rezondheidszorg lor 450.000 [ederlanders xport- rijs gas :undamentalistisch gebruik an bijbel hindert de zending Uit brieven van lezers Alles over aambeien. Gratis boekje van Zwitsanal. Overtoom gezien,op TV? Hulp aan slachtoffers van delict uitbreiden DEKORENAER Koningin in Staphorst Rapport over delinquentie en samenleving: Meer aandacht voor spijbelen Auto onder trein zwitsanal Zwitsanal helpt bij aambeien. Gratis ekstra katalogus ...hier is de bon - ilJDAG 19 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 RHS 17 een onzer verslaggevers lECHT Dagelijks maken gemiddeld 450.000 Nederlan- gebruik van voorzieningen op het gebied van de gezond- szorg. Dat komt neer op 3,5 procent van de bevolking, de (lerde van dit aantal is opgenomen in ziekenhuisen, ver dol [huizen en zwakzinnigen inrichtingen, cijfers heeft de econoom drs E. Verhoeff. stafmedewerker van egionaal ziekenfonds Nijmegen istreken, verzameld bij zijn pro- mderzoek naar het gebruik van gezondheidszorgvoorzieningen in Nederland. Op 8 november zal hij in Nijmegen op dit onderwerp promove ren tot doctor in de geneeskunde. Verhoeff heeft uit ongeveer duizend jaarverslagen, statistische rapporten, onderzoekverslagen en andere publi- katies van tal van organisaties en instanties gegevens bijeen gebracht, vergeleken, opnieuw gerubriceerd en op die manier een model ontworpen waaruit de onderlinge relaties tussen allerlei voorzieningen kan worden af gelezen. volg van pagina aat Vervolg In de be ngen met zijn buitenlandse col- heeft Van Aardenne overigens bedragen genoemd. „Dat is de van de Gasunie", aldus econo- e zaken. Mochten de onderhan en niet tot (de gewenste) resul- leiden, dan kan Nederland mi- nprijzen voorschrijven krach- e wet aardgasprijzen. lardenne heeft al laten door ieren, dat hij dit middel niet t. Hij wil echter geen lichtvaar- laatregelen nemen. Bij eventu- 'rechtelijke stappen van afne- voor het internationale hof van e) zou Nederland dan een zwak- sitie innemen, zo wordt op het erie beseft. :r Andriessen (financiën) de aardgasopbrengsten voor id dit jaar op ruim zeven mil- ?ulden. Die vloeien voort uit en onderling verschillende con- Italië betaalt het minst per ce meter (7,6 cent voor levering e Nederlandse grens). De over winst van de contracten is, dat .ppeling van de prijzen aan die bjtookolie niet volledig is. Een nadeel is dat prijsverhoging ie slechts met vertraging door- ntracten dateren uit het eind e jaren zestig, begin van de zeventig. Met name het con- net Italië heeft geleid tot wre de Tweede Kamer. Dat kostte erg veel moeite, doordat er erg weinig bruikbare gegevens voor handen waren. Verhoeff hoopt dat het ministerie van volksgezondheid wil meewerken aan vervolgonderzoe ken. De kans daarop is niet uitgeslo ten. Vooral is er volgens Verhoeff een onderzoek nodig naar de geldstromen in de gezondheidszorg. Op het ogen blik valt nergens af te lezen aan wie het geld precies wordt besteed en of het goed wordt besteed. Uit de veelheid van cijfers die Ver hoeff heeft bijeengebracht de volgen de: drie op de vier Nederlanders zien hun huisarts tenminste eenmaal per jaar en twee van de drie komen uit eigen beweging. In zeventig procent van de gevallen slaagt de huisarts er in de mensen die hem bezoeken zelf helemaal „af" te behandelen. De mili tair Geneeskundige Dienst staat veel sneller dan andere instanties klaar om iemand naar een specialist te ver wijzen. Dertigduizend mensen maken dagelijks gebruik van ambulante spe cialistische hulp, 27.000 zijn opgeno men in psychiatrische ziekenhuizen en 22.500 leven in zwakzinnigenin richtingen. ADVERTENTIE is fijn, z'n prijs verrassentfklein. Koningin Juliana bracht gisteren een streekbezoek aan West- Overijsel. In Staphorst bezocht zij de boerderij van de familie Huisman. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Slachtoffers van delicten moeten een be roep kunnen doen op een maatschappelijk werker die een plaats krijgt op het politiebureau, zo dicht mogelijk bij de recherche. Deze functionaris dient ervoor te zorgen dat de door slachtoffers gevraagde hulp wordt verleend. Degene die deze „sleutelfunctie" bekleedt, wordt terzijde gestaan door vrijwilligers, die afgeleide taken kunnen uitvoeren. Dit wordt bepleit in het rapport „Een sleutelvoorziening voor slachtoffers van delicten" van de Projektgroep delinkwentie en samenleving, een landelijk orgaan van de vereniging Humanitas. Het voorstel is gebaseerd op experimenten in Haarlem en Hoorn, waarbij werd nagegaan hoe de voorzieningen voor slachtoffers van misdrijven verbeterd zouden kunnen worden. In het rapport wordt gesteld dat op de overheid als beheerster van het strafrechtelijk systeem de taak rust de slachtoffers van delicten de sleutel aan te reiken tot de voorzieningen die hen kunnen helpen bij de verwerking en het herstel van leed of nadeel. Daarnaast wordt erop gewezen dat de meeste slachtoffers van delicten met hun aangifte naar het politiebureau gaan en dat het delict daar ook vroeg-i tijdig bekend raakt. Volgens de projectgroep zou in het bijzonder actief hulp moeten worden geboden aan degenen die ten gevolge van een verkeers- of geweldsdelict letsel hebben opgelopen, degenen die ouder zijn dan zestig jaar en van welk misdrijf ook de dupe werden, en dege nen die bij aangifte kennelijk behoef te hebben aan hulp. Beperkt Het rapport constateert dat er welis waar allerlei algemene en bijzondere voorzieningen voor slachtoffers van delicten bestaan, maar dat die steeds op een beperkt gebied zijn gericht of gelden voor zeer bepaalde categorie ën slachtoffers, dat de meeste men sen er geen weg in weten, en dat er nogal wat zijn die onvoldoende tege moet komen aan de belangen van de slachtoffers. Er is niemand, zo wordt gesteld, die de slachtoffers van delic ten wegwijs maakt in de voorzienin gen en hun belangen behartigt, zo nodig op breder maatschappelijk vlak. UTRECHT (ANP) Scholen moeten veel meer aandacht besteden aan kinderen, die spijbelen. Wegblijven van school kan een signaal zijn van crimineel gedrag op latere leeftijd. Spijbelen is een zeer bekend ver schijnsel in de achtergrond van delin quenten. Dit zei de Groningse criminoloog dr F, P. H. Dijksterhuis gisteren in Utrecht op een symposium. Dijkster huis heeft meegewerkt aan een on derzoek naar het gedragspatroon bij overvallen, waarbij ook de achter gronden van de gearresteerde en in middels veroordeelde overvallers werden betrokken. Van de vijftig ge- interviewde overvallers heeft meer dan de helft op de lagere en middel bare school gespijbeld. Naar aanleiding van het onderzoek onder de vijftig overvallers conclu deert Dijksterhuis, dat de kans op herhaling van de misdaad groter wordt, naarmate er, bij terugkeer uit de gevangenis, minder materiële na zorg wordt gegeven. Volgens de Gro ningse criminoloog laat de helft van de bij het onderzoek betrokken over vallers een nieuwe misdaad afhangen van het feit, of zij na hun vrijlating over geld beschikken of niet. Dijksterhuis meent dan ook dat in stanties, die zich met de nazorg van veroordeelde overvallers bezighou den, zich in de eerste moeten inspan nen om werk voor hun cliënten te krijgen. Volgens hem is uit diverse onderzoe ken gebleken, dat overvallers zelfs wanneer ze gewapend zijn, in princi pe niet gewelddadig zijn. Uit het on derzoek, waaraan Dijksterhuis heeft meegewerkt, blijkt dat negentig pro cent van de overvallers tussen de 18 en 31 jaar is. Wat betreft hun onder wijs blijven ze over het algemeen ver achter bij de gemiddelde Neder lander. Ruim zestig procent van de onver- vraagde overvallers was werkloos toen de misdaad werd gepleegd en de helft daarvan zegt op dat moment geen uitkering te hebben gehad. Ruim tachtig procent van de onder vraagde overvallers had een crimi neel verleden met gemiddeld ruim elf delicten in de vermogenssfeer. UTRECHT (ANP) Op een met au tomatische halve overwegbomen be veiligde overweg tussen Ermelo en Putten is gisterochtend om kwart voor negen een personenauto onder de intercity Groningen-Utrecht geko men. Hierbij werd de bestuurder, de 35-jarige W. Doppenberg uit Ermelo op slag gedood. De trein liep een vertraging van drie kwartier op. :en onzer verslaggevers JCHT De Nederlandse Zendingsraad zou voor het binnenlandse werk zich moeten ;n op het bevorderen van een „eerbiediger en missionair meer belovend bijbelgebruk dan log zo veel voorkomend fundamentalistisch bijbelgebruik". Dit heeft de algemeen ;aris van de NZR, ds. R. J. van der Veen gisteren gezegd in de bijeenkomst die de raad in ht heeft gehouden in verband met zijn vijftigjarig bestaan. i der Veen deed zijn uitspraak volgens hem fundamentalis- lijbelgebruik verhindert dat de van zeventig jaar zending en ïlisatie verwerkt worden in de k van alledag. Sommige soor- i zending en evengelisatie heb- ilgens Van der Veen zeer veel n vervreemd van de beweging zus Christus. En voor diegenen '1 positief op de verkondigde hap in gingen betekende dat lat zij het christen-zijn als een beleefden, dat voor hen indivi- van waarde was, maar waar door ze geen antwoord konden vin den op de cultuur en de samenleving. Hemeldictaat Van der Veen vertelde dat veel jonge ren ofwel vinden dat het niet nodig is het geloof over te dragen dan wel „vertrost-gelovig" zijn. Zij menen dat het alleen gaat om de bekering van het eigen hart. Deze houdingen blok keren de overdracht van het evange lie, aldus Van der Veen. Volgens hem is de oorzaak van deze houdingen fundamentalistisch bijbelgebruik, dat het gevoel versterkt dat er geen verband is tussen de bijbel en de wereld van vandaag of dat er naast de wereld van alledag nog een aparte „zondagse"wereld is. Van der Veen pleitte daarom voor een meer eerbiedig bijbelgebruik. Ook al voegde hij aan ziin opmerking toe dat het een illusie zou wezen te denken dat alle leden van de NZR hierin eensgezind zouden meewerken. Van der Veens aanval op fundamentalis tisch bijbelgebruik was een van de suggesties die hij deed bij het toe- ADVERTENTIE Als u last hebt van aambeien kunt u de pijnende jeuk stillen met Zwitsanal zalf of zetpillen. Zwitsanal helpt ook bij een gemakkelijke stoelgang. Meer pijn, jeuk en moeilijke stoel gang zijn niet de enige problemen waar mensen met aambeien mee kampen. Daarom heeft Zwitsanal een boekje samengesteld dat antwoord geeft opvragen en problemen rond aambeien. Wat zijn dat eigenlijk, aambeien? Hoe ontstaan ze en hoe gaan ze weer weg? Kunt u de kans op aambeien voorkomen? Zijn ze erfelijk? Krijgen alle vrouwen aambeien tijdens of na de zwangerschap? Wat kunt u beter niet eten als u aambeien hebt? En welk ZWltS3fial suppoaltorla. voedsel is |uist goed? aambeienzalf Alles ovoraamtoeien Hoe kunt u de gevoelige plek het beste reinigen? Hoe kunnen aambeien operatief worden verwijderd? Al deze vragen worden beantwoord in hetZwitsanal- boekje „Alles over aambeien",16 pa gina's informatie. Cratisbijuwdrogist Of stuur een lege envelop met op de achterzijde uw naam en adres naar: Zwitsanal afd. Voorlichting. Postbus 3,3900 AAVeenendaal. U ontvangt het boekje dan zonder kosten thuis. komstig werk van de zendingsraad. Hij wilde met name over „meer eer biedig" bijbelgebruik praten met de vertegenwoordigers van de geloofs- zendingen, die ook weet hebben dat de bijbel niet, zoals de Koran, op te vatten is als een hemeldictaat. Van der Veen pleitte verder voor meer samenwerking met de rooms- katholieke missie. In zijn historisch overzicht gaf Van der Veen reeds aan hoezeer de samenwerking met de Ne derlandse Missieraad is gegroeid. Die samenwerking vindt ook steeds meer plaats in de derde wereld. Als voor beelden noemde hij het gemeen schappelijk optreden van de protes tantse kerken en de rooms katholieke bisschoppen in Indonesië ten aanzien van de overheidsmaatregelen tegen de zending en de reactie van een protestantse zendingswerker uit La tijns Amerka. Deze schreef onlangs: Wanneer de kardinaal in Santiago preekt, loopt de menigte toe om het Woord te horen. Dat betekent dat het Woord in de infernale Chileense reali teit vlees is geworden en niet leeg is teruggekerd. Over zending gespro ken! Wij historische protestantse kerken zullen volgens mijn woord voerder uit Chili als de grote verlie zers uut deze jaren van lijden tevoor schijn komen. De rooms-katholieke Kerk als de legitieme missionaire winnaar een winnaar die onze har telijke steun verdient. er onder de katholieken en ortho doxen leven inzake zending. „Protes tanten waren in de negentiende eeuw deel van een ambitieuze en opwin dende expansie in de wereld en ont wikkelden als vanzelf gelijksoortige technieken om mensen met andere opvattingen en religies te benaderen. Een soort van kruistocht van de Geest, die trachtte alle mensen sa men te brengen rondom onze overtui gingen, die uiteraard Jezus Christus als centrum hadden. De traditie van de orthodoxe kerken nodigt ons nu uit de liturgische viering en de levens stijl van de christelijke gemeenschap aan te nemen als de normale zen dingsbenadering," aldus Castro. Dialoog Eigen land zwitsanal r vvrrsjnal d.imbi.'icn/jlf en zetpillen zt|n uitsluitend verkrijgbaar bij apotheek en drogist lees vooraf de gebruiksvoorschntten Naast ds. Van der Veen sprak tijdens de dag de secretaris van de Commis sie voor Wereldzending en Evangeli satie, dr. Emilio Castro. Deze vroeg om aandacht voor de totale Inzet van de kerken waar zij ook mogen wer ken. Volgens hem zijn kerken niet gerechtigd tot zendingswerk overzee „tenzij we tegelijk met deze activiteit op ons nemen, onze eigen maatschap pij uit te dagen op het punt van haar onverantwoorde gedrag tegenover andere landen". Als voorbeeld noem de Castro het rassenvraagstuk en de voortdurende kloof in rijkdom. Hij pleitte voor deelneming in de bevrij- dingsstrijd van de achtergestelde vol ken teneinde de geloofwaardigheid van het evangelie te verzekeren. „Zending in zes werelddelen" bekent volgens Castro niet alleen dat de ker ken in de vroegere zendingsgebieden zich het lot van de kerken in de „christelijke" delen van de wereld aantrekken, maar ook dat de kerk bij zending de hele wereld op het oog heeft en daar vecht tegen vorsten, krachten en machten die de komst van het Koninkrijk in de weg staan. Met het oog op de komende grote zendingsconferentie, volgend jaar in Melbourne pleitte Castro voor het ernstig nemen van de opvattingen die Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren, Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Geschiedenis (3) Geschiedschrijving is een onmisbaar vak, want wij en het nageslacht heb ben er recht op, ons verleden en he den te kennen en ervan te leren. Fei ten zonder enig nut en alleen maar kwetsend voor betrokkenen, lijken op sensatiezucht. Ieder begrijpt, dat het huwelijk met een koningin voor een man altijd moeilijk is. Als deze dan ook nog een zeer dominerende figuur is, wordt dit op den duur zo'n psychische belasting, dat veel dingen zeer begrijpelijk worden. Prins Hen drik deed veel voor het Roode Kruis; redde ook voor natuurvrienden veel van de Kroondomeinen. Had geen zoons waar hij zich aan wijden kon, maar gelukkig, prinses, nu koningin, Juliana bleef van hem houden en was blij met zijn bezoeken als ze met haar vriendinnen samen was. Zij zal de moeilijkheden zelf het best 'hebben begrepen. Wie heeft er belang bij, dat een prins ook een mens blijkt te zijn? Amsterdam Lena Maria Zeldenthuis Geschiedenis (4) Door de geschiedenis rond prins Hen drik zo breeduit te meten, stelt Trouw zich m.i. op één lijn met de roddelbla den. Ook dr De Jong valt me bitter tegen. Mocht er iets van waar zijn, waarom, o waarom, dit na bijna 60 Jaar op tafel te leggen. Heeft de ko ningin nog niet genoeg geleden, door allerlei onverkwikkelijke zaken? Zeist mevrouw Strietman Zwartwerkers Op een helaas onopvallende plaats stond in Trouw van 10 oktober dat tijdens een grootscheeps onderzoek door verschillende controlediensten op zeven bouwobjecten onder 250 werknemers niet minder dan 40 zwartwerkers werden aangehouden. Dat wil dus zeggen, dat zegge en schrijve zestien procent van de 250 werknemers bleken misbruik te ma ken van de sociale voorzieningen. Wel bar en boos! Als bekend, hebben de vakbonden dit misbruik altijd geba gatelliseerd als zou het daarbij gaan om slechts nul komma nul zoveel procent van de totaliteit. Aanvanke lijk kon men nog denken, dat het probleem van de profiterende zwart werkers zich goeddeels afspeelde in de grensstreek, gezien de fraude ge pleegd in Nijmegen e.o. waarbij door zwartwerkers ca. één miljoen gulden aan gemeenschapsgelden werd ont trokken, om het nog maar zacht te zeggen. De vaststelling van de daar gepleegde fraude bleek slechts het topje van de ijsberg te zijn. Pijnacker F. Swagerman De Naam In „Trouw" van 15 oktober legt dr N. T. Bakker uit, dat de opvatting van R. Zuurmond van materialistische exegese „nauw aansluit bij de bijbel se theologie van de Amsterdamse school. Deze school beoogt in navol ging van Martin Buber, Miskotte en Breukelman de Bijbel te horen en te verstaan als het uniek getuigenis aangaande de ene en enige werkelijk heid van dfe God, die anders is dan de goden. Miskotte placht dit onder scheid ten opzichte van de goden aan te duiden door te spreken van de NAAM Jhvh Jezus Christus)". Het tussen haakjes geplaatste (uitleg van Bakker van Miskotte?) Is onjuist. Het begrip „de NAAM" hoort zó we zenlijk in het hart van het jodendom dat het wat simpel is om dit met een teken op Jezus te laten slaan. Ds K. H. Kroon zou dit vroeger „Jezulatrie" genoemd hebben, een iets te ver door gedachte drie-eenheid. Buber, Mis kotte en Breukelman kunnen dit nooit bedoeld hebben. Naar goed rab bijns begrip omvat de Naam de eigen schappen of hoedanigheden Gods die wij mensen in deze wereld moeten realiseren. Als dr Bakker bedoelt dat zó de uitspraak in Johannes 10 vers 30 „Ik en de Vader zijn één", en andere zulk soort uitspraken in Jo hannes moeten worden opgevat, dan kan ik met hem meegaan. Maar dan nog past het niet om dit als een formule voor te stellen. Rijnsburg H. G. de Goederen-Vrolijk Soetendorp Rabbijn Soetendorps theorie (Trouw 12/10) van de twee rechten, dat van de Palestijnen èn dat van de zionisten, kan men vaker horen. Maar waarop is dat gebaseerd? Zonder enige twijfel moesten de rechtsaanspraken van de zionisten bij verwerkelijking ten kos te gaan van Palestijnse rechten. Rechten even fundamenteel en van zelfsprekend als het recht van Ango- lezen op Angola en van Nederlanders op Nederland. Nederlanders mogen natuurlijk hun eigen land weggeven. Geen ander land, geen groep van an dere landen kan echter over die rech ten van de Nederlanders beschikken. En Nederlanders hebben niet het recht van anderen te verkwanselen. Als men de vervolgingen in Europa als rechtsgrond noemt (of suggereert) voor de zionistische aanspraken, dan betekent dat dat de ontrechting van de Joden in Europa een gerechtvaar digde reden zou vormen voor de ont rechting van de Palestijnen in Azië. Onzin uiteraard. Als de Joden recht op dat gebied konden doen gelden, dan zou dat ook het geval zijn als ze hier altijd in „paradijselijke" omstan digheden hadden geleefd. Als wat er in Europa allemaal gebeurd is, naar voren wordt gebracht in een discussie over het Midden-Oosten (het lijkt mij absurd het buiten de discussie te hou den), dan kan dat alleen zijn voor het wekken van begrip voor de situatie van waaruit grote groepen joden heb ben gehandeld. Als zo het dat verzachtende omstandigheden. Maar dat houdt dan in dat dat handelen onrecht was en is. Misschien dat rab bijn Soetendorp zou willen stellen dat het groter onrecht zou zijn gegeven de feitelijke situatie te genover de joden indien de staat Is raël niet was gesticht, dan het on recht dat de Palestijnen is aange daan. Over „gerechtvaardigd on recht" kan verder worden gediscussi eerd. Amsterdam D. J. Mulder Doopsgezind Op 16 oktober meldde u dat de doops gezinde broederschap zich landelijk en plaatselijk diepgaand op het vre- desgetuigenis wil beraden. Mijn zus ters en broeders (ik ben ook doopsge zind) willen er een soort Bestek '81 voor de vrede van maken. Ik vind dat opperbest, maar als ik aan Bestek '81 van de regering denk, dan wil Ik toch opmerken dat de regering nu al in de richting van 1981 werkt. Al twee Jaar geleden is het manifest van het IKV tegen de kernbewapening verschenen en in augustus 1979 is er een duidelij ke verklaring van de broederschap uitgegaan ter ondersteuning van het IKV. Plannen voor het volgende win terseizoen, moeten nu al hun schadu wen vooruit werpen in de vorm van het actief deelnemen van kerkleden aan het IKV-werk. Het stimuleren daarvan, moet dagelijks werk wor den. Daartoe kan ook het werkstuk van Sj. Vooistra (een half Jaar gele den in Trouw beschreven): „Vredes- kerk of geen kerk", dienstig worden gemaakt. In zijn stuk sprak Vooistra over onze kerk als over een „anti quarische" kerk. Hetzelfde geldt nu voor de doopsgezinde „vredesgroep". Ook daar komt het IKV-werk nog maar moeizaam van de grond. Amsterdam Dirk Veenstra Hij stelde vast dat dialoog in de toe komst de meest waarschijnlijke vorm is waarin de veelvormige kerk haar boodschap kan uitdragen in een veel vormige wereld. De kerk zal zich daarbij volgens Castro in de toe komst rekenschap moeten geven dat zij bijna overal ter wereld vertegen woordigd zal zijn als een minder heidsgroep. In het jaar tweeduizend zal steeds meer bewustzijn ontstaan voor de politieke rol van de godsdien sten. In dat Jaar zal, naar Castro's verwachting in de socialistische lan den begrip bestaan voor het perma nente karakter van de godsdienst, waardoor de mogelijkheden voor de kerken om het geloof te verkondigen ruimer zullen zijn. Castro verwacht dat er in het jaar 2000 meer lokale oorlogen zullen zijn en dat de spanningen dientengevolg- de in de wereld zullen toenemen. „We zullen dan nog met heimwee terug denken aan onze huidige discussies over het programma ter bestrijding van de rassenwaan," aldus Castro. Hij verwacht dat het verschijnsel van de christelijke basisgemeenschappen zal toenemen in aantal en levens kracht. De directeur van Kerk en Wereld, ds. F. Nijssen reageerde op Castro's woorden met een pessimistischer beeld van de toekomst. Hij was voor al pessimistisch over de tegenstellin gen binnen de kerken, die hij zag als een belemmering voor de evangelie verkondiging in de eigen samenle ving. Hij opperde de gedachte dat de wegen wel eens gescheiden zouden kunnen blijven totdat de „grote laat- ste vragen, zoals een ecologische cri sis of een kernoorlog, ons op een hoop gooien en onze verschillen relati veren. De missioloog prof. dr. J. Verkuyl legde aan Castro voor dat hij bezwaar heeft tegen het aldoor maar ingewik kelder maken van de boodschap van het evangelie, terwijl de kern juist zo eenvoudig is. Overtoom, da's hèt centrale magazijn van Nederland voor bedrijven, instellingen en overheid. Met 30.000 artikelen in voorraad. Via de katalogus besteld, ogenblikkelijk tegen scherpe prijzen geleverd. Geen katalogus voorhanden7 Bel. of stuur dan de bon op. 030-784641 (19 lijnen) v ""eunationa^ncmaianobv otNOOtMft ruim 400pagina dikmeer dan - —(BON) 30 000 0 X I Flrma artikelen Grant, voor X >3„ I bedri/ven ,-,*** X particulierei Plaats I (Postgiro 433S4O)\\^^0^^^ |tav I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17