Moslimse mystiek: aantrekkelijk voor christenei 79S: KttOSIlN OPTIEK haro VAN SANTEN /w# Mëübelmkker's vakmanschap IJassic Domus 8 SB De400 watt Boxer "electronic" nü tijdelijk in metalen opbergkist BOSCH te zienbij De Knoest ROLLUIK Wintertijd, spellentijd Breedeveld kampeersport viscount coupon VRIJDAG 12 OKTOBER 1979» TROUWKWARTET lïï Voor velen bestaat de Islam die ze kennen uit regel op regel, gebod op gebod, vijf plichten, vijfmaal daags bidden, reinigingsvoorschriften, geoorloofde of verboden etenswaren, enz. Dat is de islam van de doorsnee, gewone moslim die we tegen komen, hier, maar ook in andere landen. In de krant en ook via de televisie komen we nog met een tweede soort islam in aanraking en wel de politieke. Het is de islam van de oliesheikhs en de 'ulama, de wetgeleerden, de islam van de Khomeinis en Maududis, de Qaddafis en Khalids. Deze islam heeft territoriale idealen: uitbreiding van Gods koninkrijk op aarde. Ze beperkt de moslimse wetten niet tot het privéleven maar haalt politieke en economische inspiratie uit de Koran en het voorbeeld van hun profeet en staatsman Mohammed (gest. 632). door Jan Slomp Een derde vorm van islam, voor vele westerse christenen aantrekkelijker dan die van de voorschriften en poli- tieke idealen is de mystieke islam. Deze islam heeft met name voor christen-islamologen een vriendelijk gezicht Ze spreekt immers over zulke waarden als „vroomheid en zuiver heid. mildheid en welwillendheid, vastberadenheid en vergevingsge zindheid. overgave en dienstbaar- heid. hoop en nederigheid, verzaking en ascese, geloof en trouw, liefde en eenvoud, stilte en afzondering Vele christen-islamologen hebben zich dan ook in deze islam verdiept. Ik denk aan de Nederlander A. J. Wen- sinck. Jarenlang hoogleraar in Lei den. maar tegelijk een zeer meele vend lid van de hervormde kerk. Van de buitenlanders noem ik slechts de Franse priester Louis Massignon. de Zweedse bisschop Tor Andrae, de Duitse protestantse schrijfster Anne- marie Schimmel, de Britse bisschop Kenneth Cragg. Wat ons opvalt bij genoemde auteurs is dat ze bekend staan als meeleven de. diepreligieuze christenen De moslimse mvstiek heeft bii hen een gevoelige snaar geraakt. In vele mos limse mystieke verhandelingen wordt Jezus afgeschilderd als de ideale mys ticus. het zegel der heiligheid. Het spreken van de mysticus over de lief de Gods. van God voor de mens en de gelovige voor God. klinkt met name die christenen als muziek in de oren die vertrouwd zijn met de centrale boodschap van de bijbel: de liefde Gods geopenbaard in Christus. De bovengenoemde toonaangevende Franse islamkenner Louis Massignon is via de bestudering van de moslim se mystiek zelfs van agnosticus belij dend christen geworden. HIJ werd op latere leeftijd priester in de met Rome verbonden maronitische kerk. Sommige moslimse auteurs uit de orthodoxe, wettische hoek hebben deze christelijke voorliefde voor de islamitische mystiek wel eens mis plaatst gevonden. Het zou daar niet om de echte islam gaan. De theoreti cus van de islamitische staat in Pa kistan Maulana Maududi (geb. 1903) heeft dan ook geen antenne voor mystiek. Sommige modernisten ver wijten de mystiek zelfs te hebben bijgedragen tot de verslapping van de echte, robuuste, zelfbewuste isla mitische geest. Het kostelijke boekje van de Indische mystieke leider Zahur al Hassan Sha- rib (geb. 1914) dat aanleiding is tot het schrijven van bovenstaande re gels onderscheidt dan ook twee soor ten religie: de religie van de godsdien stige wetten (voor privé leven én poli tiek) en de religie van de Werkelijk heid en Waarheid. Die twee hoeven overigens niet met elkaar in strijd te zijn! De religie van de (hogere) Werke lijkheid (de hoofdletters zijn van au teur of vertaler) houdt zich bijna uit sluitend bezig met de relatie tussen God (als Geliefde en Vriend) en het menselijk hart. We zouden, als we etiketten wilden plakken, deze mystiek in hoofdtrek ken verticalistisch-theocentrisch kunnen noemen. Natuurlijk, andere momenten ontbreken niet. maar het theocentrische (op God gericht, red.) krijgt wel hét accent. ..Als de religie iemand naar Allah brengt, dan pas is er sprake van Is lam" overgave aan Gods wil). Reeds in de veertiende eeuw schreef de Tunesische „godsdienstsocioloog" (zo zouden we hem nu noemen) Ibn Khaldun. dat de mystiek een reactie is op het materialisme van de mos lims. Of dat helemaal klopt is de vraag. Het is bekend dat sommige mystici zeer rijk waren! Wanneer hij gelijk heeft kunnen we in deze dagen van grote Arabische oliewinsten ook een opleving verwachten van de mos limse mystiek, hopelijk met een soci aal-kritische dimensie. De moslimse mystiek heeft vaak op gespannen voet geleefd met de officiële wetge leerden en theologen. De mystici zou den volgens hen de grens tussen Schepper en schepsel overschrijden door te spreken over éénwording met God. Al-Hallaj werd vanwege zijn vrijmoedige uitspraken in 922 in Bag dad ter dood gebracht. Wie de orthodoxe kritiek op de mys tieke stromingen leest wordt herin nerd aan het woord van Emil Brun- ner. die de christelijke mystiek ty peerde als „geroofde directheid". En inderdaad sommige mystici spreken wel erg onbevangen en bijna zelfs familiair over God en het goddelijke. Hassan Sharib staat in de mystieke traditie van India en Pakistan. Met name in de volksislam is de mystiek verre van uitgeblust. Op hun jaarlijk se toogdagen komen duizenden pel grims en bezoekers. Wie dat. zoals ondergetekende, heeft meegemaakt komt er van onder de indruk. Men kan deze mystiek, deze „derde" islam niet als onbelangrijk afdoen. India denkt aan de moslimse mystiek zijn best bewaarde openluchtmu seum de dode stad Fatehpur Sikri ten noorden van New Delhi. De verlichte keizer Akbar (gest. 1605) heeft deze stad laten bouwen op de plaats waar de heilige man woonde die hem de geboorte van een zoon en troonopvol ger had voorspeld. Na enige tijd bleek de stad te lijden aan een permanent onoplosbaar watergebrek. Akbar ver liet de stad. De nu na eeuwen nog geheel leegstaande stad levert het bewijs van het geloof van een keizer aan het advies van een groot mysti cus uit de Chishti orde. Met de mystieke leringen van de stichting van deze Chishti ordei waja Moinuddin Chishti (1135.] laat Hassan Sharib ons kennis ken. Het boekje bevat, zoals te wachten viel. geen kritische deling over het onderwerp, n op sympathieke toon geschi leiding tot één van de vele scï van de moslimse mystiek Wie er in wil verdiepen treedt een vreei maar boeiende wereld binnen zijn in ons taalgebied niet ve met dergelijke publikaties. De ling van de hand van de heer Elschot. is goed. Het is alleen ji dat de transcriptie van de termen niet steeds correct en quent is. Overigens graag volen. Drs. Jan Slomp predikant in ne dienst van de gereformeen ken in Nederland om voorlicht geven over de ontmoeting met lims, bespreekt: Kwawaja Mi din Chishti, de geliefde van door Zahur ui Hassan Sharib. West Publications, Anna Pauli straat 78. Den Haag. 1979, 128 na's 24,50. Voor autoverhuur groot of klein moet u bij zijn Oonklaan 53. VOORSCHOTEN telefoon 01717-4855 4- /Af a/z/vs S5/vs~ itoA/Aer* 4# u/0 •4- /y/PTSiv vi 7ö7~ &6 4 rooA s2ee*^t &TA 2 S7LKS vv yoo# 2Q8.9 4 £Xv P/t/ft# j vevc 4 A&sev a's AUTO GEZOCHT» KUK IN DE MINI-ADVERTENTIES AUTO TE KOOP"> PLAATS EEN MINI-ADVERTENTIE degrade glazen Dégradé glazen, of liever verloopglazen Kortom glazen die egaal van donker naar licht lopen. Vederlichte kunststof glazen op elke gewenste sterkte, die bewijzen dat optimale bescherming van de ogen best met progressie samen gaan. Verkrijgbaar in demodetinten grijs, bruin en groen En wat een bijpassend montuur betreft; Daar zult u bij Roosen wel geen moeite mee hebben, specialist in contactlenzen Kort Galgewater 1 - (hoek Morsstraat) - Leiden - Tel. 071 - 120375 Ik Haarlemmerstraat 170 - Leiden - Tel. 071-122963 I Deze krant verhuist met u mee als u op tijd een kaartje stuurt met 1 de datum èn het nieuwe adres. beschermt uw bezit koude-, warmte-en geluid-isolerend geeft maximum aan privacy V SHOWROOM LADAN ZONWERING B.V. MOLENSTEEG12 LEIDEN TEL. 071 121375 Aan het begin van het seizoen heeft Breedeveld twee aantrekkelijke aanbiedingen: Kamerbiljart speelmaat 150 x 75 cm (laken formaat), met tropisch hardhouten lijsten en vier sterren laken, kompleet met keuen, ballen en krijt, normaal kost dit biljari 425 - ons zo lang de voorraad strektf 375.- Homas sjoelbak 69.50 ook breedgesorteerd voor tafeltennis, sjoelen en biljarten Oude Vest 215 - Lelden - Tel. 071-144755 NIEUW zonder meer een kompleet orgel extra's, die men doorgaans alleen in duurdere orgels aantreft, zijn standaard gescheiden tremulanten tongwerkligging zeven vaste kom bi na ties STATIONSWEG 11-17 LEIDEN TEL.: 071-122858 102/3'+16'registers vormen een rijkdragende 32' in het polyphoon pedaal 4 vrije kombinaties stellen de organist in staat om vooraf komplete registraties te pro grammeren. hierdoor heeft de Domus-8 in feite de mogelijk heden van een 5-klaviers orgel. aparte toongeneratoren voor manuaal I en If te bespelen en te beluisteren natuurlijk alleen bij W. BARN ING Viscount Domus 5 fl. 7150.-. Tevens Hcyligers Draler. Alsmede verkoop van piano's en bladmuziek. KlODboormachlne met traploze toerentalregeling van0-3400opm 8oorcapaciteit in beton 10 mm en in hout 20 mm Uiteraard volledig geïsoleerd en automatisch thermisch beveiligd van f 269,- voor dan heeft u wel iets goeds in handen hoofddorp hoofdweg 726 - postbus 5 telefoon 02503 11 leiden hogewoerd 111 - postbus 405 teletoon 071 122677J Het CNV is 70 jaar. Maar de jubilaris heeft geen tijd daar lang bij stil te staan. 300.000 leden verwachten dat de algemeen christelijke vakcentrale CNV de vinger aan de pols en in de pap houdt. Geen tijd voor feestrede, bloemen en sigaren dus, maar we weten wel een ander mooi jubileum-geschenk: geef uzelf of een ander op als lid. De geschenkbon" is ervoor. Hier is mijn geschenk voor de jubilaris, want ik O word lid CD wil graag meer inlichtingen I I I Is'aam I Postcode Iceb. datum I Beroep Adres. Plaats Nationaliteit Bedr tak Datum

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12