Unieke Engelse theaterproduktie Betty Carter boordevol improviserend vermogen Wat kiest u? Cliff hinkt op twee gedachten Speciaal voor Nederland gemaakt Jazz in Muziekcentrum Vredenburg Wordt een Hokatex halte. Bent u van alle zorgen af. En dan nog è'i! Oten Sien ook voor radio Maastricht wil staf Nederland) Vlaamse zende P Franse treinen experimenteren met televisie U DINSDAG 16 OKTOBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET ■door André Rutten AMSTERDAM „The absolute monarch" heet de unieke theaterproduktie, die op initiatief van Wikor het Nederlands instituut voor muzische vorming is ontwikkeld in nauwe samenwerking tussen de London Academy of Music and Dramatic Art (Lamda) en de Londense Wimbledon School of Arts. Zo uniek dat niet alleen de Engelse toneelwereld er van op kijkt, maar ook televisie en pers daar er al op zijn ingesprongen Het is dus een produktie. die in het hijzonder voor een Nederlands jonge renpubliek al zal zij ook voor oude ren bijznder boeiend zin is ge maakt. maar die tevens kan worden beschouwd als een bijzonder specta culair eindexamen-project van twee befaamde Londense opleidingsinsti tuten. die wel meer samenwerken, maar nog niet eerder zo Intensief De Londense theaterschool. 120 stu denten uit vele landen, is een straffe opleiding voor acteurs die grondig m alle genres worden getraind maar ook voor regisseurs, mime. dans, techniek én theatermanage- ment in een cursus van drie jaar Elk jaar vormt een hechte groep, die in het derde Jaar als Lambda Theatre naar buiten treedt Het derde jaar van nu maakt dus deze produktie De derde-jaars- en dus ook straks af zwaaiende studenten van de Wimble don School of Arts. een grondige op leiding voor decor- en costuumont- werpers. hebben voor deze produktie ook hun eindexamenontwerpen ge maakt. overvloediger dan ooit te vo ren. Wat betekent dat er een ook visueel zeer sterke show ontstaan is. In eerste instantie hebben zij naar Shakespeare gegrepen, niet naar een bepaald stuk van hem. wel naar de koningen en vorsten die in zijn stuk ken zijn getekend. Gaandeweg heb ben zij dat toegespitst op de grootste, en in ieder geval de meest legendari sche onder hen, koningin Elizabeth I. Daar hebben zij veel Shakespeare te ks ten voor gebruikt, maar ook his torische documenten, zoals brieven van Elisabeth zelf. van Hendrik VIII. van tijdgenoten. In haar is het boei endste portret van de absolute vorst te tekenen, geplaatst ook in het kader van haar tijd Elizabeth I De directeur van de Londense thea terschool, Roger Croucher, regisseur ook van deze produktie. heeft die teksten gekozen en bewerkt samen met Vicki Ostroumof, die jeugdvoor stellingen van de Londonse Opera begeleidt. Zij zijn dus op dat boeien de portret uitgeweet, maar ook op een voorstelling, waarin de verschil lende disciplines, die op Lambad wor den gedoceerd, tot hun recht kunnen komen. Het acteren in verschillende stijlen komt er in aan bod. maar ook de mime, de dans. de clownerie, de acrobatiek. Dat betekent, dat er een rijke afwisseling is tussen komische en zeer ernstige scènes. Elizabeth zelf wordt door vijf actrices gespeeld, om dat men haar in de verschillende fa ses van haar lange leven wil laten zien. Een van de spectaculairste scè nes is die. waarin de jonge Elizabeth van gewoon meisje in onderjurk lang zamerhand wordt gekleed tot de vor stin. zoals die op een befaamd portret uit die tijd is overgeleverd. Het is een scène, die vijf minuten duurt, wat toch slechts een fractie is van de tijd, die toen in werkelijkheid aan het ce remonieel van het kleden werd be steed. Ook is het materiaal van haar kleding en van haar juwelen aanzien lijk lichter dan het historische, dat voor een vrouw alleen eigenlijk niet is te torsen. Daarbij hoorde een soort houten corset, dat een ware marte- Juliet Jordan, gekleed als Queen Elizabeth I in „The Absolute Monarch" op tournee door Nederland. ling geweest moest zijn, omdat het zo op haar maag drukte, dat zij aan indigestie leed, zoals te lezen is in historische bronnen. De voorstelling is, voor zij naar België en naar Nederland komt, al enkele malen in London en ln Cardif uitge probeerd. Dat leverde geestdriftige reacties op. men was er verbluft over. De Nederlandse scholen, voor wie Wi kor al jaren buitenlandse toneelvoor stellingen organiseert, blijken voor dit ongewone project merkwaardig terughoudend Als zij een stuk van Shakespeare aangeboden krijgen, of van Pinter, of van Marowicz, lopen zij storm: hun leerlingen kunnen het im mers op hun Engelse literatuurlijst plaatsen. En dit is geen „literatuur", hoogstens „geschiedenis". En wie moet het dan op school voorberei den? Want dat moet wel. De Engelse spelers zijn er wel van doordrongen, dat zij voor een niet-Engelstalig pu bliek spelen, zodat zij zeer op een duidelijke uitspraak letten, maar het is toch geen stof, die je zo maar even oppikt, en die voorbereiding op school is toch altijd al een moeilijk punt gebleken, ook als er wel „litera tuur" gespeeld werd, want ook die is niet zo maar in je op te nemen. Maar dit keer is het dan vooral theater en historie. Muzische vorming? In wiens vakje past dat? Heeft het vwo daar geen ruimte voor? De eerste voorstelling in Nederland is vanavond (dinsdag) in Goes. Er volgen nog ruim 50 andere (oktober- november, december) in tal van plaatsen. Telkens in de schouwburg daar, en ook voor „gewoon" publiek toegankelijk. door Willem Schrama ROTTERDAM Twee jaar geleden was hij nog in Nederland om zijn lp „Every Face tells the story" te promoten, maar bij gebrek aan een echte hit bleef het succes toen nog uit. Nu hij met „We don't talk anymore" weer als van ouds de hoogste noteringen heeft gehaald, is Cliff Richard eenentwintig jaar na zijn debuut in het showgebeuren weer actualiteit. De massale belangstelling voor de twee concerten, die hij het afgelopen weekeinde in Rotterdam (Doelen) en Amsterdam (Jaap Edenhal) gal, duidt erop dat hij druk doende is een tweede generatie aan zich te binden. En dat is eigenlijk ook niet zo opmer kelijk Al moet zijn werk het inhoudelijk nog immer afleggen tegen dat van menige concurrent, in puur muzikaal opzicht is de zondag 39 jaar geworden Harry Roger Webb uitgegroeid tot een haast volleerd popartiest, die het klappen van de zweep als weinig an deren kent. Zijn optreden was daar van een treffend bewijs Gesteund door een magnifieke band en een ragzuiver zingend achter grondkoortje liet hij tijdens de twee uur durende show weinig of niets aan het toeval over Zijn zang. zijn bewe gingen. de weldadige instrumentale balans, alles beademde een bewonde renswaardige perfectie Maar het duidelijk mikken op twee generaties maakt van de nieuwe Cliff toch een beetje een tweeslachtige theaterpersoonlijkheid. Zijn niet ge- Hnge artistieke bagage heeft hem de laatste Jaren ln staat gesteld om op Zijn platen een nieuwe en duidelijk betere koers in te slaan, waarin zijn kwaliteiten veel meer tot hun recht komen dan voorheen In weerwil daarvan achtte hij het nodig om zijn optreden overvloedig te larderen met een reeks oude suc cessen bij wijze van eerbetoon aan zijn eenentwintigjarige artiestenbe- staan. In de vorm van een korte med ley is zoiets altijd aardig maar wat nu restte was een integrale uitvoering van zijn laatste lp „Rock 'n roll juve nile" met dan als schril contrast een overmaat aan oude room als „The Young Ones", „Theme for dream" ..Lucky lips", enzovoorts Ondanks gevatte arrangementen vie len deze songs in het niet met meer recent repertoire, waarvan hij slechts een fractie liet horen. („Miss you nights", „If you walked away", „Ne ver even thought" En dat soort songs waren nu juist in staat het ordelijk en tamelijk emotieloze ka rakter van dit gebeuren een tikje te reduceren. Bij uitgeverij Reflex te Utrecht zijn twee herdrukken verschenen. .De ronde kant van de aarde. Tekst: Hans Andreus en tekeningen van Ka- rel Appel. De eerste druk werd sa mengesteld-in mei 1952 te Parijs en gedrukt in 100 exemplaren. Deze druk 750 exemplaren 12 blz - 18,50. Het formaat van Man Ray van K. Schippers. Dit boekje van 8 pagina's werd voor de eerste maal in april 1979 in een oplage van 12 genummerde en gesigneerde exemplaren uitgegeven. Nu is de tweede druk verschenen. Prijs vijf gulden. door Rud Niemans In het kader van deze jazzmaand staan o.m. ook enkele concerten van de vocaliste Betty Carter en vibrafonist Lionel Hampton geagendeerd. Die van eerstgenoemde hebben inmiddels in Utrecht (zondag) en Eindhoven (gisteren) plaatsgevonden, Hampton is van 23 tot 25 oktober resp. in Amsterdam (Carré), Den Haag (Congresgebouw) en Utrecht (MC Vredenburg) te horen. Met een bigband, die Hamp na de sprekende successen op Newport en diverse Europese festivals de laatste jaren met opvallende regelmaat om zich heen weet te formeren. AO-boekje 1783 Ouders in de school door E. Veenstra. Uitg. Stichting IVIOXX. Lelystad. 20 blz. - 1.75 Bij uitgeverij Reflex te Utrecht zijn twee herdrukken verschenen. De ron de kant van de aarde. Tekst: Hans Andreus en tekeningen van Karei Ap pel. De eerste druk werd samenge steld in mei 1952 te Parijs en gedrukt in 100 exemplaren. Deze nieuwe druk heeft 750 stuks. 12 blz. 18.50. Het format van Man Ray van K. Schip pers. Dit boekje van 8 pagina's werd voor de eerste maal in april 1979 in een oplage van 12 genummerde en gesigneerde exemplaren uitgegeven. Nu is de 2e druk verschenen. Prijs: 5—, De kassa rinkelt. Niet slechts via deze regels kan men miss Carter en Hamp ton met elkaar associëren, want eens kruisten hun paden elkaar in de periode 1948-1951. toen zij bij de band van Hampton als een scat-zingende en vooral visueel opwindende rand versiering fungeerde, waarbij haar baas haar „Bebop Betty" noemde, een etiket dat lang aan de inmiddels complete en geroutineerde vakvrouw Carter is blijven kleven. Dit stuk gaat dan ook niet met Hampton, maar met haar, één der weinige overgebleven pure jazz-zan- geressen verder. Verkeert de vibrafo nist toch duidelijk in zijn artistieke nadagen, van de zeven jaar jongere Lillie Mae Jones (alias B.C.) kan dat bepaald niet worden gezegd. De lich telijk opwaartse publieke belangstel ling voor de jazz her en daar, heeft ook haar werk én meer erkenning gebracht dan haar vroeger ooit ten deel viel. Velen van haar befaamde collega's maakten diepe knievallen voor de commercie, of verkochten, zoals dichter Ted Joans eens in een nogal geëxalteerd stuk over Carter opmerkte, „hun ziel aan de pecunia van een populaire frisdrank." Voorts is het zo, dat veel potentieel zangta lent zichzelf helaas met dreunend dis co-geweld de vernieling in schreeuwt. Van Betty Carter staan geen reeksen lp's in de bakken. Ze zijn er niet of nauwelijks, om ze überhaupt te kun- Speciaal vandaag Deel drie van Duel in de diepte, de avonturenserie die op Bonaire speelt De derde aflevering van de Engelse serie Het ongeluk gaat over De makelaar in effecten die als er niet iets snel veran dert tijn financiële ondergang tegemoet gaat Ned. 2/20.27 EO's actualiteitenrubriek Tijdsein gaat over waterstof als mogelijke energiebron in de toekomst en de Olympische Spelen in Moskou. De vraag wordt gesteld wat kunnen sportmensen doen aan de vrij heidsbeperking van velen in Rusland Ned. 1/20.50 Brandpunt heeft als onder werpen: landelijke samenwer king om misdrijven te voorko men: de sterk toegenomen be langstelling voor emigratie Ned. 2/21.20 Pastoor Duddleswell uit de Britse humoristische serie Alle xegen komt van boven vindt op solder een vreselijk portret van de stichteres van het klooster. Ned. 2/21-55 Over de vervulling van het geloof gaat het in het Beeld spraakprogramma over Joris- Karl Huvsman Ned. 1/21.55 De letter M van de KRO over de vrouwen die in de uit de grond verreisende plaats A lm ere wonen Hllv. 2/9.20 ADVERTENTIE De keus is niet zo moeilijk. Hokatex zorgt voor een daadwerkelijke oplossing tegen vuile inloop in üw bedrijf. Met de Schoonlopers'. Dikke, stevige speciaal geïmpregneerde matten.Die -stipt op tijd- door schone worden vervangen. Hokatex Schoonlopers - zuigen vuil en vocht van de schoenzolen - maken voeten vegen overbodig - geven minder vloeronderhoud. Voor een redelijk bedrag heeft u een betere presentatie van uw kantoor en bedrijf. Waarom belt u zelf niet even met ons hoofdkantoor te Voorburg? Tel. (070) 69 40 31. Hokatex heeft door het hele land vestigingen: Amsterdam, Deventer Eindhoven, Leeuwarden. Utrecht, Voorburg. Zevenbergen. Het koor van de Nederlandse Bachvereniging en het Amsterdams Kamerorkest en de vocale solisten Renée Wagenaar. Sylvia Schlüter, Neil Jenkins en Michael Rippon, gaan op 20 oktober (14.30 uur) in de Grote Kerk te Naarden de „Hohe Messe" van Bach uitvoeren. Deze uit- voering wordt op 21 oktober, even eens om 14.30 uur herhaald in de Grote of St. Baafskerk in Aarden burg. Dirigent is Charles de Woiff. Het Nationale Ballet gaat vanaf zondag 14 oktober in Oost-Duitsland een serie van vier voorstellingen ge ven ln het kader van de Berliner Festtage. Het is het eerste optreden van het Nationale Ballet in de DDR. Daarop aansluitend zullen drie voor stellingen in West-Duitsland worden gegeven. De programma's zijn gro tendeels samengesteld uit balletten van de drie huischoreografen (Van Dantzig, Van Manen en Van Schayk) aangevuld met een tweetal balletten van Balanchine. Zeven organisaties hebben de stichting Onderzoek- en Documenta tiecentrum voor Muziek opgericht. De stichting wil bijdragen aan de ontwikkeling en het onderzoek op het terrein van de amateuristische mu ziekbeoefening en op het gebied van het onderwijs en het sociaal-culturele werk. Voorzitter van het stichtingsbe stuur is Peter Jense, die ook voorzit ter is van het Centraal Beraad Alge mene Muziekbeoefening in Den Haag en van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvererüglng in Am sterdam. De „gouden harp", de prijs van de stichting Conamus die zich beijvert voor het Nederlandse lied. is voor dit jaar toegekend aan Toon Hermans en Willem Duys. Hermans krijgt de prijs vooral als componist van „veel. soms onsterfelijk geworden Nederlandse liedjes", aldus de stichting. Duys is onderschelden als Journalist, presen tator en als promotor van Nederlands talent. De winnaars zullen de gouden harp op 22 oktober ontvangen uit handen van minister Gardeniers van CRM Batikkleden van de Apeldoornse kunstenares Mariètte Dodero worden tot 8 november tentoongesteld in de hal van het Smedinghuls in Lelystad. Kariatiden worder naar binnen geh Die ATHENE Uit de Kariatid van het antieke tempelcomph Erechteion is dezer dagen het marmeren meisjesbeeld van ti ter dertig overgebracht naar ht seum van de Akropolis. Twee lozou haalden het van zijn voetsti plaatsten het in een houten ting, waarna het over speciaal legde rails werd vervoerd. Van de zes kariatiden, die in h« pelcomplex thuis horen, is er ijndei jaren geleden een naar het 1 net Museum in Londen overgebrac vijf anderen worden Atheense museum in veilighe bracht: het oppervlak ervan zwaar beschadigd door de toen en de luchtvervuiling. Op de plaati.er zij eigenlijk thuis horen wordi pieën op ware grootte neergezi stul >p h de te akm Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS-telk t£ programma „Oten hoe zit h met Sien", dat in het seizoen 1 iedere maand op woensdag wordt uitgezonden, krijgt vo< na elke aflevering een vervolg NOS-radio. Dat gebeurt in een ding die op dezelfde avond is luisteren en die in de plaats kor de NOS-rubriek Hobbyscoop. Na afloop van de televisie-uita bestaat er de gelegenheid te met het redactieteam van „Ot hoe zit het nou met Sien?" - Betlem, Marijke Rawie, Agna en Annette Kentie. er b e w( lit ere ord ing bil I/are juis reei bel; cc ;bai ern ten ook >zei var nen maken, richtte ze, in obscure dagen, Bet-Car, haar eigen platen maatschappij op, een actie die se dertdien door talloze harer jazzcolle- ga's werd gevolgd en terecht. Wervelend Het is bijna een jaarlijkse traditie geworden deze wervelende persoon lijkheid, in die voor de jazz-zang zo elementaire Billie Holidaytraditie er gens „live" op te pikken, en te beluis teren. Na New York ('76), Laren (*77), Haarlem ('78) kon ik het niet laten; zondagavond jl. in die volle Kleine zaal van Muziekcentrum Vredenburg. Daar bleek de musicienne Carter nog immer hetzelfde onverdroten elan te bezitten voor een vaak fascinerende tour-de-chant door deels bekend, deels vers repertoire. Het haar begeleidende trio telde naast haar sinds twee decennia favo riete pianist John Hicks en drummer Kenny Washington weer een nieuwe jonge bassist, Curtis Lundy, een de butant van klasse op het Europese jazzpodium. Betty Carter's grootste gave is die welke haar in staat stelt als volwaar dig melodisch en vooral ritmisch im- provisatrice een bijna griezelig per fecte eenheid met Hicks c.s. te verwe zenlijken. Daar heeft ze geen imite rende of persiflerende foefjes voor nodig, wèl die stem die zich met de souplesse van een boa-constrictor door de accoorden begeeft, een cho rus ritmisch in bizarre mootjes hakt, die delen dan weer met virtuoze over gangen van drie- naar vierkwarts maat tot weer andere samenvoegt Improviseren met de spanning en ontspanning die haar tomeloze stoei partij met lettergrepen in een gloed van swing zet. Aan het eind van de set voor de pauze ging ze al „scattend" een waanzinni ge dialoog aan met de bassist die deze vuurdoop met glans doorstond. Tenslotte toch een paar kritische no ten. Tekstbehandeling en in het bij zonder dictie behoren niet tot Car ter's sterkste punten. Waarover ze zingt is, zelfs ln sommige ballads nau welijks verstaanbaar. Die ballades zijn dan nog van een naïef-romanti- sche, schablone-inhoud die Je eigen lijk ronduit verbaast. Als excuus te genover die matige dictie stond deze overigens geslaagde avond de merk baar moeilijke akoestiek in de kleine zaal. Een aantal van de reacties zal daarna volgende radioprogi worden uitgezonden. De prese ce van het radioprogramma, A Scherphuis, zal in de uitzendin ujtf steeds een gesprek hebben m l van de gasten uit het televif' L gramma. De eerste uitzending van „Ot hoe zit het nou met Sien" op di radio is woensdag 24 oktobeil onderwerp van het televisie- enj programma is dan het huweliji wachtingen, teleurstellingen ei teit. De uitzending van het telev: gramma begint 's avonds altil vijf voor negen op Nederland 1, de radio om half elf op Hilversi Van onze radio- en tv redactie AMSTERDAM Maastricht ir verantwoordelijkheid gaan voor de programmastaf van hefi komstig gemeenschappelijk gisch-Nederlands radioprogi op de lange golfzender. Burgemf en wethouders van Maastrichti ben dit bekend gemaakt in eeif aan de Nederlandse ministei| CRM en de Belgische minist< Nationale Opvoeding en Cultuii Het Maastrichtse gemeentebe reageert hiermee op een nota va werkgroep die een onderzoek ii naar de juiste plaats van vesl voor de programmastaf. Volgel werkgroep dient de leiding vi zender bij voorkeur in het gre bied gevestigd te zijn om zo de identiteit van het programma d te kansen te kunnen bieden, uitdrukking geven en mede daa bevorderen van de culturele vc denheid van Nederland en Vlaa lig België is een doelstelling d graag onderschrijven", laten b in de brief weten. PARIJS (AFP) De Franse spel ïE gen zijn gisteren begonnen md t primeur voor Europa. De treir gers kunnen namelijk onderwei visieprogramma's bekijken. lm Tot volgend jaar mei zal geëxperimenteerd met treim die zijn toegerust met tele\ cuits. Ze zullen rijden op het Parijs-Metz en Parijs-Nice. een succes wordt zal volgend jf honderdtwintig rijtuigen telf worden geïnstalleerd. Niet wordt of met succes wordt b( een goede ontvangst van de ofwel dat de meeste treinrei deze service wel zo geslaagd Groot amateurkoor voor Concertgebouworkest AMSTERDAM De Engelse koorlei der Arthus Oldham hoopt aan het eind van dit jaar het „koor voor het Concertgebouworkest" met ongeveer 200 zangers gevormd te hebben. Dat zal aan het begin van het volgend seizoen met het orkest de negende symfonie van Beethoven en de Psal mensymfonie van Strawinsky uit voeren Het orkest heeft behoefte aan een eigen koor, omdat het de bestaande amateurkoren van te weinig niveau vindt. Tournee van Roemeens ensemble CiocirlM Het Roemeense dans- en mu semble Ciocirlia gaat een grot^ nee van 23 voorstellingen doi land maken. Het gezelschap 2 nieuw programma presenteren I vele punten belangrijk afwijkf wat het in zijn drie vorige l aan ons land heeft laten zien. I Ciocirlia bestaat uit 30 leden, a delen over een dansensemble fl orkest. De dansgroep staat ondjj ding van Ion Gubernicu. De zijn afgestudeerden van de Boi ter Balletacademie en zij trede J authentieke Roemeense kost| De toernee begint op 18 okt< Theater Carré in Amsterdam. oktober wordt in De Doelen i terdam gespeeld. Culturele prijs Dreij AS8EN Gedeputeerde Stat* Drente hebben de culturele pri Drente voor dit jaar toegekend I A. de Kruif uit Rolde, voor he| stimulerende en inspirerende dat hij als directeur van de F provinciale bibliotheekcentral gedaan. Hij is dit jaar met j gegaan. De uitreiking is 6 novl in het provinciehuis in Assen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4