans beknopter klinkt in mijn Hollandse oren, is natuurlijk Chouraquis eigen verdienste niet. Maar de verbluffende vaart die hij aan zijn Franse versregels mee weet te geven, en de feilloze precisie waarmee hij Hebreeuwse spraaknuances in het Frans weergeeft, zijn hoogst overtuigend. Ik had als lezer ('t kost je een heel leven om de hele reeks door te werken, maar enfin) geregeld de neiging om verrukte uitroepjes te slaken, en dat overkomt mij gewoonlijk alleen maar als ik iets uiterst moois lees. André Malraux prees, blijkens de binnenflap van het deel dat de verzen van Jesaja bevat. Choura quis vertaling met Frans pathos als een „grandi oos avontuur van de geest", een hartekreet waar voor de meeste schrijvers in ons land, druk doen de met hun eigen gereformeerd jeugdsyndroom, ongetwijfeld te bekrompen zijn. Een Pé Hawin- kels niet te na gesproken, wordt een serieuze benadering van de bijbel als literair meesterwerk in ons taalgebied vermoedelijk nog jaren door godsdienstige complexen afgeschermd. De eigenlijke aanzet tot dit artikel was een heel ander boek van Chouraqui, in Nederlandse verta ling ..Leven voor Jeruzalem" getiteld, dat mij echter als gerede aanleiding om Chouraquis verta ling onder de aandacht te brengen aanzienlijk geslaagder leek, dan in enig ander opzicht. In tegenstelling tot wat de uitgever op de flap aankondigt, is het boek bepaald geen roman. Wat het wel is, valt niet helemaal te omschrijven: een soort in vertelvorm geschreven documentaire over. of een persoonlijk gehouden geschiedenis van Jeruzalem als geestelijk, politiek en godsdien stig centrum van de wereld. Op zichzelf heb ik tegen een dergelijk mengvat van genres geen enkel bezwaar (wat zou ik ook), maar als iemand een boek in vertelvorm schrijft, zodat zijn uitge ver het in arren moede tenslotte maar als roman presenteert, ook al is het dat niet. moet hij natuur lijk wel kunnen vertéllen. En het merkwaardige is nu. dat dezelfde Chouraqui die zich zo'n meester- vertaler Hebreeuws-Frans heeft bekroond, als ver teller opeens danig tekort blijkt te schieten. Het kan natuurlijk aan het Nederlands liggen, al krijg ik niet de indruk, maar de dweperige toon waarop hij de geschiedenis verhaalt van de stad waarvan hij ..voorzitter van de commissie van culturele zaken" is, krijgt iets van een gemankeerd helden dicht. En dat is jammer, omdat de hoeveelheid materiaal die hij verwerkt, op zichzelf boeiend genoeg is. Het heeft misschien ook te maken met zijn visie op Jeruzalem als absoluut centrum van de wereld. Die gedachte is mij vreemd, en heeft mij daarom vermoedelijk ook ingenomen tegen de bijbehoren de toon van verrukking. Jeruzalem is voor mij een stad op 32 graden Noorderbreedte en 35 graden Oosterlengte, zij het dan ook een stad met een zeer opmerkelijke geschiedenis. Maar niet het allesbeslissende centrum van deze planeet. Benjamin Barnard (studeerde theologie te Brussel) over: „La Bible, traduite et pré- sentée par André Chouraqui", uitgeverij Desclée De Brouwer, Parijs, per deel ong. dertig gulden; en: „leven voor Jeruzalem", André Chouraqui, uitgeverij Gooi en Sticht, Hilversum, prijs 29,90. Wending, het maandblad voor evangelie, cultuur en samenleving. In deze aflevering: DEMOCRATISERING EN HET BEDRIJFSLEVEN o.a.: Arie van der Hek Meindert Fennema H. J. van Zuthem Herman Boode verder in dit nummer: J. Sperna Weiland Te bestellen bij: Boekencentrum. Postbus 84176. Den Haag: telefoon 070-512111. Stuur mij 1 exemplaar van het oktober nummer van Wending 5,25 verzendkosten) Stuur mij een proefabonnement van 4 maanden voor 10, INaam Adres II ADVERTENTIE is een federatie waarin de Gereformeerde en Hervormde Kerk te Etten-Leur smds 1972 volledig samenwerken Alles doen wij samen één kerkdienst, één pastoraat, één diakonie. één financieel beheer, één commissie zending en werelddiakonaat, enz Naast onze full-time Predikant. Ds A M van Zweeden, zijn 65 medewerkers actief m 8 sect'eraden en 4 coördinatiecommissies (nl pastoraat, diakonaat. leugdzaken en financiële zaken), welke op hun beuri gecoördineerd worden door een federatieraad van 6 leden Gaarne zouden wij in contact komen met een d'e 2 3 dagen per week een of meer van de volgende taken geheel ol gedeeitenik van onze full-time Predikant overneemt pastoraat. ieugdwerk (w.o catechese), bejaardenwerk of industriepastoraat. Inlichtingen over - onze Kerkengemeenschap (ontstaan, jaarverslag, organisatorische opzet, conventie) de woonplaats Etten-Leur (28 000 in woners. scholengemeenschap va" mavo t/m gymnasium, lagere en hogere beroepsooieidingen. schouwburg, sporthallen enz verkrijgbaar t>i H P Verseveidt scnba federatieraad. Moerdqkse Postbaan 6. Etten-Leur. tel 01608-13132 (overdag 076-139106) FTTOlfU* UTRECHT (ANP) De pastoraal werksters van het bisdom Utrecht willen hall december een brief sturen aan de Neder landse bisschoppen waarin zij lucht geven aan hun verontrus ting over de positie van de vrouw in de rooms-katholieke kerk. In de brief, geschreven met het oog op de bijzondere bisschoppensynode met de paus in Rome, staat dat de vrouwen, hoe trouw ze ook aan de kerk zijn, te weinig worden gehoord door de bisschoppen Zij willen mee spreken over kwesties waarvan zijn persoonlijke ervaring hebben, schrij ven de pastoraal werksters en waaro ver de kerkelijke leiding de laatste tijd zoveel uitspraken doet. Hiermee wordt gedoeld op geboorteregeling, huwelijk en gezin, abortus provoca- tus. werk. moederschap, opvoeding en homofilie. Volgens de briefschrijfsters willen de vrouwen ook worden gehoord als het gaat om hun roeping tot heiligheid, die voor sommigen ook een roeping tot het priesterschap Inhoudt. De pastoraal werksters wijzen erop. dat de vrouwen de meerderheid vor men van de actieve gemeenschapsle den in de rooms-katholieke kerk: ze doen huisbezoeken, gaan naar de kerk, zitten in kerkelijke gespreks groepen en doen mee met de kateche- se De pastoraal werksters van het bisdom Utrecht willen handtekenin gen inzamelen van mensen die het met de inhoud van de brief eens zijn. De briefschrijsters vinden dat vrou wen in de leiding van de bisdommen, dekenaten en parochies een groter aandeel kunnen krijgen. Ze zeggen samen met de bisschoppen eraan te willen werken dat de achterstand van vrouwen op dat gebied opgeheven wordt. Ten slotte wensen de pasto raal werksters van het bisdom Utrecht de bisschoppen een vrucht baar gesprek in Rome toe. DEN BOSCH (ANP) Het beraad van priesters en pastorale werkers en het diocesaan pastoraal beraad van het bisdom Den Bosch hebben beide in een brief aan prof. dr Edward Schillebeeckx hun steun aan hem be tuigd. Als voorzitter van het Bossche priesterberaad heeft bisschop Bluys sen de brief ondertekend. Naar aanleiding van het onderzoek, dat de congregatie voor de geloofs leer in Rome tegen de Nijmeegse hoogleraar heeft aangespannen, zegt het beraad geschrokken te zijn. dat de rechtzinnigheid van Schillebeeckx in twijfel wordt getrokken. Het be raad spreekt zijn vertrouwen in Schil lebeeckx uit en zegt te hopen, dat diens geloof en theologisch onder zoek als oprecht en rechtzinnig er kend zullen worden. Ook de decenale raad van het decenaat Westland heeft Schillebeeckx zijn sympathie betuigd. Waaruit bestaat die verwarring? De verwarring ontstaat het meest bij de christenen, omdat Botha op een christelijke manier praat. Nu zeggen de christenen dat we voor het eerst een minister hebben die praat over liefde voor elkaar, over christelijke waarden en over de strijd tegen het boze en het communisme. Vorster heeft dat niet gedaan. Daarom den ken de Zuidafrikaanse christenen dat Botha christen wil zijn en zich chris telijk opstelt. Dat vinden ze van een politicus geweldig. Een christen, vooral een zwarte christen die dan nog kritisch blijft, zit dan al heel gauw in de hoek van de extremisten. Dat is nu met bisschop Tutu gebeurd en dat gebeurt ook met anderen van ons. Daarmee schept Botha verwar ring en splitst hij een christelijke oppositie, waarvan ik het gevoel had dat deze de laatste jaren dichter bij elkaar was gekomen". Bisschop Tutu heeft nu problemen met de Zuidafrikaanse regering om dat hij zich voor een kolenboycot tegen Zuid-Afrika heeft verklaard. Stelt u zich achter Tutu op? „Tutu heeft erop gewezen dat je er ook verder bij na moet denken als je steenkool in Zuid-Afrika koopt. Dat heeft die moeilijkheden veroorzaakt in Zuid-Afrika. De Raad van Kerken stelt zich achter Desmond Tutu op. Ik stel me ook volmaakt achter de uitspraken van Tutu op. De mensen die in Zuid-Afrika investeren, moeten er ieder moment op worden gewezen wat een investering in Zuid-Afrika Inhoudt." Loopt u nu niet hetzelfde gevaar als bisschop Tutu? „Ja, dat is wel zo. Dat kan niet an ders. Het is frappant dat Tutu niet meer heeft gezegd dan de Raad van Kerken de laatste jaren ook heeft gezegd. Ik denk dat ze een stok zoe ken om de Raad van Kerken en Tutu mee te slaan." EEN VRAAG VOOR Dl KERK V Het tweede boek van de Frani E romanschrijver J. K. Huysma |S in het Nederlands vertaald is drift) handelt over de eenzame vrijgezel Folantin. Hij heeft ee*0' bescheiden ambtenaarsbaant voornamelijk bestaat in het k el van brieven. In dit boek gaat 1 voornamelijk om de problem? hij met het eten heeft. Hij zwe t de ene eetgelegenheid naar de si andere, verlaat er zelfs een enl j, keer zijn buurt in Parijs voor, i rs altijd loopt het weer op niets u p| hij op een avond „een paar nai ri winden ruikende eieren" zit werken, bezorgt de conciërge 1 r6 doodsbericht van een tante aaig{ hij twintig jaar niet meer geda »e heeft. Zij was koorzuster en on 'w het bericht staat „zoet hart va >g Maria, wees mijn heil (300 dagi aflaat)". Met het bericht in zijijj mijmert hij over haar leven en n benijdt haar om haar rustige verstilde leven. „Wat een levensvulling is het gebed. Wa Jj tijdverdrijf de biecht en wat ei uitzicht in de liturgie! 's Avom naar de kerk, je verzinkt in me en de ellende van het leven va af; de zondagen smelten weg 1 eindeloze diensten, in slepend gezangen en vespers, want op zielen heeft zwaarmoedigheid vat". Een ogenblik piekert hij verder over het benijdenswaar van tante Ursule-Aurelié. Hij 1 c dat het voor hem niet is wegge1 „Waarom heeft de kerk de onzinnigste geloofswaarheden® dogma willen verheffen?" Hij n zich haar leven wat in te denk i1 Maar als hij dan denkt aan hefJ klooster als een tuchthuis, eei I van gruwel en verschrikking, i zijn jaloezie over. Het is niet v n hem. Nog even vraagt hij zich n overwegingen af:waaromin troostende godsdienst er allee C de armen van geest"? Het is d<n dat hij met armen van geest z< t onnozele bedoeld. Zouden vel D met deze vraag zitten? Waarojg wordt er zo vaak gesproken al r allemaal zo eenvoudig is, geef I en alles is in orde? U Een vraag voor de kerk. g VOORBIJGANG Beroepingswerk NED. HERV. KERK Gz Aangenomen naar Edam: S.r kand. aldaar. Afscheid op 21 oktober van veen: P. Feenstra ber. te Oi van Rotterdam-Klaringen: stake, ber. te Oud Beijerland meente Ontmoetingskerk); vk, men: J. A. Rietberg wegens»" ming tot geestelijk verzorger® herv. stichting Den Ooiman tinchem; van Oude Tonge: Hj, ber. te Katwijk aan Zee. Intrede te Nijverdal: A. J. de Scharnegoutum. Bevestiging op 20 okt. te Ze dingspredikant): J. E. de Gro heen te Middelharnis, die ii^, van de geref. zendingsbond w [j gezonden naar Peru. GEREF. KERKEN w Intrede te Zierikzee: P. Blok Joure; te Zoetermeer: R. Kliji Groningen-Noordoost; te oord: R. H. Nieuwenhuis uit drecht; te Aalsmeer: P. Vers Oss. GEREF. KERKEN (VRIJG. Beroepen te Hoogeveen: P. berg te Stadskanaal. CHR. geref. kerken Intrede op 26 okt. te Assen, kand. te Apeldoorn. Prof Van Biemen Prof dr A. van Biemen neen dag afscheid als secretaris interkerkelijke arbeiders! schap der woodbrookers (reli cialisten in Nederland) en als lid van het vormingscentn deze vereniging in Bentveld. jaar actief geweest bij de schap. Hij was de opvolger bekende religieussocialist Banning en legde in zijn func uit zijn hervormde achtergrc band tussen religie en soc Van Biemen is buitengewoon raar in de godsdienstsociolo de Universiteit van Amsterd zijn afscheid wordt het boek jaar religieussocialisme in land" gepresenteerd, dat naa ding van Van Biemens afsc bestuurslid van de arbeiders schap der woodbrookers ver Hans Seigewasse De voormalige staatssecreta kerkelijke aangelegenheden Duitsland, Hans Seigewasser derdag op 74-Jarige leeftijd i overleden aan een hartaan was daar voor een reünie v oorlogsstrijders. ADVERTENTIE ALLEEN DE SCHRIFT! Dat is een van de grondbeginselen van Reformatie, die we op 31 okt. herdenken nu: 200.000 schoolkinderen in Brazilië h« geen Nieuwe Testament. Wij mogen er hun een geven: 2,63 per Laat het niet bij mooie leuzen alleen Geef „De Schrift alleen" Giro 901.000 In de Rechte Straat te Velp G. vermelding NTBr. ank

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2