Van Agt moeilijk te passeren als CDA-lijsttrekker Problemen niet opgelost bij eind havenstaking Massaal verzet tegen kernenergie A Ecevit verliest Amnesty: kinderen worden vergeten euromaintenance Van der Gun deze krant let Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Opklaringen HET WEER Une Van der Gun Peugeot I PAGINA 3: iKunst in het weekeinde I België opnieuw I tegenstander Ivan Nederland Goudzwaard waarschuwt: Schriftelijke stemming beslist u etoging in Bonn trekt honderdduizend mensen Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I rouw H 37STE JAARGANG NR 10976— MAANDAG 15 OKTOBER 1979 Enige tijd regen maar later op de dag weer enkele opklaringen Middagtemperaturen omstreeks 15 graden. Tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind windkracht 4 5 tussen noord en oost. Morgen en overmorgen: Zonnige perioden en een enkele bui. Middagtemperaturen omstreeks 14 graden. Morgen zon op 7.05, onder 17.45: maan op 1.57. onder 16.14. LOSSE NUMMERS 60 CENT Maanweg 68. Starrenburglaan 47. 2516 AA Den Haag. 2241 NB Wassenaar. 070-81.46.71 01751 -1.32.14 070-67.95.95. Langesiede 4-6. 2543 VG Den Haag. I PAGINA 2: luit de kerkbladen Schoolbestuur veigert kinderen van zigeuners IPAGINA 4: Wonderen met Limburgs orkest Woede om gisteren Gekke mensen Kroetz in première IPAGINA 5: Carter zet senaat >nder druk IPAGINA 7: I Gouden jubileum Joan Remmelts Jamsterdam in zarich is I de loting verricht voor de voor- ronden van het wereldkam- I pioenschap voetbal, dat in 1982 1 in Spanje wordt gehouden. Ne- Iderland komt in deze voorron- |den uit in groep twee met als tegenstanders Frankrijk, Ier- |land, Cyprus en België, dat voor deze gelegenheden een immer terugkerende partner is. |De Belgen hoeven echter niet I te wanhopen, want uit de groep I plaatsen zich twee landen voor |de eindronden. Dit weekeinde was er ruimte gereserveerd voor het beker- voetbal. Geen verrassende uit- slagen of het moet de uitscha- keling van NAC zijn tegen FC J Amsterdam. Goede berichten voor de fans van Jan Timman. De Neder landse grootmeester behaalde tijdens het interzone-toernool in Rio de Janeiro anderhalve punt uit twee afgebroken par tijen, waardoor er weer wat uit zicht ls gekomen op een plaats je bij de eerste drie. JSWIJK De inschrijfgelden or rijexamens worden zaterdag 20 tober verhoogd. Het volledig exa- en categorie BE (personenauto's) lat de aspirant-rijbewijshouder 50 gulden kosten. Voor het prakti- ie herexamen categorie BE is het schrijfgeld vastgesteld op 57,75 iden. lor het volledig examen categorie (motorfietsen) en CE/DE (vracht- to's en autobussen) komt de prijs 57,75 gulden, voor het praktisch rexamen op 35,75 gulden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-voorman prof. B. Goud zwaard heeft het CDA gewaarschuwd dat het moei lijk zal zijn premier Van Agt voor het CDA-lijsttrek- kerschap bij de komende Tweede Kamer-verkiezin gen te passeren indien zijn kabinet de rit onge stoord uitzit. Een blusboot in de haven demonstreert dnidelijk dat de staking ten einde is. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Rotterdamse havensleepdienst functioneert weer normaal. Na een staking van ruim zeven weken hebben de bemanningen van de dertig boten van het sleepbedrijf Smit Internationale dit weekeinde het werk hervat. Goudzwaard zei dit zaterdag in het VARA-programma In de Roole Haan. Goudzwaard zelf zal naar alle waar schijnlijkheid voor de AR op de CDA- kandldatenlljst komen. „Ik overweeg serieus ln de politiek te gaan vooral omdat veel van mijn oude AR-vrien- den verdwenen zijn, en dat is voor het krak ter van het CDA bedenkelijk. Goudzwaard wilde desgevraagd niet uitsluiten dat hij zich nog eens voor het premierschap zou opwerpen, maar hij noemde dit wel bijzonder voorbarig. Als CDA-lijsttrekker noemde hij het meest voor de hand liggend de huidi ge CDA-fractieleider in de Tweede Kamer Lubbers. Een mogelijke oor zaak voor een vroegtijdig vertrek van het kabinet-Van Agt noemde Goud-, zwaard de eventuele invoering van nieuwe kernwapens ln Nederland waarover de NAVO ln december gaat beslissen. Goudzwaard ontkende deze zaak te zien als een stok om de hond te slaan. Maar. zo zei hij, er kunnen zaken in het kabinetsbeleid zelf zijn op grond waarvan Je zegt: „Nu moet het kabi net moar naar huis". Hij sloot niet geheel uit dat Van Agt bij de komen de verkiezingscampagne weer lijst trekker zou worden, maar dan moet vast komen te staan dat Van Agt bereid is met de PvdA contact op te nemen over nieuwe regeringssamen werking. Volgens Goudzwaard moet het CDA het eerst met de pvdA tot regeringssamenwerking zien te ko men omdat deze coalitie een veel groter maatschappelijk draagvlak zal Goudzwaard terug in politiek opleveren voor de oplossing van aller lei grote problemen. BIJ zo'n PvdA-CDA regeringssamen werking zou Goudzwaard overigens ook D'66 en de PPR willen betrekken. „De PPR heeft als pluspunt dat zij als eerste partij heeft geprotesteerd tegen het geloof in de voortdurende economische groei. Het kan best las tig zijn de PPR bij een nieuw kabinet te betrekken omdat de PPR uitge sproken opvattingen heeft over de kernbewapening, maar ik sluit niet uit dat het CDA uiteindelijk op dit punt nog eens tussen de PvdA en de PPR terecht komt. aldus prof Goud zwaard. i Vervolg op pagina 5 Dit gebeurde nadat de uitslag van een schriftelijke stemming had aan getoond dat 462 slepers weer aan de slag wilden op basis van een tussen Smit en de gemeente Rotterdam be reikt akkoord. Tegen dit akkoord hebben zich 148 slepers uitgesproken. In totaal waren er 636 stembriefjes verstuurd. Het feit dat nog 148 mensen bereid waren door te staken, maakt volgens de vervoersbonden FNV duidelijk dat de problemen bij Smit niet opgelost zijn met het aflopen van de staking. Volgens vooreitter Jan Schroër van de vervoersbonden zal een commissie van goede diensten erop moeten toe zien dat er een goed personeelsbeleid wordt gevoerd door Smit. „Alleen dan is het mogelijk dat de verhoudin gen binnen het sleepbedrijf worden hersteld", aldus Schroër. De havensleepstaking heeft volgens Schroër niet tot materiële resultaten geleid. Zonder een staking zou de door Smit toegezegde loonsverhoging van 28,50 bruto per week per 1 janu ari 1980 er ook wel zijn gekomen, meent Schroër. De slepers krijgen, nu ze weer aan het werk zijn gegaan, duizend gulden net to in het handje. Dat bedrag in totaal circa een miljoen gulden wordt voorgeschoten door het ge meentelijk havenbedrijf van Rotter dam. Wie uiteindelijk het geld op tafel moet brengen, is niet bekend. Er is daarover druk gespeculeerd het afgelopen weekeinde, maar zowel de directie van Smit, het gemeentelijk havenbedrijf, de gemeente Rotter dam als de Rotterdamse havenwerk- gevers ontkennen dat zij mee zullen betalen. De directie van Smit heeft verklaard opgelucht te zijn over de afloop van ADVERTENTIE Internationale vakbeurzen voor oppervlaktetechnieken van materialen en voor technische- en onderhouds- diensten hJz&WÊ li 16 lm 19 oktober Geopend van 10-17 uur amsterdam rai de staking, maar volgens haar had de schriftelijke stemming al veel eerder moeten zijn gehouden. De directie heeft altijd verklaard dat de meerder heid van de slepers werkwillig was. Om moeilijkheden te voorkomen tus sen ex-stakers en ex-werkwilligen zijn de zeven met werkwilligen be mande sleepboten tot vanochtend in het Botlek-gebied blijven liggen. Met ingang van vandaag zullen belde groepen weer met elkaar worden ge confronteerd. De stakingsleiders hebben hun colle ga's opgeroepen „de handen in de zakken" te houden om te voorkomen dat er zich de komende dagen ge welddadigheden voordoen. Volgens stakingsleider Cor van der Zande heeft de directie toegezegd dat geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen tegen stakers. De vervoersbonden FNV hebben voor woensdag en donderdag vergaderin gen uitgeschreven voor hun leden bij Smit Internationale om te praten over de CAO-1980. De ex-stakers zeg gen nieuwsgierig te zijn naar de op stelling van de bonden, die zoals be kend akkoord zijn gegaan met het voorstel van Smit om de geëiste 28,50 per 1 januari 1980 uit te beta len en niet per 1 Juli 1979, zoals de slepers eisten. LONDEN (AP, Reuter) Honderden kinderen verspreid over de hele wereld zijn de laatste drie jaar op grond van de overtuiging van hun ouders gevangen gezet, gemarteld of vermoord, zo schrijft Amnesty International in het rapport „Kinderen", dat gisteren ls verschenen. „Dit is een van de gruwelijkste rapporten die we tot dusver hebben uitge bracht," aldus de organisatie. ANKARA (AFP, AP) De Turkse gerechtigheidspartij heeft vannacht het ontslag geëist van premier Bulent Ecevit en zijn sociaal-demo cratische regering. De belan- rijkste oppositiepartij stelde deze eis nadat zij alle vijf ze tels had veroverd die bij een tussentijdse verkiezing voor het Lagerhuis op het spel stonden. In het Lagerhuis beschikt de opposi tie nu over 227 van de 450 zetels, voldoende om de 21 maanden oude regering van Ecevit ten val te bren gen. Het ls echter de vraag of Soelei- man Demirel, de leider van de Ge rechtigheidspartij, de oppositie ver enigd kan houden als zij tot regeren moet overgaan. Enkele uren na het sluiten van de stembussen gaf een woordvoerder van Ecevits Republikeinse Volkspar tij de nederlaag toe. Over aanblijven of aftreden van de huidige regering zweeg hij. Ook bij verkiezingen voor de senaat, waar gestemd werd over 51 van de 150 gekozen leden, lag de Gerechtig heidspartij vannacht flink voor. In het rapport geeft Amnesty details van de zaken van 35 kinderen ln 21 landen. Daaraan wordt toegevoegd dat er honderden andere gevallen be kend zijn. „Nu we zorgvuldig de bestaande In formatie hebben onderzocht over kin deren in gevangenschap en over Jon geren die afhankelijk zijn van politie ke gevangenen, zijn wij diep geschokt door de mate waarin kinderen wreed heden worden aangedaan." Amnesty wijst erop dat in dit Jaar van het Kind vrijwel geen aandacht is be steed aan de verantwoordelijkheid van overheden voor hun jonge onder danen. Tussen december 1977 en februari 1978, aldus Amnesty, zijn er in Ethio pië vijfduizend jonge mensen ver moord. Begin dit jaar stierven in het Centraal Afrikaanse Keizerrijk van Bokassa, vijftig tot honderd stu denten. Een van de met name genoemde ge vallen betreft een Chileens kind van drie. Dc moeder vertelde Amnesty na haar vlucht: „Ze kleedden mijn doch tertje uit en sloegen haar met een leren riem. Ze stopten haar in een bak met IJswater tot ze bijna verdronk. Ze dreigden haar te verkrachten en ran selden haar weer De voor haar ogen uitgevoerde mishandeling moest haar ertoe brengen te vertellen waar haar gezochte man zich bevond. DNN (DPA, Reuter, AP, AFP) Zo'n honderdduizend genstanders van het gebruik van kernenergie hebben giste- een protestmars gehouden door het centrum van de estduitse hoofdstad Bonn. Het was de grootste anti-keme- rgiebetoging die ooit in de Bondsrepubliek is gehouden. Boetseersct (A) Boetscerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje Wordt zonder oven ovenhard. alle delen van het land en ook uit dere Westeuropese landen waren betogers samen gekomen in een not park bij de universiteit van inn om te eisen dat alle kerncentra- in West-Duitsland zouden worden Igelegd en zou worden overgaan het gebruik en de ontwikkeling milieuvriendelijke energie. De monstratie was georganiseerd door t Westduitse verbond van actieco- tés, de zogenaamde groene partij vrouwenorganisaties, verschelde- linkse groeperingen en de jonge cialisten. De demonstratie verliep itig en er deden zich geen inciden- I voor. betogers droegen leuzen mee als toomprogram, daar sterven men- J an" en ze juichten Kathy Mac- ughin van het actiecomité van ver- truste burgers van Harrlsburg toe sprak over de angst door het geluk met de centrale van Three Island bij de stad. Ook vak- ndsleiders kregen veel applaus zij verklaarden dat door gebruik i» alternatieve technologie duizen- n nieuwe arbeidsplaatsen kunnen *den geschapen. Verscheidene ekers zeiden dat de regeringen van westerse landen paniek zaaien on- de bevolking door voortdurend te meren op het dreigende energiete- «t. Ook in de Sowjet-Unle begint nu de discussie op gang te komen over de problemen, die het gebruik van kern energie met zich mee brengt. Twee geleerden stellen in het laatste num mer van het blad Kommunist dat kerncentrales te veel akkerland en watergebied in beslag hebben geno men, dat nucleair afval moeilijk ls op te slaan en dat er het gevaar dreigt van lekkende centrales. Desondanks, zo stellen NikolaJ Dollesjal en Joeri Korjakin, kan de Sowjet-Unie niet zonder atoomkracht. De toon van het artikel staat echter in scherp contrast met de officiële berichtgeving, die betogingen tegen kernenergie afdoet als een truc van de oliemaatschappijen om hun be drijven veilig te stellen. In de Sowjet- Unle waar de beslissingen op hoog niveau worden genomen ls geen pu blieke discussie over de voordelen en de gevaren van kernenergie en be richten over ongelukken of bijwerkin gen worden uit de media gehouden. Westerse wetenschappelijke kringen in Moskou hebben zich dan ook zeer verbaasd over de toegestane kriti sche toon in het artikel in Kommu nist. De meerderheid van de Zweedse be volking is voor het gebruik van kerne nergie. aldus laat een opiniepeiling van het liberale dagblad Dagens Ny- heter zien. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermolicf. Als onderlegger of ViMir de sier. Schnoevedraaierset (B) Grolc. kleine en kruiskopschroeve- druaier in eén. Handgreepje met omslagmcehanick. voor extra gemak. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:-Ü Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naani: Uw adres: Postcode en plaats: _Giro: _Tel, Een beeld van de enorme mensenmassa, die in Bonn demonstreerde. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkonisikortingvan f7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.10(H) PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginldrmalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1