Nationale belangen overheersen hier' Geroosterde eend waakt over Israël Wat oud-Kamerlid Nel Barendregt enorm tegenviel bij EG in Brussel: Het is een foute boel dat ik wegga' 'Er zijn heel duidelijke discriminaties' 'Politiek maak je nooit af' - ATERDAG 13 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET 23 Nel Barendregt, oud-Tweede Kamerlid, nu kabinetschef van Europees Commissaris Henk Vredeling, binnenkort directeur van de Rotterdamse academie voor beeldende kunsten. Wat bewoog haar zo spoedig weer een andere functie te aanvaarden? „Een foute boel" noemt zij zelf haar vertrek uit Brussel, maar het aanbod uit Rotterdam was aantrekkelijk. Verder: iedereen zit in Brussel teveel „met zijn eigen standje", er zijn gevallen dat je als vrouw gediscrimineerd wordt en het Europees Parlement moet in elke geval een kans krijgen. door Henriëtte Theunissen Slechts twee jaar nadat Nel Ba rendregt het Nederlands parle ment verliet en opgewekt naar Brussel afreisde om daar voor Eu ropees Commissaris Henk Vrede ling te gaan werken staan er be richten in de krant dat mevrouw Barendregt benoemd zal worden tot directeur van de academie voor beeldende kunsten in Rot terdam. Ruim voor het einde van haar termijn al weer een andere baan. wat kan daar achter steken? .Dat heeft Vredeling natuurlijk voor haar geregeld. Die zal zijn invloed hebben aan gewend om haar aan een aardig baantje te helpen, anders zou ze over anderhalf jaar op straat staan", zo eenvoudig ligt dat volgens de correspondent van een Neder landse „kwaliteitskrant", oók een invals hoek voor het gesprek met mevrouw Ba rendregt die inmiddels kabinetschef is ge worden: Politiek deugt niet, de mensen die ermee van doen hebben zijn enkel bezig eigen belangen veilig te stellen en vrouwen zijn en blijven in hun loopbaan afhankelijk van de gunsten van mannen. Maar eerst een borrel met informele ach tergrondinformatie voor de pers over het E.G. gebeuren in de kamer van Vredeling. De banken zijn er van zo breed leer dat een kleine verslaggeefster ongegeneerd achterover duikt wanneer zij een steuntje ln de rug zoekt. De kabinetsleden wat losjes op stoelen naast de commissaris. Het drankmisbruik (door dezelfde collega nog snel als roddel toegevoegd) is Vrede ling niet aan te zien. De veertien heren- en drie dames-journalisten uit het achter land zijn slechts hoorbaar wanneer zij de wltgejaste ober om meer rocks in de whis ky verzoeken. In de auto, op weg van het Europahuis naar een eethuis in de buurt van haar dorp, vertelt Nel dat zij niet per één oktober 1979 de aftredende directeur K. de Jong opvolgt maar dat zij van het begin af aan als voorwaarde heeft gesteld dat zij tot najaar 1980 vervangen zal wor den en dat zij het erg heeft betreurd dat zij nu al voor die keuze en beslissing werd geplaatst. Maar ook dat de functie haar erg aantrekt, onder andere omdat zij zelf als leerlinge op die academie gezeten heeft en dat haar huidige baan nog veel dnnuer is dan het Tweede Kamerwerk. Dat het nauwelijks te combineren valt met man. dochter Anna van bijna drie. vrienden en alles wat er verder nog aan menselijk leuks te bedenken is. Ik begrijp dat zij zo'n beetje de rechter hand van Vredeling is, dat er vreselijk veel overlegd en vergaderd moet worden, dat er werkbezoeken afgelegd en lezingen ge houden moeten en dat het kabinet wel gedemocratiseerd is maar dat zij toch de chef van vier mannelijke kabinetsleden is. Wat heb ik er nu van kunnen merken dat zij twee jaar bij de E.G. gezeten heeft, vraag ik terwijl zij haar spaghetti met lepel om vork en ik mijn deegslterten met vork om lepel probeer te draaien. De band recorder loopt. Zij praat zacht, maakt zinnen niet af, formuleert tussen ontelba re haakjes. Ze heeft een vriendelijk ex pressief gezicht en toont alle begrip wan neer ik de vele commissies, comité's en andere clubjes door elkaar haal. Haar antwoord wordt ingeleid met wat gemom pel dat dit soort vragen niet zinnig te beantwoorden valt en dan: „Het belangrijkst vind ik dat wij de her verdeling van werk aan de orde hebben gesteld en zijn blijven stellen tegen zéér veel weerstanden in. Om meer werk voor meer mensen te creëren hebben wij een aantal mogelijkheden tot arbeidstijdver korting geconstateerd: vervroegde pensio nering, langere vakanties, wederkerend onderwijs, part-time werk en helaas ook de vier daagse werkweek, wat natuurlijk slecht voor vrouwen is. Al die alternatieven brengen kosten met zich mee en daarover moet international overlegd worden en dan krijg je te maken met weerstanden niet alleen van de lidsta ten en de ministers van economie en fi nanciën, maar ook binnen dé commissies. Maar goed, we hebben een soort selectie toegepast en de voorwaarden onderzocht. De vakbeweging is daar ook ook eniger mate dubbelzinnig in. Die willen wel mo rele steun in de rug geven maar hebben van ons liever geen wetgeving, terwijl Vre deling juist een dwingende wetgeving wil, bij voorbeeld om te voorkomen dat de vlucht in het betaalde overwerk toeneemt. Een eerste begin daarvan probéren we nu binnen te krijgen, maar het is een mijl op zeven".Ook géén vraag is de vraag wat arbeiders die onder andere staken voor kortere werktijden er nu mee opschieten dat zij zich in Brussel zitten te beraden op werkgelegenheidsalternatieven. Een ver loren staking doet de Commissaris geen goed. Alles ligt erg in de onderhandelings sfeer en daarbij zijn de weerstandeh groot. Vertel eens wat meer over die weer standen? „Je hebt er natuurlijk mee te maken dat sociaal beleid weinig status en geen enke le bevoegdheid heeft. Het is werkelijk -een lijdensweg om een voorstel bij de Raad van Ministers waar het dan als het niet verworpen of geamendeerd wordt, toe stemming op alle punten en komma's moet hebben te krijgen". In de uitleg van de procedure komen voortdurend de nationale ambtenaren ter sprake die zeer traag maar wel veelvuldig elk onderdeel van het voorstel lijken te beknabbelen. Een gewoon mens zou er niet goed van worden, de kabinetschef kan daar nog wél- in meegaan. Veel hinderlijker vindt zij de kabinetten die vaak nog conservatiever zijn dan hun commissarissen en die bij voortduring over hun schouder met hun nationale overheid menen te moeten over leggen De lidstaten zitten te veel-vast aan hun eigen belang, iedereen zit hier voor zijn eigen standje? „Ja, teveel. De definitie van politiek hier is nationale belangenbehartiging en ik er ken wel dat die soms nodig kan zijn, maar hier binnen de Europese Gemeenschap is het werkelijk overheersend. En dat is iets wat mij, terwijl ik toch niet zo'n optimist ben. enorm is tegengevallen. Daardoor blijf je ontzettend onderhevig aan de nukken en grillen van de nationale regeringen en hun administraties en er zijn te weinig mensen die aan de Europese kant van het touw staan te trekken. De politieke wil om dat te doorbreken ont breekt". Ik heb wel eens horen beweren dat elk fatsoenlijk mens die bij de E.G. terecht komt na een jaar opstapt. Jij hebt hier nu twee en een half jaar gezeten eh hebt bedongen dat je nog een jaar blijft. „Ik zeg nu steeds, het is een foute boel dat ik weg ga. Omdat ik vind dat de mensen die hier werken terwijl ze de ziekte aan dit soort praktijken hebben zouden moeten blijven. Ik vind het fatsoenlijker en ook moediger om te blijven, omdat er nu een Nel Barendregt maal een aantal dingen internationaal ge regeld moét Worden. Op zich is het ook heel goed om te weten en meegemaakt te hebben dat het allemaal zo moeizaam toegaat. Maar er moet natuurlijk wel ver andering in komen. Het parlement zal op de lange duur verandering in die bevoegd heden-situatie moeten zien te brengen, want zoals het nu functioneert ben je werkelijk lam geslagen". Geloof jij in de macht van het parle ment? „Als het parlement gesteund door de pu blieke opinie de goede verhalen zou kun nen houden dan kan de ministerraad na tuurlijk niet langer zó schofferend te werk gaan als hij nu doet. Het parlement moet in elk geval een kans krijgen". De ambtenaren en kabinetten zitten dwars, als er al iets gebeurt dan is het datgene wat de machtigste lidstaten be langrijk vinden, zou het iets uitmaken wie er op welke stoel zit? „Ik heb heel sterk het gevoel dat als hier een ander dan Vredeling gezeten zou heb ben (met de paar mensen van zijn kabinet) dat het sociale- en werkgelegenheidsbe leid dan nog nauwelijks in discussie zou zijn gebracht. Nu eindelijk begint men in de gaten te krijgen dat je het gezien de economische groei en de demografie wel in die herverdeling van werk zult moeten gaan zoeken". Wordt er daarbij ook rekening gehouden met de vrouwen? „Ja, dat wil zeggen: met moeite. We heb ben enquêtes van het Bureau van de Sta tistiek waaruit blijkt dat steeds meer vrouwen een plaats op de arbeidsmarkt zoeken, terwijl veel van die vrouwen in het werklozencijfer niet worden meegere kend. In het eerste stuk dat over herverde ling van werk werd gemaakt, werd gezegd dat de verkorting van de arbeidstijd vrou wen naar de arbeidsmarkt zou trekken en aan werk helpen die niet behoren tot de geregistreerde werklozen. Het werkloos heidscijfer zou daardoor minder dalen. Alsof het om het cijfer gaat in plaats van om het feit dat mensen die graag willen werken aan werk worden geholpen. Wel vier keer heb ik die zin moeten verande ren! Maar wat mij nooit gelukt is is de vrouwenpunten als werkelijk belangrijk in de discussie met vakbeweging en werk gevers in te brengen. Dat valt gewoon in een vacuüm. Op dat niveau is er niemand die daarom vraagt. In het permanent co mité voor de werkgelegenheid, waar dan ministers zitten, werkgevers en de vakbe weging en waar de commissie bij zit, daar wordt op géén mómént gezegd: en ar beidstijdverkorting is ook nog belangrijk in verband met het doel vrouwen te inte greren in het arbeidsproces en er moet dus vooral om die reden daar eerst gezocht worden. Integendeel! Er wordt altijd eerst naar voor mannen meer populaire maatre gelen gezocht". „Wat vrouwenzaken betreft proberen we de lidstaten voor die drie richtlijnen (gelij ke betaling, gelijke behandeling en sociale zekerheid) achter de vodden te zitten. Vredeling heeft wat dat betreft een veel actievere politiek gevoerd dan men ge wend was. Tot nu toe werd dat soort dingen achter de schermen geregeld en men vond het werkelijk de gotspe dat Vredeling een duidelijke termijn ging stel len en met het hof van justitie dreigde. Ik vind dat veel te weinig erkend wordt wat hij allemaal gedaan heeft op het gebied van het overlég tussen sociale partners". Jij was de eerste en enige vrouwelijke kabinetschef. Heb je het idee dat je an ders behandeld wordt dan wanneer je een man zou zijn geweest? „Ja natuurlijk. Je probeert er niet op te letten en het is vaak moeilijk te bewijzen. Toen ik hier kwam waren er vier vrouwe lijke adjunct-chefs en wat medewerksters die onderling contact hadden. Zover als dit afschuwelijke werk het toelaat lun chen we wel eens samen en dat is dan heel leuk. En ja, wat is dat dan? Het herkennen van dezelfde problemen. Of problemen, het zijn meer de problemen van mannen, wij hebben ons ermee leren redden. Het zijn vaak trucjes, en hoewel ik die mannen uiteindelijk daarmee de baas ben omdat ik uit de politiek kom, zijn zij toch altijd in de meerderheid. Het is een voortdurende onderstroom. Op mijn prikbord heb ik diverse uitnodigingen, gericht aan de ka binetschef de heer N. Barendregt. Maar er zijn ook heel duidelijke discriminaties. Wanneer ik met Vredeling of alleen, in overleggroepen of groepen van buiten staanders kom en daar geen hand krijg, omdat automatisch wordt aangenomen dat ik de scretaresse ben. Dat heeft dan nog twee ingangen: een secretaresse wordt niet. belangrijk genoeg geacht om haar eeh hand te geven en elke vrouw is een secretaresse. Het is waar, je moet je argumenten extra op een rij hebben en je moet zo nu en dan overbluffen om geac cepteerd te worden en dan helaas zo nu en dan het verhaal houden van punt één, punt twee, punt drie, laten mérken dat je ook wat van economie weet. Maar dat lijkt ook veel op wat je in het begin in het parlement doen moest om serieus geno men te worden". Je ging weg uit het parlement, terwijl jij juist wat vrouwenzaken betreft nogal eens aan de bel trok. Je gaat weg uit de E.G. terwijl je vindt dat fatsoenlijke mensen moeten blijven. Waarom ga je nu eigenlijk weg? „Wat mijn weggaan uit de Kamer betreft, daar zitten anderen die hetzelfde doen. Hier gaat het uiteindelijk maar om een vertrek van een paar maanden eerder dan normaal het geval zou zijn geweest, waar bij ik hoop dat ik het kabinet niet met te veel problemen opzadel. En verder, ja het was natuurlijk een erg aantrekkelijk voor stel. Een heel ander soort werk op een gebied dat mij altijd erg geïriteresseerd heeft. Minder versnipperend dan de poli tiek en hoewel ook veeleisend, toch min der alles opeisend. Ik kan hier toch al geen volgende termijn doen, dat is fysiek op mijn leeftijd (ik ben drieënveertig) niet vol te houden. Ik doe niet alleen mijn.man en mijn kind maar ook mezelf tekort. Ik hoop trouwens dat de meeste mannen het ook niet volhouden. Maar ja, die hebben zoals Wlm Hora Adema dat altijd zo mooi zegt nog een huisvrouw thuis". Huis vrouw/kabinetschef mevrouw Barendregt onderstreept dat zij niets is gaan nastre ven om directeur van de academie te worden. Zij kende een aantal mensen van die academie die wisten dat zij na de beëindiging van haar termijn in Brussel tijd nodig zou hebben om bij te tanken. Men heeft haar gebeld nadat de sollicita tie-procedure was vastgelopen. Voordat haar benoeming tot stand kwam is er veelvuldig overlegd. Ik heb gehoord dat Je negenduizend gulden schoon in de maand verdient, wat dat betreft zul je er wel op achteruit gaan. „Ik verdien zoveel dat ik niet eens weet hoeveel ik verdien. In elk geval is het meer dan een ton per Jaar. Schoon. Dat is afschuwelijk veel en dat zou bijna een reden zijn om dit werk niet te blijven doen. Maar goed. het is tijdelijk. In princi pe is dat natuurlijk heel verkeerd. Het bevordert de herkenbaarheid van Europa binnen België niet, want je regeert een eiland van mensen met een speciaal uit- gaanspatroon. aparte scholen, enzovoorts. Kliekvorming. En daarbij leidt het tot verstarring van het apparaat, maar als je hier opmerkingen maakt over die hoge salarissen ben je een calvinistische trut. Er zijn ook veel te veel gouden handdruk ken. Een andere politiek verkeerde zaak is' dat de ménsen die afvloeien worden opge volgd door mensen die via een ingewik keld examensysteem binnenkomen en dat zijn voornamelijk mensen die vers van de universiteit komen en geen enkele maat schappelijke ervaring hebben. Ik geloof dat het ambtelijk apparaat daardoor uit eindelijk droog zal komen te staan". Het is negen uur en Nel stelt voor om een kop koffie bij haar thuis te gaan drinken. Ze zit op hete kolen. Dochter Anna moet worden opgehaald bij de werkster. Later bij haar thuis schenkt zij koffie uit een gebarsten koffiepot, een poes heeft zich voorgoed in haar nek genesteld. Aan de wand veel kunst, boeken over kunst. Een verzameling eierdopjes, een verzameling kikkers, rondslingerend speelgoed en sta pels werkmappen die van stoelen gescho ven moeten. Gezellig. In die gesprekken met de academie is al gepraat over welke richting de school op moet. Er zijn twee stromingen. Een groep pleit voor een voor hoedeschool „Dus echt de nieuwste ont wikkelingen. een symbool. Zoals Bauhaus was in Berlijn of misschien zoeken ze wel de nieuwe Sandberg". De andere groep, waartoe de nieuwe directeur behoort, wil alle overzichtsmogelijkheden bieden zo dat de leerlingen zelf kunnen kiezen. Me vrouw Barendregt heeft zelf voordat zij als au paif naar Frankrijk vertrok, en ook daarna, weer cursussen aan de academie gevolgd. Ze heeft gestudeerd aan het Bouwcentrum ene avondcursussen econo mie gevolgd. Geen enkele studie heeft zij afgemaakt, maakt ze ook de politiek niet af? „Politiek maak je nooit af. dat is iets dat altijd door blijft gaan. Maar als je eruit gaat is het wel steeds moeilijker om er weer in te komen omdat de strijd om de plekken erg groot is. De concurrentie en de eerzucht zijn helaas zeer groot. Het voortdurend Jezelf presenteren is bijna een onderdeel van het vak. Maar goed ik vind dat ik me tijdelijk en misschien zelfs definitief moet kunnen terugtrekken op een minder alles opeisende baan". IJV door M. Kopuit Zo'n acht kilometer boven Israël draait een geroosterde eend zijn rondjes. Het zijn de ogen en de hersens van de Israëlische lucht macht. De resultaten zijn beter dan verwacht. Nog voor de in 8yrië opgestegen Migs op 24 sep tember een schot konden lossen om de Israëlische verkenners bo ven Libanon te verjagen, werden te al neergeschoten. Vier Migs stortten neer, opgewacht door de ln allerijl opgeroepen F-15s van Israël De geroosterde eend had de F-15s gealarmeerd. Deze voor vijftig miljoen dollar van Ame rika gekochte Hawkeye beschermt het Israëlische luchtruim. Israël Is het enige land waaraan de Verenigde Staten dit spionagevllegtuig hebben geleverd. In Amerika zeil is de marine ermee uitgerust; de vliegdekschepen hebben de Hawkeye aan boord. Zij kan. indien haar radersche pen ol vliegtuigen registreert en de com puter hen als vijanden bestempelt de F- 14s van de Amerikaanse marine oproepen. Zells kan dan de bemanning van de Haw keye met een druk op de knop de raketten van de F-14 afschieten Vleugels De bijnaam Geroosterde eend heeft de Hawkeye in Israël te danken aan haar werk op de vliegdekschepen. Want voor deze functie kunnen de vleugels worden opgevouwen. Met uitgevouwen vleugels heeft zij een spanwijdte van 25.5 meter, haar hoogte is maar 5.59 en haar lengte 17.7. De kracht van de Hawkeye is niet gelegen in de snelheid. Die is met een kruissnel heid van 508 km per uur en een maximum snelheid van 593 km per uur zeer gering. De kracht is de radar en de computer. Haar radar heeft een bereik van 375 km. Voor Israël wil dat zeggen, dat zij tot ver in de Arabische landen kan kijken. De radar van de Geroosterde eend kan zowel ter land als ter zee iedere beweging registreren. Zodra een machine tevoorzijn komt uit een van de ondergrondse bun kers in de Arabische landen, ziet de radar van de Hawkeye haar en berekent de computer haar type en vliegroute. Alarm In zeer korte tijd krijgt de Israëlische luchtmacht via deze computer het alarm door. Dat is tevens de verdediging van de Geroosterde eend. Want zij is voor de moderne luchtvaart zo log, dat aan vluch ten niet valt te denken. De in Israël opge roepen machines die de Arabische toestel len opvangen dienen ook voor de verdedi ging van de Hawkeye te zorgen. Dat lukt aardig, zo heeft de ervaring bewe zen. De Hawkeye geeft aan de Israëlische toestellen door wat snelheid en aanvals- hoek is van de vijandelijke machines. Het luchtgevecht van 24 september boven Li banon, heeft aangetoond dat de gegevens van de Hawkeye optimaal zijn. De Hawkeye wordt ook al geroosterde eend genoemd door de schotel die zij op haar rug draagt. Boven het staartstuk is een ronde schotel geplaatst, waarin zich de computer en de radar bevinden. Deze schotel heeft maar een doorsnee van ze ven meter, maar zij vormt het brein van de Israëlische luchtmacht. Vijf man slechts bevinden zich ln de Haw keye. Twee piloten en drie werktuigkundi gen. Nog zijn zij afhankelijk van het reac tievermogen van de bemanning van de F 15. Lang zal dat echter niet duren. Israëlische vliegtulgingenieurs zijn naarstig aan het onderzoeken hoe kan worden verwezen lijkt. dat door een druk op de knop de bemanning van de Geroosterde eend niet alleen de F 15 ln een goede gevechtsposi tie kan brengen, maar tevens hoe zij ook de raketten van deze machine ln werking kan stellen. Het zou enige seconden kun nen schelen. Want wat bij de F-14 van de Amerikaanse marine mogelijk is. moet ook kunnen bij de F-15 van de Israëlische luchtmacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23