Niet alleen een swingende tent Van der Luit Financiële steun energiebesparing in glastuinbouw Meerderheid Haagse raad staat Sijthoffproject toe Burgemeester Voorschoten kan niet woningbouw op met vervroegd pensioen 1 december v„a.ag.!„"l.uct Paard van Troje weer open Onderzoek naar Economische zaken zegt toe: Begrafenissen -Crematies Transporten Demonstratie voor Iraanse ambassade In bestemmingsplan Nieuwe Kerk Burgemeester Paats van Alphen a/d Rijn geïnstalleerd Nieuw provinciaal protest tegen vermindering treinen tussen Leiden en Den Haag Kamerleden willen opheldering over aanblijven van EK Weinig onderzoe naar internation betrekkingen WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Net als leder ander zichzelf respecterend jongerencentrum, is het Paard van Troje voor haar bezoe kers ook weer eens op zoek gegaan naar het programma met ,.de juiste dosering recreatie en informatie". Popgroepen zijn hartelijk welkom in de voor tonnen opgelapte concert zaal, van disco is het Paard ook niet vies, maar dat alles mag niet zo hard doordreunen dat de thema-avonden worden vergeten over actuele jongerenproblemen, de cursus koken- met-natuurvoeding of de bijeenkomsten van de theater- •workshop worden verstoord. ..Het Paard van Troje moet meer zijn dan een swingende tent alleen," zegt de staf van het open-jongeren- centrum aan de Prinsegracht in Den Haag. dat in het komende weekend wordt heropend. Zater dagavond komt wethouder van jeugdzaken Piet Vink linten knip pen op de Prinsengracht en een kijkje nemen In het volledig gereno veerde monumentale pand van het Paard van Troje. Het roemruchte Jongerencentrum is vier maanden gesloten geweest, maar heeft totaal wel een kleine twee jaar in de ver- bouwingsrommel gezeten, waar door niet meer dan de helft van de beschikbare ruimte voor activitei ten kon worden benut. De ingrij pendste verbouwing heeft de con certzaal ondergaan. De geluidsiso latie is sterk verbeterd, een lang verbeide goede afzuiginstallatie moet een einde maken aan al te vochtig zweetwerk tijdens de pop concerten. De staf van het jongerencentrum itoch in het verleden goed voor avonden met 500 tot 700 bezoekers) vergelijkt het karakter van het Paard van Troje graag met dat van Paradiso in Amsterdam en Exit in Rotterdam. Als „kind van de jaren zestig" moet het Paard volgens de stafleden on dersteuning geven aan bepaalde op borrelende jongerenacties. Voorts wordt het stevige concertprogram ma aangevuld met een scala aan cursussen, waarvan er een aantal de typische Paard-sfeer verraden: Sas- witha Yoga. Kundalini Yoga. Uni verseel Denken. Cocounceling. Akupressuur Roerig De geschiedenis van het paard van Troje opgericht in 1972, gefinan cierd door de gemeente, een raad van advies met kopstukken uit het Haagse welzijnswerk kan op z'n zachtst gezegd ..roerig" worden ge noemd. In het suffige Den Haag heeft het Paard in het midden van de jaren zeventig baanbrekend werk verricht op het gebied van softdruggebrulk, de betrekkelijke acceptatie daarvan. Met het instel len van huishashdealer werd gepro beerd binnenshuis de softdrug- markt stevig in handen te krijgen. De bedoeling daarvan was dealers van harddrugs buitenspel te zetten. De gewaagde opzet leidde tot roeri ge discussies in de Haagse gemeen teraad. het initiatief deed ook de toenmalige centrumleider Peter den Haring op het politiebureau be landen. In de huisregels van het Paard staat nu dat het voor bezoekers verboden is soft- of harddrugs te verhandelen. De handel in softdrugs is immers overgelaten aan de huishashdealer, die door de soepeler normen van justitie langzamerhand wat minder omstreden is geworden. De handel in harddrugs en ook het gebruik daarvan willen de jongeren werkers met alle mogelijke midde len buiten de deur houden. „Het kost bloed, zweet en tranen om dui delijk te maken dat dat hier niet gebruikt kan worden." Nadat het aanstaande vrijdag avond open-huis is in het vernieuw de Paard van Troje, wordt het ope ningsfeest zaterdagavond gevierd met een optreden van de nieuwe groep van Hagenaar Robert Jan Stips, Transister. Het Paard van Troje aan de Prinsegracht in Den Haag heropent na een fikse verbouwing in het komend weekend de poorten. Het deurtje onder de hoofdingang leidt naar een klein macro-biotisch restaurant. Verscheidene zalen in het jongerencentrum zijn opgeknapt. Van der Haar kan geen gebruik maken van VUT-regeling VOORSCHOTEN Burgemeester dr J. van der Haar van Voorschoten (63) mag niet per 1 december met vervroegd pensioen. Hij heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken te horen gekregen dat hij niet in aanmerking komt voor de zogenaamde VUT-regeling, die het overheidspersoneel mogelijk maakt vrijwillig vervroegd uit te treden. D«ax regeling wordt op 1 november a s van kracht. Zodra burgemeester Van der Haar er lucht van kreeg, diende hij bij het ministerie een ver zoek ln gebruik te mogen maken van deze vervroegde pensionering Aan de drie Voorschotense wethouders en de negentien leden van de gemeente raad liet hij vast weten per 1 decem ber te zullen vertrekken. Nu blijkt echter dat de VUT-regeling» in 't geheel niet op burgemeesters van toepassing is. Wel zal, zo kreeg dr Van der Haar te horen, worden bevorderd dat een overeenkomstige regeling voor burgemeesters wordt vastge steld. Een daartoe strekkende wijzi ging 'van het Rechtspositiebesluit burgemeesters Is Inmiddels in voor bereiding. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft een kleine half miljoen gulden uitgetrokken voor een energiebesparingsproject in de glastuinbouw. Dit zal worden uitgevoerd in de kassen van een sUchting in Rijswijk, die speciaal voor dit doel is opgericht door een aantal centrale tuinbouworganisaties. Gelet op de tijd die met een dergelij ke wijziging gemoeid zal zijn „lijkt het raadzaam" dat de burgemeester er rekening mee houdt niet per 1 december te kunnen uittreden, zo schrijft minister Wiegel. Deze nieuwe ontwikkeling is door de burgemeester doorgegeven aan zijn wethouders en raadsleden. Burgemeester Van der Haar, die na zijn ontslagaanvrage verklaarde „niet ziek, maar wel moe" te zijn, zal nu toch gedwongen zijn de begro tingsbehandeling van zijn dorp mee te maken. Met name het feit dat hij had gepland pal vóór die Ingewikkel de raadsvergaderingen te vertrekken, had in de gemeenteraad het nodige stof doen opwaaien De vraag blijft of er van een bezielend voorzitterschap sprake zal zijn van een burgemeester, die heeft verklaard „het wel beke ken" te hebben. Het project omvat de bouw van drie kassen met een oppervlak van 3200 vierkante meter elk Eén kas krijgt de gebruikelijke enkelglazlge bedek king. een tweede wordt uitgerust met plastic platen en een derde met een combinatie van beide. De laatste twee kassen krijgen bovendien een energiebesparend verwarmingssys teem en een scherm dat warmtever lies door uitstraling in koude nachten voorkomt. Het ministerie van economische za ken verwacht dat het nieuwe type kas 25 tot 30 procent energie zal bespa ren Bij de gangbare types kassen ligt het energieverbruik per vierkante meter op zo n tachtig kubieke meter per Jaar Steun Het project in Rijswijk is één van de 15 experimenten op het gebied van energiebesparing, die door het minis terie van economische zaken financi eel gesteund worden. Behalve in de glastuinbouw zijn er proeven opgezet in de baksteen- en conserverundus- trie en ln zwembaden. De energiebe sparing op jaarbasis wordt geraamd op 12 miljoen kubieke meter aardgas- equivalent. In de loop van dit Jaar is voor vijf miljoen gulden steun be schikbaar gesteld Het ministerie heeft voor nog eens drieëneenhalf miljoen toegezegd In het rouwcenirum is gelegenheid lol opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar Ruune parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432, 2300 AK Leiden. Telefoon 071-14 2644* DEN HAAG (ANP) Ongeveer vijf tien leden van de Internationale Kommunisten Bond hebben gister middag bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen de DEN HAAG De gemeenteraad.van Den Haag is bereid verder te gaan denken over het idee van twee PvdA- raadsleden om het Prins Bernardvia- duct gedeeltelijk te bebouwen met woningen. Het autoviaduct loopt min of meer dood op de grens van het oude stads centrum van Den Haag. Het enkele jaren geleden gebouwde viaduct is altijd een omstreden bouwwerk ge weest. Nadat de PvdA'ers Ten Velden en Duivesteijn in Juni van dit jaar een voorstel aan de raad stuurden om een deel van het viaduct af te breken en de vrijkomende ruimte te benutten voor woningbouw, kwamen verschei dene Haagse architectenbureaus met ongeveer gelijkluidende ideeën voor bebouwing op het viaduct. De raad heeft nu besloten de bebouwingsmo gelijkheden eerst eens terdege te la ten onderzoeken door een ingenieurs- en architectenbureau en heeft maan dagnacht in de raadsvergadering het voorstel van b. en w. goedgekeurd om voor dat onderzoek 300.000 gulden uit te trekken. Het dure onderzoek moet ondermeer uitwijzen wat het „inpak ken" van het viaduct precies gaat kosten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het plan voor het Sijthoff-Cityproject heeft het in de nacht van maandag op dinsdag in de Haagse ge meenteraad met de hakken over de sloot gehaald. Na eni ge politieke goocheltoeren met een verward D'66 in de hoofdrol, wisten CDA en WD de democraten toch nog in hun kamp te halen. Met 22 stemmen vóór en 20 tegen ging de raad toen akkoord met een door de projectont wikkelaar gewenste 8500 m2 winkelvloeroppervlakte in het project, terwijl de meer derheid van het college in het bestemmingsplan Nieuwe Kerk en omgeving slechts 6500 m2 had willen toestaan. Nadat aan het begin van de raadsver gadering een motie van CDA, WD en D'66, waarin 8500 m: werd toege staan, het gemakkelijk leek te halen, ontstond tegen middernacht enige verwarring toen D'66 nog eens van wethouder Lammers kreeg uitgelegd, dat een winkeloppervlak van 6500 m: met de ingecalculeerde drie procent herstellings- en produktieruimte gedacht kan dan worden aan een hakkenbar, een fietsenmaker sa men toch al zo'n 8.000 m; winkelvloer zou betekenen. En dat kwam naar de Opvolger Gallas Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN De nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn, M. Paats, is gistermiddag door loco-burgemeester J. J. Goed hart geïnstalleerd. Martien Paats (43) is geen vreemde in Alphen. Hij begon er als leraar Neder lands en bracht het tot wethouder van onderwijs. In 1973 werd Paats benoemd tot burgemeester van De Lier. Toen hij uit Alphen vertrok tel de deze gemeente 41.000 inwoners. Nu, zes jaar later, zijn dat er ruim 51.000. Saillant detail: deze winst van ruim 10.000 is meer dan het aantal inwoners van Paats „tussenstation" De Lier. In zijn installatierede verklaarde Paats zich zoveel mogelijk te zullen richten naar de profielschets, die de Alphense raad van een nieuwe burge meester had gemaakt. Daarin stond ook dat een nieuwe burgemeester niet teveel nevenfuncties zou mogen hebben (oud-burgemeester Gallas had daar een hele waslijst van). Paats zegde toe enkele nevenfuncties te zul len opgeven, niet echter het penning meesterschap van de Anti Revolutio naire Partij. „Dat is nauwelijks ver antwoord op de drempel van de fu sie", aldus de nieuwe burgemeester, die niet inzag dat het penningmees terschap zijn inzet voor Alphen zou beïnvloeden. Paats verklaarde te hopen dat de landelijke politiek een niet al te grote schaduw zou werpen op de levensbe- De plek aan Grote Marktstraat waar het Sijthoff-Cityproject nu, te zwaar belemmerd te worden door het nieuwe bestemmingspli verrijzen. mening van de D'66-driemansfractie al aardig dicht in de buurt van het door het Shell-Pensioenfonds en de Mavob genoemde cijfer van 8500 voor een rendabel Sijthoff-Cityproject. De fractie van D'66 overwoog toen haar steun aan de motie terug te trekken en vast te houden aan 6500 m: plus drie procent. Vaststelling van dat laatste cijfer in het bestemmings plan zou kunnen inhouden dat het hele plan als onrendabel in zou blijven. Het compromis werd tenslotk den in 8500 m: plus één proa stellingsruimten. Twee van D'66 gingen met die forel j nog over de naar het WD/CI en het Sijthoff-Citycomplex door. Een concessie die de ontwikkelaar wel aan de raai doen was het terugbrengen parkeerlagen tot één laag. Loco-burgemeester Goedhart hangt de nieuwe burgemeester zijn am ten om. schouwelijke en politieke menings vorming in de Alphense gemeente raad. De nieuwe burgemeester van Alphen aan den Rijn is 43 jaai staat bekend als behorend toti gressieve vleugel van het CDA 'Brief op poten' naar minister Tuijnman Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen er bij minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) nogmaals op aandringen het besluit van mei jongstleden een aantal stop treinen tussen Leiden en Den Haag niet meer te laten rijden, terug te draaien. Dit besluit wordt door GS bijzonder „schade lijk voor het openbaar vervoer" gevonden. Verkeersgedeputeerde Diepenhorst maakte gisteren bekend dat nog deze week „een brief op poten" hierover aan de minister wordt gestuurd. Een eerder protest van het dagelijks be stuur van de provincie een paar maanden geleden tegen de verminde ring van het aantal treinen op de lijn Leiden-Den Haag, werd tot nu toe niet door Tuijnman beantwoord. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling per 1 mei rijden op werkdagen tussen 11 en 15 uur (daluren) en in de weekends geen stoptreinen meer tus sen Leiden en het station Hollands Spoor in Den Haag. Vanaf de tussen liggende stations Voorschoten-Was- senaar, Mariahoeve en Laan van Nieuw-Oost Indië rijdt daardoor tus sen die uren en in de weekends nog maar één trein in het half uur naar het Haagse Centraal Station. Deze kleine stations hebben geen directe verbinding meer met station Hol lands Spoor. Verschillende gemeen ten in de Haagse regio en enkele openbaar vervoersorganisaties heb ben al hiertegen geprotesteerd. Gede puteerde Diepenhorst sprak gisteren van „eén besluit, dat ernstig in strijd is met het provinciale verkeersbeleid, dat erop gericht is het openbaar ver voer te bevorderen". „goli van executies' in Iran. Volgens een woordvoerder van de bond wor den op dit moment twaalf leden van de Perzische socialistische arbeiders partij met een doodvonnis bedreigd. Veel reizigers Volgens minister Tuijnman waren de vervallen tremen zo goed als leeg. maar een globaal provinciaal onder zoekje heeft uitgewezen dat ze voor 40 procent bezet waren. „Meer dan genoeg om de treinen weer in de dienstregeling op te nemen", aldus Diepenhorst. Deze dienstregeling moet voor 1 december worden vastge steld. DEN HAAG Vrouwelijke kamerle den van de PvdA. het CDA, de VVD, D'66 en de PPR hebben staatssecre taris Jeltlen Kraaijeveld (van eman cipatiezaken) gisteren schriftelijke vragen gesteld over de problemen in zake de Emancipatiekommissie. Zoals wij in de krant van gisteren schreven heeft mevrouw Kraaijeveld op het nippertje, vlak voor de officië le opheffingsdatum van deze com missie, onverwacht gevraagd of de leden voor onbepaalde tijd willen aanblijven, omdat de opvolging van de EK nog niet geregeld is. Over dit verzoek is nogal wat deining ontstaan onder de EK-leden, van wie zeker een aantal niet zal blijven zitten. Ria Beckers van de PPR heeft giste ren in schriftelijke vragen om ophel dering gevraagd over deze zaak. Een van haar vragen luidde, wat mevrouw DEN HAAG (ANP) Echt schappelijk onderzoek naar li tionale betrekkingen en veiligh beurt in Nederland bij opme weinig instituten. Als uitsluiti (strenge) subsidievoorwaarde! de Organisatie voor zuiver schappelijk onderzoek (ZWOii gelden, zou er vermoedelijk overblijven dat de naam „onde verdient, vindt dr Hylke Tron het Polemologisch (oorlogst instituut van de Rijksuniw Groningen. Tromp vertegenwoordigt zijn tuut overmogen op een hoor van de commissies voor buiten zaken en defensie van de T Kamer. De commissies willen inzicht hebben in de voor- en van versnippering van het bei onderzoek over een aantal ve lende instellingen. Meer samenwerking kan, en kc ook, menen vooral veel univer instellingen. Maar de versnip heeft ook voordelen: het is een| tie voor een veelzijdige aanpak directeur dr Henk Neuman Nederlands instituut voor t vraagstukken. Het Instituut voor intemationi diën van de rijksuniversiteit tekent aan dat de „afnemer» adviezen vaak klagen over b vraagde onderzoek: de prob doen zich heel anders aan hen Ook de adviserende Instantie ben hun klachten. Vooral mee» aan adviezen voor de minisU buitenlandse zaken voelen zij uiterst teleurstellende bezighe het proces van beleidsvorming zij maar een rol langs de zijlijn- het Leidse instituut. Kraaijeveld denkt te doen, de leden van de EK niet geneg* om te blijven zitten. Haar werden mede-ondertekend da Schaapman van de PvdA. Evenhuis van het CDA. Annek! landt van de VVD en Suzans schoff van D'66.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6