rans portret van drie Victoriaanse zusters Smakelijk thriller vertier in oude trant Vreemdeling gevangen in eenzaamheidscirkel vonturen in de marge an de criminaliteit sc ¥i soeurs Brontë The lady Vanishes Dckers' fc Instant pictures Prolongaties en reprises Goeie wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! FILM TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13" door W. Wielek-Berg In het Victoriaanse Engeland een jonge vrouw zijn van goede, maar onbemiddelde huize, bedeeld met hartstocht en intellect doch niet met opvallende schoonheid: ziedaar een lot dat je je ergste vijandin niet zou toewensen. Dergelijke meisjes vielen tussen alle stoelen, een huwelijk kwam nauwe lijks in aanmerking omdat intelligen tie een welhaast even grote handicap vormde als gebrek aan geld, de enige mogelijkheden waren: huissloof wor den, zolang een van van de ouders nog leefde of als gouvernante in dienst treden bij een rijke familie. Daar werden ze door het personeel niet aanvaard, ze werden uitgesloten van de warmte van de keuken omdat ze bij hun werkgevers aan tafel moch ten eten, maar de echtelieden, mits gaders de kinderen, beschouwden hen als meer of minder nuttige voor werpen zonder inhoud, waar je best eens een trap tegen mocht geven als het zo uitkwam. Voegt men daarbij ziekte, vroege dood van vele familie leden, angst en zorg om een begaafde broer die zichzelf te gronde richtte en een landschap zo verlaten als de „moors" van Yorkshire, dan heb je een kleine hel waarvan de verschrik king niet mag worden onderschat. pe gezusters Brontë, Charlotte, Emi ly en Anne, dochters van een domi-, nee, leefden in zo'n hel en hun be-' staan zou onopgemerkt zijn gebleven als ze niet hadden geschreven. Door hun boeken is hun korte leven (ze stierven respectievelijk op hun ne- gen-en-dertigste, dertigste en negen- en-twintigste, allemaal aan tubercu lose, waarschijnlijk verwekt door ont bering, kou en slecht eten op de kost school die twee andere zusters van het gezin al op veel vroegere leeftijd de dood indreef) legendarisch gewor den. Voer voor psychologen, marxis ten, sociologen en feministen. Van de drie zusters was Emily de geheimzinnigste en de geniaalste: haar „Wuthering Heights", een bijna anarchistisch meesterwek vol toorn en passie, bleek voor de toekomst geschreven: critici en lezers uit haar tijd wezen het af. De romans van Anne sloegen wel aan, maar ze stiérf te jong om van de erkenning te genie ten en haar boeken zijn nu bijna vergeten. Charlotte was de enige die iets van de roem proefde: haar „Jane Eyre" werd wat wij een best-seller noemen. Zij was ook de enige die niet als maagd stierf, ze trouwde met de hulppredikant van haar vader, doch mocht de geboorte van haar kind niet beleven. Het huishouden van dominee Brontë was een vrouwenhuishouden, dat draaide om een man: de broer, Bran- well, die zijn artistieke beloftes niet waar maakte en, verteerd door drank en opium, op zijn een-en-dertigste stierf. Leven en werk van de Brontë's maak te Curtis Bernhardt een geromanti seerde biografie: er zijn drie adapta ties van „Wuthering Heights" (in 1939 van William Wyler, in 1950 van Luis Buftruel, in 1970 van Robert Furst) en niet minder dan zes van „Jane Eyre" (1913, 1915, 1921, 1934, 1943, en 1972). Nu heeft de Fransman André Téchiné hun leven ongetwijfeld naar beste weten en geweten, op het doek ge bracht en daarbij zowel gebruik ge maakt van de biografieën die ove r- hen zijn verschenen als van hun boe ken (hij gaf in de dialogen, voorzover mogelijk, de voorkeur aan de boeken). Uit angst voor melodramatiek, die zich bij zo'n onderwerp als het ware opdringt en waarschijnlijk ook uit respect voor de drie zusters schilder de hij de drie vrouwenportretten, ge groepeerd rond de ongelukkige broer Branwell (Pascal Greggory) in koele tinten. Bij Branwells zuippartijen wordt niet geschreeuwd en gevloekt, bij de veelvuldige sterfbedden wor den geen handen gewrongen, er valt zelfs geen traan: onbewogen, trots en koppig wordt het lot geaccepteerd. Dezelfde koelheid wordt toegemeten aan het landschap, dat geen decor vormt maar ook als hoofdpersoon op treedt: het is zeer kaal, zeer desolaat, maar zeker niet romantisch wild en woest. Een soort vervreemding treedt op en die past ook wel bij die vreemde levens, geleden in een verre, vreemde tijd die Téchiné als het ware voor onze ocen laat stollen. Men kan de regisseur misschien al leen verwijten, dat hij te weinig heelt laten doorschemeren van de verwar de, onzalige, onvervulde en daarom bijna troebele erotiek die in de boe ken van Charlotte en Anne zindert onder het keurige, aan de tijd aange paste oppervlak (Emily's „Wuthering Heights" onttrekt zich aan dergelijke beschouwingen). Voor de hoofdrollen heeft hij de bloem van de Franse actrices geko men: Isabelle Adjani als de schuwe, fiere, kinderlijke en mannelijke, on bereikbare Emily; Marie-France Pi- sier als Charlotte, de meest „wereld se" van de drie, de enige die weg wil; Isabelle Huppert als de lieve Anne, een verschijning op de achtergrond die altijd aanwezig is. Charlotte heeft hij postuum geschon ken wat ze niet bezat toen ze nog leefde, wat ze het meest begeerde, waar ze alles voor had willen geven: schoonheid. Iets te veel van het goe de: men kan zich nauwelijks voorstel len dat een vrouw met het uiterlijk van Marie-France Pisier geen sprank je wederliefde opwekt bij het voor werp van haar hartstocht, de direc teur van een kostschool in Brussel, en zo muisachtig onopgemerkt blijft als ze, op het toppunt van haar roem, de opera bezoekt. Maar een onaantrek kelijke vrouw te laten uitbeelden door een onaantrekkelijke actrice vereist een moed, die slechts heel weinig regisseurs kunnen opbrengen. Amsterdam-Alhambra 1; Utrecht- Studio; Groningen-Movies. belle Adjani, Isabelle Huppert en Marie-France Pisier in „Les Soeurs Brontë. emouth in „Rockers" D. Ouwendijk O] Ball. .ken! daardoor straalt de film een Ivangenheld uit, zoals je in pole- °k tiende films met en over kleurlin- Tijwel nooit zult aantreffen. n wi itme van de film wordt geheel en klfepaald door de muziek. Jamai- muziek met een klankkleur, Ho eheel en al past bij de originele rnte opsmuk, waarmee de men ie de muziek ten gehore brengen op dansen gekleed gaan. Naar 'erhaal genomen is de film een avonturen film: avonturen in de e van de criminaliteit. Maar een Penaliteit, waar zoveel ironie in is ;d, dat zij eerder lijkt op een antwoord op tekortkomingen (Jamaicaanse) samenleving dan ï^3ivervalste misdadigheid. ilangrijkste persoon in de film is fes y Wallace, een gezocht drummer door W. Wielek-Berg 'k Zou liegen als ik zei, dat ik me nog veel herinnerde van Hitchcocks „The Lady Vanishes" (gemaakt in 1938, maar in Nederland na de oorlog hervertoond). Als ik aan die film denk zie ik het gezicht van een oud, broos dametje; een woord, geschreven op de beslagen ruit van een treincoupé; twee zeer Engelse heren die alles met een ironisch oog bekijken en een soort wedstrijd in understatement schijnen te houden. Dat is vrijwel alles en het maakt het des te gemakkelijker om de nieuwe „The Lady Vanishes" van Anthony Page (toch wel met Hitchcok verbon den: zijn scenarioschrijver, George Axelrod, baseerde zijn script op dat van zijn voorgangers Frank Launder en Sidney Gilliat) op zijn eigen meri tes te beoordelen. Die zijn voor dit thriller-genre niet gering. Om te be ginnen is de kern van de plot (gehaald uit Ethel Lina White's roman „The wheel spins") ijzersterk. We komen het gegeven in allerlei versies tegen: onder meer in het beroemde verhaal over de vrouw die tijdens de grote tentoonstelling in een Parijs hotel aan een besmettelijke ziekte sterft en wier dood om commotie, verlies van klandizie en misschien zelfs paniek te voorkomen, voor iedereen geheim wordt gehouden. In „The Lady Vanishes" is het motief van de verdwijning niet ziekte maar politiek, doch dat maakt weinig uit: een vrouw is plotseling weg, iedereen doet alsof zij nooit heeft bestaan, een koppige zoekster waant zich tenslot te dronken, hysterisch of gek omdat ze bij elke nasporing op een muur van onbegrip stuit. „The Lady Vanishes" speelt in een trein, die in het eind van de jaren dertig een aantal voornamelijk En gelse en door oponthoud en nazi-ver toon geïrriteerde passagiers uit Beie ren over de grens moet brengen. De vrouw die verdwijnt is een Engelse gouvernante, degene die haar zoekt een Amerikaanse wildebras, rijk ge worden door een aantal huwelijken maar lang zo losbandig niet als de geruchten willen en haar helper (het duurt lang voor hij overtuigd is van haar gelijk, maar dan gaat hij ook door roeien en ramen) een Ameri kaanse fotograaf van „Life". Om hen heen wemelt het van ondoorzichtige type's: sommige sinister, andere echt of schijnbaar argeloos, praktisch alle maal in het bezit van het een of andere geheim. De film is wat rijker, wat overdadiger dan zijn klassieke voorbeeld (dat weet ik nog wel) maar actie en intrige worden niet opgeof ferd aan uiterlijk vertoon. Elke secon de valt er wel iets te beleven: perso nen verschuiven hun masker of wer pen het af, met de trein worden aller lei machinaties uitgevoerd, op een onverwacht ogenblik waait er een be langrijk bewijsstuk langs het raam. Het spel is voortreffelijk: Cybill Shep herd, de dolle Amerikaanse, tijdens de gehele reis meer ont- dan verhuld door een smetteloos witte avondjurk, straalt zoveel charme uit dat zij ver tedering en sympathie wekt; Angela Lansbury als het dametje uit de titel weet geraffineerde accenten in haar rol te leggen zodat wij het moeten betreuren dat zij gedurende een groot deel van de film te zien noch te horen is; Elliot Gould als de fotograaf is een waardige partner van Cybill Shep herd en het is telkens weer een genot Cybill Shepherd in „The Lady Vanishes1 om te kijken en te luisteren naar Ian Carmichael en Arthur Lowe als de keurige cricket-fanatici, die van al dat gedoe alleen maar bijna de zenu wen krijgen, omdat ze bang zijn niet op tijd te zullen arriveren voor een belangrijke wedstrijd. Van harte aanbevolen aan een ieder die houdt van een smakelijke, span nende thriller op de oude, beproefde leest geschoeid. Amsterdam-Tuschinski 2; Utrecht- Springhaver, opvallende aan de film „Rockers" is niet in de eerste dat zij een Jamaicaanse film is, zich afspelend op lica met Jamaicaanse acteurs, d.w.z. kleurlingen. Het lende is vooral, dat de maker van de film, Ted Bafalou- werkend met kleurlingen kennelijk geen moment er aan Bedacht, om in te gaan op enige kleurlingen problema- bij de vele volkse bandjes, een aardi ge praatjesmaker, met de bijnaam Horsemouth. Jamaica is, zoals men in vroegere films al heeft kunnen zien, een land waar muziek een tweede levensbehoefte schijnt te zijn. Armoe wordt weggedanst en -gemusiceerd in syncopische maar harmonieuze en melodieuze wijsjes. Hierop inspelend probeert Horsemouth aan de kost te komen door massale verkoop van grammofoonplaten. Het lukt hem niet zo best, zodat hij zijn drummer- functie weer moet opvatten en zo in conflict komt met Jamaica's „Baby- Ion" het slang-woord voor Jamai ca's weinig scrupuleuze establish ment. Dat conflict krijgt een geestige wending. Dat de film overrompelend goed zou zijn, kan ik niet zeggen. Maar het animerend kleurrijke ritme van de film, in mensen, achterbuur ten in situaties, laat je als kijker toch niet onberoerd. Amsterdam-City 3; door D. Ouwendijk Interessant van opzet en knap in uitwerking is George Schoutens tweede speelfilm „Instant pictures". De film geeft precies wat zij in de titel belooft, niet meer maar ook niet minder: momentopnamen. Geen dorre situatie-opnamen, maar „betrappingen" van mensen, in min Of meer spontane reacties. In die betrappingen liggen zowel de kracht als de zwakheid van Schoutens film. Kees Wientjes als vreemdèling in „Instant Pictures". Ehe der Maria Braun Met de ddelen van het melodrama igt Rainer Werner Fassbinder -«for tot de kern van het Wirt- laftswunder. Een prachtige titel- van Hanna Schygulla. De gehele *k in Alhambra 2 en Tuschinski Amsterdam; Studio, Groningen; mbrandt 2, Utrecht; Cineac 2, 'n Haag. Enfants du Paradis Franse 'ergreen" uit 1944 van Marcel mé met Jean-Louis Barrault, Ar ty en Pierre Brasseur. De gehele feek in de Movies, Amsterdam. ravamo tanto amati Uitsteken film over liefde, politiek en film fer in het na-oorlogse Italië van Ettore Scola. De gehele week in Cinema, Deventer. Préparez vos mouchoirs Prachtige Franse satirische comedie van Ber- trand Blier. De gehele week in Cine- center, Amsterdam. La Femme qui pleure Regisseur Jacques Doillon ziet de aloude drie hoeksverhouding in een nieuw licht. De gehel week in De Uitkijk, Am sterdam. Herfstsonate Klassieke film van Ingmar Bergman met Ingrid Berg man en Liv Ullman in de hoofdrol len. De gehele week in Diana, Assen en 't Voorhuys, Emmeloord. De Klompenboom Prachtige pasto rale over Italiaans boerenleven aan het eind van de vorige eeuw van regisseur Ermanno Olmi. De gehele week in Camera, Tilburg. Les petites Fugues De Zwitserse regisseur Yves Yersin toont zich een meester in de eenvoud in deze film over een oude boerenknecht die op zijn brommer de vrijheid verkent. De gehele week in Filmhuis, Breda; 't Hoogt, Utrecht; 't Venser, Rotter dam; Movies, Amsterdam. Dillinger is dood De beste film van Marco Ferreri over een man die uit verveling een moord begaat. 21 okt. Filmhuis, Katwijk aan Zee. Het Zout der Aarde Zeer geënga geerde film uit ae jaren vijftig over een mijnstaking in New Mexico die het eerste kleine stapje betekent voor de vrouwenemancipatie, ge maakt door Herbert Biberman, 22 t.e.m. 26 okt. Kennemer Vormings centrum; 24 okt. V. C. Joice, Boxtel. In een interview, afgedrukt in de fes tivalkrant van Het Vrije Circuit ter gelegenheid van zijn „festival '79" met achttien uur lang Nederlandse films (19-20 oktober) heeft Schou ten o.m. gezegd: „Je vindt sommige personen interes sant en die wil je in je film een rol laten spelen, terwijl je probeert een bepaalde visie te laten zien over situaties en dingen, die je waarneemt bij andere mensen, die bewust in deze tijd leven. En daqr probeer je een zo gunstig mogelijke vorm voor te vin den. Ik ben geen schrijver, al zie ik het allemaal wel voor me. Maar ik spreek een filmtaal en als je dat op papier zet, dan ontstaat er een beeld, waarvan ik zelf weet, dat het uitein delijk heel anders zou worden. Het zou prettiger zijn als ik een goed scenarioschrijver had, die het ook in de juiste taal wist om te zetten." De juiste taal. Dat is niet alleen de taal van de gesproken dialoog, maar ook de samenhangende taal van een dramatiek: de taal die stuwing geeft aan het woordgebruik, terwijl het woordgebruik weer een eigen stuwing aan het beeld geeft. Het zwak van Schoutens film is, dat de uit de beel den voortkomende stuwing in het woordgebruik duidelijk verpaupert. Het gaat niet om de psychologische onmacht van de figuren, zich in woor den te uiten. Het is de onmacht van de filmmaker om zijn beelden aan te vullen met een trefzekere, dramati sche inhoud van het woord. Een vreemdeling, die Victor heet en met een Deense woonbus door Neder land rijdt, besteedt zijn tijd aan het maken van moment-opnamen van mensen, die hij in schrikhoudingen betrapt (hij doet dat door ontbran dende voetzoekers achter hen te wer pen). Dit vreemde gedoe wordt opge merkt door een Jonge vrouw, die zich bijzonder tot de man voelt aange trokken en aparte foto's van hem wil hebben. Onder invloed van een mys terieus bij hem doorwerkende nieuwsgierigheid gaat de vreemde ling op de wensen van de vrouw in. Maar hij vat al weerzin op, zodra hij eraan begint. Het leidt tot tamelijk wrede, denigrerende foto's. Behalve deze vrouw een lege mensevorm is er een taxichauffeuse, die de vreemdeling op zijn bizarre tocht volgt en een warm gevoel voor hem opvat. Het loopt allemaal op niets uit. De kracht van Schoutens film schuilt in de constante aandacht voor de fotograferende man. Zijn doen en la ten schept een niet gewilde leegte om hem heen, zodat hij met al zijn stugge arrogantie het middelpunt wordt van een eenzaamheidscirkel, waar niet meer uit te komen is. In deze zin wordt de man een symbool van de zinloosheid van menseleven, dat de moment-opname ais enige uit weg ziet. En er in vastloopt. De vreemdeling is de mens, op een reis zonder stilstand of uitzicht. Instant Pictures Kijkhuis Den Haag ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13