Q Kloof tussen regeringsfracties F Lubbers maant kabinet tot wapenbeheersing Kies uw kado i Moskou verhuist gevangenen z In deze krant Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Kans op bui HET WEER :hrijver ■engt VN paniek rkensexport er og. gang CDA positief, WD negatief over plannen kabinet voor volgend jaar Friesland Bank vuilstroom iet korter - -• - Z Kerkelijkheid daalt verder Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw H 37STE JAARGANG NR 10972 - WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 Veranderlijke bewolking en mogelijk een regen- en of onweersbui Middag- temperatuur ongeveer achttien graden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuidoost, windkracht twee tot vier. De vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: perioden met zon. ook enkele buien en lagere middagtemperaturen. Voor Bouw en interieur LESTELLA B.V. Willem Barentszstraat 19. Leiden Tel 071-13 45 41 Keukens, Open Haarden. Tegels, Sanitair. La*ii LOSSE NUMMERS 60 CENT YORK (Reuter, AP. AFP) reusachtige glazen hoofd- Itier van de Verenigde Naties it gisteren geheel ontruimd len. nadat een bericht over naderend vijandig vliegtuig binnengekomen. 11 uur begonnen alarmbellen Ue 48 verdiepingen te rinkelen verlieten duizenden mensen tig het VN-gebouw. Er bleek vliegtuig, een éénmotorige na, in de buurt rond te cirke- n de algemene angst was dat Uoot zich tegen de VN te piet- rilde vliegen. liloot, een schrijver genaamd ert Baudin, deelde mee niets ads in de zin te hebben. Hij rond uit balorigheid en had actie trouwens niet tegen de gericht, maar tegen een grote yorkse uitgever in de buurt het glazen pand. court maakte onmiddellijk be- nergens van te weten, maar uit voorzorg ook zijn eigen len ontruimen. Volgens poli oordvoerders verliep het ge le met Baudin „heel aange- n". Zijn toestel werd niet gehaald en viereneenhalf uur iet begin van zijn vlucht zette schrijver de roodwitte Cessna het Newyorkse vliegveld La irdia aan de grond. Zijn brand- was op. HAAQ Het ministerie van otiw en visserij heeft goede dat vanaf morgen op beperkte I weer export van vers varkens naar West-Duitsland mogelijk iter Van der Stee heeft gisteren voorlopige voorzieningen ge il, die het mogelijk maken, dat rlees een extra-keuring onder volgens een voor de Westduit- aanvaardbare methode. Een lvoerder van het ministerie ver- de, dat „geen signalen zijn ont- n, die erop wijzen dat de Duit een genoegen zullen nemen met onder protest genomen regelen." Ier Stee trof de voorlopige voor- ïgen, omdat hij het niet verant- vindt, dat de varkensmarkt :er wordt ontregeld. Hij is tot ergegaan, nadat duidelijk is en dat de Europese Commis- niet op het Nederlandse ver- im marktondersteunende maat- is ingegaan en een kort ge- bij het Europees Gerechtshof mogelijk bleek voor het week- n aparte rijstroken r volle auto's HAAG (ANP) Van het plan D'66 om op drukke verkeers punten aparte rijstroken be- baar te stellen voor voertuigen drie of meer inzittenden kan komen. De Kamerleden Lam- lacquebard en Engwlrda van hadden hiertoe een suggestie in om het met elkaar meerijden vorderen. ter Tuljnman van verkeer en staat acht het niet denkbeeldig lij het beschikbaar stellen van tjstrook voor „carpools" op de lijvende rijstrook of rijstroken enlijke opstoppingen zullen op- n. Hierdoor zal de controle en de laving van de verkeersmaatre- worden bemoeilijkt, dat uit een int van verkeersveiligheid on- ftardbare situaties ontstaan. De mende files zullen ook leiden leer energieverbruik. NINGEN (ANP) Voor vier nbedrijven in de provincie Gro in, De Halm in Hoogkerk, Beu- in Hoogezand, Ceres in Oude la en De Dollard in Nieuwe- is. is een nieuwe CAO tot stand nen. Bij deze bedrijven werken leshonderd mensen. PAGINA 2: Gereformeerden bezorgd over vervreemding PAGINA 3: Schlppersgezinnen boos op Pais PAGINA 5: Indianen dupe van uraniumwinning PAGINA 7: Tony Benn, vurig geliefd èn PAGINA 8PORT: Toch nog kans voor Timman PAGINA ECONOMIE: Iedereen loopt risico van inbraak PAGINA SERVICE: Eet(drlnk)rubrlek, strips, fsullleton, puzzel, weeroverzicht, radio- en tv-programma's ADVERTENTIE De grootste regionale bank Toonbeeld van Friese degelijkheid Leeuwarden Telefoon 05100-43123 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het voor 1980 uitgestippelde kabi netsbeleid heeft de rege ringsfracties CDA en WD van elkaar verwij derd en vervreemd. Dit bleek gisteren bij de al gemene politieke be schouwingen in de Twee de Kamer over de begro ting van volgend jaar. Deze klooi tussen de coalitie partners bleek nog het sterkst in de beoordeling van de Be stek-filosofie van het kabinet. Deze kan worden samengevat als het streven naar beleids ombuigingen om het bedrijfs leven en de particuliere inko mens wat meer lucht te geven. De liberale voorman Rietkerk meen de nu dat de verslechterende econo mische omstandigheden het kabinet hadden moeten doen besluiten tot extra beleidsombuigingen. Hij eiste daarom van het kabinet een extra ombuiging in de orde van grootte van een miljard gulden. Dat dit niet is gebeurd, is volgens Rietkerk maar „moeilijk verteerbaar. Zowel de marktsector als de werkge legenheid In de bedrijven zijn hier door verder onder druk komen te staan. Zelfs de volstrekt rechtvaardi ge 100 procent Inflatiecorrectie van vorig jaar kon niet worden gecontinu eerd." Rietkerk liet er geen twijfel over be staan dat „tegenover deze noodzaak van ombuigingen de argwaan staat, dat de met zoveel zorg en inspanning opgebouwde zekerheid vla collectie ve voorzieningen weieens zou kunnen worden afgebroken." „Maar," zo meende hij, „als het kabinet daarvoor wijkt is het geen knip voor de neus waard. Want het gaat er juist om, ons sociale bestel te kunnen handhaven door het zuiveren van onevenwichtig heden waaraan het anders ten gronde zal gaan." Rietkerk meende tenslotte dat de afstand tussen lonen en uitke ringen moet worden vergroot. De visie van de CDA-fractie op het kabinetsbeleid ademde daarentegen een geheel andere geest. Fractie voorzitter Ruud Lubbers repte met geen woord over de noodzaak van extra ombuigingen. Weliswaar meen de hij, dat aan de destijds voorgeno men ombuigingen moet worden vast- Zorgen voor de toekomst, maar de regering blijft lachen. Van links naar rechts premier Van Agt en de ministers Andriessen en Albeda. gehouden, maar zeker niet op een dogmatische manier. Anders dan zijn coalitiegenoot Riet kerk stelde hij de solidariteit met de uitkeringstrekkers voorop. In de visie van Lubbers betekent dit dat de kop peling van de laagste uitkeringen aan het netto minimumloon In een wet moet worden vastgelegd. Bestaande ongerechtigheden in de berekening van de uitkeringen, zullen volgens hem slechts In zo'n mate en tempo kunnen worden genomen, dat de koopkracht van deze groep niet wordt aangetast. Diezelfde koop kracht-garantie behoort volgens de CDA-voorman ook te gelden voor de uitkeringstrekker. Als een mogelijke besparing op de sociale uitkeringen noemde Lubbers de premieheffing. Op sociale uitke ringen worden thans minder premies ingehouden dan op de lonen van werknemers. Van onze parlementsredactie. DEN HAAQ CDA-fractlelelder Lubbers heeft het kabinet Van Agt gisteren dringend opgeroepen zich In het NAVO-overleg over de nieuwe kernwapens in West-Europa, veel actiever in te zetten voor de wapenbeheersing. Lubbers bleek duidelijk ontevreden over de tot nu toe door de ministers Scholten (defensie) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gevoerde beleid. Vervolg op pagina 9 kol. I. Meer nieuws over de eer ste dag van de algemene poli tieke en financiële beschou wingen op pagina 9. De leugen- en toeristenbanken op de boulevard van Scheveningen worden dezer dagen druk bezocht. Over het weer is alleen weinig te klagen. Hij sprak echter nog geen duidelijk „nee" uit tegen de In december ver wachte NAVO-besllssing tot intro ductie van de nieuwe atoomraketten. Lubbers ging daarmee niet zover als de CDA-defensiewoordvoerders Frin- king en De Boer, die zich wèl afwij zend hebben uitgelaten. Lubbers nam echter duidelijk afstand van het pleidooi voor invoering, ook In Neder land. van de nieuwe raketten, zoals is uitgesproken door de speciale CDA- deskundigencommissie onder leiding van H. J. Neuman. „Wij staan," zei Lubbers in het debat over het regeringsbeleid, „voor een historisch moment. Slagen wij er In de prille wapenbeheersingselemen- ten overeind te houden en te verster ken, of vervallen wij weer tot escala tie waarbij aan de nucleaire wapen beheersing slechts lippendienst wordt bewezen. Nederland hoede zich er voor in het bondgenootschap nu een te passieve rol te spelen en zich mee te laten slepen ln de historische wetmatigheden van militaire bondge nootschappen." „Nederland hoede er zich voor al te objectief te zijn, al te begripvol voor militaire en politieke argumenten van de Realpolitlek van de grote lan den. Wij zullen onze rol ln en door de NAVO moeten spelen, maar dan zul len wij ook volstrekt duidelijk moe ten maken, dat wapenbeheersing pri mair is en dat het bezitten van nucle aire wapens ondergeschikt, slechts toelaatbaar als tussenfase in een pro ces van terugdringing van de kernwa pens, over en weer. De kern van wa penbeheersing is het onderhan delbaar maken van de uitvoering van voornemens op het punt van de be wapening." Raketten In deze laatste zin zagen voorstan ders van de nieuwe kernwapens een klein lichtpuntje want dat lijkt veel op wat de NAVO inderdaad van plan is. De NAVO-deskundlgen hebben namelijk voorgesteld ln december aanstaande ln principe tot introduc tie van 572 nieuwe raketten te beslis sen. maar dan vervolgens met de Russen te gaan onderhandelen over mogelijke beperkingen op dit punt aan beide zijden, waardoor dus het uiteindelijke aantal nieuwe raketten minder zal kunnen worden. het er momenteel niet om moet gaan de CDA-fractle te overtuigen, maar om alle inspanningen te richten op het NAVO-overleg. Daartoe, zei hij, strekt nu het gebod tot vredesbevor- dering. Hij voegde eraan toe dat het kabinet, afgezien van deze problema tiek, de terugdringing van de rol van kernwapens ook op ander gebied al vast waar kan maken. Lubbers legde er de nadruk op dat Vcrvo1» <>P pagin» 9 Boetseersel (A) BoetseerUci mei verf in 3 kleuren en penseeltje.Wordlzonderenen nvenh.ird Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermnliet. Als onder legger of voor de sier. Schroevedraaierset (B) Ciroie. kleine en kruiskopschroeve- dranier in een. I laiulgrccpjc mei omslngmeehunick. voor exlra gemak. Lederen halstasje (D) Sierliike eenvoud en praktisch bovendien licht naturel leder met gevlochten koordje »ij is toch zo milieu- Delig LONDEN (AP) Politieke gevangenen die zitten opge sloten in gevangenissen en psychiatrische inrichtingen in Moskou worden in verband met de volgend jaar te hou den Olympische Spelen in de Russische hoofdstad overge bracht naar kampen en ge vangenissen elders in de Sowjet-Unie. De bedoeling van deze maatrege len. die gisteren onthuld werden door de internationale mensenrechtenor ganisatie Amnesty International, is om het feit te verhullen dat er politie ke gevangenen in de Sowjet-Unie zijn en om mogelijke Indirecte contacten tussen gevangenen en bezoekende buitenlanders te verhinderen. Vol gens Amnesty International is de ge vangenisstraf van verscheidene poli tieke gevangenen verlengd om te voorkomen dat ze vrij komen voor de Olympische Spelen. Verscheidene baptisten in Moskou zouden van de autoriteiten te horen hebben gekre gen dat ze zich rustig moeten houden omdat ook zij anders naar veraf gele gen streken worden overgebracht. Amnesty International onthulde niet hoe het aan zijn informatie kwam. maar de beweging onderhoudt goede contacten met de beweging van dissi denten in de Sowjet-Unie. De organi satie doet zijn mededelingen in een open brief aan de Russische presi dent Breznjew. Hem wordt gevraagd om de onvoorwaardelijke vrijlating van alle mensen die om hun opvattin gen vast zitten en om een einde te maken aan het misbruik van de psy chiatrie voor politieke doeleinden Amnesty doet zijn oproep in verband met de deze maand te vieren 62-ste verjaardag van de bolsjewistische re volutie en de Olympische Spelen: een mooie gelegenheid om te laten zien dat het de Sowjet-Unie ernst is met de naleving van de mensenrechten. Niet-jood-verklaringen DEN HAAO (ANP) - Het federatie- bestuur van de CDA-Jongerenorgani- satie CDJA vindt dat op de kortst mogelijke termijn het aanvragen en uitgeven van niet-Jood-verklaringen strafbaar moet worden gesteld. Ook het uitgeven van „negatieve export verklaringen" moet strafbaar wor den. Voorts willen de Jongeren dat de eisen van het anti-boycot comité wor den ingewilligd. Het CDJA heeft zijn standpunt naar buiten gebracht naar aanleiding van het debat dat binnen kort in de Tweede Kamer over de zogenaamde Israel boycot wordt gevoerd. UTRECHT (ANP) Onder de Neder landse bevolking dalen geloofsrecht- zinnigheid en kerkelijkheid Het op vallendst is deze daling bij de rooms- katholieken Het weekblad de Tijd heeft bij zijn eerste lustrum samen met de KRO de Margriet-enquête God-in-Nederland van 1986 nu op nieuw gedaan en enige snelle ontwik kelingen sinds dat jaar komen aan het licht. Het onderzoek dat onder leiding stond van de Tilburgse hoog leraar Walter Goddijn toont aan dat in toenemende mate kerkelijke voor schriften worden gerelativeerd Ook traditionele geloofswaarheden als God als persoon, de bijbel als Gods Woord. Christus als Gods zoon en leven na de dood. worden minder bevestigd. Meer nieuws op pag. 2 Maak iemand abonnee op Trouw, hel oehtendhlad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats-. Uw naam: Uw adres: _Giro:_ Postcode en plants: "Iel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomslkorting van 17 Kado naar keuze: DA. DB DD. (aankruisen a.u.h l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659.388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorgtnformalie 020-913456 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1