uziekcentrum Utrecht bezet fFAM School weigert kinderen van zigeuners norma Sowjet Unie: 6e dag. Er zijn eigenlijk alleen maar verliezers Flinke groei aantal arbeidsongeschikten Kernbewapening is .en crisis waard' Amro Facetreizen, voor mensen die meer willen zien. de stofzuiger met de vele extra's Irtij medicijnen rtlt box gestolen sort-o-post Wat zijn Amro Facetreizen? Schade door de havenstakingen is niet te becijferen ANDAG 15 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 'RECHT (ANP) Ruim 250 demonstranten hebben zaterdagavond rond half elf het iziekcentrum Vredenburg in het Utrechtse centrum bezet. Tegen halfdrie zondagochtend sloten de toen nog ongeveer honderd in het muziekcentrum aanwezige demonstranten het Jouw te verlaten. issen hadden zich bulten het mu icentrum al wilde taferelen afge- eld. Even na middernacht vernlel- sympathisanten bulten het ge- iw volgens de politie een voordeur twee deuren aan de achterkant en Iden daar rookbommen naar bln- De politie voerde charches uit honden en arresteerde zeven wen. ADVERTENTIE Nadat het muziekcentrum was verla ten braken er weer vechtpartijen tus sen de politie en de demonstranten los. Volgens een politie-woordvoerder werden daarbij twee mensen door hondebeten licht gewond. Omstreeks drie uur In de ochtend trokken onge veer honderd demonstranten naar de woning van burgemeester Vonhoff aan de Koningslaan. Een sterke poli tiemacht hield hen op afstand, maar kon niet verhinderen dat men enige tijd leuzen schreeuwden als „Utrecht rood, Vonhoff dood" en „Utrecht poli- tiestad". De demonstratie verliep en spoedig gingen de laatste demon stranten naar huis. Tivoli tijdelijk De acties waren opgezet door het comité, Tivoli Tijdelijk, dat op die manier zijn els voor meer zaalruimte voor culturele manifestaties kracht wilde bijzetten. In verband hiermee werd in de Domstad vrijdagavond ook al het NV-huis gekraakt. Daar werd vrijdagavond eert feest gehou den dat door ruim duizend mensen werd bijgewoond. Zaterdagmorgen had de politie op last van de burgemeester een eind aan deze bezetting gemaakt. ïgefrankeerd opsturen oèar: FAM| Am Antwoordnr. 42, *$00 VB Maarssen Tweede feest Op het moment dat de politie de deuren van het NV-huis forceerde en binnenstapte, waren in het pand slechts enkele bezetters aanwezig. Zij troffen voorbereidingen voor een tweede feest, dat zaterdagavond zou worden gehouden. De burgemeester van Utrecht gaf direct na de ontrui ming opdracht aan de politie het NV- huis permanent te bewaken. Het is de tweede keer dat het NV-huis gekraakt werd. Bovendien bezette het Comité Tivoli-Tijdelijk eerder dit jaar met honderden sympathisanten het inmiddels afgebrande Muziekge- bouw Tivoli. Na alle kraakactles volg den massale feesten, die de hele nacht duurden. Burgemeester Vonhoff zei zaterdag middag desgevraagd, dat tot de ont ruiming was overgegaan omdat het NV-huis en met name de grote zaal, waarin het feest vrijdagnacht werd gehouden, bijzonder brandgevaarlijk is. Bovendien vond Vonhoff het niet te tolereren, dat er tot diep in de nacht gefeest wordt. De overlast voor de buurt was volgens hem veel te groot. Granaat doodt jongen EPE (ANP) De 14-jarige Michel Wetering uit Utrecht is gistermiddag op het artillerie-schietkamp Olde- broek om het leven gekomen, toen een granaat ontplofte, die hij uit el kaar wilde halen. Zijn even oude vriendje Richard Leielmeijer uit Nleuwegeln raakte ernstig gewond. Volgens de legervoorlichtingsdienst zijn de Jongens over het hek rond het schietterreln geklommen om pa troonhulzen te verzamelen. Van onze correspondent ASTEN Het bestuur van de stichting katholiek onderwijs in Asten heeft onder druk van de ouders geweigerd negentien zigeunerkinderen te plaatsen op basisschool St. Henricus. Confrontatie in het muziekcentrum ■"ervolg van pagina 1 r de mening van ARJOS-voorzlt- Klaas de Vries staat de geloof- rdigheld van het CDA op het spel iet vraagstuk van de kernbewape- Op een zaterdag gehouden blj- komst van de Arjosraad sprak hij tees uit, dat de „hoopvolle" woor- In het CDA-program van uit- gspunten niet zullen lelden tot ere te stappen in de richting van beperking en de vermindering van „kernwapens. Wanneer het CDA i de knieën zou gaan, aldus De '*!S, W( wordt daarmee voedsel gege- u^RLEM (ANP) Uit een flatbox de Engelandlaan in Haarlem is ;ldagmlddag een partij medicijnen tolen, waaronder hat gevaarlijke °Sbalgine. Volgens de politie ver haakt dit middel bij onoordeel- ol1dlg gebruik hartafwijkingen, die lelijk kunnen zijn. Buurtbewoners ben zondagmiddag kinderen zien hen in de buurt van de flatbox. ven aan het verwijt dat het CDA weliswaar mooie programma's schrijft, maar er niet naar handelt. Ook het CDA-Tweede kamerlid Van Houweiingen zei zaterdagavond, dat de NAVO-plannen tot invoering van nieuwe atoomraketten In ons land het CDA een kabinetscrisis waard is. Hij zei dat dit probleem ver uitgaat boven het instandhouden van de hui dige regerings-coalitie. Rente-aftrek Vice-premier Wiegel sprak zaterdag voor de radio eveneens over een mo gelijke kabinetscrisis, alleen kwam hij met een geheel andere oorzaak, ,dan de twee AR-politici. Hij zei name lijk, dat er wat betreft de WD niet getornd mag worden aan de aftrek baarheid van de hypotheekrente. „Dat kan niet en daar mag geen onze kerheid over blijven bestaan. Er zijn ook voor de WD grenzen", aldus Wiegel voor de radio, „En als de grens van 400.000 gulden eenmaal wordt geaccepteerd, kan een ander kabinet, dat eveneens met financiële moeilijk heden wordt geconfronteerd, die grens verlagen naar drie of zelfs twee ton. Dat is funest voor de woning markt en voor mensen, die zich in de schulden hebben gestoken om een huis te kunnen kopen. Daarom zeg lk: geen grappen met het eerste huis". UTRECHT (ANP) Het aantal arbeidsongeschikte mensen zal ln één Jaar tijd zeer fors stijgen: bijna met 100.000 personen. Eind van dit Jaar bedraagt het aantal arbeidsonge- schikten 759.000, dit aantal zal eind 1980 gegroeid zijn tot Dreigementen 846.000 eind 1980. Eind van dit jaar hebben 461.000 mensen recht op een WAO-uitkering en 298.000 op een AAW-uitkering. Eind 1980 zullen dat naar verwacht wordt respectievelijk 484.000 en 362.000 mensen zijn. Deze verwachtingen zijn afkomstig ln 1980 en die van het AAW-fonds van De zigeunerkinderen behoren tot een groep van negen gezinnen die begin vorige week van het regionaal woon wagencentrum ln Helmond is ver huisd naar een klein kampje aan de Floralaan in Asten. De begeleidings commissie voor deze verhuizing, het gemeentebestuur van Asten en het bestuur van de stichting katholiek onderwijs, die vijftien scholen in As ten en Someren beheert hadden na overleg besloten dat de Henricus- school voor het onderwijs moest gaan zorgen. Het team van onderwijskrachten is daarmee akkoord gegaan en de ge meente Asten nam het besluit vier extra schoollokalen te bouwen en de kosten voor extra personeel op zich te nemen. Vanuit de ouders van de leerlingen van de Henricusschool kwam een golf van protesten los resulterend ln een brief, ondertekend door ruim hon derd ouders waarin het plan werd afgekeurd en er werd gedreigd hun kinderen op andere scholen te plaat sen als de zigeunerkinderen naar de Henricusschool zouden komen. In de nacht van donderdag op vrijdag afgelopen week nam het bestuur van het katholiek onderwijs het besluit om onder druk van de ouders af te zien van de medewerking aan de plaatsing. Woordvoerder P. A. M. van Lier van het Inderhaast opgerichte ouderco mité: „De groep zou 18 procent van het leerlingenaantal gaan uitmaken en les krijgen in aparte lokalen van aparte onderwijskrachten. Van inte gratie zou dus in het geheel geen sprake zijn. Verder is eerst het besluit genomen en toen pas aan de ouders meegedeeld. Deze ouders zijn voorna melijk agrariërs en inderdaad staan zij niet te springen om contacten met de zigeuners. te dag in de geschiedenis van Asten" Volgens hem hebben de betrokkenen met teleurstelling kennis genomen van het besluit van het schoolbe stuur. „Zwichten voor intimidatie is nooit een goede zaak. Het is niet normaal als een schoolbestuur aan ouders vraagt welke leerlingen wel of niet moeten worden toegelaten", aldus de wethouder die zich afvraagt of andere scholen nu nog durven mee werken aan plaatsing. Hoe het nu verder moet weet Martens niet. Van Lier denkt aan een eigen schooltje bij het kamp en beginnen met zigeunerkinderen op gewone scholen te plaatsen voor wat betreft de kleuterschool en de eerste klas van de lagere school. „Dan vindt de inte gratie geleidelijk tóch plaats." Vragen De WD-Tweede-Kamerleden E. Nij» pels en A. Evenhuis hebben het afge lopen weekeinde vragen gesteld aan de staatssecretaris van onderwijs. Zij vragen zich onder meer af of de be slissing van het Asten schoolbestuur past ln het beleid ten aanzien van onderwijs aan minderheden en zo rt^e of de staatssecretaris dit dan wil mee delen aan het schoolbestuur en maat regelen wil nemen die binnen zijn bevoegdheden liggen. ADVERTENTIE Arjos-voorzitter Klaas de Vries van het Arbeidsongeschiktheids fonds en het Algemeen Arbeidsonge schiktheidsfonds. De bruto-lasten van het WAO-fonds stijgen van 8,7 miljard gulden ln 1979 naar Iets meer dan 9 miljard gulden 5,1 miljard naar 6,5 miljard. Het be stand van mensen, die recht hebben op een uitkering van de AAW Is se dert 1976 bijna verdrievoudigd. Het aantal WAO-ers ls blijkens de cijfers ln acht jaar praktisch verdubbeld van 237.000 in 1972 tot 461.000 in 1980. Er zijn door de ouders diverse dreige menten geuit en de vergaderingen zijn af en toe uit de hand gelopen. Daarop heb ik aan het schoolbestur en de gemeente het advies gegeven dat ze goed moesten weten welk be sluit zij zouden nemen". Wethouder J. B. A. Martens die ln het bestuur van het woonwagenschap zit en ln de begeleidingscommissie voor de zigeuners ln Asten spreekt van een „dramatische beslissing en een zwar- (KEI postsorleersysteem brengt rust èn dynamiek in uw organisatie 02510-25645* ÖVlNO ADVERTENTIE Uitgeslapen landgenoten worden opgeruimd wakker na een gegarandeerd goede nachtrust op Norma Matrassen en Boxsprings. Vraag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Rjstbus 13 5830 AA Boxmeer Matrassen Boxsprings Donsdekens Kussens „Uw dogter doet goet haar best op sgool. U kund haar meer aakgeit ge ven. De juffrouw." ADVERTENTIE „Vlak bij Irkoetsk het oudste meer ter wereld gezien, het Baikalmeer. Daarna een tocht per draagvleugelboot over de Angara gemaakt" En dal is nog maar één unieke dag van de ronduit fascinerende 22 daagse Amro Facetreis naar de Soiojet Unie. Een exclusieve rondreis langs toendra's, taiga's, steppen, stranden en steden. Heel Rusland door en natuurlijk ook een bezoek aan het Russische Staatscircus en aan het Kremlin. Prijzen vanaf f3.990, -. Exclusieve groepsreizen. Speciaal voor u door de reisspecialisten van de Amro Bank ontworpen. Facetreizen zijn vol variatie. Met een Facetreis kunt u winkelen in Siberië of saté eten in Jogyakarta. Afdalen in de Ngorongoro Crater.Trekken door de Himalaya of door adem benemende Canyons in de westelijke Verenigde Staten wandelen. Iedere Facetreis blinkt uit door zijn bijzondere karakter. Hoe apart een Facetreis is, leest u in het programma dat u bij iedere reisverkopende Amro vestiging kunt krijgen. Bij de Neckermann boekings- en informatiecentra, de KLM-tripüeks en de vestigingen van Mondial. U kunt ook informatie krijgen bij de Facetreizen Centrale. Telefoon 020 - 284747. Van een onzer verslaggeefsters -ROTTERDAM „Niet te becijferen." Dit is volgens het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam het enig juiste antwoord op de vraag of er iets te zeggen valt over de totale omvang van de schade ten gevolge van de havenstakingen. „Zoiets werkt door in de hele Nederlandse economie en valt niet exact te berekenen, maar de schade is gigantisch, dat staat vast." Nu ook de staking van de ha venslepers afgelopen is, kan het havenbedrijf van Rotter dam wel vast de globale balans gaan opmaken van de direct ln cijfers uit te drukken gevolgen van de staking voor de haven. Pas volgend jaar zal men een beter overzicht heb ben van de schade. Dan kun nen de gemiddelde cijfers over elke maand van 1979 naast elkaar worden gelegd en vergeleken. De eerste berekeningen heb ben duidelijk gemaakt dat er in totaal zo'n zevenhonderd schepen minder ln de Rotter damse haven zijn geweest ge durende de afgelopen sta- kingsweken dan onder norma le omstandigheden. Het me rendeel van die schepen ls uit geweken naar Antwerpen. „Deze haven vaart er wel bij," merkt een zegsman van het havenbedrijf op. Bekend is dat de uitgeweken schepen daar met open armen zijn ont vangen en alle mogelijke faci liteiten hebben gekregen. „De bedoeling van deze hartelijk heid ls uiteraard dat deze schepen definitief naar Ant werpen komen. Ze zijn daar om compleet ln de watten ge legd." De Rotterdamse havenwet houder Jan Riezenkamp ont hulde tijdens de staking dat een onbekend aantal schepen zich door middel van een con tract verplicht heeft voor lan gere tijd naar Antwerpen te komen en Rotterdam te mij den. „Een normale gang van zaken," noemde de wethouder dat toen. Het havenbedrijf be vestigt dat eenzelfde tactiek ook ln de Rotterdamse haven is toegepast tijdens een sta king in de haven van Ant werpen. Havengelden De enige schadepost die ln feite direct te berekenen ls, zijn de gederfde havengelden. De havengelden zijn een be langrijke bron van lnkosten voor de Rotterdamse haven. Het havenbedrijf vangt per Jaar zo'n 250 miljoen gulden aan haven- en liggelden en dat bij een totale omzet van meer dan vierhonderd miljoen gul den per Jaar. Wekelijks komt dat neer op zo n vijf miljoen aan havengelden. Gedurende de zeven stakingsweken wat dit bedreag teruggelopen tot vier miljoen per week. wat in houdt dat het havenbedrijf voor zeven tot acht miljoen gulden aan havengelden heeft gemist. Voor de vele havenbedrijven ls de schade ten gevolge van de staking niet op korte ter mijn te berekenen, te meer omdat de gevolgen vaak lange tijd blijven doorwerken. De staking bij de stadsslepers van Smit Internationale, die de havenstaking Inluidde en ook beëindigde, kost het be drijf volgens de directie „on meetbaar" veel. Met name de grote(re) zeeschepen moesten door het ontbreken van ile- pershulp uitwijken en het ls bekend, dat juist deze „reu zen" financieel het meest aan trekkelijk zijn voor de sleep diensten. Naast de financiële schade zal met name Smit Internationa le ook worden geconfronteerd met een „verziekt" werkkli maat, om de vervoersbonden FNV te citeren. Vogens de bonden zal de directie van 8mlt alle zeilen moeten bijzet ten om de sociale verhoudin gen binnen het bedrijf te her stellen. Gebeurt dat niet, dan is de kans op nieuwe conflic ten binnen de kortste tijd weer levensgroot aanwezig, menen de bonden. Zoals ge meld komt er een commissie van goede diensten, die zal toezien op het scheppen van een beter werkklimaat binnen het sleepbedrijf. De staking bij de Stadssleep- diensten, ln de stukgoedsec tor en ook die bij 8hell en Albatros staat niet op zich zelf. „Dergelijke stakingen in een stad als Rotterdam wer ken door in heel onze econo mie," zei havenwethouder Riezenkamp enkele weken ge leden. toen de staking er nog in volle hevigheid was. Wegtransport Alleen het wegtransport heeft al melding gemaakt van een „miljoenenverlies". Het natio nale en internationale trans port verwerkt jaarlijks ln het Rotterdamse havengebied on geveer zestig miljoen ton. Een „gelukkige" bijkomstigheid was nog dat de staking bij 's Een schriftelijke stemming maakte een eind aan de staking: tellen der stemmen. werelds grootste contalnerbe- drijf Europe Container Termi nus (ECT) beperkt bleef tot 24 uur. Zeventig procent van de bij dit bedrijf afgehandelde containers wordt over de weg aan- en afgevoerd. De organisatie NOB-weg transport (waarin zestig pro cent van het totale laadver mogen op de weg ls verenigd) is overspoeld met reacties van leden, die gedupeerd zijn door de staking Er waren volgens deze organisatie bedrijven die op een gegeven ogenblik vrij wel al hun vrachtwagens stil zagen staan. Ook de spoorwegen kunnen meepraten over het stagneren van de goederenstroom ln en uit de Rotterdamse haven ten tijde van de staking. De mees te binnenvaartschippers ko zen eieren voor hun geld en zijn al gauw na het uitbreken van de staking naar Antwer pen gegaan, waar genoeg te verdienen viel. Taxi's Ook taxichauffeurs zullen zich nog lang de stakingswe ken herinneren. Hun klandizie liep fors terug, omdat elk zee schip dat binnenkomt „goed" is voor heel wat ritjes, van en naar de haven. Kortom de stakingen ln Rot terdam ln de afgelopen zeven weken hebben veel gekost. Ei genlijk zijn er alleen maar ver liezers, om de Rotterdamse havenwethouder Riezenkamp nog maar eens te citeren Af gezien van de financiële strop die vele bedrijven hebben op gelopen, en de inkomstender ving voor de arbeiders, zijn ook de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers en tussen de bonden en hun le den er in veel gevallen niet beter op geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3