KreymborgZ Ontzwaveling rook maakt stroom duurder Overtoom gezien,op TV? Kema vreest uitstoot zwaveldioxyde Gedwongen ontslag mag niet bij Standard Electric Crematie bij een op de drie overledenen Volgend jaar begint tweede school voor de journalistiek FAMILIEBERICHTEN PTT geld en goede raad Gratis ekstra katalogus ...hier is de bon 3°°°° MAANDAG 15 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET P 14 f ARNHEM De ontzwaveling van rookgas zal de produktle- kosten van elektriciteit in ons land met vijftien tot twintig procent duurder maken. Tot deze slotsom zijn de specialisten van de Kema en van de Neom (Nederlandse Energle-Ontwlk- kelings Maatschappij) gekomen na een reis naar Japan en Amerika. Het ontzwavelen van rookgas Is noodzakelijk, om luchtverontreini ging door zwaveldioxyde tegen te gaan. Minister Ginjaar (Milieuhygië ne) presenteerde vorige week een zwaveldioxyde-kaderbeletdsplan. Volgens dit plan mogen de Neder landse elektriciteitscentrales en -fa brieken tegen 1985 te zamen maxi-, maal vijfhonderdduizend ton zwavel dioxyde per jaar uitstoten. De Kema meent echter, dat de komende Jaren veel meer SO-2 de lucht ln zal worden geblazen. Extra Luchtverontreiniging door zwavel dioxyde was de afgelopen Jaren voor de elektriciteitscentrales nauwelijks een probleem, omdat werd gestookt met het zwavelloze aardgas. De over gang naar olie en kolen verandert de zaak. De deskundigen van Kema en Neom waarschuwen, dat voor rookgasont zwaveling extra energie nodig is. Voor de Nederlandse elektriciteits centrales moet rekening worden ge houden met een extra energiever bruik van circa vijf procent van de totale energieproduktle van de cen trales. Rookgasontzwavelings-lnstallatles kunnen de luchtverontreiniging be perken; zij produceren wél behoorlij ke hoeveelheden vast en vloeibaar zwavelhoudend afval. Voor een aan tal van deze afvalprodukten is in principe een bruikbare toepassing mogelijk ln de bouw- en kunstmestin dustrie of ln de landbouw. De moei lijkheid is dan wel, aldus de Kema- deskundigen, dat de elektriciteitspro ducenten chemische produkten moe ten gaan verkopen. De hoeveelheden vast en vloeibaar AMSTERDAM Er mogen bij Stan dard Electric ln Den Haag geen ge dwongen ontslagen vallen. Bij iedere reorganisatie bij deze dochter van het Amerikaanse concern ITT dient be houd van gelijkwaardig werk voorop te staan. Deze reactie komt van de kadergroep van de Industriebond FNV bij Stan dard Electric, na bestudering van het vijfde werkgelegenheldsrapport van het bedrijf in vier jaar. Opgemerkt wordt dat de plaatsen van de uitzend krachten vrijgemaakt zouden moe ten worden voor mensen, van wie het bedrijf zegt dat hun functie komt te vervallen. De Industriebond FNV is van me ning. dat er wat moet gebeuren en tekent hierbij aan „winst" geen vies woord te vinden. In een uitvoerig rapport verwerpt de werkgroep van vakbondslleden echter de nieuwste plannen van Standard Electric en draagt alternatieven aan. Bij de vestiging ln Den Haag zullen, volgens de directie. In 1980 170 banen verdwijnen. In de nota werkgelegen heid '80. die zij de Industriebond ln augustus deed toekomen, zegt de di rectie dat. Indien er geen maatregelen worden genomen, het bedrijf ln de komende Jaren een verlies zal lijden van ongeveer vijf miljoen gulden. Verder staat in de nota onder meer dat verwacht wordt dat op basis van natuurlijk verloop gedwongen ontsla gen ln de produktie- en installatieaf delingen kunnen worden voorkomen. In die afdelingen moeten 100 arbeids plaatsen verdwijnen. Er werken zo'n 650 man bij Standard. afval worden geraamd op enige hon derdduizenden tonnen per Jaar. Rookgasontzwavelings-lnstallaties leveren verder een constante afval waterstroom. die niet rechtstreeks op het oppervlaktewater kan worden geloosd. UTRECHT (ANP) De belangstel ling voor cremeren neemt ln ons land nog steeds toe. Op het ogenblik wordt 34 procent van alle overledenen ln Nederland gecremeerd, tegen nog geen vier procent in 1959. Dit werd zaterdag geconstateerd op de algemene vergadering van de Ver eniging voor Crematie (AWL), die ln december zestig jaar bestaat. Het aantal leden van de vereniging ls gestegen van 536 (één Jaar na de oprichting) tot meer dan 300.000 nu. Nederland telt op het ogenblik negen tien crematoria. Als begin volgend Jaar ln Heerlen het twintigste wordt geopend, zijn er geen Nederlandse provincies meer zonder crematorium. Er bestaan nog plannen voor nieuwe crematoria in Zwolle. Den Bosch, Nij megen en Amstelveen. Om het personeel van crematoria en begraafplaatsen op zaterdag vrij te kunnen geven, zullen uitvaartonder nemers en crematie-organisaties zich, volgens de voorzitter van de AWL, de heer F. A. Wolbeek, tot het minis terie van binnenlandse zaken wenden met het verzoek de bepaling dat ie mand uiterlijk op de vijfde dag na zijn overlijden moet worden begra ven of gecremeerd, onder de zoge naamde termijnwet te brengen. Dan zou het namelijk mogelijk wor den de begrafenis of de crematie uit te stellen tot maandag als de vijfde dag op een zaterdag valt. Gezien de huidige outillage van rouwkamers e.d. is dit uitstel best mogelijk, vol gens de AWL DEN HAAG Volgend cursusjaar kan in Tilburg een nieuwe school voor de journalistiek beginnen. Staatssecretaris De Jong van onder wijs heeft de Katholieke Leergangen ln Tilburg toestemming gegeven om ln augustus volgend jaar zo'n oplei ding te beginnen. Het Jaar daarop, ln de cursus '81-'82, kan begonnen wor den met een protestants-christelijke opleiding ln Kampen of Zwolle. De sinds 1967 bestaande school voor de journalistiek ln Utrecht heeft al tijd gepleit voor het oprichten van een tweede school op niet-confessio- ne.e basis. Jan de Vos. lid van het directorium van de Utrechtse school, vreest dat met twee nieuwe opleidin gen er over een aantal Jaren teveel aankomende journalisten zullen zijn. Verder voorziet hij moeilijkheden bij het krijgen van voldoende stage plaatsen. Als argument om een tweede en een derde opleiding te beginnen voeren de initiatiefnemers ln Kampen, Zwol le en Tilburg aan dat de school voor de journalistiek niet aan de vraag naar journalisten kan voldoen. Ook moet de school ln Utrecht wegens plaatsgebrek leder Jaar veel aanko mende studenten afwijzen. De initia tiefnemers zagen verder een duidelij ke behoefte naar een school op le vensbeschouwelijke basis. kunnen van maandag tol en met vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur „Veilig in Jezus armen" Met grote droefheid geven wij u kennis dat van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder en oma Maartje Cornelia Dorst weduwe van Johannes Jacobus Rhijnsburger op de leeftijd van 85 jaar. Sassenheim: J. C. Rhijnsburger C. E. Rhijnsburger-Groeneveld Toronto (Canada): C. J. Rhijnsburger L. Rhijnsburger-Kuntz en kleinkinderen Sassenheim. 14 oktober 1979 Huize „De Schutse" Parklaan 58a Cerr.-adres: Hoofdstraat 285 2171 BE Sassenheim. De rouwdienst is bepaald op woensdag 17 oktober 1979 om 15.00 uur in Huize „De Schut se". waarna de de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben op de begraafplaats van de Nederlandse Hervormde Kerk te Sassenheim plm. 16.00 uur. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 16 okto ber 1979 in Huize „De Schutse" van 19.30-20.30 KENNISGEVING Bestemmingsplan „Haven en Recreatiegebied West". De Burgemeester van Am sterdam. Gelet op het bepaalde in art. 28. lid 6. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening; Brengt ter openbare kennis: dat met ingang van 16 okto ber 1979 gedurende één maand ter Gemeentesecreta rie van Amsterdam, afdeling Ruimtelijke Ordening, Grondzaken en Openbare Werken, kamer 142, voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 18 september 1979, afd. 1, no. 25. waarbij gedeeltelijk goedkeuring is gehecht aan het mede ter inzage gelegde, bij besluit van de Raad der Gemeente Amsterdam van 21 juni 1978, no. 676. vastgestel de bestemmingsplan Haven en Recreatiegebied West. voor het gebied, ongeveer be grensd door in het westen de grens met de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwou- de en de gemeente Haarlem mermeer (Zijkanaal F. Ring vaart), in het zuiden/zuidoos ten de Ringvaart, de Wijsent- kade. de Lutkemeerweg (ge deeltelijk), de Osdorperweg (gedeeltelijk), de bestemming DD. de Ookmeerweg. in het oosten Geuzenveld (langs de westelijke zijde), de Haarlem merweg, de Coentunneltra- verse en de spoorlijn Amster dam-Zaandam, in het noor den de Hembrug en het Noordzeekanaal; dat vorengenoemd besluit van Gedeputeerde Staten, alsmede het bestemmings plan, gedurende meerbedoel- de termijn eveneens ter inza ge zal liggen in het Informa tiecentrum van de sector Stadsontwikkeling van de Dienst der Publieke Werken, Keizersgracht 440, dat is geo pend van dinsdag- tot en met vrijdagmiddag van 12.30 uur tot 16.30 uur en op de donder dagavonden van 18.00 tot 21.00 uur; dat zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de Gemeen teraad als tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gewend, gedurende bovenvermelde termijn van terinzagelegging beroep kun nen instellen bij Hare Majes teit de Koningin; dat gelijke bevoegdheid toe komt aan degenen, die bij Ge deputeerde Staten voor noemd tijdig bezwaren heb ben ingediend tegen de wijzi gingen, die bij de vaststelling van het bestemmingsplan in het ontwerp zijn aange bracht, en aan hen, die be zwaren hebben tegen de ge deeltelijke onthouding van goedkeuring aan het bestem mingsplan door Gedeputeer de Staten van Noord-Hol land; dat de beroepschriften moe ten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en in dien mogelijk in tweevoud moeten worden ingediend bij de Afdeling voor de Geschil len van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Amsterdam, 15 oktober 1979 De Burgemeester voor noemd. W. Polak. KENNISGEVING De Burgemeester van Am sterdam brengt ter algemene kennis; dat door de Gemeen telijke Woningdienst een bouwplan is ingediend tot het oprichten van 41 woningen aan de Sumatrastraat, Am- bonstraat en Ambonplein; dat de bij raadsbesluit vast gestelde voor- en achtergevel rooilijnen worden overschre den; dat voor het gebied „In dische Buurt", waarin het on derhavige perceel zich be vindt, op 27 april 1977 een voorbereidingsbesluit is ge nomen, welke op 15 maart 1979 verlengd is; dat Burge meester en Wethouders voor nemens zijn, gelet op het be paalde in art. 50 lid 8 van de Woningwet en art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, de ge vraagde bouwvergunning te verlenen; dat in verband hier mede de bouwtekeningen van het onderhavige bouwplan voor een ieder ter inzage zul len liggen van 15 oktober 1979 tot 15 november 1979, ten stadhuize kamer 318, op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur, alsmede op de gemeente lijke voorpost Indische buurt, Borneostraat 5 A, op maan dag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur; dat gedu rende bovengenoemde ter mijn bezwaren schriftelijk en gemotiveerd bij het Gemeen tebestuur kunnen worden in gediend. Amsterdam, 15 oktober 1979. De Burgemeester van Am sterdam, W. Polak. Officiële publikatie van het Staatsbedrijf der PTT Ingaande 1 april 1980 wordt het vermelden van de postcode verplicht zowel in het adres van de geadres seerde als in dat van de afzender om de post te kun nen verzenden tegen partijentarieven. Voor antwoordstukken geldt de verplichting tot het ver melden van de postcode in het adres van de geadres seerde. alleen voorzover het gaat om een voorbedrukt adres. Bij ongeadresseerd te verspreiden stukken is er uiter aard alleen een verplichting tot vermelding van de post code m het adres van da afzandar. Met leedwezen geven wij kennis dat op dins dag 9 oktober jl. is overleden de heer .A. G. Dake in de leeftijd van 92 jaar, oprichter Stichting Vredesopbouw. In een tijd dat het ongebruikelijk was heeft hij het begrip vredesopbouw gestalte gegeven. Een andere mentaliteit waarmee gewerkt wordt aan een betere toekomst was zijn doel stelling. Met geloof, visie en volharding heeft hij het werk opgebouwd. Wij blijven hem dankbaar. Namens bestuur en staf van Vredesopbouw N. van Oosterzee, voorzitter G. Zoon. secretaris Utrecht, 12 oktober 1979 VOOR IEDEREEN DE JUISTE SPAARVORM Want tijdens de spaarweek liggen er bij de Rabobank weer leuke attenties klaar voor bestaande én nieuwe spaarders, voor groot en klein, -y- Ook de traditionele kalender ontbreekt weer niet. v De Rabobank heeft voor iedereen de juiste spaarvorm.<$>Ook voor de jeugd, zoals het RABOBANK KINDERSPAARPLAN (van 0 t/m 10 jaar), GRIJP-5 (van 11 t/m 14 jaar) en DE ZILVERVLOOT (van 15 t/m 20 jaar). Kom daarom sparen bij de Rabobank en profiteer van de feestelijke Spaarweekvoordelen! EXTRA VOOR DE JEUGD (van 6 t/m 16 jaar) Haal het wedstrijdformulier voor de INTERNATIONALE JEUGDPRIJSVRAAG.' Er zijn schitterende prijzen te winnen. Overtoom, da's hèt centrale magazijn van Nederland voor bedrijven, instellingen en overheid. Met 30.000 artikelen in voorraad. Via de katalogus besteld, ogenblikkelijk tegen scherpe prijzen geleverd. Geen katalogus voorhanden? Bel. of stuur dan de bon op. 030-784641 (19 lijnen). 'ntc«natk>«aa>.ncocrlanosvocnooloc» ruim 400 pagina dik. meer dan —(BON) artikelen. Gratis voor bedriiven. V particulieren f 12.50 (Postgiro 433540) Aard van het bedrijf

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 16