ajan haalt uit naar Europa Rome en Londen bereid raketten te stationeren Cambodja vlucht massaal j Vrijheid onder de Tsaren nog groter dan nu Spanning loopt op n noorden Libanon Goesj Emoenim bezet opnieuw Arabisch land 'Iran gaat devalueren' hmnesty International protesteert bij Sowjet-Unie Fidel Castro in New York NDERDAG 11 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET BLOES (Reuter. AP. UPI. AFP) den van de ultra-zlonlstische bewe- ,g ..Blok der Gelovigen" (Goesj (nim) hebben op de westelijke _ianbever een stuk land bezet, aan het Arabisch dorp Kadoem jort De bezetters zijn inwoners Kadoemlem, dat acht kilometer noordwesten van Nabloes (het Sichem) ligt. jdagavond haalden zij de omhei- g van hun nederzetting omver en „den op het Arabische gebied f aantal noodwoningen. Het Israë- t leger verdreef hen niet. maar terde hen over te halen te ver- De Goesj Emoniem-leden hebben la ten weten dat hun actie bedoeld is om de regering te stimuleren tot annexa tie van Arabisch gebied en vestiging van Israëlische kolonies daarop. Vori ge week heeft deze beweging identie ke symbolische annexaties uitge voerd in Ofra en Tekoah, eveneens op de westelijke Jordaanoever. In die gevallen traden de militairen wèl te gen hen op. De tweeslachtige houding van de au toriteiten weerspiegelt verdeeldheid in de regering van Menachem Begin ten aanzien van nieuwe kolonies op de westelijke oever. De meeregerende Nationaal-Religieuze Partij heeft ge dreigd uit te treden, als Begin die kolonies niet toelaat. Maar een aantal ministers, zoals bij voorbeeld Mosje Dajan (buitenlandse zaken) en Ezer Weizmann (defensie) vinden dat een te groot veiligheidsrisico. Het voeren van een actieve vestigingspolitiek brengt Israëls relaties met de Vere nigde Staten in gevaar en ondermijnt de akkoorden van Camp David. Maar ook in de eigen partij van de premier, de Likoed. zijn aanhangers van het „Blok der Gelovigen" aan het werk. Hun leider. Eljakiem Heatzani, zei onlangs in een interview voor de Israëlische radio dat „hij goed zou slapen, als de regering viel". AATSBURG (ANP, AP, Europa zich zoveel mogelijk afzijdig 1 Reuter) In toesDra- moet houden van de problemen in in tot de Assemblee van de het Midden-Oosten Hij leverde ,n tot ae AssemDiee van ae SCherpe kritiek op de recente verkla- aad van Europa nebben de ring van het Europa van de Negen raëlische ministe van bui- tijdens de Algemene Vergadering van nlandse zaken Dajan en zijn ?e Verenigde Naties. Deze verklaring T3„,toont aan dat de Europese landen het jyptlSChe collega Boutros t,ussen Egypte en Israël tot stand hall geheel tegenstrijdige gekomen vredesakkoord niet toejui- lviezen gegeven over de rol Chen. Europa weigerde zelfs het ver- e Europa zou moeten spelen dragjnet name te noemen, aldus Da- r\jan. Terwijl de Israëlische aanvallen |Jl het Midden-Oosten. 0p Libanon gehekeld werden, repte ■I de door Europa afgelegde verklaring ■k Israëlische minister meende dat met; geen WOord over de misdaden EIROET (Reuter, AFP, AP) Binnen de christelijke ge- tenschap in het noorden van Libanon zijn de spanningen inieuw hoog opgelopen door de mededeling dat een tot isver onbekende militie vijt aanhangers heeft gedood van id-president Suleiman Franjieh, de machtigste man in het lorden van dat land. re ohangers van Franjieh zetten ets- ren een groot aantal wegen in het orden van Libanon af en ontvoer- maar liefst 500 weggebruikers, ^den van Franjiehs milities en fa- uiJgisten zijn al enkele dagen achter op li bezig met ontvoeringen van poli- ke tegenstanders. In Beiroet wordt ireesd voor een grootscheepse uit- Jn rsting van geweld. Franjieh stelde ceB falangisten gisteren een ultima- m: al zijn aanhangers moesten voor t uur plaatselijke tijd worden vrij- ^0UMaten of alle gevangen genomen angisten zouden worden omge- icht. •n| reeks van ontvoeringen is een lerdeel van een bijna anderhalf oude vete tussen falangisten en angers van Franjieh. In juni van vorig jaar werd Franjiehs zoon ly om het leven gebracht, met v. kind en nog dertig aanhan- De schuld van deze aanslag is de in de schoenen gescho- Aangenomen wordt dat de nu in •en|t noorden van Libanon opererende die zich „revolutionairen van moorden" noemt, een onderdeel is ^^lide milities van de falangisten. jelopen maandag kidnapten de fa- ei igisten vijftig aanhangers van )0,|anjieh ten noorden van Beiroet. larop reageerden de aanhangers odl» Franjieh onmiddellijk met de las itvoering van 275 falangisten, waar- het hek van de dam was. Door inbuddeling van president Sarkis is ortp aantal van de ontvoerden al weer vrije voeten, maar dat heeft niet akÈJeid tot een einde van de vijande- t kheden. ._r liden bekendgemaakt voor een plan voor de pacificatie van het zuiden van Libanon. Dit voorziet in een uitbrei ding van de vredesmacht van de VN met 500 man. Voorts zouden twee bataljons van het geregelde Libanese leger in dit gebied gestationeerd moe ten worden en zouden alle andere gewapende elementen de streek moe ten verlaten. De Verenigde Staten zouden bereid zijn bij Israël aan te dringen op medewerking aan de ont binding van de militie van majoor Haddad. van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie jegens de burgerbevolking van Israël. De enige bijdrage die Europa aan de vrede in het Midden-Oosten kan ge ven is de ondersteuning van de ak koorden van Camp David. Dajan noemde besprekingen tussen de PLO en Israël ondenkbaar. De Israëlische minister bepleitte voorts Europese economische steun voor het Midden- Oosten. terwijl hij ook een felle waar schuwing liet horen tegen het doen van nieuwe vredesvoorstellen. De Israëlische en Egyptische minis ter werden gisteren door de Raad gehoord om een toelichting te geven op het beleid van hun landen. De politieke commissie van de assem- blée zal in april volgend jaar een rapport uitbrengen over de situatie in het Midden-Oosten. De vergadering stond onder voorzitterschap van de Nederlander De Koster. Deze noemde in zijn openingstoespraak de akkoor den van Camp David een uniek en bemoedigend voorbeeld. Dajan en Boutros Ghali gingen met elkaar in de slag "over de positie van de Palestijnen bij het vredesoverleg en over de status van de bezette ge bieden. Dajan verklaarde dat het Is raëlische leger de bezette gebieden opnieuw zou binnentrekken als zou blijken dat deze na een verleende autonomie zouden veranderen in Pa lestijnse guerrillabases. Boutros Ghali wees er daarna op dat Israël volstrekt geen recht zou hebben om eenmaal autonome bezette gebieden weer binnen te trekken. Desgevraagd zei Dajan dat Israël niet verplicht is in te stemmen met de vestiging van een Palestijnse staat, waarop Bou tros Ghali teruggaf, dat er in de ak koorden van Camp David ook niets staat dat dat verbiedt. Dajan zei geen behoefte te hebben aan veiligheidsgaranties van wie dan ook voor zijn land. Ghali reageerde hierop met de mededeling dat het juist de Palestijnen zijn die garanties nodig hebben. „Jullie Israëliërs kij ken altijd op een egocentrische ma nier naar de dingen. Nooit kijken jullie eens naar de andere kant van de grens", beklaagde hij zich. Dajan zei nog dat hij vaker met de Palestijnen had gepraat dan Egypte. De Belgische minister van buiten landse zaken Slmonet heeft Faroek Khadoemi, een naaste medewerker van PLO-leider Jasser Arafat, uitge nodigd voor een officieel bezoek aan België. Khadoemi zal ook een ontr moeting hebben met de Europese Commissie. In diplomatieke kringen wordt verwacht dat het bezoek zal leiden tot een opwaardering van de status van het PLO-kantoor in Brus sel dat tot dusver geen diplomatieke status had. NEW YORK (AFP.Reuter) -DeCu- baanse president Fidel Castro zal vandaag in New York aankomen waar hij morgen als voorzitter van de organisatie van niet gebonden landen de vergadering van de Verenigde Na ties zal toespreken. Hij zal in zijn functie van president van Cuba een onderhoud hebben met secretaris-ge neraal Waldheim. Het zal de eerste keer in bijna 19 jaar zijn dat Castro de VN-vergadering toespreekt De laatste keer was in 1960, toen hij een rede van 4'/> uur hield. >k in het zuiden van Libanon was gisteren onrustig. De met steun n Israël opererende militie van ma- Haddad vuurde enkele uren ach- een in de richting van Noorse een den van de vredesmacht van de renigde Naties. Berichten als zou- n de Nepalezen onder vuur hebben legen van Palestijnen werden ech- tegengesproken. middels is in Beiroet het raamwerk ROME. LONDEN (AFP, AP) Italië is bereid raketten voor de middellange afstand op zijn grondgebied te statio neren als tegenwicht voor de Russische SS-20. Ook Groot- Brittannië zou daartoe bereid zijn. Zoals bekend is West- Duitsland alleen bereid deze raketten op zijn grondgebied toe te staan als ook andere Westeuropese landen daartoe bereid zijn. Aangenomen wordt dat het Italiaan se besluit en het begin van bereidheid bij de Britten om Pershing 2 raketten en kruisraketten op het eigen grond gebied te stationeren ook de andere landen van de NAVO over hun aarze lingen zullen heen helpen. In decem ber dient de verdragsorganisatie te beslissen over de stationering van 572 nieuwe wapensystemen als tegen wicht voor de Russische verplaatsba re raket SS-20. waarvan ze er zo n honderd hebben, en de Russische Backfire-bommenwerper. waarvan er negentig zouden zijn. De Sowjet-Unie oefent momenteel druk uit op het Westen om niet over te gaan tot de invoering van de nieuwe middellange afstandsraketten. De Britse minister van defensie zal binnenkort voorstellen 150 raketten op Britse bodem te stationeren. Deze raketten zouden verspreid "worden over vijf bases. Senaat De Belgische minister van buiten landse zaken Simonet heeft er giste ren in New York op gewezen dat er alleen beslissingen kunnen worden genomen over de modernisering van de tactische kernwapens indien de Amerikaanse Senaat SALT II goed keurt. Men mag van de Europeanen niet verwachten dat ze nieuwe raket ten op hun grondgebied toelaten, als ze er niet zeker van kunnen zijn dat de intercontinentale raketten be perkt worden in het kader van het tweede SALT-akkoord. De Westduitse sociaal-democraat Egon Bahr heeft gisteren opgeroepen de door Brezjnew gedane uitdaging te aanvaarden en met de Russen te gaan praten over beperking van de raketten voor de middellange af stand. Bahr, die een belangrijk aan deel had in de „Ostpolltik" van de vroegere bondskanselier Brandt, zei van oordeel te zijn dat het Westen met Moskou moet gaan praten, zodra SALT II geratificeerd ls. Je kunt van Brezjnew op dit moment niet meer verwachten, aldus Bahr. De Amerikaanse ministers Vance en Brown hebben gisteren achter geslo ten deuren een laatste beroep gedaan op de leden van de Amerikaanse Se naat SALT II goed te keuren. De zitting vond achter gesloten deuren plaats omdat inlichtingen werden verschaft over de manier waarop de Verenigde Staten de naleving van het akkoord denken te controleren. De algemene indruk was dat de moge lijkheden daartoe ruim voldoende zijn. Turkije heeft gisteren opnieuw negatief gereageerd op een Ameri kaans verzoek om toestemming voor vluchten met spionagevliegtuigen boven Turks grondgebied. De vluch ten zouden noodzakelijk zijn in het kader van de controle op de naleving van SALT II. Het Canadese Lagerhuis heeft opnieuw James Jerome tot voorzitter gekozen geheel volgens! de verwachting. In een uiterst gemoedelijke sfeer werd Jerome door premier Joe Clark! (rechts) en oppositieleider Pierre Trudeau (jinks) naar de voorzittersstoel gesleept, respec-I tievelijk geschopt. GENEVE, BANGKOK (AP, Reuter, AFP) Duizenden Cambodjanen zijn gisteren naar Thailand gevlucht na een aanval op hun kamp door Vietnamgezinde troepen. In het kamp zouden volgens de vluchtelingen 30.000 mensen zijn geweest. De zieken en gu errillastrijders van Pol Pot zijn achter gebleven. De soldaten van Pol Pot die ook de grens probeerden over te komen wer den, voor zo ver dat mogelijk was. teruggestuurd door de Thaise autori teiten. Het was de grootste toevloed van vluchtelingen in de laatste vijf maanden. Thailand stuurt de grote stroom vluchtelingen weer terug naar Cambodja, zodra het gebied weer rus tig is en er geen aanvallen te verwach ten zijn van de troepen van het nieu we bewind in Pnom Penh. De be schieting van het kamp kwam vol gens Thaise autoriteiten een dag na een botsing tussen soldaten van Pol Pot en Vietnamese troepen. De Rode Khmer kondigde gisteren aan dat de Vietnamezen hun operaties gaan ver hevigen in Cambodja. Nog meer Thailand verwacht binnen korte tijd de komst van ongeveer 360.000 Cam: bodjaanse vluchtelingen, die zich in veiligheid willen stellen voor de ge vechten tussen de troepen van Pol Pot en de door Vietnam gesteunde troepen. Thailand heeft in Genève een dringend beroep gedaan op de wereldgemeenschap om hulp te verle nen bij de opvang van 150.000 „uitge hongerde en doodzieke" Cambodja nen. die binnen de grenzen van Thai land verblijven. De Thaise ambassa deur Angkanarek zei tot de bestuurs commissie van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen dat zijn land de grenzen van de mogelijkheid bij de opvang van vluchtelingen heeft be reikt. Hij zei dat internationale druk op Vietnam noodzakelijk was. omdat anders nooit een einde aan het vluch telingenprobleem zou kunnen ko men. Volgens Angkanarak nemen de Vietnamese troepen de internationa le hulpgoederen af van de noodlijden de Cambodjanen. De Vietnamezen zouden hun eigen voedselvoorraad willen vergroten voordat na de regen tijd een nieuw offensief tegen de sol daten van Pol Pot begint. De Thaise ambassadeur vroeg de westerse landen meer vluchtelingen op te nemen. Als de stroom vluchte lingen niet 8000 per maand kleiner wordt, dan kan Thailand de toevloed niet meer aan. aldus Angkanarak. De Vietnamgezinde regering in Pnom Penh verklaarde gisteren dat de soci alistische landen tot dusverre „dui zend maal" zoveel voedingsmiddelen naar Cambodja hebben gestuurd als de internationale hulporganisaties. Pnom Penh zei verder dat alle hulp een „schending van de territoriale soevereiniteit" van Cambodja bete kent. Volgens Pnom Penh loopt onge veer de helft van de Cambodjaanse bevolking het gevaar van honger om te komen. De regering doet er alles aan om het voedsel zo eerlijk moge* lijk te verdelen, aldus de officiëlé mededeling Oogstvernietiging De vertegenwoordiger van Pol Pot if) de Verenigde Naties zei dat Vietnam chemicaliën heeft gebruikt in zijn oorlog tegen de Khmer De Vietname zen vernietigden de oogst met vergff dat binnen 24 uur de dood tot gevol» heeft na aanraking met de huid. dus woordvoerder leng Sary. Australië heeft zich bereid getoond dit jaar 14.000 Indochinese vluchte lingen op te nemen Frankrijk heeft besloten de humanitaire hulp aafl Cambodja te vergroten. De Frans® minister van buitenlandse zakeQ Jean Francois-Poncet vroeg ook an dere landen om aan „hun verplichtir£ gen te voldoen", nu het bestaan va» het Cambodjaanse volk wordt bt£ dreigd JAKARTA (AFP. Reuter) De Indo! nesische regering heeft dinsdag 2000 politieke gevangenen vrijgelaten Z& zaten gevangen op verdenking mee; gewerkt te hebben aan een mislukt» staatsgreep in 1965. Op 24 september werden al 2000 mensen vrijgelaten^ voor het eind van dit Jaar zullen nog eens 4000 mensen in vrijheid worden gesteld. Van de ongeveer 8000 mensen die dit jaar worden vrijgelaten kan niet wor den aangetoond dat ze hebben mee gewerkt aan de verijdelde staats greep. 470 leden van de communist!-, sche partij zullen wel terecht moeten staan. TEHERAN. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP. AFP) De gouverneur van de centrale bank van Iran heeft voor speld dat de regering over een week de Iraanse munt zal devalueren. Sinds de februarirevolutie is de waar de van deze munt, de rial, op de zwarte markt gehalveerd. Volgens de gouverneur zou de officiële koers voor handelstransacties gehand haafd moeten blijven om de import niet te duur voor het land te maken. In hetzelfde interview gaf hij tevens aan dat de ontwikkeling van Iran niet zonder buitenlandse hulp mogelijk is. De regering in Teheran denkt daar anders over. De Iraanse minister van defensie. Moestafa Tsjamran, is naar Koerdis- tan vertrokken om de militaire acties tegen de opstandige „Pesjmerga's" te coördineren. Zijn vertrek volgt op de bloedige gevechten van afgelopen zondag, waarbij zestig revolutionaire gardisten („Pasdaran") om het leven zouden zijn gekomen. Zij vonden plaats bij de stad Sardasjt in de buurt van de Iraakse grens. Volgens Iraanse legerwoordvoerders was er sprake van gebrek aan samen werking tussen leger en „Pasdaran". Deze laatsten hadden de stad tegen het advies van de militaire leiding in verlaten en waren daarna in de Koer dische hinderlaag gelopen. De gardis ten ontkennen dit echter en beweren van hun kant dat een legerkonvooi in het heetst van de gevechten bij ver gissing op hen geschoten heeft Inmiddels heeft een andere minister. Darioesj Foroehar, de ayatollah Kho-' meini een rapport over de dood van de zestig „Pasdaran" en zijn eigen bemiddelingspogingen in Koerdistan- overhandigd. De inhoud is niet be kend gemaakt. Gisteren hebben de „Pesjmerga's* een aantal gendarmerieposten iri noordwest-Iran aangevallen De strijd duurt voort. Tien Iraanse ballingen hebben dins dag de oprichting van een „vrijheids- organisatie" bekend gemaakt Deze organisatie zou vanuit het buitenland het verzet tegen de huidige regering van Iran moeten bundelen an een onzer redacteuren DEN HAAG Amnesty International heeft gisteren in 27 landen in hl uropa, Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Afrika een campagne gestart igen schendingen van mensenrechten in de Sowjet-Unie. In een open gi rief aan president en partijleider Leonid Brezjnew vraagt Amnesty vo rijlating van alle „gewetensgevangenen", afschaffing van misbruik van sychiatrie voor politieke doeleinden en afschaffing van systematische °ntidervoeding van gevangenen in werkkampen. p een persconferentie in Den Haag publi- erde de Nederlandse afdeling van Amnes- gisteren een uitgebreid rapport ovjer de tuatie in de Sowjet-Unie. Meer dan 250 ederlandse groepen van Amnesty zullen in komende maanden de actie kracht bij tten. Aan een even groot aantal burge- eesters zal om steun worden gevraagd, rtsen worden benaderd met het verzoek n brieven te schrijven naar klinieken in de »wjet-Unie, waar dissidenten worden „be- Bdeld". is «X in het Nederlandse publiek zal een petitie r ondertekening worden aangeboden. De ictievoorzitters van de Tweede Kamer is ccjvraagd. een open brief te ondertekenen, binnenkort in alle landelijke dagbladen worden gepubliceerd. Ook sport organi ses waaronder het Nederlands Olym- :h Comitë, worden door Amnesty bena- tet erd om steun voor de actie. T port sche Spelen in Moskou in 1980, heeft zij de sportorganisaties gewezen op de verant woordelijkheid van iedere geleding van de samenleving om zich actief in te zetten voor naleving van de mensenrechten, waar ter wereld die ook worden geschonden. Verontwaardigd is Amnesty over het be sluit van het Nederlands Olympisch Comi té, deelnemers aan de Spelen in Moskou te dwingen om al te zien van de uitoefening van hun politieke rechten voor de duur van de Spelen. Het NOC wil sporters die door de Sowjetautoritelten niet gewenste lectuur bij zich hebben, terugsturen. Amnesty heeft daarom een dringend beroep gedaan op bestuur en ledenvergadering van het NOC om deze beperkende bepalingen ongedaan te maken Zij vraagt ook sportorganisaties, individuele sporters en journalisten uit drukking te geven aan hun bezorgdheid over de schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. ^--^el Amnesty zich niet wil uitspreken »er een eventuele boycot van de Olympi- Vier groepen In het rapport onder de titel „Wie zwijgt mag meepraten in de USSR" vraagt Am nesty aandacht voor het feit dat er vier groepen „gewetensgevangenen"' in de Sow jet-Unie zijn: 1. zij die willen dat de autori teiten hun eigen wetten naleven en eerbie diging van de rechten van de mens eisen; 2. mensen die door hun geloof in conflict met de autoriteiten komen; 3. zij die tot minder heden behoren en meer aandacht voor ei gen taal en cultuur vragen; en 4. zij die naar een ander land willen emigreren. Hoewel de Sowjet-Unie in 1975 het Interna tionale verdrag inzake de burgerrechten heeft geratificeerd en zich in het Helsinki- akkoord nog eens heeft verplicht om de in de Universele verklaring van de rechten van de mens van 1948 geproclameerde mensen rechten te eerbiedigen, bestaan er veel be perkende bepalingen die talrijke anders denkenden in grote moeilijkheden brengen. Zo bestaat er geen binnenlandse bewe gingsvrijheid en wordt emigratie voor Jo den. Duitsers. Oekraïners, Balten. Arme niërs en leden van de Pinkstergemeente ernstig belemmerd. Politiek gezien aldus het rapport zijn er in de Sowjet Unie thans minder rechten en vrijheden dan voordat de communisten in 1917 de macht overnamen. Spontane organisatie is onmogelijk, ofschoon de grondwet de burger vrijheid van meningsui ting. drukpers, vereniging, vergadering en betoging garandeert. Die garantie geldt echter niet. als het gebruik van deze vrijhe den niet „in overeenstemming is met de belangen van het volk en tot versterking van het socialistische systeem dienen". Hoewel er in de Sowjet-Unie niets gedrukt kan worden zonder dat de door de commu nistische partij uitgeoefende censuur toe stemming heeft gegeven, komt nergens in de wetgeving van de Sowjet-Unie of in enige gepubliceerde regeling iets voor over deze censuur. Door het scherpe toezicht is het vrijwel onmogelijk gebruik te maken van een drukpers, stencilmachine of fotokopi eerapparaat. Samlzdat Niettemin verschijnen in de Sowjet-Unie romans, dichtbundels, toneelstukken, poli tieke commentaren op actuele gebeurtenis sen, programma's van nog niet bestaande politieke partijen, tijdschriften en bulletins. In huiskamers worden gedichten voorge dragen of gezongen met gitaarbegeleiding. Alles wat zonder toestemming van de cen suur verschijnt, is vermenigvuldigd met be hulp van schrijfmachine of fototoestel. Men noemt dat Samizdat. een afkorting van „sam izdatelstvo" (zelfuitgeverij) Buitenlandse radiostations spelen een be langrijke rol bij de verspreiding van „samiz dat". Zij leveren informatie over gevange nen. dissidenten in psychiatrische inrichtin gen, de geschiedenis van de Sowjet-Unie, particuliere ervaringen, politieke ideeën en analyses, gevoerde processen Aanvanke lijk was alleen strafbaar het verspreiden van informatie die de maatschappelijke orde van de Sowjet-Unie m diskrediet brent. Sinds 1970 wordt ook de vervaardi ging bestraft. Het is de „samizdat" die er voor gezorgd heeft dat talrijke onbekende aspecten van het onofficiële leven In de Sowjet-Unie aan het licht zijn getreden, zoals protesten te gen de arrestatie van dissidenten en bijzon derheden over tegen hen gevoerde proces sen Via de „samizdat" bereikte een kleine groep burgers een veel grotere groep men sen. die op haar beurt betrokken raakte bij de strijd voor de burgerrechten in de Sowjet-Unie KGB beslist De KGB (staatsveiligheidsdienst! speelt een belangrijke rol bij de vervolging van dissidenten Zij probeert de dissidenten eerst In gesprekken tot andere gedachten te brengen Lukt dat niet. dan kan de KGB er voor zorgen dat een dissident wordt ontsla gen. Helpt ook dat niet. dan kan tot arresta tie worden overgegaan Niet de rechter, maar de KGB zou uitmaken welke straf dissidenten krijgen. In de kampen maakt ook de KGB de dienst uit en onwillige gevangenen lopen het gevaar, aan het eind van hun straftijd opnieuw veroordeeld te worden De meeste mensen die veroordeeld worden wegens politieke of godsdienstige „misdrij ven" krijgen vrijheidsstraffen opgelegd Dat betekent opsluiting in een gevangenis of in een heropvoedingswerkkamp De maximumstraf is vijftien jaar, maar daar aan kan nog een aantal jaren „ballings chap" worden toegevoegd, te ondergaan na het uitdienen van de vrijheidsstraf Een banneling moet gaan wonen op een door de autoriteiten aangewezen plaats, meestal ver van zijn eigenlijke woonplaats verwij derd Aangenomen wordt dat er meer dan dui zend gevangenkampen in de Sowjet-Uniè zijn. In 1972 werden 900 000 mensen gedeti neerd. met een gemiddelde straftijd van drie Jaar Hanteert men dit officiële cijfer, dan zouden er altijd tussen de 2 5 en 3 miljoen gedetineerden moeten zijn Hoeveel politieke gevangenen daar tussen zitten, is niet bekend, omdat de meeste dissidenten op criminele gronden worden veroordeeld Ook de kampregels zijn vaak niet in over eenstemming met de officiële theorie die zegt „Bestraffing heeft met tot doel licha melijk lijden teweeg te brengen of de men selijke waardigheid te schenden' Maar het rapport van Amnesty zegt dat alle versla gen uit kampen er melding van maken, dat gevangenen met honger en kou gekweld worden. Het rapport geeft ook bijzonderheden over het misbruik van de psychiatrie, al dan niet met medewerking van de rechter Dissiden ten blijken altijd te lijden aan een „traag verlopende vorm van schizofrenie" of een „paranoïde ontwikkeling van de persoon lijkheid" De bij die ziektebeelden voorko mende symptomen ontbreken echter bij de dissidenten Het is volgens het rapport be kend. dat een ..zieke dissident" te horen kreeg „Uw ziekte is. dat u er een afwijkende mening op nahoudt. Als u uw vroegere standpunt wijzigt, laten wij u vrij."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7