Ook in Amerika hebben kleine dansgroepen het moeilijk Kindertelevisie is er belabberd aan toe Uitstekend concert met teleurstellend slot Israël, de VPRO hoor en wederhoor Granini geeft de hele vrucht Lucinda Childs in Nederland 5. w Analyse Kooyman en Piet Lou Reed in Carré Guus Kuijer krijgt Staatsprijs WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Ineke Sluiter Naar aanleiding van de wereldpremière vandaag in Eindhoven van „Dance", van Lucinda Childs. had ik een gesprek met deze Amerikaanse choreografe. Zij behoort tot de stroming in de kunsten, die zich minimal art noemt. Het betekent dat men terugkeert naar het materiaal waarmee men werkt, ontdaan van alle in de loop der tijden vergaarde esthetische en andere waarden. Het vreemde is. dat. begonnen in Philip Glass, componist. Robert Wil- hier met onbekend. Zij hebben, geza- Amerika. deze stroming in Europa son. acteur/regisseur, en Lucinda menlijk ol apart, concerten of thea- veel meer respons krijgt. Namen als Childs. danseres en choreograaf, zijn tervoorstellingen gegeven, waarvan - a, éP Het ensemble van Philip Glass (achterste rij. midden) dat aan de wereldpremière van „Dance" in Ne derland meewerkt. de opera ..Einstein on the beach" waarschijnlijk het meest bekend is. Deze opera beleefde 40 voorstellingen in Europa tegen 2 in de Verenigde Staten. Lof verdienen zowel het Holland Fes tival als ook het Nederlands Theater Instituut, die ijveren voor een con frontatie met deze kunstenaars. Nu tekent het N.T.I. voor deze tournee van de groepen van Childs en Glass. Geen geringe onderneming in een tijd van bezuinigingen in de sector van de kunst, en zeker op het gebied van de experimentele kunst. Lucinda is ech ter ook van mening dat juist de expe rimenten bij moeten dragen aan ver nieuwingen en als zodanig zeker ver toond moeten worden. Ook in Ameri ka is de economische regressie voel baar. en het werken met een niet- gesubsidieerde groep is niet eenvou dig. Men kan de dansers niet continu engageren, ze waaieren uit. naar an dere groepen en activiteiten, tot ze weer bij elkaar komen voor een korte periode. Voor Lucinda Childs is dat de gewone manier van werken. Het lijkt ook op de situatie in Nederland, waar de grote bestaande gezelschap pen het grootste deel van de subsidie krijgen en de kleine dansgroepen tus sen de wal en het schip dreigen te raken. Kleine dansgroepen Ze zegt: „Ja. wij zijn ook zo'n kleine dansgroep, niet subsidiabel. Maar het is wel goed dat de dansers steeds ander werk zoeken, en niet van een uitkering leven, want dansers kunnen het zich niet veroorloven een tijd niets te doen. ze moeten in training blijven en optreden een lichamelijke voorwaarde om je vak te kunnen blij ven uitoefenen. Geluiden, die ook in Nederland herhaaldelijk klinken in de discussie over de kleine dans groepen. Zelf heeft ze. om geconcentreerd aan deze nieuwe produktie te kunnen werken, een beurs gekregen van de Guggenheim Foundation, een met privé-kapitaal gesticht fonds, voorna- De Amerikaanse danseres-choreografe Lucinda Childs met haar lievelingspoes. melijk voor beeldende kunstenaars, en ze beschouwt het als een voorrecht één van de weinige dansers te zijn die uit dit fonds een beurs ontving. Ze ziet er lichtelijk vermoeid uit, na een recente vlucht uit de U.S. met het onvermijdelijke tijdsverschil dat het lichamelijke ritme verstoort. Met waakzame ogen wacht ze mijn vragen af. Maar dan vertelt ze enthousiast over het nieuwe werk: „Er zijn vijf delen, elk van twintig minuten, drie voor de groep, twee solo's voor haar zelf. De groep bestaat uit vier man nen en vier vrouwen, groot, vindt ze, maar heerlijk om mee te werken. De muziek is geschreven voor ik zelf be gon. De muziek is de steunpilaar van de dans. het was heel inspirerend dat de muziek er al was." Ze heeft wel een plan voor ze begint, maar ze improviseert tot de uiteinde lijke vorm te voorschijn komt, en die studeert ze dan in met de dansers. Het is niet zo, dat er kopieën van Childs ontstaan. Ze wil graag dat de dansers hun eigen persoonlijkheid in het werk kwijt kunnen. Hun speciale probleem is, dat ze hun energie zoda nig verdelen, dat ze twintig minuten dat is heel lang) bezig kunnen zijn zonder uitgeput te raken. Het is een andere energie dan die van de klassie ke danser, die vaak in een solo die maar kort duurt veel energie kwijt kan, om daarna weer op adem te komen voor zijn volgende aandeel in de voorstelling. Lucinda zegt dat er een meer natuurlijke energie in haar werk is, minder explosies wel con stant aanwezig en geprojecteerd in de tijd. Opwindend „Oospronkelijk was het de bedoeling dat Sol Lewitt, een beeldend kunste naar, de decors zou ontwerpen, dat deed hij ook, maar hij koos voor een film, die nauwkeurig synchroon zou laten zien wat er op het toneel ge beurde. Het probleem was, dat de muzikanten nooit iedere avond het zelfde spelen, er zijn verschuivingen in tempi; de consequentie was de muziek op de band uit te voei Maar de live-uitvoering door het zeischap van Philip Glass is op? dend en inspirerend. Bovendiei zijn beschikbaarheid op dit mon zo bijzonder, iets dat misschien m. meer voorkomt, dat ik gekozen h mét Philip Glass, zónder film. La kan de dans misschien wel met film en bandopname uitgeva worden." Ze heeft van april tot juli met dansers gerepeteerd, toen was dec reografie klaar. Nu repeteert ze si drie weken met ze. Ze zegt zich gel kig te voelen dat de première in derland plaats vindt, maar naar ai leiding van het begin van ons gesp kan ik me ook voorstellen, da hoopt op veel voorstellingen in e land. Haar ogen zijn allang niet n waakzaam, integendeel. Aan het einde van ons gesprek ant i ren „haar" dansers in het hotel, haast zich er heen, en het ogenschj lijk koele „hi" betekent wel degel daar zijn ze, het kan beginnen. door Jan van Galen AMSTERDAM „Dit boek begint zo ongeveer bij het nulpunt. Want na zo'n 25 jaar televisie U nog steeds bitter weinig bekend over de vraag hoe de televisie kan bijdragen tot een grotere mondigheid van het kind. Alle emancipatoire idealen ten spijt" De?e passace staat op de achterflap ran het door Ad Kooyman en Suzan ne Piet samengestelde boekje „Ze kunnen me niet horen, want er zit das tussen", een werkstuk dat de relatie-kind-tv behandelt. De ver schillende auteurs die aan het boek meewerkten belichten vanuit hun ei gen specialisme de armzalige situatie die er in televisieland bestaat Met „Ze kunnen me niet horen, want er zit glgs tussen" willen Kooyman en Piët e "Q aanzet geven tot een „volwassen" lundertelevisie-beleid Daar is tot nog toe geen sprake van want. zeggen de samenstellers in hun Inleiding „Het is de grote-mensen- arrogantle die de kindertelevisie, op Speciaal vandaag Laatste van twee documen taires van de Zweedse televi sie over kinderen in de Volks republiek China. Ned.2ZlS.59 Kenmerk, de actualiteiten rubriek van IKON-tv besteedt aandacht aan de Oostenrijkse provincie Karaten, waar na tionalisme nog steeds hoogtij viert en waar voormalige SS- ers nog steeds ongestoord bij elkaar kunnen komen en waar „officieel" Oostenrijk is verte genwoordigd. Ned. 2.19.25 In Van gewest tot gewest: Kevelaer, het Westduitse be devaartsoord voor veel Neder landers. Jan Pannekeet pro moveert op het Westfries, de nieuwe A 28, snelweg tussen Utrecht en Amersfoort, proef glasimameling N.-Brabant en Oudheidkundig museum in Coevorden. Ned. 1/18.59 Als de rechtstreekse tv-uit- zendiog van de wedstrijd Ne derland-Polen niet doorgaat vertoont de NOS het W. Duitse tv-spel De Pendelaar van Wolfgang Mühlbauer. Ned. 1*9.99 Vrees voor Moskou is de ti tel van de NOS-buitenland-ru- briek Panoratniek. Aandacht wordt bes. -ed aan de Russi sche invloed in Afghanistan en het gewijaigde militaire evenwicht tussen Moskou en bet westen. Ned. 1/22.19 Studio Sport Ned. 1*2*5 De NOS-radio *endt de eer ste van vijftien programma's Hobbyscoop uit. die gaan over de wet. een aantal uitzonderingen na. doet verworden tot een bizar allegaartje van rare poppetjes, treurige super mannen en de constant te hoge of te lage stemmetjes van kinderacteurs. Het Is deze arrogantie ook die een volwassen kindertelevisiebeleld in de weg staat". Piët en Kooyman merken verder In de inleiding terecht op dat het nu maar eens afgelopen moet zijn kinderen te zien als een nieuwe afzet markt en als een soort miniatuur vol wassenen. Over dit soort zaken hield kinder-tv- maker Aart Staartjes een jaar gele den ln Trouw ook een betoog. Staart jes zei toen onder meer dat hij het schandelijk vond dat kinderen wor den gebombardeerd met disco-pro gramma's waarin men tracht kinde ren te dicteren welke platen ze moe ten kopen en welke kleren ze per se moeten dragen „Die discoprogram ma's komen als een soort gifgas de huiskamers binnen" In dit boekje pakt Staartjes opnieuw uit. „Vaak denk lk: Ach. hou er toch mee op jongen. Het maakt niemand een moer uit. De ouders willen nette, opvoed kundige programma's in oude stijl, klassikaal en de knapste wint en die zijn er al genoeg, of ze willen door hun kinderen met rust gelaten worden en daar zijn de aangekochte films voor. De omroepen willen er liever vanaf en de kranten schrijven niet over je Schei er toch mee uit. ga weer toneel spelen of leer een vak'" Een stuk verder schrijft Staartjes nog drie Jaar en dan is het afgelopen. Geen Barend Servet, geen Stratenmaker, geen Hans Keiler-do cumentaires. geen kerkdienst met Van het Reve. geen film van Ome Willem, niks meer Afgelopen uit. De enig werkelijk geweldig produktleven zijn nog Kees van Kooten en Wlm de Bie. de rest maakt al tandenknarsend saaie programma's of is al begonnen met het maken van rotzooi. Een voor beeld hiervan is Wim van der Linde, de samensteller van Hoepla en Ba rend Servet enzovoort die nu de regis seur Is van het kinderplaten-pro gramma Rockplanet Met de moed der wanhoop proberen nog een paar mensen overeind te blijven Frans Boelen is daar een van maar hoe lang houden ze dit nog vol?". Verbijstering en JJ de Bom) komen aan het woord- Ton Hasebos van Sesamstraat, Lydia van Andel van de Nederlandse On derwijs Televisie, Loek de Levita van de Fabeltjeskrant. Harry van Geelen van Hameien en Ren je rot en Lo Hartog van Banda de geestelijke va der van Ti ta tovenaar, De Beeren- boot en de Astronautjes. Ook deze heren zijn het er volkomen mee eens dat het er slecht aan toe gaat met de klnder-tv ln Nederland, maar de een na de ander legt uit dat er ook goede programma's zijn en dat vinden ze natuurlijk ook van hun eigen programma. Boelen, Van Gee len kunnen zo Iets terecht zeggen, maar bij Hartog van Banda klinkt het eng. Redding Die verbijstering over het niveau van de gemiddelde klnder-tv-program- ma's wordt vanzelfsprekend ook door Boelen zelf uit gesproken. Hij deed dat onder meer vonge week tijdens de uitreiking van de Nipkov-schrijf* die het team van de li. de Bom Show van de pers had gekregen en hl] doet dat ook in het boekje „Ze kunnen me niet horen want er zit glas tussen" Suzanne Piët maakte voor het boekje een hele serie Interviews met makers van kinderprogramma's. Naast Frans Boelen (Stratenmaker op zee Show Wat kan er gedaan worden? Aart Staartjes schrijft De enige redding van de goede kinderprogramma's zou een verbod moeten zijn op alle com merciële produkten die voor kinderen bedoeld zijn, de buitenlandse aanko pen aan banden leggen (ln veel lan den is dit wettelijk geregeld) en de eigen produkties aanmoedigen Staartjes vindt dat er geld moet wor den gereserveerd uit de pot van 600 miljoen aan omroepbijdragen. Met dat geld zou een werkgroep aan de slag moeten gaan om talent te verza melen en te ontwikkelen. Eventueel zou er volgens Staartjes aan een kln- deromroep kunnen worden gedacht Ad Kooyman. socioloog en medewer ker van de VPRO. vindt dat de ver loedering alleen door radicale maat regelen uit de wereld kan worden geholpen. Hij vindt dat het onderwijs meer met het medium tv moet om gaan. „Het kind leert lezen, maar niet kijken." Kooyman maakt duidelijk dat de tv niet meer uit onze samenle ving ls weg te denken en dat men er dus maar beter iets positiefs mee kan doen. Tv kan een goed middel zijn voor informatie-overdracht, maar dan moeten ouders en onderwijzend personeel wel meer initiatief tonen, meent Kooyman terecht Een andere vereiste is Inderdaad meer geld beschikbaar stellen. Kin deren kijken niet meer naar bord karton, maar willen echte bergen zien bijvoorbeeld. Vandaar dat een serie als ..Duel in de Diepte" van Bram van Erkel momenteel zo'n succes heeft. Dat is niet alleen te danken aan uit stekend acteerwerk, want dat valt zo nu en dan wel tegen, maar door de serieuze opzet en het „volwassen" budget dat eraan gespendeerd is. Alles bij elkaar is „Ze kunnen me niet zien. want er zit glas tussen" een leerzaam boekje geworden, dat met name door ouders en onderwijzend personeel gelezen zou moeten wor den. Of de hoge heren in Hilversum er van onder de indruk zijn valt helaas te betwijfelen. door Stan Rijven AMSTERDAM Het bezoek van Lou Reed maandagavond aan Carré vormde een verlate voortzetting van zijn Europese tournee van april dit jaar. Al meer dan tien jaar vult Reed een aparte plaats binnen de popmuziek. Eind zestiger Jaren als leider van de Newyorkse Velvet Underground bete kende hij met mensen als Andy War hol een belangrijke inspiratiebron voor de ontwikkelingen die daar toen plaats vonden. Enkele jaren later zou hij een solo-carrière starten waarin zijn kwaliteiten van componist en „performer" nog beter tot hun recht kwamen. Zowel ln zijn manier van zingen als in zijn teksten komt tot optimale wijze het deprimerende van het stadsleven in al zijn verschij ningsvormen naar buiten. Heroïne, hoeren, zwarte humor en een hang naar het perverse. Zijn albums laten bovendien horen dat hij in staat is zichzelf te vernieuwen en dat hij niet bang is voor experimenten. „Trans former" en „Walk on the wild side" en vooral „Berlin", dat als een van de betere popalbums overeind zal blij ven staan verschillen weer geheel van „The Bells'" waarmee hij onlangs te voorschijn kwam. Naast de samenwerking met Nils Lof- gren valt het aandeel van Don Cherry op. de jazztrompetist die om. deel uitmaakte van het revolutionaire kwintet van Ornette Coleman. He laas was Cherry niet meegekomen naar Carré wel had Lou Reed zijn vaste ritmesectie meegenomen. Bas sist Ellard Boles, drummer Michael Suchorsky en Michael Fonfara op toetsen zorgden met slaggitarist Chuck Hammer en sologitarist Stu art Heinrich voor een zeer sterke en doeltreffende begeleiding van de in zwart gehulde Reed. „Sweet Jane" en ..I'm waiting for the man" vormen de rockende opening waarmee de stem ming in de zaal al direct op Juiste temperatuur werd gebracht. Twee nummers van „Transformer" en een serie van vijf uit „Berlin" werden in een bijna nieuwe versie gezongen, minder vloeiend en meer gefragmen teerd. „The kids" en „Caroline says" wonnen daarbij aan kracht, maar „Sad Song" kreeg daarentegen een te overdadige uitvoering. In „Street hassle" kroop Reed uit zijn schulp en verwisselde hij zijn quasi-nonchalan- ce voor een persoonlijke aanpak waarin de spanning werd opgevoerd die zich ontlaadde in een stampend slot waarin Lou op gitaar soleerde. Toen was het tien minuten wachten, naar later bleek niet op een toegift maar op een gestemde gitaar. „Vi cious" bracht de zaal weer overeind tot aan het einde, toen „The Bells" een vervelend lange versie kreeg waarmee de goede indruk, die dit concert achter liet enigszins werd stukgemaakt. DEN HAAG (ANP) - De schrijver Guus Kuijer krijgt de Staatsprijs 1979 voor kinder- en Jeugdliteratuur. De prijs, 6500 gulden, wordt hem nog dit Jaar uitgereikt. De 8taatsprijs is toegekend door minister Gardeniers van CRM en is de belangrijkste voor jeugd- en kinderboeken. door James Dorsey Journalistiek vormen schending van de mensenrechten in het algemeen en martelingen van politieke gevangenen in het bijzonder een uiterst moelijk probleem. Vaak al te gemakkelijk worden dergelijke beschuldigingen geuit zonder dat zij aangetoond kunnen worden, en omdat men meent daarmee politieke winst te kunnen boeken. De journalist ziet zich nog voor veel grotere problemen geplaatst wanneer hij poogt uit te zoeken op wat voor schaal er in een bepaald land wordt gemarteld en antwoord op de vraag probeert te geven of er in dat land van systematische martelingen van politieke gevangenen gesproken kan worden. In een deze week in de International Herald Tribune verschenen artikel geeft de Amerikaanse journalist Mort Rosenblumz'n moeilijkheden weer om de waarheid over de schending van de mensenrechten in Argentinië te achterhalen. „Ik beschikte over de informatie, maar het was weinig wat ik ermee kon doen", schrijft hij. Natuurlijk konden zijn bron en de anderen die gegevens aanz'n verhaal hadden bijgedragen niet bij naam worden genoemd." Omdat er geen Eichmann was die de namen (van de gemartelden) noteerde, kon lk niet weten of de hoogste regeringsfunctionarissen op de hoogte waren van wat er gebeurde. Het resultaat was een in vage bewoordingen gesteld verhaal met een indirecte benadering." De problemen waarmee Rosenblum in Argentinië te maken kreeg zijn minstens zo groot wanneer men probeert na te gaan of Palestijnen in Israël gemarteld worden. Niemand zal ervan opkijken dat er in een Latijnsamerlkaanse dictatuur de mensenrechten met voeten worden getreden. Maar van een parlementaire democratie als Israël, dat door vervolgden en oorlogsslachtoffers werd gesticht met het doel een veilige haven te hebben, kan men zich eigenlijk dergelijke praktijken niet voorstellen. In de inmiddels beruchte radiouitzending van de VPRO werd journalistiek zeer lichtvaardig te werk gegaan. Al vele jaren wordt Israël van Palestijnse zijde van systematische martelpraktijken beschuldigd. Elke Journalist kan in het Midden-Oosten Voldoende voormalige inzittenden van Israëlische gevangenissen vinden die stellen dat zij op mensonwaardige wijze behandeld werden. Vele correspondenten ln het Midden-Oosten kunnen dan ook niet met overtuiging ontkennend antwoorden op de vraag of er in Israël wordt gemarteld. Een bevestigend antwoord is echter eveneens onmogelijk. Israël ls graag bereid desgevraagd op de beschuldigingen in te gaan. Het hanteren van martelpraktijken wordt ontkend. Concrete voorbeelden worden weersproken en gesteld wordt dat een Palestijn om opportunistische redenen na z'n gevangenschap gedwongen is te verklaren dat hij gemarteld werd. Deze probleemstelling liet de recente VPRO-uitzending links liggen. Tegen een programma over martelingen in Israël is op zich zei1 niets in te brengen. Het uitsluitend aan het woord laten van Palestijnse ex-gevangenen zonder dat er zelfs gepoogd wordt de waarheidsgetrouwheid van hun verhalen na te gaan is echter in strijd met de journalistieke grondregels. Schending van de mensenrechten is een zeer ernstige zaak. Al te vaak worden dergelijke zaken door Journalisten verwaarloosd. Maar het is twijfelachtig of martelingen in Israëlische gevangenissen het kernprobleem van de Palestijnen vormen. De uitzending van de VPRO kwam o( een ogenblik waarop de publieke opinie over Israël zich snel wijzigt Joodse en niet-Joodse aanhangers van het Israëlische standpunt zijn onzeker en hebben het benauwd. Door journalistiek onzuiver te werk te gaan en door soms smakeloos op de hevige reactie op het programma te reageren, heeft de VPRO voedsel gegeven aan de suggestie dat er minder nobele motieven aan de uitzending tengrondslag lagen. Antisemitisme is een even zware beschuldiging als het martelen van politieke gevangenen. Al te vaak wordt gepoogd kritiek op de staat Israël gelijk te stellen met in anti-zionistische termen gekleed antisemitisme, waardoor een rationele discussie over het conflict in het Midden-Oosten onmogelijk wordt gemaakt. Op het moment dat Westeuropese zionisten zich op een conferentie I voorbereiden, mede uit onvrede met het huidige Israëlische regeringsbeleid, leidde de VPRO-uitzending tot een sluiting van de rijen in de Nederlands Joodse gemeenschap. Dit hoewel vrijwel allen de Inbreuk op het rechtop vrije meningsuiting door de Joodse Defensie Liga betreuren. De Joden zijn een volk die naar eigen gevoel om een veilig en erkend bestaan strijden. Met enig recht zijn zij uiterst bezorgd over alles dat op een herleving van vaak latent aanwezig antisemitisme kan duiden. Te vaak zien zij kritiek als een uiting van anti-Joodse gevoelens. Opmerkingen zoals van VPRO-commentator Anton Constandse dat de „Israëliërs de nazi's van het Midden-Oosten zijn" dragen nauwelijks bij tot ontkrachting van dergelijke argumenten en tot het leiden van de discussie in rationele banen. Hetzelfde geldt voor de wat smakeloze afkondiging tussen neus en lippen door vrijdagavond van de VPRO. dat het uitzenden van het concert van Randy Newman laat zien dat de VPRO ook bereid is Joden aan het woord te laten. ADVERTENTIE Granini geeft u niet alleen het sap, Granini geeft de hele imtcht. Dat is nu nektar! Dat is puur genieten. Granini. In 7 onweerstaanbare smaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4