Perzische Golf kruitvat zonder politieagent Liefde PLO-Iran verliest haar glans F TROUW/KWARTET 15 BUITENLAND! De val van de sjah begin dit jaar heeft niet alleen de verhoudingen in Iran zelf drastisch veranderd. Met ingehouden adem zit ziet de buitenwereld ook het machtsevenwicht in de Perzische Golf verschuiven. Alle olie voor het Westen uit Bahrein. Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Irak, Iran en Saoedi-Arabië moet door de Straat van Hormuz aan de mond van de Perzische Golf. Vroeger zag Iran erop toe dat deze „halsslagader van de westerse economieën" niet kon worden afgeknepen. Maar wie neemt dis rol over? Eén geruststellende gedachte voor het Westen en voor de conservatieve oliestaten is er echter wel. Het spookbeeld van een hechte samenwerking tussen revolutionaire Palestijnen en fanatieke moslems uit Iran boet snel aan kracht in. De grote liefde wordt nog slechts met de mond beleden. t De sjah verlaat Iran Tijdens het jarenlange bewind van de sjah fun geerde Iran als stabili serende factor in het Midden-Oosten. Met Saoedi-Arabië vormde het land de garantie dat met de belangen van het Westen in het Mid den-Oosten rekening werd gehouden. Na de machtswisseling begin dit jaar is Iran veran derd in een confessione le staat die de beginse len van de sjia religie niet meer voor zichzelf houdt. De revolutie moet geëxporteerd worden. Het nieuwe buitenlands be leid maakt van Iran een desta biliserende factor in het Mid den-Oosten. De aangrenzende staten ervaren dat in toene mende mate. De Iraanse revo lutie heeft een stimulerend ef fect op de sjiitische meerder heid in Irak. die geregeerd wordt door een soennitische minderheid. Ayatollah Sa- degh Rouhani verklaarde zich vorige maand bereid om lei ding te geven aan een mogelij ke opstand van de bevolking van Bahrein, een olierijk ei land in de Perzische Golf met een grote meerderheid van sji ieten. Ook de sjiitische min derheid in Koeweit kreeg een hart onder de riem gestoken. Het is duidelijk dat de rege ringen van de kleine oliesta ten aan de Perzische Golf niet zoveel moeten hebben van het Iraanse expansionisme. Het Iraanse optreden was voor Sa oedi-Arabië en Bahrein aan leiding om gemeenschappelij ke militaire manoeuvres te louden. Ook Egypte, dat na val van de sjah de rol van 'beschermheer van Oman overnam, heeft al gezegd de Golfstaten te hulp te willen komen in geval van nood. Overigens hebben deze staten al laten weten hulp van een oe< lei< r* l[ov( iGc I ko: |0v land dat met Israël vrede sluit niet te hoeven. Aspiraties De houding van de geestelijke machthebbers in Iran heeft de spanning in de Perzische Golf- aanzienlijk opgevoerd. Dank zij de recente Syrische bemid deling is een acute botsing tussen Iran en de Golfstaten vermeden, maar dat betekent niet dat er een einde is geko men aan de politieke aspira ties van de sjiitische leiders. Recente oefeningen van de Iraanse marine hebben af doende duidelijk gemaakt dat Teheran best bereid is de naar het scheen uitgespeelde rol van politieagent maar dan voor de eigen belangen in de Perzische Golf weer op zich te nemen. De kleine olielan den, maar ook Irak en Saoedi- Arabië zien daar op dit mo ment echter weinig heil in. Ket enige land in het gebied dat tot dusver heeft getracht een oplossing aan te dragen voor de groeiende instabiliteit in de regio is het sultanaat Oman. Dit land is voorstander van een nauwe samenwerking tussen de olie-producerende en -consumerende landen ter beveiliging van de Perzische Golf. Ondanks bezoeken van regeringsfunctionarissen van Oman aan de diverse landen is van die ideeën nog niet veel terecht gekomen: Irak ziet zichzelf als de rechthebbende, beschermheer van de Golf, Iran heeft zijn pretenties evenmin opgegeven. ZuidlJe- men ziet er een tegen de Sow- jet-Unie gerichte actie in en zelfs Saoedi-Arabië bleek er niet voor. Camp David De Arabische huivering om' mee te werken aan een veilig stellen van de westelijke be langen in het Midden-Oosten wordt in belangrijke mate be paald door de akkoorden van Camp David. Washington hoopte aanvankelijk dat het mogelijk zou zijn gematigde Arabische landen als Saoedi- Arabië en Jordanië te winnen voor de Egyptisch-Israëlische vredesregeling. In plaats door Herman AmeUnk daarvan leidde Camp David ertoe dat Saoedi-Arabië en de gematigde olielanden aan de Perzische Golf aansluiting vonden bij de koers van radi calere Arabische landen als 8yrië en Irak. Er was in de Saoedische hoofdstad Rlaad zelfs irritatie te bespeuren over de aanhoudende Ameri kaanse druk om Camp David toch maar te aanvaarden. De veranderingen in de lan den rondom de Perzische Golf vormen een potentiële bedrei ging voor het Westen. Zowel West-Europa als de Verenigde 8taten zijn voor hun energie voorziening voor een zeer be langrijk deel aangewezen op de olie uit deze landen. Al de olie uit Bahrein, Koeweit, de Verenigde Arabische Emira ten, Irak, Iran en Saoedi-Ara bië passeert de strategische Straat van Hormuz aan de mond van de Perzische Golf. Dit zeegebied wordt daarom wel aangeduid als de halsslag ader van de westelijke econo mieën. Wordt die slagader door een of andere gebeurte nis afgeknepen, dan is de eco nomische ondergang van het Westen alleen een kwestie van tijd. Daar komt bij dat niet alleen de ontwikkelingen in de Perzi sche Golf, maar ook de veran deringen die zich voordoen in de Indische Oceaan het Wes ten zorgen baren. Tot voor en kele jaren werd dit zeegebied vrijwel geheel beheerst door SAOEDI- ARABIË de marines van Frankrijk, Groot-Brittannlë en de Vere nigde Staten. Door de uitbrei ding van de Russische vloot is aan het westelijke overwicht een einde gekomen. Vloot Na de jaren van de koude oor log, tijdens welke de Sowjet- Unle steeds weer een echte continentale mogendheid bleek te zijn, heeft Moskou zich met alle kracht geworpen op de opbouw van de vloot. De Frans-Britse actie tijdens de Suez-oorlog van 1956, het Amerikaanse ingrijpen in Li banon van 1958 en niet het minst de Amerikaanse blok kade van Cuba in 1962 hadden de leiders in het Kremlin dui delijk gemaakt dat een ver sterking van hun machtsposi tie alleen mogelijk was door uitbreiding van de marine. De geestelijke vader van deze ontwikkeling is admiraal Ser- gej Gorsjkow. Het is zijn be doeling met de Sowjet-vloot Moskou de mogelijkheid te verschaffen het Westen in ge val van een confrontatie in zijn aanvoerlijnen te kunnen treffen. Sedert enige tijd va ren er in de Indische Oceaan zo'n 25 Russische schepen rond, waaronder een viiegdek- schip. Deze schepen, die zich af en toe ook in de Perzische Golf laten zien, beschikken over steunpunten in Aden (Zuid-Jemen), Mauritius en op het eiland Socotra, bij de uit gang van de Rode Zee. Op die manier kan de Russische ma rine de bewegingen van de olietankers uitstekend in de gaten houden. Olievelden Het is duidelijk dat de Ameri kanen zich terdege bewust zijn van de gevaren die in het gebied vair de Perzische Golf en de Indische Oceaan drei gen. Er ligt zoveel conflictstof in de aan deze wateren gele gen gebieden opgeslagen dat een plotselinge uitbarsting voortdurend mogelijk is. Niet voor jüets is de Amerikaanse regering bezig met het ont wikkelen van plannen voor een snel inzetbare strijd macht. Zo'n leger moet 100.000 man gaan tellen die desnoods in staat zijn de olie velden langs de Perzische Golf te beschermen. Het is duidelijk dat dergelijke ideeën, zoals die enige tijd ge leden opnieuw geventileerd werden door generaal Ber nard Rogers (inmiddels op perbevelhebber van de NAVO) bij de betrokken lan den in de regio nu niet direct goed vallen. Ze beschouwen de maatregel als een bedrei ging van hun territoriale inte griteit. Het wordt steeds duidelijker dat het Westen, en dan met name de Amerikanen, ook in dit deel van de wereld, niet langer meer de lakens uit deelt Amerikaanse regerings functionarissen hebben het daar moeilijk mee. Carters ad viseur voor nationale veilig heid, Zbignlew Brzezinski. heeft het gebied van de Indi sche Oceaan al aangeduid als een „boog van crises". Daarbij kijkt hij niet alleen V M Khomeini keert terug naar de ontwikkelingen in het gebied van de Perzische Golf. maar ook in de aanpalende delen van Azië en Afrika. De Sowjet-Unie heeft de laatste jaren aan invloed gewonnen in Afghanistan, Zuid-Jemen en Ethiopië, maar verloor in Somalië. Egypte en verliest binnenkort wellicht weer Af ghanistan. De Verenigde Sta ten verloren hun greep op Iran, maar hoeven anderzijds niet te vrezen dat de belang rijkste olie-producerende sta ten zich met de 8owjet-Unie gaan encanailleren. Regionaal- De ontwikkelingen In de Per zische Golf en de voortduren de verschuiving in de machts verhouding tussen Oost en West worden dan ook niet in de eerste plaats bepaald door de activiteiten van de Russi sche vloot of van een Ameri kaanse strijdmacht, maar door de binnenlandse ontwik kelingen in elk van de landen afzonderlijk en door de onder linge 'betrekkingen tussen die landen. Het aanhoudende debat In de Amerikaanse Senaat over het SALT-verdrag, de recente spanningen over de aanwezig heid van qen Russische strijd macht op Cuba en het door Breznjew aangezwengelde de bat over de raketten voor de middellange afstand in Euro pa brengt de Amerikanen er toe leder conflict in de wereld te beschouwen als een recht streekse confrontatie tussen het Kremlin en het Witte Huis. Daardoor loopt men het gevaar de strikt regionale as pecten van bepaalde conflic ten uit het oog te verliezen. Dergelijke aspecten, zoals de totalitaire aanspraken van het sjia geloof in Iran, heb ben meer te maken met de eigen ontwikkeling die landen en volken doormaken, dan met de confrontatie tussen Oost en West. Wie het best op dergelijke ontwikkelingen weet in te spelen, krijgt in het gebied de beste kaarten in handen. Na de omverwerping van het be wind van de sjah In Iran leek begin dit jaar een gevaarlijk bondgenootschap te ontstaan voor de kwetsbare Arabische oliestaten: fundamentalistische Islamieten en Palestijnse revolu tionairen zouden gezamenlijk de strijd aanbinden met het Ameri kaanse imperialisme. PLO-lelder Jasser Arafat zei in een emo tionele toespraak in de Iraanse hoofdstad Teheran dat „karavanen en divisies Iraan se fedajien naar de grenzen van Palesti na" gestuurd zouden worden. Arafat was de eerste buitenlandse leider die zijn op wachting maakte bij ayatollah Khomeini. Arafat werd een held van de Iraanse revo lutie en Khomeini leek verzekerd van een ereplaats in de Palestijnse geschiedenis. De warmte en het enthousiasme van de Palestijnen zijn de laatste tijd echter wat bekoeld. En toch trokken slechts zes we ken geleden nog een half miljoen mensen op verzoek van de ayatollah door de stra len van Teheran uit solidariteit met het Palestijnse volk. In kringen van de PLO vreest men in een doodlopende straat te zijn geraakt met de openlijk verbintenis met het revolutionai re Iran. Steunt Arafat immers niet een bewind dat in een verbitterde strijd is verwikkeld met Irak (dat zo'n belangrijke rol speelde bij de vorming van een Ara bisch front tegen de Amerikaanse vredes politiek); dat weigert de Arabieren in Iran een vorm van zelfbestuur te geven; dat de oude aanspraken van Iran op de Arabi sche oliestaat Bahrein uit de ijskast heeft gehaald en dat een militante islamitische politiek voert, terwijl de Palestijnen het' confessionalisme afwijzen? Frase Hier komt nog bij dat de Iraanse belofte om de Palestijnse strijd daadwerkelijk te steunen een holle frase is. Iraanse rege ringsfunctionarissen spreken nu nog slechts van „morele en geestelijke" steun voor de Palestijnen, niet over wapens, manschappen en geld. Bovendien zouden de Palestijnen niet geheel onschuldig zijn aan de huidige moeilijkheden in de islami tische republiek. De gouverneur van de provincie Khoezestan, admiraal Madani. beschuldigt het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina van dr. George Habasj ervan de Iraanse Arabieren tot verzet te gen de geestelijken te hebben aangezet. door James Dorsey Jasser Arafat maakt sijn opwachting bij ayatollah Khomeini. Tijdens de strijd tegen de sjah lag het bondgenootschapp tussen het Iraanse verzet en de Palestijnen voor de hand. Linkse Iraanse guerrillastrijders kregen hun opleiding en hun wapens van de PLO. De politiek gemotiveerde en de godsdien stig geïnspireerde vleugels van het Iraan se verzet vochten zij aan zij tegen de gehate pauwentroon. De ayatollahs ver welkomden daarom de vriendschap van de Palestijnen, maar nu zij de leiding eenmaal hebben overgenomen, keren zij zich tegen elke vorm van niet-godsdlensti- ge politieke activiteit. Dat zet de PLO ook in een ander licht Zionisme Op het hoogtepunt van de Iraanse revolu tie werden imperialisme en zionisme op één lijn gesteld. Iraanse revolutionairen zagen in die historische dagen van februa ri achter elke Iraanse militair een Israëli sche soldaat die tot taak had de pauwen troon overeind te houden. Zelfs de laatste premier van de sjah, Sjahpoer Bakhtlar, zag zich genoodzaakt een olieboycot te gen Israël af te kondigen. Onmiddellijk na de omwenteling werden de diplomatieke betrekkingen en de telefoonverbindingen met Israël verbroken. Het gebouw van de Israëlische ambassade in Teheran werd het kantoor van PLO-vertegenwoordlger Hani al Hassan. Israël moet het nog steeds zonder Iraanse olie stellen, maar op veel terreinen wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Hani al Hassan zag zich on langs gedwongen naar een nieuw onder dak uit te kijken, omdat de bewoners van de straat waarin de vroegere Israëlische ambassade was gevestigd, zich over „het lawaai" van de Palestijnen hadden be klaagd. De telefoonverbindingen van Iran met Is raël zijn ook weer hersteld en vla Athene en Istanboel houden Iran en Israël con tact met elkaar. De Israëliërs zijn zo vrien delijk Iraanse paspoorten niet te stempe len. Ook de Iraanse markt is niet geheel verloren gegaan voor Israël, mits de goe deren worden geleverd via een tussenbe- drijf in Europa. De Palestijnse „minister van buitenland se zaken" Faroek Kaddoemi weigerde on langs de Iraanse revolutie af te vallen. Hij wees erop dat Iran ondanks de binnen landse moeilijkheden de Palestijnse strijd blijft steunen. PLO-woordvoerder Mah- moed Labadi weigert echter te antwoor den op de vraag of de organisatie haar houding ten aanzien van Iran herziet Boemerang Sommige Palestijnen menen dat het con flict tussen Iran en de Arabieren op korte termijn de PLO ten goede kan komen. Arafat Immers heeft Juist door het ene Arabische bewind tegen het andere uit te spelen zich opgewerkt tot leider van een onafhankelijke Palestijnse beweging. Vol gens deze redenering zou de PLO door Arabische vrienden van Khomeini, zoals kolonel Khaddaffl van Libië, te steunen, de druk op Irak kunnen vergroten, dat de laatste tijd te veel naar het conservatieve 8aoedi-Arablë zou neigen. Op lange termijn echter kan het Palestijn se bondgenootschap met Iran als een boe merang werken. Het conflict met Irak heeft het Arabisch taboe op kritiek jegens de sjia-moslems doorbroken. Nu Iran zijn handen vol heeft aan Irak, zullen landen als Saoedi-Arabië misschien tot de ont dekking komen dat ze minder van islami tische revolutionairen te vrezen hebben dan zij aanvankelijk dachten. De „Iraanse kaart" van de Palestijnen zou weieens weinig indruk op de Saoediërs kunnen maken, meent een hoge PLO- functionaris. „Het zou tot een verkoeling van onze betrekkingen met de Oolfstaten kunnen leiden. En die financieren een behoorlijk deel van onze activiteiten." Recente besprekingen tussen de Palestij nen en Libië eindigden met de Libische belofte dat het luchtdoelraketten en ande re wapens zou leveren die de Palestijnen tot dusver niet hebben. Maar Khaddaffl heeft wel meer beloofd. Palestijnse func tionarissen geven toe. dat Saoedi-Arabië en de Golfstaten, die misschien publieke lijk weinig ophef maken van de Palestijn se zaak. op den duur weieens belangrijke re en betrouwbare bondgenoten zouden kunnen blijken te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15