'ubliek leende meer fest-Duitsland steekt liljoenen in steenkool Energiebureau: invoer van olie moet omlaag De Paardebloem' tegen de verdrukking in Beperking van aftrek hypotheekrente onjuist Aantal werknemers in midden- en Dollar kleinbedrijf blijft redelijk op peil beter Geinschalige Handelsvereniging zoekt lading in derde wereld nderzoek over eerste acht maanden Zonnefontein in Harfsen Vereniging Eigen Huis: i onafhankelijkheid van olie te verminderen Hoesch overweegt staalproduktie te moderniseren :RDAG 13 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 «HAAG (ANP) Het pu- k blijft steeds meer geld n. De cijfers van het CBS r de eerste acht maanden dit jaar geven opnieuw sroei van het verstrekte sumptief krediet te zien. periode werd 6236,3 miljoen voor consumptieve doelein- ;eleend tegen 5908,3 miljoen gul- in de overeenkomstige periode bet vorige jaar. Dit komt neer op een stijging van ruim vijf procent. Van eind augustus 1978 tot eind au gustus 1979 is het uitstaande debi teurensaldo gestegen van 10.747,3 miljoen gulden naar 12.892,0 miljoen gulden, een toeneming van ongeveer twintig procent. Toen een aantal maanden geleden het consumptief krediet met grote sprongen toenam, heeft de regering bij „Conjunctuurbeschikking Con sumptief Krediet 1979" bepaald, dat het uitstaande debiteurensaldo in de periode 31 maart tot 30 september 1979 in principe met niet meer dan acht procent mocht toenemen. In vergelijking met eind maart (12.002,7) miljoen) was het uitstaan de debiteurensaldo einde augustus met ruim 891 miljoen gulden of onge veer 7,5 procent gestegen. De groei van het uitstaand consump tief krediet, is in deze periode dus binnen de norm van de regering ge bleven. AMERSFOORT De beperking van de aftrek van hypo theekrente is, zo zegt de (consumenten) Vereniging Eigen Huls in Amersfoort, onjuist. Een beperking wordt principieel afge wezen, omdat de gevolgen hiervan voor de woningbouw en de volkshuisvesting zeer ernstig zullen zijn. (N (Reuter) West-Duitsland is van plan volgend jaar tweehonderd miljoen mark te eden aan de ontwikkeling van technologie voor conversie (omzetting) van steenkool en nkool in synthetische brandstof. Dit staat in een brief van het Westdultse ministerie van irzoek en technologie aan maatschappijen en instanties die belangstelling hebben voor of 5 zijn met steenkoolconversie. Ook Nederland heeft zijn zonnefontein. In het Gelderse Harfsen (bij Zutphen) wordt met medewerking van Philips geëxperimen teerd met een zonnefontein. Deze werkt via een pomp, die van drie meter diepte grondwater oppompt. De pomp wordt aangedreven door een zonnepaneel. De stroomsterkte is afhankelijk van de intensiteit van de zonnestraling. Hoe groter deze is, des te steker is de stroom en des te hoger spuit de fontein. In een brief aan de fractievoorzitters van alle politieke partijen in de Twee de Kamer, heeft de Vereniging Eigen Huis voorts een dringend verzoek ge daan, spoedig een duidelijk besluit over de hypotheekrente-aftrek te ne men. Gesteld wordt, dat de nu be staande onzekerheid daarover niet langer mag voortduren. Indien uit andere beleidsoverwegin gen tóch tot een beperking van de aftrek zou worden besloten moet, zo wordt gezegd, aan drie „keiharde" voorwaarden worden voldaan, name lijk: de groep eigen woningbezitters. die onder dergelijke maatregelen zou vallen, moet zeer zorgvuldig worden behandeld; de uit deze beperking voortvloei ende extra overheidsinkomsten, moe ten rechtstreeks en onverkort worden besteed aan de bouw van goedkope koopwoningen voor de lagere inko mensgroepen; Indien tot een bepaalde grens van de aftrekbaarheid wordt besloten, moet deze grens op steekhoudende argumenten worden gebaseerd en elk jaar worden aangepast aan de ont wikkelingen van bouw- en grondkos- ten van koophuizen. estduitse regering hoopt op deze brandstof uit eigen land beter innen benutten teneinde de af- elijkheid van buitenlandse olie erminderen. Eind van deze id wil het ministerie antwoord ingen op zijn voorstellen voor vloeibaar maken en vergassen tolen. luidige proefprojecten moeten en vervangen door fabrieken die 1983 per uur minimaal vijftig olen verwerken tot synthetische istof. Het ligt in de bedoeling ind van de Jaren tachtig twee vergassingsfabrieken te en. van deze fabrieken moet per Jaar miljoen ton steenkool uit het gebied gaan verwerken. De an- fabriek moet komen te staan in ruinkoolvelden in het Rijnland, ninisterie verwacht, dat eind van ren tachtig vier grote fabrieken het vloeibaar maken van steen- in gebruik kunnen worden geno- j die per jaar enkele miljoenen en kolen kunnen verwerken. idabel Een steenkoolvergassingsfabriek met een verwerkingscapaciteit van dui zend ton is nog steeds niet rendabel. Onder de huidige omstandigheden wordt aan deze economische maat staf pas voldaan bij een verwerkings capaciteit van 2000 a 2500 ton steen kool per dag. Zover zal het pas zijn in het begin van de jaren negentig, zo meende Ilse- mann. Eerst moet er een fase van proefnemingen worden afgesloten die kan leiden tot een beslissende door braak van het eindprodukt op de markt. Steenkoolvergassing zal uit sluitend het gebruik van zware stook olie voor de industrie en de elektrici teitscentrales kunnen vervangen eind van de jaren tachtig, zo voor spelde Ilsemann. Vanaf 1990 zal West- Duitsland op deze wijze vijftien pro cent minder ruwe olie en olieproduk- ten kunnen invoeren. DEN HAAG (ANP) Het arbeidsvolume in het midden- en kleinbedrijf zal in 1979 en 1980 redelijk op peil kunnen blijven. Dit voorspelt de Raad voor het midden- en kleinbedrijf in een nota. Zowel in de detailhandel als In de nijverheid en de dienstverlening zal ln 1979 het aantal werkenden, met inbegrip van de zelfstandigen, gelijk blijven. Een stijging van het aantal zelfstandigen zal zich voordoen ln de horeca. In de overige takken van het midden- en kleinbedrijf zal het aantal zelf standigen verminderen. Dat zal ech ter worden gecompenseerd door een stijging van het aantal werknemers. PARIJS (Reuter) Het Internationale Energie Bureau (IEA) is van mening, dat de maximumhoeveelheid ln te voeren olie voor 1985, waarover enige tijd geleden overeenstem ming is bereikt, met een paar miljoen vaten omlaag moet. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van het IEA, Niels Ersboell, verklaard. In 1980 zal de stijging van het aantal werknemers in het midden- en klein bedrijf ln de detailhandel en in de nijverheid en de dienstverlening niet meer voldoende opwegen tegen de daling van het aantal zelfstandigen. Per saldo zal hier dan ook een lichte daling van de werkgelegenheid op treden. Alles bij elkaar vindt de raad, dat de werkgelegenheid redelijk op peil blijft, hoewel de economische ontwik keling in het midden- en kleinbedrijf iets minder gunstig zal zijn dan in 1978 het geval was. Dit komt door de afzwakking van de groei van de rèele inkomens. Hierdoor daalt de reële omzetstijging in de detailhandel van drie procent in 1977 naar twee pro cent in 1979 en slechts één procent in 1980 DORTMUND HOESCH. de Duitse tak van het Estel (Hoesch-Hoogo- vens) concern, is bezig met een studie naar de mogelijkheden om de staalfa brieken in Dortmund te modernise ren. Hierbij wordt gedacht aan ver vanging van het zeer arbeidsintensie ve Martin-staal door oxystaal. De voorbereidingen, waarbij het pro bleem van de financiering een belan grijke rol speelt, zullen nog enige tijd in beslag nemen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De stemming voor de dollar was vrijdag niet ongunstig. In Tokio sloot de Amerikaanse munt gisteren op 226,9 yen, de hoogste koers sedert mei 1978. Ook ln Londen was de dollar vrij vast gestemd. De verwachting, dat de ren te in de VS zal stijgen tot op zijn minst 15 (nu 14,5) procent voor de „prime rate" (de rente, die voor kre dieten aan eersteklas cliënten in re kening wordt gebracht door de ban ken) droeg bij tot de betere stem ming. In Amsterdam noteerde de dollar teren 1,9860, tegen dondi ar gis- lerdag ƒ1,9735. Dollars in bankpapier ste gen één cent tot 1,94-2,04. Goud omlaag nan Wilhelm von Ilsemann van >eutsche Shell heeft inmiddels gd. dat de enige manier om op rendabfele manier olie te vervan- door steenkoolproducten ligt in van de oliemarkt te krijgen. Boven dien is registratie een hulpmiddel bij het nemen van beslissingen, aldus Ersboell. Volgens Ersboell ziet het er niet naar uit dat de olieproducerende landen hun olieprodukten de komende Jaren sterk zullen vergroten. De totale olie- „o_ produktie zal in 1985 ongeveer 35 (rergassingsprocédé. Bij de'ope- miljoen vaten per dag bedragen. Ers- Woprp DrÜZen van een vergassingsfabriek in boell zei verder, dat^het IEA de vol- o J gende maand bijeenkomt om over deze zaak te praten. burg zei Ilsemann, dat aan ikoolvergassing nog steeds tech- le gevaren verbonden zijn en dat tonomisch gezien nog niet renda- fc. Eind 1983 of begin 1984 zal de (fabriek in Hamburg worden ver- jen door een grotere fabriek, die dag duizend ton steenkool kan lerken. De raad van bestuur van het IEA heeft besloten om met ingang van november de transacties met ruwe olie in de bij het bureau aangesloten landen te registreren. Op deze manier hoopt het IEA een duidelijk beeld Over de hoge olieprijzen op de vrije oliemarkt zei Ersboell. dat sommige landen bereid zijn de hoge prijzen te betalen om over voldoende olie te kunnen beschikken in onzekere tij den. De leden van het IEA moeten hun houding ten aanzien van de olie wijzigen, hoewel het aanbod op het ogenblik iets groter is dan de vraag. Volgens hem verschillen de bezuini gingsmaatregelen in de diverse lan den te veel. Er moet een eensgezind beleid worden gevoerd. Nieuwe maatregelen zijn onontkoom baar, zo verklaarde Ersboell verder. Op de ministersbijeenkomst van ja nuari zal het een en ander worden doorgenomen en verwezenlijkt. Het mag in de toekomst niet zo zijn dat sommige landen him olieverbruik moeten verminderen omdat zij de hoge olieprijzen niet kunnen betalen, terwijl andere landen zich de dure olie wel kunnen permitteren zolang hun handelsbalans dat toelaat. De prijs van het goud zakte in Lon den in de loop van vrijdagmorgen in tot 387,75 dollar per ounce (31,1 gram). Dat was 11,75 dollar beneden de slotnotering van donderdag. Later trok de prijs aan tot 395 dollar. De stemming had te lijden onder de vooruitzichten van de goudveiling van het Amerikaanse ministerie van financiën, die volgende week wordt gehouden. Iedere maand verkoopt het Ameri kaanse ministerie van financiën 750.000 ounces goud. Ingewijden hou den echter rekening met de mogelijk heid, dat de veiling van de volgende week wel eens de laatste zou kunnen zijn. Dit o.a. omdat deze veilingen de speculatie in goud in de hand zouden werken. In Amsterdam gaf de zllverprijs een stijging te zien. Oenoteerd werd 1003-/ 1105,èo, tegen donderdag 981-/ 1083,50. or Henk Thomas e willen handel drijven en lading vervoeren tussen dèrde- reldlanden en Europa; tussen derde-wereldlanden met doel de onderlinge handel te bevorderen; het bieden van n hogere/eerlijke prijs aan de kleine producenten en löperaties door het omzeilen van monopolieposities bekle mde groothandelaren en multinationale ondernemingen plaatse en een bijdrage leveren aan de Infrastructuur deze landen door verbindingen tot stand te brengen issen kustplaatsen en plaatsen landinwaarts aan rivieren 'legen. Mocht deze doelstelling niet te verwerkelijken zijn, ln heft de vereniging zichzelf op en gaat de algemene ■rgadering met de al bijeen gebrachte gelden een project rojecten) in de derde wereld steunen, dat de zelfstandlg- ild en onafhankelijkheid bevordert van een groep van lerarmsten in de derde wereld". dus een greep uit het ..manliest" n de Kleinschalige Handelsver- dglng. In Woudrlchem die na laren mken. discussie en voorbereidin- si op 25 april dit Jaar officieel, bij tariële akte. is opgericht. Aan ie van de zeven bestuursleden, Bnie en Jos Korthout en Willem lol, de vraag wanneer de pendel de Noord en West. Af rik a begint. Js we dat wisten", zegt Jos Kort- ut. „Liefst zo gauw mogelijk". ustvaarder moeten nog wezenlijke proble- en worden opgelost. Het geringste nog het vinden van schip, waar- or wel al een naam beschikbaar De Paardebloem". Gedacht >rdt aan een kustvaarder van dui- nd ton, die tussen de achthon- rdduizend en één miljoen zal kos- .Deze prijs is op te brengen", gt Willem Kool. ilgens hem kan worden gerekend een Investeringssteun van mln- ens vijftien procent en meer Weet dat niet zeker") wanneer als uishaven een plaats ln een pro- eemgebied, bijvoorbeeld Delfzijl Groningen, wordt gekozen. De t. 85 procent, is hypothecair te lancieren, mits het schip onder ederlandse vlag gaat varen. Zestig W rocent. aldus Willem Kool. zal de cheepshypotheekbank op zich ne- nen en 25 procent komt van de lederlandse Middenstandsbank. Met een schip ln de haven is men er nog niet. Het vaartuig moet vaar klaar worden gemaakt en wat dat kost, „daarvan heb ik geen idee". „Het is in ieder geval duurder dan je denkt," zegt Kool. Om het vaarklaar maken, de aan loopkosten te financieren, wordt het uitgeven van obligaties overwo gen. Verder hopen Annie, Jos en Willem dat het bedrag aan giften aanzienlijk zal stijgen boven de vijf honderd gulden, die tot nu toe zijn ontvangen. Tenslotte zal worden getracht geld los te krijgen van ont wikkelingshulporganisaties als het NOVIB, de Stlchitng Emmaus (die welvaartsresten verzamelt, op knapt en naar ontwikkelingslanden stuurt en daarvoor zelf al naar scheepsruimte zocht) en het minis terie van ontwikkelingssamenwer king. Het ministerie, zegt Jos Kort hout, stelt zich terughoudend op, omdat de plannen nog te vaag zijn. Grootste probleem Voordat „De Paardebloem" wordt gekocht, moeten er ladingsgaran ties zijn voor minimaal drie maan den varen. Die garanties vormen het grootste probleem. „Je moet bij elke reis weten, dat de volgende reis „snor" zit," aldus de bestuursleden van de KHV. Voor het vervoer van lading van Noord- en Westafrikaan- se havens naar Nederland is contact De kerngroep van de Kleinschalige Handelsvereniging. Van links i Korthout, Jos Korthout en Ronald Marks. gezocht met de Stichting Ontwik kelingssamenwerking (SOS), die via een aantal Wereldwinkels produk- ten uit ontwikkelingslanden ln Ne derland distribueert. Ook de Sti- ichitng ABAL (Afzet Bevordering I uit Landen in Ontwikkeling) is be naderd voor het vervoer van lading. „Deze stichtingen, aldus Jos Kort hout, kunnen voor niet meer lading zorgen dan voor een kwart schip per Jaar." „Hun probleem, en daarmee ook het onze. is het scheppen van een afzetgebied in Nederland." Om lading voor de heenvaart te vinden is contact gezocht met ont wikkelingswerkers ter plekke om te weten te komen wat er nodig is aan bij voorbeeld landbouwwerktuigen en bouwmaterialen. Mogelijke la ding is ook de verzendingen van missie en zending, Rode Kruis en de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Geprobeerd is nog om overschot- produktie (doordraai) naar Afrika te mogen verschepen. Maar geen van de betrokken instanties was daarvoor te vinden. Wat, kortom, nog moet worden op gebouwd is een net van agenten, leveranciers en afnemers hier en ln Afrika, teneinde het ideaal van de KHV, het vervoer van lading van en naar kleine producenten en coöpe raties, zonder tussenkomst van machtige groothandelaren en mul r rechts: Willem Kool, Annie tinationals, zodat de prijzen van derde wereldprodukten hoger en dus redelijker worden. Manifest Nog een greep uit het manifest van de Kleinschalige Handelsvereni ging „Aan boord zal men op een prettige, menselijke en kleinschali ge manier werken op socialistische basis, met het accent op fijne sa menwerking, solidariteit met de ar men, waarbij zucht naar geld (winst en loon), macht en competitie op een zo laag mogelijk peil wordt ge houden. Daarom moeten de Klein schalige Handelsvereniging (KHV) en de scheepshuishouding op demo cratische leest zijn geschoeid, waar in ook vrouwen volledig geëmanci peerde bemanningsleden zullen zijn. Salariëring is ln principe voor iedereen gelijk, gebaseerd op het Nederlandse wettelijke minimum loon. Rangen en standen zijn uit den boze. Iedereen is gelijkwaardig. Wettelijk draagt de kapitein het ge zag. Wij hopen op deze manier als mens beter te kunnen functioneren en daardoor een positieve bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van onszelf en anderen en aan verhou dingen tussen rijk en arm." Willem en Jos zijn beiden zeelleden. Hun ervaringen op zee en in havens van arme landen zijn de aanzet ge weest tot de Kleinschalige Handels vereniging. Jos, aanvankelijk licht matroos en later stuurman, en Wil lem, scheepswerktulgkundige, heb ben de bulk vol van strikt hiërarchi sche verhoudingen aan boord van een schip, de buik vol „van dat oeroude gezag van de kapitein, de schipper naast God en dat soort flauwekul". Jos; „Als matroos had ik een goed bestaan aan boord, goed eten, een goed salaris. Intussen zag ik veel ellende om me heen. Ben ln havens geweest waar mensen aan boord kwamen en er de vuilnisbakken leegaten. Dat zet je aan het denken, je stelt vast, dat het goed onrecht vaardig is verdeeld. Later ging ik naar de Zeevaartschool en werd stuurman. Varen is leuk, maar al leen als Je dat los kunt doen van grote maatschappijen, waar Je naar de pijpen van de reder en de kapi tein moet dansen. Mijn ideeën over de armoede ln de wereld en het leven aan boord heb ik met een vriend gecombineerd, dooreen gehusseld en zo is de KHV ontstaan. Aan boord heb ik alles op papier gezet. Annie (zijn vrouw) heeft dat uitgewerkt en rondge stuurd naar officiële en nlet-ofticiè- le instanties. We hebben veel posi tieve reacties gehad en een enkele negatieve (,Je hebt een gaatje ln Je hoofd")." Inspraak De bemanning van De Paarde bloem wordt een werk- en leefge meenschap („nee, schrijf geen com mune, want dat woord roept bijge dachten op"), de vrouwen en kinde ren mogen mee als ze dat willen (voor een onderwijzeres is gezorgd) en iedereen moet meewerken en le dereen krijgt inspraak in de gang van zaken aan boord. Naar bulten toe zal Jos, die de kapiteinspapie ren bezit, verantwoordelijk en aan spreekbaar zijn. De vereniging bestaat nu uit vijf tien leden. Daaronder zijn maar twee echte zeelieden. Willem hier ls scheepswerktulgkundige. Om De Paardebloem te laten varen hebben we acht tot tien man nodig, plus nog extra-mankracht om elkaar te kunnen aflossen." Aan Jullie manifest is inderdaad duidelijk te merken, dat op twee gedachten wordt gehinkt Naast het idee van „baas op eigen schip, zelf ontplooiing, leef- en werkgemeen schap staan opvattingen over eerlij ker handel, ontwikkelingssamen werking Het zijn doelstellingen die wel eens niet met elkaar zijn te rijmen. BIJ voorbeeld, waarvoor kies je als Je geen lading kunt krij gen van arme producenten, maar wel van rijke groothandelaren en multinationale ondernemingen. Kies Je dan voor Je Individuele ont plooiing op Je eigen schip, of voor hulp aan de arme? Jos Korthout: „Het manifest kun Je inderdaad lezen met de ogen van de zeeman en met die van de ontwik kelingshelper. Tussen de door Jou genoemde spanningen zullen we moeten laveren. We zullen waar schijnlijk af en toe concessies moe ten doen op het punt van de lading. Over de aard van die concessies kan Ik nu niets zeggen, maar zeker is wel, dat we geen bommen en grana ten gaan vervoeren om maar te kun nen varen". Overigens, waarom zal Jullie schip „De Paardebloem" heten? „De paardebloem is een ondergewaar deerde plant, die als lelijk wordt beschouwd. We vinden het een mooie plant, een plant bovendien, die leeft tegen de verdrukking ln".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29