De onmacht van de macht T De Bilt verwacht schrale en gesprongen lippen. Trouw Commentaar POLITIEK nti-semitisme Een oude cognac voor moderne mensen. Médaillon: de VS.O.E van Martell J3ge Qls 0,/lês liaoks op elkaar S^neCij da^ 'O# Ziektemeldingen in bouw gestegen Blistex help Tubetje Blistex, verg t. eetl 1 niet. de weg is kronkelig stuur 'n brief TERDAG 13 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET genlijk zouden we aan die over- I deze week op de VPRO-studio Hilversum verder geen woorden il moeten maken. Noch de aan- ding, noch de gebeurtenis zelf is geschikt om tot enig principieel loog te kunnen inspireren. De nleiding was een radio-program- waarvan de makers hun on- r rwerp kennelijk niet aan kon- S n. Of ze hebben de gevoeligheid i de zaak (martelingen in Is- a lische gevangenissen) schrome- onderschat, of ze hebben die ivust veronachtzaamd. In beide ro vallen verdienen ze een dikke voldoende voor hun werk. „De verval" zelf verdient die naam d uwelijks, nu de drie daders al maar even naar binnen hoef- te wandelen om enkele binnen ndbereid liggende geluidsban- onklaar te maken. hele voorval zou inderdaad der onbesproken kunnen blij- [sfc, ware het niet dat enkele ver- Henwoordigers van de Joodse ge enschap het incident hebben igegrepen om ons nadrukkelijk bepalen bij een ontwikkeling die zeer ernstig moet worden ge ien. Zij menen dat het VPRO- dent niet los mag worden ge- van wat zij noemen, herle- d anti-semitisme in Nederland. is anti-semitisme een te gevoe- onderwerp om eventuele ver- rustig daarover te mogen af- n met de reactie dat het toch maal nog wel mee valt. Als tegenwoordigers van de Joodse leenschap verklaren het gevoel hebben dat het geestelijk kli- it in Nederland voor hen gelei- jk aan onaangenamer wordt, hebben zij er recht op serieus worden genomen. lar juist die grote geladenheid het woord „anti-semitisme" ngt mee dat er uiterst zorgvul- mee moet worden omgespron- i. Daarom is het nogal ongeluk dat deze term steeds vaker luikt in de politieke discussie :r de staat Israël. Het lijkt er op kritiek op Israël of de Israëli- le regering door sommige groe- met enige gretigheid in de van racisme wordt getrok- Het is onmiskenbaar dat de iding van de Nederlanders te- ADVERTENTIE k<SN genover Israël aan het veranderen is. De enorme sympathie, ja zelfs de bewondering, die de grote meerderheid van de Nederlanders jarenlang heeft gekoesterd voor Israël, is tanende. In de praktische politiek betekent dat bij voorbeeld dat in het conflict in het Midden- Oosten niet meer onvoorwaarde- lijk de Israëlische zijde wordt ge kozen. Deze politieke verandering zal in Joodse kringen zonder twij fel met grote zorg worden gevolgd. Door hun verbondenheid met Is raël dreigen zij immers geleidelijk aan in een politiek isolement te recht te komen. Dat dreigende isolement en de altijd aanwezige vrees voor herlevend anti-semitis me zullen samen oorzaak zijn van een groeiend gevoel van onzeker heid. Bij een groep als de Joodse Defen sie Liga (verantwoordelijk voor het VPRO-incident) is die onze kerheid kennelijk omgezet in een verkeerd soort strijdbaarheid. Deze groepen proberen niet meer hun gelijk te halen door argumen ten, maar door het stellen van daden. Het is een gevaarlijke reac tie. Wie zich eenmaal van openlij ke geweldpleging heeft bediend, zal een volgende keer gemakkelijk nog een stapje verder gaan. Het is wat overdreven om naar aanlei ding van het VPRO-incident met een maar het woord terrorisme te laten vallen, maar het is waar dat de door de Joodse Defensie Liga ingeslagen weg daar wel heen leidt. Daarom is het wat ongelukkig dat vanuit Joodse kringen de „over val" op de VPRO-studio toch een schijn van rechtvaardiging is gege ven. Er wordt wel afkeurend over gedaan, maar toch tegen de achtergrond van het herlevend an-, ti-semitisme. Het is precies de ver keerde redenering. Juist met het oog op het anti-semitisme moet geen enkel begrip worden gewekt voor een politiek gemotiveerde groep die zichzelf in het isolement wenst te plaatsen. Door die eigen keuze nadrukkelijk te rechtvaardi gen met een verwijzing naar het anti-semitisme versterkt die groep wellicht het latente racisme. En dat is toch iets wat iedereen moet willen voorkomen. DEN HAAG Het moge voor het geschonden prestige van de WD en het wel erg opzichtig gekortwiekte kabinet een troost zijn, dat macht en onmacht in ons politieke wereldje hand in hand plegen te gaan. En wel in dier voege, dat de macht van de een, vrijwel daags erna al omslaat in een groeiende macht van de ander. Anders dan In de meeste andere wes terse democratieën is evenredigheid een sleutelwoord in ons politieke sys teem. Het betekent dat macht en onmacht niet aan een termijn zijn gebonden. Bij ons vindt een continue verdeling plaats. Met een bijna krui denierachtige mentaliteit wordt het teveel van de een pijnlijk nauwkeurig gewogen en vervolgens toebedeeld aan de ander. door Willem Breedvetd Sedert het begin van deze eeuw is het bovendien de gewoonte in ons land, dat de confessionelen daarbij de rol spelen van kruidenier. Het is deze partij en niemand anders die bepaalt, wie wat krijgt en wanneer. Tot op heden hebben we het daarmee aardig kunnen rooien. Zeker, er zijn wel po gingen geweest van PvdA en WD om met behulp van het polarisatiewapen het CDA uit zijn tactische midden positie te verdrijven. Maar erg suc cesvol is men, zeker sinds de oprich ting van het CDA, niet geweest. Macht en onmacht dus met het CDA als maatstaf voor het principe van de verdelende rechtvaardigheid. Om een of andere reden is er deze week tijdens de algemene politieke beschouwingen echter iets grondig mis gegaan. Om te beginnen rammel de er al het een en ander aan de uitgangspositie van het kabinet. Het heeft beslissingen moeten nemen, die nogal pijnlijk waren voor de WD: geen honderd procent inflatiecorrec tie, geen lastenverlichting voor het bedrijfsleven enz. toezegging de premier in conflict zou hebben gebracht met zijn geestver wante CDA-fractie. Het is de onmis kenbare verdienste van Lubbers dat hij zijn gehele fractie mee heeft ge kregen op de lijn van solidariteit met de zwakkeren. Weliswaar zaten er in zijn voor zijn doen ongebruikelijk heldere betoog ontsnappingsmoge lijkheden, maar zoveel had hij het kabinet toch wel te verstaan gegeven, dat daarvan althans tijdens dit debat geen gebruik zou mogen worden gemaakt. In concreto betekende dit. dat Riet kerk vooralsnog naar zijn miljard gul den extra aan ombuigingen kon flui ten. Weliswaar honoreerde het kabi net een aantal van zijn bezuinigings suggesties, maar hoeveel die op zul len leveren bleef volstrekt onduide lijk. Bovendien gaf Lubbers Rietkerk nog eens duidelijk te verstaan, dat deze suggesties niet zouden mogen worden gebruikt als extra bezuini ging. maar hooguit als opvulling van de gaten die al gevallen zijn en onge twijfeld nog zullen vallen in Bestek •81. CDA'er Lubbers kroop deze week even in de bank van de PvdA'er Van der Stoel. Teken van toenadering? Spelregels Grenzen Duidelijker kon Lubbers het kabinet niet te verstaan hebben gegeven dat de Bestekfilosofie van het kabinet, die alle heil verwacht van een verbe tering van de rendementspositie van het bedrijfsleven, wat hem betreft zijn grenzen heeft. Extra ombuigin gen zoals Rietkerk die bedoelt, zou den onherroepelijk tot gevolg heb ben, dat er ingebroken moet gaan worden in het gebouw van ons stelsel van sociale zekerheid. De CDA-frac tie wees die keus af. Wind, omdat iedere echte concrete Achteraf kan men slechts verbaasd Geheel volgens de spelregels van de evenredigheid zou de WD in het par lementaire debat daarom enigermate gerehabiliteerd moeten worden. Maar dat pakte anders uit. Een machteloze premier Van Agt kon de WD onmo gelijk anders dan met wind tevreden stellen. zijn over de souplesse waarmee Riet kerk deze nederlaag incasseerde. De wind van zijn premier legde hij uit als een klinkklare overwinning. Onder hoongelach van de Kamer rekende hij zelfs voor, dat de WD-fractie maar liefst zeshonderd zevenhon derd miljoen gulden had verdiend. Lubbers ging echter nog een stap verder door het toch al geschonden imago van de WD ook op andere punten op de proef te stellen. Zo verscherpte hij de pijn van het ge deeltelijk niet doorgaan van de infla tiecorrectie door een aftopping van de prijscompensatie te vragen. Lub bers jongleerde bovendien met ethi sche principes over de kernbewape ning en stelde en passant ook nog 'eens een straffere inkomenspolitiek, een volwaardige VAD en arbeids plaatsenovereenkomsten voor. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. kMJ3 €£h ohmogelyke ko^rlruHie De klap op de vuurpijl kwam toen de CDA-fractie ook nog eens voorstelde de renteaftrek op hypotheken van woningen te beknotten en wel voor hypotheken boven de vier ton. Voor dit beperkte groepje welgestelden in de samenleving (het gaat om tien-tot twintigduizend woningen) bleek de WD-fractie zich echt woedend te kunnen maken. Op dit punt retireer de de CDA-fractie, zij het slechts tij delijk. Macht en onmacht. Het moge duide lijk zijn dat de CDA-fractie deze week veel macht heeft genomen van de WD-fractie. Zelfs in die mate, dat premier Van Agt zich bezorgd zal hebben afgevraagd of er op deze ma nier nog wel met de WD te regeren valt. Zijn kabinet is onder zware druk komen te staan, ook al rekent nie mand er serieus op dat de WD crisis zal willen maken. De kans op „be drijfsongevallen" is echter wel aan zienlijk toegenomen. En bovendien, het is niet leuk om als premier zozeer gekortwiekt te zijn door Je eigen fractie. Voordeel Van Agt zal ongetwijfeld ook hebben bedacht dat de tijd in zijn voordeel $al werken. Want de CDA-fractie heeft weliswaar genomen, maar niet gegeven. De fractie heeft op dit mo ment te veel macht, die zij qua stand puntbepaling eigenlijk met de PvdA- fractie zou moeten delen. Het hele betoog van Lubbers had aanzienlijk meer overeenkomsten met de PvdA dan met de WD. Zo Iets wekt ver wachtingen, zo is wel gebleken. Het zo langzamerhand traditionele don- derpreekje van Den Uyl aan het slot van het debat was dit jaar al lang zo indrukwekkend niet meer. Een toe komstige coalitiegenoot kun je im mers niet te hard vallen? Te veel macht dus bij de CDA-fractie. Geheel volgens ons beginsel van evenredigheid zal daaraan de komen de maanden fors getrokken worden. Het CDA zal moeten delen met. hetzij de WD. hetzij met de PvdA. Het is nu eenmaal niet goed mogelijk met een CDA-WD-coalitie te doen alsof je met de PvdA regeert. Dat werkt verlammend en is bovendien onge loofwaardig. Het is eigenlijk al te gek. dat de WD zoveel over haar kant laat gaan. Als de CDA-fractie dan vervolgens ook nog eens niets doet, ontstaat een ge vaarlijke politieke Impasse, een poli tieke warboel waaruit geen kiezer ,meer wijs kan worden. Macht in de gedaante van de grootste onmacht. Van ohze soc. econ. redactie AMSTERDAM - Het aantal ziekte- meldingen in de bouw is vorig Jaar gestegen tot 476.000. Dat blijkt uit het zojuist verschenen Jaarverslag 1978 van de Bedrijfsvereniging voor de Bouwnijverheid. Als oorzaken voor de stijging noemt het Jaarver slag de griepepidemie die vorig jaar heerste en de toeneming van het aan tal verzekerden. Vorig Jaar keerde de bedrijfsvereniging ongeveer 980 mil joen aan ziektegeld uit. Vergeleken met 1977 betekent dat een stijging van 116 miljoen gulden oftewel ruim dertien procent. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat het aantal mensen aan wie een ar beidsongeschiktheidsuitkering werd verstrekt eind vorig Jaar bijna 63.500 bedroeg. Ten opzichte van 1977 een stijging met vierduizend gevallen. Het jaarverslag constateert een da ling wat betreft de duur van de werk loosheid. Voor 1976 was de gemiddel de uitkeringsduur 59 dagen, in 1977 54 dagen en vorig Jaar bleek de duur te zijn teruggelopen tot 47 dagen. ADVERTENTIE „De toekomst is stralend maar de weg erheen is kronkelig," zei Mao Zedong eens. Nu de Volksrepu bliek China deze maand haar der tigjarig bestaan viert, lijkt deze uitspraak maar weer eens al te waar. Na de dood van de grote voorzitter Mao in 1976 zijn de veranderingen niet van de lucht geweest. Voor de Chinese vrou wen betekent het leven in de brouwerij na een lange periode van stilstand. De vrouwenbewe ging in China kreeg iets van haar oude bewegingsvrijheid terug. De vrouwenfederatie organiseer de vorig Jaar haar vierde congres en tekenend voor de situatie is misschien het feit dat het derde congres in 1957 werd gehouden. Voor het eerst sinds elf jaar ver scheen deze zomer in China op nieuw het enige vrouwentijd schrift „Vrouwen in China". In het Confuciaanse familiesys teem van vóór de revolutie werd het leven van de vrouwen be paald door de drie gehoorzaam heden: gedurende haar jeugd aan haar vader, tijdens haar huwelijk aan haar man en gedurende haar weduwschap aan haar zoon. Nooit kon de vrouw zelf beslis sen, ook niet aan wie zij haar gehoorzaamheid was verschul digd. Het huwelijk werd gearran geerd zonder deelname van de betrokkenen en zonder dat ze daarvan op de hoogte werden gesteld. Toen Chao Wazhi in 1919 koos voor het martelaarschap door op haar bruidsstoel haar keel af te snijden om zo te ontsnappen aan het haar opgelegd huwelijk, gaf ze Mao Zedong daarmee de inspi ratie tot zijn vroege en bewogen geschriften over de onderdruk king van de Chinese vrouw. Zon der de bevrijding van de vrouw zou er geen bevrijding van het hele volk mogelijk kunnen zijn, meende hij. Sinds die tijd is er veel veranderd in het Chinese familieleven. Poly gamie, het verkopen van kinde ren, het vereren van voorouders, het doden van kinderen (vooral meisjes) en prostitutie zijn met verschillende snelheden verdwe nen. Het inbinden van de voeten van kleine meisjes komt allang niet meer voor. Dat lang niet alle periodes uit de korte geschiedenis van de Chine se Volksrepubliek even gunstig zijn geweest voor de bevrijding van de vrouw blijkt uit een rede voering van Kang Keging. Zij is één van de leidsters van de vrou wenfederatie en erkende dat vrouwen de laatste tijd weinig vooruitgang hebben geboekt. De stelregel „gelijke betaling voor gelijk werk" gaat op papier wel maar in de praktijk niet op. In sommige gevallen wordt het „ge lijke" loon maar gedeeltelijk uit betaald en in bijna alle gevallen zijn vrouwen (nog) niet in staat om dezelfde „hoogwaardige" functies uit te oefenen als mannen. Het feit dat vrouwen soms nu nog worden uitgehuwelijkt en dat er zelfs bruidschatten voor hen wor den betaald moet tot de conclu sie lelden dat de oude ideeën en tradities moeilijker weg zijn te werken dan de Chinese propa ganda doet vóórkomen. „Over duizend bergen en rivie ren" heet het boek dat meer in formatie biedt over het leven van de vrouwen in China. Het boek is uitgegeven door de Vriend schapsvereniging Nederland-Chi- na en kost 8,75 gulden. Deze „fietser in de knoop" is een tekening van Tom Eyzenbach. Hij kreeg voor zijn tekeningen bij het kinderboek „Het wonderlijke verhaal van Hendrik Meier" van Roald Dahl de Gouden Penseel. Ander en minder bekend werk van Eyzenbach heeft de afgelopen drie jaar in de Vogelvrije Fietser gestaan. Voor dit blad van de ENFB, de echte Nederlandse fietsersbond tekende hij talloze fietsers met hun rijwiel. Deze tekeningen zijn gebundeld in het boekje „Terug trappen". Dit fietswerkje ligt pas volgend voorjaar in de winkel maar is nu al bij de ENFB te bestellen door 15 gulden over te maken op postgiro 30Z55. Valeria Makeyewa, een 50-jarige Russisch-Orthodoxe non, is een van de velen die ontheemd wer den, toen hun kloosters in de jaren '60 door de Sowjet-regering werden gesloten. Nonnen als Va leria zijn naar huis gestuurd of gedwongen in hun onderhoud te voorzien door de produkten van .hun handarbeid te verkopen. De Russisch-orthodoxe kerk heeft sinds de Jaren '20 met de regering in een compromis-situatie ge leefd. Het is toegestaan religieuze diensten te houden, maar de kerk erkent de macht van de staat op bepaalde terreinen. Tussen 1960 en 1964 zijn naar wordt aangeno men tienduizend Russisch-ortho doxe kerken gesloten, en werd meer dan de helft van de kloos ters en conventen opgeheven. Men schat dat er nu nog maar vijftien religieuze instellingen open zijn. Valeria Makeyewa werd op 15 juni 1978 gearresteerd op beschuldiging van onwettig handeldrijven: ze maakte can- vasgordels, waarop zij woorden uit de 90ste psalm borduurde, en verkocht die aan mede-christe nen. Zij werd overgebracht naar het Serbsky-instltuut voor ge rechtelijke psychiatrie in Mos kou. waar doktoren haar „niet toerekenbaar voor haar hande lingen" verklaarden Daarna werd ze naar een psychiatrisch ziekenhuis gebracht waar is niet bekend en Amnesty is nu bang dat ze in een van die specia le inrichtingen terecht is geko men, gereserveerd voor diegenen die een „speciaal gevaar voor de maatschappij" vormen. Amnesty International heeft Valeria Ma keyewa geadopteerd als gewe tensgevangene, omdat zij eerder om haar religieuze overtuiging dan op haar authentieke medi sche gronden wordt gevangenge houden. Het is haar tweede op sluiting in een psychiatrisch zie kenhuis. In 1972 zat zij zeven maanden in een Moskouse inrich ting wegens het verkopen van gebedenboeken. Beleefde brieven (het best in het Engels) aan president Breznjew en N. A. Sjtsjelekow, de minister van binnenlandse zaken onder wiens verantwoordelijkheid de speciale psychiatrische zieken huizen ressorteren waarin u kunt aandringen op onmiddellij ke invrijheidsstelling van Valeria Makeyeva, er uw bezorgdheid over uitspreekt dat zij blijkbaar eerder om politieke redenen dan op medische gronden wordt vast gehouden, en vraagt om publika- tie van de officiële diagnose moeten als volgt worden geadres seerd: SSSR. g Moskva Kreml LI Brezhnevu; en: 8S8R. 103009 Moskva u 1, Ogarieva 6 Ministerstvo Vnutrennikh Del SSSR Ministru Na 8hchele- kovu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5