edewerking van werkgever lodig voor korter werken 'Onze kinderen hoeven niet op de barricaden' Ex-gegijzelden verwerken kaping goed A FNV-vrouwen willen snel 35 uur werken Oefening Donderslag 10 op volle oorlogssterkte IV-voorzitter Wim Kok IA1VCERS Y Symposium over de onaangepaste school Stopkogel nog niet invoeren 'Overschatting van probleem mag niet omslaan in onderschatting' JKDÈRDAG 11 OKTOBER 1979' BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 p 'ét p onze sociaal-economische redactie verlanglijstje staan: uitbreiding van STERDAM - FNV-voorzitter Wim Kok heeft een klemmend beroep gedaan op de ^SruS^Tde'ÏÏSSfc kgevers om volgend jaar mee te werken aan arbeidstijdverkorting. Hij waarschuwde dat week de vijf ploegendienst! volledig onbespreekbaar houden van arbeidstijdverkorting zal leiden tot „een onaan- uitbouw van betaald educauef verlof *4rdbare polarisatie." r« werkgevers zijn in hun kortzich- ield kennelijk wel bereid om vak- dsverlangens met geld af te ko- Maar het is zeer de vraag of de iweging in dat fuik zwemt. Als even kan zullen we volgend gebruiken om op dit punt een baak te forceren in het werkge- djn kamp", aldus Kok gisteren bij de dit entatie van de discussienota voor 2», arbeidsvoorwaardenbeleid voor APfVc .na end jaar. In dat beleid staat het v rde >ud van werkgelegenheid op- ten iw centraal. den bestemd voor arbeidstijdverkor- tende maatregelen. Ook vuil. zwaar en onaangenaam werk moet extra worden gecompenseerd hetzij in loon, hetzij in vrije tijd maar het beleid moet volgens de federatie in de eerste plaats zijn gericht op het af schaffen van onaangenaam werk (hu manisering van de arbeid). rat komende vier weken krijgen de bondsleden de gelegenheid bij tng CNV loopt een soortgelijke proce- om zich uit te spreken over ad voorkeuren voor volgend jaar. in) de FNV-top betreft staat in ieder o al vast dat de koopkracht blijft hij indhaafd tot ten minste het inko- ^-niveau van de doorsnee werkne- 32.000 gulden bruto in dit jaar. jekl geldt behalve voor de werkne- ook voor de ambtenaren, de iheten trendvolgers en de ontvan- van een sociale uitkering. Boven- zouden de laagstbetaalden er It Iets op vooruit kunnen gaan. pllède koopkracht werkelijk te kun- handhaven is er volgens de fede- behalve de prijscompensatie aanvullende looneis nodig van dan de halve procent, die het et nodig acht. In de sterke be stakken kunnen volgens de FNV nde looneisen worden ge le mede om het gemis van een verrpogensaanwasdeling te compenseren maar die lie ruimte zal zo mogelijk wor- Via arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO's) moeten de werknemers meer invloed krijgen op de werkgelegen heid in de afzonderlijke bedrijfstak ken en ondernemingen. De federatie denkt daarbij aan afspraken over ver betering van de informatie-verstrek king door de werkgever, over het per soneelsbeleid, over het aantrekken van kwetsbare werknemers (gehandi capten, jongeren bij voorbeeld), over het opzetten van vormings- en scho lingsprogramma's en aan afspraken over de verbetering van de arbeids omstandigheden. Wat betreft de arbeidstijdverkorting mikt de FNV op een verkorting van tien procent in vier jaar. Hoog op het en een basisvakantie van 25 dagen voor iedereen. Verder denkt de FNV aan een actief beleid ten aanzien van deeltijdarbeid en een verlaging van de leeftijd waarop werknemers in aanmerking komen voor het volwas sen minimumloon tot 21 jaar. De FNV constateert in de nota nog eens dat het sociale klimaat in Neder land verziekt is: zowel de werkgevers als de overheid tonen geen bereidheid om de werkelijke problemen in de samenleving aan te pakken. Kenmer kend in dit verband noemt de FNV het compleet afbreken van de vermo- gensaanwasdeling, waarmee de hoge winsten in de sterke bedrijfstakken ADVERTENTIE IMPORTED GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B V. AMSTERDAM Eén keer een com plete lijst maken met de adressen van alle familie, vrienden en ken nissen. Mét post bodes. Voorkomt véle keren zoeken. Van onze onderwijsredactie UDEN Wie moet zich aanpassen, de school, de maatschappij of het kind? Een vader stelde deze vraag op het symposium over de „onaangepaste school", dat gisteren op het Kruisheren Kollege in Uden werd gehouden. Niemand van de aanwezigen wist een afdoende antwoord te formuleren. Ook de anonieme leerling niet, die op een affiche in de aula op de noodzaak wees dat de school de maatschappij verandert. Of moest eerst de maatschappij de school veranderen Het symposium over het „grote balen" was georganiseerd ter gele genheid van de opening van de nieuwe school. Het onderwerp staat al geruime tijd centraal bin nen het docentencollege van deze 1050 leerlingen tellende school. Vooral de leerlingen in de hoogste klassen zien de school nauwelijks nog zitten. „Wat je op school leert, staat vol ledig buiten de maatschappij", zegt een meisje tijdens de discus sie, die op videoband is opgeno men. „Ik weet echt wel leukere dingen dan alleen maar studeren", merkt een jongen op. „Waarom moet je per se op je achttiende het atheneum halen. Dat afraffelen van je studie is niet gezond, het heeft ook geen nut. Ik zou liever een jaar tussendoor willen wer ken, om te weten of en wat ik wil gaan studeren." Spijbelen De zingeving van de studie leidt bij veel leerlingen tot problemen. Ze kunnen zich niet concentreren, ze spijbelen veel, hebben het per soonlijk soms erg moeilijk. Toch waarschuwt de rector van het Kruisheren Kollege, H. van Hel mond, voor overdrijving. „Er zit ten nog genoeg kinderen op school, die met plezier werken. In de randstad is het probleem van de demotivatie veel sterker." Een jongen geeft als verklaring voor het „grote balen" dat het leerprogramma niet aansloot bij zijn interesse. ..De leerstof is veel te abstract, je kunt er niets mee doen. Je weet dat je op school basiskennis aan het vergaren bent, maar in feite snap je niet wat. je er doet." Een klasgenoot van hem vindt dat de school er is om hem te hetpërTbij het vormgeven van een eigen bestaan. „Wij zijn er niet voor de school, de school is er voor ons." Drs H. J. H. Brentjens benadrukt dit aspect in zijn inleiding. „De school neemt een veel grotere plaats in het leven van de leerlin gen in dan vroeger. Ze willen ook' dat de school zich met hun ont plooiing bemoeit." Hij wijst op de bijna onmogelijke opgave waar de scholen voor staan. „In de afgelo pen vijfentwintig jaar is het aan tal leerlingen in het voortgezet on derwijs verviervoudigd. Driekwart van alle kinderen tot negentien jaar volgt dagonderwijs." Veranderen? Het voortgezet onderwijs is niet aan de behoefte van de leerlingen aangepast. Moet dit veranderen? De aanwezige leraren reageren verschillend. „Het dilemma is dat alle exameneisen recht overeind blijven staan", zegt de een. Een vrouwelijke collega: „Veel leerlingen nemen het je later kwa lijk als je ze niet goed op het examen hebt voorbereid." De sug gestie voor meer praktisch werk vindt niet overal bijval. „Er zijn landen waar de studenten mee helpen met de oogst, met de presi dent voorop, maar dat zie ik ook niet zo zitten." Een volgende do cent benadrukt het belang van de verbinding tussen theorie en prak tijk. „Wil je de demotivatie ophef fen, dan moet je je richten op de praktische toepasbaarheid van het geleerde." De tweede inleider op het sympo sium, dr M.A.J. M. Matthijssen, voorzitter van de Innovatie Com missie Participatieonderwijs, wijst op de mogelijkheden voor participerend leren door korte sta ges in de praktijk. In Nederland zijn al een aantal experimenten met deze vorm van leren aan de gang. Goede cijfers Toch is het probleem van de de motivatie geen specifiek Neder lands probleem, aldus Brentjens. In Zweden en West-Duitsland, eveneens hoog geïndustrialiseerde landen, komt het ook veel voor. In tegenstelling tot de ontwikke lingslanden, waar de leerlingen nog zeer gemotiveerd zijn om naar school te gaan. Het verband tus sen de theorie op school en de latere praktijk wordt in de wester se landen niet meer gelegd door de leerlingen. De ouders van de leerlingen aan het Kruisheren Kollege hebben begrip voor de problemen, maar staan nochtans niet te trappelen voor een nieuwe vorm van onder wijs. „Goede cijfers zijn immers belangrijk, ze moeten toch door naar de universiteit", zegt een ou der. „Ik ben voor experimenten", vertelt een moeder, maar niet op deze school. Onze kinderen hoe ven niet op de barricaden." De FNV-top presenteerde gisteren haar concept-nota over arbeidsvoorwaarden. Van links naar rechts de heren Groot, Kok, Spit en Drabbe. zouden kunnen worden afgeroomd. De federatie ziet op dit moment geen enkele aanleiding om te veronderstel len dat er in de opstelling van het kabinet en de werkgevers een funda mentele wijziging zal komen en de kans op een centraal akkoord noem de Kok dan ook minimaal. Eisenpakket Meer dan in de afgelopen jaren het geval was zullen de afzonderlijke bonden de gelegenheid krijgen of per bedrijfstak of per onderneming naar bevind van zaken een aangepast ei senpakket op tafel te brengen. Maar volgens Kok betekent een grotere ruimte voor de bonden om hun eigen pakket in te vullen niet. dat de FNV daamee van haar gecoördineerde CAO-beleid afstapt. De FNV wil kijken of er per sector of per bedrijf wel afspraken zijn te ma ken over de FNV-wensen met betrek king tot de arbeidstijdverkorting, nu deze door de centrale werkgeversor ganisaties worden afgewezen. Van ge val tot geval zal dan worden bekeken wat haalbaar is, in welke vorm en in welk tempo. „Het uiteindelijke doel blijft overal een verkorting van tien procent in vier Jaar", aldus Kok, die de werkgevers van „een hypocriete" houding beschuldigde, indien zij bij hoog en bij laag volhouden dat ar beidstijdverkorting nu onbespreek baar is, vooral omdat zij in Europees verband toch al voorop zouden lopen. „Dat is onzin, zei Kok want in landen als België, Denemarken en Italië blijkt het wel mogelijk te zijn. Politiebond: UTRECHT (ANP) De Nederlandse politiebond NPB heeft invoering van de stopkogel voorlopig afgewezen. De bond noemt invoering van deze kogel een riskant avontuur zolang een aan tal vragen op medisch, ethisch en juridisch gebied onbeantwoord blij ven. De NPB wil dat de ministers van justitie en binnenlandse zaken een breder opgezet onderzoek instellen naar de werking van de kogel. Daar bij moet dan ook gekeken worden naar de invloed die Invoering van deze kogel heeft op de geweldsin- structie van de politie, aldus de NPB. NPB-voorzitter L. van der Linden noemde het rapport van de interde partementale commissie-Valken over de stopkogel volstrekt onvoldoende om tot een afgerond advies te komen. Van der Linden vond het met name teleurstellend dat het rapport van patholoog-anatoom prof. dr Zelden- rust over de werking en effecten van de kogel, nog steeds niet is ver schenen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Geen 35-urige werkweek ln 1984, maar al in 1980. Dat eisen de vrouwelijke leden van de FNV en zij willen die eis doorgeven aan het FNV-bestuur zodat men al in de onderhandelingen van volgend jaar de 35-urige arbeidsweek kan opnemen. De FNV, heeft zoals bekend, geko zen voor een arbeidstijdverkor ting van tien procent, die uiteinde lijk in 1984 zou moeten zijn ver werkelijkt. De FNV-vrouwen voe len niets voor deze langzaamaan- actie, maar willen nu snel resulta ten zien wat betreft de 7-urige werkdag. Dit werd gisteren duide lijk op de studiedag van vrouwelij ke FNV-leden in Utrecht, die spe ciaal gewijd was aan de herverde ling van de arbeid. De vrouwen kiezen dus in eerste instantie voor een kortere arbeidsdag (met be houd van hetzelfde loon), waarbij zij onmiddellijk aantekenen, dat deze kortere arbeidsdag gepaard moet gaan met uitgebreidere col lectieve voorzieningen (zoals kin deropvang, gesubsidieerde kanti nes of restaurants en dergelijke). Omdat met name de vrouwen an ders niets hebben aan die kortere werkdagen. „Dan zitten de mannen alleen een uur langer achter de krant en kan de vrouw extra bezig zijn in het huishouden en zo komen we nooit tot een andere verdeling voor de taken tussen mannen en vrou wen," meende men. Verder vinden de FNV-vrouwen dat de arbeids tijdverkorting zeer intensief ge controleerd moet worden, zodat het er niet op neer komt, dat de bazen de lopende band gewoon wat sneller zetten waardoor het werk dat anders in acht uren ge daan wordt, nu in zeven uur ge perst wordt. Er moeten wel degelijk nieuwe ar beidsplaatsen komen als gevolg van die kortere arbeidsdag, an ders is het effect tot bestrijding van de werkloosheid nihil. Of. zoals Elske ter Veld, van het FNV-secretariaat voor vrouwelij ke werknemers het uitdrukte: „Als we geen duidelijke afspraken maken over nieuwe arbeidsplaat sen, zullen we in zeven uur moeten doen wat we daarvoor in acht uin deden en hebben we daarna thuis alleen maar meer tijd nodig om bij te komen van onze zeer intensieve arbeidsdag." Het is duidelijk dat de FNV-vrou wen andere mogelijkheden van ar beidstijdverkorting. zoals de vrij willige vervroegde uittreding of de vrije middag op geen enkele ma nier vinden bijdragen aan de ver betering van de positie van de werkvrouw (of van de vrouw die wil gaan werken). Over de deeltijdarbeid was men van mening dat vrouwen niet moeten vragen om een grote toe neming van het aantal partrtime- banen, omdat dit toch alleen maar een oplossing betekent voor een kleine groep vrouwen in de beter betaalde banen. Een vrouw die werkt voor een minimumloon kan het zich gewoonweg niet permitte ren om part-time te gaan werken omdat ze niet met minder geld toekan. Bovendien zitten aan het ver schijnsel parttimewerk nog altijd zeer nadelige kanten: minder kans op promotie, vaak minder rechts zekerheid, kans op een kleiner pensioen en een kleinere uitkering bij werkloosheid of arbeidsonge schiktheid. Tenslotte nog een opmerking van, een deelneemster aan de studie dag: Werkgevers wier personeels bestand nog niet voor de helft uit vrouwen bestaat zouden tot die tijd alleen nog maar mogen adver teren voor vrouwelijke werkne mers. Van een onzer verslaggevers derd opgeroepen kletnverlof- HAVELTE Ongeveer elf- gangers hebben zich gisteren AJ1 11 ÏJrt„/\ltA OoV,nnrc. honderd van de vijftlenhon- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het merendeel van de mensen die gegijzeld zijn bij de treinkapingen bij Wijster en de Punt heeft deze dramatische gebeurtenissen zonder al te grote geestelijke kleerscheuren kunnen verwerken dank zij de nazorg die hun werd geboden. Dat neemt niet weg, dat sommigen ln psychische problemen zijn geraakt, maar door een actiever benadering van de kant van de hulpverlening heeft men getracht deze groep zo te helpen dat specifieke therapeutische hulp niet meer nodig was. pttpost Dit staat in het verslag „pro- jekt nazorg-ex-gegijzelden van de treinen bij Wijster en De Punt", dat na zo'n twee jaar nu is afgerond. Uit het rapport komt naar voren dat dit nazorgproject direct op gezet na het beëindigen van de treinkaping bij De Punt in juni 1977 zeker zinvol is geweest. De voornaamste doelstelling daarbij was de ge gijzelden en hun familieleden in staat te stellen de gijzeling zo goed mogelijk te ver werken. Die nazorg werd ter hand ge nomen vanuit de stichtingen geestelijke gezondheidszorg (GGZ) in Groningen. Drente en Overijssel, waarbij de hulp verleners zonder zich nadruk kelijk op te dringen naar de mensen toegingen, zowel ln het opvangscentrum als thuis. om hen te wijzen op de moge lijkheden voor hulp. De projectgroep is tot de con clusie gekomen dat de hulp verlening bij rampen zoals gij zelingen moet worden opgezet vanuit het oogpunt van pre ventie en dat daar de nadruk op moet komen te liggen. De psychische gevolgen van een dergelijk drama dienen niet te worden overschat, het geen destijds nogal het geval was maar mogen ook niet worden onderschat. Bureau-hulp De actieve benadering van de ex-gegijzelden en hun familie leden zou door training van hulpverleners meer algemeen bekend en toegepast kunnen worden. Dit komt de zorg voor alle slachtoffers van geweld misdrijven ten goede. Geble ken is dat de traditionele „bu reau-hulpverlening" nauwe lijks bruikbaar is. Slechts wei nig mensen zullen naar een dergelijke instelling toestap pen, zeker wanneer in de aan duiding iets van psychiatrie, therapie, geestelijke gezond heidszorg of maatschappelijk werk voorkomt. Daarom moe ten de hulpverleners naar de mensen toegaan. De projectgroep pleit voor aansluiting van het hulpverle ningsprogramma bij de be staande voorzieningen en structuren. Naar voren is ge komen dat de nazorg van de ex-gegijzelden niet alleen lag bij de professionele hulpverle ning, uit de tweede lijn, maar dat huisartsen, wijkverpleeg kundigen, familie, vrienden en buren of geestelijken een groot deel voor hun rekening namen. In het rapport wordt tevens stilgestaan bij de be richtgeving vla de media, die in bepaalde gevallen nogal „etiketterend" heeft gewerkt. Er werd daarin een beeld op geroepen van gegijzelden die na afloop van de gijzeling af schuwelijke problemen en ernstige psychische stoornis sen zouden moeten door staan. Dit verwachtingspa troon, dat ook geschilderd werd door een aantal deskun digen, is in veel gevallen niet uitgekomen. Maar „na deze overschatting van de proble men moet ook worden ge waakt voor een onderschat ting van een dergelijk trauma tische gebeurtenis, die een gij zeling kan zijn," aldus dr D. R. J. van Londen, directeur-ge neraal van de geestelijke volksgezondheid. Hij is voorzitter van de centra le beleids- en ondersteunings groep ten behoeve van nazorg van ex-gegijzelden (CBOO), die enkele maanden geleden een onderzoek publiceerde over de gijzelingen. Aan dit orgaan en aan de ziekenfonds raad die het nazorgsproject financierde, is dit verslag van het project dan ook uitge bracht. In het verslag staat verder dat de communicatie van de hulp verleners en de gegijzelden met de overheid soepel dient te verlopen. Het vertrouwen van de gegijzelden ln de over heid, tegen wie de actie was gericht en waarvan de gegij zelden zich het slachtoffer voelden, moet zoveel mogelijk worden hersteld. Van groot belang acht de projectgroep dat er een blauwdruk voor de hulpverlening beschikbaar is (en dat is het geval) zodat in voorkomende gevallen de psy chische begeleiding voor de betrokkenen direct goed kan worden geregeld Naar voren Komt verder dat iedere burger het risico loopt, het slachtoffer te worden van een gijzeling, een ramp of ge weldmisdrijf. Mensen dienen zich van deze risico's bewust te zijn en op de hoogte te zijn van de uiteenlopende moge lijkheden op het gebied van hulpverlening. Tijdens de gij zeling is persoonlijke aan dacht nodig voor de betrokke nen om te voorkomen dat de gegijzelden zich verlaten en machteloos voelen. ZU vor men een normale bevolkings groep die gedurende enige tijd extra aandacht en zorg nodig heeft, zo wordt met nadruk gesteld. Een probleem is ook. dat de regeling van materiële hulp vaak een voorwaarde is voor het bieden van immateriële hulp. Het toekennen van een financiële tegemoetkoming ineens geeft blijk van een daadwerkelijke zorg van de overheid voor de gegijzelden. Een nadeel daarbij is dat het beschouwd kan worden als af koop van leed en dat het leidt tot een gevoel van misken ning van het doorstane leed bij degenen die daarvoor niet ln aanmerking komen, zoals kort-gegljzelden, die toch al ln de kou kwamen te staan we gens te weinig aandacht. Daarom verdient het geven van persoonlijke voorlichting over de mogelijkheden voor het verhalen van schade en het geven bij steun bij het zoeken naar wegen om die schade zoveel mogelijk te be perken, extra aandacht. Mo gelijk zou een speciaal scha defonds hierbij de meest aan gewezen manier zijn, aldus het verslag. in allerijl in Havelte, Schaars- bergen en Ermelo gemeld voor de legeroefening „Don derslag 10" die tot en met vrijdag zal duren. De oefening is bedoeld om de paraatheid van het Nederlandse leger te testen en wordt op volle oor logssterkte uitgevoerd door de 43e pantser-infanteriebri gade. De oproep, die de betrokkenen gister ochtend per aangetekende expresse- brief bereikte en die tevens herhaal delijk over alle drie de radiozenders werd omgeroepen, is uitsluitend ge richt aan zogeheten kleinverlofgan- gers, ook wel KV-eenheden genoemd. Dit zijn onlangs afgezwaaide dienst plichtigen die tot zes maanden na ultdlensttreding verplicht zijn gehoor te geven aan een herhalingsoproep. In het geval zij absoluut niet ln staat zijn zich te melden, kan telefonisch contact worden opgenomen met een nummer ln Gouda (18444). waarna al of niet vrijstelling wordt verleend. ADVERTENTIE Bel voor folder 04160-36431

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3