Nobelprijs voor moeder Teresa Open universiteit voor iedereen toegankelijk Kiesuwkado i Britten begeleiden stembus in Rhodesië Zoekplaatje Vooral schriftelijk onderwijs kistaan deze krant tóvreemdde jrn-geheim Emancipatiekommissie treedt in december af tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolkt HET WEER Victor Noach oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 ft 1 - - Uit de weekbladen pport wil ntrole bij neesheren 1995- 2995.- Kettingbotsing Vredeling richt vernielingen aan Trouw Een krant uit één stuk Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging.- TrOUW rouw H 37STE JAARGANG NR. 10978 - DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 Wolkenvelden en weinig of geen neerslag. Middagtemperatuur ongeveer veertien graden. Matige zuidwesten wind. Morgen en overmorgen: Opklaringen maar ook enige tijd regen. Middag- temperaturen omstreeks veertien graden. Morgenzon op: 07.11 zon onder: 05.06 maan op: 17.39 maan onder 17.23 Nieuwe voorraden UIU grootse keuze ^|fy het enige adi Den Haag Tel 070 - SS S3 31 LOSSE NUMMERS 60 CENT UCN Almelo onze Haagse redactie S HAAG Het staat wel dat belangrijke geheime rmatie over de ultracen- gefabriek in Almelo in den is gekomen van een istaanse wetenschaps- Aanvankelijk dacht de trlandse regering dat de slechts een „verwaar- baar" gedeelte van de nelo-"technologie bestu- kon hebben, maar an- onderzoek logenstralt die ittingen. onderzoek door een groep top- enaren van verschillende minis- bevestigt de later gerezen twij- )it onderzoek (waarvan de resul- voorlopig niet bekend gemaakt :n) bestrijkt ook de verantwoor- [heid van de overheidsdiensten Pakistaanse geleerde, dr Khan eg naar de gegevens niet ver hebben. han bekleedt nu een hoge func- de nucleaire industrie in zijn De snelle ontwikkeling van die trie heeft, eerder dit jaar, geleid iternationale bezorgdheid. Ge el werd dat Pakistan de moge- id zou krijgen voor niet-vreed- toepassing van kernenergie. Pa- heeft bij monde van haar am- deur in ons land verklaard dat Itracentrifugë-procédé in Pakis- 1 bekend was. Dr Khan heeft inzicht kunnen krijgen in de :telling van het materiaal, ran de „tol" (centrifuge) ge en de techniek voor de ardiging van de tol. Die gege- waren wel geheim, ïan heeft zoals eerder uitlekte :t alleen in een Amsterdams la- orium werkzaamheden verricht lehoeve van „Almelo", maar is n de fabriek geweest. Daar heeft een metallurg (metaaldeskun- gedurende zestien dagen ver- erk gedaan. een woordvoerder van het van economische zakéri' voorlopige bevindingen" van ibtelijke onderzoekers dezer da- handen gesteld van de Engelse testduitse partners in het ultra- 'ugeproject. De woordvoerder eht, dat de Tweede Kamer pas enkele weken een rapportage gt. ÉiS 'h Door een gelijk spel (1-1) tegen Polen behield Neder land gisteravond de kans op een plaats in het eind- toernooi om het Europees kampioenschap voetbal. Nadat Polen de leiding had genomen via Rudy, zorgde Stevens na rust voor de gelijkmaker. Foto: De Poolse doelman Kukla verstrikt in het net na de Nederlandse gelijkmaker. PAGINA 3: Wiegel belooft politie te versterken Geen huwelijksbe middeling via amusement PAGINA 5: Auto's persen zich door dorpen PAGINA 9: Faculteiten worden belangrijker PAGINA 11: Rotterdamse werven moeten voorschot betalen LONDEN (AP," AFtV~'Reuter)Grool^Brittanrüë wil een beperkt aantal troepen naar Zimbabwe-Rhodesië sturen om toezicht te houden op nieuwe verkiezingen. Tevens zal er een gouverneur worden benoemd om de verkiezingen voor te bereiden. :er nieuws op pag 11 n onzer verslaggevers ulECHT Het Nederlandse Huis- ngenootschap wil een interne, j&v ichte toetsing tussen artsen on- v^,ng. Doel van die toetsing is het rderen van de kwaliteit van de eskunde. Bepaalde gegevens van ij :n, bij voorbeeld die van zieken- \Jj sen, moeten daarbij worden ge- ■y ft. Bovendien moet ook de pa- J:'A daarbij worden ingeschakeld, ylen ander schrijft het genootr ji p in het rapport „Toetsing in de *•1 ;eneeskunde". 'zé name de taakopvatting van de arts en zijn relatie tot de patiënt thema's die in de toetsing opge- en zouden moeten worden. De Sp groep stelt verder voor om als oop voor het plan een onder- jsgroep te vormen die het werk de arts beschrijft en ook de mo- '^.v kheden van de toetsing nader 'éi ept. Voorstellen van deze strekking heeft minister van buitenlandse zaken Lord Carrington voorgelegd aan de conferentie over Zimbabwe-Rhode sië, die in Londen wordt gehouden. Het Patriottisch Front van Robert Mugabe en Joshua Nkomo neemt op het ogenblik niet aan het overleg deel. Zij maken bezwaar tegen Britse plannen dat voor onteigende gronden van blanke boeren schadevergoeding moet worden betaald. Een oplossing voor dit geschil was in de maak, maar ADVERTENTIES '*S^fPR?JSCADËALn979r 27957- of 40.-p.mnd- MODEL DE LUXE Met gratis ^jQ3ür lescursus en 5iaar i garantie. of 60.-p.mnd.- IvanURK I WESTERSINGEL 42. ROTTERDAM I TEL.(010)363500 I Dagelijks geopend van 9 tot 17.30 uur I Donderdag koopavond van 19 -21 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er komt een zelfstandige open universiteit in Nederland, die voor ieder een (vanaf 21 jaar) toeganke lijk zal zijn. De open universi teit krijgt een centrale vesti ging. Daarnaast zullen zo'n 25 studiecentra, verspreid over het gehele land, de studenten begeleiden op het gebied van de vakkeninhoud. Het onder wijs zal voornamelijk schrif telijk zijn, maar er zal ook gebruik worden gemaakt van radio en televisie (zij het be perkt), beeld- en geluidsban den en de computer. Dit blijkt ui een brief van minister Pais (onderwijs), die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. Een stichting opbouw open universi teit zal de open universiteit gaan voorbereiden. De stichting blijft in functie tot de wet op de open univer siteit er is. Een wetsontwerp valt bin nenkort te verwachten. Minister Pais kon gisteren nog niet precies aangeven weanneer de open universiteit zal gaan draaien. Dat hangt onder andere af van het parle ment. Inmiddels hebben zo'n twintig tot dertig gemeenten zich bij ht mi nisterie aangemeld als vestigings plaats voor de open universiteit. Met zijn plan voor de open universi teit wijkt Pais sterk af van het advies van de onderwijsraad, zijn hoogste adviescollege. Deze had geadviseerd om de-igiÊiMU^eralteit vi^ bestaan-. de onderwijsinPeillngen (onder ande re universiteiten) Op poten te zetten. Een zelfstandig open universiteit zag de raad op een dood spoor belanden. Zelfstandig is, aldus zegslieden in Londen, weer verder af gekomen door het optreden van Carrington. Het front is verbolgen dat de minister zijn nieuwe voorstellen alleen heeft voorgelegd aan de leider van de rege ringsdelegatie uit Salisbury premier Anel Muzorewa. Carrington van zijn kant is niet van plan verder over zijn grondwetsvoorstellen te praten en stelt het Patriottisch Front voor de keus „slikken of stikken". De zwarte buurlanden van Zimbab we-Rhodesië vergaderen in Dar-es- Salèam over de vraag hoe het Pa triottisch Front weer bij de conferen tie in Londen betrokken kan worden. President Julius Nyerere van Tanza nia heeft gezegd dat Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten de scha devergoeding voor de genaaste grond moeten betalen, net als dat bij de onafhankelijkheid van Kenia is ge beurd. Londen en Washington zou den daartoe bereid zijn. Het Patriottisch Front maakt echter ook principiële bezwaren tegen scha devergoeding; blanke boeren hebben bij de kolonisatie van Rhodesië de grond onrechtmatig in bezit genomen. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha heeft in Londen gezegd dat zijn land niet tussenbeide zal komen in Zimbabwe- Rhodesië zolang een nieuwe regering steun heeft van de „meerderheid". Botha is naar Londen gevlogen voor overleg met de Britse regering, onder andere over Zimbabwe-Rhodesië. WOERDEN (ANP) Bij een ketting botsing op rijksweg 12 tussen Utrecht en Den Haag zijn gisteravond tegen half acht twee vrachtauto's en twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Hoogstwaarschijnlijk is een inzittende van de personenauto's daarbij om het leven gekomen. De minister meent echter, in navol ging van de commissie voorbereiding open universiteit (commissie-De Moor), dat een zelfstandig instelling de voorkeur verdient. De zelfstandige positie garandeert het beste een cen trale aanpak. Bovendien zijn er dan betere garanties voor het opzetten van afstandonderwijs (schriftelijk on derwijs) op grote schaal, meent Pais. Daar komt bij dat de scheiding tus sen wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs gemakkelij ker wegvalt, wat één van de kenmer- Pais licht zijn onderwijsplannen toe ken is van de open universiteit. Hij vindt overigens wel dat er met be staande instellingen moet worden sa mengewerkt. Pais sluit andere initiatieven in de richting van de open universiteit niet uit, maar hij 'wil slecht één open uni versiteit (die hij voorstelt) uit de rijkskas bekostigen. Daarvoor is vol gend jaar een bedrag van 13,4 miljoen gulden gereserveerd, het jaar daarop 24,5 miljoen en de jaren daarna tot e.n' «■el 1984-respectieve^fir 2G 44,1 miljoen. In volgroeide toestand zal de open universiteit 82 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Gezien de beperkte middelen wil Pais de open universiteit in fasen invoeren, aldus zijn brief aan de Kamer. Als belangrijkste doelstellingen van de open universiteit ziet Pais het bieden van een tweede kans op on derwijs, het aanleggen van een twee de weg door het hoger onderwijs (waardoor de druk op het dagonder wijs kan verminderen), het stimule ren van vernieuwing in het gehele onderwijs (door de concurrentie-posi- tie van de open universiteit) en ten slotte het creëren van een doelmati ger vorm van hoger onderwijs. ADVERTENTIE Vervolg op pag. 3, kol. 6 KERK VOOR ELKAAR Najaren van onderdrukking kan een nieuw tijdperk aan breken voor mensen in Centraal Afrika, in Nicaragua en Oeganda. In delen vap India er\ Indo^rè moet, het jte*|eri F vërdoi §aan néfaartJttèvfhgen en vloedgolven. In al die situaties wordt ook op de plaatselijke kerken gerekend: voor hulp, opbouw, geestelijk herstel. Dan moet die kerk ter plaatse wel overeind kunnen blijven, met haar medewerkers, haar instellingen, haar gods vertrouwen en haar evangelische bewogenheid. GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Publicatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus 93140 - Den Haag. Van onze correspondent BRUSSEL Ir. Henk Vredeling, de Europese commissaris voor sociale zaken, heeft in een Frans hotel vernielingen aangericht ter waard<? van 25.000 gulden. De voormalige minister van Defen sie gooide een ruit in na een ruzie met mr. James Janssen van Raay, lid van het Europees par lement voor de christen-demo- cratischgjractie, Vredeling zal de kosten uit eigen zak aan het luxueuze Sofitel in Straatsburg betalen. Na het inci dent, dat twee weken geleden na enig drankgebruik ontstond, heeft Vredeling zich ziek gemeld. AfgelójJén dinsdag heeft hij zijn werk hervat. In Brussel wordt ten stelligste ontkend dat druk op Vredeling wordt Uitgeoefend te vertrekken, en dat de voorzit ter van de Europese commissie, de Brit Roy Jenkens, de Neder landse regering heeft gevraagd Vredeling te vervangen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Emancipatiekommissie (EK) zal, ondanks het verzoek van staatssecretaris Kraaijeveld (van emancipa tiezaken) om aan te blijven, toch altreden op de vastgestelde datum van 14 december. Dit heeft de commissie gisteren besloten. Zoals bekend had mevrouw Kraaije veld de leden van de EK verzocht voor onbepaalde tijd te willen aan blijven, omdat de nieuwe emancipa- tieraad, die de EK moet opvolgen, nog lang niet gereed is. Aangezien de EK nauwelijks meer over personeel kan beschikken, ze bovendien geen werk meer onderhan den heeft en enkele leden beslist niet langer kunnen aanblijven, heeft men besloten niet te voldoen aan het ver zoek van mevrouw Kraaijeveld. Wel hebben tien van de zestien leden zich bereid verklaard zitting te ne men in een zogeheten voorbereidings commissie voor de nieuwe Emancipa- tieraad. Deze commissie die niet lan ger dan tot uiterlijk 1 september vol gend jaar zou mogen bestaan, zou zich vooral moeten bezighouden met het opbouwen van een bureau, dat later door de Emancipatieraad over genomen zou moeten worden. Advie zen zou deze commissie niet meer geven, aangezien ze daar de mensen niet meer voor heeft. Hoogstens zou men af en toe een soort signalement kunnen uitgeven over bepaalde kwes ties. We beginnen natuurlijk met het belangrijkste, maar mis vooral ook pagina P6/RH17/S15 niet. Inderdaad, we maken geen simpele krant, maar u komt hem van zelf tegen. En daar ontdekt u het bestaan van een Innovatie- commissie. Ook niet simple. Wel belangrijk. Noodoplossing Maar de hoofdtaak van deze noodop lossing, zoals EK-voorzitter Paula Wassen het noemt, zou toch de voor bereiding van de nieuwe raad moeten zijn. Wanneer mevrouw Kraaijeveld niet akkoord zou gaan met deze voor waarde, zullen de EK-leden niet met een nieuwe oplossing komen. Voorzitter Paula Wassen is een van de tien leden, die wel zitting wil ne men in de voorbereidingscommissie. „Maar alleen als aan onze voorwaar de voldaan wordt. Boetseerset (A) Boetsecrklei niet verf'in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhiird. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- dntuier in ëcn. I landgrcepje met oniskigmeehaniek. voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (Cl mei fraai dienAotiefAlK onder legger of voor im; sier. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoiidVn praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordjA CALCUTTA (AP, AFP, ANP) „De toekenning van de No belprijs voor de vrede aan mij is een erkenning van de ar men in deze wereld". Dat zei moeder Teresa, die haar leven heeft gewijd aan de armen en ver schoppelingen van Calcutta. Bij de opvangcentra die zij heeft gesticht wachten de armen uit de sloppen van India's armste stad op medicijnen, op wat voedsel, of alleen maar een plaats om te sterven. Tehuizen van de door haar gestichte „congregatie van de liefde" staan er TchlliZGn van de Bronx (de armenwijk van New York), via Rotterdam tot Papua Nieuw-Guinea. Moeder Teresa is op 17 augustus 1910 uit Albanese ouders in de Joegoslavi sche stad Skopje geboren. Ze kreeg de Nobelprijs, waaraan een bedrag van ruim 380.000 gulden is verbon den, omdat zij haar baan van lerares had opgegeven om zich te wijden aan het werk onder de allerarmsten in India. De Nobelcommissie van het Noorse parlement, die de toekenning van de prijs bekendmaakte, heeft haar gekozen uit 56 kandidaten, on der wie president Carter, president Kekkonen van Finland en de Poolse kardinaal Stefan Wyszynski. Moeder Teresa, die nu 69 is. stichtte in 1950 haar eigen zustercongregatie voor ongewenste kinderen en ster vende paria's en uitgestotenen. Ze bracht in 1976 een bezoek aan mgr. Simonis, de bisschop van Rotterdam. „De armen moeten weten dat zij hen liefhebben". Met deze simpele bood schap werft moeder Teresa wier eigenlijke naam Agnes Gonxha Bo- Jaxhiu is de wereld tot steun te bewegen aan haar projecten. „Ik ben onwaardig", zo zei ze toen ze hoorde dat zij de Nobelprijs had gekregen. Ze zei God te danken voor zijn gift aan de armen. „Moge zijn zegen rus ten op de mensen die de prijs ver leend hebben". Volgens haar zeggen voelde zij al op 12-jarige leeftijd roeping om de ar men te gaan helpen. Zij besloot haar leven aan deze taak te wijden. Op 18- jarige leeftijd ging ze van huis weg. Ze trad toe tot een Ierse zustercon gregatie die in Calcutta werkte. Tus sen 1929 en 1948 gaf zij les op een middelbare school in Calcutta. Maar ze werd zo sterk getroffen door de armoe en ellende in deze wereldstad dat zij zich met toestemming van haar superieuren geheel aan de ar men ging wijden in de sloppen van Calcutta. Moeder Teresa zei dat haar congrega tie nu 1.800 zusters en 120.000 mede werkers heeft. In haar tehuizen zijn duizenden kinderen verzorgd. In spe ciale klinieken worden 49.000 melaat sen behandeld en via mobiele apothe ken krijgen zeker twee miljoen zieken in India medicijnen. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats:Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: _Tcl.: Voor het kwartaalabonnement geldt voorde eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. CDD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginformatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1