Geheim van Bonn: jacht op wereldmarkt INNEMEE BV Prachtkado voor. Aan alle schippers Stadje ziet weinig in 'kunstenaarsghetto' Hou ze in de gaten! Kinderen zijn feinderen.Waarschuwen is niet genoeg. Nieuwe boeken TEL. 070/60.39.05 SPORT? MET DE KRANT OP DE ERETRIBUNE. Heropbouw Heusden verloopt vlot III r 'Bovendien krijgen nieuwe spaarders f.750 kado! Wie is Comelis Jetses Welke spaarrekening? NUTSSPAARBANK MAANDAG 15 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET door J. J. Moskau BONN Alsof zij een troosteloze zomer wil goedmaken schijnt de zon nu al wekenlang. De bezoekers van de grote tuinshow naast de parlementsgebouwen in Bonn genieten van een weelde aan rozen en asters. De Rijn ln de negentiende eeuw met veel bombast omgedoopt ln de „rivier van het Duitse lot" ligt er haast majestueus bij in het zonlicht. Een eindeloze stoet schepen trekt voorbij, in een half uur varen er der tien vrachtschepen stroomafwaarts naar de industriehaven van Duisburg en naar Rotterdam, een bijdrage le verend aan een nog groter handels overschot. Wat langzamer tomen zes zwaar geladen schepen tegen de stroom op Geladen met kolen. zand. hout en olie. de symbolen van econo mische vooruitgang ..Als het belang van Duitsland is toegenomen", zei bondskanselier Helmut Schmidt on langs. ..is dat voornamelijk te danken aan betere prestaties, in vergelijking met andere landen Zilvertong Tien jaar geleden was het ook zo'n mooie nazomer De boten waren wat kleiner, misschien ook wat minder talrijk. Maar in grote trekken zag alles er hetzelfde uit. Het verschil zat ln de politieke atmosfeer. ..Koning zilvertong", ook bekend als kanselier Kurt Georg Kieslnger, vocht eind september 1969 voor zijn politieke leven. Zijn helicopter pikte hem op van het grasveld achter de kanselarij net als bij de presidenten ln het Witte Huis en al die weken moest hij zijn eigen vlce-kanselier en minis ter van buitenlandse zaken bestrij den: Willy Brandt. Om tien uur 's avonds op 28 septem ber zond Richard Nixon Kieslnger een gelukstelegram. Twintig minuten later was het tij gekeerd. Sociaal democraten en liberalen hadden el kaar gevonden en samen waren zij sterker dan de christen-democraten. Voor het eerst in een Jaar of vijftig AO-boekje 1782: Bamboebeer, prof. dr A. Stolk Ultg. IVIO. Lelystad 20 blz - 1.75. Bij uitgeverij Elsevier te Amsterdam zijn verschenen: een herdruk in pa perback van de trilogie Zeevaarders en kooplieden van K. Norel deel 1: Zarco de zeevaarder, Spion of pio nier en Secretaris op de vloot van Houtman. Prijs per deel van resp. 184, 208 en 176 pagina's: 8.90 voor 12 jaar en ouder. Een roman van E. Smart: Heksentoer. 135 blz. 13,90 Ikebana maken en begrijpen. De mystieke schoonheid van het Jaüan- se bloemenschlkken door P. Massy f^phpim Ultg Zomer en Keuning. Ede. 98 blz 24.50 konden de Duitsers een in alle vrij heid gekozen socialistische regerings leider verwachten. Die avond liet Willy Brandt weten dat hij bereid was in zee te gaan met de liberale FDP van Walter Scheel. En enkele weken later, in zijn regerings verklaring. kondigde hij aan naar ..meer democratie" te zullen streven. Tien Jaar Brandt en Schmidt hebben de Duitse economie geen kwaad ge daan. De mark staat sterker dan ooit. Helmut Schmidt zegt: „Je kunt de structurele crisis in de wereldecono mie niet verhelpen door bankbiljet ten te drukken. Wij zullen onze over tuigingen op dat gebied niet opgeven. Sommigen staan wel op het punt dat te doen. andere hebben niet de kracht ermee door te gaan al beseffen ze dat het noodzakelijk is. Nee. we zullen geen recept accepteren dat ten on rechte Keynesiaans wordt genoemd voor een situatie die beslist niet-Key- nesiaans is." En vervolgens beschrijft hij het nieuwe Europese Monetaire Systeem (EMS) als „een aansporing voor de Amerikanen om in te zien dat zij de dollar niet naar de knoppen mogen laten gaan." Tien Jaar SDP-FDP in Bonn aan de ene kant en tien jaar zwak bewind in Washington (Nixon met Watergate en Vietnam. Ford als matig inspirator en Carter met zijn gebrekkige leidersca paciteiten) hebben James Goldsbo- rough van de New York Times tot de conclusie gebracht dat „bepaalde fundamentele Europese en Ameri kaanse belangen uiteenlopen." Helmut Schmidt trekt zich weinig aan van de gewijzigde verhoudingen, waarin Goldsborough hem en de Franse president Giscard d'Estaing „de meest gerespecteerde leiders in het Westen" noemt. Schmidt zegt. „Hoe groter relatief het succes van Duitsland is. des te langer zal de herinnering aan Auschwitz voort leven." En inderdaad, zo al en toe duikt de geest van het vereleden weer op als de nieuwe „doeners" aan de Rijn aan het werk zijn. De president van de Duitse Federale Bank Karl Otto Pöhl ergerde zich onlangs bij een bezoek aan Washington aan de tijdrovende procedure bij de douane en zou toen gemompeld hebben: „Als dat zo door gaat. kopen we het hele zaakje op." De Duitsers, zeggen sommige des kundigen. hebben de afgelopen jaren al meer land opgekocht in Uruguay, de Verenigde Staten. Canada en an-, dere landen dan zij ooit hebben verlo ren aan de SowJ et-Unie en Polen te gen het eind van de tweede wereld oorlog. Van uitgeverij De Boekerij te Am sterdam. zijn de volgende boeken Het zwarte vuur een triller van P A. Whitney 276 blz 19,90 en Reis zonder einde roman van W. Heinrich over de eerste na-oorlogse Jaren op Sicilië 348 blz. 27.50 Politiek memo 79 editie Euroepese gemeenschappen. Ultg. Kluwer, De venter. 72 blz 14,50. Monika ontdekt de liefde, roman voor jonge mensen van E Rechlin. Uitgave van de Zuidhollandse uitge versmaatschappij, Amsterdam. 152 blz - 17 50 Gestapo, beschrijving van de beleve nissen van de auteur Sven Hassel tijdens de tweede wereldoorlog. Uitg. Boekerij Amsterdam 284 blz. 24.50. Hun geheim Niet in de laatste plaats het Inzicht dat de begrensde midde len en een beperkte binnenlandse markt deze samenleving van zestig miljoen mensen dwingen tot een ge nadeloze Jacht op de wereldmarkt. Pas langzamerhand worden de cijfers internationaal geanalyseerd, maar steeds vaker staat er onderop tech nisch uitmuntende produkten Made In Germany of Made in Japan. De Verenigde Staten, die eens de toon aangaven, zien angstig toe hoe de Europeanen en de Japanners steeds verder oprukken. Het debat in Noord-Amerika over een mogelijke vrijhandelszone tussen Ca nada. de Verenigde Staten en moge lijk Mexico weerspiegelt de toene mende Duitse of Europese invloed in Afrika, het Midden-Oosten en zelfs Latijns-Amerika. Terwijl de Europe se Gemeenschap steeds sterkere ban den smeedt op een noord-zuid-basis, zowel om de toevoer van grondstof fen veilig te stellen al6 om nieuwe afzetgebieden voor haar technische produkten te openen, worden de twee Noordamerikaanse staten steeds meer op elkaar aangewezen. De Canadees-Duitse wedijver bij een grote nucleaire order van Argentinië gewonnen door de Duitsers is slechts een van de vele bewijzen van deze plotselinge, felle strijd. Toen de Turkse economie als een kaartenhuis ineen stortte, een paar maanden geleden, was het niet Uncle Sam die te hulp schoot, maar een afgezant van Herr Schmidt. De kan selier: „Ik moest wel aanvaarden dat wij wellicht beter met de Turkse rege ring kunnen opschieten dan andere westerse regeringenen daarom namen wij die missie op ons." Het grote keerpunt voor Dultslands mogelijkheden om meer internatio nale verantwoordelijkheden op zich te laden, kwam met het pakket ver dragen en overeenkomsten dat de Bondsrepubliek verzoende met Oost- Europa. de zogenoemde Ostpolitik. Het niet-aanvalsverdrag met de Sow- Jet-Unie gaf Duitsland de vrijheid op te treden zonder de dwingende beper kingen die tot die tijd de Amerikaan se bescherming had opgelegd. Nu Moskou vrij toegankelijk was gewor den, kon de Duitse regering op eigen houtje wegen inslaan die tevoren slechts met Amerikaanse toestem ming konden worden bewandeld. Als de Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko eind deze maand Bonn bezoekt, hoeven Helmut Schmidt en zijn minister van buitenlandse zaken Dietrich Gen- scher zich niet te haasten om ogen blikkelijk na afloop de Amerikaanse ambassadeur Walter 8toessel verslag uit te brengen. Maar invloed in de wereld heft bin nenlandse kwetsbaarheid niet op. Het is waar. Duitsland is een uiterst rustig land met zijn opmerkelijk goe de samenwerking tussen vakbonden en bedrijfsleven. Het land heeft ook zij het tegen hoge prijs aan beper kingen van de burgerlijke vrijheden de vloedgolf van terreur weten te keren. Maar er liggen nog belangrijke discussies in het verschiet, of die zijn al aan de gang. Bondskanselier Schmidt gaat een moeilijk partijcon gres in Berlijn tegemoet, waar voor- en tegenstanders van de kernenergie in december minder dan een jaar voor de algemene verkiezingen de partij kunnen verscheuren. Moeilijkheden kunnen er ook ont staan als de Amerikaanse recessie besmettelijk werkt en de economi sche groei remt, met alle problemen van werkloosheid die daarbij horen. De inflatie, een spookbeeld voor de Duitsers, neemt onmiskenbaar toe en heeft de vijf-procentsgrens al over schreden. Op het moment ziet vrijwel niemand de conservatieve Franz Josef Strauss als een reële bedreiging voor Schmidt, maar er hebben zich bij verkiezingen wel vaker verrassingen voorgedaan. Nu zij tien Jaar aan het bewind zijn, is de hervormlngsdrang bij sociaal-de mocraten en liberalen wat verflauwd, maar het team aan de andere kant van de politieke scheidslijn brandt ook niet van het vurig elan. Niet sinds de dagen van Konrad Adenauer heeft een politieke leider in Duitsland zich zo behaaglijk kunnen koesteren in de gunst van het volk als Helmut Schmidt nu. Het slechte figuur dat zijn tegenspelers binnen- en buitens lands slaan, is daar niet vreemd aan. BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING alle formaliteiten verz. advertenties eigen rouwkamers e.gen rouwdrukkeri| rouw volgauto's Hu», DEN HAAQ dag en nacht De reparaties, die momenteel plaatsvinden aan de elektrische installatie van de Binckhorstbrug, zullen nog tot eind december voortduren. Hoe wel oponthoud voor de scheepvaart zoveel mo gelijk wordt vermeden, adviseren wij u rekening te houden met wachttijden. GEMEENTELIJKE DIENST VAN HAVEN- EN MARKTWEZEN 'SGRAVENHAGE HEUSDEN (ANP) Heusden. een eeuwenoud garnizoen- stadje aan de Maas. dat sinds 1968 op grootscheepse wijze wordt herbouwd, wil geen openlucht openluchtmuseum worden ol een toeristische trekpleister als Marken of Volendam. Een woordvoerder van deze gemeente, waar van de oude stadswallen en verdedigingswerken al voor negentig procent gerestaureerd zijn, zegt dat het stai geen 'elitair ghetto voor uitsluitend kunstenaars n worden. Het is een stad voor iedereen. Bejaarden woi in wat kleinere huizen die her en der over de stad vespreid", aldus de woordvoerder. Heusden krijgt daarom geen luxueuse jachthaven met ligplaat sen voor zes of zevenhonderd vaartuigen. Er is een speciaal ha ventje gebouwd, waar voorbijtrek kende boten kunnen aanleggen. Ook de plaatselijke bevolking heeft aan het Instandhouden van de oorspronkelijkheid van het stadje bijgedragen. De verlichting is aangepast, er zijn bijna geen modeme lichtreclames maar wel op een historische leest geschoei de uithangborden. Door vernielingen in de oorlog ver pauperde het Brabantse stadje in de jaren vijftig zienderogen Na dat is vastgesteld hoe het stadje er in vroeger jaren uitgezien moet hebben begon in 1968 de restaura tie. Van de op te knappen wonin gen is nu ongeveer zestig procent klaar. Naast het herstel van de wallen, de vestingswerken en de in 1904 gedichte haven moesten er 450 woningen worden opgeknapt. Het stadje telt nu 1700 Inwoners. Na de restauratie denkt de ge meente ongeveer tweeduizend in woners te hebben. De opwbouw is sinds 1968 ln een vlot tempo verlopen doordat de subsidiekassen toen nog goed ge vuld waren. De restaurateurs heb ben nooit gebrek gehad aan oude materialen omdat er elders in Ne derland zoveel werd afgebroken. De afbraak van bijvoorbeeld de Alexanderkazeme en het militair hospitaal in Den Haag hebben voor een klein miljoen stenen voor Heusden opgeleverd. In het Belgische Lommei werd een molen voor slechts twee dv gulden gekocht. Op de voorgrond de stadswallen. SIRE Rjblicatie aangeboden dootdii blad in samenwerking mei de Sndiiing Idee Ie Redame Open nu een spaarrekening bij de Nutsspaarbank (minimum inleg f 20,-), want 'a dan kunt u een schitterend kijk-leesboek kopen voor slechts f 17,50. Bijna kado! Bovendien stoi de Nutsspaarbank f 750 op uw nieuwe rekening. Dus dat prachtboek kost u eigenlijk maar f 10,00. En prachtig is het!! Dat is de tekenaar/schilder van het Ieesplankje, van Ot en Sien, Afkes Tiental, de oude schoolplaten en nog veel meer. Zijn mooiste tekeningen en schilderijen staan in dit rijk uitgevoerde boek. Maar liefst 185 pagina s waarvan veel in kleur! Plus een boeiende levensbeschrijving van deze volkskunstenaar met veel toto's. Een boek om te hebben of kado te geven. De Nutsspaarbank heeft een spaarrekening voor iedereen, voor elk spaardoeL Met hoge rente. Wij zullen u graag adviseren over al deze spaarmogelijkheden. Kom rustig langs. Maar wacht niet te lang want de voorraad van het boek is beperkt. En de kado-tijd staat voor de deur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6