Rechters niet langer benoemen, maar kiezen De Golf Sprinter. Wie durft 'm aam 7 Overheid schept ruim 28.000 banen Van Zeil nieuwe voorzitter KVP Over Volkswagen raak je nooit uitgepraat Mr. Cnoop Koopmans op congres: Commissie over kandidatuur Dijkverbetering kost meer in Gelderland Service varp wegenwachtf! uitgebreid Wall Street in herstel 'n Uitdagend stuk autovernuft, vindt u ook niet? We hebben hier inderdaad met een heel bijzondere Golf te maken. Is-ie van nature al bevoorrecht met kwaliteiten als voorwielaan drijving, zelfcorrigerende stuurinrichting, toerenteller, noem maar op... in deze tijdelijke Sprinter-versie ontbreekt er echt helemaal niets meer aan z'n sportieve uitrusting. Met z'n 1,3 liter motor (44 kW/60 pk) accelereert de Sprinter in 13,5 seconden naar 100 km/u. En bij 100 km/u constant blijft het verbruik prettig rond de 1 op 1 En kijkt u eens naar z'n aanschafprijs, f 16.296,-/ Z'n pracht- extra's buiten: Z'n pracht- extra's binnen: VRUDAG 12 OKTOBER 1979 TROUWKWARTET Van een onzer verslagggevers NOORDWIJKERHOUT Rechters zouden niet langer benoemd moeten worden, maar uitgekozen door het parlement of een parlementair orgaan. De benoeming of uitverkiezing van rechters Is een achterhaalde vorm van selecteren. Rechters zijn volksvertegenwoordigers en niet meer, zoals vroeger dienaren van de koning. Dit zei gisteren rar. A. J. Cnoop Koop- mans, vice-president van de Amster- damse rechtbank, op een in Noord- wljkerhout gehouden congres van rechterlijke ambtenaren in opleiding (r«io's>. Hij noemde de samenstelling 5 van de rechterlijke macht te belang- - rijk om over te laten aan haarzelf en aan het ministerie van justitie. Het is. zei hij een zaak van algemeen belang en van algemene politiek. Cnoop Koopmans stelde ook dat bij de selectie niet alleen technische fac toren. zoals kennis en vaardigheid, een rol moeten spelen, maar ook maatschappelijke, zoals Instelling, overtuiging en herkomst. Naar zijn mening dient de rechterlijke macht Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Bij overheid en semi-overheid komen volgend jaar ruim 28.000 arbeidsplaatsen beschikbaar voor werkzoe kenden. Hiervan zijn negenduizend geen nieuwe, maar be staande plaatsen die vrijkomen door met name vervroegde uittreding van oudere ambtenaren en werknemers in gezond heidszorg en gesubsidieerde instellingen. zoveel mogelijk stromingen (gods dienstige, levensbeschouwelijke, cul turele en politieke) te omvatten. Hij constateerde dat de laatste tijd onder de aanwas van nieuwe rechters een verschuiving merkbaar is in de richting van een minder eenzijdige, wat minder traditionele samenstel ling. maar de wijze van selectie werkt zijns inziens het voortbestaan van de eenzijdigheid in de hand. Gering animo Na alle verwarring over de getallen van arbeidsplaatsen in de kabinets plannen verstrekte minister An dries- sen (financiën) gisteren een schema tisch overzicht. Volgens het schema van Andriessen levert het ..arbeidsplaatsenplan" van minister Albeda (sociale zaken) vol gend Jaar 6350 nieuwe arbeidsplaat sen op. Daarnaast groeien de ver schillende ministeries met 3500 ar beidsplaatsen samen, deels als gevolg van min of meer automatische groei. Het „plan-Pais" (minister van onder wijs) levert 850 nieuwe arbeidsplaat sen op. met name door verkleining van klassen. Tenslotte wordt in de gezondheidszorg een groei met ne genduizend voorzien. Verder komen door vervroegde uit treding bij overheid (rijk en lager) 5850 bestaande arbeidsplaatsen van oudere werknemers vrij, en bij gesub sidieerde instellingen en gezond heidszorg nog eens tweeduizend. Ten slotte is er nog het „werk-winst-plan" van minister Wiegel (binnenlandse zaken), die door versnelde opvulling van vacatures bij de overheid vol gend jaar 1300 arbeidsplaatsen be schikbaar wil krijgen. Verwarring Cnoop Koopmans bepleitte een gron dig onderzoek naar de oorzaken van de geringe animo voor de rechterlijke macht. Met alle macht, voelt hij, zou gestreefd moeten worden naar een verruiming van het aanbod. Hij wees erop dat een van de oorzaken van het gebrek aan belangstelling daarin moet worden gezocht, dat de rechter lijke macht te boek staat als een maatschappelijk select, exclusief ge zelschap. Mr. J. C. M. Leijten, raadsheer in het gerechtshof in Arnhem, stelde dat het niet meer aanvaardbaar is dat een alleensprekende rechter een vrij heidsstraf oplegt. Vrijheidsbene ming. zei hij, zal in de toekomst als zo ondraaglijk worden ervaren, dat aan een gevangenisstraf ten minste drie rechters te pas zullen moeten komen. De ruim duizend militaire verlofgangers, die woensdag onverwacht waren opgeroepen voor de herhalingsoefening „Donderslag 10* zijn gisteren in de buurt van Olst de IJssel overgestoken. De militaire oefening duurt drie dagen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Piet van Zeil (52) zal waarschijnlijk de heer W. J. Vergeer opvolgen als voorzitter van de KVP. De vertrouwenscommissie van de partij heeft aan het partijbestuur Van Zeil unaniem voorgedragen als kandidaat-voorzitter. Van Zeil heeft die voordracht geaccep teerd. ADVERTENTIE DE KORENAER is fijn, zn prijs ïcTklein. verrassenc Andriessen waarschuwde dat ook nu nog enige verwarring over de cijfers kan ontstaan, doordat het Centraal planbureau sommige cijfers lager raamt. Dat komt doordat het planbu reau denkt dat de kabinetsplannen waarschijnlijk niet al vorig jaar alle volledig zullen worden gerealiseerd. Dit betreft onder meer de groei van arbeidsplaatsen in de gezondheids zorg. met negenduizend de groot ste moot uit het totaalcijfer van An- driessens schema. PvdA-fractieleider Den Uyl wees er meteen al op dat ook voor dit en vorig jaar een groei in de gezondheidszorg met negenduizend was opgenomen in de plannen van het kabinet. Maar vorig jaar is daarvan slechts vierdui zend dus minder dan de helft gerealiseerd Den Uyl vreest dat het dit en volgend jaar niet veel anders zal zijn. Geduld Hij werd daarin bijgevallen door de Amsterdamse advocaat mr. M. G. Rood, volgens wie collegiale recht spraak de voorkeur verdient boven rechtspraak door een eenling. Hij be pleitte ook een systematische en re gelmatige beoordeling van rechters. Hij vroeg zich af waarom „rechterlij ke dienstverleners" niet als andere dienstverleners en andere overheids functionarissen in een beoordelings systeem zouden passen. Sprekend over de eisen die de maat schappij aan de rechter stelt, betoog de Rood dat deze niet alleen moet kunnnen bogen op eerlijkheid, nauw gezetheid en onpartijdigheid, waar van in de rechterseed sprake is, maar ook over „geduld en hoffelijkheid" moet beschikken. Naar zijn mening schort het daaraan weieens in het contact met advocaten en cliënten. Op 22 oktober moet het partijbestuur zich over de kandidatuur uitspreken, waarna op 10 november de partijraad beslist. De vertouwenscommissie had een aantal kandidaten, onder wie de Ka merleden Kleisterlee, Van den Broek en Van Zeil. Verder stonden ook op het lijstje de heer Happel, nu voorzit ter van de CDA-fractie in de Haagse gemeenteraad en mevrouw Leyten, penningmeesteresse van het CDA en secretaresse van de KVP. Kleisterlee en mevrouw Leyten hebben zich te ruggetrokken. Als eis goed dat men zich snel moest kunnen inwerken in het voorzitterschap en dat de nieuwe voorzitter goede contacten met de Tweede Kamer moest hebben. Van daar dat de heer Happel afviel. De keus tussen Van Zeil en Van den Broek zou zijn gemaakt tegen de ach tergrond van de politieke kleur van die twee. Van den Broek staat in het CDA rechtser dan Van Zeil. Gezien tegen de achtergrond van de op han den zijnde fusie, die over een jaar een feit moet zijn, wordt aangenomen dat Van Zeil in de onderhandelingen met zijn collega-voorzitters De Boer (ARP) en Van Leeuwen (CHU) beter ligt. Combineren De scheidende voorzitter Vergeer kon zijn huidige functie als lid van het Europese parlement niet langer com bineren met die van het voorzitter schap van de KVP. Ook in het be stuur van de partij werd gemokt over het feit dat Vergeer te vaak en te lang weg was. Van Zeil was van 1950 tot en met 1971 vakbondsbestuurder. Daarna werd hij ambtelijk secretaris van de KVP- Tweede Kamerfractie en in 1972 Ka merlid. Een paar weken geleden trad hij toe tot het bestuur van de Kamer fractie. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De verbetering van de dijken langs de Gelderse rivieren gaat veel meer kosten dan werd ge dacht. Rekening met nog komende prijsstijgingen in de toekomst zullen de kosten in de buurt van negenhon derd miljoen komen te liggen. Uit een gisteren door de provincie Gelder land gepresenteerde meerjarenbegro ting voor de periode 1980-1983 blijkt dat in de werkplannen tot nu toe onvoldoende rekening is gehouden met de stijging van loon- en materi aalkosten. Provincie staten van Gelderland wil len dat de verbetering van de dijken langs de grote rivieren in 1990 haar beslag heeft gekregen. Grotere veilig heid zal bereikt worden door verzwa ring dan wel verhoging van de dijken. Het project betreft de Rijn. Maas, Waal. Lek en IJssel, maar ook enige kleine rivieren. Van een onzer verslaggever» g DEN HAAG Met ingang n 1 februari wordt de service de ANWB-wegenwacht breid. Wanneer een door gestrande auto niet door dè genwacht rijklaar is te mak<L] wordt de wagen gratis door* ANWB naar de plaats van stemming gebracht Ook passagiers zullen op konjo van de bond naar huis kuni terugkeren, hetzij met de rej triëringsauto, hetzij per m hetzij per openbaar vervoer Deze service geldt ook wai de chauffeur ziek is en de ii tenden hun reis niet bin delijke termijn kunnen voce zetten. Die extraservice betekent* dat het wegenwachtlid i moet gaan betalen, de cc butie gaat met vier gulden hoog en wordt 33 gulden pi jaar. Tegelijk met de uitbreidi van het wegenwacht-pakl gaat de nationale hulpl* vervallen, omdat die, aldus ANWB, niet meer nodig Deze hulpbrief geeft namelj dezelfde service (repatriêrt als de wegenwacht. Een en ander houdt voor bond een belangrijke nii inkomstenbron in. Aangi van de 2,3 miljoen ANWB den er twee miljoen tevens zijn van de wegenwacht, ina seert de bond acht miljoen g den bruto extra. Een bedi dat aanzienlijk hoger ligt d de opbrengsten uit de natta le hulpbrief, die maar 1500 leden op zak hebben. De i brengsten daarvan bedrag per jaar ongeveer maar 1,5 n joen gulden. NEW YORK (AP) De beun New York liet zich gisteren betere kant zien dan de beide gaande dagen. Beleggers, getn door de sterk gedaalde koersen, ten namelijk in de markt. Als gevolg hiervan ging het Dof nes-indexcijfer voor industriële sen, dat in de eerste drie dagei deze week met ruim 48 puntei gedaald, in het eerste half uur v beurs mt 1,45 punt omhoog tot 8 'Pnis nel BTW. Vnfbhfvend. Af Leusden. Voste oBevenngsJcosten f270.-- it een helgele of feloranje lakkleur en op beide zijden een groene bodyliner met het woord „Sprinter" deze toevoeging is ook bij de type-aanduiding op de achterkant aangebracht brede 175/70 SR 13 radiaalbanden en een ruitewisser op de achterruit. zowel vóór- als achter in echte sportstoelen veilige hoofdsteunen op de voorstoelen een zeer fraai sportstuur een handige midden console een pook knop in de vorm van een golfbal (uit de Golf GTI) en heupgordels op de achterzittingen (3-punts rolgordels vóór zitten er al standaard in). Van dit extra voordelige, zeer complete actiemodel is slechts een beperkt aantal verkrijgbaar. De aanbieding geldt dus zolang de voorraad strekt. Maak vlug een afspraak met uw V.A.G dealer voor Volkswagen en Audi!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8