Huurder kan ook beroep doen op de isolatiepot Saoedi-Arabië tegen hogere olieprijs Beloningsverschillen goed voor economie' Tijdschriftuitgevers bezorgd over toekomst Een simpele overschrijving is al voldoende Consument pessimistischer Libië doorbreekt maximum Drs Limburg (AMRO Bank): Shell geeft 7,5 miljard voor Belridge ionden verbreken ttverleg met Van Gelder Papier opfJitvoer met bijna n kwart gestegen j Naam: l Adres: j Postcode: Subsidie zou hoger moeten worden voor dubbele ramen Overdrachtsbelasting over koopprijs woning Mening over reclame WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 11 H 13 WASHINGTON (AFP, Reu- Ier) Als de Westerse landen Erin slagen hun olieverbruik te verminderen, zal Saoedi- Arabië zich op de volgende lijeenkomst half december I ran de Organisatie van Olie- a iroducerende Landen ndJoPEC) uitspreken tegen een rerhoging van de olieprijs. vjpit heeft de Saoedische minister van aijilie, sheik Achmed Jamani, gezegd in •n vraaggesprek met de Amerikaan- Pan een onzer verslaggevers ZEIST Voor zover beloningsverschillen regionaal zijn, jevorderen zij, ook als het om volkomen gelijksoortig werk ;aat, de sociale rechtvaardigheid, indien althans de verhuis- [osten niet te hoog zijn. Deze uitspraak deed drs E. F. jimburg, een van de directeuren van de AMRO Bank, tijdens D ien bijeenkomst in Zeist. :r"i 1 >0gl Drs Limburg ziet het verband tussen egionale beloningsverschillen en so- iiale rechtvaardigheid vooral in deze ijd van aanzienlijke milieugevoelig- leid en veel vrije tijd. Kan zich, o zei hij, over de afwezigheid van die verschillen slechts verbazen, waarbij het midden liet of zij uit een igpunt van ruimtelijke ordening menselijk zijn. In het algemeen ech- vindt Limburg dat loonverschil- -~1en niet kunnen worden gemist. Zij zijns inziens de arbeids- nobiliteit. Als de mobiliteit groter pordt, nemen de loonverschillen ge ldelijk weer af. Daarnaast kan ook rf>en zekere verscheidenheid in belo- ing voorkomen dat zwakke regio's if bedrijven met dezelfde loonstij- ing worden geconfronteerd als terke. Iet is, zegt Limburg, inmiddels wel luidelijk. dat wat de regering en de tn se krant Washington Post. „Als u uw olieverbruik weet te ver kleinen, garandeer ik dat de prijs van ruwe olie niet wordt verhoogd," zei Jamani letterlijk. De minister liet verder weten dat de kans groot is, dat zijn land tot eind dit jaar meer olie zal produceren dan 8,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Begin deze maand vergrootte Saoedi-Arabië de olieproduktie tot 9,5 miljoen vaten per dag. President Carter had hierom gevraagd. Saoedi-Arabië is de groot ste olieproducent en behoort tot de gematigde leden van de OPEC. Libië heeft de prijs van zijn ruwe olie intussen verhoogd met 2,77 dollar per vat. Dit is vernomen in kringen van de Amerikaanse olie-industrie. De prijs van de Libische olie ligt nu bo ven het maximum van 23,50 dollar per vat dat de OPEC in juni heeft vastgesteld. Een woordvoerder van het Amerikaanse olieconcern Conti nental Oil Company zei dat zijn maatschappij nu 26,05 dollar per vat betaalt. Het olieprijsplafond van de OPEC begint overigens ook elders scheur tjes te vertonen. Volgens bronnen in de olie-industrie heeft Iran zijn prij zen verhoogd met 1,50 dollar per vat voor lichte olie en met 2,87 dollar per vat voor zware olie van standaard kwaliteit. De nieuwe prijzen bedra gen daardoor respectievelijk 23,50 en 22,77 dollar per vat. Maar Iran bere kent bovendien nog een toeslag van 21 dollarcent per vat. Andere oliepro ducerende landen hebben al enkele weken geleden een verkapte prijsver hoging doorgevoerd, door de betaligs- termijn te verkorten van 60 tot 30 dagen. organisaties van werkgevers en werk nemers ervan denken, er toch een zekere loondifferentiatie zal komen. Deze heeft naar de mening van de AMRO-directeur meer kans om stand te houden dan in 1959 en volgende jaren. De verschillen in economisch weerstandsvermogen tussen sectoren en bedrijven zijn veel groter dan des tijds en op onderdelen van de ar beidsmarkt lopen de situaties veel meer uiteen, aldus Limburg. Mechanismen Wanneer loondifferentiatie toch schade aan de economie kan toebren gen, dan komt dat door de indexe ringsmechanismen, aldus Limburg. Hij wijst in dit verband op de koppe ling tussen het gemiddelde loon in de bedrijven enerzijds en de salarissen in de collectieve sector en de sociale uitkeringen aan de andere kant. Lim burg: „Er is haast geboden bij het wijzigen van de bestaande mechanis men. Daarom is het te hopen dat nu er in de SER geen overeenstem ming is bereikt de regering spoedig met voorstellen op dit punt zal komen." Limburg vindt dat de overheid te weinig uittrekt voor een verbetering van de economische structuur maar toch acht hij dat nog niet het zwakste punt van de aangekondigde politiek. Het is voor hem een groter probleem dat die structuurverbetering zo wei nig in overeenstemming is met de rest van het overheidsbeleid. „Het kabinet laat toe dat de vrij ter be schikking van het bedrijfsleven staande financiële ruimte aanzienlijk inkrimpt. Om op grote schaal over te schakelen op nieuwe produkten en processen is echter een voldoende geldstroom uit bestaande activitei ten nodig en ook perspectief op vol doende winstgevendheid." Limburg vreest dat de invloed van de vernieuwing op de landelijk economi sche cijfers voorlopig zeer beperkt zal zijn. Voorlopig zal er vergeleken met de produktie verhoudingsgewijs nog wel minder geïnvesteerd worden. Voor de werkgelegenheid betekent dat niet veel goeds. Zijn conclusie is dat de regering zich wel erg ver verwijderd heeft van haar politiek mandaat, net nu het er op leek dat deze op enkele punten goede resultaten begon af te werpen. Onder een politieke en sociale druk die wel licht wordt overschat, laat het kabi net toe dat de Nederlandse economie opnieuw met aardgas wordt gedro geerd. Nu de olieprijsstijging het op rood staande waarschuwingslampje van de betalingsbalans weer dreigt te doven was het misschien ook wel erg moeilijk aan deze druk weerstand te bieden", meent Limburg. Hoe het dan wel moet? Limburg ci teerde in dit verband een OESO-rap- port dat stelt: niet de grondstoffen- en energievraagstukken en evenmin de technische en economische moge lijkheden belemmeren een gezonde economische ontwikkeling maar veeleer de sociale en politieke proble men. Deze veroorzaken vooral in veel industrielanden een zekere mate van onregeerbaarheid. Er is daarom be hoefte aan een analyse als die van prof Peper, die in de zestiger jaren de ondergang van het harmoniemodel in de Nederlandse sociale verhoudingen voorspelde. ■rifMSTERDAM (ANP) Ver- oglng van de posttarieven oor tijdschriften, stabiele ntwikkeling van adverten- levolume en oplagen tegen- ver stijgende kosten en vrees oor stijgende energieprijzen temmen de tijdschriftuitge- ers in Nederland tamelijk ■pjomber. Dit is het beeld dat prijst uit het jaarverslag van Nederlandse Organisatie an Tijdschrift-Uitgevers NOTU). Het jaar 1978 werd voor de NOTU gekenmerkt als het jaar van de post code. Deze zeer zware kostenpost le verde een stijging van kosten voor bezorging op van 15 pet. De NOTU vindt het een kwalijke zaak als uitge vers en dus ook de lezers de zwarte piet krijgen toegespeeld van efficiën- tie-verbetering bij de PTT. De NOTU wenst zich dan ook niet neer te leggen bij de rol van doorgeefluik van kos- tenverzwaring naar de consument. De NOTU wijst er op dat de PTT straks opnieuw haar lasten via de uitgever op de consument wil afwen telen door de verhoging van het tijd schriften tarief door te voeren van 12 pet per 1 januari 1980. Stabiliteit van de ontwikkeling van advertentievolu me en oplage tegenover doorgaande kostenstijgingen ziet de NOTU voorts als weinig bemoedigend. Grote vrees bestaat voor de ontwik keling van de energieprijs, vooral energie gezien als een der belangrijk ste kostenquoten van de redactionele vervaardiging van papier. Alle met het overbrengen van de redactionele en advertentionele boodschap sa menhangende kosten (papier, inkt en porto) zullen met meer dan 10 pet stijgen. De NOTU vindt dit een ont wikkeling die het beeld oproept van een afglijden naar het dal van 1974. ADVERTENTIE Sharpfax kopieermachines Scheip in beeld Scherp in prijs bilthoven (030) 78 78 44* V I ITRECHT De Industriebonden 'NV en de Industriebond CNV heb- len het overleg met Van Gelder Pa- ier afgebroken omdat de directie ilgens de bonden weigert te praten ■er werkgelegenheidsgaranties voor e 4700 werknemers bij de diverse >an Gelder-vestigingen. De indus- iiebonden gaan zich nu met hun ïden beraden op eventuele acties om 'e proberen de directie alsnog tot ,ai ndere gedachten te bewegen. ne folgens bestuurders De Haan van de n, jndustriebond CNV weigert de direc te praten over de levensvatbaar- nteld van enkele afdelingen van Van Pjapelder Papier. ferkgelegenheidsafspraken zijn des e meer nodig omdat bij enkele Van ibe leider-vestingen de werkgelegen- TIEieid op de tocht staat. Van Gelder is véan plan de vestiging in Wormer, 'aar 450 mensen werkzaam zijn, ge- leeltelijk of op lange termijn te luiten. lij een vestiging in Wapenveld zou de Jroduktie ook op een lager pitje moe- 'en wat betekent dat daar 350 man noeten afvloeien. Volgens bestuur der De Haan moet'dit degplijk be- oken worden omdat eventuele J uiting van de beide Van Gelder- ledrijven van invloed kan zijn voor '-Alle overige vestingen. Eventuele ac- ies acht hij niet uitgesloten. LOS ANGELES (Reuter/ ANP) Shell Oil Company, de Amerikaanse tak van de Koninklijke Shell Groep, neemt Belridge Oil Company in Californië over voor ruim 3,65 miljard dollar (ongeveer 7.5 miljard gulden). Er is een definitieve overeenkomst ondertekend, waarin de prijs van de aandelen Belridge is bepaald op 3.665 dollar per stuk. Er zijn 996.800 uit staande aandelen. De meeste zijn in familiebezit. Mobil heeft een belang van 17,9 procent, Texaco een van 17 procent. Eerder had Shell bekendgemaakt dat overeenstemming was bereikt over de overneming en dat alleen het tota le bedrag nog precies moest worden vastgesteld. Belridge bezit in het zuiden van Cali fornië een oliereserve van naar schat ting 376 miljoen vaten. De maat schappij produceert ongeveer 40.000 vaten per dag. Zij is ook eigenares van een aantal ondernemingen. De belangstelling van Shell voor Bel ridge heeft te maken met haar kennis van het produktiegebied. Shell ge looft dat de oliewinning sterk kan worden uitgebreid. >EN HAAG(ANP) In augustus is ie Nederlandse uitvoer naar waarde se net 23 procent gestegen, in vergelij king met augustus 1978. De invoer is s i met precies een kwart gestegen. Dit isdjblijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 7j fdqLaat men de sterk schommelende ex- Jorten en importen van aardolie en lardolieprodukten buiten beschou wing. dan bedroeg de waardestijging 'wan in- en uitvoer respectievelijk on- Beveer 17 en 18 procent. In de eerste Macht maanden van dit jaar steeg de titvoer met 16 procent en de invoer net 15 procent waarde. ADVERTENTIE BELEGGEN VIA DE AANDEELHOUDERSREKENTNG DAGAFSCHRIFT GEBOEKT INGEVOLGE UW OPWACHT,.^-1 Wjrgugoedmajnddfn 12,5679 ZSfe i 500.00 I 495,00 y-1 11-09-79 104,40 *<,907,09 z 567890 DE HEER JVAN DEN AANDEELE ES SEN LAAN 3J»Z 6533 AT NIJMEGEN RODAMCO HY. Heer Bokelweg 25 - 3032 AD Rotterdam - Tel OIO-6507M 25I7Q70 BanK. Kis - Astociaiie NV., Amsterdam, rek or 22 37 42 9A5 Natuurlijk bepaalt u zelf welk bedrag u wilt beleggen of opnemen en wanneer. U kunt op ieder moment beschikken over het hele tegoed. Op het duidelijke afschrift staat uw bezit in aandelen nauwkeurig vermeld. Aandelen die kosteloos bewaard worden. En ook dividenden worden koste- i1 loos herbelegd. Meer informatie over het beleggings- gemakvandeAandeelhoudcrsrekening? Doe de ingevulde bon in een open on- gefrankeerde envelop en stuur hem aan de Robeco-groep.Afd. 951, Antwoord nummer 1957, 3000 VB Rotterdam, of bel even: 010 - 650711,toestel 157. i DE ROBECO-GROEP: J 50 JAAR VERTROUWEN l Woonplaats: l I I l in bloklcltcral I I I I 951 DE AANDEELHOUDERSREKENING: EEN SERVICE VAN DE ROBECO-GROEP Met het winterseizoen en een (fors) hoger gastarief voor de deur, plus de noodzaak zuinig met de gasbel om te springen, mag wel weer eens aandacht worden besteed aan de subsidieregeling voor warmte-iso- latie van bestaande woningen. Om bij voorbaat een veel voorkomend misver stand weg te nemen: het maakt bij deze regeling niet uit, of het gaat om de isolatie van een eigen huis of van een huurwoning. waarde van de eigen ar beid hierbij buiten be- schouwing wordt gelaten. De subsidie bedraagt dertig procent van de kosten van de voorzie ningen, met een maxi mum van twaalfhonderd gulden per woning. De maximale uitgaven waarover per woning een bijdrage kan worden ge geven, zijn dus vierdui zend gulden. De subsidie wordt overigens alleen gegeven, als de isolatie- kosten meer dan vijfhon derd gulden per woning belopen. Op zichzelf is het natuur lijk erg goed, dat de over heid voor een belangrijk doel als warmte-isolatie subsidie geeft. De opzet van de regeling (waar staat de ideeënbus?) zou echter dienen te worden verbeterd. De isolatiekolsten van een hoekhuis of van een vrijstaande woning zijn immers veel hoger, dan van een middenwoning. Volgens de regeling wordt namelijk, als de ei genaar óf de huurder de warmte-isolatie van een bestaand huis verbetert, een deel van de kosten daarvan door de over heid vergoed. In de meeste gevallen zal de eigenaar de woning isoleren en de subsidie daarop incasseren. In de gevallen dat de huurder( na overleg met de eige naar) de isolatie voor ei gen rekening laat uitvoe ren, kan de huurder de subsidie krijgen. De voorwaarde is echter dat de eigenaar de subsidie aanvraagt. De eigenaar ontvangt ook de uitke ring, maar kan (moet) dit bedrag op zijn beurt aan de huurder betalen. Een eigenaar of een huurder mag ook eigen handig isoleren. Maar in deze gevallen worden voor de berekening van de subsidie, alleen de kosten van het materiaal in aanmerking genomen. Dat betekent, dat de Hiermee zou met de hoogte van de subsidie rekening kunnen worden gehouden. Op zichzelf ^ou het desnoods te ver dedigen zijn, de maxi mum tegemoetkoming bij het isoleren van een tussenwoning enigszins te verlagen. Het hierdoor vrijvallende bedrag zou dan kunnen worden ge bruikt om de maximum subsidie voor het laten aanbrengen van dubbele beglazing te verhogen. Het laten isoleren van de muren en het dak is bij de huidige prijzen bin nen een paar jaar terug te verdienen. Het laten aanbrengen van dubbel glas is echter een uitga ve, die pas na een jaar of vijftien rendement gaat opleveren. Misschien zou bij een herziening van de voor waarden, ook gedacht kunnen worden aan (fi nanciële) aanmoediging van geluidsisolatie. Motieven De subsidiepot is door de overheid gemaakt op grond van twee motle ven, namelijk: een betere warmte- isolatie beperkt het ener gieverbruik; het aanbrengen van isolatiemateriaal stimu leert de werkgelegenheid in de bouw. Voor de bewoner worden echter ook verschillende pluspunten gezien, zoals: een verhoging van het woongerief door een be tere warmte-isolatie; een verlaging van de stookkosten Om voor de subsidie in aanmerking te kunnen komen, moet wel aan een aantal voorwaarden wor den voldaan. De eerste stap is het invullen van een aanvraagformulier, dat moet worden aange vraagd en ingeleverd bij de directie van de Volks huisvesting in de provin cie waar men woont. Met het aanbrengen van de voorziening mag niet worden begonnen, voor dat het „ja" op het ver zoek binnen is. Anders vervalt het recht op een bijdrage. De uitkering daarvan ge beurt ongeveer drie maanden na oplevering van het karwei. Voor de eigenaar (of huurder) die dat wat lang vindt is het een troost, dat over de bijdrage géén belasting hoeft te worden betaald. Een andere belangrijke bepaling is, dat het vul len van spouwmuren dient te gebeuren door bedrijven, die voor dit werk over de nodige des kundigheid beschikken. Bij de eerder genoemde directies van de Volks huisvesting zijn de na men en adressen van deze ondernemingen te krijgen. UF-schuim Sinds kort geldt ook nog de bepaling, dat het ge bruik van ureum formal- dehyde-schuim (UF- schuim) als isolatiemate riaal niet meer wordt ge subsidieerd, als dit schuim wordt gebruikt in muren, waarvan de binnenwand bestaat uit schoonmetselwerk. Schoonmetselwerk wordt te poreus geacht, om het binnendringen van eventueel formalde- hydegas waarvan sommige mensen veel last kunnen hebben in de woning te voorkomen. De consumenten in ons land zijn pessimistischer geworden over de econo mische vooruitzichten. Dat blijkt uit éen dezer dagen gepubliceerde uit komst van een onder zoek door het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), dat in mei werd gehouden. In mei verwachtte nog slechts zestien procent van de tweeduizend on dervraagden een verbe tering van de economi sche toestand in de ko mende twaalf maanden. In januari was dat nog achttien procent. Het aantal mensen dat een verdere verslechtering van de economische toe stand verwacht bleef ge lijk, namelijk eenenvijf tig procent. Gok de vooruitzichten op de langere termijn zijn in de ogen van de consumenten niet zonni ger geworden. In mei zei zesentwintig (in januari nog zevenentwintig) pro cent op een verbetering te rekenen. Daarentegen dacht vierenveertig (was vijfenveertig) procent, dat de economische om standigheden de komen de vijf jaar zullen ver slechteren. De ontwikkeling van de werkloosheid werd iets minder ongunstig beoor deeld dan een maand of drie tevoren. Van enig optimisme is echter geen sprake. Van de onder vraagden was nog negen envijftig (was drieënzes tig) procent van mening toegedaan, dat het aan tal werklozen nog zal stijgen. Slechts veertien (was elf) procent ver wachtte een daling. inkomen Wat het eigen inkomen betreft, bleef de mening ongeveer gelijk. Evenals in het begin van het jaar, dachten in mei twee op de drie ondervraagden, dat daarin de komende twaalf maanden geen verandering zou komen. Ten aanzien van de prij zen werd de mening som berder. Van de onder vraagden zei eenentwin tig (was vijftien) procent een versterking van de prijsstijging te ver wachten. De animo voor het kopen van een huis nam iets toe. In mei vond zeven tien procent de tijd gun stig om een eigen huis te kopen, tegen vijftien procent in januari. Bij het kopen en verko pen van huizen met een „verkoopregulerend be ding", zal in de toekomst bij de berekening van de overdrachtsbelasting re kening moeten worden gehouden met de waar- dedrukkende werking van zo'n beding. Dit be tekent, datde (huidige zes procent) over drachtsbelasting moet worden berekend over de werkelijke koopprijs, en niet over de meestal hogere marktwaarde. Hiertoe is door staatsse cretaris Nooteboom (Fi nanciën) een wetsont werp bij de Tweede Ka mer ingediend. De be staande belastingwet heeft vaak tot gevolg, dat in transacties met een „verkoopregulerend beding" de overdrachts belasting wordt geheven over een hoger bedrag dan de koopprijs. Dat kan duizenden guldens schelen. Een „verkoopregulerend beding" kan de bepaling inhouden, dat de ver koop van een woning al leen is toegestaan aan een koper die econo misch of sociaal aan de desbetreffende gemeen te verbonden is, of kan betrekking hebben op de te bedingen (maximum) koopprijs. De voorwaar den, die door de verschil lende gemeenten gelden, verschillen onderling sterk. Woordenlijst huren en wonen Het Nederlands Verbond van Huurdersorganisa ties heeft een verklaren de woordenlijst betref fende huren en wonen samengesteld. In deze brochure worden (vele) moeilijke woorden en be grippen in „alledaagse" taal uiteengezet. Opmer kelijk is daarin de toe lichting bij het woord sleutelgeld. Dat wordt omschreven als: „steek penningen om een huls te krijgen; zijn wettelijk niet toegestaan." De samenstellers zullen hebben gedacht, dat er- C.I. Dessaur (criminoloog): Op het ongevraagd re clamedrukwerk in brievenbussen stoppen, dienen zware straffen te staan. (Bijeengebracht door FHV/ BBDO). gens een grens moet wor den getrokken. Daarom ontbreken waarschijn lijk de toelichtingen op veel voorkomende na men en afkortingen ln de brochure, zoals make laar, notaris, k.k. (kosten koper) en v.o.n. (vrij op naam). Niettemin is de brochure de prijs 3 op postreke ning 3169994 NVH Em- men) waard. Schakelaar spaart geld Onlangs zijn er schake laars in de handel ge bracht stuurschake- lingen genoemd die de circulatiepomp van de centrale verwarming uit schakelen als de cv-ln- stallatle niet brandt. Een elektrische cii*cula- tiepomp die het hele Jaar draalt, verbruikt onge veer zeshonderd kWh per jaar. Door het aanbren gen van een stuurscha- keling kan daarop de helft worden bespaard, wat aan stroomkosten ongeveer honderd gul den per Jaar scheelt. Het apparaat wordt zodoen de in een paar Jaar tijd terugverdiend

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13