erk 400 man fleemaf op de tocht "'DA en VVD: lieer politie Breznjew geeft geen toelichting Verder economisch herstel mogelijk De Klokkenberg wil andere opzet Icifr, joed resultaat met iuivering afvalwater Slepers van Smit trekken mammoetdok weer vlot Proces-verbaal tegen U CN-demonstranten en derde van personeel moet weg ozingen stoffen nemen drastisch af Sjestuur wil aparte 1 voor zigeunerkinderen 'Rampenplan voor Dodewaard slecht' Bevestiging tekst Oost-Berlijn 'n BLOEMEN GROET de werelc Geen hartcentrum rnet Diaconessenhuis ENSDAG 17 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET et het bewuste rapport blijkt dat Het rapport spitst zich toe op de eni^honderd arbeidsplaatsen moe- problematiek van de sector grote mo- >rdwijnen bij de afdeling „grote toren. Ydo stelt voor, hiervan een de oren" en hetzelfde aantal bij produktgroep te maken met 189 me- sta me motoren en systemen" en de dewerkers. Na een proefperiode zal „Dpiene dienst. Bij zowel grote als moeten worden bekeken, of zo'n be- motoren en systemen, bete- drijf levenskansen heeft. Het organi- nstk dit een halvering van het perso- satiebureau is daar overigens nogal in 9 ibestand. somber over. te" J|elorfze redactie economie NGELO Als de reorganisatie van Heemaf in Hengelo wordt uitgevoerd op basis van het port van het organisatiebureau Ydo. gaat die ingreep aan vierhonderd van de twaalfhon- d werknemers hun baan kosten. De vakbonden hebben echter al laten weten geen goed jd ird over te hebben voor dat reorganisatieplan. »n an onze parlementsredactie .Jj!e EN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en water aat meent, dat er aanzienlijke resultaten worden ge lekt met de zuivering van afvalwater. „De lozingen van nei ologisch afbreekbare stoffen zijn drastisch verminderd. 1 1969 bedroeg de totale lozing n deze stoffen omstreeks veer- miljoen eenheden (inwoners- ïuivalenten). Op dit moment is t nog ruim vijftien miljoen een- Sljr*den." tijnman maakte deze cijfers gis- ren bekend bij de opening van waterzuiveringsinstallatie van ika te Arnhem. De bewindsman k ,t :t weten, dat het de zevende zui- ringsinstallatie is die hij gedu nde de twee jaar dat hij minister ir d heeft mogen openen. o )k in de strijd tegen zware metu- in het afvalwater worden vol- ns Tuijnman resultaten ge- t o. >ekt. In de periode 1975-1980 zijn lozingen van kwik op de Neder- indse oppervlaktewateren met D#m techti& Procent verminderd !h van chroom met zeventig pro- )nt. De lozingen van cadmium en ikkel zijn gehalveerd, die van mi nerale olie zijn met omstreeks ^ertig procent verminderd, die lood met dertig procent en def van koper met twintig. Volgens Tuijnman heeft Neder land de verbetering van de wa terkwaliteit slechts gedeeltelijk in eigen hand. „Veel hangt af van de bereidheid bij onze buurlanden- om maatregelen tegen de veront- reiniging te nemen." Ondanks de goede resultaten blijft er volgens de minister „nog veel te doen". Volgend voorjaar hoopt de bewindsman samen met zijn collega van volksgezondheid en milieuhygiëne Ginjaar een nieuw meerjarenprogramma voor de bestrijding van de waterveront reiniging te publiceren. De zuiveringsinstallatie van de Enka is van belang voor het water van de IJssel. In het afvalwater van de Enka komt zink voor. De gisteren door Ruijnman geopende zuiveringsinstallatie biedt daar voor geen oplossing. Voor het zink in het afvalwater is een apart sa neringsplan opgesteld, dat gefa seerd het lozen van zink moet ver minderen. l onze parlementsredactie RN HAAG CDA en WD rrenen dat ook volgend jaar e 'ft worden voortgegaan met het opvoeren van de politie- rgefkte. Woordvoerders van beide regeringspartijen wezen leren in de Tweede Kamer de aanbeveling af uit het Mport „sterkte van de politie" om de huidige sterkte te Iriezen. Evenals andere partijen bepleitten zij ook meer itie op straat in te zetten. L. ers dan CDA en WD. die vinden de sterkteopvoering vooral in de e steden noodzakelijk is, bepleit- TiiPvdA en D'66 verbetering van de A^jliteit. „Sterkte verhogingen lei- niet tot een verhoogde veilig- aldus de socialist Stoffelen, die p wees dat een van de conclusies het rapport is, dat er een overca- teit is bij de politie, het rapport, opgesteld door een ectgroep die de organisatie van emeentepolitie heeft onderzocht, k onder meer dat slechts een GI rt van de tijd wordt besteed aan i (jlchte criminaliteit (ruim 90% van aantal delicten), zoals inbraken, wefctallen, vernielingen en baldadig- -la»- ch ÜpEN Het bestuur van de Stich- katholiek onderwijs in Asten het gemeentebestuur voorge- een aparte school te bouwen in nabijheid van het woonwagen- Inpje Vorige week weigerde het 55 tuur onder druk van ruim hon- wd ouders om negentien zigeuner- deren toe te laten op de Henricus- ool Volgens het schoolbestuur er daarom geen reëele kans van at d la k. Vrijwel alle Kamerfracties dronger er bij de ministers de Ruiter (Justitie) en Wiegel (Binnenlandse Zaken) op aan, de bevindingen van het onder zoek ernstig te nemen. De algemene indruk in de Kamer was, dat dit niet het geval is. Een meerderheid wilde, dat een dergelijk onderzoek ook bij de Rijkspolitie wordt ingesteld. Volgens CDA-afgevaardigde Faber zou de geringe aandacht van de poli tie voor de lichte criminaliteit wel eens een van de voornaamste oorza ken kunnen zijn voor het minder goe de imago van de politie. „Het publiek krijgt met die criminaliteit het meest te maken," zei hij. De WD'er Nijpels zei, dat de hang naar een plaats achter het bureau moet worden teruggedrongen, zowel bij de hoge als bij de lage politieman. De PvdA'er Stoffelen zei, dat aan de gevoelens van onveiligheid, veroor zaakt door de lichte criminaliteit, vrijwel niets wordt gedaan. „Het sur veilleren beperkt zich meestal tot het snel rondrijden in een surveillance- auto." zei hij. De komende weken staat het rapport ter discussie in het bedrijf. Bij Hee maf was gisteren niemand bereikbaar om de vraag te beantwoorden of er sprake zal zijn van gedwongen ont slagen als de conclusies van het rap port worden overgenomen. FNV-districtsbestuurder L. Peters er kent. dat met name de afdeling grote motoren het moeilijk heeft. „Maar wat nu wordt voorgesteld is pure af braak. Dit kan en mag niet. We zullen dan ook knokken voor het behoud van zoveel mogelijk arbeids plaatsen." Peters wijt de voor Heemaf catastro fale ontwikkeling vooral aan wat hij „het falende beleid van de Holec- leiding (Heemaf behoort tot het Ho- lec-concern) noemt. De raad van be stuur heeft naar zijn mening het be drijf te veel aan zijn lot overgelaten, onder meer door te verzuimen naar nieuwe produktiemogelijkheden te zoeken. Volgens Peters zouden er kansen liggen in bij voorbeeld de energiesector, zoals de zonne-energie. Kenmerkend voor het wanbeleid van Holec vindt Peters de regelmatige directiewisselingen in de afgelopen jaren. „Een schandalig beleid dat nu wordt afgewenteld op vierhonderd medewerkers." De FNV heeft gisteren in een stencil aan het personeel van Heemaf deze visie op Holec meegedeeld. De vak bond heeft twee weken de tijd gekre gen van Heemaf om zich uit te spre ken over het rapport. Ook binnen de ondernemingsraad van Heemaf staat de nota ter discussie. ARNHEM (ANP) Het rampenplan voor de kerncentrale Dodewaard is volgens een actiegroep volstrekt on voldoende. En van enige voorlichting aan omwonenden, waartoe het Eura- tom-verdrag de autoriteiten ver plicht, is nauwelijks sprake. Op deze twee punten gaat de actiegroep Stop Dodewaard bij de Haagse rechtbank de Staat der Nederlanden ter verant woording roepen. Dezelfde rechtbank heeft eerder in een soortgelijke procedure tegen de veiligheidsmaatregelen rond de kern centrale Borssele beslist ten nadele van de vereniging Milieuhygiëne Zee land. Dit vonnis werd in hoger beroep bevestigd door het Haagse gerechts hof. Maar de actiegroep Stop Dode waard meent een betere kans te ma ken, omdat het rampenplan, voor deze mini-centrale niet te vergelijken zou zijn met de maatregelen die voor ongelukken in Borssele zijn voorzien. De groep kwam gisteren een formele stap verder in een andere lijn van actie tegen de kerncentrale. Minister Van Aardenne (economische zaken) berichtte mede namens zijn collega's van sociale zaken en volksgezond heid dat van de gevraagde sluiting van Dodewaard geen sprake kan zijn. Deze beslissing van de minister is vatbaar voor beroep bij de Raad van State. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Russische partijleider Breznjew heeft in de brief die hij premier Van Agt maandag stuurde geen enkele nadere toelichting gegeven op de wapenbeheersingsmaatre- gelen die hij vorige week in Oost-Berlijn aankondigde. De brief bevat slechts de schriftelijke bevestiging van de tekst die hij in Oost-Berlijn heeft uitgesproken, zo deelde de woord voerder van premier Van Agt gisteren mee. Bedekt met de Turkse vlag werd gisteren de kist met het stoffelijk overschot van de vorige week vrijdag neergeschoten zoon van de Turkse ambassadeur in ons land aan boord gebracht van een vliegtuig van de Turkse luchtvaartmaatschappij om teruggebracht te worden en begraven in zijn geboorteland (foto onder). Met het vliegtuig reisden ook mee de Turkse ambassadeur Benier en zijn vrouw (foto boven). Van Agt kreeg de bewuste brief maandag persoonlijk overhandigd door de Russische ambassadeur in Den Haag. Tolstikow. De regerings leiders van de andere Europese Navo- landen kregen maandag langs over eenkomstige weg een brief van Brezn jew in handen In Den Haag werd aangenomen dat die brieven dezelfde mhoud hebben Onbekend was gisteravond nog of ook de Amerikaanse regering een der gelijke brief van Breznjew heeft ont vangen. Zou dit niet het geval zijn dar> heeft dat politieke betekenis. De Sowjet-Unie zou dan bewust onder scheid maken tussen de Westeurope- se veiligheidsbelangen tegenover de Sowjet-Unie en anderzijds de Ameri kaans-Russische verhouding. Dit zou in de Navo, het symbool van samen werking tussen West-Europa en de VS inzake de verdediging, niet ge waardeerd worden, zo zei men giste ren in Den Haag. Ongebruikelijk Men wees er in Den Haag op dat het nogal ongebruikelijk is als een am bassadeur persoonlijk aan de minis ter-president een brief komt overhan digen, zeker als die brief niet meer bevat dan de tekst van een eerder uitgesproken rede. „De Sowjet-Unie heeft op deze manier kennelijk nog eens bijzondere nadruk willen leggen op het belang dat zij zelf hecht aan de voorstellen van Breznjew". oordeelde men. De Russische partijleider kondigde in Oost-Berlijn aan uit dit land 1000 tanks en 20 000 manschappen eenzij dig te zullen terugtrekken. Voorts sprak hij de bereidheid uit over ver mindering van het aantal op West Europa gerichte atoomwapens te pra ten. indien de Navo zou afzien van de invoering van eigen nieuwe atoomra ketten als antwoord op die Russische wapens. Breznjews voorstellen over de man schappen en tanks zijn in de Navo landen doorgaans redelijk positief ontvangen, maar er bestaat behoor lijke achterdocht ten aanzien van Breznjews uitlatingen over de kern wapens. Men vreest hierin een bewuste poging om de publieke opinie in het westen op te zetten tegen de in december verwachte besluitvorming over de nieuwe atoomraketten. De Navo-lan- den hebben al uitgesproken een na dere toelichting over Breznjews rede te willen hebben, maar tegelijk heb ben ze benadrukt dat de Navo-be- sluitvorming in december gewoon moet doorgaan In eerste instantie ontstond in de Westelijke hoofdsteden de indruk dat de brief van Breznjew de noodzakelij ke toelichting al ongevraagd zou ver schaffen. maar dit blijkt dus niet het geval te zijn. ALMELO (ANP) De Almelose politie, die gisterochtend vroeg de demonstranten bij de ultracentrifuge-fabriek in Almelo heeft verwijderd, heeft tegen 98 demonstranten pro ces-verbaal opgemaakt. Hierna zijn ze vrijgelaten. ROTTERDAM (ANP) Bergers en slepers van Smit Internationale zijn er gistermiddag in geslaagd het grote dok vlot te trekken, dat twaalf dagen geleden in een vliegende storm op de kust bij de Noors-Russische grens is gelopen. De zeeslepers „Smit Londen" en „Smit Rotterdam", elk goed voor 22.000 pk en de sterkste van Smit Internationale, verspeelde op weg naar Moermansk hun sleep. Beide schepen hebben nu zelf het dok weer vlot gekregen. De plannen om het gevaarte van 330 meter lang nu naar het Noorse Reinoysund te slepen. waar het waarschijnlijk moet over winteren. Volgens een woordvoerder van Smit zou het dok niet op de kust zijn geslagen, indien de kapiteins op volle zee waren gebleven. Op de plaats waar zij voor een storm schuilden, in de Varangerfjord. was de sleepruimte te klein om een plotselinge draai van de wind op te vangen. Het dok is minder zwaar gehavend dan werd gevreesd. De bodem lijkt gaaf, maar de zijkanten zijn nogal beschadigd. De apparatuur aan boord werkt normaal. De actievoerders beschouwen hun protest, dat een dag en, een nacht geduurd heeft, als een succes, temeer omdat Urenco verklaard heeft, dat de actie het bedrijf een schade van enke le tienduizenden guldens heeft berok kend. De Almelose politie heeft overigens verklaard zich bij eventuele nieuwe acties van de BAN (Breek Atoomke ten Nederland) niet bij voorbaat agressief te zulen opstellen. „Waarom zouden we? Deze mensen blijken geweldloos te demonstreren. Dan passen wij ons daarbij aan. Van daar ook dat de politie niet hard heeft ingegrepen en er geen honden bij de aanhouding van de actievoerders wa ren", aldus burgemeester Schneiders van Almelo. Officier van justitie mr. R. Gonsalves wijst erop dat nieuwe acties wel meer consequenties voor de demonstran ten kunnen nebben. „Op zich gedra gen ze zich vreedzaam, maar men is wel in overtreding door zich op ander mans terrein te bevinden en door het afsluiten van openbare wegen", aldus mr. Gonsalves. Leden van de mobiele eenheid van de Almelose politie begonnen gisteroch tend omstreeks acht uur met het ver wijderen van de betogers bij de UCN- fabriek. De arrestanten boden geen verzet bij hun aanhouding. De kettin gen. waarmee zij zich aan de hekken van de fabriek hadden vastgemaakt, moesten met grote tangen worden doorgeknipt, wat wel een uur duurde ADVERTENTIE Prof. Weitenberg (Cen'raal Plan Bureau): ZEIST Als er geen scherpe De heer Weitenberg zei dat gisteren r\r\ oon hilppnlrnmct. in 7.pwt. van Hp inzinking van de wereldeco nomie komt zal, aldus prof. drs J. Weitenberg, onderdirec teur van het Centraal Plan Bureau, het herstel van onze economie zich kunnen voort zetten. De voorwaarden hier voor zijn echter een beter functioneren van de arbeids markt en een voortzetting van de inkomensmatiging. Ook zal meer moeten worden gespaard. op een bijeenkomst in Zeist van de Vereniging voor Strategische Be leidsvorming en het Nederlands Insti tuut voor Beleidsinformatie. Onder werp van gesprek was de begroting voor 1980. Het Centraal Plan Bureau acht een scherpe inzinking van de wereldhan del op korte termijn niet waarschijn lijk, maar wel mogelijk als de OPEC- landen de volgende jaren zouden streven naar een zo groot overschot als zij waarschijnlijk in het lopende jaar zal boeken als resultaat van haar olieprijsverhogingen. Zouden de OPEC-landen in de komende jaren weer naar zo'n groot overschot stre ven, dan zullen de olieverbruikende landen niet kunnen ontkomen aan extra bestedingsbeperkende maatre gelen en dan moet het ergste worden gevreesd voor de wereldhandel. Mocht zich toch in de komende maanden een nieuwe mondiale reces sie gaan aftekenen, dan zal ongetwij feld de Nederlandse industrie daar zwaar door worden getroffen. Op nieuw zouden dan faillissementen en bedrijfssluitingen volgen en opnieuw zou dan de werkgelegenheid in de marktsector gaan afbrokkelen De heer Weitenberg acht meer ruimte voor incidentele loonstijging gebo den om de arbeidsmarkt beter te la ten functioneren. Uitbreiding van overwerk- en presta tietoeslagen kunnen bijdragen tot opheffing van de knelpunten, waarop men bij toeneming van de werkgele genheid in industrie en bouw al snel' gaat sluiten tengevolge van de ver houdingsgewijs kleine werkloosheid onder geschoolde bouwvakkers, me taalarbeiders en andere met de han den werkenden Ideaal zou zijn. wan neer extra-loonstijgingen in sectoren met personeelstekorten gepaard zou den gaan met een extra loonmatiging in sectoren met personeelsoverschot ten (commerciële en kwartaire dien sten). gen zijn voor integratie. Door het :hten v^n een school voor buiten- „jfoon onderwijs kan aanspraak len gemaakt op extra steun van landelijke overheid. Directeur gers zegt het voorstel niet discri- erend te vinden. andere mogelijkheid is spreiding de kinderen over andere lagere olen „Dat zou juist discrimine- Jd zijn en nu is het financieel ook 0 itrekkelijk Op de wat langere ter- In denken wij zeker weer aan inte- •oftieVanavond zullen schoolbe- en gemeentebestuur van Asten t het nu gedane voorstel praten Jussen hebben drie van de twaalf Bi tuursleden van de Stichting ka lt" iliek onderwijs besloten hun func- i neer te leggen. wat te vieren? Iemand te troosten of iets te herdenken? zend een levende groet, n bloemengroet Fleurop over brugt alle afstanden Fleurop zorgt voor uw bloemengroet waar dan ook in Nederland en In nog zo n 130 landen daarbuiten Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd U herkent de Fleurop-bioemist aan het Fleurop-vignet Fleurop interfiora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. I 2514 AM Den Haag Van een onzer verslaggevers BREDA Het medisch centrum De Klokkenberg wil nu gaan samenwerken met het Bredase Ignatius-ziekenhuis bij het opzetten van een hartkliniek in Breda. Het afgelopen weekeinde hebben er al besprekingen plaatsgevonden tussen beide instellingen, terwijl er toen nog een ultimatum van De Klokken berg liep. dat dit centrum aan het Diaconessenhuis had gesteld. ADVERTENTIE «DE KORENAER VI jtHCUCT is fijn, z'n prijs s verrassencfklei lein. Dit ultimatum liep maandag middag om vijf uur af en om dat bestuur en directie daarop niet wilde ingaan, besloten be stuur en staf van De Klokken berg weer in zee te gaan met het Ignatiusziekenhuis. Met dit ziekenhuis liepen overi gens vorig jaar de besprekin gen over een samenwerking volledig spaak, maar kenne lijk ziet het bestuur van het Ignatius-ziekenhuis nu wel aanknopingspunten om uit de impasse te komen. De problemen rond De Klok kenberg zijn ontstaan, omdat de besturen van het medisch centrum en het Diaconessen huis moeite hebben met de uitgangspunten, zoals die aanvankelijk voor de samen werking zijn overeengeko men Staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid heeft de samenwerking met een algemeen ziekenhuis voor het hartcentrum verplicht ge steld. Afgesproken is dat in dit algemene ziekenhuis de diagnose zou worden verricht en in het medisch centrum het operatieve gedeelte. Verder zou er sprake moeten zijn van een organisatorische eenheid en dat het chirurgische gebeu ren stevig zou worden onder steund door het algemene zie kenhuis. Onbehoorlijk Geneesheer-directeur dr H. Buys toonde zich nogal ver ontwaardigd over deze stap van De Klokkenberg Hij sprak van onbehoorlijk be stuur en van een doorkruisen van de bemiddelingspoging die de staatssecretaris vorige week had gedaan Uit de ge sprekken van de besturen van de instellingen afzonderlijk met de bewindsvrouwe kwam toen naar voren, dat de ontstane moeilijkheden te overbruggen zijn en dat men een week de tijd zou krijgen om deze te boven te komen. „Daarbij past geen ultimatum van welke kant dan ook," al dus dr Buys, „en daar zijn we dan ook niet op ingegaan. Zo iets gaat tegen alle regels van het maatschappelijk verkeer in. en als dan verder blijkt dat tijdens het weekeinde al be sprekingen gaande zijn met het Ignatius-ziekenhuis. dan blijkt wel dat De Klokken berg een eigen koers vaart die uitsluitend gericht is op het zo zelfstandig mogelijk zijn. Het druist tegen alle richtlijnen in Van de kant van het ministe rie van volksgezondheid kon men gisteren geen commen taar geven op de nieuwe ont wikkelingen rond De Klok kenberg. Officieel weet men nog van niets, omdat er geen brief is binnengekomen van het medisch centrum over de nu ontstane situatie Wel heeft het Diaconessenhuis la ten weten achter de voorstel len te staan van de staatsse cretaris. Probleem in de hele kwestie is onder meer de zogeheten pa- tlèntenbespreking die voor de operatie met alle artsen moet plaatsvinden Deze hoort in hecht teamverband te gebeu ren. daar waar ook de diagno se plaatsvind Dat brengt met zich mee, dat het operatie team voor iedere bespreking vanuit De Klokkenberg naar het algemene ziekenhuis moet komen en dat stuit op weer standen bij het medisch centrum. Daarnaast speelt het pro bleem dat De Klokkenberg zelf een cardioloog in dienst wil nemen, terwijl het Diaco nessenhuis van mening is dat alle cardiologen in de hartkli niek moeten deel uitmaken van één team, om te voorko men dat er verschillen van op vattingen gaan ontstaan Dat gevaar zit erin als de cardio loog van De Klokkenberg los komt te werken van de diag- nostiserende cardiologen Volgens directeur Keetelaar van De Klokkenberg gaat men er nog steeds vanuit ondanks de nieuwe situatie dat in november kan worden begonnen met de open-harto peraties Volgens hem be schikt het Ignatius-zieken huis over alle specialismen die voor de ondersteuning van het hartcentrum noodzakelijk zijn. - VS „En alt ik een beetje vuil thuis kom, dan wordt er iets van gezegd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3