Kerk aitijd moet in positie conflict kiezen Doopsgezind beraad op vredeskarakter KERK IN DE WERELD Trouw Ds. Ter Haar over solidariteit met actievoerders: en tegen actie Naudé VANDAA< e i VOORBIJGANGER - DINSDAG 16 OKTOBER 1979 KERK TROUW/KWARTET Op het kookpunt van de Rotterdamse havenstaking maakten de kranten mel ding van een opmerkelijke solidari teitsbetuiging aan het adres van de stakers. Opmerkelijk in die zin dat de solidariteitsverklaring afkomstig was uit een onverwachte hoek: de kerke lijke. Namens de Stichting voor kerkelijk sociale arbeid der Hervormde gemeen ten in Rotterdam liet ds. Hans Visser weten begrip te hebben voor de situa tie van de stakers. Zonder zich overi gens voor of tegen de staking te verkla ren, sprak de predikant zijn solidari teit uit met de stakers. Dat ds. Visser in dit opzicht niet alleen stond binnen de kerk werd korte tijd later duidelijk, toen de gereformeerde predikant Bob ter Haar uit Rotterdam op de Podium-pagina in deze krant inging op de zijns inziens negatieve en ongenuanceerde manier, waarop de ha venstakers door de media zijn gepre senteerd. Later heeft hij zijn standpunt ook op de televisie uiteengezet. Ook ds. Ter Haar wil zich niet uitspre ken voor of tegen de staking, maar meent dat de kerk in de allereerste plaats steeds positie moet kiezen in wat voor conflict dan ook. Met nog enkele collega's, die evenals hij werkzaam zijn onder buitenkerke lijken in de oude stadswijken van Rot terdam, probeert ds. Ter Haar nu een bredere discussie op gang te brengen over de vraag hoe de kerk of een predi kant als exponent van de kerk zich moet opstellen in maatschappelijke conflicten. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De doopsgezinden gaan zich diepgaand beraden op de betekenis van het vredesgetuigenis voor hun beleid als plaatselijke gemeente en als landelijke broeder schap. door Henny de Lange ROTTERDAM „De kerk moet veel vaker positie kie zen, ook in zware conflicten als de recente havenstakin- Demagogie gen. Laat de kerk maar eens vaker de vingers branden. Je maakt als kerk ook vuile han den als je je altijd maar neu traal opstelt." bedrijven vrouwen van stakers thuis opbelden om de gezinnen onder druk te zetten. Ja. dat is fatsoenlijker naar onze maatstaven dan met stenen gooien, maar in feite is het veel erger, omdat zoiets veel minder zichtbaar is." wat de stakers doen en eisen. Ander- onze mening is dat je eerst contact zijds word je geconfronteerd met een moet zoeken met deze mensen en je De demagogie van de stakingsleiding is breed uitgemeten, en terecht, vindt ds. Ter Haar „Maar ik denk dat elke havenarbeider begrepen heeft dat hij voor de gek werd gehouden door het enorm gevoel van machteloosheid tij dens de contacten met de stakers. Maar dat gedeelde gevoel van on macht versterkt wel je betrokkenheid met deze groep mensen." Ds. Ter Haar wordt gesteund door zijn collega-predikanten P. Reedijk, Herman IJzerman, Hans Pasveer en Berend van Dijken. Allen menen dat, wil de kerk nog iets blijven uitstralen van het Evangelie, in de toekomst voortdurend positie gekozen zal moe- stakingscomité. De demagogie van t,en worden, in wat voor conflict dan De poging om de kerk eens uit de sfeer van de „middenklassers" te ha len, is bij de havenstaking toch niet helemaal uit de verf gekomen, zegt ds Bob ter Haar (45) achteraf. „We zijn gewoon veel te laat ingesprongen op deze zaak. Als het goed was ge weest. hadden we al op de tweede dag van de staking naast de stakers ge staan en hen gesteund." Wat dat laatste betreft is de predi kant duidelijk: „De mensen moeten weten dat de kerk er is. De kerk moet positie kiezen. Ik bedoel dan niet dat de kerk moet zeggen: de staking is goed of de staking is helemaal ver keerd. want dat is ons vak niet. Dat moeten we overlaten aan de sociaal- economische deskundigen. Predikan ten hebben een andere taak. Zij moe ten zich afvragen vanuit welke ge zichtshoek ze het conflict moeten be kijken. En op grond van het Evange lie moet Je dan onherroepelijk kiezen voor de zwaksten. In het geval van de havenstaking waren dat de stakers Maar dat hoeft niet," ds. Ter Haar herhaalt het. ,,in te houden dat je achter de staking staat." Studeerkamer-taal? Bob ter Haar: ..Het klinkt erg mooi, lk geef het toe. maar met zulke taal hoef je inder daad niet aan te komen bij de sta kers Het gaat erom dat Je uit die studeerkamer komt en n46st de men sen gaat staan om hen te steunen en te helpen. Je moet je proberen in te denken wat deze mensen beweegt." Dat laatste is maar weinig mensen echt duidelijk geworden, meent de predikant, omdat van 't begin af aan een vertekend beeld is gegeven van de situatie in de Rotterdamse haven. „De mensen kregen op hun televisie wel beelden te zien van vechtpartijen, van stakers die met stokken sloegen of met straatkelen gooiden. Maar wat de bonden, die stakers opbelden met de mededeling dat ze zoveel geld kre gen als ze onmiddellijk aan het werk gingen, vind ik echter veel gevaarlij ker. In feite maakt iedereen zich aan demagogie schuldig, zelfs wij, predi kanten," verzucht ds. Ter Haar „Wij praten op de kansel eigenlijk perma nent een schuldgevoel aan en dat vertoont toch ook sporen van mani pulatie?" Hoewel zijn collega ds Hans Visser gemerkt heeft dat niet leder het in dank afneemt als je op de kansel voor de stakers bidt, heeft ds. Bob ter Haar eigenlijk maar weinig reacties gekregen op zijn opstelling. „Daar ben ik toch wel van geschrokken. Het is dus al zover dat de mensen in de kerk denken: och, 't is maar een een ling en we weten wie het is, terwijl de mensen buiten de kerk reageren in de trant van: och, van de kerk hoef je niets te verwachten. Die ene, dat is een uitschieter Bovendien heeft die man makkelijk praten met z'n goeie salaris." 'Communist' Dat laatste heeft een kern van waar heid, vindt ds. Ter Haar. „Ik kom uit de sfeer van de middenklasse-kerk en heb niets te klagen. Het is verschrik kelijk moeilijk om je los te maken uit die wereld, waarin je bent opge groeid. Door te kiezen voor de stakers krijg Je opmerkingen in de trant van dat je 'wel een communist' zult zijn. De mensen denken dat je door zo n houding automatisch alles goedkeurt ook. „Als Surinamers of jongeren een gebouw bezetten, wordt dit over het algemeen onmiddellijk veroordeeld, want dat kan niet volgens de normen. moet afvragen wat er met hen aan de hand is. Als de kerk positie kiest in een conflict, moet dat vanuit de ge zichtshoek van de zwaksten, de un derdogs zijn," menen de predikanten. Ze geven toe dat hun opstelling niet los gezien kan worden van het feit dat ze allen werkzaam zijn onder buiten kerkelijken. „Automatisch kom je dan in contact met minderheden, met groepen die buiten ons wereldje val len. Nu hebben we partij gekozen in een stakingsconflict, morgen is er misschien een conflict met heroïne- verslaafden, ook dan zal de kerk er moeten zijn, haar gezicht moeten la ten zien en haar nek durven uit steken." Tot dit beraad, dat in het wintersei zoen 1980-1981 zal plaatsvinden, is besloten door de zg. broederschaps vergadering, waarin de 144 doopsge zinde gemeenten en de instellingen elk een stem hebben. De doopsgezinde broederschap wordt gerekend tot de zogenaamde histori sche vredeskerken, omdat ze van ouds pacifistisch zijn. Maar met name de Eindhovense voorganger Sjouke Vooistra heeft de vraag opge worpen, of dit gevoelen nog wel echt leeft onder de doopsgezinden. In het doopsgezind jaarboekje, dat begin van dit jaar verscheen, betoog de hij, dat de doopsgezinde gemeen ten in deze tijd zo krampachtig bezig zijn om als gemeente het hoofd boven water te houden, dat men aan het vredsgetuigenis niet meer toekomt. De doopsgezinde gemeenten hebben alleen toekomst in Nederland, als zij inspelen op Gods toekomst van vrede en gerechtigheid en weer worden, wat zij oorspronkelijk waren: belichamin gen van een revolutionaire, geweldlo ze liefde, aldus Vooistra, een visie die hem door velen in doopsgezinde kring niet in dank afgenomen is. Weerloosheid Het bezinningsproces zal duidelijk moeten maken, wat een „vredesge- meente" nu eigenlijk is. De uitgangs punten van het gemeente- en het broederschapsbeleid dienen getoetst te worden aan het weerloosheidsbe ginsel in zijn bijbelse fundering en Van links naar rechts: ds. P. Reedijk, ds. Herman IJzerman, Pasveer en ds. Berend van Dijken. Bob ter Haar, ds. Hans verder de doelstellingen van het be leid aan de betekenis van dit beginsel voor het getuigenis van vrede en ge rechtigheid in de wereld. De broederschapsvergadering wees een beleidsadvies, dat was opgesteld door de algemeen secretaris ds Ed. van Straten, terug. De vergadering vond de basis, waarop dit advies rust te, te mager. Het was gebaseerd op lange termijn (BOLT), die met behulp van getalsmatige ontwikkelingen een prognose voor de komende tien jaar had geformuleerd. Achteruitgang Er zijn thans ongeveer 23.000 doops gezinden in ons land, verdeeld over 144 gemeenten. TWintig jaar geleden waren het er nog 40.000. De achteruit gang van het ledental blijft doorgaan met een kleine duizend per Jaar en bezorgde rekenaars vragen zich al af, hoeveel doopsgezinden er in het jaar 2000 nog over zullen zijn. De commissie-BOLT had in haar ver slag becijferd, dat de leeftijdsopbouw van de doopsgezinde gemeenten „zeer ongunstig" is. De helft van de leden is ouder dan 60 jaar. Toch is er in Nederland volgens de commissie belangstelling voor ondogmatisch christendom, zoals de doopsgezinden dat voorstaan. Daarom stelde de commissie-BOLT voor: actiever naar buiten treden, meer doen aan vorming en training van onbezoldigd kader en hergroepe ring van de gemeenten, zodat predi kantswerkterreinen ontstaan ter grootte van 330 tot 400 leden. Motieven De broederschapsvergadering miste in het beleidsadvies een inhoudelijke bepaling van het beleid. Hoe komt het, dat er zoveel leden bedanken en dat zo weinig jongeren toetreden? Ook vragen als de verhouding van geloof en politiek komen in het rap port niet aan de orde. De reacties uit de gemeenten op het beleidsadvies zullen nu verwerkt worden in een nieuwe versie, die in de loop van volgend jaar zal verschijnen, waarna het voor de hand zal liggen, dat het beleidsadvies in de gemeenten be sproken zal worden in het kader van het beraad over het vredesgetuigenis. Tot voorzitter van de algemene doopsgezinde sociëteit werd gekozen mevrouw J. A. van Ingen Schenau- Elsen te Oegstgeest. Mevrouw Van IngenSchenau leidt met haar man het hotel Het Witte Huis in Oegst geest en is voorzitter van de doopsge zinde kerkeraad in Leiden. Als voor zitter van de algemene doopsgezinde sociëteit volgt zij ds C. F. Brüsewitz te Utrecht op, die deze functie acht jaar heeft vervuld. door Aldert Schipper oi mei siraameien guuiuen. maai wai het Nederlandse volk niet gehoord A rPTlITlGn L6I1 VOOT heeft, is hoe directieleden van haven- v waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibauisirj.il 131 Amsterdam Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbunh Bekemngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XIt000 REGIO ROTTERDAM/QORORECHT Postbus 940 3000 AX Rotterdam fel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redecbe) tel 115700 (urtsluilend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAGAEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag let 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (urtsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD OOST-NEOERlANO luitsiu'tend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwo"e tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Z«vo"e Abonnementsprijzen: Per maand 15.90 Per kwartaal 47.70 Per hall ,aar f 95 40 Per iaar t 188.60 AdvertenH \rieten oq aanvraag Te»eton-sche abonnementenoodrachten iz* adressen boven) Opgave tanvebe'-chien 9-19 30 van maandag l m »'.,aag Op zondag van 18- 20 uur reiel 020-913456 Opgave itvni advertenties te< 020 936868 of schi heifk aan Mm<-A<)v efdeing postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adres*i)Zigingen uJsketend schriltetnk aan onze Amsterdamse adressen Enkele lezers zijn over mij heen ge vallen ln verband met mijn stukje over dr C. F. Beyers Naudé. de vroe gere directeur van het Christelijk In stituut voor Zuidelijk Afrika. Ik schreef vorige week dat de vrijheids beperking tegen hem maar beter niet kan worden opgeheven. Ik doe een greep uit de reacties. De heer Ashley D.I Cloete noemt zijn motieven paternalistisch en racis tisch. Ds J. M. Hoekstra uit Oegst geest vindt mijn toelichting ondeug delijk en onmenselijk. Dat is nogal wat. Een uittreksel uit de ingezonden reacties vindt de lezer hiernaast. Ik probeer in het kort nog even wat van mijn argumenten te geven. Menselijkerwijs gesproken koerst Zuid-Afrika af op een botsing. De blanken trekken samen rondom de nationalistische partij van premier Botha en voor zover zij dat niet doen, richten zij zich op de nog onbuigza mere koers van de herstigte nasionale partij Dat bleek uit de laatste tus sentijdse verkiezingen. De cosmeti sche veranderingen in de apartheid, die premier Botha heeft voorgesteld, blijken zelfs al voor vele blanken te ver te gaan. Bed Onder de zwarten die in de steden wonen, de smaakmakers onder het zwarte volksdeel, klinkt nu al een afwijzing van zogenaamde conces sies. „Wij willen niet met de blanken samen samen in bed. maar in het parlement", zei een zwarte relatie mij kortgeleden op een beeldende wijze. De ontwikkeling in de richting van een botsing is benauwend en Je zou er veel voor over moeten hebben om deze om te bulgen Zou opheffing van de vrijheidsbeperking van Beyers Naudé daar een bijdrage aan zijn? Mijn antwoord is: nee. In al die jaren dat Naudé vrijuit kon spreken, heb ben de blanken niet naar hem geluis terd. Het blanke lidmaatschap van het Christelijk Instituut was door al die jaren heen gering. Er is geen enke le reden om aan te nemen dat de blanken beter zouden luisteren, in dien Naudé nu vrij zou komen. Inte gendeel. zij zouden alleen maar te leurgesteld worden, wanneer Naudé. in plaats van dankbaarheid te tonen voor zijn vrijlating, zou blijken verder geradicaliseerd te zijn. De boodschap van Naudé kunnen de blanken trou wens nog steeds horen: niet uit diens mond, maar uit de monden van Allan Boesak, die de regering burgerlijke ongehoorzaamheid in het vooruit zicht stelde, van de kerken, die zich openstellen voor dienstweigering en van bisschop Tuto, die opriep tot een boycot van Zuid-Afrika. Beyers Nau dé is niet tot zwijgen gebracht. Wie meent dat Naudé de zwarten zou kunnen bewegen tevreden te zijn met de tegemoetkomingen van de rege ring, vergist zich zowel in Naudé als ln de zwarten. Deze hebben inmiddels hun eigen mening al gevormd. Wat de zwarten betreft heeft Naudé niet voor niets gesproken en hun geheugen is heel best. Naudé heeft de laatste tijd voor zijn „inperking" aldoor gepleit voor het bijeenroepen van een natio nale conventie. Die zou met zich brengen terugkeer van de ballingen naar Zuid-Afrika. vrijlating van de politieke gevangenen en opheffing van de banning orders. Pas ln dat kader is volgens Naudés laatste pu blieke uitspraken te denken aan op heffing van zijn eigen inperking. oorspronkelijke boete moest beta len. Naudé weigerde betaling en meldde zich in oktober 1976 voor de subsidiair opgelegde gevangenis straf bij het hooggerechtshof. Na één dag te hebben gezeten werd hij evenwel weer vrijgelaten, doordat iemand anders, zijn wijkdominee Jan van Rooyen, de boete had betaald. Hoewel Naudé de bezorgdheid van zijn wijkpredikant op prijs zei te stellen, kon hij zijn teleurstelling toch niet verbergen. Per telefoon liet hij mij toen weten, dat hij met zijn eigen gevangenisstraf had wil len protesteren tegen de detentie van ontelbaar velen ln Zuid-Afrika, die onbekend zijn in de wereld. Ik denk dat Naudé op dezelfde manier zou reageren, wanneer goedbedoel de vrienden nu, net als destijds ds Van Rooyen, zouden proberen het martelaarschap van hem af te ne men. Maar we kunnen het hem niet vragen, want elk antwoord dat hij zou geven, zou niet deugen. Medeschuldig Van Rooyen In 1973 moest Beyers Naudé zich voor de rechter verantwoorden om dat hij weigerde te getuigen voor de parlementscommissie Schle- busch. Hij kreeg een boete van 50 rand of een maand gevangenisstraf opgelegd. In hoger beroep werd hij vrijgesproken, maar daartegen te kende de staat cassatie aan. Ten slotte oordeelde het hooggerechts hof in Pretoria dat hij toch die ADVERTENTIE ALLEEN DE SCHRIFT! Dat is een van de grondbeginselen van de Reformatie, die we op 31 okt. herdenken: Wel nu: 200.000 schoolkinderen in Brazilië hebben geen Nieuwe Testament. Wij mogen er hun een geven: 2,63 per stuk. Laat het niet bij mooie leuzen alleen. Geef „De Schrift alleen". Giro 901 000 In de Rechte Straat te Velp G. met vermelding NTBr. Wij allen, ook de vrienden van Beyers Naudé hier in West-Europa, zijn al leen gecompromitteerd door het feit dat onze welvaart voor een niet onbe langrijk deel berust op het apart heidssysteem. Wij kunnen ons van deze schuld niet ontdoen door te pleiten voor het weg nemen van de gevolgen van de apart heid voor onze vrienden in Zuid-Afri ka, of ze nu Beyers Naudé, Fatima Meer of Aubrey Moekona heten. Zou de scherpte van de rasdiscriminatie voor die miljoenen slachtoffers van dat systeem in Zuid-Afrika er ook maar iets door verminderen? Alleen ons geweten zou er door worden ge sust en dat ls wel het laatste waar de apartheidsslachtoffers aan toe zijn. Beyers Naudé moet niet door ons van het kruis worden gehaald. Ik geef mijn mening naast die van enkele briefschrijvers. De lezer moet maar zien of hij er uit komt Reacties Ulrich Henes schrijft namens de Ifor (International Fellowship of Receon- cillatlon): „Gezien de kritische houding van het Christelijk Instituut en van de staf, twijfel ik er niet aan dat de regering van Zuid-Afrika Beyers Naudé graag krachteloos wil maken. Waarom heb ben ze dan de banning order tegen hem nog niet opgeheven, als dat een goede manier is om hem zijn kracht te ontnemen? Ik geloof dat de zwarten die het oor deel en het advies van Beyers Naudé vertrouwd hebben dit ook zullen doen, als zijn vrijheidsbeperking is opgeheven. Elke actie voor Beyers Naudé zou in feite ook vertegenwoordigers van an dere groepen in Zuid-Afrika er bij moeten betrekken en ook de aan dacht moeten vestigen op de moeilij ke situatie van de politieke gevange nen en andere gedetineerden, aange zien hun situatie veel slechter is." „Evenals vorig jaar heeft de Interna tional Fellowship of Reconciliation (IFOR) haar 30 afdelingen in de ver scheidene landen opgeroepen om ac ties te ondernemen op 19 oktober, de .verjaardag' van de banning order, om Peter C. Jones, Fatima Meer. Au brey Moekona en Beyers Naudé, die allen een vrijheidsbeperking opge legd kregen, te steunen. Deze vier personen zijn op de hoogte van de acties, die momenteel voor hen on dernomen worden en zij allen zijn het er mee eens dat dergelijke campag nes nodig zijn om te protesteren te gen de banning order en gevangenne mingen in Zuid-Afrika. Mensen in Ne derland, die deze actie willen onder steunen, kunnen contact opnemen met de Nederlandse afdeling van de IFOR, Kerk en Vrede. Utrechtseweg 159, Amersfoort, tel. 033-32133." Ds J. M. Hoekstra uit Oegstgeest be zocht in juli dr Naudé. Hij schrijft: „Dat ging op de bekende wijze: een allerhartelijkste ontvangst, maar wel door hem alleen, zonder zijn vrouw en zonder verdere bezoekers. Eén tege lijk en nooit meer dan twee personen in zijn kamer. En dan niet de weidse studeerkamer die menig Nederlands predikant ter beschikking mag heb ben, maar een klein vertrekje in een overigens ruim huis. Niemand hoeft lang bij Beyers Naudé op bezoek te gaan om te ontdekken dat ingeperkt leven een verschrikke lijk soort leven is. Een land onwaar dig, een blamage voor een regering en maar met moeite te verdragen voor degene, die ingeperkt is." Verdrietig leven Ds Hoekstra vervolgt: „Niemand hoeft te denken dat de opheffing van de ban Beyers ineens voor de vraag zou stellen hoe hij nu nog een rol in zijn land zou moeten spelen. Die vraag heeft hij lang genoeg onder ogen gezien en ik dacht dat hij er ook een antwoord op heeft gevonden. En talloze medewerkers met hem. Dus daar kunnen we zeer gerust op zijn. Ten tweede: ik heb het recht niet om te citeren uit het gesprek dat ik met Beyers Naudé over zijn situatie had. Maar het kan natuurlijk niet missen dat elke bezoeker ontdekt dat inge perkt leven arbitrair te verlengen voor telkens vijf jaar of op te heffen, een procedure die geen enkel beroep op welke rechterlijke macht ook toe- lS'1' h< el evfl eelH oeM OPNIEUW GOD IN NEDERLAN Het kan niemand ontgaan zijn dat titels van het opinie-onderzoek va$ 1966 (Margriet): God in Nederland zowel als dat van dit Jaar (KRO en Tijd, via Intromart en Introact.) Opnieuw God in Nederland, beidejtei niet vrij zijn van een zeker wel onbedoelde arrogantie. Alsof wij mensen via een weekblad of via opinie-onderzoekers de stand van zaken van God in Nederland kunn I0( peilen. De paus in Ierland, de pausjpo Amerika, dat valt te peilen en te omschrijven en daarvan kan men exacte getallen geven, zoals blijktl de verslaggeving, maar het moet ojTlÉ duidelijk zijn dat er nergens ter wereld welk verslag ook bestaat vj Gods aanwezigheid bij mensen je wel kunt onderzoeken, en dat is hier gebeurd, de aard en de ontwikkeling van de geloofsbelei van een aantal mensen, eventueel mensen in Nederland. Tot welke onzin de titels van deze onderzoel kunnen leiden blijkt uit de katern over deze zaak in het weekblad De Tijd. Daar schrijft de man die Prol v.d. Pol geïnterviewd heeft op een f bepaald ogenblik. Voor God in Nederland ziet Van de Pol de toekomst hoopvol in". Bedoelt hij enquête, bedoelt hij God of bedot hij de geloofsbeleving? Zoals het staat kan je denken aan God en dj komt onwillekeurig de gedachte boven: dat is dan fijn voor God. Jammer dat de opstellers van dit onderzoek min of meer gelopen zij. in die val van het weekblad Margr Het kan niet ontkend, God in Nederland is een titel die trekt en uitdaagt, succes verzekert, maar de KRO en De Tijd had men een critischer instelling mogen verwachten en daarmee een relativerender en afstandelijker tl Het doet me een beetje denken aa die ondoordachte titels van boeke als: Wat is de hemel? door en dan komt de schrijver, of nog iets erge) De hemel geopend, door die en dit Deze critiek op de titel van het onderzoek wil er ook meteen voor waarschuwen deze enquête voon met grote voorzichtigheid te gebruiken. Het grofste misbruik zt al zijn als er morgen iemand opsl die berekend heeft, op grond van onderzoek, dat over zoveel jaar del laatste christen in Nederland begraven of gecremeerd wordt. To^ maken ook prognoses als: in 2000 z 50% christenen en 50% (Ir niet-christenen, op mij die indruk. Wie wel eens met dit soort onderzoekingen met getallen en kleiner verband gewerkt heeft wet hoe hachelijk dit is. God kan je in Nederland niet peilen, noch zijn toekomst voorspellen. laat een bijzonder moeizaam en verdrietig leven is. En dan zeggen we het heel voorzichtig. Kan ook niet anders: de Zuidafrikaanse regering zou het anders niet hebben bedacht. En het effect is inderdaad dat men sen dreigen te worden vergeten. De toelichting van Aldert Schipper bij zijn oproep om dit leven vooral niet opgeheven te krijgen is ondeug delijk en onmenselijk. Voor geen en kele dissident ken ik dit soort acties om hun gevangenschap gecontinu eerd te krijgen. Want ook Beyers is een dissident. Bovendien vermoedt Schipper bijzonder weinig onder scheidingsvermogen bij de zwarten in Zuid-Afrika. Alsof ze Beyers niet vol doende hebben leren kennen! Alsof ze zomaar het vertrouwen in hem zou den opzeggen puur en alleen omdat er een eind aan zijn gekooide leven zou worden gemaakt! In feite komt de oproep er op neer dat men buiten Zuid-Afrika zou zeggen: laat Beyers voorlopig nog maar even aan de paal staan, want dat komt de anti-apartheidsinspanning alleen maar ten goede," aldus ds Hoekstra. Paternalistisch Uit de binnengekomen brieven citeer ik ten slotte nog het volgende, dat geschreven werd door de heer Ashley D. I. Cloete te Zeist: „De motivering van Aldert Schipper is niet alleen paternalistisch en racis tisch waarom zouden zwarten al leen een politiek gedupeerde blanke erkennen en waarom zou Beyers Nau dé niet meer een rol toegekend krij gen in een toekomstig Zuid-Afrika als hij door het inzetten van Europeanen de opheffing van zijn vrijheidsbeper king krijgt? maar die is ook hoogst twijfelachtig. Ik ben ervan overtuigd dat Beyers Naudé voor geheel Zuid- Afrika, blank en zwart, van meer waarde zal zijn zonder vrijheidsbe perking dan op het ogenblik. (Ook al houd ik hier rekening met de waar heid van een oude kerkvader dat het martelaarschap vruchten zal opleve ren de bevrijding van alle Zuid afrikanen uit structuren van onder drukking). Beyers Naudé zal zeker beter dan enige andere blanke de ogen van zijn rasgenoten kunnen openen voor de noodzaak van verzoe ning op basis van gerechtigheid. Ook is zijn geloofwaardigheid bij zwarten bijna onaantastbaar, want wij weten allemaal dat zijn positie ten opzichte van apartheid geen lippentaal is. Bo vendien kan de opheffing van zijn vrijheidsbeperking een beginpunt worden van de bevrijding van alle (politieke) gevangenen in Zuid-Afri ka, ook de bevrijding van de gevange nen van een onmenselijke ideologie." C Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aalst: P. H. van Tg. kand. te Papendrecht; te Ooster D. G. Posthuma kand. te GroninijP te Surhuizum: A. B. Sloof, kand Papendrecht. Aangenomen de benoeming tot kenhuispredikant St. Jozefziel huis en Wilhelminaziekenhuis te I tinchem: B. Holl, ziekenhuispr kant Bethesdaziekenhuis te Hotf^ veen, wonende te Zuidwolde. Bedankt voor Barendrecht (bui J gew. wijkgem.): J. den Hoed te f11 drecht. Beroepbaar: S. W. Bijl, Grote K straat 21, Edam; P. J. Tomson, fierstraat 99, Amsterdam; P. H. 1 Trigt, Jozef Israëlstraat 94, Pajf1 drecht. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Breda: G. K£ sies, voorheen te Curagao. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Brunssum: A. Koo Enschede-Noord; voor Drieberger voor Zaandam: B. Kamphuis te singen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidland: J. P. Bol kand. te Zeist. Aangenomen naar Driebergen: J. Vlies te Nieuwpoort. Bedankt voor Dundas (Can.):| Baars te Urk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St. Catharines (C{ A. Vergunst te Veen; voor Terw< voor Middelburg-Centrum en Emmeloord: A. Moerkerkeh Nieuw-Beijerland; voor Werkent en voor Gorinchem: J. Koster te neveld; voor Oudemirdum: A. I gerland te Krabbendijke. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Utrecht (vac. C. Ct Visser): P. Oussoren, hervormd pr kant voor bej aardenpastoraat Utrecht; te Zeist (in comb. Utrecht, vac. J. Blase); H. J. A. H^r te Bussum. GEREF. KERKEN Beroepen te Charlotte Town (Pri i Edward Island, Canada): T. J. Ou» hand te Lutten (voorheen in Cana Bijbelweekend voor slechthoi den en doven m.m.v. ds G Fafié, 28 oktober, Ons Landhuis, Luntei Inl. en opg. tel. 08388-2312. Vrouwen in de derde wereld, terdag 20 oktober 13-23 uur. i mingscentrum, Middenweg 83. V< dam. Opg. tel. 05987-15454. Uit het leven gegrepen, voor 17 jarigen. 19-21 oktober. De Hoor boeg, Hilversum (tel. 02157-231.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2