Opnieuw: God in Nederland deTijd De christen was het gat in de markt Gemeente moet met eigen geld staking havenslepers afkopen Weekblad IN DE NIEUWE NIEUWSNET: Wij staan achter Hervormd Nederland ,|A1s akkoord niet doorgaat 71 Verder: UIT DE WEEKBLADEN CULTUUR BUITENLAND NEDERLAND ECONOMIE DOSSIER Bloeddruk moeder hoog? Laat kind zoutarm eten Britten oordelen gunstig over ons DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUWKWARTET P 17 - RH 21 - S 19 Van een onzer verslaggevers - BOTTERDAM Als het akkoord niet doorgaat ziet het er naar uit dat de gemeente Botterdam zelf in de buldel zal moeten tasten om op korte termijn een eind te kunnen maken aan de staking bij de stadssleepdlensten. Alle andere betrokken partijen hebben gisteren eerder op de dag laten weten niet mee te willen betalen aan een uitkering ineens voor de vijfhonderd slepers. Of de gemeente inderdaad overweegt de staking uit eigen zak af te kopen, is niet bekend. ADVERTENTIE Gisteren heeft burgemeester Van der Louw urenlang vergaderd met verte genwoordigers van Smit Internatio nale, het havenbedrijf, de Kamer van Koophandel en de havenwerkgevers. Getracht wordt dit overleg vandaag af te ronden. Het enige dat men giste ren na afloop van de strikt besloten vergadering kwijt wilde, was dat men „optimistisch blijft". De vervoersbonden FNV waren niet aanwezig bij het gesprek dat gisteren op het Rotterdamse stadhuis is ge voerd. Volgens woordvoerder Bert Duym spelen de bonden geen enkele rol meer in het slepersconflict. „Smit moet zelf maar met geld over de brug komen als dat een eind kan maken aan de staking. De directie is verant woordelijk voor de huidige situatie, rgJ omdat ze nooit naar onze adviezen ■heeft geluisterd en verschillende kan sen om tot een oplossing te komen, heeft laten voorbijgaan." Hoewel de vervoersbonden geen geld willen geven, zijn ze wel bereid even tueel zitting te nemen in een commis sie van goede diensten. Deze commis sie zou na afloop van de staking een normaal functioneren van het sleep- roj bedrijf van Smit moeten garanderen. e.(> Ook de Rotterdamse havenwerkge vers, verenigd in de Scheepvaart Ver eniging Zuid (SVZ), hebben met na druk laten weten nu niet en ook in de toekomst niet met geld over de brug te komen voor de stakende slepers. Desalniettemin woonde SVZ-voorzit- ter mr. D.J. Pieters de bijeenkomst op het stadhuis bij. Diverse havenbe drijven ondervinden de gevolgen van de slepersstaking, doordat grote zee schepen uitwijken naar andere ha vens. Vermoed wordt dat mr. Pieters aanwezig was, mede onder druk van deze gedupeerde havenbedrijven. Als de gemeente Rotterdam inder daad besluit een uitkering ineens aan de stakende slepers te geven, zal daarvoor eerst toestemming moeten worden gevraagd aan de gemeente raad. Bij een uitkering van 550 gul den kost de gemeente dat in totaal zo'n half miljoen gulden. De stakers, die zeggen rustig de ontwikkelingen af te wachten, eisen echter een be drag van 1650. Dit bedrag omvat volgens het stakingscomité globaal de geëiste loonsverhoging van 28,50 bruto per week per 1 juli 1979, alsmede een gedeeltelijke vergoeding van de gestaakte dagen. De gemeente bevindt zich volgens burgemeester Van der Louw in een bijzonder moeilijk parket. Enerzijds is het voortduren vap de staking fu nest voor de verhoudingen binnen het sleepbedrijf en bovendien kost baar: de slepersstaking kost de ge meente per week een miljoen gulden aan gederfde havengelden. Ander zijds bestaat het gevaar dat de ge meente straks ook bij andere sociale conflicten met geld over de brug zal moeten komen. „We scheppen een precedent als we besluiten tot een uitkering ineens voor de slepers," al dus Van der Louw. Hoe groot het aantal actieve stakers is, is niet bekend. Volgens het sta kingscomité zijn alleen de slepers die momenteel zeven boten bemannen werkwillig. De rest van de mensen staat achter de staking, aldus een woordvoerder van het actiecomité. Volgens hem is de stemming onder de werkwillige slepers, die dag en nacht aan boord blijven uit angst voor con flicten met de stakers, bijzonder slecht. „Zo slecht, dat er inmiddels twee mensen teruggekomen zijn naar ons." Eén man zou over boord zijn gesprongen en teruggezwommen, de ander zou met een bootje teruggeva ren zijn. De spanning onder de werkwilligen zou ondraaglijk groot zijn. omdat ze doorlopend zouden worden bedreigd via de marifoon (mobilofoon te wa ter). Voorts zou de „keiharde" opstel ling van de directie van Smit door de werkwilligen niet in dank worden af genomen. Volgens de directie van Smit is het aantal werkwilligen veel groter dan het stakingscomité be weert, maar durven de mensen daar niet voor uit te komen. Adjunctrdirecteur mr. Chr. van Krimpen van het gemeentelijk ha venbedrijf is geïrriteerd door de wei gering van de bonden, de Smit-direc tie en de havenwerkgevers, om mee te doen aan het afkopen van de staking. Volgens Van Krimpen is een dergelij ke langdurige staking fnuikend voor de betrouwbare naam die de Rotter damse haven in het buitenland heeft. Niet bekend is of gisteren nog ge praat is over het voorstel van Van Krimpen, om de sleepdiensten over te laten nemen door de gemeente Rotterdam. Vrouwen van stakende slepers heb ben gistermiddag gecollecteerd in de haven. De Socialistiese Partij keert vandaag een bedrag van 250 gulden uit aan elk stakend bemanningslid. Zonodig zal deze partij volgende week een zelfde bedrag geven. De Rotterdamse politie heeft op nieuw een staker aangehouden. De man kwam zichzelf aanmelden. Hij heeft bekend molotov-cocktails te hebben gemaakt die eventueel zou den worden gebruikt bij de sleep- boots taking. Een nationaal opinie-onderzoek bij het vijfjarig bestaan van Weekblad de Tijd. Hoe staan godsdienst en kerk erbij, dertien jaar na de geruchtmakende Margriet-enquête van '66? Hebben ze nog een toekomst? Een poging tot het meten van zekerheden en twijfels, met een schat aan verrassende uitkomsten. Mèt tal van commentaren staan alle resultaten bijeen in het hart van dit 160 pagina's tellende lustrumnummer: een uitneembaar dossier. Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6,1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Overal te koop f 2,75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020 - 46 20 62 t i M W.L. Brugsma over vijf jaar j de Tijd: De christen als gat in de markt Arte Kuiper: I Eerlijk in het Witte Huis VVD-er De Korte: CDA j draait om hete brij heen' J Eenzaam Europeaan: I CDA-er Bouke Beumer I Prof, Fast: 'Kernenergie j kan niet, zijn we dan gek?' J Monumentenzorg: voor I mensen of musea? Jan van Kilsdonk over zelfmoord j Wam de MoorTheun de J Vries als dichter I Arbeidersliteratuur uit Rotterdam Montere j martelgang: interview met J veelschrijver Ab Visser I Forsyth-thriller verontrust Kremlin De vrouwen van I Cagliari: kleurenfoto's van Philip Mechanicus Jan J Mulder: De rehabilitatie van I Ruud Krol. door Bert de Jong Voor de weekbladen bleek er vijf jaar geleden nog een gat in de markt te zitten. Dat gat j: de christen. Columnist W. L. Brugsma van de Haagse Post schrijft dit. Niet in zijn eigen blad, maar in het week blad De Tijd, dat vijf jaar bestaat. De „christen" over wie Brugsma het heeft duidt Mj preciezer aan als „de kat holiek met een CDA-petje op." Brugsma krijgt twee pagina's in het. lustrumnummer van De Tijd. omdat hij vijf jaar geleden het weekblad, dat de voortzetting was van het ter ziele gegane dagblad De Tijd, geen lang "T leven voorspelde. De wens zou wel de vader van de gedachte zijn geweest, geeft Brugsma nu toe. Maar nog is hij niet optimistisch over het weekblad. Daarom krijgt De Tijd het gratis ad- 'Rï| vies het blad te verjongen door zich te richten op de kinderen van de vergrij zende abonnees. Die kinderen zitten 'ra# dan kennelijk in D'66. Want de HP- columnist vervolgt: „Let op Neder ig, lands meest succesvolle politieke partij D'66, die nog steeds geen eigen clubblad heeft." Directeur N. G. Schrama van De Tijd wc bestrijdt het pessimisme van de con- 6' current niet. Hij schrijft in een met I grote letters gedrukte brief van de uitgever: „We hebben het gered. In zoverre, dat we de eerste vijf jaar met alle aanloopmoeilijkheden van dien overleefd hebben. Maar het succes in oplagecijfers gemeten moet nog komen." lekker drinken, duur autorijden en gezellig roken en luisteren. Hervormd Nederland Van die kleurenadvertenties heeft Hervormd Nederland, door Brugsma omschreven als „de protestantse pre diker van een nieuwe soberheid die reclame geheel overbodig zou ma ken", geen last, want het wordt ge drukt op eenvoudig krantepapier. De van De Tijd afkomstige bekende on- derwijsredacteur Ton Elias rekent op dit papier af met onderwijsminister Pais: „De ene onderwijsgroepering na de andere en de ene onderwijssector na de andere gaat zich een speelbal voelen van ,Den Haag'. Daarbij zijn niet alleen politieke opvattingen in het geding; men kan ook opgescheept raken met allerlei persoonlijke in zichten van een nieuwe, toevallige machthebber." Conclusie van Ton Elias: „Het onderwijs heeft in deze projectontwikkelaar een eigengerei de baas getroffen Columnist L. H. Ruitenberg is erg geschokt over alles wat de Paus in Polen en de Verenigde Staten zei: „Het meest gegriefd ben ik over het verbod van homofiele relaties. Dat dreigt een groep hoogst fatsoenlijke mensen met hun uitingen In donkere hoeken te jagen. Als ze iets ouder zijn, herinneren zij zich Hitiers jacht op de homoseksuelen, die, indien ge grepen, het lot van de joden onder gingen. En zo was dat op dat gebied over de hele linie: de pil, het con doom, de abortus, het niet-gelegali- seerd samenwonen, de echtscheiding, het priestercelibaat, de toelating van de vrouw in het rooms-katholieke ambt." De Nieuwe Linie Een dergelijke hartekreet het woord kritiek schiet te kort, omdat het over zulke wezenlijke zaken gaat kom je ook tegen in De Nieuwe Linie. Gerard van den Boomen roept uit: „Hoe bestaat het?" De Paus is uit op een „reactionaire, hiërarchische, massale kerk met 700 miljoen onder danige, gehoorzame, gezagsgetrouwe gelovigen, een Heilig Roomsch Rijk, waarin de klok wordt teruggezet naar een historische Poolse tijd. Schrijnend tegen dit verhaal aan staat een herinnering van Huub Oos terhuis aan de dagen van bisschop Bekkers, die 9 mei 1966 overleed.: „Hij had de ruimte gezien, die er zou kun nen en moeten zijn in een bekeerde rooms-katholieke kerk en moedigde mensen aan die ruimte te vragen en .alvast' te gebruiken. Hij was gewoon en gezond, niet verlamd, niet bij voor baat overdonderd door Vaticaanse machtsuitspraken Over De Nieuwe Linie schrijft Brugs ma, dat het een eigenaardig blad is, omdat het zowel voorheen als thans geredigeerd wordt door personen met een Jurk aan, vroeger jezuïeten en nu feministen, bijgestaan door priesters in coltruiHet is duidelijk, als je met de weekbladen bezig bent. is Brugsma's bijdrage aan De Tijd kos telijke lectuur. Maar het verhaal werd wel geïnspireerd door een afkeer van en misschien een haat tegen alles wat met de confessie heeft te maken. Dat mag ook wel eens gezegd worden. ADVERTENTIE J A Brugsma maakt zich vooral zorgen over de losse verkoop van De Tijd van slechts 5.000, terwijl het toch beschikt over het fijnvertakte distri butieapparaat van de VNU. Te midden van al het politiek geweld van de algemene beschouwingen uit Den Haag. doen de opiniebladen deze *1 week wat onwerkelijk aan. Maar het z' buitenland is nog steeds erg groot en het aanbod van de Russische partij- leider Breznjew, het jubileum van de DDR en de reis van de Paus waren m dankbare onderwerpen. Jef Geeraerts, enfant terrible van de Vlaamse literatuur, lanceert Kodiak '58. NieuwsNet laat hem uitvoerig aan het woord. Een nieuwe trend in dc cartografie: Het moet uit zijn met Europa's centra le plaats op de wereldkaart. Jan Timman, struikelend in het Inter- zonc-tocrnooi. De Tijd Het vijfjarige weekblad en als dag blad in 1845 opgerichte De Tijd komt luisterrijk voor de dag met als aller eerste het verslag van de enquête. ..God in Nederland", waarover in deze krant gisteren al uitvoerig werd geschreven. Het advies van Brugsma wordt nog niet opgevolgd. In het in terview blijft Rob Vermaas dicht bij huis: Beumer, de leider van de CDA- fractie in het Europese parlement, die het erg moeilijk heeft. Hij heeft het te stellen met de Duitse christen-demo craten, die willen samenwerken met de conservatieven. Verder drukt het blad een preek af van studentpastor J. van Kilsdonk. onlangs in de Am sterdamse Amstelkerk gehouden, over zelfmoord. Een zorg voor Brugsma was, dat De Tijd als magazine nu ook kleurenad vertenties plaatst. Hoe moet het nu, gezien de inhoud van deze adverten ties met de oproep „Voedt de hongeri- gen en kleedt de naakten"? Ik weet bet ook niet. In het lustrumnummer tel ik een kleine twintig van deze ©ooie advertenties over lekker eten. Omslagverhaal. Uw autokosten in 1980. De overheid legt in de begroting voor 1980 enorme druk op het particu liere autobezit. Nederland is daardoor het op één na duurste Europese auto- land geworden. Dc cijfers op een rij. Interview met Mr. Eric Vilé, voorzit ter sectie betaald voetbal. Tien prof clubs moeten verdwijnen. En: „Betaald voetbal wordt nooit self supporting." Beveiliging Schiphol laat te wensen over. Terroristen vinden de „achter deur" open. Opinie: Priester-docent drs. Th. Bee- mer (K.U. Nijmegen) over kerk en homofilie. Dc fors gestegen diamantprijzen trekken beleggers aan. Handel, indus trie en consument, en monopolist De Beers in het bijzonder, varen er wel bij. Kritiek van de consumentenbond. Prof. van Zuthem, hoogleraar be drijfssociologie, draagt oplossing aan ter voorkoming van stakingsgcwcld tussen werkwilligen en stakers. „Als er niets gebeurt vliegen zij elkaar ook bij andere bedrijven in dc haren." Opinie: Management-gocroc Peter Drucker: „Werkgevers verantwoor delijk voor overtollige werknemers." Top-econoom Galbraith in Neder land. Een interview Gesprek met Simone Veil, voorzitter van het Europees Parlement. Ze vindt strikte discipline nodig. Maar velen vinden dat aan haar eigen discipline het een en ander schort. Frans links brengt aanhang tot wan hoop. Partijtoppen en achterban ver deeld over de toekomst. Hilversum wordt binnen enkele jaren „weggevaagd" door omroep-satcllie- ten. Geen science-fiction maar com merciële werkelijkheid. Een overzicht van de politieke en technische aspec ten. Wekelijks nieuwsmagazine Losse nummerprijs f 2,75 De Haagse Post Zijn eigen lezers troost Brugsma, als hij over de reis van de Paus schrijft, met deze woorden: „Nog een buiten landse reis of wat en de superstar gaat ten onder aan over-exposure. Geen enkele act, geen enkele tekst is bestand tegen zoveel zendtijd." De Haagse Post brengt een boeiend verslag van een zwerftocht van vier weken door de bizarre wereld van het Utrechtse Hoog Catharijne. Het is een sociaal onding. Het oefent een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit op maatschappelijke rand groepen, terwijl het daartoe in geen enkel opzicht is geëquipeerd. Deze city van marmer en staal kent een ongeveer honderd man sterke bevol king van zwervers en randfiguren. En daarnaast de veertien miljoen men sen, die er ieder jaar doorheen golven. Leon de Wolff begint in HP een serie verhalen over de wat hij noemt „on zichtbare politiek", waarop regering en parlement onvoldoende vat heb ben. Hij gaat na hoe in het gezond heids-imperium de artsen de macht grepen. Nieuwsnet Nieuwsnet, een ander VNU-blad, moet zijn gat in de markt nog ontdek ken. Mogelijk gaat het nu zonder hoofdredacteur beter. In ieder geval is er niet veel opinie meer overgeble ven. De automobilist wordt uitge wrongen (dat wisten we al) en mr Eric Vilé van de KNVB vindt dat we het profvoetbal moeten verkopen. Wie ongemerkt op Schiphol wil komen (met het doel desnoods om een vlieg tuig te kapen) treft in Nieuwsnet een interessante beschrijving compleet met tekening aan hoe dat te doen. Er moet in het complex van Martinair een luik zijn, waardoor het makkelijk kruipen is. Prof. van Zuthem, hoogleraar in de bedrijfseconomie doet in een gesprek met Michael van Os de suggestie van een code voor stakingen. Desnoods moet het een wettelijke regeling wor den. In deze code zou moeten staan, dat de werkwilligen zich de eerste tien dagen van actie onthouden. Als de staking nog aanhoudt, moet er een Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Kinderen die een moeder met hoge bloed druk hebben zouden minder zout moeten gebruiken. Dit ls een van de aanbevelingen van mevrouw J. ten Berge- Van der Schaal die gisteren In Groningen ls gepromoveerd op een proefschrift waaraan 855 schoolkinderen en hun moeders meewerkten. Een andere aanbeveling is meer voor- lichting te geven aan kansarme groe pen die door drukke werkzaamheden meer zijn aangewezen op kant-en- klare voedingsprodukten. Ook het juiste gewicht is van belang. Het onderzoek van mevrouw Ten Berge had betrekking op een verband tussen bloeddruk en zoutgebruik bij kinderen. Als schoolarts in Haren en Slochteren kreeg zij van 98 procent van de leerlingen (tien tot dertien jaar) uit de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen en hun ouders medewerking. Dit percentage is bui tengewoon hoog, vooral omdat het niet bleef bij het beantwoorden van vragen. De moeders moesten zelf ge durende drie dagen bij hun kinderen vier keer per dag de bloeddruk me ten. Het onderzoek had te maken met de hoge sterfte (45 procent van de totale sterfte in Nederland) door hart en vaatziekten. Het probleem wordt vaak pas op hoge leeftijd onderkend. Van belang is al bij jonge mensen erachter te komen waardoor een hogere bloed druk zich kan ontwikkelen. Het on derzoek leverde onder meer een dui delijk erfelijk verband tussen de bloeddruk van moeders en hun kin deren. BIJ kinderen die een moeder met hoge bloeddruk hebben, bleek bovendien een duidelijk verband tus sen zoutgebruik en bloeddruk. Gemeten over de gehele groep dus ook kinderen van moeders met een gewone bloeddruk bleek dat ver band niet Indrukwekkend. Kinderen die veel bewegen (sport, lange afstan den fietsen naar school) bleken een iets gunstiger bloeddruk te hebben dan minder actieve kinderen. DEN HAAG (ANP) De Britten heb- ben een goede indruk van Nederland en de Nederlanders, de Fransen heb ben geen uitgesproken mening over ons. Dit heeft het nationaal bureau i voor toerisme opgemaakt uit onder zoeken. De Fransen die ons land be zocht hebben meestal in het week einde hebben wél een goede indruk opgedaan. De Britten komen hier in hun vakantie historische plaatsen en „schilderachtige landschappen" be kijken. Zij schrikken wel een beetje van ons hoge prijspeil. schriftelijke enquête worden gehou den om na te gaan hoe de verhouding tussen stakers en werkwilligen ligt. Elseviers Magazine Deze week schrijft Elsevier over de televisie in Nederland. De program ma's zijn vaak te voorspellen. Maar de inhoud van zo'n verhaal ook. De kop vermeldt, dat de televisie chao tisch, emotieloos, amateuristisch enz. is. Als straks de kabel en de alom gevreesde satelliet hun invloed doen gelden, mag verondersteld worden, dat de Nederlandse tv-kijkers in toe nemende mate de netten 1 en 2 zullen verlaten voor het uitgebreide aanbod van commerciële televisie. Rex Brico, die de paus op zijn Amerikaanse reis volgde geeft deze verzuchting van een non door: „Binnenkort verwach ten ze nog dat we de tandpasta terug doen in een tube. Maar dan wel zon der mij. „Michel van der Plas begrijpt dit niet zo goed. Hij schrijft in het gele gedeelte van het blad, dat het Amerikaanse volk snakt naar een geestelijke leider. En daar was dan de man „Hier is geen schipperaar, geen twijfelmoedige; hier is een leider, die niemand zoekt te behagen, geen kie zersgunst behoeft na te jagen; hier is een man met 'n welomlijnd pro gramma." De Groene Amsterdammer Op de achterpagina van De Groene foto's van Bertlen van Manen van buitenlandse vrouwen in Nederland. Ze hebben „Heimwee van 's morgens vroeg tot 's avonds laat". De pagina is een voorproefje van het boekje „Vrouwen te Gast", dat binnenkort zal verschijnen. De Groene komt weer terug op de stakingen en het falen van de vakbeweging. De een heid in het FNV-beleld was zoek. De eisen van de werktijdverkorting za gen eruit als een lappendeken. Hier bij komt nog. dat de vakbeweging niet in haar eentje de strijd kan voe ren tegen de werkloosheid. Daarvoor is politiek een andere koers nodig. De vakbeweging kan niet in een solo optreden de economische crisis be strijden. Vrij Nederland In die politiek gaat het echter niet zo best. Vrij Nederland schrijft over de geloofscrisis in de PvdA. „Het is weer zo ver: de PvdA wil zo snel mogelijk regeren en dan komt de klassenstrijd, zoals in Rotterdam, wat ongelegen. „Het weekblad onthult dan verder, hoe de PvdA-fractie in de Rotterdam se gemeenteraad verdeeld raakte, hoe Ed van Thijn er aan te pas moest komen om FNV-bestuurder Jan van Eldik in bescherming te nemen tegen woedende PvdA-raadsleden. Van El- dik was van leer getrokken tegen de „graai- en grijpmentalitelt" van de Rotterdamse arbeiders. De kop van het volgende verhaal van Vrij Neder land luidt „Labour etaleert met wel lust zijn vuile was". Dat ls dan aan de andere kant van de Noordzee. De vuile was van de Amsterdamse voet balclub Ajax wordt eveneens uitge hangen. Vooizltter Harmsen geeft in een interview toe, dat hij een gesprek zal hebben met ex-voorzitter Van Praag, die blijkbaar nog steeds veel te vertellen heeft. Het in Duitsland niet toegelaten varkensvlees ont breekt in de weekbladen. Alleen in VN deze Terzijde: „Grapte Van der Stee: En anders komt volgende zo mer dat Duitse varkensvlees er bij ons ook niet meer in". ADVERTENTIE Overal in de losse verkoop, 1,75 Hervormd Nederland wil ook in het nieuwe leessei- zoen de groei erin houden. De actie die daarvoor wordt gevoerd, ondersteunen wij van harte, omdat het hierbij niet gaat om een commercieel, maar om een ideëel doel. Hervormd Nederland is namelijk meer dan een goed gemaakt, informatief weekblad, dat zich prettig laat lezen. Hervormd Nederland geeft gestalte aan een zienswi j- ze en een zijnswijze, die wij graag onder de aandacht van zoveel mogelijk mensen gebracht zien. Heel wat in onze tegenwoordige, mede door het christendom gestempelde samenleving zit ons dwars. De wapen wedloop, de uitbuiting van de machtelozen, de roof bouw op de natuur, de economische wanorde, de in komensverschillen, allerlei ontwikkelingen die tot vervreemding leiden. In de strijd daartegen vinden wij in het opinieweekblad Hervormd Nederland een bekwame gids en betrouwbare bondgenoot. Het verkwikkende van Hervormd Nederland is, dat het niet alleen een ontmaskerende rol vervult. Het werkt ook hoopgevend door zijn creatieve inbreng op het punt van meningen en ideeën, die een recht vaardige, tolerante, menselijke wereld dichterbij kunnen brengen. Voorzover u Hervormd Nederland nog niet leest, doet u er daarom goed aan er kennis mee te maken. Drs. Harry van den Bergh, Tweede-Kamerlid PvdA: prof. dr. H. Berkhof; Henk Biersteker, adjunct-directeur Ikon-tv; dr. Feitsc Boerwinkel, auteur van Inclusief Denken; Fred Borgman, Tweede-Kamerlid CDA; dr. J. J. Buskes; Dolf Coppes, voorzitter Nationale commisssie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssamenwerking; Arend van Dam, cartoonist; prof. mr. J. Th. Degenkamp; dr. Steven Derksen, publicist over vredesop- voeding; Wouter van Dieren, projectleider Stichting toegepaste ecologie; drs. A. J. van Duist, directeur NUFFIC; mr. Philip Everts, directeur Insti tuut voor internationale studièn Leidse universiteit; dr. Hans Feddema, docent niet-westerse sociologie VU; prof. dr. Bas de Gaay Fortman; drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Stichting unie school en evangelie; dr. B. Goudzwaard, hoogleraar economie aan de VU en architect CDA-program- ma; prof. dr. J. de Graaf, ethicus; Maria de Groot, docente Nederlandse letterkunde; drs. Gerard de Haas, docent jeugdkunde aan de Utrechtse universiteit; Paul van der Harst, stafmedewerker Solidandad; Wim Hazeu, auteur en uitgever. len van den Heuvel, Lid Europarlement PvdA; prof.dr. G. J. Hoenderdaal; Dick Houwaart, publicist; mr. dr. P. J. A. Idenburg, docent-internationale betrekkingen aan de VU; dr. Okke Jager; Hein Jan sen. voorlichter algemene diakonale raad hervormde kerk; Leo Jansen, Tweede-Kamerlid PPR, dr. Auke Jclsma; Ben van Kaam; Catherine Keyt, redacteur NCRV-tv-rubriek Hier en Nu. pater J. vip Kilsdonk SJ.; Alje Klamer. radiopastor Ikon, dr G. K. Koch, chemicusM. J. Koejemans; Wim Koole, directeur Ikon; Legien Kromkamp. NCRV-radK>. Jan ter Laak, om- roeppastor KRO; dr. H. M. de Lange, interuniversitair instituut voor normen en waarden; drs. H. de Lange, polemoloog; dr. H. van der Linde, hoogleraar katholieke universiteit Nymegen; Leo Mesman, secretaris levensbeschou wing en politiek FNV; Harm vanderMeulen, voorzitter CNV. David Mol, redacteur Ikon-radio; Len Munnik, cartoonist; David van Ooijen, Tweede-Kamerlid PvdA; Esau du Plessts, Boycot Outspan Actie, Roel Pomp. industriepredikant; Eimert Pruim; Wim Ramaker, chef literaire sec tie NCRV-radio: prof. dr. A. J. Rasker; mr. dr. A. A. van Rhi jn, oud-staatsse cretaris en oud-lid raad van state; prof. dr. P. J. Roscam Abbing; mr. J. N. Scholten, Tweede-Kamerlid CDA. prof. dr. J. W. Schulte Nordholt; drs. Niek Schuman; Adriaan Slooff; prof. dr. P. Smits; G. J. Strikwerda-van Klinken, lid emancipatie commissie; prof. dr. Krijn Strijd; dra. G. H. Terp stra, secretaris CNV; F. H. P. Trip, oud-minister wetenschapsbeleid en lid Eerste Kamer PPR; ir. E. J. Tuininga; Henk van Ulsen, acteur; Herman Verbeek, voorzitter PPR; Gabrl de Wagt, medewerker VARA-radio; Han Wielek; Johan Winkler; dr. Herman Wiersinga; Theo Witvliet; prof. dr. W. J. van de Woestijne, econoom; Johan S. Wijne, voorzitter centrum voor levensbeschouwing en politiek binnen de PvdA; Dick de Zeeuw; drs. Harry Zeldennist; studiesecretaris Kerk en Vrede. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 35.- per half jaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haagl (in open envelop, geen postzegel). Of bel; 070-51211 Overal in de losse Verkoop, 1,75

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21