Seen goud veilingen van centrale tanken om prijs te drukken >hilips bezuinigt >p energie Steunmaatregelen VS lijken doel te missen 'Geen bevoogding van vakbonden' lijlstra: Waardering voorraad blijft ongewijzigd loei: vijf procent minder per jaar De Amro Aandelen Kombinatie. - kkoord met olvo blijft uit Als u in aandelen èn obligaties wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Dollar in Amsterdam iets lager ostkantoor gaat rder dicht op i en 31 december Albeda op congres: Handel met Engeland groeit in snel tempo Optimisme bij RSV over orderboek Jaar 1980 wordt mager 'Zuivelprobleem in EG-verband oplossen' Bonden in Zeeland boos over houding bedrijfsdirecties RUDAG 12 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 15 - RH 19 - S 17 HSTERDAM (Reuter) President Jelle Zijlstra van De Nederlandsche Bank voorziet nu en samenwerking van de centrale banken in de vorm van goudveilingen om de goudprijs der druk te zetten. „Als ooit wordt overwogen om de goudprijs wèl te beïnvloeden, dan llen autoriteiten niet moeten uitgaan van een vaste minimum- of maximumprijs die handhaafd dient te worden." vastpinnen van de goudprijs zou irkomen op het invoeren van een uwe semi-officiële prijs, wat ichtens de gewijzigde statuten van Internationale Monetaire Funds F) niet is toegestaan. Centrale aken hebben wél de vrijheid om in rolging van de VS goud te verko of goud te kopen, wat overigens nuttig zou zijn, aldus dr Zijlstra. Nederlandsche Bank overweegt om goud te kopen. jlstra vindt het begrijpelijk, dat de agste ontwikkeling van de goud- Ijs de vraag heeft doen herleven t de centrale banken met hun udvoorraden aan moeten. De vraag of centrale banken daar geheel aan orbij kunnen gaan ongeacht de ge- urtenissen op de markt voor goud. de jaarvergadering van het IMF Belgrado is deze vraag niet beant- ord Zijlstra is gezien de omvangrijke Ne derlandse goudreserves niet gelukkig met de grillige ontwikkeling van de goudnoteringen. Het probleem is ech ter niet dringend, meent hij. Zijlstra, die ook president is van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), zei dat de gewijzigde statuten van het .IMF goud formeel zijn monetaire waarde hebben ontnomen. Een doeltreffende demonetarisatie is echter nog niet in zicht. Als landen buiten de VS goud verkopen voor dollars komt dat neer op een demone tarisatie, die tegen de geest van de IMF-statuten na de tweede wijziging indruist. Deze wijziging voorzag in een geleidelijke afschaffing van het goud en de dollar als internationale reserve-actie ten gunste van de Bij zondere Trekkingsrechten (SDR). Zijlstra kan zich nu niet voorstellen hoe goud door de centrale banken, die grote goudreserves hebben, zou kunnen worden beschouwd als een willekeurig metaal als koper of ijzer. Begin 1979 bedroeg de waarde van de Nederlandse goudreserve formeel 12,7 miljard gulden. Blijkens de jong ste weekstaat was op 8 oktober het goudbezit 10,2 miljard gulden. Minder dan éénderde Na de invoering van het Europese Monetaire Stelsel werd hiervan twin tig procent gedeponeerd bij het Euro pese Monetaire Fonds. Hiervoor kreeg Nederland Eurodaalders (Ecus's) terug op basis van de prijs, die goud toen deed. Het restant van de goudreserve ter waarde van thans 10,2 miljard gulden (de hele monetai re reserve bedraagt 26,2 miljard gul den) wordt gewaardeerd tegen een prijs, die minder dan éénderde van de marktprijs van nu bedraagt. Deze waarderingsgrondslag geldt in princi pe voor drie jaar vanaf augustus 1978. Als de Nederlandse goudvoorraad wordt gewaardeerd tegen de markt prijs komt men uit op een waarde van bijna 40 miljard gulden. Maar er be staan geen plannen om de waarde ringsgrondslag van de goudvoorraad te wijzigen, aldus dr Zijlstra. Het nieuwe Amerikaanse plan om de inflatie te bestrijden is nogal indruk wekkend en het gaat verder dan voor gaande acties, meent Zijlstra. De maatregelen zijn gericht op een direc tere beïnvloeding van het aanbod van geld. maar het zal voornamelijk van het effect van het programma op de inflatieverwachtingen in de VS en derhalve op de feitelijke inflatie af hangen of het vertrouwen in de dollar zal worden hersteld. Het Amerikaan se programma is zó ingrijpend, dat het een stap zou kunnen zijn in de richting van een omslag in de inflatie en de inflatieverwachtingen die het klimaat in de VS en op de markten volledig kan wijzigen. T, in een onzer verslaggevers [NDHOVEN Het Philips-concern gaat een gericht energie- leid voeren dat moet leiden tot aanzienlijke besparingen. - Bt een vandaag in Eindhoven gehouden energiecongres >rdt het startschot gegeven voor een campagne die in de ïilipsbedrijven in Nederland en België wordt gevoerd en Bdio 1980 een wereldwijd karakter krijgt. Doel van de actie de komende vijf jaar tenminsten 5% per jaar op het rbruik van energie te bezuinigen. ADVERTENTIE Philipsconcem behoort tot de 90 icent van de industrieën die rela- gezien tot de „kleine" consumen- behoren. Desondanks beliep het geld uitgedrukte verbruik in 1978 id 700 miljoen. Ir. M. Kuilman lid de raad van bestuur en voorzitter een onlangs in het leven geroe- energiebeleidsorgaan verwacht ngente maatregelen van de over- d. Bovendien zullen de energie- jzen blijven stijgen. sector waarin de klappen het dst zullen aankomen is die van de ïstrie, die meer dan 40 procent alle energie verbruikt. Dit dwingt bezinning, niet alleen wat betreft zo dringend nodige beperking van verbruik maar ook om de gevol- van de spectaculaire kostenstij- igen binnen aanvaardbare grenzen houden als e sprake is van milieubeheer zal er in niet mindere mate aan ustrieel energiebeheer moeten den gedaan. Philips wil daarin •gaan door in zijn eigen bedrijven maatregelen te treffen en dat kli- n een onzer verslaggevers )EN HAAG De Zweedse autofa- kant Volvo en de Nederlandse •rheid hebben nog steeds geen de- itieve afspraken gemaakt over de komst van Volvo car-Nederland. ondertekening van het contract volgens bestuurder Van Os van Unie BHLP (bond van hoger perso- 1) wel tot november of december zich laten wachten. Op het minis- ie van economische zaken hebben vakbonden gisteren nog eens aan- lrongen op een ruime mate van standigheid voor de Nederlandse van het concern. van de verlangens, een eigen antwoordelijkheid van inkoopaf- ing in Nederland, zou door de Zwe- i ingewilligd zijn. Het zit de bon- i nog steeds dwars, dat de Zweden procent van het ontwikkelings- rk voor een nieuw type auto, zelf en verrichten. Van Os noemde het ljuist" dat het komende contract iet. zou vastleggen, hoe groot het eedse aandeel wordt. k maken de bonden zich zorgen :r het uitblijven van investeringen, n angst is, dat de Zweden erop uit om werk, dat niet bij Volvo in m (Limburg) gedaan kan worden, eigen land uit te besteden. maat te scheppen die het mogelijk maken het energieverbruik terug te dringen. Het concern kan dat doen doordat het de nodige deskundigheid in huis heeft. Die deskundigheid staat ter beschikking van het Bureau Milieuhygiëne dat uitgebreid-is en nu Concembureau voor Milieu en Ener gie heet. Het bundelt de op energiebesparing gerichte technologie. Philips wil die overigens niet voor zichzelf houden, maar stelt haar desgewenst ter be schikking aan andere becrijven die eveneens voor de noodzaak van ener giebeheer staan. De afgelopen weken zijn 700 managers van produktiebe- drijven in Nederland en in België op de actie voorbereid. Dat zijn mensen die als het ware aan de energiekraan staan. Zij moeten nagaan waar in de organisatie onnodig veel energie wordt verbruikt en op eigen initiatief of met behulp van het concernbureau oplossingen zoeken om verspilling te gen te gaan. Deze gestructureerde aanpak maakt een einde aan de tot een jaar of vijf geleden geldende opvatting dat ener gie in de produktie geen factor was om je druk over te maken. Nu moet in werkelijk alle sectoren worden nage gaan hoe het met minder kan. De ervaringen die men met incidentele maatregelen al heeft opgedaan heb ben wel duidelijk gemaakt dat het inderdaad veel zuiniger kan. Eén Phi- lipsbedrijf kwam zelfs tot een bespa ring van 25%. Het krijgt daarvoor op het milieucongres de jaarlijks uit te reiken Energy Award. In de actie zijn voorts opgenomen een ideeënbus voor energiebesparingen en een ener giecursus. De Amro Aandelen Kombinatie is een mengfonds. Waarbij de nadruk van uw beleggingen op aandelen ligt Daarnaast wordt een gedeelte in obligaties belegd. Dan mikt u vooral op de mogelijkheden die aandelen biedea Daarnaast benut u de stabiliserende werking van obligaties. Een voordeel voor u is dat de verhouding aandelen-obligaties kan worden aangepast, als de economische omstandigheden veranderen. De Amro Aandelen Kombinatie is een van de Amro Effecten-Beleggjngsreke- ningen. Een volledig giraal systeem; u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor op gave inkomsten- en vermogensbelasting, u herbelegt gratis; u kunt door middel van automati sche overschrijving beleggen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar gaf donderdagmorgen bij het begin van de handel op de Europese valutamarkten een wat gedifferentieerd beeld te zien. Vier een kleinigheid hoger, daar wat lager. In Amsterdam werd gehandeld op 1,9770 gulden; .gen een slot van woensdagmiddag van 1,9815 gulden Donderdagmiddag werd de prijs 1 de dollar officieel vastgesteld op 1,9735 gulden. Dollars in bankpapier waren onveranderd 1,93-2,03. N HAAG (ANP) De posterijen iben voor de periode rondom rstmis en Nieuwjaar maatregelen lomen. Op maandag 24 december Sten de postkantoren om vier uur middags. Expeditie en postbestel- worden uitgevoerd als normaal maandag. Telegramman, tot vier r aangeboden, worden nog besteld, de nacht van 26 op 27 december is een buslichting als op zondag- md. De 27ste werken expeditie, voer en bestelling als op maandag maandag 31 december sluiten de itkantoren om twee uur. De bestel- is als op zaterdag. Telegrammen inen worden aangeboden tot twee Het lijkt er na luttele dagen intussen op. dat de maatregelen waartoe de Amerikaanse Federal Reserve Board, het systeem van centrale banken in de VS, het afgelopen weekeinde be sloot om de dollar op de internationa le valutamarkten te steunen, wel eens niet het beoogde resultaat zouden kunnen hebben. Trouwens al vrij kort na het bekend worden ervan, werd betoogd dat deze stappen ten doel hebbende de inflatie in de VS te be teugelen, o.a. door de kredietverle ning aan banden te leggen niet toereikend zouden zijn. Sterker nog, momenteel menen des kundigen, dat van de maatregelen een averechtse uitwerking zou kun nen uitgaan op de Amerikaanse eco nomie. Zij wijzen in dit verband op de hoge rente, die momenteel in de VS van kracht is en die te samen met de krap-geldpolitiek van Paul Volcker. de „baas" van de Federal Reserve Board (FED), een recessie in de VS in de hand zal werken. Met name door dat het voor het bedrijfsleven en dan vooral voor de kleine en middel grote bedrijven alsmaar moeilijker zal worden om aan de nodige midde len te komen. Wall Street Deze gedachte weerspiegelt zich de laatste dagen al duidelijk op de New- yorkse effectenbeurs, waar de koer sen met sprongen zijn gedaald. Zo dat al weer vergelijkingen worden gemaakt met de situatie van 50 jaar geleden, toen de „Krach vc-. N^w York" plaatsgreep. Een feit, dat deze maand wordt herdacht. Nadat de Dow Jones Index voor industriële fondsen dinsdag al met 26 punten was gedaald in verband waarmede werd gesproken van een „zwarte dins dag" ging er woensdag nog eens ruim 8 punten van de index af. De o.._et bedroeg niet minder dan 82 miljoen aandelen, dat is 16 miljoen meer dan de vorige record-omzet ivan 3 augustus 1978) en bijna vijfmaal Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken waarschuw de gisteren in Den Haag tegen bevoogding van de onderne mingsraad, hetzij door de vakbonden, hetzij door de bedrijfs leiding. Op het congres van de Nederlandse Vereniging voor Management NIVE zei Albeda, dat een dergelijke hou ding bij vakbonden kan voortsprui ten uit een overwegend accent op de materiële belangenbehartiging of uit een te sterke behoefte de eigen orga nisatie te profileren. Bij het manage ment kan er een tegenzin zijn om de zeggenschap met een zelfstandige on dernemingsraad te delen. Zo'n tegen zin komt meestal voort uit een onvol doende inzicht in de maatschappelij ke ontwikkelingen, aldus minister Albeda. Er kunnen volgens hem wel proble men ontstaan, omdat de vakorgani saties op bepaalde gebieden in een concurrerende verhouding staan tot de ondernemingsraad. „Anderzijds echter zal het werk van de bedrijfsle- dengroepen het functioneren van de ondernemingsraad in aanzienlijke mate kunnen ondersteunen, met name door het contact van de onder nemingsraadsleden met hun achter ban organisatorisch vorm te helpen geven", aldus de bewindsman. Albeda zei van het zelfstandig optre den van de ondernemingsraad tevens een verdergaande bevorderende uit werking te verwachten op een ver kleining van de machtsverschillen in de onderneming. Een ontwikkeling die gezonde verhoudingen binnen de onderneming zal stimuleren. Ook is het, volgens minister Albeda, van groot belang dat er in de onder nemingen bevredigende oplossingen worden gevonden voor het probleem dat werknemers door hun deelname aan het medezeggenschapsproces schade kunnen ondervinden in hun carrière. „Bemoedigend acht ik het. dat er in meerdere ondernemingen zogenaamde statuten worden opge steld, waarin de positie van de onder nemingsraadsleden met bepaalde ga ranties wordt omgeven". Albeda benadrukte dat nu de herzie ne wet op de ondernemingsraden in werking is getreden, goede scholing en vorming van OR-leden uitermate belangrijk is. „Het lijkt mij dan ook een wijs beleid van de ondernemer als hij op deze faciliteiten niet beknib belt. In de eerste plaats om daardoor de zelfstandige OR een betere kans te geven en ten tweede omdat de tijd die nu in scholing en vorming wordt ge stoken straks dubbel en dwars wordt terugverdiend door een efficiënt over leg", aldus minister Albeda. Het laboratorium van de vlees keuringsdienst kring-Oss is be gonnen met de extra-keuring op trichinen in varkensvlees. Mo menteel worden ongeveer 4.000 varkens per dag gekeurd. Dit aantal hoopt men op te voeren tot 9.000 per dag. Minister Van der Stee heeft opdracht gegeven tot deze extra-keuring. Volgens een voor de Westduitsers aan vaardbare methode, opdat de grens voor Nederlandse varkens weer opengaat. DEN HAAG (ANP) De handel tus sen Nederland en Engeland ontwik kelt zich in een verbazingwekkend tempo. Dit zei de Britse minister van handel, Cecil Parkinson, in de Jaar vergadering van de Nederlands-Brit se Kamer van Koophandel. In de eerste helft van het lopende jaar is de Nederlandse uitvoer naar Enge land met éénderde toegenomen, ter wijl de Engelse uitvoer naar ons land met 28 procent steeg. Nederland is nu de op twee na grootste afzetmarkt voor Engeland en komt daarmee vlak na Frankrijk. Nederland is de op drie na belangrijkste leverancier van En geland. Minister Parkinson zei voorts, dat de Britse regering er niet aan denkt om uit de Europese Gemeenschap te tre den. Wèl zou Engeland graag veran dering brengen in bepaalde voor En geland nadelige financiële regelingen in de Europese Gemeenschap. Zo is de Engelse bijdrage aan het budget van de EG de laatste jaren in snel tempo gegroeid en die bijdrage zal in 1980 al meer dan één miljard pond sterling (ongeveer 4,5 miljard gulden) gaan bedragen. Daarmee wordt de Engelse bijdrage de groot ste van de EG-landen, terwijl het Engelse bruto nationale produkt ze ker niet het hoogste is in de EG. ROTTERDAM Het Rijn-Schelde-Verolme concern ver wacht binnenkort een belangrijke buitenlandse defensieorder af te kunnen sluiten. Volgens ir A. Stikker, president-directeur van de raad van bestuur, bevinden de onderhandelingen zich in een vergevorderd stadium. Met name zou in het buitenland grote belangstelling bestaan voor door RSV te bouwen fre gatten. Stikker wilde niets zeggen over de omvang van de order of over de lan den waarmee onderhandelingen wor den gevoerd. Stikker zei een en ander bij de kiellegging van een onderzee boot, die in opdracht van de Konin klijke Marine op de RDM-werf in Rot terdam wordt gebouwd. Mogelijk zal de opdracht voor een tweede onder zeeër eind dit jaar of begin volgend jaar worden gegeven, zo deelde staatssecretaris van defensie dr W. F. van Eekelen, mee. De twee onderzeeërs gaan de twee Minister Andriessen: Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG De wereldeconomie gaat een mager jaar 1980 tegemoet, zei gisteren minister Andriessen (fi nanciën) in de Tweede Kamer. Des kundige internationale organen als IMF en OESO hebben hun verwach tingen voor de economische groei in 1980 flink naar beneden bijgesteld. Het IMF, aldus Andriessen. verwacht nu voor 1979 een groei in de wereld handel met zes procent, en volgend ja^r met vier procent. Voor het bruto nationaal produkt in de instustrielan- den rekent het IMF nu met een groei in 1979 met 2,75 procent, en in 1980 minder dan twee procent. Eerder had het IMF voor het lopende jaar 3,5 procent groei, en voor komend jaar drie procent geraamd. De OESO is zelfs nog iets somberder over de eco nomische groei in 1980. Als een van de oorzaken van de gerin gere groei noemde Andriessen het feit, dat veel landen proberen een nieuwe inflatiegolf, volgend op de sterke stijging van de olieprijzen, af te wenden. Zij doen dat door een terughoudend en afremmend econo misch beleid. Achtergrond hierbij is dat eind 1978 de inflatie al weer de kop begon op te steken, en dat de meeste landen daar toch benauwd voor zijn. In de Verenigde Staten, die ook deze lijn volgt, neemt de werk loosheid nu al weer toe Het terug houdende beleid houdt ook matiging van inkomens in. Andriessen meen de, dat dit terughoudende beleid, zoals door de meeste landen nu ge voerd. „in het algemeen juist en on vermijdelijk" is. zoveel als op de zwartste dag van de crisis in oktober 1929. In Londen werd de goudprijs donder dagmorgen officieel vastgesteld op 400 dollar voor één ounce (31,1 gram), tegen woensdag aan het einde van de middag 413 dollar. De officiële mid dag-,.fixing" was 401,50 dollar. In Am sterdam sloot het goud lager op 24.920-25.620 (26.100-26.800) voor één kilo. de maandelijkse goudveiling van hei Ir.t°rnationale Monetaire Fonds (IMF), die woensdag werd gehouden, kwam een gemiddelde prijs uit de bus van 412,78 dollar voor één Ounce goud. Er kwamen biedingen binnen voor in totaal 665.600 ounces. Er wa ren echter niet meer dan 444.000 oun ces beschikbaar voor verkoop. De vei ling bracht 166 miljoen dollar op, waarmede het totaal van de op brengst van alle tot dusverre gehou den IMF-goudveilingen nu is geste gen tot 3,13 miljard dollar. BRUSSEL (ANP) Bij wijze van „eerste steen in de vijver" heeft de algemene begrotingsrapporteur van het Europees Parlement, de socialist Piet Dankert in de begrotingscom missie een wijzigingsvoorstel op de EG-begroting 1980 ingediend. Het gaat om een beteugeling van de uit gaven in de zuivelsector, afdeling ga rantie. De bedoeling van het voorstel is om door het uitoefenen van politieke druk op de ministers van landbouw een discussie op gang te brengen vooral in de landbouwraad over het vinden van een oplossing voor de overproduktie in de melksector, die voor een groot deel wordt veroor zaakt door Industriële overproduktie. Dankert rekende de begrotingscom missie voor, dat het aandeel van de zuivelsector in de uitgaven voor de afdeling garantie nu al meer dan 38 pet van de totale kredieten van deze afdeling uitmaakt. De landbouwuit gaven zullen het overgrote deel van de EO-begroting gaan opslokken en de zuivelsector op zijn beurt het over grote deel van de landbouwuitgaven. Dat leidt tot een voortijdige uitput ting van de eigen middelen van de gemeenschap. Misschien al volgend jaar, maar zeker in 1981, zonder dat er enig zicht is op nieuwe eigen mid delen. Met nadruk verzekerde Dankert dat het er niet om gaat de beginselen van de gemeenschappelijke landbouwpo litiek, maar de zeer onbevredigende toepassing van deze beginselen in het geding te brengen en uitwassen te bestrijden. De resultaten van SANDERS BE HANG hebben in het op 30 Juni be ëindigde boekjaar beantwoord aan de gestelde verwachtingen. De nega tieve invloed van de slechte winter maanden kon voor een deel worden gecompenseerd, waardoor de omzet uitkwam op 71,5 miljoen tegen 70,6 miljoen in het voorgaande boekjaar. oudste Nederlandse onderzeeboten, de Dolfijn en de Zeehond, vervangen. De twee onderzeeboten zullen samen 460 miljoen gulden kosten. „Neder land loopt met deze boten, die zeer diep kunnen varen, vooraan", aldus Van Eekelen. Assurantieconcern STAD ROT TERDAM anno 1720 wil volledig gaan samenwerken met de verzeke ringmaatschappij Koning en Boeke te Zaandijk. Stad Rotterdam stelt zich voor uiterlijk op 25 oktober een bod op de aandelen Koning en Boeke uit te brengen. Koning en Boeke oefent het schade verzekeringsbedrijf uit via onafhan kelijke assurantiebemiddelaars. Over 1978 werd een premie-inkomen be haald van 35 miljoen en een winst na belanstingen en voorzieningen van ruim 1.1 miljoen. Bij deze maatschap pij werken 90 mensen. Bij HOUTHANDEL VOORHEEN G. KEY is als gevolg van de langduri ge winterperiode de omzet in geld in de eerste helft van 1979 rond 8 pro cent achtergebleven bij die in dezelf de periode van 1978 Deze achter stand is thans bijna geheel ingelopen. Als gevolg van de achterstand in de omzet was het resultaat over het eer ste halfjaar verliesgevend Verwacht wordt, dat 1979 met een bevredigend resultaat kan worden afgestoten. In 1978 behaalde Key op een omzet van 65 miljoen een nettowinst van 0,8 miljoen, waaruit een onveranderd di vidend van 15 procent werd betaald. De winst daalde van 1,6 miljoen tot 931.000 gulden. Gezien het feit, dat de algemene reserve via de resultaten van het voorgaande boekjaar weer op peil is gebracht en de verwachtingen voor het komende jaar positief zijn. wordt voorgesteld het dividend vast te stellen op 12,5 procent in contan ten (v.J. 12,5 procent, waarvan naar keuze 2,5 procent in aandelen). GOES (ANP) Het CNV en de Unie BLHP in Zeeland zijn bijzonder ver ontwaardigd over de houding van verschillende bedrijfsdirecties in Zee land. Aanleiding tot deze boze reactie is het afronden van CAO-onderhan- delingen met het chemische bedrijf M. en T. International in Vllsslngen. Enkele maanden geleden sloten de Unie BLHP en het CNV de CAO onderhandelingen met dit bedrijf af. De bonden hadden hun eisen gema tigd. omdat er volgens de directie geen enkele ruimte voor arbeidstijd verkorting en meer vakantiedagen aanwezig zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19