urkije op de rand an kabinetscrisis Zwarte Zuidaf rikaanse vakbond wint geschil zcc Armeniërs vormen een tragische minderheid weinig aandacht ior vluchtelingen Hoorn van Afrika Bootvluchtelingen uit Vietnam. «1 issentijdse verkiezingen voor vijf zetels Nieuwe stroom vluchtelingen naar Thailand Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, t.n.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Fidel Castro krijgt ovatie na rede in VN Moskou hekelt actie Amnesty f^anese burgeroorlog brengt bevolkingsgroep in de knel 1 ibdag 13 oktober 1979 BUFTENLAND trouw/kwartet 7 X ■JaRA (Reuter, AP, AFP) Een klein aantal Turkse kiezers beslist morgen over het lot de sociaal-democratische regering van premier Bulent Ecevit. Het gaat om tussentijdse iezingen voor vijf zetels in het Turkse Lagerhuis die vacant zijn geworden door het lijden van evenveel parlementariërs. itie en regeringspartijen in het ïnt. dat 450 zetels telt, houden vrijwel in evenwicht. De oppo- ,'le gerechtigheidspartij van beschikt momenteel over 224 i tegen 221 voor de regeringspar- de vijf zetels die op het spel behoren er drie aan de opposl- twee tot de regeringspartij. Het district bij de verkiezingen is waar regering en oppositie in evenwicht houden. Zou de van Demirel dit district in de wacht slepen, dan is het lot van de regering Ecevit bezegeld. De Gerech tigheidspartij heeft dan nog maar één loslopende parlementariër nodig om aan de helft plus één van het aantal stemmen te komen in het parlement. Dergelijke overlooppartijen zijn in het Turkse parlement schering en inslag. Duister Als Ecevit valt, dan is de politieke leen onzer verslaggevers pPHOL Afrikaanse vertegenwoordigers bij de Verenlg- gties klagen er de laatste tijd over dat het vluchtelingen- nissariaat van de VN en ook de internationale pers te veel acht aan Zuid-Oost-Azië besteden. Omdat iedereen de i vol heeft over de „bootvluchtelingen" vallen de groeien- Iroblemen in de Hoorn van Afrika nauwelijks op. toekomst van Turkije een duistere zaak. De oppositie, die wordt gedomi neerd door de Gerechtigheidspartij, heeft tot dusver samengewerkt met de uiterst rechtse Nationale Bewe ging van kolonel Alpaslan en de isla mitische Nationale Heilspartij van Erbakan, maar of Demirel deze twee clubs ook in een eventuele regering wil hebben, is onduidelijk. Toen hij dat in 1975 wel deed. was dat nietzo'n succes. Aan de andere kant zou ook de huidige premier Ecevit overwegen met de Nationale Heilspartij te gaan samenwerken om zijn positie te schragen. Behalve over de vacante zetels in het Lagerhuis, vinden er morgen even eens verkiezingen plaats voor een deel van de Senaat. Hier staat pre mier Ecevit er echter zo goed voor, dat hij weinig heeft te vrezen van een eventuele verschuiving. Bovendien heeft de Senaat maar een indirecte invloed op het politieke leven van Turkse regeringen. Geweld ibied, dat bestaat uit Ethiopië, '16, Soedan en Djiboeti, wordt ïnteel belast door de aanwezig- fan ruim een miljoen „ontheem- een triest gevolg van de oor- atie ter plaatse. De Ethio- en Somaliërs betwisten elkaar )gaden-gebied. De Ethiopiërs n bij hun strijd door CXiba en de t-Unie militair gesteund. Er is inflict om de vroegere Italiaanse ie Eritrea, die ooit door Addis a werd geannexeerd, maar daar- afhankelijk verklaard door een dingsbeweging, die zelf ook verdeeld is in elkaar bestrijden- inten. ids vele jaren stromen duizen- luchtelingen Soedan en Somalië n. Vooral het laatste land heeft jelopen maanden grote aantal- t de Ogaden moeten opvangen lgens opgaven van de stichting en in Nood, de Nederlandse af- van de katholieke hulporgani- Caritas, zouden zich thans in ittjlië zo'n driehonderdduizend r°l telingen bevinden. Deze men- Uto jn ondergebracht in 22 kampen, !rk ernstig gebrek heerst aan medi- 'b^org, onderwijs, kleding, tenten ttele andere levensbehoeften. 98 etgering heeft vorige maand de lan toestand afgekondigd, want het ze is zelf straatarm en kan de g ^telingen eigenlijk niet eens voe- renDe voorraden voor 1980 zijn nu i V ngesproken. Ook Soedan staat tegenover de problemen Ie ruim cjriehonderdenvijftigdui- zend vluchtelingen uit Eritrea en de Ethiopische provincie Tigre. Opvallend is dat zeker de helft van de „ontheemden" uit kinderen bestaat. De woordvoerder van Mensen in Nood, Ignaas Brekelmans, wijst erop dat in sommige kampen, zoals Ali Sabieh in Djiboeti, kinderen met minder dan 85% van de bevolking uitmaken. Omdat het totaal aantal geregistreerde vluchtelingen in de Hoorn zevenhonderdduizend be draagt. betekent dit dat driehonderd vijftigduizend jongens en meisjes slecht gevoed, erbarmelijk gehuis vest en zonder enig onderwijs op groeien. Het onderwijsprobleem wordt door de autoriteiten van de drie gastlanden als het belangrijkste en dringendste beschouwd. Volgende maand starten Somalië, Soedan en Djiboeti in samenwerking met Mensen in Nood een grote cam pagne voor schoolvoorzieningen ten behoeve van de ontheemde kinderen. In het kader daarvan zal een team van de KRO voor de rubriek Brand punt een film in de Hoorn opnemen. Maar het is de bedoeling dat ook de rest van de wereld kennis neemt van een vluchtelingenprobleem, dat zeker niet minder ernstig is dan het Zuid- oostaziatische. Daarbij komt dat de gastlanden van hun kant wel degelijk proberen de vluchtelingen sociaal en economisch te integreren. De campagne is gepaard gegaan met veel geweld. Een kandidaat van de Gerechtigheidspartij heeft zijn cam pagne inmiddels met de dood moeten bekopen. De regering heeft het leger in staat van paraatheid gebracht om eventuele gewelddadigheden de kop te kunnen indrukken. Het politieke terrorisme, dat sedert Januari van het vorig jaar aan meer dan 2000 mensen het leven heeft gekost, en de ernstige economische crisis waarin het land verkeert, zijn de voornaamste strijd punten. Oppositie en regering geven elkaar de schuld van de wantoestan den in het land. Ecevit meent dat hij de situatie geërfd heeft van zijn voor ganger. oppositieleider Demirel. ter wijl deze in omgekeerde richting wijst. Een militaire rechtbank in Ankara heeft gisteren drie rechtse terroristen ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de moord op linkse tegen standers. Een vierde kreeg tien Jaar gevangenisstraf. De moordaanslag vond plaats in oktober van het vorig jaar. Toen het vonnis was uitgespro ken riepen de veroordeelden uit: „Niets kan de idealistische Jeugd te genhouden." BANGKOK (AFP, Reuter) Een nieuwe stroom Cambodjanen is naar Thailand gevlucht. De door honger en ziekten gekwelde vluchtelingen zijn verdreven uit het gebied Phom Malal, dat wordt aangevallen door Vietnamgezinde troepen. In deze streek bevinden zich veel militairen van de verdreven Cambodjaanse lei der Pol Pot. Het merendeel van de vluchtelingen bestaat uit vrouwen en kinderen. De regering in de Cambodjaanse hoofdstad Phom Penh is een groot scheepse aanval begonnen op de mili tairen van Pol Pot. Volgens léiders van de Rode Khmer zijn meer dan 550 mensen gisteren de grens naar Thailand overgegaan. In Parijs is bekend gemaakt dat in Cambodja een nieuw leger wordt ge vormd om zowel de Rode Khmer als het Vietnamese leger te bestrijden. Twee voormalige eerste ministers van Cambodja hebben de leiding van deze nieuwe partij met de naam Na tionale Front voor de bevrijding van, het Khmer-volk. De NFLKP heeft zich ten doel gesteld de „onafhanke lijkheid en neutraliteit van Cambod ja te herstellen." Langs de grens met Thailand is een grote hulpactie op touw gezet. Elf gebouwtjes zijn ingericht om 250 ton voedsel te verdelen onder de uitge hongerde Cambodjanen. Op de foto: Twee Cambodjaanse kinderen kloppen op de rug van hun dode moeder, die is bezwe ken tijdens de zware vlucht naar Thailand. Vele vluchtelingen komen om door honger of ziekten. door Hennie Serfontein JOHANNESABURG De Nederlandse maatschappij Dura in Zuid-Afrika heeft 42 leden van een zwarte vakbond ongeveer 41.000 gulden plus rente terug moeten betalen.De maatschappij die al gedurende twee jaar een geschil voor het hof heeft lopen met de arbeiders moet ook de kosten die de arbeiders gemaakt hebben betalen. De algemene vakbond van de arbeiders in de westelijke provincie noemde de actie van de arbeiders een „klinkende overwinning". BEIROET (DPA) Een deel van de Syrische strijdmacht in Libanon is op weg naar huis. Arabische diplomaten in Beiroet spraken van een nieuwe Syrische strategie: terugtrekking van een groot deel van de 24.000 man tellende strijdmacht uit Libanon en hergroepering van de rest op enkele strategische punten. De maatregel zou vooral om reden van binnenlandse politiek genomen zijn: De Syrische regering wil voorko men. dat de conflicten tussen religi euze groeperingen, die ook" in het le ger zijn doorgedrongen, in Libanon in de openbaar treden. Dura Construction. een dochter van de Nederlandse multinational Dura International BV, is betrokken ge raakt bij een uitgebreid conflict met zijn arbeiders en de vertegenwoordi gers van hun vakbonden. De overgro te meerderheid van de arbeiders zijn lid van de niet geregistreerde onaf hankelijke algemene vakbond van de westelijke provincie. Volgens de vakbond en de arbeiders hebben er sedert 1977 een serie grote conflicten plaatsgehad. Een groot deel van de werknemers van Dura deed mee aan een grote staking in 1977 en daarna werd het bedrijf be- schuldgd van een oneerlijk beleid en van het zonder reden ontslaan van werknemers. ADVERTENTIE Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. Het conflict bij Dura werd voor het hof gebracht. De zaak zou worden gehoord op 23 oktober in het opperste gere chtshof in Kaapstad. Veertig ar beiders eisten collectief een bedrag van ongeveer 33.000 gulden (800 gul den per arbeider). Thuislanden De zaak van de arbeiders, die alle afkomstig zijn uit het thuisland Transkei, gaat terug naar augustus 1977, toen zij uit drie districten in Transkei werden weggehaald. Hen was een loon beloofd van ongeveer 2.10 gulden per uur. Zij werden over gebracht naar een bouwwerk buiten Kaapstad in Atlantis. Hier kregen ze een bedrag van ongeveer 1.5 gulden per uur. Zij dienden onmiddellijk een protest in bij de leiding van het be drijf en vroegen hulp van hun vakbond. De arbeiders en de vakbonden hiel den een bespreking met leden van de Dura-leiding. Hierbij was ook direc teur H. L. Stuart aanwezig. Het ge sprek had geen resultaat. De Dura- leiding stelde dat op het contract van de arbeiders stond dat zij 1.55 gulden zouden krijgen. De arbeiders zeiden dat zij daar niets van af wisten en verklaarden dat hen allen mondeling een bedrag van 2.10 gulden was aan geboden. Dura zei dat dit. een vergis sing was. In hun ogen hadden de arbeiders een mondelinge overeen komst van 1.55 gulden. De arbeiders van Dura hebben dit met nadruk ontkend. Aan het eind van het jaarlijks con tract keerden de arbeiders terug naar Transkei, zoals de Zuidafrikaanse wet bepaalt. De kwestie was nog steeds niet opgelost. Geen van hen werd ehter weer in dienst genomen door Dura. Ondanks het aandringen van de vakbonden en de arbeiders weigerde de Dura-leiding de schade- eisen in te willigen. Vorig jaar hebben de arbeiders de wet ingeschakeld. Een paar weken geleden hebben de advocaten van Dura hun collega's die de vakbonden en de ar beiders verte genwoordigden aangeboden een be drag van ongeveer 6800 gulden te betalen als het hof er niet bij betrok ken zou worden. Dit is ongeveer een vijfde deel van wat de arbeiders zelf vroegen. De arbeiders verwierpen dit aanbod en stelden met nadruk dat zij geen regeling wilden die een lager, bedrag dan was geëist zou Inhouden. De maatschappij krabbelde terug twee weken voordat zij door het hof zou worden gehoord en stemde er in toe de vergoeding te betalen nadat eerder lagere bedragen waren afgewe zen door de vakbond. De vakbond had kritiek op Dura, omdat het zo lang had gewacht en de „extreme moeilijkheden" van contract-arbei ders om een dergelijke actie te vol brengen kende. „De halsstarrige hou ding is nog meer onverklaarbaar, om dat de moedermaatschappij beweert dat het zich houdt aan de gedragsco de van de EG", aldus de vakbond. De vakbond waarschuwde dat het zich bezig zou blijven houden met de ar beiders van Dura en er voor zal zorgen dat andere werknemers de uit komst van het geschil te weten ko- NEW YORK (Reuter, AP) De Cubaanse leider Fidel Cas tro heeft in zijn gisteren ge houden toespraak tot de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties geen gewag ge maakt van de maatregelen die de Verenigde Staten heb ben ondernomen tegen Cuba in verband met de aanwezig heid van een Russische ge vechtsbrigade. „Ik ben niet naar ine assemblee gekomen om kritiek uit te oefenen op de aanvallen waaraan ons kleine, no bele land sedert twintig Jaar bloot staat. Ook ben ik niet gekomen om onnodige bijvoeglijke naamwoorden te gebruiken om in dit huis onze machtige buurman te verwonden", aldus de Cubaanse leider, die voor het eerst in negentien Jaar in de Vere nigde Naties sprak. De Cubaanse leider sprak als verte genwoordiger van de derde wereld. Cuba is namelijk op dit moment voorzitter van de organisatie van niet-gebonden landen. Als zodanig riep hij op tot een felle aanval op de armoede in de derde wereld. Hij deed een beroep op de ontwikkelde landen mee te werken aan het scheppen van een nieuwe economische orde. Castro leek erop uit een serieuze indruk te maken in zijn functie els leider van de meerderheid van de arme, onderont wikkelde landen In de Verenigde Na ties. Onder luid applaus van deze landen deed hij een beroep op het rijke deel van de wereld de schulden last van de ontwikkelingslanden kwijt te schelden. In verband met het bezoek van Fidel Castro waren er ln en om het gebouw uitgebreide veiligheidsmaatregelen van kracht die de maatregelen bij het bezoek van Arafat aan de VN even aarden. Alle wegen naar het gebouw waren afgezet. De Cubaanse presi dent werd vervoerd in een kogelvrije auto, begeleid door een zwaar escorte van politieauto's plus een ambulan ce. Scherpschutters waren overal op de daken gestationeerd. De Cubaanse president hekelde in zijn toespraken de akkoorden van Camp David en onderstreepte, op nieuw onder luid applaus, de rechten van de Palestljnen ln het Midden- Oosten. Hij prees de revolutie in Ni caragua en riep op tot onafhankelijk heid voor Porto-Rico. Aan het slot van zijn rede werd de Cubaanse leider langdurig toegejuicht in de Algemene Vergadering, die gedomineerd wordt door de landen van de derde wereld. De Amerikaanse VN-vertegenwoordi- ger Donald McHenry bleef zitten toen de vergadering hem onder het scan derend roepen van „Fidel, Fidel" een staande ovatie gaf. MOSKOU, BERLUN (Reuter. AP) De 8owjet-Unie noemt de deze week begonnen campagne van Amnesty International tegen de schending van de mensenrechten in dat land een weloverwogen poging om de geesten te vergiftigen van de mensen die vol gend jaar de Olypische Spelen in Moskou zullen bijwonen. In een com mentaar van het Russische persbu reau Tass wordt op geen enkele ma nier ingegaan op de door Amnesty geuite beschuldigingen. Het com mentaar voorspelt dat de bezoekers aan Moskou er volgend jaar achter zullen komen, wanneer ze geconfron teerd worden met „de realiteit van de verworvenheden van het ontwikkeld socialisme", dat Amnesty ongelijk heeft. Dat zal schade berokkenen aan de naam van Amnesty, aldus Tass. De Oostdultse Justitie heeft de deze week ln het kader van de amnestie vrijgelaten dissidenten Bahro en Hübner verboden contact op te ne men met instellingen en personen ln het Westen. Het tweetal mag zich wel vrij bewegen ln Oost-Berlijn. James Dorsey ROET Het Geheime Leger voor de Bevrijding van Armenië, dat de ste jaren naam heeft gemaakt met een reeks aanslagen op Turkse U imaten in Europa, omschreef vorig jaar november zijn doelstelling th ,-olgt: herovering van het Armeense thuisland op het fascistische iskerde leden van de vereniging be- digden toen de Amerikaanse irilichtin- nst CIA. de Turkse geheime dienst en eldraad van Kerken ervan dat zij een :ht van Libanese Armeniërs naar de ligde Staten aanmoedigden. Die uit- zou moeten leiden tot een verminde- van de spanningen in dit gebied. Libanon betreft heeft deze operatie in geval niet het gewenste effect gehad. maand raakten de Armeniërs op ige wijze betrokken bij de burgeroor- Libanon die voordien aan hen groten- was voorbijgegaan. Gewapende bot- im< n, ontvoeringen, willekeurige execu- I? in het opblazen van huizen kenschet- de vijandigheden tussen Armeense en 1311 mitische milities. De Armeniërs kon ib den een nieuwe bladzij toevoegen aan hun geschiedschrijving, die toch al wordt geken merkt door tragische gebeurtenissen. Na de vijfde wapenstilstand konden belde partijen in Libanon deze maand de voorlo pige balans opmaken. In totaal stierven er tachtig mensen een gewelddadige dood. Er werden gemeenschappelijke patrouilles in gesteld om de vrede te bewaren. De huidige rust is echter bedriegelijk. Niet zonder re den vrezen de Armeniërs in Libanon op nieuw het slachtoffer te worden van een maronitische ultroeiingscampagne. Bondgenoten Ruim twintig jaar lang waren de Libanese falangisten onder leiding van Pierre Gema- jel en de Armeense Tasjnak-partij nauwe bondgenoten. Gedurende de Libanese bur geroorlog poogden de Armeniërs zich van de vijandelijkheden afzijdig te houden. Dit werd hen echter niet in dank afgenomen. Steeds vaker viel bij marionieten de klacht te horen dat Armeniërs hun nationale plich ten ontdoken. Bovendien toonde men zich in Oost-Beiroet niet erg gelukkig met een 250.000 man tellende enclave dat zich poli tiek neutraal wenste op te stellen. Tot aan het begin van de Libanese burger oorlog verkeerden de Armeniërs in een ver houdingsgewijs begunstigde positie. In meer dan zeventig scholen werd Armeens onderwezen en Beiroet huisvestte de enige Armeense universiteit in de verstrooiing. De Armeense cultuur gedijde in het fragiele voor-oorlogse confessionele evenwicht van Libanon en de Armeniërs mochten zelfs vijf vertegenwoordigers naar het parlement af vaardigen. Economisch wist de Armeense gemeenschap in Libanon een bestaan op te bouwen dat ver boven het landelijke gemid delde lag. Dialoog Twee principes bepaalden de standpunten van de Armeense gemeenschap tijdens de burgeroorlog. Libanon kan volgens hen als natie alleen overleven door broederlijke be trekkingen met de Arabische staten te on derhouden. De binnenlandse problemen wilden zij graag door een vreedzame dia loog opgelost zien. Net als minderheden overal ter wereld zochten zij hun bescher ming bij de steeds zwakker wordende cen trale overheid en weigerden zij zich bij welke partij dan ook aan te sluiten. Deze houding werd hun met name ln hét maronietische Oost-Beiroet niet in dank afgenomen. Op de hoofdkantoren van de rechtse partijen wijst men erop dat de Ar meniërs van de Franse koloniale heersers de Libanese nationaliteit ruim dertig Jaar geleden kregen om de maronietische over heersing in het land te versterken. Daarom dienden de Armeniërs, toen Libanon door linkse moslems veroverd dreigde te worden, zij aan zij met hun christelijke broeders te vechten. Neutraliteit was echter de enige manier voor de Armeense leiders om een uiteenvallen van hun gemeenschap te voor komen. Tot begin verleden Jaar leken de Armeniërs in Libanon redelijk veilig alle gevaren te kunnen omzeilen. Vaak verleenden zij aan wie het nodig had humanitaire hulp. Begin januari was het de maronieten echter te gortig en gingen zij tot de aanval over. Dory Chamoen, een van de leiders van de Natio nale Liberale Partij, beschuldigde de Arme niërs van „onverantwoordelijkheid" en „ge brek aan vaderlandsliefde". Zijn vader, Ca- mille Chamoen, voormalig president van Libanon dwong Armeense winkeliers en za kenlui protectiegeld aan de partij te beta len. Wie weigerde kon verwachten dat zijn onderneming opgeblazen zou worden. Berovingen De spanningen tussen maronieten en Arme niërs liepen het hoogst op tijdens de botsin gen tussen de maronieten en Syrische een heden van. de Arabische vredesmacht ln Libanon. Begin oktober verleden Jaar stier ven verschillende Armeniërs, toen maronie ten een verrassingsaanval op de Syriërs lanceerden. Armeense militlaleden poog den de volgènde dag een nieuwe maronieti sche aanval op de Syriërs vanuit de Ar meense wijk te voorkomen. Drie dagen later verschenen de maronieten met tanks en artillerie opnieuw in de Armeense wijk met de mededeling dat zij de strijd tegen de „Syrische bezettingsmacht" zouden voort zetten. De maronieten geneerden zich niet Armeense bezittingen leeg te roven en te vernietigen. De mislukking van de maronietische aan vallen werd in pamfletten aan het feit gewe ten dat de Armeniërs hen ,4n de rug hadden aangevallen". De maronieten vielen daarop een Armeens klooster aan waarin familie» een toevlucht hadden gezocht en vernielden een monument dat de volkerenmoord op de Armeniërs in 1915 herdacht. Pierre Gemajr- el verontschuldigde zich voor deze voorval len die hij ln de schoenen trachtte te schui ven van „onverantwoordelijke elementen". Met de laatste ronde van gevechten tussen maronieten en Armeniërs verleden maand zijn de problemen in Oost-Beiroet ver scherpt. De maronietische leiders worden steeds wantrouwender naarmate zij door het Syrische en het Libanese leger in het nauw worden gedreven. De maronieten heb ben Oost-Beiroet reeds van Palestljnen en moslems gezuiverd. Een evacuatie van de Armeniërs zou de maronieten een stap dich ter brengen bij het Ideaal van een zuiver maronietische staat ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7