Den Haag gaat somber maar met dikke beurs de jaren tachtig in Van der Luit Tekort op onderwijs Rond de kerk Nog geen oplossing stagnatieprobleem Ongedekt tekort op de stadsvernieuwing 'College Den Haag lijdt aan matheid' Derde dinsdag in oktober Weteldspaaida? Voor het eerst een meerjarenbegroting Begrafenissen -Crematies Vertraging op stadhuis 2s i Verkeersplannen in wachtkamer Sociale dienst weer in de lift Nu al een gat van vijftien miljoen Kritiek van linkse raadsfracties 'Ondernemingsraad doet meer met structuurwet' VOLLE EVANGELIE GEMEENTE 'Donderslag-10' liep volgens plan NUTSSPAARBANK 5 Credietbank gaat 75 miljoen lenen Brandbom in kantoor Bewijzen tegen Giscard d'Estaing achterhaald REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De stad Den Haag wil in de komende jaren steeds tenminste twintig miljoen gulden op de begrotingen beschikbaar houden als vrij besteedbare ruimte, voor nieuwe activiteiten van het gemeentebestuur. De wethouder van financiën heeft zich bij de presenta tie van de begroting voor 1980 opnieuw somber uitgelaten over de financiële toekomst van de gemeente, maar dat neemt niet weg dat Den Haag het komend jaar nog zeer goed in z'n slappe was zit. Een forse personeelsuitbrei ding zit er voor het stadhuis in Den Haag het komende jaar niet in. Dit ondanks de toenemende onrust in de ge meenteraad over stagnatie die is ontstaan bij de uitvoe ring van een groot aantal ge meentelijke plannen. In de toelichting op de begroting valt te lezen dat het college van plan is „knelpunten (bij de uitvoering van plannen, red.) meer door middel van organisatorische maatregelen op te lossen dan door drastische uitbrei ding van het gemeentepersoneel." Ondanks de vorig Jaar geuite voor spelling dat Den Haag met een schraal gevulde beurs de Jaren tach tig in zou moeten, ziet zowel het fi nanciële vooruitzicht voor 1980 als voor 1981 er allesbehalve somber uit. De totale geldstroom die op het stad huis door gaat. zwelt nog iets verder aan boven de twee miljard gulden, maar wat belangrijker is, de vrije ruimte vpor nieuw beleid neemt toe met twee miljoen tot 23.8 miljoen. In 1981 behoeven de stadsbestuurders ook geen belangrijke stap terug te doen, gezien de voorspelde vrije be grotingsruimte van tenminste 22 miljoen. Tegenvallers De belangrijkste tegenvallers die Den Haag te verwerken krijgt zijn de forse onkosten bij de vernieuwing van de oude binnenstadswij ken. de tekorten die ondanks rijksuitkeringen ont staan op het onderwijs en de terug vallende groei in de uitkeringen uit het staatsfonds voor alle Nederlandse gemeenten. Deze groei verschrompe ling in de jaarlijkse uitkering die de stad krijgt toegewezen heeft te ma ken met het dalende inwonerstal van Den Haag. De meeste andere grote steden hebben door leegloop met het zelfde probleem te kampen. Er is al Jaren overleg over een verdeling van het Gemeentefonds volgens een an dere formule, die minder sterk uit gaat van het aantal inwoners van een stad. Jaar, waarschuwde wethouder van fi nanciën mevrouw W. M. M. Vos-van Gortel voor een te optimistische hou ding van het stadsbestuur. Zij ont kende voorts dat er over een paar Jaar toch nog overschotten in de gemeen tekas kunnen opduiken, doordat er in 1979 en dit Jaar grote vertraging op het stadhuis is ontstaan bij de uitvoe- Het ondanks deze tegenvallers be- ring Van een groot aantal door het staande gunstige perspectief voor de komende twee jaar is ontstaan door dat Den Haag in de afgelopen Jaren minder geld heeft uitgegeven dan aanvankelijk in de toen vastgestelde begrotingen was voorzien. Door scherpere ramingen verwacht het col lege van b. en w. echter over enkele Jaren niet meer te kunnen beschik ken over dergelijke meevallers. Of de gewenste Jaarlijkse vrije begrotings ruimte van twintig miljoen gehand haafd kan worden, is volgens het col lege van b. en w. dan ook vooral afhankelijk van de gullere hand van de rijksoverheid. Overschotten Bij de presentatie van de gunstige begrotingscijfers voor het komende Den Haag lijdt volgend Jaar 37,3 miljoen verlies op het onderwijs in de stad, 300.000 galden meer dan in 1979. Dit ondanks het feit dat in de begroting rekening is gehouden met een te verwachten verbetering van de rijksver- goeding voor het onderwijs, waarin meer rekening wordt gehouden met leegstaande scholen. Den Haag heeft in vergelijking met andere gemeenten onevenredig veel lege of deels leegstaande schoolgebouwen. De kloof tussen de uitkeringen van het ministerie van onderwijs en de werkelijke kosten die de gemeente aan het onderwijs heeft, blijft bestaan, xo wordt in begroting gemeld, en zal in de komende jaren toenemen als gevolg van loon- en prijsstijgingen. advertentie Rouwkamers ie Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden, telefoon 071 - 14 26 44" Wassenaar. Deijlerweg 127. telefoon01751 - I 24 36 katwijk. Jan Tooropstraal 20. telefoon 01718 -7 55 75 oerschoten. Hyacinthstraat 7. telefoon 01717 - 59 85 In de Haagse Julianakerk is zondag om 17 uur een „Kom-In- Dienst". waarin da. De Jong voor gaat Muzikale medewerking: Young Chapel Singers De Haag se Hervormde Jeugdraad en het stedelijk orgaan Jeugd Kerke- werk organiseren vandaag een „ontmoetingsdag voor allen die actief zijn of willen worden in het Jeugdwerk van de raad Plaats: Houtrustkerk. Houtrustweg 3.-De bijeenkomst duurt van 10 tot 15 uur Ds. E 8. Klein Kranenburg uit Den Helder wordt zondag in een speciale dienst bevestigd als hervormd predikant van Ter Aar. De dienst begint om 14 uur Het thema van de jeugddienst zondag in de Haagse Laakkerk (aanvang: 17 uur) is „Zitten we wel bij de goede God" Voorganger is Sipke van der Land. muzikale medewer king van het koor „De Overbrug gen" Ds Stolk uit Alphen aan den Rijn gaat zondag voor in een speciale dienst voor gehandicap ten in de Hofrustkerk, Laan Hof- rust In Rijswijk. Het thema van de dienst, die om 15 uur begint, luidt „Ik ben het licht der wereld OiJ zijt het licht der wereld" Deze maand zijn in de Loosduinse Ab dijkerk de tweewekelljke vesper diensten van start gegaan, waar aan cantor Lemckert en de orga nist Hildebrandt vaste medewer king verlenen. De diensten begin-, nen iedere tweede en vierde zon-' dag van de maand om 17 uur Het thema zondag is „Tien Geboden". 1! Inmiddels begint duidelijk te worden dat er in 1978 en 1979 miljoenen aan gereserveerde gelden niet door de ge meente zijn uitgegeven omdat öf de gemeenteraad een aantal beslissin gen voor zich uitgeschoven heeft óf de ambtelijke diensten door interne haperingen (zoals personeelsgebrek, maar ook gebrek aan overleg tussen de diensten onderling) de raadsbe sluiten niet snel genoeg konden uit voeren. Bij de presentatie van de begrotii wilde wethouder Vos-van Gortel welijks ingaan op de vraag in hoevi re de vooral dit jaar opgelopen sta natie invloed heeft op de plann voor het komende jaar. Over het werken van de vertraging en het pi bleem van de niet uitgegeven miljo nen zei de wethouder: „Er wordt voortduring over nagedacht en i gewerkt." Te verwachten valt dat! de begrotingsbehandeling in de meenteraad de stagnatie een bel rijk punt van debat zal zijn. Te mt daar het college in deze begrotii nauwelijks opzienbarende plan heeft geopenbaard of schokkende snoeiingen heeft doorgevoerd. gemeentebestuur voorgenomen plannen. Naast de begroting voor het komend Jaar, buigt de gemeenteraad zich in november voor het eerst over een meerjarenbegroting, waarin vrij dui delijk de lijnen worden aangegeven voor 1981 en ook al investeringen worden voorspeld die gedaan moeten worden in 1982 en 1983. B. en w. willen In 1980 opnieuw geen verhoging van de onroerend goed be lasting doorvoeren. Wel worden enke le gemeentetarieven als rioolrecht, reinigingsrechten, water en boiler- kosten verhoogd. De voorgestelde ta riefsverhoging zal een extra op brengst geven van 5.1 miljoen gulden, waarmee de stijging 1,2 miljoen gul den lager uitvalt dan in 1979. De gemeenteraad van Den Haag moet zich in 1980 een oordeel vormen over een nieuw verkeerscirculatie plan. waarin in grote lijnen staat aan gegeven wat tussen '80 en '85 de plan nen van de gemeente zijn met het autoverkeer, het openbaar vervoer en het langzaam verkeer. In afwachting op de behandeling van het verkeerscirculatieplan hebben B en W geen nieuwe verkeersplannen bekend gemaakt in het hoofdstuk openbare werken, verkeer en vervoer van de toelichting op de begroting 1980. Beslissingen over het verkeer in het centrum zijn te verwachten bij de behandeling van de in 1980 te presen teren B en W-nota „Verkeersafwikke ling binnenstad". In het komend Jaar zal begonnen worden met de aanleg van fietsverbindlngen tussen de zuid westelijke stadswijken en het cen trum en tussen de Koekamplaan en het Haagse Bos. over de Utrechtse Baan heen. Verder kunnen fietsers in een aantal woonwijken iets gaan mer ken van vrijstelling van lnrijver boden. Volgend Jaar wordt ook begonnen met de aanleg van tramlijn 2, die het centrum gaat verbinden met Groot Loosduinen (Nieuw Waldeck, Hout- wijk. Kraayenstein). De introductie van mini-bussen is te verwachen in de Schildersbuurt en Nieuw Waldeck. B en W merken op er „vertrouwen" in te hebben dat volgend jaar eindelijk een trajectkeuze wordt gemaakt voor de tramlijn die het Centraal Station met de badplaats Scheveningen moet ver binden. De sociale dienst in Den Haag blijft toch zwaarder op de begroting van Den Haag drukken dan vorig jaar werd voorzien. De gemeente is ver plicht tien procent te betalen van de totale bijstandsuitkeringen en appa raatskosten van de sociale dienst. In 1980 wordt dit gemeentelijke aandeel geraamd op 33,2 miljoen gulden, dat is een miljoen meer dan in 1979. in 1979 was de stijging ten opzichte van het Jaar daarvoor slechts 200.000 gul den. Dat kosten van de dienst nu toch weer iets extra „aantrekken" dan was voorzien, wordt voor een belangrijk deel verklaard door het groeiend aan tal personen in bejaardenoorden en door uitbreiding van het personeel bij de sociale dienst Nu de stadsvernieuwing in een vijftal oude wijken op gang begint te komen, klaagt Den Haag over een gat van vijftien miljoen gulden dat hierbij is ontstaan. De rijks subsidieregelingen voor de stadsvernieuwing dekken onze kosten onvoldoende, stellen b. en w. In de begroting wordt de verwach ting uitgesproken dat het onge dekt tekort jaarlijks met nog eens vijftien miljoen zal toenemen wanneer de vernieuwing in meer wijken op gang komt en de minis ter van volkshuisvesting de inte rim-saldo regeling niet uitbouwt tot een meer kostendekkende ver goeding. De afgelopen zomer heb ben de vier grote gemeenten van ons land bij minister Beelaerts van Blokland aangeklopt voor verbetering van deze regeling. In de toelichting op de begroting be kritiseert het college verder de rijkssubsidieregeling voor het wo- ningonderhoud. Ook daar zijn on gedekte tekorten ontstaan. Voorts blijkt dat op het stadhuis van Den Haag een fikse achter stand is ontstaan bij het maken van bestemmingsplannen voor de verschillende wijken. De dienst voor de stadsontwikkeling kan het daarvoor door de gemeente raad opgestelde tijdschema niet aan. Bovendien komt het er niet van om daadwerkelijk de stede- bouwkundige maatregelen voor een wijk te nemen die in al wel vastgesteld bestemmingsplan worden voorgesteld. Het moet duidelijk worden hoe groot een bouwproject minimaal moet zijn om de huren betaalbaar te houden. De nieuwbouwactivitelten die bin nen de Haagse stadsgrenzen op gang zijn gekomen in Nieuw Wal deck en Houtwij k leveren in 1980 naar verwachting zo'n 2000 wonin gen op, waarvan er 1100 in de wöningwetsfeer liggen. De twee partijen in de gemeenteraad die gisteren hun commentaar op de begroting al geformuleerd hadden, de PvdA en de PPR, hebben het coUege vooral „matheid en gebrek aan bezieling" verweten. Het college van PvdA, CDA en WD in Den Haag lijdt volgens de een mansfractie van de PPR aan een „voortgezet gebrek aan vernieu wing". Verduyn Lunel noemde dit „vooral zielig voor de PvdA-aan- hang". Hij wees er op dat er in de begroting en de toelichting daarop bijzonder veel voornemens staan die er het vorig jaar ook al op stonden. Over de financiële positie van Den Haag zei de eenzame oppositievoer der van de Haagse raad: „We gaan nu in het begrotingsdebat weer praten over 23 miljoen voor nieuwe uitgaven. Maar aan het eind van het jaar zal wel weer blijken dat we miljoenen niet hebben uitgegeven. Ik heb het idee dat Den Haag aan het bezuinigen is terwijl de raad dat helemaal niet heeft besloten". PvdA-fractielelder Van Otterloo ver klaarde „meer van dit college ver wacht te hebben" en de inhoud van de begroting „vlak en weinig inspire rend te vinden". Van Otterloo pleitl voor een betere voortgangscontroi op de uitvoering van gemeentelijl voornemens, vooral nu er gewerl gaat worden met een meerjarenl groting. Ook zette de socialist kantl keningen bij het in de begroting 191 voorgestelde personeelsbeleid worden 105 nieuwe ambtenaren aai getrokken, tegen 160 in 1979. Hij de achtergrond van deze stap terug missen en meer duidelijkheid te wej sen over de opmerking van B. en dat in de eerste plaats de organisati op het stadhuis moet verbeteren. Het begrotingsdebat zal volgens Vaf Otterloo vooral handelen om vraag of Den Haag 1990 wel haalt ei met wat voor bezielend beleid he| college dat dan denkt waar te maken De fractievoorzitters van VVD, CD) en D'66 konden gisteren nog gee commentaar op de begroting geven advertentie RIJSWIJK ZONDAG 10 UUR LAAN HOFRUST 1 ARNHEM (ANP) Van de ruim 1650 groot- en klein-verlofgangers, die woensdagmorgen werden opgeroe pen voor de landmachtherhalingsoe fening „Donderslag-10". hebben zich er uiteindelijk 1312 gemeld. Het op komstpercentage bedroeg inclusief de in vredestijd vrijgestelden 82. De opkomsten tijdens de vorige (kleine re) Donderslag-oefeningen schom melden tussen de 80 en 95 procent. De eenheden, die de afgelopen drie dagen aan de oefening meededen, kwamen op een oorlogssterkte, die varieerde van 80 tot 97 procent, aldus de legervoorilchtingsdlenst. Donderslag-10 is volgens plan afge werkt Er zijn goede resultaten be haald. aldus een woordvoerder van het leger. De eerste verlofganger kon gisteren om half twaalf 's morgens terug naar huis. De bedoeling is, dat alle verlofgangers gisteren rond mid dernacht weer thuis zouden zijn. Het Bureau Uitstel in Gouda, waar de verlofgangers, die meenden niet te kunnen komen, zich moesten melden, heeft in de afgelopen dagen 2800 tele foontjes te verwerken gekregen, ook veel van mensen die in het geheel niet waren opgeroepen Met sparen, altijd geld achter de hand! 16 oktober is het weer Wereldspaardag. Kom langs bij een van onze kantoren, want daar ligt de gloed nieuwe kalender 1980 die in het teken staat van de EEG-landen. Voor de jeugd hebben we een knaller van een kalenderposter. En, Nutsspaarders, de kalender kost u niets. Over sparen gesproken AMSTERDAM De Nederlandse Credietbank gaat een 9,25 procents 10-jarige obligatielening 1979 van 75 miljoen uitgeven. De uitgifte- koers wordt uiterlijk op 17 oktober voor beurs bekendgemaakt. De Inschrijving is op 19 oktober en de storting op 15 november. De lening zal worden afgelost in vijf achtereen volgende nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1985. AMSTERDAM(ANP) Onbekenden hebben donderdagnacht geprobeerd brand te stichten in een gebouw aan de Amsterdamse Keizersgracht waar in een twaalftal kantoren is geves tigd. Rond half vijf werd door een van de ramen een „molotovcocktail" naar binnen geworpen De brandbom kwam terecht in de conciergekamer, waar een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter vrijwel onmid dellijk worden geblust zonder dat de brandweer eraan te pas hoefde te komeD. In het pand zijn onder meer een oliemaatschappij en een West- duitse bank gevestigd. Van onze soc.econ. redactie AMSTERDAM Ondernemingsra den maken vaker dan aandeelhou ders van de mogelijkheid gebruik om invloed uit te oefenen op de samen stelling van de raad van commissaris sen. De structuurwet uit 1971 die tot doel heeft werknemers en aandeel houders wezenlijke invloed te geven op de samenstelling van de raad blijkt geen dode letter te zijn. Aldus meldt De Onderneming, het blad van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen. Het blad baseert zich op de uitkomst van een onderzoek dat het Van der Heijdeninstituut van de Nijmeegse Universiteit heeft uitge voerd in opdracht van de Commissie voor Ontwikkelingsproblemematiek van Bedrijven (COB). De onderzoekers wijzen er wel op. dat de invloed van de ondernemingsra den bij benoemingen van commissa rissen moeilijk meetbaar is. Aan de andere kant blijkt echter dat, wan neer enenondememingsraad van plan is formeel bezwaar aan te teke nen tegen een voorgestelde benoe ming. het benoemingsvoorstel wordt veranderd. Er zijn 166 vennootschappen onder zocht. Bij 112 daarvan zagen de on dernemingsraden af van hun recht om aanbevelingen te doen. In 72 van de gevallen bleek dat met opzet ge daan te zijn, omdat er geen verschil van mening bestond over de voor dracht van de raad van commissaris sen. Voor de overige veertig vennoot schappen sommen de onderzoekers een aantal redenen op. waarom de ondernemingsraden geen gebruik hebben gemaakt van hun recht om aanbevelingen te doen terwijl zij ook niet lieten blijken het met het benoe mingsvoorstel van de raad van com missarissen eens te zijn. In een aantal gevallen bleek de ondernemingsraad geen kandidaten te kennen, of had zich niet bewust met de commissaris- senbenoeming bezig gehouden. Daar naast waren er ondernemingsraden die niet voldoende inzicht hadden in het functioneren van de raad van commissarissen. Tenslotte bleken er ondernemingsraden te zijn die. om geen medeverantwoordelijkheid te dragen voor de benoeming, zich at dig hielden. In een reactie zegt het VNO het merkelijk te vinden, dat de onder mingsraden over het algemeen ni gebruik maken van de mogelijkh die de structuurwet biedt dan de a deelhouders. Gevolg hiervan is, alc het VNO dat de invloed van het p soneel op de samenstelling van raad van commissarissen groter dan die van de aandeelhouders. 3 Oil naf PARIJS (AFP) De Franse poli heeft de aanhouding bekendgema van een voormalig ambtenaar bij 1 ministerie van financiën, bij wie thi fotokopieën van belastingaangif formulieren van president Giscard twee zeer rijke Franse zakenlied waren gevonden. De lormulieren w ren al eerder afgedrukt in het sati sche weekblad „Le Canard Ench ne". De betrokken ambtenaar, de jarige Dominique Marie, was woei dag „bij toeval" bij een verkeersco trole aangehouden. Hij kon niet papieren tonen die bij zijn van e buitenlands nummerbord voorzie auto behoorden. Bij het doorzoek van zijn woning vond de politie fotokopieën. „Le Canard Enchaine" heeft al h haaldelijk vertrouwelijke documt ten betreffende vooraanstaande p< sonen gepubliceerd. Woensdag dru te het blad een door de toenmali keizer van het centraal-Afrikaan rijk. Bokassa, getekende bestelli voor diamanten ter waarde van e half miljoen gulden, die gezond moesten worden aan Giscard. Kerkdiensten zie pag. 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6