3I ij vend team voor vluchtelingen nodig 'roefinzameling oud glas n Brabant valt niet tegen k rA Machinisten bezorgd over oud materieel In kort geding ontruiming studentenkamers geëist BEDRIJFSLEIDER/STER Tuijnman wil controle op autorijlessen rtsen moeten veel zorg aan slachtoffers van martelingen besteden Ipoorwegen l 40 jaar The Original Austin Reed Trench Coat Now for Ladies. f348,- MUSTIM fit II lil EDUARD PELGER Twijfels over oorzaak treinongeluk Mr. Aantjes in CDA-commissie verkiezingsprogram Geïnteresseerd in een job als van een I 6 OENSDAG 17 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET r Leo Kleyn HAAG In hoeverre is de regering ernst met de lische opvang van de vluchtelingen die, nu iteren getale dan ooit, land binnenkomt? Die wordt, zij het nog nau- jks hardop, maar daarom minder dringend, gesteld degenen die twee maan- geleden de instelling van Centraal medisch team vluchtelingen van harte in toegejuicht. Krijgt team, vragen zij zich af, permanent karakter, of Tden de vluchtelingen ks weer naar een huisarts jezen? Voor die bezorgdheid bestaat wel eni ge reden. De betrokken ministeries hullen zich in stilzwijgen, wanneer naar de status van het team wordt geïnformeerd. Uit een persbericht van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, dat een maand geleden verscheen, zou met enige goede wil kunnen worden afge leid dat er geen vuiltje aan de lucht is. Daarin wordt melding gemaakt van „een medisch opvangteam voor vluchtelingen", zonder dat van een voorlopig karakter daarvan wordt ge rept. Maar de beleidsfunctionarissen op het departement weigeren, desge vraagd, de gerezen twijfel uit te bannen. Bij degenen die betrokken zijn bij het medisch team wordt die twijfel inge geven door de vrees dat de overheid slechts een (op zichzelf te waarderen) handreiking heeft willen bieden aan de Vietnamese bootvluchtelingen, die sinds enige tijd ook Nederland overstromen. Wanneer die invasie achter de rug is. zo luidt de redene ring, is het bepaald niet ondenkbaar dat het medisch team weer ontbon den wordt. Andere vluchtelingen zou den daardoor, medisch gezien, op nieuw in de kou komen te staan. Deze vrees wordt gedeeld door de arts Nadia Lachinsky, die werkzaam is bij de Rijksgeneeskundige dienst in Den Haag en tijdelijk is gedetacheerd bij het team, waarvan zij de leiding heeft. Nu zij en enkele dienstplichtige militaire artsen te zijner tijd weer vertrekken, vraagt zij zich af of er wel voldoende gekwalificeerde opvolgers gevonden kunnen worden, als over de duur van het dienstverband geen ze kerheid wordt geboden. Amnesty Op de instelling van een medisch opvangteam voor vluchtelingen werd al een paar jaar geleden aangedron gen, onder anderen door artsen en verpleegkundigen die lid zijn van de medische beroepsgroep van Amnesty International. Een door hen verricht medisch onderzoek van ruim veertig vluchtelingen sterkte hen in de over tuiging dat een geïnstitutionaliseerde opvang allesbehalve een luxe is. Pogingen om iets dergelijks van de grond te krijgen, ondersteund door voornamelijk uit Latijnsamerikaanse landen afkomstige vluchtelingen zelf, bleven lange tijd zonder resultaat. Bij de komst van de Vietnamese boot vluchtelingen kwam het toch tot de oprichting van een team. De overheid zag zich plotseling geconfronteerd met vluchtelingen die niet druppels gewijs. maar in grote aantallen het land binnenkwamen. Bij zo'n massa liteit werd kennelijk een voorziening onontbeerlijk geacht Met de gedachte dat je beter laat dan nooit over de brug kunt komen, had den en hebben de bij Amnesty Inter national aangesloten artsen er geen enkel bezwaar tegen dat de Vietna- mezen wordt geboden wat andere vluchtelingen onthouden werd. Maar ze zouden het wel ongehoord vinden, als die anderen, nadat de bootvluch telingen zijn opgevangen, weer in een gat zouden vallen. Nadia Lachinsky zegt te vrezen dat de grote aandacht die het lot van de bootvluchtelingen getrokken heeft, de overheid er mede toe heeft aange zet de schroom voor een medische opvang te laten varen. Als dat waar is. zou de neiging zich ook het vuur uit de sloffen te lopen voor de vluch telingen die het met minder publici teit moeten doen, wel eens heel wat geringer kunnen zijn. Lachinsky: „In Argentinië worden mensen gemar teld. Maar wat daar gebeurt, kun je niet op de televisie laten zien." Het medisch opvangteam, ingesteld onder auspiciën van het ministerie van volksgezondheid, kan juist ten behoeve van slachtoffers van marte lingen heilzaam werk verrichten. De artsen die. op eigen initiatief, deze slachtoffers hebben onderzocht, heb ben ervaren dat niet kan worden vol staan met een verwijzing naar het spreekuur van een overbelaste huis arts. Niet alleen aan de lichamelijke, maar ook aan de geestelijke gevolgen van marteling, zo hebben zij geleerd, moet ruime aandacht worden ge schonken. Een van hen, de intemiste Jeanne Smeulers, maakte een paar maanden geleden in het artsenvakblad Me disch Contact een vergelijking met de slachtoffers van de nazi-concen tratiekampen. ZIJ vroeg zich af of ook degenen die kortgeleden werden ge marteld, niet over dertig jaar daarvan de lichamelijke en geestelijke gevol gen zullen ondervinden. Alleen al de nauwkeurige vastlegging en centrale opslag van gegevens die op de folte ringen betrekking hebben, zo stelde ze in aansluiting daarop, zou daarom van onschatbare waarde zijn. Ook Nadia Lachinsky spreekt over lessen die na 1945 geleerd behoren te zijn. „De mensen die toen uit de kam pen kwamen, mag het materieel mis schien goed zijn gegaan, twintig, der tig Jaar later merk Je toch vaak wat voor boten er toen gemist zijn." Aan goede wil lijkt het de overheid niet te ontbreken. De minister van CRM. mevrouw M. H. M. F Oarde- niers-Berendsen, die verantwoorde lijk is voor het vluchtelingenbeleid, maakte onlangs nog met gepaste trots gewag van de instelling van het Centraal medisch team. En ze voegde er. in een toespraak bij de oprichting van de Vereniging vluchtelingenwerk Nederland, nog aan toe dat Neder land ook plaats biedt aan niet uit Vietnam afkomstige vluchtelingen, „die de aandacht en zerg evenzeer behoeven". De bij de medische opvang van vluchtelingen betrokkenen vrezen dat het niet geheel zonder betekenis is dat de minister zich er niet over heeft uitgelaten of die aandacht en zorg van blijvende aard zullen zijn. iderden belangstellenden heb- gisteren, de eerste dag van driedaagse feest 140 jaar lorlijn Amsterdam-Haarlem ocht. gemeester drs. J. Reehorst Haarlem opende op het sta- i Haarlem de expositie ten- nstelling Amsterdam-Haar- 1839-1979, ingericht door het >orwegmuseum en Frans Hals- iseum. Hij herinnerde in een spraak aan de bezwaren die er m 140 jaar geleden rezen toen de gemeenteraad de plannen de spoorlijn aan de orde naf het station Haarlem kun- i de bezoekers per stoomtrein pr de lijnwerkplaats rijden, ar in 1839 de eerste trein uit P nsterdam aankwam. Op de per- l bs is het gezellig druk met vele lampjes. n een onzer verslaggevers N BOSCH De voorlopi- ^uitkomsten van het proef- iject waarmee in Noord- Ibant wordt nagegaan of gescheiden inzameling afvalglas organisatorisch len niet tegen. De gemiddelde opbrengst is nog te laag om het project kostendekkend te maken, maar het ministerie van Volksgezondheid en mili euhygiëne ziet toch goede mo gelijkheden. De bevolking van een en zeventig ue oevouung van een en zeventig financieel mogelijk IS, val- gemeenten in West-Brabant heeft in het laatste halfjaar van 1978 3.953.778 kilogram glas gedeponeerd. Op elke een en twintig honderd inwoners was een container geplaatst. In de eerste helft van dit jaar leverde de inzame ling 5.020.688 kilogram op. En dat komt neer op een deelnemerspercen tage van 31,4. Het moet 39 zijn om de baten de kosten te laten dekken. ADVERTENTIE Rechtstreeks uit Regent Street: sy- AJu exclusief voor Nederland: De echte Austin Reed Lady's Trench Coat. De vrouwelijke versie van deze legendarische jas heeft alle fameuze eigen schappen van de heren-versie: epaulettenceintuur, steekzakken, ruime kraag, revers en een unieke stof-kwaliteit. Maten 36 t/m 42 Om 'm te bemachtigen, zult u écn van onze exclusieve heren mode-zaken moeten betreden. Maar daar zit u niet mee, als deze unieke jas u op het lijf geschreven is. Komt u wel snel, de uiterst scherpe prijs zal niet alleen u opvallen. J Nimmer 't zelfde, altijd zichzelf. Den Haag Hoogstraat 16 Tel.070-469700 Rotterdam Coolsingel97 Tel.010-139075 Amsterdam Kal verstraat 71 Tel. 020-235257 Op het ogenblik moet er nog zo'n twintig gulden per ton ingezameld glas bij. De cijfers van de 71 gemeen ten lopen nogal uiteen. Sommige zit ten al ver boven het kostendekkend percentage, de meeste blijven er on der, enkele zelfs aanzienlijk. Het proefproject wordt in West-Bra bant (1.103.287 inwoners) gehouden om gegevens te verkrijgen voor een „inzameling bij de bron" van een af valstof die zich bij uitstek leent voor herverwerking. De op 1 oktober ln werking getreden afvalstoffenwet verplicht de provin cie voor de verwijdering van afval stoffen plannen te maken. Een gemiddeld gezin gooit per Jaar honderd kilogram glas weg. Dat is ln heel Nederland ruim 350 miljoen kilo gram. Het opnieuw gebruiken van glas scheelt dus nogal wat in de hoe veelheid vuil die moet worden ver werkt. Maar het betekent ook dat op het gebruik van grondstoffen zoals zand. kalksteen en soda en op het verbruik van energie kan worden be spaard. Omdat meer dan twaalf pro cent van het huisvuil uit glas bestaat zijn die besparingen beslist niet te onderschatten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontsporing van de intercitytrein VUssingen-Amsterdam, gistermorgen bij het station Haarlem, zal zeker nieuw voedsel geven aan de ontevre denheid van machinisten die bij de Nederlandse Spoor wegen werken. De ontspoorde trein niemand raakte gewond bestond namelijk gedeeltelijk uit oude trein stellen uit 1946 (de groene spitsneus), die eigenlijk al naar de sloop hadden gemoeten. De machinisten hebben al eerder gedreigd met langzaamaan-acties, omdat zij het oude materieel on veilig noemen. „Die oude bakken uit 1946 slingeren en stampen over de rails. Bij slecht weer is het levensgevaarlijk om voluit te rij den", lieten zij weten. Bij de Nederlandse Spoorwegen ontkent men dat. „Men kan wel zeggen dat de treinen niet comfor tabel zijn. ook niet voor de machi nist, maar onveilig zijn zij zeker niet", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen. Volgens hem kan niet de conclusie worden getrokken dat het ongeluk niet zou zijn gebeurd met een mo dem treinstel. „Er is een aantal oorzaken mogelijk. Er kan een wissel niet goed hebben gewerkt, het kan aan het materieel hebben gelegen, en er kan een menselijke fout zijn gemaakt. Wat er precies is misgegaan wordt nog onder zocht", aldus de woordvoerder. De Nederlandse Spoorwegen zijn gedwongen tot het in dienst hou den van het oude materieel omdat het relzigersvervoer het laatste Jaar onverwacht is gegroeid, en het bestelde nieuwe materieel nog niet kon worden afgeleverd. In afwachting van de aflevering van dertig bestelde nieuwe loco motieven uit Frankrijk cn 186 treinstellen uit Duitsland, blijven er voorlopig nog 31 oude vierdeli ge rijtuigen en 53 oude tweedelige treinstellen rijden. De Nederland se Spoorwegen hoopt die aantal len volgend jaar terug te brengen tot 18 en 25 rijtuigen, en ze in 1983 allemaal naar de sloop te hebben gebracht. In die tussentijd zal zoveel moge lijk worden geprobeerd de oude stellen gekoppeld aan nieuw ma terieel te laten rijden. Bij de trein, waarmee gisteren het ongeluk ge beurde. was dat ook het geval. De combinatie bestond uit een vier delig oud treinstel met daarachter twee moderne intercity-stellen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat wil dat er een rege ling komt, die de kwaliteit van autorijlessen waarborgt. Daarnaast zal worden ge streefd naar kwaliteitsnor men voor de opleiding van rijinstructeurs. De kwaliteit van de door particuliere insti tuten geleverde beroepsoplei ding loopt volgens Tuijnman sterk uiteen, terwijl de kosten voor de leerlingen hoog zijn, van vier- tot zesduizend gulden. Tuijnman schrijft dit ln een brief aan de Tweede Kamer. Er Is een ambtelij ke commissie ingesteld waarin ook de ministeries van economische zaken en onderwijs deelnemen, die de pro blemen van de beroepsopleiding tot rij-instructeur tot een oplossing moet brengen. Volgens de minister verloopt het overleg met rijschoolhouders over de kwaliteitsnormen uiterst traag, om dat de betrokkenen een afzonderlijke erkenningsregeling voor rijscholen willen. De rijschoolhouders kampen volgens een recent onderzoek met drie grote problemen. De concurren- Ue van semiprofs, die voor lagere Anti-joodse liederen gezongen DEN HAAG De Stichting Leidse studentenhuisvesting heeft in een kort geding, dat gisteren diende voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, geëist dat zeven bij haar ingeschre ven studenten onmiddellijk hun kamer ontruimen. Zij zouden in de nacht van 5 op 6 augustus op het terrein van het studentencomplex aan de KUkspaanweg ln Leiden, na zistische liederen hebben ge zongen, en fascistische en dis criminerende taal hebben uit geslagen. Bovendien zouden zij betrokken zijn geweest bij ongeregeldheden die de rust ln de studentenflats al geruime tijd verstoren. Al enige maanden kreeg het bestuur van de 8tichtlng studentenhuisves ting klachten binnen van bewoners van de studentenflats. De studenti koze uitspattingen van enkele bewo ners bezorgden medehuurders keer op keer overlast. De politie werd eni ge malen Ingeschakeld, maar het be stuur van de stichting nam geen maatregelen, tot het incident aan het begin van augustus. Een groep studenten bracht in de buurt van de kamer van een joods meisje het lied „Alle Juden mussen erschossen werden" ten gehoren en slaakten tegen kleurlingen gerichte kreten. De advocaat van de eisende partij, mr. W. M. A. Kalkman, noemde de situatie op het complex „De Klik" na dit voorval explosief en achtte het ln het belang van de bewoners en de goede naam van de stichting, dat de raddraaiers uit hun kamers werden gezet. Hij eiste zelfs dat zij nooit meer het terrein van „De Klik" zouden betreden. „Er moet een einde komen aan de terreur ln het complex", aldus de raadsman. Twee van de gedaagde studenten hebben overigens hun ka mer inmiddels opgezegd. Volgens de raadsman van de gedaag den, mr. J. H. Cox, kon de eiseres het bewijs van de betrokkenheid van zijn cliënten bij het „fascistische voorval" niet leveren. Hij wees op de tegen strijdigheid in de getuigenverklarin gen en de stellige ontkenning van de zeven studenten. Voorts zei hij dat de ongeregeldheden ln de periode voor augustus hen nu niet in een kort geding aangerekend konden worden. Drie studenten hielden hun eigen pleidooi voor de propvolle rechtszaal. Ook zij ontkenden de meeste be schuldigingen en vonden de eis tot ontruiming veel te zwaar. DEN HAAO (ANP) Oud CDA-frac- tievooraitter mr. Willem Aantjes maakt deel uit van een CDA-commis sie, die belast is met het opstellen van een ontwerp-verkiezingsgprogramma 1981-1985. Aantjes nam vorig Jaar no vember afscheid als Kamerlid ln ver band met zijn oorlogsverleden. Ook de vroegere minister dr. W. K. N. Schmelzer (buitenlandse zaken), die gedurende een aantal jaren voorzitter van de KVP-fractie ln de Tweede Kamer was, maakt deel uit van deze commissie. Het ligt in de bedoeling de ontwerp-tekst van het nieuwe pro gram voor de zomer van 1980 gereed te hebben. De samenstelling van de gistermid dag gekozen commissie is als volgt: Voor de ARP: mr. W. Aantjes. prof. dr. B. Goudzwaard en mevrouw drs F. J. Lanting-Boersema; Voor de CHU: prof. mr. M. Bos, lr. N. Buysert en drs. J. P. van der Reljden; Voor de KVP; drs. W K. N. Schmel zer. mevrouw mr. J. J. M S. Ley ten- De Wyckersloot de Weerdesteyn en mr. L. A. Struik. De rechtstreekse CDA-leden worden in de commissie vertegenwoordigd door de heren R. van de Beeten. ds O. J. Geels en mr. O. A. Wagner. Drs. A. M. Oostlander is benoemd tot se cretaris-rapporteur van de commis sie. waarvan prof. mr. H. Franken voorzitter is. EINDHOVEN (ANP) - Uit het Bis schop Bekkerscollege ln Eindhoven zijn in de nacht van maandag op dinsdag uit een vitrine tien giftige pijlen gestolen. Ze maakten onder deel uit van een tentoonstelling van handgemaakte Afrikaanse voor werpen. huishoudspeciaalzaak WIJ BIEDEN U: prijzen kunnen werken; het tariefsbe- leid als gevolg van de stijgende kos ten van rijschoolhouders; en de aan vaardbaarheid van hogere tarieven bij de consument. Het rijexamen nieuwe stijl, wat onder meer inhoudt een korter praktisch gedeelte, zal niet met ingang van 1 januari 1980, maar al per 1 november aanstaande worden ingevoerd. De nieuwe maatregelen bieden meer ze kerheid voor de kandidaat, die ln het vervolg met kortere wachttijden voor het examen te maken krijgt, (acht tot tien weken» en een bekende examen route mag afleggen. Voorts zal wor den bevorderd, dat de rij-lnstructeur die de kandidaat heeft opgeleid mee rijdt tijdens de examenrit. «en uitstekend salaris een tantième en gratificatie regeling aantrekkelijke overige secundaire voorwaarden volop promotie-kansen omdat wij dit jaar weer vele nieuwe filialen zullen openen mannelijke of vrouwelijke kandidaten met een leeftijd lol 35 jaar winkelervaring hebben met bij voorkeur een middelbare schoolopleiding die een boeiende carrière in een filiaalbedrijf ambitren Gebr. Blokker BV, van der Madeweg 13 te Amsterdam Ook t«neion.sc n konlakt >s «nogeti|k onotr nr (020) 930644 i vragen nee»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9