Onduidelijkheid over sponsors Bokswedstrijd in teken van rassenongelijkheid VoSksheSd fortisch at steek allen I Jan Timman mensen in de sport IIJB voorzichtig met reclame op shirts van Olympische kandidaten Schorsing voor Jan van Deinsen ïïTf51Tï| RIJDAG 19 OKTOBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 19'RHS 23 soor Erik Oudshoom 1i LBURG De Nederlandse IJshockey Bond lijkt enige huchtere pogingen te ondernemen om paal en perk te ellen aan de steeds verder voortwoekerende wildgroei bin- in haar eigen sponsorjungle. Deze week werd door bonds- i orzitter Fred Schweers, overigens eenzijdig, een maatregel 8 gekondigd die geselecteerden voor de Olympische Winter- elen met onmiddellijke ingang verbiedt om nog langer o irtreclame te dragen. Het betreft een twintigtal spelers van ii topclubs Amsterdam, GIJS en Heerenveen Flyers. Het R rbod geldt niet voor de bij de NIJB geregistreerde clubna- p ;n. Daardoor zuilen bij Amsterdam en Heerenveen alleen iel iar opschriften van kleine co-sponsortjes van de tricots f rwijderd hoeven worden. ;o B-praeses Schweers heeft dit alles 11 loten onder het voorwendsel dat 0 de bepalingen van het Intematio- l,e al Olympisch Comité strikt wil na- en. Navraag bij het Nederlands s rmpisch Comité leert echter, dat dragen van shritreclame door uit- 5C korenen voor de Olympische Spe- in de nationale competitie is toe- P" taan. tenzij de betrokken bond kan aantonen dat de atleten 6' n inkomsten derven uit de verkre- 'al i sponsorgelden. NIJB's eerste 0 n Fred Schweers: „Dat is geen rR it. In onze statuten is vastgelegd 1 uit sponsorgelden geen honoraria S- gen worden uitbetaald. Nee. met 0 ie maatregel willen wij gewoon alle eilijkheden zien te omzeilen. Ik erift ook wel, we zijn ons boekje nog te buiten gegaan, maar je kan in geval niet voorzichtig genoeg lënfc» et B ^verbod op de shirtreclame is ana- et' g aan een maatregel die onlangs in ?5' st-Duitsland van kracht werd. In d 'Bondsrepubliek vloeien de spon- 3 teelden echter wel direct in de zak- van de ijshockeyers. De beslis- van de NIJB blijft dan ook voor- Li. '7<pr Max Pam «STERDAM Mocht ik u ren, hooggeëerd publiek, irspellen dat de Hongaar "tuijos Portisch het interzona- i toernooi in Rio de Janeiro d>g winnen, vandaag moet ik igeven dat ik maar beter koffers kan pakken voor Tfiboektoe, want Portisch at in zijn hangpartij tegen ^Jgan, nota bene nummer bjftst op de ranglijst, zo goed anl verloren. 0 lis een routinier als Portisch is ken- ge jk in deze zenuwslopende strijd 50(jizelf niet gebleven. Ongetwijfeld ergernis dat hij niet onmiddellijk deze knoeier kon winnen, moet "fltisch de partij naar het hoofd van tegenstander hebben gegooid. De tij is nog afgebroken, maar vol de berichten is Portisch' positie iloos. (a W nbi. „.«üccardo Patrese is maar net aan de dood aPt Tijdens een testrit in Mugello ilta A *l)n auto vlam Omdat het slot van zijn nftdseordel kiemde kon hij de au'.o niet Sl ler, D«- juist passetende Amerikaanse cou- 34! Ut, Ch ever slaagde er Ir. Patrese te JCcn De Italiaan kwam er met lichte ver OP ,lr«en vanai. 9l- Rüfsport In Boekelo Is voor de hetlt *77 deelnemende combinaties de interna 5-J military begonnen Voor 38 stond de uurpro..-! op het programma. De Nederlan- Stibbe had een uitstekende start, hij lUwvcorlopig de eerste plaats in bezit lopig door raadselen omhuld. Schweers is mogelijk door de presi dent van de internationale ijshockey bond. de Duitser Sabetzki, op zijn vingers getikt vanwege het door de NIJB gevoerde sponsorbeleid. De be palingen van de IIHG verbieden na melijk elke vorm van shirtreclame. Het wordt evenwel al jaren ooglui kend toegestaan. Los van deze affaire speelt nog een andere kwestie. Vorige week kondig den twee eerste divisieclubs bijna te gelijkertijd aan. dat zij in het bezit waren gekomen van een nieuwe spon sor. De afgesloten contracten bleken echter van zo'n broos gehalte dat beide verenigingen het niet aandurf- ten om de papierhandel eerst ter inza ge aan te bieden bij de Nederlandse IJshockey Bond. Hoewel met een op tie op een meerjarencontract, sloot GIJS een éénjarige verbintenis af met een snoepfabrikant en HYS ging eveneens voor één jaar in zee met een frisdrankenleverancier. Uit persbe richten die beide verenigingen rond stuurden blijkt dat er geen sprake is van naamskoppeling, maar dat zowel GIJS als HYS geheel zijn omgedoopt in fabrieksnamen. Dit gegeven en de lengte van de ver bintenissen (één jaar. moet zijn drie jaar) is geheel in strijd met de richtlij nen die de Nederlandse Sport Federa tie heeft opgesteld voor een sponsor contract. Commentaar van NIJB-se- cretaris Joop van Rijswijk: „Officieel weten wij nog van niets. Ik heb uit de kranten moeten vernemen dat beide clubs over een nieuwe sponsor be schikken. De hele affaire verbaast mij. Gewoonlijk plegen de clubs eerst nog even met ons overleg, alvorens ze met een geldschieter in zee gaan. De nieuwe namen van GIJS en HYS er kennen wij absoluut niet. De NIJB is destijds een van de initiatiefnemers geweest voor het opstellen van richt lijnen. Wij gouden ons niet erg geloof waardig maken wanneer we nu bij de eerste confrontatie al overstag gaan. Ook kunnen we niet meer tolereren dat geldschieters invloed uitoefenen binnen de besturen. Dat .er kranteh zijn die van de een op de andere dag het beestje een nieuwe naam geveh moeten zij weten. Alhoewel ik niet had verwacht dat ook het radio-pro gramma Langs de Lijn er aan mee zou doen. Wij willen juist de situatie voorkomen waarin een club het ene JOOP VAN RIJSWIJK: „Eigenlijk vraag ik me af of het werkelijk noodzakelijk was dat er een sponsor in huis werd gehaald". jaar Piet wordt genoemd, het andere jaar Klaas en weer een ander Jaar Gerrit. De clubs kunnèn nu wel zeg gen: dat schrikt de sponsors af, maar dat vind ik een weinig overtuigend argument. Het is juist onze bedoeling de Nederlandse ijshockèyverenigin- gen tegen zichzelf beschermen." Het komt er dus op neer, dat zelfs al hadden GIJS en HYS eerst hun pa pieren ter inzage aangeboden bij de NIJB, dan nog was het antwoord on verbiddelijk „Nee, dit kan niet", ge weest. Bondsvoorzitter Schweers: „Nogmaals, éénjarige contracten kennen wij niet." En Joop van Rijs wijk daar weer op inhakend: „Meer als dat kunnen we niet doen. Wij staan verder machteloos. Het enige wat we ze wellicht kunnen verbieden is het spelen met shirtreclame." Voor die maatregel komt GIJS toch al in aanmerking. Toegegeven het lijkt ver gezocht, maar aangezien de Groningers hun nylon tricots beschil derd hebben met een niet geregis treerde Clubnaam is dat een overtre ding op het verbod dat bondsvoorzit ter Schweers heeft uitgevaardigd voor de „Olympische Spelers". Joop van Rijswijk overigens verder: „Ik kan natuurlijk niet in de boeken van de betrokkenen kijken, maar ei genlijk vraag ik me af of het werkelijk noodzakelijk was dat er een sponsor in huis werd gehaald. Met een ver standige huishouding moet het mo gelijk zijn om zonder sponsor verder te gaan. Er zijn andere wegen om inkomsten te derven en het wordt tijd dat de clubs die eens gaan betreden." Als alternatieven draagt Van Rijs wijk aan: meer inkomsten aanwenden uit reclameborden; volgens de beheerder van het bondsbureau moet het moge lijk zijn uit deze business tachtigdui zend gulden per jaar op te strijken. Onderhandelingen met de ge meenten openen over een lagere ijs- huur. (ook binnen het Nationaal Sport Overleg zou de NIJB zich hier voor sterk kunnen maken) De exorbitant hoge uitgaven aan Canadezen aanzienlijk terugschroe ven. Van Rijswijk afsluitend: „Twee of drie Canadezen, dat moet in de toekomst het maximum worden." Uitslagen Nederlandse Beker: Tilburg Trappers- Heerenveen Flyers 5-5, NIJmegen-GIJS 6-3, HYS- Utrecht 7-8, Olympla-Den Bosch 7-7, Den Bosch- Tllburg Trappers 4-5, Utrecht-Nijmegen 1-7, Olympla-HYS 7-7, 1Heerenveen Flyers 2. Amsterdam 3 OIJS 4 Tllburg-Trappers 5. Nijmegen 6 Den Bosch 7 Olympla 8 HYS 9 Utrecht 10 6 3 I 15 79-38 11 7 1 3 15 79-44 H 7 1 3 15 70-50 11 6 1 4 13 56-49 10 5 0 5 10 49-44 11 3 3 5 9 47-58 11 2 3 5 7 52-74 11 2 3 6 7 59-75 10 2 1 7 5 35-94 DEN HAAG Jan van Deinsen staat de eerst volgende twee wedstrijden naast het elftal van Feyenoord. De tuchtcommissie van de KNVB strafte hem met twee wedstrijden onvoor waardelijk, een wedstrijd voorwaar delijk en een boete van 300 gulden voor de drie gele kaarten die hij In de loop van dit seizoen had opgelopen. Henk van der Vlag (FC Utrecht) die twee weken geleden In de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles door scheids rechter Geurds van het veld werd gestuurd en voor zijn rode kaart vijf wedstrijden onvoorwaardelijk kreeg heeft er van de tuchtcommissie nog een wedstrijd bij gekregen. Van de Vlag mocht verweer voeren tegen de omzetting van een voorwaardelij ke in een onvoorwaardelijke straf. De tuchtcommissie heeft gemeend deze straf te handhaven zodat Van der Vlag in totaal zes wedstrijden voor FC Utrecht zal moeten missen. FC Amsterdam-trainer Tonnie Bruins Slot heeft voor zijn „wange drag" langs de lijn tijdens de beker wedstrijd NAC-FC Amsterdam slechts een boete gekregen. Hij zal 350 gulden aan de bond moeten af dragen. Portisch werkelijk zal verliezen, u mij niet meer horen beweren, it in Rio blijkt iedereen zo te lij onder de ondragelijke spanning het niet uitgesloten moet worden dat Kagan in een vlaag van te nog een dame weggeeft. alles is dus zeer gunstig voor iman, die gisteren een rustdag De Nederlander mocht toezien Petrosjan en Hübner, zoals de n wachting was, een salonremise elkaar schoven. Hübner is nu speeld en heeft IIlh punt, als 1. laagste hangpartij tegen Harandi I7.hise wordt. Een andere kandidaat r de drie topplaatsen, Ivkov, ver- QQ een half punt door een remise \jq sn Balashov. 3 7 t een overzicht van de partijen die gespeeld moeten worden. Naast heeft Portisch twee ebroken partijen tegen Velimiro- en Kagan. Het duel met Velimiro- moet als remise worden ge al staat Portisch wat beter Tpe laatste ronde moet de Hongaar zwart tegen Schamkowitsch. Pe- heeft nog een partij te goed, 2, lelijk met zwart tegen Ivkov. iman moet zich buigen over twee 20(|gpartijen. het slepende eindspel ïn Velimirovic en de remisestand En Ivkov. In de laatste ronde treft liman met de in dit toernooi falen- 37. Cubaan Garcia. tiende ronde Garcia (Cubai-Vaganlan (Sov.) Sunye (Brai-Sax (Hom 0-1. Balashov (Sovj- 'f0f k (Joci 0.5-0.5. Petroslan (Sovi-Hübner (WDlj l.g 5. De volgende partijen werden afgebroken ,|0 ndl (Iri-SmeJkaJ (Tsji, Hebert tCani-Shamko- l/S). Portisch (Honi-Kagan dar). Velimirovic •Bronsteln (Arg> Jan Timman en de Philip- hadden een vrije dag 1 Hübner (WD!) II punten - 1 afgebroken 2 Petrosjan (Sov) 10.5 (u!t 18). 3 Portisch 0-2 lult 16). 4 Tlmman (Ned) 9 2 (uit 16). a ihoni 9 1 (uit 16). 6. Ivkov (Joe) 8 (uit 16). '■jhttjov iSov) 8 1 (Uit 16). 8 Vaganlan (Sov) 8 I.Torre (Fll) 8 (uit 16). 10 Smejkal (Tsj) 7.5 16) 11 ShanücQvtts] (VS) 7.5 *- 1 (uit 16). (Brai 7.5 *1 (uit 16). 13 Velimirovic (Joei Hult 1$). 14. Garcia (Cubi 5.5 - 2 (uit 16) 15 •tein iArg> 5.5-2 (uit 17). 16. Harandi dra) 4 uit 16). 17 Kebert (Can) 4 1 (uit 16). 18. n (tan 3.5 i (uit 161 Van onze correspondent JOHANNESBURG Al op voorhand staat vast dat ko mende zaterdagavond een nieuw turbulent gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaargewicht wordt toege voegd aan de lange lijst. Het gaat echter deze keer niet om bluf en rumoerigheid maar om een delikaat ge vecht tussen een blanke en een niet-blanke in Zuid-Afri- ka. Om precies te zijn, tus sen de Zuidafrikaan Gerrie Coetzee en de zwarte Ameri kaan John Tate. Het is dui delijk dat dit duel vooral moet worden gezien tegen de achtergrond van de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. Het is in ieder geval een mo gelijkheid voor het steeds meer geïsoleerd rakende land om te pronken met een sportwedstrijd van enige im portantie. Coetzee-Tate staat in het teken van de voorzichtig gewijzigde politiek van Zuid-Afrika ten aanzien van de sport. Theoretisch, maar niet veel verder, is rassenintegratie in de sport mogelijk gemaakt. Praktisch duiken er voortdurend problemen op. want Zuid-Afrika heeft nog een lange weg af te leggen naar echte rassenintegratie in, nog steeds, al leen de sport. Het boksduel beves tigt dat beeld. Over de Zuidafrikaanse opvattin gen hebben zich al enkele storm achtige scènes afgespeeld tussen de Amerikaanse bokspromotor Bob Arum en de Zuidafrikaanse over heid en sportofflcials. Arum slaagde er in ieder geval in af te dwingen dat het moderne Loftus Versfeld rug- bystadion in Pretoria toegankelijk werd voor niet-blanken. Ook bij toe komstige evenementen. Maar merk waardig genoeg weigeren overheid en sportorganisaties om die toegan kelijkheid voor iedereen, officieel openbaar te maken. Daarvoor al probeerde de Ameri- De Zuidafrikaan Gerrie Coetzee; nieuwe Great White Hope. kaanse strijder voor gelijke burger rechten. dominee Jessy Jackson, een boycot van het duel te organise ren. Daarbij richtte hij zich met name op de Amerikaanse televisie. Zijn actie mislukte echter. Het ge vecht zal In de VS worden uitgezon den. Trouwens, in Nederland zendt de AVRO het duel uit. In het kader van Coetzee-Tate. ont stond ook een rel over het liberale ochtendblad Rand Daily Mail. Ver slaggevers van dit in Johannesburg gevestigde ochtendblad kregen een verbod te verwerken van Coetzee om zijn trainingen en persconferen ties te bezoeken. Als reden gaf Coet- zees advocaat Tucker op dat het blad „on-Zuidafrikaans" was. Hal Tucker zei: „De Rand Daily Mail wordt uitgesloten wegens zijn alge mene houding In de hele krant, niet alleen wat boksen betreft." Op vraag om daar enige voorbeelden van te geven zei de raadsman van Coetzee (die geheel achter het be sluit staat, evenals zijn helpers en zijn vader) dat de krant bezig was Zuid-Afrika te vernietigen speci ale voorbeelden wilden hem echter niet te binnen schieten. Promotor Bob Arum noemde de houding van het Coetzee-kamp „kinderachtig en onvolwassen". Arum: „Ik kom uit een land dat geleid wordt door belangrijke prin cipes als vrijheid van meningsui ting en persvrijheid. Zoiets als nu heb ik nog nooit meegemaakt. Rand Daily Mail is een belangrijk dagblad in Zuid-Afrika. Dit kun je niet doen. Volgens mij is de verslag geving van de Rand Daily Mail in het algemeen erg eerlijk" Het gevolg van een dreigement van Arum om Tate terug te trekken, was dat de Rand Daily Mail uitein delijk toch weer werd toegelaten. Het dagblad heeft inmiddels ge rechtelijke stappen ondernomen te gen het Coetzee-kamp en SABC tv. de Zuidafrikaanse televisie die uit gebreid melding had gemaakt van het gedrag van de Rand Daily Mail. Een nieuwe rel is uitgebroken over. de eerste hulp organisatie in het Loftus Versfeld stadion, waar 85.000 mensen plaats kunnen vinden. De EHBO organisatie Noodhulpliga, gefinancierd en gecontroleerd door de geheime blanke Zuidafrikaanse Broederbond, heeft aangekondigd dat alleen blanken zaterdagavond mogen optreden als eerste hulp bij ongelukken. Noodhulpliga organi seert zelfstandig de eerste hulp en heeft in een schrijven aan de zieken- vervoerders van St. John's en aan het Rode Kruis, die beide 25 EH- BO'ers leveren, erop gewezen dat alleen blanken voor deze taak in aanmerking komen. Het Rode Kruis is akkoord gegaan met die eis. St. John's ziekenvervoer be strijdt de brief en de daarin gestelde opvattingen. De commandant van de Noodhulp liga, T. Swart, heeft bevestigd dat alleen blanken voor de EHBO-taak in aanmerking komen. Dit was. zo zei hij. „omdat je een zwarte niet in een toilet voor blanken kunt toela ten". Hij kondigde evenwel aan dat de dienstdoende EHBO'ers ook. zo dat nodig mocht zijn, aan niet-blan ken hulp zullen verlenen De ambulances van St. John zullen bij de samenstelling van de beman ningen de brief van de Noodhulpli- ga negeren. „Er zaten automatisch al zes zwarten in onze groep van 25 verplegers. Onze organisatie ls niet gebaseerd op ras, huidskleur of ge loof", aldus een zegsman van St. John's in Pretoria. Het Rode Kruis gaf als mening te kennen dat men weliswaar een non-raciale organisa tie is maar geen problemen wilde maken omdat de Noodhulpliga de EHBO organiseert tijdens de boks wedstrijd. Bob Arum gaf openlijk als zijn me ning te kennen dat hij de beslissing van de Noodhulpliga „absolute dwaasheid" vond Hij kondigde aan dat als zij niet van mening veran dert hij zal eisen dat de Noodhulp liga geen toegang krijgt tot het rug- bystadion waar Coetzee en Tate zul len vechten. In dat geval wil hij een beroep doen op de verplegers van St. John. Vanaf het begin heeft Arum geëist dat contractueel alles rond het gevecht op non-raciale ba sis zou worden georganiseerd. Maar zelfs dan zijn de problemen in Zuid- Afrika nog legio 14 4 4 1 4 ps të -a N ET - 2S* EM? a; Qjgl Veel spannender dan de finale var de World Series (wie wist van tevo ren te vertellen dat de Pirates zou den terugkomen na die hopeloos lijkende 3-1 achterstand van zon dagavond?) en veel leuker dan die ongelooflijke blunder van Piet Schrijvers (wat leedvermaak? Proestend van de lach keken we en knikten elkaar toe toen de AJax- sluitpost woensdagavond poedelde Zo! Dat was dat!) Is het werkelijk fenomenale eindspel waarin Jan Timman zich op het ogenblik in het verre Brazilië bevindt. Zonder schaken in het verleden echt ais een topsport te hebben aangerekend of zonder beïnvloed te zijn door met een zakschaakspelle- tje rondlopende krankzinnig gewor den familielid, moet ik erkennen dat het de laatste weken geheel Timman is geworden. Dat begüit al 's ochtends vroeg. Degene die de krant haalt geeft al vanaf de trap te kennen wat het resultaat van de wedstrijd van de voorgaande dag was. Al dan niet vergezeld van een krachtterm of feestelijke uitroep. Vervolgens wordt de tekst van grootmeester Donner tot op het bot afgelezen. Hongerig informeren mijn vrouw en ik ons of er nog kans is, of de derde plaats nog tot de mogelijkheden behoort en hoe het allemaal zal moeten gaan. Donner is onze voorganger, onze leidsman, hoewel soms een uitstapje naar Pam of Hartoch gemaakt wordt. Donner echter is de goeroe die de ondoordringbare wereld van het topschaken met enkele pennestre- ken opent en ons toegang verleent tot een werkelijk machtig evene ment zoals zich dat daar In Rio afspeelt. Donner knuppelde allereerst Tlm man neer. begon toen zalvend op nieuw en is nu op grote afstand bezig zijn/onze landgenoot naar de streep te drijven. Boeiend ls niet het juiste woord, reuze opwindend, mystiek bijna is veel beter. Donner voert ons langs die tafeltjes, neemt ons bij de hand en laat ons de genialiteit en ook de knurfterigheid zien van die achttien man die bezig zijn elkaar langzaam te vermoor den. In dat lange verhaal begon Tlmman als een heldje, is thans geworden tot een ware volksheld, een groot sportsman waarvoor wij als natie de duimen dienen te druk ken, waarvoor we eigenlijk met z'n allen dienen te bidden, mocht zoiets helpen in de sport. Timman, die wat groezelige vader lander met dat pluizige haar. is be zig met geschiedenis. Na die twee weken van donkere berichten en tegenslagen is hij thans op nietsont ziende manier bezig de schaakwe reld en vooral de Rus Petrosjan te laten zien hoe de „jonge" schaker het er allemaal voor elkaar brengt. Hij vergaart punten of het niets is en zonder dat hij daar in dat warme land weet. promoveert hij van dag tot dag in de populariteitspols van Nederlanders. Nu nog even Vredeling verdringen en volgende week zal Timman de meest bekende Nederlander zijn en terecht ook. Want hij doet het hem maar. Zit daar in Brazilië in het gezelschap van Ulfie, zijn Zweedse hulpie en Ulfie voor de geest halen de moet geconstateerd worden dat dat ook al geen opbeurende ver schijning was. Heeft u trouwens al een bedragje gestort om Ulfie wat zakcenten te doen toekomen? Neen. schande! Want Timman moet geholpen wor den en daar is een speciaal comml- teetje voor. En als je wat geld geeft betekent dat dat Ulfie In hetzelfde hotel kan slapen als Jan en dat helpt alleen maar. Is goed voor de vaderlandse zaak. Dat laatste heb ik trouwens uit de Haagse Post. het blad dat de schaker zelf voor 5000 gulden ondersteunde en een werke lijk prachtig interview met jonge talent afdrukte. Dat vraaggesprek moet u gelezen hebben om tot de slotsom te komen dat alle sport die op het ogenblik ter wereld gespeeld wordt op werkelijk secundaire wijze benaderd dient te worden, sport van nu is Timman in zijn streven wereldkampioen te worden en daartoe dient allereerst kwalificatie in Rio te worden afge dwongen. De rest is eigenlijk onzin. Uit dat grote Timman-verhaal kan ik nu al bijna hele stukken citeren, vrienden en kennissen maak ik tot wanhoop als ik verhaal over het remise-aanbod dat Spasski onze landgenoot eens deed Tlmman sprak de Rus voor de partij en Spasski legde uit in slechte vorm te zijn. Timman antwoordde dat hij ook bepaald geen goeie vorm had maar de wit spelende Spasski hield vol. zelfs toen LJubojcvic er bij kwam staan. Een werkelijk fantas tische ontboezeming en zeer nuch ter gesteld. Hoe ls het allemaal mo gelijk vraag je Je af En deze dan: er ls het fascinerende verhaal dat Keres in 1948 verplicht was van Botwinnik te verliezen. Ke res was een Est en had tijdens de oorlog in door de Duitsers bezette landen gespeeld. Hij verloor de eer ste vier partijen van Botwinnik. die ook geen daarvan in zijn selectie- boek heeft opgenomen Toen was Botwinnik wereldkampi oen en verloor hij nog een keer van Keres om wat terug te doen. Opper vlakkig gezien klopt het. Maar ei genlijk kan ik het me van zulke grootschakers niet voorstellen. Woorden van Jan Timman. Onze landgenoot is een late twinti ger en zoals gezegd een pluizige verschijning. Ergens in het achter hoofd bestaan nog beelden van een VPRO-filmpje waar je de toenmali ge jonge Meester in zijn woonomge ving zag: wanorde, zeg maar troep, maar dikke gezelligheid- Een kerel met grote ogen. geen echte zonder ling. gewoon een man van alledag, zeer verzot op spelletjes en voetbal, bezeten van schaken, maar niet hin derlijk voor anderen. Timman verschijnt ook een keer per week live voor de radio. Dat gebeurt op zaterdagmiddag en het laat zich raden dat ook dit item niet gemist kan worden. De VARA heeft bedacht dat schaken ook aantrek kelijk is voor het kritische, roze luistervolkje van de Roole Haan en via de absoluut van niets wetende vragelaar Felix Meurders kunnen we onze held nu ook horen. De VARA van het schaken En wat blijkt dan in die vraagge sprekken? Dat Timman heel nor maal en rustig klinkt. Dat hij vro lijk de toekomst bekijkt, wel wat rimpeltjes tegenkomt, maar dat hij in zinnige taal dat geheel kan ver woorden; een mens dus en geen door schaken aangetaste duivel die hijgend met slijm uit de mond en bijna verhongerend achter zijn stukken aanrent in een gebarrica- door Mart Smeets deerd klein kamertje in de Hilton van Rio. Neen, Timman blijft zo gewoon, zo volslagen alledaags dat het bijna ongelofelijk is. Timman in Rid, al wekenlang bezig, hoe moet dat met de fysiek van onze held? Wat heeft hij gedaan om zo fit mogelijk al die geslepen te genstanders af te troeven? Bijna niets ls het nuchtere antwoord. Hij zorgde ervoor niet al te fit te zijn, want dat is niet goed heeft hij voor zichzelf uitgemaakt. Een lichame lijk topfittig Timman wint geen partijen, een doorgezakte Timman ook niet altijd, maar een beetje lij den moet erbij zijn, anders is de schaker niet optimaal bezig. JEn dat is nou het leuke van al die verhaaltjes van Donner. we zitten nu al een paar dagen te wachten dat Hübner nog een foutje maakt. Met satanisch genoegen we ,en we al een week dat de Westduitser niet al te sterk ls tegen het eind van een toer nooi. We pakken dus 's ochtends de krant en weten dat het met Jan wel goed zit, die heeft de moraal wel voor die slopende laatste dagen, maar hoe gaat dat met de concur rentie? Die snelle remise van Hüb ner tegen Petrosjan was een laf be ginsel van de oosterbuur. Bah! Dat zou Jan nou nooit doen Die vecht tenminste en gaat nu nog eens een keertje een afgebroken partij aan die meer dan 50 zetten gaan vragen' Dit weekend zal het allemaal duide lijk worden. Het ls erop of eronder Ik reken vurig op Timman. Hij moet in 1981 tegenstrever van Karpov worden. Via een hele hoop partijen dan nog wel Dat Donner hem aartsvaderlijk moge blijven begeleiden (goed trou wens voor al die smoezelige, geite wollen sokken dragende menswe tenschappers die de Volkskrant le zen en die helemaal dezer dagen hem als bijbel beschouwen), dat Hübnef van Harandi mag verliezen, dat Shamkovich Portisch mag ver slaan en dat Jan Timman volgende week op Schiphol mag worden inge haald alsof hij Herman Brood was. Timman, en dat is het verschil kan namelijk echt wat. ADVERTENTIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23