Pakistan niet raar de stembus Mensenrechten aangehecht aan verdrag EG en derde wereld Patriotten draaien bij Reis Hua Guofeng komt op beslissend moment Chinese dissident krijgt 15 jaar Turken mogelijk naar stembus Preident Zia verscherpt staat van beleg DEKORENAER Verzet „Brussel" heeft morele, geen juridische verplichtingen Staatsgreep in Afghanistan neergeslagen Regeling voor grond in Zimbabwe-Rhodesië Aanhang IRA WOBOAG 17 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ISLMABAD, NEW DELHI (Reuter, AFP, AP) De algemene verkiezingen, die op 17 novnber in Pakistan zouden worden gehouden zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Alle polieke partijen zijn verboden en de censuur op de pers wordt verscherpt. Dit heeft de Paktaanse president, generaal Zia UI Haq in een rede voor de radio bekend gemaakt. De psident zei verder dat de kanto ren "n alle politieke partijen waren verz<eld en hun banktegoeden wa ren vroren. Ook zijn alle politieke bijedcomsten opgeschort en „zal de staavan beleg" zo zei de president, ,vanu af aan worden zoals een staat van eleg behoort te zijn". Present Zia zei dat hij tot de maat- regen had besloten omdat de ver- kiezgen van 17 november niet tot de vming van een stabiele regering zoum kunnen leiden. De mkondigingen van de president korm niet geheel onverwacht. Enke le manden geleden werd bij een sa- meromst van de goeverneurs, enke le misters en de belangrijkste gene raal: al besloten de Pakistaanse Vollpartij (PPP) van wijlen presi- denZoelfikar Ali Bhoetto aan ban den e leggen. De partij werd toen gele door de dochter van Bhoetto. Bendr, omdat Bhoetto's vrouw Nus- rathbeperking van bewegingsvrij- aeid'as opgelegd. De PPP, die onder ie ckrismatische leiding van Bhoet- o tcgrote macht gekomen was, won apniiw veel aanhangers onder de al iveroezlelende leiding van Benazir n zt bij de verkiezingen hoge ogen ebtn gegooid. enntrustend en ;er verontrustend vooruitzicht oore Pakistaanse president en zijn geng, omdat de PPP om verschil- endcedenen een appeltje met Zia te chilh heeft. en trste maakte generaal Zia via n slatsgreep twee jaar geleden een ind ai de PPP-regering van Bhoet to en ten tweede werd Bhoetto op 4 april van dit jaar ter dood gebracht via een proces waarvan onder meer Amnesty International meende dat' het zeker niet aan alle eisen voldeed. Zia heeft niets nagelaten de familie Bhoetto en de PPP bij het Pakistaan se volk in discrediet te brengen. Een overwinning van de PPP bij de nu opgeschorte verkiezingen, zou de PPP in de regering brengen en er zijn genoeg mensen binnen de PPP die Zia graag op zijn beurt zouden zien hangen. Zia heeft het in ieder geval niet aan gedurfd en de verkiezingen voor on bepaalde tijd opgeschort. In zijn rede zei hij nog dat er meer vaart gezet zal worden achter de plannen van Pakis tan een „islamitische staat" te ma ken. Daarmee is begin dit jaar een aanvang gemaakt. De president vindt niet dat hij met het verbod op de politieke partijen en de verscherping van de censuur onde mocratische maatregelen neemt. „Ik handhaaf ten volle de democratie en houd mij aan vroegere beloften dat het land een democratische regering zal herkrijgen. Maar onder de huidige omstandigheden kan niet worden toegestaan dat iemand het land ver woest in de naam der democratie of dat geweld wordt gepleegd in de naam der politiek". Dat laatste is bedoeld als waarschuwing tegen poli tici die zich tegen de maatregelen zouden willen verzetten. De generaal zei nog te hopen dat het vertrouwen van het volk in hem wat betreft het nakomen van beloften, zou voortdu ren en liet verder weten dat „als het geschikte tijdstip daarvoor is aange broken de democratische activiteiten in dit land zullen voortgaan". 1EKMG (AFP, Reuter, AP) - Eo vooraanstaande voor- ïchtr van de rechten van de tensn de democratie in Chi- n, di29-jarige Wei Jingsheng iitotl5 jaar gevangenisstraf vroodeeld en zal, als hij TOrdlvrijgelaten, gedurende die jar geen politieke rech- to hbben. Wl Ji^sheng werd door een zoge- namdtvolksrechtbank veroordeeld opde tee belangrijkste punten van deaanlacht; onthulling van staats- geeimi aan buitenlanders en „con- tra-evationaire agitatie". Wei zou geurere de oorlog tussen China en Vicnanin februari militaire gehei me hdsen doorgespeeld aan een buonlader, die overigens tijdens helprois niet met name genoemd wed. We wa in maart gearresteerd en geunge gezet, toen de Chinese lei der eenind maakten aan de zogehe- tenPekgse lente, door weer harder op e tnen tegen demonstranten in de hoofetad en het plakken van muirkrrten aan de „muur van de denocrse" aan banden te leggen. Het ofiiële Chinese persbureau deede ne dat Wei schuld had be kert, nar volgens mensen die bij hetprocs aanwezig waren sprak hij de >esc-ildigingen tegen en zei hij dat hij i zijn recht stond. Wei was voo: zii arrestatie hoofdredacteur vanhetijdschrift „Tan Suo" (onder- Ondanks het uitstel van de verkiezin gen, aldus de president, krijgen de gemeenteraden meer bevoegdheden en mogen de activiteiten van de vak beweging binnen de bedrijven door gaan. Maar stakingen zijn verboden. Tenslotte maakte de president be kend dat de uitspraken van de mili taire tribunalen niet langer meer in hoger beroep kunnen worden voorge legd aan de burgerlijke rechter. ADVERTENTIE 1 is fijn, zn prijs verrassenciklein. Van onze correspondent BRUSSEL Een verkla ring over mensenrechten zal worden aangehecht aan het nieuwe verdrag dat de Europese Gemeenschap eind deze maand zal onder tekenen met 57 ontwikke lingslanden (landen in Afri ka, het Caralbisch gebied en de Stille Oceaan; de ACS-landen). Het hulp- en handelsakkoord wordt ondertekend in Lomé, de hoofdstad van het Westafrikaanse land Togo, en volgt het eerste ver drag van Lomé op. Het toevoegen van een verklaring over mensenrechten komt na een voorstel van de Europese Volks partij (christen-democraten) in het Europees parlement. Zij gaat uit van opmerkingen die zijn ge maakt tijdens de topconferentie van het Gemenebest, eerder dit jaar in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, alsmede van het Afri kaanse handvest van de rechten van de mens. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft een resolutie daartoe tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in Monro via (Liberia) aangenomen. De onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en de ACS-landen liepen op een gegeven ogenblik volledig vast vanwege het verzet van de derde wereld tegen een bepaling over mensen rechten. Euro-parlementariërs ha merden sterk op zo'n bepaling om dat het.zinloos is regimes te ver oordelen wegens schending van de mensenrechten, als we daaraan niets doen bij het sluiten van een nieuw verdrag van Lomé". Opzet was een bepaling dat hulp- en han delsprogramma's van de EG kun nen worden stopgezet als een van de aangesloten ACS-landen de mensenrechten ernstig schendt. De ontwikkelingslanden waren vierkant tegen een dergelijke pa ternalistische voorwaarde. „Wij weigeren ons te laten behandelen als staten waarop „gepast" moet worden, en die zonodig kunnen worden gecorrigeerd bij iedere stap die zij zetten naar een eigen toekomst." aldus Xavier Bldell, een econoom uit Boeroendl. Ook binnen de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) was een bepaling ovèr mensenrechten omstreden. „Het hele Lomé-akkoord draait om de mens, om een menswaardig bestaan," zo zei de commissaris voor ontwikkelingssamenwer king, Cheysson. Zi|n collega Haferkamp (buiten landse betrekkingen) waarschuw de echter dat het opeens stopzet ten van ontwikkelingshulp, het lot van de onderdrukte bevolking van een derde wereldland dat de men senrechten schendt verder kan verslechteren. Deze zeer uiteenlopende stand punten zijn nu op een lijn ge bracht door het aanhechten van een verklaring over de mensen rechten aan het nieuwe verdrag. Niet dat dat veel voorstelt. Een verklaring is geen bindende bepa ling; zij schept geen juridische, hoogstens morele verplichtingen voor de Europese Gemeenschap. Om aan die morele verplichtingen te ontkomen kan de EG zich be roepen op het ontbreken van juri dische verplichtingen. En de cir kel is weer rond. De nu gekozen oplossing is een goede vondst om aan de bezwaren van de ACS-landen tegemoet te komen, en bepaalde stemmen bin nen de EG toch te laten doorklin ken. Daarneven kunnen westerse waarden en belangen, die uiter aard op de achtergrond staan, worden beschermd met het be roep op een toekomst Afrikaans handvest voor de rechten van de mensen. In de toekomstig, want dat handvest is er nog lang niet. En de Europese Commissie heeft de vluchtwegen uitgezet om aan morele verplichtingen inzake mensenrechten te ontkomen. zoek), waarin herhaaldelijk werd aan gedrongen op de naleving van de rechten van de Chinese mens en ge vraagd werd om meer democratische vrijheden. Parodie Voor het gebouw demonstreerden en kele groepen mensen onder wie Wei's medewerkers aan het tijdschrift. Zij noemden het proces een parodie op de rechtspraak en hekelden het feit dat hoewel de autoriteiten het een openbaar proces noemden, belang stellenden niet werden toegelaten. Ook buitenlandse journalisten had den geen toegang. De mensen die het proces bijwoonden, voor een groot deel scholieren, moesten een speciaal toegangsbewijs hebben. De demon stranten wezen er nog op dat in het nieuwe Chinese wetboek van straf recht, dat op 1 januari 1980 van kracht wordt, staat dat een proces drie dagen van te voren moet worden aangekondigd. Velen waren verbaasd over de snelle afwikkeling van het proces en meenden dat de schuldig verklaring en de veroordeling van te voren waren opgesteld. Medestan ders van Wei lieten weten door te zullen gaan met acties voor meer vrij heden. Vandaag verschijnt in hetzelfde ge bouw een vrouw voor de rechter, die in de afgelopen winter werd gearres teerd wegens het organiseren van de monstraties van armen in de provin cie, die zich met petities tot de cen trale regering in Peking wilden wenden. KABOEL (AFP, Reuter, AP) In de Afghaanse hoofdstad Kaboel is het verre van rustig. De centrale regering van de nieuwbakken president Hafi- zoelah Amin, die een maand geleden zijn voorganger Mo hammed Noer Taraki aan de kant zette, heeft in het land te maken met opstandige isla mitische bewegingen, maar ook met legereenheden die zijn bewind omver willen werpen. Nadat de afgelopen dagen al geruch ten de ronde deden dat er in Kaboel opnieuw een staatsgreep zou zijn ge pleegd, maakte gisteren radio-Ka- boel bekend dat het Afghaanse leger een coup tegen het bewind van Amin had verijdeld. Volgens de radio zijn zes leiders van de opstand aangehou den. Ze werden „verraderlijke ele menten" genoemd die door „buiten landse reactionairen" waren gehol pen. Er werden geen landen met name genoemd. Westerse diplomatieke bronnen meldden maandag al dat er in Kaboel gevochten werd en zeiden dat er tanks voor belangrijke ministeries en op strategische punten in de stad geposteerd waren. Het schieten was op zondag begonnen en ging door tot maandagmiddag. Diplomaten in de.Indiase hoofdstad New Delhi menen'dat de poging tot staatsgreep is ondernomen door een muitende militaire eenheid, die er op Een Afghaanse vrouw maakt het vuur aan in een traditione le oven in een van de vluchtelingenkampen bij de Iraanse grens. gehoopt zou hebben dat islamitische opstandelingen hen te hulp zouden snellen. Zij maken dat op uit het feit dat nadat de opstand in Kaboel be dwongen was de regeringsgezinde troepen onmiddellijk het vuur open den op de omringende heuvels, waar islamitische partizanen versterkte posten zouden hebben ingericht. Islamitische opstandelingen maken het de regering in Kaboel in toene mende mate lastig sinds president Daoed door Taraki in een bloedige staatsgreep aan de kant werd gezet. Het nieuwe bewind genoot de steun van de Sowjet-Unie en haalde zich daarmee het verwijt op de hals een „atheïstisch bewind" te zijn. De hou ding van de opstandelingen is niet veranderd nadat Amin het bewind van Taraki omver wierp. De voortdurende oorlog in Afghanis tan heeft duizenden van huis en haard verdreven, zowel naar Iran als naar Pakistan. ANKARA (AP, Reuter) De kans is groot dat de Turken naar de stembus zullen gaan. Premier Ecevit is na zijn ne derlaag van zondag afgetre den, maar zijn rivaal Demirel voelt er weinig voor een nieu we regering te vormen. Bij tussentijdse verkiezingen in Tur kije stonden zondag vijf zetels op het spel, die alle vijf naar de oppositie gingen. Demirels Rechtvaardigheids- partij kan echter niet regeren, zonder steun van twee andere, ultra-rechtse partijen. Demirel voelt daar weinig voor, en zou nu bij nieuwe verkiezin gen willen proberen een absolute meerderheid in het parlement te halen. Ecevit zei nadat hij zijn ontslag had aangeboden dat er zo spoedig moge lijk een nieuwe regering moet komen, vanwege de torenhoge schulden van het land. de voortwoekerende inflatie en het politiek geweld, dat aan 2200 mensen het leven heeft gekost. Ecevit zei dat het voor hemzelf niet reeël is te proberen een nieuwe rege ring te vormen, omdat hij niet kan rekenen op een meerderheid, en ook geen coalitie kan vormen, die wel brede steun zou verwerven. Veel Turken zijn bang dat als de politieke crisis lang voortduurt op nieuw het leger zal ingrijpen, zoals dat ook in 1960 en 1971 het geval was. LONDEN (AP, AFP, Reuter) De guerrillabeweging Pa triottisch Front in Zimbabwe- Rhodesië draalt wat bij tij dens de conferentie in Londen over de toekomst van dat land. De lelden van het front. Joshua Nko- mo en Robert Mugabe, hebben om een verduidelijking gevraagd van de voorstellen over de onteigening van de grond van blanke boeren in Zim babwe-Rhodesië. Volgens de Britse plannen moeten de 230.000 blanken, die 86 procent van de grond bezitten, schadevergoeding krijgen voor ge naast land. Het Patriottisch Front is daartegen, omdat de blanken bij de kolonisatie van Rhodesië de grond volstrekt on rechtmatig in eigendom hebben ge nomen. Bovendien kost een schade vergoeding geld, en dat is er simpel weg niet. De Britten willen dat onder vangen door de oprichting van een landbouwontwikkelingsbank. Het Patriottisch Front was daar aanvan kelijk om de genoemde principiële reden tegen, maar is nu kennelijk bereid over een dergelijke oplossing te praten. Onder druk Deze bereidheid is gegroeid onder druk van de zwarte buurlanden van Zimbabwe-Rhodesië (de „frontlijn- staten", die de guerrillaoorlog in het land, die hen veel geld kost, zo lang zamerhand zat zijn). Vandaag komen de „frontlijnlanden" bijeen voor een gesprek over de conferentie over Zim babwe-Rhodesië in Londen. Presi dent Julius Nyerere van Tanzania vindt dat er slechts een „kunstmatige crisis" in Londen is, die wordt veroor zaakt door „onbegrip". Naar zijn idee kunnen de onderhandelingen in Lon den zonder al te veel moeite weer op gang worden gebracht De voorzitter van de conferentie, de Britse minister van buitenlandse za ken Lord Carrington, had gedreigd alleen met de regeringsdelegatie uit Zimbabwe-Rhodesië. onder leiding van premier Abel Muzorewa, verder te praten als het Patriottisch Front zijn voorstellen niet zou aanvaarden. HIJ stelde het front voor de keus „buigen of barsten", waarbij Nkomo en Mugabe kennelijk voor buigen hebben gekozen. Een blanke boer uit Zimbabwe-Rho desië, David Spain, zei gisteren dat het land zich niet zal kunnen voeden als onteigening zonder meer, zoals het Patriottisch Front wil, zijn beslag krijgt. De landbouwopbrengsten zul len naar zijn idee pijlsnel dalen, om mogelijk pas later weer wat aan te trekken. Het meeste voedsel in Zimbabwe- Rhodesië komt van de boerderijen op de vruchtbare gronden rond de hoofdstad Salisbury, terwijl deze ook goed zijn voor de helft van de uitvoer van het land. Het is, aldus Spain, uitgesloten dat de grond daar zonder enige pijn genaast kan worden. HIJ drong erop aan dat de Afrikanen de braakliggende maar niet onvruchtba re gronden in Zimbabwe-Rhodesië krijgen. DUBLIN (Reuter) Ruim één op de vijf mensen in de Ierse republiek staat achter de Guerrilla-activiteit van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Dit blijkt uit een rapport, op gesteld door het instituut voor econo misch en sociaal onderzoek. 21 procent van de Ieren staat „enigs zins of zeer zeker" achter de IRA. 42 procent verklaarde te sympathiseren met de motieven van de IRA. 61 pro cent van de 3,3 miljoen Ieren is ge kant tegen de activiteit van de IRA. Het onderzoek dat deze cijfers aan het licht heeft gebracht is verleden Jaar zomer gedaan, vóór de moord door de IRA op lord Mountbatten en vóór de oproep van paus Johannes Paulus tot vrede. door >han ten Hove De Gnese premier en partijleider Hua Guofeng heeft er tijdens zijn tafeliie in Parijs geen geheim van gemaakt niet alleen voor zaken naar West-uropa te zijn gekomen. De Chinese Volksrepubliek heeft al vaker te keien gegeven ook bij het politieke bedrijf der grote machtsblokken zijn r. te willen meespelen. Juist rer in West-Europa en de Verenigde Staterbelangrijke beslissingen genomen moeteworden, zal de Chinese leider niet nalatezijn gewicht in de schaal te leggen en te roberen de ontwikkelingen zoveel mogeli ten gunste van de. Volksrepubliek te beïrloeden. Nu de .merikaanse Senaat moet beslissen of het ALT li-verdrag met de Sowjet-Unie (over c wederzijdse beperking van strate gische cernwapens) al dan niet geratifi ceerd loet worden en Juist nu de West- europe leiders voor de vraag staan of ze al of niet\merikaanse raketten voor de mid- denlare afstand op hun grondgebied moe ten opiellen, als tegenhanger voor de Rus sische IS-20 raketten. Juist dan komt de Chines leider Hua Guofeng van het volk rijkste tnd ter wereld een toer maken langs vier Wsteuropese hoofdsteden om te ver tellen at er maar één macht ter wereld is die je ret kunt vertrouwen en dat er maar één maht ter wereld is die zijn bewapening Juist ubreidt en zijn satelieten opdracht geeft d> stabiliteit en de vrede in de wereld te versïren. De So jet-Unie dus. hoewel de Chinese premie die in zijn uitermate felle rede bij het Paijse diner niet met name noemde. Maar een kind weet dat als Chinese voor mannen een tirade beginnen over „hegemo- nisme", ze dan Moskou op het oog hebben en als ze het hebben over „perfide middelen van agressie en expansie om verdeeldheid te zaaien, zich te mengen in de Interne zaken van anderen" en dan ook nog Afrika en de Rode Zee noemen, dat ze Moskou s troetelkind Cuba bedoelen. En het is even min moeilijk te raden dat Hua de Vietname se leiders, ook al de bondgenoten van Mos kou, in gedachten heeft als hij heeft over „zetbazen, die gewapende agressie en mili taire bezettingen uitvoeren" en daarbij ook nog Indo-China noemt. De leiders in het Kremlin zagen het al aankomen. Nog voor Hua Guofeng in Parijs uit het vliegtuig stapte opende radio-Mos kou een spervuur van veroordelingen. Vol gens de radio zijn de Europeanen „terecht" argwanend over deze reis omdat de houding van China „openlijk vijandig is tegenover de problemen van détente, ontwapening en behoud van vrede". De radio waarschuwde dat de reis van de Chinese leider net begint nu ds „westerse hoofdsteden een antwoord moeten formuleren op de nieuwe Russische voorstellen" om troepen en tanks uit Oost- Duitsland terug te trekken. Waarvan overi- De Chinese premier Hua Guofeng (links) in gesprek met de Franse premier Raymond Barre. gens vele westerse leiders toch al niet erg onder de indruk waren. In ieder geval moet verwacht worden dat de Chinese leider Hua die „argwaan bij de Europeanen over zijn reis" zal proberen om te zetten in argwaan ten opzichte van de bedoelingen van de Sowjet-Unie. De Chinese leiders, met hun welhaast pani sche angst voor de Sowjet-Unie, achten het NAVO-bondgenootschap en de Westeuro- pese eenheid van bijzonder groot belang voor hun eigen veiligheid. Ontspanning tus sen oost en west en vermindering van bewa pening en troepen in Europa, houdt volgens de Chinezen m dat de Sowjet-Unie zich meer kan concentreren op zijn Immense grens met de Chinese Volksrepubliek en op de beheersing van zuldoost-Azié. Daarbij komt dat de Volksrepubliek China zit te springen om modern westers wapen tuig. Dat zullen ze hoogstwaarschijnlijk van Frankrijk niet krijgen, omdat Parijs niet van zins is zijn goede betrekkingen met Moskou en Hanoi op het spel te zetten. Wat die wapens betreft maakt Peking waar schijnlijk meer kans in Engeland. Nog steeds zijn de onderhandelingen over de levering van Britse Harrier-gevechtsvlieg- tuigen gaande, hoewel ze op een laag pitje staan. Anderzijds kan ook de Chinese Volksrepu- blek voor West-Europa in de toekomst van groot belang worden, vooral op economisch gebied. China is nog steeds van plan tegen het eind van deze eeuw een belangrijke moderne geïndustrialiseerde natie te wor den, hoewel de grootscheepse plannen daar toe zijn teruggedraaid en „aangepast". Ook de enorme euforie van ongeveer een Jaar geleden in het westerse bedrijfsleven over de gigantische orders die in China zouden zijn weg te slepen is goeddeels weg geëbd. Maar nog steeds heeft Peking met tal van westerse landen handelsovereen komsten. die er op papier zeer gunstig uit zien. maar die nog steeds moeten worden ingevuld. Ontegenzeggelijk is de Chinese invoer uit West-Europa de afgelopen twee Jaar fors gestegen en als de Volksrepubliek er in de toekomst in slaagt zijn uitvoer van grondstoffen op te schroeven zal er onge twijfeld met het verkregen kapitaal moder ne westerse technologie worden ingevoerd. Waarmee het gevecht om het „Chinese gou den kalf" een nieuwe fase zal Ingaan. Vermengen De Chinese leiders zijn er de mannen niet naar om politiek niet met zaken doen te vermengen, en zij weten zeer goed dat er in het Westen regeringen bestaan die te karn- pen hebben met een grote werkeloosheid in eigen land en die het zich niet kunnen permitteren belangrijke orders aan hun neus voorbij te laten gaan. Niet dat er gedurende deze reis hard zal worden onderhandeld over specifieke or ders, maar tijdens al die besprekingen met regeringen en industriële bazen in Frank rijk, West-Duitsland, Engeland en Italië kunnen er contacten worden gelegd die voor de toekomst uitermate belangrijk zijn. Chinese delegaties zijn uitmuntende onder handelaars en weten uitstekend hoe ze hun partners voor zich in moeten nemen. Wat dat betreft is er sinds de dood van de legendarische partijvoorzitter Mao Zedong, nu drie Jaar geleden, wel het een en ander veranderd. Een verandering die niet alleen een mijlpaal is geweest in de korte historie van de Chinese Volksrepubliek, maar ook in de eeuwenlange traditie van het Chinese keizerrijk. Toen verlieten de Chinese kei zers hun „rijk van het midden" of „het Al onder de hemel" niet en mochten buiten landse barbaren blij zijn als ze toegelaten werden tot „de zoon met het hemelse man daat". Nu getroost de huidige Chinese leider zich de vermoeienissen van een verre reis om de barbaren zelf op te zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7