ègenplan PvdA voor 7.000 arbeidsplaatsen I WD brengt papieren tijger in stelling Kabinet geeft, niet toe panningen over kernwapenbeleid i tyD wil een miljard extra bezuinigen Si 'Doorsnijden van zilveren koorden duurt nog even' De grote mattigheid 'Slochteren' groter dan verwacht tnii ;DAG 11 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 9 orize sociaal economische redactie N HAAG De PvdA heeft gisteren in de Tweede Kamer een tegenplan voor het eP toetsbeleid ingediend. Het plan moet volgend jaar voor 17.000 extra arbeidsplaatsen gen. De WD heeft daarentegen een serie voorstellen gedaan om in 1980 ruim een miljard den extra te bezuinigen. CDA en D'66 toonden zich, in het grote najaarsdebat over het iringsbeleid voor het volgende jaar, zeer ontevreden dat het kabinet de Hofstra-voorstellen 'in£ fee zuivering van belastingen voor inflatie niet wil overnemen. PvdA wil 870 miljoen gulden be igen op de door het kabinet be- uitgaven, en daarnaast voor 880 oen op andere terreinen extra uit- De bezuinigingen kosten wat idsplaatsen, maar de hogere uit- sn op andere terreinen leveren er r op, zodat een netto effect van arbeidsplaatsen ontstaat, rts komt de PvdA met een extra -idsplaatsenplan van 10.000, te leien over allerlei werkterreinen ksgezondheid, onderwijs, crm, be- fsvoorlichting. verzorgingsdien- in de landbouw, openbaar ver- uitbreiding arbeidsbureaus en oling volwassenen). Dit arbeids- itsenplan kost vijfhonderd mil- gulden. irts komt er in het PvdA-plan geld r vijfduizend arbeidsplaatsen uit aftopping van prijscompensatie inkomens van 45.000 gulden en er in het bedrijfsleven, ingaande 1 volgend jaar, en vanaf 40.000 gul bij de overheid ingaande 1 janua- De opbrengst van deze aftopping nt in eerste instantie ten goede de werkgevers. Maar de PvdA wil afromen via verhoging van de nootschapsbelasting met een cent. spnjs Ier wil de PvdA de gasprijs vol- jaar niet met acht maar met vier jt verhogen. Dat scheelt de schat- j zeshonderd miljoen gulden, en |*11 de PvdA goedmaken door het ndeel in de gaswinning en de rijzen voor gas te verhogen. ^PvdA wil de kortingen op sociale leringen verder achterwege laten len driehonderd miljoen) aan de lere kant van het kas boek zouden jemene WIR-premies voor inves- [ngen nog verder kunnen worden riderd (vierhonderd miljoen), en i de inflatiecorrectie voor de loon- ikomstenbelasting beperkt moe- i blijven tot vijftig in plaats van mtig procent voor inkomens hoger 1 rond 55.000 gulden. met al komt de PvdA dan in haar plan nog 360 miljoen gulden te- Daarvoor wordt gedacht aan i reeks mogelijke belastingverho- iigen, zoals verhoging vermogens- jasting naar acht promille, maatre den om rente op spaarbiljetten aan «der te belasten, schoonmaak in ■ekposten voor met name vooruit- Kaalde premies ziektekosten, giften Biatura, representatiekosten, en au- s voor de zaak voor zover het om ter kosten gaat dan nodig voor een ide en goedkope wagen. 4or de 870 miljoen gulden bezuini gingen denkt de PvdA aan mogelijk- den als defensie (200), civiele verde ling (20), 250 miljoen lenen in its van zelf uitgeven voor 9500 iningwetwoningen, vertraging wa- staatswerken (100), hogere gas- js tuinbouw (300), voorschriften voor warmtelsolatie (200). De 880 mil joen voor nieuwe uitgaven zouden gaan naar stadsvernieuwing (375), subsidie energiebesparing glastuin bouw (50), rentesubsidies voor export (230). VVD-voorstellen Joekes (WD) deed een serie sugges ties om in 1980 een miljard gulden extra te bezuinigen, zodat de inflatie correctie voor iedereen op honderd in plaats van tachtig procent kan ge steld, en bovendien de ruimte voor bedrijfswinsten wat groter wordt. De kinderbijslag voor het eerste kind moet, ook in het nieuwe stelsel van bijslagen, bevroren blijven. Dan kan ook de bijslagpremie voor de werkge vers iets lager. Rond honderd miljoen gulden zou te halen zijn uit lagere aanvangssalarissen voor nieuwe, jon ge ambtenaren. De werkloosheidsuit kering kan verlaagd van tachtig naar zeventig procent voor jonge thuiswo nende werklozen die geen kostwinner zijn. In het onderwijs zouden werklo ze leraren en onderwijzers op wacht geld kunnen worden ingeschakeld voor deeltijdwerk. Een paar honderd miljoen valt te halen uit hogere premie of lagere rechten voor werknemers in deeltijd werk, die nu voor een lage zieken fondspremie een volledig pakket rechten krijgen. Verder vindt de WD de 450 miljoen van minister Albeda (sociale zaken) voor de arbeidsmarkt erg veel. Tot slot kan een bezuiniging worden gehaald door de toestroom van minder arbeidsgeschikte werkne mers naar de WAO af te remmen. Joekes stelde voor bedrijven en over heidsdiensten te verplichten, min stens vijf procent (thans twee) van hun personeel te doen bestaan uit minder validen. 'Hofstra' Van Amelsvoort (CDA) en Engwirda (D'66) willen dat het kabinet alsnog overgaat tot „inflatie-neutrale" be lastingen in de geest van de voorstel len van prof. Hofstra. D'66 wil daarbij hypotheken op eigen woningen ge heel vrijstellen tot 300.000 gulden. Van Amelsvoort wees er op dat hoge inkomens nu vooral profijt hebben vim de rente-aftrek, en dat dit bij deze groep niet leidt tot meer. doch slechts tot steeds duurder eigen wo- ningbezit. Het CDA wil daarom maxi malisering van de rente-aftrek als „Hofstra" blijvend niet zo» doorgaan. Rietkerk en Joekes (WD) daarente gen hebben bij herhaling zo'n maxi malisering al onaanvaardbaar genoemd. Van Amelsvoort wil precies in cijfers weten van het kabinet WEt dan wel al die negatieve gevolgen voor woning bouw en woningbezit zijn, als „Hof stra" zou worden doorgevoerd. Hij had, eventils Engwirda, veel kritiek op de surrogaatmaatregelen die het kabinet in plaats van .Hofstra" heeft genomen, met name voor bedrijven. Als „Hofstra" niet doorgaat is het, aldus de CDA'er „onontkoombaar" dat in elk geval iets wordt gedaan tegen „slimme lieden di» voor privé- rekening handelen in huizen en met de winst buiten de inkomstenbelas ting blijven; dat wekt terecht er gernis." Niet alleen Kombrink (PvdA), maar ook CDA en D'66 vroegen om maatre gelen tegen verzwijging voor de be lastingen van rente op spaarbiljetten. Volgens Engwirda word; hierdoor wel een paar honderd miljoen gulden be lasting ontdoken. PvdA en D'66 willen ook een progres sief gas tarief, waarbij men dus per kubieke meter niet minder, maar meer betaalt naarmate het verbruik hoger is. Van Amelsvoort bleek te voelen voor verhoging van de benzi- ne-accijns, niet met 4,35 cent per liter, zoals het kabinet voorstelt, maar met 5.9 cent zoals in Belgié gebeurt In de banken van de oppositie werd tijdens de algemene beschouwingen toch nog gelachen. PvdA- fractieleider Den Uyl en zijn secondant Kombrink kijken opgewekt. Vervolg van pagina 1 premier Van Agt gaf toe, dat er rechtstreeks verband is tussen de iwe atoomwapens in West-Europa Salt n „Dit betekent", zei hij, „in :reto dat de Nederlandse regering niet onvoorwaardelijk zal binden m de besluiten om in West-Europa euwe atoomraketten in te voeren als het lot van Salt H niet vast lat. vragen van oppositieleider Den I (PvdA) weigerde Van Agt echter zeggen, dat ook een voorwaardelij- beslissing in dat geval uitgesloten lzijn. Verwacht wordt, dat Den Uyl indaag in een motie op dit punt lidelijkheid zal vragen, ook wat be- ift het officiële CDA-standpunt (rover. gezien van Salt n benadrukte pre- ler Van Agt dat het kabinet zich et gebonden voelt om pas over de euwe atoomwapens te besluiten, dat eerst met de Russen gepraat is er beperkingen op dit terrein, zoals linkse fracties en een deel van het >A willen. Hij bestreed de PvdA- lie dat de in februari door de Ka- er (CDA plus linkse fracties) aange- imen motie op dit punt zou dwin- n tot een dergelijke volgorde. „On- rhandelingen kunnen slechts func- ►neren op basis van sterkte over en eer," aldus Van Agt. Tevoren had zijn grote bezorgdheid uitgespro- n over de groeiende Russische ermacht aan atoomwapens die op est-Europa gericht staan. ui Agt zei wel. dat een eventueel ïsluit tot invoering van de nieuwe AVO-atoomraketten er niet toe tag leiden, dat het totale aantal NA- O-kemkoppen in Europa vermeer- ert en voorts dat het nieuwe aantal ingepast moet kunnen worden aan mogelijke resultaten van wapen- fheersingsoverleg Hij noemde dit (n reële mogelijkheid gezien het Idsverloop tussen het prvncipebe ult (december aanstaande) en de atelijke invoering van de nieuwe ra tten (in 1983) Afrika kan beginnen. Hij bestreed de visie van de PvdA-fractieleider Den Uyl, dat Nederland unieke mogelijk heden tot een boycot heeft nu Zuid- Afrika door het wegvallen van de oliestroom uit Iran, aangewezen is op de vrije oliemarkt, met name in Rot terdam. De vrije markt bestaat alleen maar uit een serie telefoons en telexen waarmee de oliehandelaars zaken doen, de olie behoeft helemaal niet in Rotterdam aanwezig te zijn. Neder land is hierdoor niet in een positie ten aanzien van de olie meer te doen dan enig ander land in Europa. Deze zaak moet in de Europese Gemeenschap en de Verenigde Naties behandeld worden, aldus Van Agt. Van Agt benadrukte dat er tekenen zijn dat blanken in Zuid-Afrika, on der wie premier Botha, in toenemen de mate de noodzaak inzien het heer sende politieke patroon te doorbre ken. Concrete stappen op dit punt moeten worden aangemoedigd zij het dat het hier slechts om een verzach ting van het apartheidsstelsel gaat. Hij bestreed dat het Nederlandse be leid tegenover Zuid-Afrika zou zijn verslapt. Van Agt kondigde aan dat verdere behandeling van de sanctiewet, die economische dwangmaatregelen te gen andere landen mogelijk maakt, uiterlijk binnen een maand in dè Eer ste Kamer kan doorgaan. Minister van Aardenne had problemen met de wet. gezien de schade die aan Neder landse ondernemingen kan worden berokkend. Van onze parlementsredactte DEN HAAG Het doorsnijden van de „zilveren kooiden" tussen kerk en staat zal nog enige tijd vergen. Pre mier Van Agt zei gisteren in de Ka mer. dat de betrokken departemen ten nog overleg plegen over de wijze waarop de overkeid de oude rechten van de kerken zal afkoDen. Het gaat hier on financiële verplich tingen van de overheid in de vorm van sociale en pensioenuitkeringen aan geestelijk ambtsdragers. De regering koestert al Jaren lang het voornemen deze rechten af te kopen, maar een regeling is nog niet tot stand gebracht DEN HAAG - De strijd tegen het spook van „de grote mattigheid". Zo kun je de algemene beschou wingen in de Tweede Ka mer dit jaar typeren. De bezweringsformules en geestverdrijvende wapens mogen onderling verschil len, iedereen is het erover eens dat het spook, voor we de jaren '80 binnengaan, moet worden verjaagd. De oppositie wil dat het liefst zelf doen. staat zelfs te popelen. In haar ogen zit het spook achter de regeringstafel. „Het kabinet is een waarheidsgetrouwe afspiegeling van de sfeer van ontmoediging in de samenleving," zegt Terlouw van D'66. Ontmoediging en defaitisme? Lubbers (CDA) en Rietkerk (WD) ontkennen niet dat het spook rondwaart, maar volgens hen heeft het geen bestaansrecht. „We gaan toch de jaren tachtig In met een uitzonderlijk hoog welvaarts niveau," roept de CDA'er uit. „We leven in een bevoorrecht land," constateert de WD'er. Reden voor ontevredenheid en de faitisme? „Nee," bezweert Lub bers. „Het defaitisme is voor de reactionairen, de moedeloosheid voor de behoudzuchtigen". Vol gens de christen-democraat „zijn wij gegroeid tot een hoog ontwik kelde, ruim geschoolde, democra- Usche en zeer welvarende samen leving, erfdeel van Inspanningen uit het verleden met alle mogelijk heden er iets goeds van te maken". We mogen van Lubbers dus niet mopperen. Maar waarom wordt er dan toch gemopperd? Terlouw probeert de oorzaken daarvan op te sporen. .Als de Nederlanders, van wie de meesten persoonlijk baden in weelde, het met de sa menleving niet meer zien zitten, dan is dat niet uitputtend te ver klaren met de duurder wordende Jenever of een hoog begrotingste kort. Dan moet er nog een andere dan een economische malaise zijn. Dan is er gebrek aan perspectief, inspiratie en geloof in de innerlij ke kracht van de verzorgings-, staat". Zure melk Voor die malaise stelt de D*66'er het kabinet verantwoordelijk. Het kijkt, zegt hij, tegen de toekomst aan als tegen een glas zure melk dat moet worden opgedronken. „Juist als er een sfeer van malaise en ontmoediging over de samenle ving hangt, moet de regering in spireren en perspectief bieden en niet klagen, zoals de premier doet, dat 't allemaal zo moeilijk is". door Hans Goslinga Ds. Abma Een typisch opppositiegeluld? Ook dominee Abma, immer mild in zijn oordeel, werpt het kabinet onder veel hemelwaartse blik ken verwijten voor de voeten, waarbij hij een nieuw woord intro duceert: mattigheid. „Het pleit voor matigheid is vol mattigheid". zegt hij. De troonrede vergelijkt hij met „een slap preekje, dat ver maande tevreden te wezen met de hoge welvaart die al ten deel viel". De SGP'er had bij het kabinet graag wat meer veerkracht en vin dingrijkheid gezien, maar Van Agt en de zijnen verantwoordelijk stel len voor de malaise doet hij niet. Hij ziet andere oorzaken, liggend in „de uitbundigheid" van de ja ren zestig. „Is de levensstijl door die uitbundigheid, om niet te zeg gen losbandigheid, niet mede de oorzaak van de moeilijkheden waar we nu mee te kampen hebben?" Abma predikt soberheid en pleit voor een wezenlijke mentaliteits verandering tot geestelijke weer baarheid. Noodzakelijk volgens hem voor het waarachtig welzijn en het voortbestaan van ons land in de grote verwarring der tijden. „Laat de jaren tachtig de jaren van de ingetogenheid zijn," zegt hij. Nationaal plan Verwarring der tijden? Niet voor de GPV'er Verbrugh. Met de Pre diker zegt hij: „Wat geweest is. dat zal er zijn. Er is niets nieuws onder de zon. Hij signaleert overeen komsten met de jaren '30. Dat de kablnetten-Colijn er toen niet in slaagden Nederland er bovenop te helpen, kwam omdat zij volgens Verbrugh een groot nationaal plan misten. ..Het ergste was." zegt hij. „dat Colijn waarschijnlijk niet eens be greep dat hij dat miste. Geldt dat ook niet voor dit kabinet?" vraagt hij zich af. „Of denkt het in ver gaande zelfoverschatting dat Be stek ,8*1 het grote ideaal is voor de Jaren tachtig?" Nu. voor Verbrugh is het dat niet. Of een nationaal plan. of het kabinet valt binnen een Jaar, voorspelt hij. Bij alle somberheid over de mat tigheid. die al dan niet het kabinet wordt aangerekend, toch een op merkelijk optimisme bij de poli tieke voorgangers over de moge lijkheden om uit het moeras te klauteren en de „dreigingen en uitdagingen" van de jaren '80 te gemoet te treden Al wil de een het nieuwe decennium ingaan met Van Agt plus nationaal plan. de ander zonder Van Agt en met ei gen plan. De dreigingen? Oliesjeiks, kern energie, atoomwapens, wild west van pressiegroepen, grenzen van de groei. Een vertrouwd rijtje. Maar de politici hebben nieuwe dreigingen ontdekt: de chips en omroepsatellieten en de ver vreemding van de burger. Ria Beckers ziet de vervreemding van de moderne mens als het meest wezenlijke element van de crisis in de Westerse samenleving. „De mensen trekken zich terug op zichzelf en zoeken het in afleiding en verstrooiing. De reclame speelt daarop in: neem het er eens van. gun het Jezelf, je hebt het ver diend." De leuzen van de jaren tachtig, zegt ze. waar de WD al profetisch op vooruitliep met: „Gewoon Je zelf zijn". Bureaucratie Terlouw heeft het over „de saaie, grijze verzorgingsstaat, waarin materieel veel bereikt is, maar die in spiritueel opzicht initiatieven dooddrukt in bureaucratie, hiërar chie en fantasieloosheid." De ver eenzaming en vervlakking moeten plaatsmaken voor bezinning op wat meer de moeite waard is en voor gemeenschapszin. Den Uyl (PvdA), de dreiging van de micro-electronica schetsend, zegt: „Wat ons het meest bedreigt is het verloren gaan van het besef van mensen dat hun stem telt en dat zij invloed kunnen uitoefenen op ontwikkelingen die gaande zijn." Een adequaat antwoord op de problemen van de jaren tachtig kan, volgens hem, alleen gegeven worden op grondslag van een sterk democratisch bewustzijn. En door een tweede kabinet-Den Uyl, zal hij erbij gedacht hebben. Vervolg van pagina 1 Het kabinet wil deze bezui niging doorvoeren „tenzij ernstige technische moeilijkheden zich voor doen, waardoor dat feitelijk niet uit voerbaar zou zijn." Tahns is de pre mie ziekenfonds een vast percentage i00n0V6rl6£ van het loon, en zijn part-timers voor een geringe premie toch volledig ver zekerd. De WD kreeg verder de toezegging dat bij het prijsbeleid voor 1980 be drijven achterstanden, die zij in 1979 hebben opgelopen door beperkingen in het doorberekenen van kostenstij ging in hun prijzen, „gefaseerd" zul len mogen worden Ingehaald. Het kabinet bekijkt verder of niet- kostwinners een lagere sociale uitke ring zouden moeten krijgen dan kost- winnes. „De grondgedachte hiervan hebben wij in positieve overwegimg," aldus Van Agt. Hij noemde het een bezwaar dat Jonge alleenstaande uit keringstrekkers nu soms meer krij gen dan werkenden met een gezin achter zich. Van Agt liet nog in het midden welke uitwerking gegeven zal worden aan de verlaagde uitkeringen voor niet-kostwlnners. Het kabinet schuift deze zaak in elk geval.niet op de lange baan". Voorts wordt door het kabinet „ern stig overwogen onder zekere voor waarden de bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste kind te hand haven". Die voorwaarde is, aldus Van Agt, dat hierdoor de koopkracht van inkomens tot modaal niet door de nullijn zakt. Verder zegde de premier toe dat het kabinet gaat praten met de bonden van ambtenaren over de verlaging van de hoger opgeleiden zonder beroepservaring. Ook bekijkt het kabinet hoe werkgevers, al dan niet met wettelijke dwang, kunnen worden gestimuleerd meer gedeelte lijk arbeidsongeschikten in dienst te nemen of te houden. Over het komende loonoverleg zei Van Agt, dat de werkgevers bereid moeten zijn te praten over korter werken, dat de vakbeweging nu de nullijn moet blijven nastreven, en dat het kabinet wat wil doen aan VAD en wettelijke regeling voor arbeidsom standigheden. „Veranderingen in de arbeidsduur en herverdeling van ar beid zijn voor de Jaren tachtig te belangrijk om niet nu al in het over leg te betrekken," aldus Van Agt. Ook geleidelijke invoering van een vijfploegendienst moet in de studie worden opgenomen, waarbij met name gelet moet worden op de finan ciering ervan, en of er voldoende aan vullende arbeidskrachten te vinden zijn. „Dat vereist zorgvuldige afwe ging en bijzondere aandacht," aldus Van Agt. De premier liet zich inhoudelijk niet uit over de verdere kortingen op soci ale uitkeringen, waarover CDA-frac- tieleider Lubbers nogal negatieve ge luiden heeft laten horen. Het kabinet bestudeert het zeer verdeelde SER- advies hierover, was alles wat Van Agt kwijt wilde. Van Agt was ook niet enthousiast gemaakt door oppositieleider Den Uyl voor forse nivellering van de ho gere inkomens. Met cijfers betoogde de premier dat de afgelopen jaren al behoorlijk genivelleerd is, en dat het in de paar Jaar van zijn kabinet wat dat betreft niet minder is geweest dan in de laatste jaren van het kabi net Den Uyl „De nivellerende ten dens zet zich voort," aldus de premier. Hij noemde het verder „volstrekt ir reëel" te beweren dat Bestek '81 heeft gefaald. Evenmin wilde hij zeggen dat Bestek een succes is. „De vruch ten kunnen slechts geleidelijk na ver loop van jaren zichtbaar worden," aldus Van Agt. Evenals dinsdag Lubbers (CDA), Rietkerk (WD), en Terlouw (D'66). was de premier zijn betoog begonnen met erop te wijzen dat Nederland ondanks alle economische problemen „een land is met een zeer hoog wel vaartspeil. zowel voor actieven (wer kenden) als niet-actieven (uitkerings trekkers)". Er wordt gestreefd naar „ernstige vooruitgang naar een recht vaardiger samenleving, zowel in ma terieel als niet-materieel opzicht. Dat gebeurt creatiever dan het stelselma tig creëren van de indruk dat in ons land van alles mis is en niets wordt gedaan om het beter te maken." door Willem Breedveld DEN HAAG Even leek het erop, dat Den Uyl en Rietkerk deze week tijdens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer van stoel hadden gewisseld. Weliswaar gaf de oppositieleider het kabinet er DtippGr fors van langs. Hij verweet het zelfs een ver trouwenscrisis te hebben veroorzaakt en zijn voortvarende conclusie luidde, dat het heen diende te gaan. Maar wie Den Uyl goed en Lubbers nog beter beluisterde kon toch niet aan de indruk ontkomen, dat de heren al een mooi voorschotje hadden genomen op een mo gelijke nieuwe coalitie van CDA en PvdA. De liberale voorman Rietkerk restte daarom weinig anders dan de rol van de „echte" oppo sitieleider te spelen. Met lood in de schoenen, dat wel. Had hij zich immers de afgelopen twee jaar niet gespecialiseerd in het uitbundig prij zen van het kabinetsbeleid en wel in die mate dat Lubbers zich er meermalen over beklaagde op deze manier wel gedwongen te zijn ïich steeds kritischer ten opzichte van het kabi netsbeleid te stellen? luid-Afrika fcuid jfremu er Van Agt vindt dat Nederland alleen een olieboycot tegen Zuid- Dit bespeuren van zovele overeenkomsten in speeches van zowel Lubbers als Den Uyl is des te interessanter, omdat beiden het beleid van het kabinet-Van Agt tot uitgangspunt hadden genomen. Daarmee werd bevestigd, dat er de afgelopen maanden binnen het kabinet wel het een en ander was gebeurd. Het was, om het in de woorden van Den Uyl te zeggen, een kwart slag naar links gedraaid en bijgevolg was de WD tussen de wal en het schip terecht gekomen. Toch heeft Rietkerk zich in deze nieuwe rol dapper geweerd. Op papier althans. Ferm kield hij het kabinet voor. dat het van de Beitek- filosofie was afgedwaald. Het belangrijkste ge volg daarvan was dat de lasten van he; be drijfsleven niet waren verlicht, maar Juist wa ren verzwaard Bovendien had het kabinet zich vergrepen aan de heilige koe van de WD, het niet voor de volle honderd procent laten door gaan van de inflatiecorrectie. De rendeiqents- posltie van het bedrijfsleven was wederom sluitpost op de rekening geworden en omdat te verhinderen eiste de WD maar liefst een mil jard gulden extra ombuigingen. Merkwaardig genoeg was echter niemand in politiek Den Haag erg onder de indrut van Rietkerks philippica. Hoe anders was dat in de dagen van Biesheuvel. Geheel volgens het boekje loste deze oud-leider van de ARP aan het eind van de jaren zestig zijn befaamde schoten voor de boeg van het kabinet-De Jong. Weliswaar veronderstelde de altijd vriendelij ke premier dat het hier slechts om „saluut schoten" ging, maar toch, de politieke tempe ratuur liep op: zou de inflatiecorrectie nu wel of niet doorgaan? Het ging uiteindelijk toch door, maar het waren wel mooie momenten. In vergelijking daarmee ziet het politieke draaiboek van Rietkerk er maar armoedig uit. Gisteravond al maakte premier Van Agt duide lijk welke kant het op zou gaan. De wensen van Rietkerk bleken de premier zeer dierbaar te zijn. Hij zou zijn suggesties om tot meer bezui niging te komen in positieve overweging ne men. Hoeveel het zou opleveren? Dat kon de premier nog niet zeggen. En uiteraard de infla tiecorrectie zou gekortwiekt blijven. Pover Een pover resultaat voor Rietkerk en wel om dat deze toezeggingen de WD geen stap dich ter brengen bij het begeerde doel, namelijk lastenverlichting voor het bedrijfsleven en vol ledige inflatiecorrectie. Om te beginnen is het kabinet sowieso al gedwongen de suggesties van Rietkerk (verlaging van aanvangssalaris sen, uitkeringen van niet kostwinnaar korten en dergelijke over te nemen. Bestek *81 zal namelijk op een essentieel onderdeel verstek laten gaan en wel op het punt van de terugdrin ging van het beroep op de sociale uitkeringen. Het beleid dat voor deze bezuiniging wordt ontwikkeld komt slechts uiterst langzaam van de grond en het is nog maar zeer de vraag of het tijdig voldoende beveiligingen zou ople veren. De suggesties van Rietkerk reiken derhalve niet verder dan een opvullen van het bestaan de Bestek en dat is wat anders dan extra ombuigingen. Het bedrijfsleven zou dus nog even moeten afwachten op meer lucht en de liberale belastin betalers krijgen niet hun ge rechtvaardigde inflatiecorrectie. Zou Rietkerk echter voet bij stuk willen hou den. dan brengt hij echter het kabinet in gevaar. De consequentie daarvan is dat (gege ven ook het voorschotje dat Lubbers en Den Uyl al op de nieuwe coalitie hebben genomen) de WD het verder wel kan vergeten. Aangeno men mag worden dat Rietkerk een zo vergaan de stap niet voor zijn rekening wil nemen. Kwalijk Het is hem echter wel kwalijk te nemen dat hij zo weinig strijdvaardigheid aan de dag heeft gelegd. De WD bracht een papleren tijger in stelling en daarmee brengt zij de geloofwaar digheid van het politieke bedrijf m hét geding. Dat was in de dagen van Biesheuvel wel anders. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gasbel onder het Groningse Slochteren blijkt groter dan tot dusverre werd aangenomen. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft de Tweede Kamer giste ren laten weten, dat de „reserves van het Slochteren-gasveld met 150 mil jard kubieke meter moeten wordentf opgewaardeerd" (ter vergelijking: vo rig Jaar bedroeg de gasproduktle in Nederland een kleine honderd mil jard kuub, voor binnen- en buiten lands verbruik). Volgens Van Aarden ne moet bijna 60 miljard kuub bij de „opwaardering" worden beschouwd als bewezen reserve. De totale reserve in ons land bedroeg per 1 Juli van dit jaar ruim 2200 miljard kubieke meter. In dit cijfer is inbegrepen de ruim 20 miljard kuub, die zich bevindt onder het Zuidwal- land in de Waddenzee Ter bescher ming van het milieu heeft het kabinet (vooralsnog) geen toestemming gege ven voor de winning van het gas Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer is verbaasd over de beslissing van de minister Pais (on derwijs) om volgend Jaar de huisves tingstoelage voor kinderen van bin nenschippers en kermisexploitanten te laten vervallen. Volgens het CDA betekent een maat regel een enorme aanslag op de be staansmogelijkheid van binnenschip pers en kermisexploitanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9