[roei zal gering zijn; ;osten blijven toenemen Nederland investeert meer in buitenland dan omgekeerd Dollar zakt weer in Batco blijft nog open Verlies Van der Giessen- De Noord steeg flink Daarom: Hypotheekrente per 9 okt. II [arges detailhandel klein geworden niet winstgevend 110 Stork leent ten onrechte Britten Goudprijs opnieuw boven 400 dollar Opslag kosten EG- overschotten bijna verdubbeld Aandeel multinationale ondernemingen 63 procent per eind 1976 f^DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET P 19 - RH 23 - S 21 fan een onzer verslaggevers S, UTRECHT „De toekomst is niet meer wat hij geweest is. Ofschoon de ontwikkeling voor de m verschillende bedrijfstakken en ondernemingen zal verschillen, is er voor allen het sombere 501 beeld van een geringe groei van de economie, de tóch weer stijgende collectieve lasten (en dus Si iet niet waarmaken van de toegezegde lastenverlichting terwllle van het rendementherstel) en de vrees voor tegenvallende kostenontwikkelingen van lonen en energie". nit zei directeur drs J. J. M. Oosten- m brink van Koninklijke Bijenkorf Be- 18 (heer KBB gisteren in zijn inleiding voor de Nederlandse Maatschappij II voor Nijverheid en Handel te Utrecht. Hij gaf bij deze gelegenheid zijn visie op „de smalle marges van de detail- handel" 22 Hij merkte op. dat niemand meer gelooft in een wereld, waarin de na- 7. oorlogse groei in de mate van „toen" 19 ïai worden hervat. Nog los van de flaarvoor noodzakelijke prestatie- to. drang, met de daarbij behorende so- 6v plaal-economische instellingen en het opruimen van allerlei politiek-econo- mische spanningen, zou ook de daar bij behorende enorme toename van het energieverbruik vermoedelijk verboden worden. Nieuwe mens Pessimistisch toonde de heer Oosten brink zich ook over een daaraan te genovergestelde maatschappij, die zich los maakt van groei. Een ge meenschap van „nieuwe mensen", die afziet van materiële vooruitgang en met concessies aan welvaart, meer 3°ó welzijn wenst te kopen met minder werken, minder carrière, minder sta tus met daartegenover meer vrije tijd in een humanere omgeving, leek hem ook niet waarschijnlijk. Méér voor de hand liggend noemde hij het beeld van instabiliteit, aan- houdende inflatie, langzame groei, 92' verminderde investeringen, blijvende kloosheid, uitdijende overheids- eaucratie met toenemende ge- jdheid maar een verminderde èkwaamheid tot ingrijpen, een conflictueus overlegklimaat tussen sociale geledingen en maatschappe- lijke organisaties. tie met de toeristische bestedingen hierop ln te spelen en de bedreigingen TTf^^Uf om te zetten in mogelijkheden. iMXoJr*. lil U li GClll De veranderingen vragen om een nieuwe richting en ontwikkeling van andere winkelvormen en winkelty pen. Vernieuwde of geheel nieuwe winkelformules zag hij als vertaling van het „winkelplezier", in de vorm van vérgaande specialisaties, zoals kledingboetieks, warme bakkers, wijnboetieks, kaasboetieks, noten bars enz. Ook op het terrein van de massa- distributie zag hij nieuwe winkelvor men, zoals kledingsupermarkten, dis count-drogisten, doe-het-zelf bouw markten, zelfdbedieningswarenhui- zen, discount-meubelbedrijven enz. Goed antwoord Verplaatsing of het vestigen van filia len in nieuwe woongebieden, zag de heer Oostenbrink, in de meeste geval len als het juiste antwoord van de detailhandel op nieuwe economische mogelijkheden. Niettemin zag hij ook mogelijkheden voor bestaande vestigingen, wanneer althans de binnensteden voor de au tomobilist bereikbaar blijven en er voldoende parkeergelegenheid bestaat. In dit verband merkte hij op, dat de kwetsbaarheid van een detailhan delsbedrijf in dit opzicht en hier mee voor de verkeers- en parkeermo- gelijkheden van de plaatselijke over heid groot is. Dit te meer. omdat de detailhandel sinds een jaar of zes Het vestigen van een Bijenkorf-zaak in Utrecht zou niet winstgevend zijn. Integendeel, de uitvoering van zo'n project zou gezien het te verwach ten verlies van ƒ31 miljoen in vijf jaar onverantwoord zijn. Daarom, zo zei de heer Oostenbrink, moet een gemeenschap (de gemeente Utrecht - red.) dit soort projecten niet binnen willen halen. In de visie van De Bijenkorf heeft er sinds 1972 op economisch gebied een fundamentele ommekeer plaatsge vonden. Toen wilde het concern nog wel een Bijenkorf-zaak in Utrecht vestigen, omdat zo'n project toen nog winst zou opleveren. De veranderin gen die sindsdien zijn opgetreden met name de plek waar het waren huis zou komen te staan, heeft zich veel minder gunstig ontwikkeld dan officiële cijfers hadden aangegeven hebben De Bijenkorf van het aanvan kelijke plan doen afzien. Zodoende is een juridische strijd ont brand tussen de gemeente Utrecht en Koninklijke Bijenkorf Beheer. wordt geconfronteerd met een afne-" mende economische groei. Deze ontwikkeling, gevoegd bij de verheviging van de onderlinge prijs concurrentie en de snelle stijging van het minimum(jeugd)loon, hebben de marges van de detailhandel kleiner gemaakt. Wall Street, de New-Yorkse effectenbeurs, moest gisteren een van de zwaarste verliezen incasseren toen de banken de rentetarieven naar onge kende hoogte optrokken. Na maatregelen van de Amerikaanse regering ter ondersteuning van de dollar (het lenen van geld werd bemoeilijkt), verhoog den de banken het rentetarief op leningen voor de meest kredietwaardige klanten tot 14,5 procent. Het Dow Jones-gemiddelde, gebaseerd op een groot aantal verschillende aandelen, zakte 26.45 punten tot 857,59. Op de foto de beurs vlak voor sluitingstijd. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) Van der Giessen-De Noord heeft in de eerste zes maanden van 1979 een verlies geleden van 22,2 miljoen gulden tegen 8,9 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Dit ondanks een verbetering van het bruto exploitatiesaldo van 3,8 tot 7 miljoen gulden. De Raad van Bestuur schrijft dit hoge verliescijfer geheel toe aan hét verlies dat, ondanks aanzienlijke overheidssteun moest worden aan vaard voor het verkrijgen van de op dracht voor de bouw van twee contai- ADVERTENTIE Winkelplezier lI' Volgens hem is te verwachten en ook 99 r al waar te nemen, dat een vertraagde oei bij de consument de drang doet ïtstaan méér te doen met minder m ;eld. Dat wil zeggen, met een lagere nkomensgroei minstens eenzelfde vaferoei een de bestedingen te hand- wij laven. sftHij zag het als een taak van de detail- ^handel in het gevecht om de consu- 1 lentengulden, met name in competi- w, 50 l rat je moet kunnen? Als politieman moet je iedere situatie in de hand hebben. Je laten afschrikken is er niet bij. Je moet, wat er ook gebeurt, je kalmte bewaren. Doe jij dat even? Vergeet 't maar. Dat doet niemand zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig, En niet iedereen heeft dat meteen. AMSTERDAM De Amsterdamse vestiging van Batco (British Ameri can Tobacco) blijft voorlopig open. De directie van het tabaksconcern heeft dit in een officiële verklaring aan het personeel meegedeeld. De ondernemingsraad van het 230 werknemers tellende bedrijf is uitge nodigd om met de directie besprekin gen te voeren over de mogelijkheden om de rentabiliteit te verbeteren en de continuïteit van de produktie te waarborgen. Om dat beraad kans van slagen te geven is besloten de slui tingsplannen voorlopig op de lange baan te schuiven. De Batco-directie koestert sedert 1971 plannen om de produktie voor de Benelux in Brussel te concentre ren. Daartoe zou het Amsterdamse bedrijf in zijn geheel naar de Belgi sche hoofdstad worden verplaatst, waarbij de 230 werknemers moesten afvloeien. Volgens de directie was die concentratie noodzakelijk, omdat an ders de rentabiliteit van Batco-Bene- ;lux in z'n totaal in gevaar zou komen. De plannen stuitten op fel verzet van bonden en ondernemingsraad, die over de voornemens aanvankelijk b niet waren geraadpleegd. Bovendien ■^vinden de bonden het onaanvaard baar om een winstgevend bedrijf als Batco-Amsterdam op te doeken. JE KRIJGT TOT JE 29STEDETUD0M VOOR JEZELF TE BESLISSEN OF JE BU DE POLITIE Will Rentepercentage Naam Rente vast gedurende (in jaren) met 1 zonder gemeentegarantie bank dg 3 2 <B Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 9.75 9.5 10,30 10.03 9.75 9.75 1030 10,30 AMRO-Bank variabel 5 jaar 1.5 15 9.5 9.5 9.91 9.91 9.75 9.75 10.17 10.17 Bouwfonds 5 jaar 1.5 9.7 10,43 9.7 10,43 Centraal Beheer 5 10 Jaar - 9.5 9,84 9.5 984 Centrumbank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Ennia 10 jaar 9.2 9.52 9.2 952 NVL 5/10 jaar 9.2 9 52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 94 9.5» 10.14 10.25 9.4 9.75 10.14 10.53 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 9.3 9.87 9.3 9.87 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9.6 10.23 9.6 10.23 RPS 5 jaar 1 9.5 9.85 9 5 9.85 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 8.5 8.-.. 85 8.91 3/5 jaar 1 9.5' 9.85 9.5 9.85 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 9.5 10.39 9.7 10.61 Ten opzichte van vorige week is de rente niet gewijzigd. De rust op de hypotheekmarkt zal voorlopig nog wel aanduren (Publikatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) nerschepen voor Zim Israel Naviga tion. Het verlies op deze opdracht die eind juni werd verkregen wordt geraamd op 76,5 miljoen na aftrek subsidie. Zoals gebruikelijk is voor dit bedrag een voorziening gevormd die volledig ten laste is gebracht van het resultaat van het lopende jaar, hoewel de op dracht pas ln de loop van 1980 en 1981 zal worden uitgevoerd. Deze op dracht betekent dat de nleuwbouw- werf tot medio 1981 volbezet zal zijn. Het resultaat over het gehele jaar 1979 zal, naar wordt verwacht en er van uitgaand dat dit Jaar geen verde re scheepsbouwopdrachten worden geboekt, nauwelijks afwijken van het halfjaarresultaat. In 1978 werd een nettoverlies geleden van 10.4 miljoen gulden. Gelet op de betrekkelijk korte lever tijd die moest worden aanvaard op de verkregen orders is het van essentieel belang dat het personeelsbestand voor de scheepsnieuwbouw op sterk te blijft. Met het oog hierop Is de reeds eerder bekend gemaakte over eenkomst getroffen met A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven voor het overnemen van haar personeel in ver band met het stopzetten van de nieuwbouwactiviteiten van Vuyk. Alle werknemers van Vuyk hebben zich per 1 oktober bereid verklaard bij Van der Giessen in dienst te treden. De ontwikkeling met betrekking tot de uitvoering van het Investerings plan en het verkrijgen van de vergun ningen met name voor de bouw van een overdekte helling verloopt trager dan verwacht en gewenst. Gehoopt wordt de toesteming binnenkort te krijgen. HENGELO (ANP) De directie van Stork heeft ln een brief aan de Indu striebond FNV toegegeven fout te hebben gehandeld door elf medewer kers te lenen van een Engels bedrijf. Deze firma, Pipe Works Welding Ser vices, had namelijk voor het uitlenen van personeelsleden geen toestem ming van het ministerie van sociale zaken. De elf man zullen daarom bin nenkort bij Stork moeten verdwij nen. De Industriebond FNV, die ver heugd is over deze reactie van Stork, wil ook nog opheldering over het dienstverband van veertig Duitse personeelsleden bij Stork. De Loon- technische Dienst onderzoekt, zoals bekend, sinds een week in hoeverre er bij Stork ln Hengelo sprake is van koppelbaaspraktij ken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar zat het gisteren weer eens niet mee. Nadat het maandag en dinsdag wat beter was gegaan met de Amerikaanse munt, waren de koersen op de Europese valutamarkten woensdag over de gehele linie lager. In Am- sterdam bij voorbeeld, waar dinsdag nog werd gesloten rond de ƒ2, werd de handel gistermorgen hervat op ƒ1,9825. De slotnotering was 1,9815. Dollars in bankpapier waren onver anderd 1,93-2,03. Als een van de oorzaken voor de daling van de dollar werd gewezen op de sterke stijging van de goudprijs. Goud vindt men altijd toch nog veili ger dan de dollar, zo werd gezegd. In Londen kwam de goudnotering weer ruim boven de 400 dollar voor één ounce (31,1 gram) met een officië le ochtendkoers van 409,25 dollar, na eerder zelfs 419,50 dollar te zijn ge weest. Het officiële slot van dinsdag middag was 385,80 dollar. Het slot van woensdag bedroeg 413 dollar voor één ounce. De stijging van de goudprijs werd toegeschreven aan de goudveiling van het IMF, die gisteren plaatsvond en waar 444.000 ounces ten verkoop werd aangeboden. 60 jaar „fixing" Gisteren werd in Londen officieel het feit herdacht, dat 60 jaar geleden de eerste „fixing" van de goudprijs plaatsvond. Dat geschiedde op 12 september 1919. Nog dagelijks om 10.30 en om 15.00 uur komen in het kantoor van het bankiershuis N. M. Rotschild and Sons in Londen, vijf heren bij elkaar om officieel de goud prijs vast te stellen. Het zijn vertegenwoordigers van een vijftal firma's, die zich al heel lang met de handel ln edele metalen bezig houden, te weten N. M. Rotschild and Sons, Mocatta and Goldsmid, Sharps Pixley, Johnson Matthey en Samuel Montagu. Om 10.30 en 15.00 uur wordt door de voorzitter van dit illustere gezelschap een „openingsprijs" vastgesteld, die prompt wordt doorgegeven naar de kantoren van de betrokken vijf fir ma's, die deze prijs vervolgens verder gegeven aan de klanten. Deze zitten verspreid over de hele wereld. Met elkaar vertegenwoordigen zij voor de betrokken vijf firma s één grote ko per en één grote verkoper. Het dage lijks gebeuren in Londen komt er nu ln feite op neer een prijs te vinden, waarop zoveel mogelijk van die ko pers en verkopers kunnen worden be vredigd. Ieder van de vijf heren in de „fixing room" in het gebouw van Rotschild heeft op zijn bureau een Engels vlag getje staan. Zo lang dit vlaggetje overeind staat, betekent dit dat dé betrokken firma niet geneigd is voor haar klanten, die opdrachten to£ koop of verkoop van goud hebbeu verstrekt, zaken te doen op een door één van de anderen genoemde prijs. Pas wanneer alle vijf vlaggetjes niet meer overeind staan is men het met elkaar eens en is de goudprijs offici eel vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - De kosten van opslag van landbouwoverschotten in de Europese Gemeenschap zijn het afgelopen Jaar toegenomen tot 4.375 miljoen gulden, vergeleken met 2.500 miljoen gulden in 1977. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, mee gedeeld in antwoord op vragen van een onafhankelijk lid van het Euro pees parlement, de Engelse mevrouw Ewing. Nederland was één van de drie lan den, waar de opslagkosten afnamen, van 239 miljoen gulden in 1977 tot 212 miljoen gulden vorig jaar. Lagere kosten werden ook geregistreerd in Luxemburg en Frankrijk. VERENIGDE BEDRIJVEN BRE- DERO gaat alle aandelen overnemen van Van Harn's Holding in Veenen- daal. Van Harn. een middelgroot In stallatiebedrijf met ongeveer 230 man personeel, zal onder eigen identi teit binnen het Bredero-concem blij ven functioneren. Van Harn is voor namelijk actief in de utiliteitsbouw. Zij heeft thans onder meer opdracht voor de werktuigbouwkundige instal laties voor de nieuwbouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directe Investeringen van Nederland in het buitenland zijn aan zienlijk hoger dan de buiten landse directe investeringen in Nederland. Eind 1976 be droegen eerstgenoemde na melijk bijna 50 miljard gul den, terwijl laatstgenoemde öp ruim 29 miljard gulden uit kwamen. Dit blijkt uit door De Nederlandsche Bank verzamelde en voor het eerst Ijl officieel bekendgemaakte gegevens. De bank verstaat onder directe inves teringen zowel kapitaaldeelnemingen als kredietverlening binnen onderne- ttingsverband. inclusief rekening- courantverhoudingen. Van directe in vesteringen is sprake, wanneer een min of meer blijvend belang in een onderneming wordt verkregen met het oogmerk om feitelijke invloed op het beleid uit te oefenen. Van de directe investeringen door het buitenland in Nederland pér eind 1976, 29 miljard, had bijna 66 pro cent, of 19 miljard, betrekking op kapitaaldeelnemingen. Het restant. 9,9 miljard, of ruim 34 procent van het totaal, betrof kredieten. De vier grote multinationale onder nemingen Shell. Philips. Unilever en Akzo hebben, zo zegt De Nederland sche Bank, een zeer groot aandeel in de totale Nederlandse directe inves teringen in het buitenland, te weten 63 procent eind 1976, het laatste jaar waarover gegevens bekend zijn. Op gemerkt wordt, dat het aandeel van de kapitaaldeelnemingen ln de direc te investeringen van Nederlandse on dernemingen aanzienlijk hoger (ge middeld ruim 80 procent) lijkt te lig gen die betrekking heeft op de kapi-' taaldeelnemingen, begrepen in de'to tale directe investeringen door het buitenland in Nederland. Van de totale Nederlandse directe' investeringen in het buitenland van 49,9 miljard in 1976. was bijna de helft gelokaliseerd ln de EG en ruim 20 procent in ontwikkelingslanden. Het aandeel van de Verenigde Staten en van de groep „overige ontwikkelde landen" was nagenoeg aan elkaar ge lijk. te weten ongeveer 15 procent Geografische spreiding Nadat in de periode 1973 tot 1975 de geografische spreiding van de Inves teringen in het buitenland, relatief gezien, weinig verandering vertoon de, is in 1976 het belang in de EG en in de „overige ontwikkelde landen" gedaald, terwijl dat ln de Verenigde Staten en de ontwikkelingslanden is gestegen. De investeringen ln de EG zijn grotendeels op de Bondsrepu bliek (ƒ7,9 miljard) en het Verenigd Koninkrijk 6.4 miljard) gericht en voorts op de BLEU en Frankrijk. De directe investeringen in de Verenigde Staten waren van gelijke grootte als die in de Bondsrepubliek. Van de directe investeringen in de ontwikke lingslanden 10.5 miljard) had een aanzienlijk deel betrekking op de Ne derlandse Antillen 3.8 miljard). .Van de totale Nederlandse directe investeringen in het buitenland was per ultimo 1976 83 procent afkomstig van industriële en 15 procent van dienstverlenende bedrijven. Het res tant betrof voornamelijk de bouwnij verheid, zoals uitvoerders van werken in het buitenland. De investeringen van de delfstoffenwinning, aardolie- en (petro-)chemische Industrie met een bedrag van ƒ20,5 miljard nemen de eerste plaats ln, gevolgd door de metaal- en elektrotechnische indus trie 13,3 miljard). Te zamen nemen deze bedrijfsklassen 68 procent van de totale investeringen voor hun re kening. De voedings- en genotmiddelenin dustrie komt met een bedrag van 6.3 miljard (12.5 procent) op de der de plaats. Binnen de dlenstverlenen- den bedrijven heeft de bedrijfsklasse „handel" de hoogste directe investe ringen in het buitenland, te weten 3 miljard, gevolgd door de klassen „transport, opslag en communicatie" en „bank- en verzekeringswezen", met elk 1,5 miljard. Van de totale directe investeringen door het buitenland in Nederland ad ruim 29 miljard in 1976, was per eind 1976 37,5 procent afkomstig uit de EG en een nagenoeg gelijk aan deel uit de Verenigde Staten. Het aandeel van de „overige ontwikkelde landen" beliep bijna 16,5 procent, waarvan 10,5 procent voor rekening van Zwitserland kwam. Het belang van de groep „ontwikkelingslanden" bedroeg 9.5 procent, waarvan bijna 6 procent afkomstig was uit de Neder landse Antillen. Van de EG-landen neemt het Vere nigd Koninkrijk 5.1 miljard) de eer ste plaats in. gevolgd door de Bonds republiek 2.9 miljard) Het aandeel van beide landen te zamen beliep 27.5 procent. De directe investeringen vanuit Belgié en Frankrijk maakten 5 respectievelijk ruim 4 procent uit van het totaal. In de periode 1973/1976 blijkt het pro centuele aandeel van de EG-landen in de directe investeringen in Neder land vrij sterk te zijn gedaald, dat van de VS bleef ln de loop van deze periode nagenoeg gelijk, terwijl het aandeel van de „overige ontwikkelde landen" en vooral dat van de „ont wikkelingslanden" met name de Nederlandse Antillen ls gestegen Dit laatste houdt mede verband met zetelverplaatsing van een aantal Ne derlandse ondernemingen naar dit rijksdeel. Van de totale directe investeringen in Nederland per eind 1976 29 miljard) had 70 procent betrekking op indu striële bedrijven. Voor rekening van dienstverlenende bedrijven kwam 20 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23