Postuum gebundelde natuurkennis Mooi, zuinig en temperamentvol. va Kies Renault.'nGoede dealer bij de prijs inbegrepen. Renault Nederland n.v. Auto Haag b.v. Renaultl8 Heimans, Thijsse, Hana DOCENT WISKUNDE/REKENEN AKTIEVE AGENT(E) WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 TROUW/KWART H 8 door Henk van Halm „De bloemen die vlak op het water liggen, spreiden hun kelkbladeren uit totdat die het watervlak raken, maar die op steeltjes staan, houden hun kelkblaadjes schuin om hoog. aangesloten aan de kroonblaadjes. De bloem die zich heden voor het eerst opent, slaat ook zijn meeldra den ver naar buiten terug, zo dat de stempel In zijn geheel te zien komt. Een prachtig ding. die stempel. Het is een cirkelrond vlak. in het midden met een ronde lichtgele knobbel, van waar de tien of twinUg stempelstre- pen uitstralen, ieder eindigend met een opwaartse bocht die uitloopt in een blinkend oranje bolletje. Die kring van glinsterende oranje bollet jes maakt de indruk van een rijk en duidelijk honingapparaat. De vliegen kruipen ook wel naar die glimmende bolletjes toe, maar er is niets te halen." Maar weinig mensen hebben zo over de waterlelie, en over tal van andere planten, geschreven als Jac. P. Thijs se in ..Omgang met planten". Een boek dat tussen het vele dat Thijsse publiceerde, gewoon onbekend is ge bleven. behalve bij de oudere plan- tenkenners die het steeds betreurden dat het zo moeilijk (antiquarisch) te krijgen was. Zij in de eerste plaats zullen het toejuichen dat zojuist de tweede druk is verschenen van dit boek dat in 1909 het licht zag. Dat was drie Jaar nadat zijn eerste Verka- de-album werd uitgegeven. Verrassend actueel Jac. P. Thijsse geldt als de legendari sche natuuronderzoeker, de man die samen met zijn vriend Eli Heimans een handzame flora en een hele serie boekjes over het rietland, het bos. sloot en plas. de heide en zulke nieti ge dingen als lnsekten langs de weg schreef in een tijd die er helemaal niet rijp voor leek. Ze vielen als regen op een verdorstend land. De flora, wel vier maal zo dik als de eerste druk. is nog steeds een van de meest gehan teerde in ons land. Zestig jaar lang werden de boekjes herdrukt, enige jaren terug verschenen heruitgaven van de Verkade-albums, die een niet te schatten Invloed hebben gehad op minstens twee generaties natuurken ners. Bij herlezing van „Omgang met plan ten" valt op hoe verrassend actueel Thijsse nog steeds is. Al in 1909 schreef hij met woorden die niets ouderwets hebben over het bezit van een wilde tuin en het Diezier en nut ervan. Pas In deze Jaren zeventig is het tuinieren met wilde planten een begrip geworden en vaak voorgesteld alsof het een volkomen nieuw idee was. Heel wat zinniger en praktischer dan sommige propagandisten van de wilde tuin er in de afgelopen jaren over schreven, deed Thijsse dat ze ventig Jaar geleden. De actualiteit van zijn tekst blijkt ook uit een zin snede als „de met blindheid geslagen aanleggers van kolenaswegen" in het eerste hoofdstuk. Oevolgd door de typisch Thijsse milde uitspraak dat het kwaad met de beste bedoelin gen ter wereld en onder drang van de edelste drijfveren geschiedt en de op timistische opmerking: „Met wat overleg en zelfbeperking zou al heel wat te verhelpen zijn." Van de zelfbe perking is nog steeds weinig terecht gekomen en het overleg verloopt ook maar moeizaam Niet over de aantasting van het milieu, niet over de aanleg van een wilde tuin gaat dit boek. al komen deze aspecten herhaaldelijk ter spra ke. Het onderwerp is wat de titel zegt: het omgaan met planten als medebe woners van onze omgeving, als mede deelhebbers aan het leven. Wie denkt dat er over de veel beweeglijker die ren veel meer en belangwekkender te schrijven valt dan over planten, moet dit boek nodig lezen. Wat Thijsse door nauwkeurige observatie opviel en vervolgens neerpende, is zonder meer spannend, althans voor wie echt van planten houdt. Je kijkt meteen heel anders tegen planten aan. Hij dacht ook ecologisch, in een tijd toen dit woord nog nauwelijks betekenis had. Hij bestudeerde niet alleen de plant, maar alles erop en er omheen. Want net zo min als welk levend wezen ook, is de plant een zelfstandig iets. HIJ heeft voedingstoffen uit de grond nodig, schaduw of windbe- schutting van andere planten, lnsek ten als overbrengers van het stuif meel. andere dieren als verspreiders van het zaad. En omgekeerd zijn er dieren en platen die de plant in zijn groei belemmeren, doordat zij van die plant leven. Ook insekten Daarom is dit niet alleen een planten boek. maar ook een boek over insek ten die een grote rol in het leven van de planten spelen. Vijfentwintig plan tensoorten beschreef Thijsse. „gewo ne" zoals hij in zijn voorrede vermeld de. Als we nagaan wat er nu nog gewoon van is, blijken er vier nu tot de zeldzame soorten te behoren: helmbloem, sleutelbloem, stofzaad en hondskruid. Vijf andere komen nog steeds algemeen voor in bepaal de streken: bosanemoon (de Achter hoek. Twente en Zuid-Limburg), de salomonszegel (de duinen en de bos sen op de hoge gronden), geel walstro (de duinen), duinroos (duinen) en heg- gerank (duinen). De overige zestien kom je nog in het hele land zoveel tegen dat niemand er lang naar hoeft te zoeken. Het zijn ereprijs, hoorn- bloem, viooltjes, vlier. Gelderse roos isneeuwbal), liguster, braam, dennen, kamperfoelie, haagwinde, veenwor- tel, pijlkruid en waterlelie. In sommi ge opzichten is de tekst verouderd, omdat er zaken worden aangesneden die Thijsse toen nog niet kon weten, zoals de onderkoeling van het cel- vocht bij vorst, waardoor de activitei ten van de planten wel stopgezet wor den, maar de plant niet bevriest. Daar tegenover staat dat hij zoveel uit eigen waarneming vertelt dat men niet meer weet. dat er voor elke plan tenliefhebber heel wat nieuws te le zen valt dat bovendien tot eigen waarneming prikkelt. En wat al be kende zaken betreft, dient men wel te bedenken dat het juist Thijsse (en Heimans!) waren die deze voor het eerst beschreven Als pioniers van de natuurstudie in Nederland worden Heimans en Thijs se in één adem genoemd. Behalve samen boeken schrijven, verschenen er ook artikelen van hun hand in „De Groene Amsterdammer". In dit geval niet van hen samen, want Eli Hei mans was de eerste en hij deed dat twaalf jaar achtereen met verbazing wekkende regelmaat, van 26 oktober 1902 tot 27 september 1914. Die laat ste datum was twee maanden na zijn dood, op 22 juli 1914, want hij was gewend vooruit te schrijven, zodat de redactie altijd een flinke voorraad had. Een groot aantal van die stukjes zijn door uitgeverij Kosmos gebun deld uitgegeven, waarbij Ko Zweeres steeds een kort commentaar vooraf geeft bij de verschillende categorieën artikelen. Die categorieën zijn: Hei- mans' buitenlandse reizen, Verken ningen in eigen land, Met Heimans het jaar rond en Ruim dertig Jaar onderwijzer. Onderwijzers De laatste soort zijn stukjes van „en cyclopedische" strekking, geen ver slagen van wat Heimans buiten had gezien en bestudeerd, maar algemene onderwerpen, vooral bedoeld om zijn lezers inzicht te geven in de samen De heggerank, waarvan Thijsse in „Omgang met planten" zegt: „Op foto's komen de bloemen zeer duidelijk uit, duidelijker dan in de natuur; men heeft daaruit willen afleiden dat zij ultraviolette stralen zouden uitzenden, die misschien door de insekten wel, door ons niet kunnen worden waargeno men." De lichtgroene bloemen lijken op foto's inderdaad wit. Foto: Henk van Halm hang van verschijnselen in de leven de en de dode natuur. Dat deed hij vaker dan Thijsse. die veel meer ver slaggever van het dagelijkse natuur gebeuren was. Toch is hij in die arti kelen minder de schoolmeester dan men zou verwachten. Zijn tekst heeft niets belerends en is meer een opwek king om die verschijnselen zelf buiten te bestuderen. Na Heimans' dood schreef ook Thijs se een tiental jaren over groei, bloei en Jaargetijde in „De GroeneHet beste werd uitgezocht en in een Jaar cyclus gerangschikt uitgegeven door de Ervan Thomas Rap onder de titel „Naar de Natuur". Ook in deze bun del valt weer op hoe tijdloos is wat Thijsse schreef. Van bijzondere char me zijn de vele nooit eerder gepubli ceerde tekeningen uit de schetsboe ken van de schrijver zelf. Even boei end als het verschil in schrijftrant tussen de twee collega's ook Thijs se was onderwijzer! is het onder scheid tussen de tekenstijlen van bei de: Heimans is de dichter, die vlot uit de hand iets schetst. Thijsse de zorg vuldige kijker die alles zo nauwkeurig mogelijk tracht weer te geven. Men vergelijke de zeekraal, die zij beiden op hun eigen manier in beeld brachten. Het materiaal voor beide boeken is afkomstig uit het archief van de in 1977 opgerichte Stichting Heimans en Thijsse bibliotheek, die ten doel heeft de geschiedenis van de natuur bescherming vast te leggen. Voorlo pig heeft de stichting zich toegelegd op het verzamelen van allerlei materi aal over Heimans en Thijsse. in de toekomst wil men ook hun geestver wanten aan bod laten komen. Ieder een die denkt iets te kunnen bijdra gen aan het boeken- en/of archiefbe zit van de stichting kan een berichtje zenden aan de stichting. Plantage Middenlaan 41. 1018 DH Amsterdam. Over geestverwanten gesproken: wel licht was er niemand zo geestverwant als de in 1975 overleden Kees Hana. leerling van Thijsse, van wie hij ter gelegenheid van het Thijssejaar 1965 de biografie „Feest in de natuur De eeuw van Jac. P. Thijsse" schreef. Van zijn vele artikelen in het Alge meen Dagblad werd kortgeleden ook een bundel gepubliceerd. „Buiten kij ken met Kees Hana". geïllustreerd met zijn eigen (zeer goede) foto's en tekeningen. Ook Hana gaat met de lezer het jaar rond, de lof bezingend van de linde, de geurige gagel en de Jeneverbes, op de schoonheid wijzend van bloeiend gras, van de vlier en tal van zaken die zo gewoon zijn dat niemand er aandacht aan besteedt, vóór mensen als Hana. Thijsse of Heimans hem bij de hand neemt. Hana. wiens „Van dier en plant, water ,en land" ik op mijn tiende verjaardag cadeau kreeg, de man die vooral met Thijsse ook mijn kijk op en inzicht in de levende natuur bepaalde. Jac. P. Thijsse: Omgang met planten. Uitg. Kosmos, Amsterdam, en Vere niging tot Behoud van Natuurmonu menten, 's-Graveland. 192 blz„ 39,90, ledenprijs „Natuurmonu menten" 39,50. E. Heimans: In de Natuur. Uitg. Kos mos, Amsterdam en Antwerpen. 158 bl*.. 21,50. Jac. P. Thijsse: Naar de Natuur. Uitg. Erven Thomas Rap, Baarn. 188 blz., 21,50. Buiten kijken met Kees Hana. Uitg. Van Holkema Warendorf, Bussum. 160 blz., 14,90. De waterlelie: de bloem die zich heden voor het eerst opent, slaat ook zijn meeldraden ver naar buiten ten, zodi 1 de stempel in zijn geheel te zien komt. Foto: Henk van Halm Chr. Scholengemeenschap „Maarsbergeristraat" School voor Huish. Nijv. Onderwijs Maarsbergenstraat 169, 2546 SP 's-Gra- venhage Gevraagd, wegens benoeming aan een depart., een voor de afd. lag. huish. nijv. onderwijs voor 24 lestijden per 1-2-1980. Wij denken aan iemand die bewust kiest voor het chr. onderwijs. Uw soil, kunt U sturen a d. directrice van de schoei Mw A. Kammeraat. Voor het agentschap van het ochtendblad Trouw DEN HAAG ZUIDERPARK-VALKENBOS zoeken wij een die leiding wil geven aan een aantal bezorgers, zodat onze abonnees da gelijks het Ochtendblad TROUW be zorgd krijgen. De werkzaamheden hieraan ver bonden zijn: de kranten voor de bezorgers uit tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be zorgers; nabezorging van gemelde klachten; het bijhouden van een eenvoudig kaartsysteem. Men dient in het bezit te zijn van een telefoonaansluiting. Wij stellen daar tegenover een aan trekkelijke bijverdienste. Voor nadere inlichtingen kan men ons kantoor te Den Haag. Parkstraat 22 bellen: te bereiken onder nummer 070-469445. na 19.00 uur 070- 630229. V Renault Nederland H.V„ Loosduinseweg 1.2571 AA Den Haag, Tel 070-643830-Gaslaan 2 (schade afdeling). 2562 U Den Haag. Tel 070-643830 - Westduinweg 186-196.2583 AG Scheveningen Tel 070-552600 - Dr Lelykade 36 (pal aan de haven). 2583 CM Scheveningen. Tel 070-552600 Auto Haag B.V., Pletterijkade 14.2515 SE Den Haag. Tel 070-858307 (tussen Spui/Ri]swijkseplem) Werkplaatsen: Calandplein 2.2521 AB Den Haag. Tel 070 889255. Beeklaan 147. 2562 AD Den Haag. Tel 070-634854. Okkernootstraat 82. 2555 ZJ Den Haag. Tel 070-233760. Pletterijkade 14/ Gouwestraat 2.2515 SE Den Haag. Tel 070-859870 Stadhoudersplein 47. 2241 EA Wassenaar. Tel 01751-10682 Werkplaats Hofcampweg/ Stadhoudersplem. 2241 EA Wassenaar. Tel 01751-17400 De Renaults 18. De mooie lijn ver raadt pure luxe. En tijdens 't rijden openbaart zich zijn temperament. Iets voor de verstandige rijder die zich graag veilig, zuinig en kom fortabel verplaatst. Bewonderde lijn, het dashboard en het rustgeven de interieur. Kijk eens naar de extra's die standaard zijn, zoals schijfremmen vóór en trommelremmen achter. Rembekrachtiging, wat sta biel remmen bevordert en voorwielaandrijving, wat de Renaults 18 verzekert van een vaste wegligging. Dat alles maakt het rij den tot een puur plezier. Bo vendien geven de uitgekien de veiligheidskooi en de pro gressief vervormbare kreukel- zones u dat extra veilige ge voel op de weg. Sinds kort is er ook de Renault 18 Stationcar. Ele gant van lijn, luxueus in ruime zin en praktisch als gezinsauto. Of u het nu ekonomisch, technisch, praktisch of uit esthetisch oogpunt bekijkt: De Renault 18 is een machtig mooie auto. Renault 18v.a. f 15.960,-. Afleveringskosten 1283,-. Wijzigingen voorbehouden. Prijzen zi|n inkl. BTW. RENAULT: AUTO'S MET I.Q. rHespakje rVan acryl Keuze uit diverse rkombinatiekleuren en twee modellen met rechte broek en pullover^j met ingebreide motieven, maten 80-86-92, of met tuinbroek (afgebeeld) met ingebreide (9 Y motieven en pullover in uni of streep, maten 74-80 Overgciertje Van 500kat>en/ polyestv In aver se ruttcksins Maten 'i-80-$6 Pullovee Van acrln diver se uniklfen Maten «0-81 V.'iï/s,

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8