cebeon 'Een paar huizen -daar schiet Sri Lanka niets mee op' SINDS IK DE KRANT BEZORG WEETIK HET NIEUWS EERDER DAN M*N VADER. Werkschrift Meer weten? WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET ENS Van een medewerker COLOMBO Twee jaar nu is de Verenigde Nationale Partij (UNP) van president J. R. Jayawardena aan het bewind in Sri Lanka. Bij de viering hiervan stonden de kranten vol met lofzangen op president JR, de „redder van het land". Alle zegeningen van de afgelopen twee jaar werden in overtreffende trap geschilderd en binnen- en buitenlandse bedrijven verdron gen zich om JR te feliciteren. En inderdaad, er is de laatste jaren veel veranderd. Maar is dat allemaal nu zo positief? Colombo kent de uitersten die vrijwel elke stad in de derde wereld kent: wolkenkrabbers neast krotten, rijke zakenlieden naast bedelaars. De win kels puilen uit met geïmporteerde luxe goederen en er wordt veel ge kocht Het lijkt wel alsof de midden klasse en «de hogere klasse van Sri Lanka Jarenlang geen luxe artikelen hebben kunnen krijgen. ..Dat zou Je kunnen zeggen", zegt Koemar. een onderwijzer. „JR heeft de Import geliberaliseerd. Maar hij heeft ook de roepie met vijftig pro cent gedevalueerd, de controle op de prijzen en de wisselkoers opgegeven, veel coöperaties ontbonden en de subsidies op voedsel en openbaar ver voer beperkt of opgeheven. Onder wijs en gezondheidszorg zijn niet meer gratis, zoals onder de regering van mevrouw Bandar an aike" „Maar toen gold de noodtoestand", valt Anthony, een Jonge ambtenaar, hem in de rede. „En enorme bureau cratisering. nepotisme en corruptie. Goed. Bandar an aike had met haar staatskapitalisme wel oog voor de armen. Maar de economie stagneer de JR probeert het nu op een libe raal-kapitalistisch manier". Vrijheid Het grootste probleem is de werkloos heid; anderhalf miljoen mensen, der tig procent van de beroepsbevolking JR's grootste voorbeeld is Singapore, met zijn op export georïenteerde in dustrialisatie met behulp van parti culier buitenlands kapitaal Sri Lan ka heeft, met een naar Zwitsers mo del ontworpen banksysteem (gehei me bankrekeningen), de grenzen wijd open gezet voor buitenlands kapitaal. De meeste aandacht trekt JR's vrij handels-zone. Hier wordt aan buiten landse bedrijven haast volledige vrij heid geboden Het westen heeft en thousiast gereageerd. Van alle kan ten worden leningen en hulp gegeven, de wereldbank en het IMF voorop. Sri Lanka kent een militante vak bondstraditie Voor westers kapitaal zou dat een struikelblok kunnen zijn. ..Ook in dat opzicht is JR een aan hanger van Singapore", antwoordt Chandra, zelf een vakbondsman. „Hij zou het llerst één door de regering gecontroleerde vakbond willen, met geregeld overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid. In de vrij handelszone mogen we praktisch ge sproken niets doen". Langs de weg van Colombo naar Ne- gombo. de slagader van de zone ver rijst inderdaad een enkele fabriek. Hier en daar wordt wat aan de weg verbeterd. Maar niets dat lijkt op werkgelegenheid voor honderddui zend mensen, die de vrijhandelszone volgens JR moet scheppen De be langstelling van buitenlandse bedrij ven valt wat tegen. De meeste aan meldingen zijn van kledingfabrikan ten voornamelijk uit Hongkong. Die zijn alleen in Sri Lanka geïnteres seerd als achterdeur naar de EG: Zij willen profiteren van Sri Lanka's af spraken met de Europese Gemeen schap over textiel-export. Vooral Jon ge. ongeschoolde vrouwen vinden werk in deze industrie tegen zeer lage lonen. De liberalisering van de import en het kappen van de subsidies hebben tot schrikbarende prijsstijgingen geleid: 60 a 80 procent in een Jaar De kleine loonsverhogingen die er geweest zijn. kunnen daar niet tegen op. Vooral de lonen van plantage-arbeiders, nog al-, tijd een groot deel van het arbeidsle ger. zijn nog erg laag. De plantages, de kurk waarop de economie drijft, moeten rendabel blijven, zegt de re gering. Alleen de thee is al goed voor twee derde van Sri Lanka's deviezen. Niet onbelangrijk is dat de overgrote meerderheid der plantagewerkers „India Tamils" zijn. Zij zijn door de Engelse kolonialisten in de vorige eeuw als goedkope ar beidskrachten voor de plantages van India naar Sri Lanka gehaald. Met de onafhankelijkheid in 1948 werden zij statenloos. In twee overeenkomsten (uit 1964 en 1974) tussen Sri Lanka en India werd vastgelegd dat 600.000 In dia Tamils naar india gerepatrieerd zouden worden. De overige 375.000 zouden staatsburger van Sri Lanka worden. De India Tamils werden hier over niet gehoord. De meesten heb ben nauwelijks of geen banden met India en willen zeker niet terug. De uitvoering van de overeenkom sten gaat langzaam. Op een station in het theeplantage-gebied heb ik zo n gedwongen scheiding gezien. Een deel van de familie moest naar India, de rest bleef. Het is zeer onwaar schijnlijk dat die elkaar ooit weer zien. Het was geen prettig gezicht. Barakken De plantagewerkers wonen in barak ken. een familie van soms wel zeven of acht mensen in een kleine kamer, zonder elektriciteit of leidingwater. Er is weinig belangstelling voor hen. Zij zijn statenloos en dus politiek niet Interessant. Een toevallige ontmoe ting met een aanhanger van het link se Verenigd Front illustreert dit. Hij' wilde graag over politiek praten. Maar toen ik over de India Tamils begon, vroeg hij of ik een fijne vakan tie had. De enige stem die de India Tamils hebben zijn hun vakbonden. „Maar die bestrijden elkaar, dienen meer als carrière-mogelijkheid voor hun lei ders. en zijn vaak corrupt", aldus Gopal, een Tamil die als lid van een kleine organisatie wel wat voor de plantage-arbeiders probeert te doen. „Een mooi voorbeeld is Thondaman. Zijn vakbond is met 500.000 leden veruit de grootste vakbond van India Tamil plantage-arbeiders. Maar hij heeft wel een ministerspost in deze kapitalistische regering van JR geac cepteerd- Hij zou ons moeten verte genwoordigen. maar in allerlei con flicten staat hij juist tegenover ons". Spanningen de. eveneens tot de oorspronkelijke bewoners van het eiland behorende „Ceylon Tamil" minderheid. De laat- sten waren onder het Engels kolonia lisme enigszins bevoorrecht. Na de onafhankelijkheid moesten de politi ci de grootste groep stemmers, de Sinhalese boeren, paaien om gekozen te worden. Dat deden ze door het Sinhalees en boeddhistisch chauvi nisme aan te wakkeren en baantjes voor Sinhalezen te reserveren. Dit is de Ceylon Tamils voornamelijk hindoes in het verkeerde keelgat geschoten. Zij wonen vooral in het noorden en oosten, en willen nu daar een aparte staat stichten. Met de India Tamils die op de planta ges in het centrale hoogland wonen, hebben ze nauwelijks te maken. Maar bij toenemende spanningen tussen Ceylon Tamils en Sinhalezen willen de laatsten wel eens hun onlust op de India Tamils botvieren. Die zijn dichtbij zij wonen in overwegend Sinhalees gebied vormen een kwetsbare groep en „Tamils zijn Ta mils" tenslotte. Daar komt bij dat, toen de plantages gesticht werden, dit ten dele ten koste is gegaan van de grond van Sinhalese boeren. De landloze boeren geven daar nu de India Tamil plantage-arbeiders de schuld van. Guerrilla Van de zomer dreigden deze spannin gen tot ontploffing te komen. Groep jes Ceylon Tamils hadden genoeg van het praten en waren tot guerrilla acties overgegaan om afscheiding te bevorderen. Banken werden beroofd en politiemannen doodgeschoten. De regering trad hard op. De noodtoe stand werd voor het noorden afge kondigd, het leger werd er op afge stuurd er volgden razzia's en er werd een „wet tegen het terrorisme" aan genomen die de regering verregaande bevoegdheden geeft. In de plantage- gebieden hielden de India Tamils hun hart vast. Tot een uitbarsting is het gelukkig niet gekomen. Tegenstanders van de regering merken wel op dat JR de roep om afscheiding gebruikt om een toenemende militarisering door te voeren. Politie en leger kregen meer bevoegdheden en werden uitgebreid. JR heeft de vijfzesde meerderheid van zijn UNP in het parlement ge bruikt om een nieuwe grondwet uit te vaardigen die hem nog meer macht geeft. Voorspel tot een dictatuur? De vrije handelspolitiek heeft al tot problemen geleid. Nu al zijn er meer auto's en braadkippen dan er ver kocht kunnen worden. Buitenlandse leningen worden gebruikt voor auto- onderdelen. De werkloosheid is nog steeds enorm. Corruptie en vriendjes politiek heersen nog even sterk als onder Bandar an aike. Paradepaard Een paradepaardje van de regering, een project om in ieder district tien woningen voor de armsten neer te zetten, wordt met veel tam-tam en publiciteit inderdaad uitgevoerd. Maar de woningen gaan alleen naar UNP aanhangers. Ter linkerzijde lijkt men de geweldige verkiezingsnederlagen van de afgelo pen twee jaar enigszins te boven te komen, en begint er voorzicl samenwerking tegen de huidj ring op gang te komen, plantage-gebieden ontstaat 1 grotere samenwerking tussen p progressieve organisaties. Misschien heeft JR daarom man een ministerspost aangfen In de nieuwe grondwet is het üt minerende onderscheid tuss gerschap door afstammeling t gistreerde burgers afgeschaft. DU1 tenlozen krijgen voor een peric tien jaar burgerrechten. Het wordt als nationale taal erka moet het nog zien", zegt Gop repatriëring gaat gewoon di Als economische rechteloosheid b ren staan. En twee- of dnehondt igb< ningen voor de armsten, daai je in een land met veertien i d mensen ook niet veel mee opfclsdJ scepsis aangaande JR's beleidp veel mensen wel delen. leni Naast al deze problemen zijn de India Tamils soms ook nog het slachtoffer van de traditionele spanningen tus sen de meerderheid der Sinhalezen en Auto's en braadkippen sijn er dank aij de liberalisering van de handal in overvloed op het vroegere Ceylon. Maar of de doorsnee bewoner van Sri Lanka daar veel profijt van heeft is de vraag. Voor hen lijkt het belangrijker dat de regering de subsidies op voedsel en openbaar vervoer heeft beperkt en dat onderwijs en getondheidssorg niet meer gratis aijn. Inspraak structuurplan nu van start. Zoals u wellicht uit diverse perspublikaties heeft vernomen, is de eerste aanzet voor het nieuwe struk- tuurplan voor Den Haag nu gereed. Deze eerste aanzet is neergelegd in de nota "Eerste Stap Struktuurplan" 's-Gravenhage en het is de bedoeling dat deze "Eerste Stap" nu wordt bespro ken door de bevolking. Deze inspraak wordt begeleid door Cebeon, Centrum Beleidsadviserend Onderzoek. Het is van groot belang dat de Haagse bevolking aan deze in spraak meedoet, aangezien via het struktuurplan de toekomstige ontwik kelingen van de gemeente worden vastgesteld. Daarom verzoeken wij u nevenstaand kaartje te bekijken opdat u weet in welk van de negen deel gebieden u woont en waar en wanneer in uw woongebied de inspraak avonden gehouden worden. Op elk van die avonden staan enkele thema's centraal. Op de eerste avond: - doel en funktie van het Haagse struktuurplan; - de centrumiunktie van de binnen stad. Op de volgende avonden zullen de onderwerpen Bevolking en Wonen, Stadsvernieuwing, Verkeer, Werkgele genheid en de specifieke problemen van de negen deelgebieden aan de orde komen. Op de laatste avond tenslotte, wordt het voorlopig eind rapport van de inspraak besproken. Alle vergaderingen beginnen om 20.00 uur. Om het inspreken te verge makkelijken hebben wij een werk schrift gemaakt dat iedere inspreker van ons kan knjgen. Dit werkschrift bevat informatie over de nota "Eerste Stap" en geeft aanzetten voor aanvul lingen, kommentaaren kritiek. Let wel: het werkschrift is een hulpmiddel. Ingesproken wordt op de nota "Eerste Stap Struktuurplan 's-Gravenhage". Wilt u vóór de eerste ver gadering het werkschrift al bekijken, dan kunt u het - gratis - afhalen bij het gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt. Het wordt verder ook uitgereikt op de eerste vergaderingen. Voor diegenen die zich nog meer willen verdiepen in de problematiek, is op de Groenmarkt ook de nota "Eerste Stap" verkrijgbaar, evenals op het stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein 14 (kamer 2136), in de hulp-sekretarie Loosduinen, bij de Stichting voor Surinamers, Laan van Meerdervoort 133 en de Stichting voor buitenlandse werknemers, Suriname- straat 23. Wilt u meer weten over deze inspraakprocedure, komt u dan naar een van de hier aangekondigde inspraakavonden, of stuur een kaartje naar Cebeon, Antwoordnummer 510, 1000 RA Amsterdam. ank tbi< N tan ntH oU nin EtO( 1' te tel ite n i ti le Ui 0 GEBIED ZAAL WEEK 22/10 DATUM WEEK 29/10 DATUM WEEK 12/11 DATUM WEEK 26/11 DATUM WEEK 17/12 DATUM I Moerwijk Morgenstond Bouwlust Thomas Moorecollege Berensteinln. 625 23/10 29/10 12/11 26/11 17/12 II Loosduinen Ontmoetingskerk Noordewicr- straat 199 23/10 30/10 13/11 27/11 17/12 of 18/12 III Leyenburg Vruchtenb. Vogelwijk Kontaktcentrum Mient 199a 22/10 29/10 12/11 27/11 17/12 IV Scheveningen Statenkw. Op Gouden Wieken Scheven ingse- weg37 23/10 29/10 14/11 26/11 17/12 V Zeehelden Regentesse Valkenbosch Duinoord De Regenvalk Weimarstraat 69 22/10 31/10 12/11 27/11 19/12 VI Schildersw. T ransvaal Laakkwartier Spoorwijk Chr.Techn. School Laakkade 400/401 23/10 31/10 12/11 27/11 18/12 VII Centrum Zalencentrum Amicitia Westeinde 15 23/10 29/10 14/11 26/11 17/12 VIII Archipel Bcnoordenh. Ned. Lyceum, Theo Mann Bouwmeesterl. 75 23/10 31/10 12/11 26/11 17/12 IX Bez.ht. West Manahocvc Marlot Pax Chnsti kerk Vlamenburg2 23/10 30/10 13/11 26/11 18/12

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10