Rechts' aan de winnende hand 'Rol vakbeweging verandert' Verpleging van gehandicapt kind moet thuis kunnen Problemen rond opzet hartkliniek in Breda Aanval op minimumloon en sociale uitkeringen barst nu pas goed los Minister Albeda op jubileum-bijeenkomst van het CNV: Deze week debat in Kamer over kabinetsbeleid Mening Tweede Kamer: Chauffeur zwaar gewond Spoedberaad over Orvelte Dagbladpers bereikt voorlopig akkoord BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 gor Johan van Workum EN HAAG „Ons werke- jk ernstige probleem is: hoe jng blijven de werkwilligen og werkwillig?" Deze harte- reet schreef een ondernemer eer in een brief aan zijn ver- #nd, het VNO. Dat had zijn eden gevraagd om praktijk- egevens over hun problemen j aan bekwaam personeel komen. .Knelpunten op de rbeidsmarkt' heten die pro lemen. et VNO heelt deze hartekreet geno- en als een soort motto voor een [tra editie van zijn weekblad, ge- |jd aan die knelpunten op de ar- lidsmarkt, en algelopen vrijdag uit reikt in het SER-gebouw in Den sag- De extra editie van het VNO- ad maakt deel uit van het .najaars- lensief 1979' van de verbonden van irkgevers. Vrijdag werd een belang- ke .slag' geleverd. Het ging in de !R om beperkingen in de ontwikke- ig van minimumloon en sociale uit- iringen. Het offensief van de werk- ivers is erop gericht minimumloon uitkeringen meer achter te doen ljven bij de lonen, zodat werken ïancieel aantrekkelijker wordt, en icatures makkelijker worden rvuld. et is de tweede keer dat de werkge- ers het vacatureprobleem inzetten wapen in de najaarsslag om het conomische beleid voor het nieuwe ar. Vorig najaar had de vakbewe- ng in Europees verband afgespro- in te streven naar verkorting van de erktijd met tien procent binnen vier ar, om op die manier het nog be- (likbare werk eerlijker te verdelen !r meer mensen. De Industriebond IV maakte de 35-urige werkweek hoofdeis voor de CAO-onderhan- fllngen. Maar, was het antwoord in de werkgevers, wat praten jullie ler eerlijker delen van het werk? We nnen nu al niet aan voldoende be raam personeel komen, en moeten Dms orders, laten schieten. Als we rst eens dè honderdduizend vaca tes zien te vervullen, dan hebben al de helft van de werkloosheid igelost. vakbonden hadden hier niet (vol- ïnde) van terug. De kortere werk- ;k is er niet gekomen. De werkge- ers zetten nu hetzelfde vacaturewa- en in op een heel ander front, dat an minimumloon en sociale zeker- eid. De .correcties' op de uitkerin- en zijn uitgevonden door het kabi- et in het kader van Bestek '81. Het ïl was niet de werkgevers te helpen aet hun vacatures, maar uitsluitend |m de uitgaven van overheid en soci- jle voorzieningen te verminderen, zo- bedrijven meer winst kunnen ma- en uiteindelijk meer werk kun- i bieden. werkgevers hebben steeds gevon- i dat het kabinet veel meer moet ibuigen dan Bestek '81. Maar toen vrijdag in de SER ging over de lotste moot van Bestek, de corec- 5 op uitkeringen, kwam het woord abuigingen' niet eens meer voor in t verhaal van VNO-voorzitter Van Nu was het een en al arbeids- ;t en vacatureproblemen, die tot s nopen. Een nieuw wapen in l om de bezuinigingen. voor hen worden. Want rechts is aan de winnende hand in Nederland. „Rechts" dan in de betekenis van: ervan overtuigd dat de overheid de burger te weinig ruimte laat om voor zichzelf te zorgen, de burger te weinig daartoe stimuleert door wie presteert onvoldoende te belonen en wie niet presteert te veel in de watten te leg gen, en door het marktmechanisme onvoldoende tot zijn recht te laten komen. Met beperkingen in mini mumloon en uitkeringen sla je dan alle vliegen in één klap: de noodzaak om zelf voor Je inkomen te zorgen wordt groter, de aantrekkelijkheid daarvan neemt toe doordat bij lagere uitkeringen sociale lasten en belas tingen minder drukken op het inko men, en het marktmechanisme wordt versterkt. Daar tegenover staan de al even no bele doelstellingen van „links": als het slechter gaat moet je elkaar vast houden om samen het schip drijven de te houden, de overheid zal daarbij de leiding op zich moeten nemen, degenen die het dichtst bij de kas zitten mogen niet ermee vandoor gaan maar moeten voor de anderen (de niet-werkenden, uitkeringstrek kers) evenveel uit de kas overlaten als zij zichzelf toeëigenen, en nu het slechter gaat moeten de sterksten eerlijk de grootste parten van de las ten op zich nemen. Solidariteit der halve van werkenden met niet-wer- kenden, en dus geen achterstelling van uitkeringen of minimumloon. In komensmatiging is geboden, en nivel lering bovendien. De vakbonden vormen de grootste belangengroepen van de werkenden. Een natuurlijke houding zou zijn dat zij de filosofie van loon naar werken' aan hangen, en op de arbeidsmarkt het marktmechanisme uitbuiten door te halen wat er te halen valt. Maar de vakcentrales in Nederland, CNV en FNV, zijn gemeten aan bo venstaande definitie van rechts en links, duidelijk „links". Sinds 1976 stellen zij mede sociale en collectieve voorzieningen, en dus matiging van inkomens van werkenden, voorop in het beleid. De linkse opvattingen in zake solidariteit dwingen ook tot ma tiging omdat anders in zwakke be drijven nog meer arbeidsplaatsen verloren gaan. Van een onzer verslaggevers BREDA Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft de besturen van het medisch centrum De Klokkenberg en het Diaconessen Ziekenhuis in Breda uitgenodigd voor een gesprek over de voortdurende problemen rond het opzetten van een hartkliniek in De Klokkenberg. De staatssecretaris, die de besturen hartoperaties voor zijn rekening zou deze week afzonderlijk zal ontvan gen, heeft haar bemiddeling aangebo den. omdat de tegenstellingen tussen de besturen niet overbrugd kunnen worden. Ruim een Jaar geleden leek de oprich ting van een hartchirurglsch centrum In De Klokkenberg spoedig te realise ren, toen het Dlaconessenhuis sa menwerking aanbood. BIJ het aanwij zen van De Kokkenberg tot toekom stige hartkliniek door staatssecreta ris Hendriks in november 1977, was afgesproken dat de kliniek opgezet zou worden in samenwerking met een groter algemeen ziekenhuis, dat het voorbereidend onderzoek voor de nemen. Gesprekken over een samen werkingsverband met twee andere Bredase ziekenhuizen waren In een eerder stadium al afgeketst. Mede dank zij de bemiddeling van burgemeester Merkx van Breda kwam de overeenkomst tussen De Klokkenberg en het Dlaconessenhuis tot stand en gaf staatssecretaris Ve der-Smit vorig Jaar het groene licht voor de inrichting van een hartchirur glsch centrum met een capaciteit van duizend operaties per Jaar. De betrokken partijen weigeren op verzoek van de staatssecretaris me dedelingen te doen over de aard van de problemen. Beeld van de belangrijke „slag" van afgelopen vrijdag om de ontwikkeling van minimum loon en sociale uitkeringen. Links VNO-voorzitter Van Veen, midden FNV-voorman Kok en rechts SER-voorzitter De Pous. Op zijn kop Historisch gezien lijkt het de wereld op zijn kop. Niet de vakbondsleiders maar de ondernemers willen hogere lonen, en betalen die nu al wanneer ze denken daardoor aan goed personeel te kunnen komen. De overheid, als behoeder van goede collectieve voor zieningen, gaat onder het kabinet- Van Agt voor in het belijden van ongeloof in voldoende loonmatiging. Terwijl de vakbondsleiders steeds nieuwe wensen verzinnen VAD, personeelsraad. APO. controle op in vesteringen, kortere werkweek om maar hun leden af te houden van te hoge looneisen. Tot nu toe is het de vakbondsleiders aardig gelukt. Een kunststuk was dat wel, want terwijl zij steeds opnieuw hun leden beloofden alleen aan de matiging mee te werken als „bikkel harde voorwaarden" werden vervuld, kwam er van die voorwaarden nooit veel terecht. Alleen de personeels raad is er, in de vorm van de nieuwe wet op de ondernemingsraden, min of meer gekomen. (Alleen de FNV wilde dit trouwens, want het CNV is fel tegen een personeelsraad.) Maar de VAD is er nog steeds niet, van de APO herinneren we ons alleen dat er ooit een „jaar van de APO" is uitgeroepen geweest, de WIR (inves teringssubsidies) is nooit door de vak beweging erkend als de gewenste overheidscontrole op investeringen, en de kortere werkweek is vorig jaar succesvol door Van Veen bestreden met zijn vacaturewapen. Bij al dat geploeter van de vakbondsleiders met hun achterban viel het kabinet op door passiviteit en te laat of soms verkeerd vallend inspelen op de poli tiek van de vakbeweging. Zij liet de vakbondsleiders met lege handen te genover de leden staan. Stroomversnelling Sinds augustus lijken de ontwikke lingen in een stroomversnelling ge raakt. Toen werd, in de vleesindustrie en de havens, de matigingslijn door broken, en de vakbeweging kon niet anders dan dit flatteren. Minister An- driessen (financiën), kampioen van het ongeloof in sterke matiging, in casseert zijn gelijk. PvdA-leider Den Uyl, die nog veel meer matiging wilde dan de vakbondsleiders praktiseer den, stond in zijn hemd. „Links" raakte in een crisis en in verdeeld heid. De CPN stelde zich vierkant op achter de looneisen. De PvdA gaf, in een poging te redden wat te redden valt, een eindje toe door te verklaren dat zwaar werk inderdaad beter moest worden beloond, maar hield voor de rest in krachtige termen vast aan de matigingslijn. Ook de Indu striebond FNV deed een poging de matigingszaak te redden, en wel door in de petro-chemie een staking te beginnen niet om centen maar om vijfploegendienst en korter werken. De PvdA verklaarde de actie al op voorhand tot een sympathiek voor beeld van hoe het wél moest. De actie liep echter al na drie dagen spaak op de bijzondere doortastendheid van werkgever Shell en het grote aantal werkwilligen. De hele actie kreeg een averechts effect, doordat nu het com plete bewijs is geleverd dat de werk nemers wel desnoods „wild" in actie willen komen voor meer centen, maar nog onvoldoende voor eerlijker verdeling van het werk via korter werken. Den Uyl heeft Inmiddels de CPN scherpe verwijten gemaakt vanwege haar steun aan de looneisen. Maar de overtuigingskracht van Den Uyls al ternatief van de sterke matiging is verdwenen. Zouden ze er bij „links" zelf nu nog zo in geloven? De opinie peilingen zouden dit najaar voor de PvdA wel eens flink ongunstig kun nen worden. Vasthoudend Intussen houden ook de vakbondslei ders vast aan de matigingslijn. (Men late zich niet misleiden door de drei ging met een looneis door FNV-voor- zitter Kok. Ook hij accepteert nog steeds de nullijn als doel. maar be twijfelt alleen of die gehaald wordt zonder méér loonsverbetering dan het halve procent uit het draaiboek van het kabinet.) Zij houden boven dien vast aan de oude lijn van „harde voorwaarden". Maar CNV-voorzitter Van der Meulen geeft al direct toe dat ook zonder Inwilliging van die voor waarden de matiging zal moeten doorgaan. Omdat anders hoe dan ook arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Het is echter twijfelachtig of de vak bondsleiders het dit keer nog trekken bij hun achterban. Ook daar hoor Je niet alleen geluiden dat veel bedrij ven gezien hun winsten best meer loon kunnen betalen, maar ook dat sommige mensen toch wel wat ge makkelijk weten te profiteren van de goede sociale voorzieningen. 'Koninklijke weg' De opvattingen van .rechts" zijn aan de winnende hand. De strijd tussen actieven en niet-actieven lijkt nu te ontbranden. Prof. Goudzwaard, toon aangevend voor „links" in het CDA, heeft ln Trouw al gesteld dat handha ving van het niveau van de uitkerin gen, te bekostigen via matiging van inkomens van actieven, vanwege de solidariteit uiteraard „de koninklijke weg" is, maar dat er niets anders opzit dan te ontkoppelen wanneer de actieven niet bereid blijken die weg te gaan. Die solidariteit is trouwens feitelijk al doorbroken door de kor tingen op de uitkeringen, kortingen die het kabinet heeft doorgedrukt tegen de zin van de vakbeweging, als grootste marktpartij der actieven. Het verzet tegen die kortingen had toch kunnen worden aangegrepen als een aanbod om de korgingen onnodig te maken door voldoende loonmati ging. Over vijf maanden zullen we weten hoeveel er nog over is van de inko mensmatiging. Het zou wel eens kun nen dat WD-minister Wiegel („Wie hard werkt en in z'n avonduren cur sussen volgt moet daarvoor ook wor den belóónd," en „niet de burger maar de overheid zelf moet de broek riem aanhalen") toch zijn zin krijgt. We horen niet veel „rechtse" dingen meer van Wiegel sinds hij zijn ver plichtingen heeft aan het kabinet met het CDA. Maar de werkgevers hebben Wiegels rol als kopman van „rechts" overgenomen. En zij hebben in hun vacatureproblemen een aan sprekend, en daardoor uitstekend wapen in de strijd tegen minimum loon en uitkeringen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat er naar moet worden gestreefd dat het voor ouders zo min mogelijk verschil mag maken of zij een gehandicapt kind thuis verzorgen, of dat onderbrengen in een tehuis. Dat bleek gisteren tijdens een openbare commissievergadering over de schets van de huidi ge situatie van het revalidatiebeleid. In een voorgaande commissieverga dering had de Kamer gevraagd om een studie naar de financiële en socia le aspecten van het til dan niet thuis verzorgen van een gehandicapt kind. De werkgroep „Motie 19" onderzocht beide aspecten, maar stelde vast dat zeker naar de financiële kant van de zaak nog een nader onderzoek moet worden ingesteld. Die studie moet zich dan richten op de verschillen tussen de kosten voor gezinnen met een gezond kind thuis, een gehandi capt kind in een inrichting, en een gehandicapt kind thuis. De werk groep bracht vorige week verslag uit. De problemen waar de werkgroep op stuitte, waren goeddeels van sociale aard. Op de vraag of er duidelijk aanwijsbaar meer kosten bij deze ge zinnen worden gemaakt, kon de werkgroep geen uitspraak doen. door twee mensen, die door de bewo ners te hulp kunnen worden geroepen bij allerlei huishoudelijk zaken, 's Nachts zit er één persoon op zo'n post. Een en ander zou volgens Borgman en WD-woordvoerster Verkerk-Terp stra moeten worden gefinancierd uit de algemene arbeidsongeschik theidswet. Financiering "Verborgen' Debat Deze week houdt de Tweede Kamer het grote najaarsdebat met het kabi net over het beleid voor 1980. De WD mokt, want het kabinet heeft tot genoegen van de CDA-fractie een draal naar „links" gegeven in het kabinetsbeleid. De WD maakt ech ter geen aanstalten te breken met het kabinet. Zij hoeft dat ook niet, want er is een gerede kans dat met de handen over elkaar de buit van een „rechts" beleid komende winter toch binnenkomt. Door Van Veen en zijn werkgevers. De CDA-fractie zou er theoretisch deze week nog een stokje voor kunnen steken. Maar zij lijkt zich te wentelen in tevredenheid over de draal ln het kabinetsbeleid. Een draal die best eens een schijnma noeuvre zou kunnen blijken. Er zijn wel al „verborgen" financiële verschillen geconstateerd. De kost winner in het gezin maakt bij voor beeld beduidend minder kans op pro motie, doordat hij veelvuldig moet inspringen in het gezin. Inmiddels is er door het Centraal Bureau voor de Statistiek een studie in gang gezet naar de werkelijke meerkosten van het ene gezin, ten opzichte van het andere. Ook wil de Kamer dat er voor zoge naamde Fokus-projecten een ADL- assistentie komt. Die Fokus wonin gen vormen met elkaar een groep, waarin gehandicapten zijn gehuis vest. Ze blijven daarbij helemaal op zichzelf. Vooral CDA-er Borgman van de betrokken bewindslieden vroeg om die projecten sterk te stimuleren. De ADL-asslstentie voor de algemene dagelijkse levensverrichtingen wordt daarbij gedaan door vrijwilligers. Overdag wordt zo'n post bemand Op dit ogenblik nog wordt de federa tie van bedrijfsverenigingen belast met de uitvoering van de financie ring. Sommige van die verenigingen voelen er niets voor om die Fokus- projecten uit de AAW te financieren. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken kan dat echter dwingend op leggen. In de commissievergadering van gisteren zegde hij toe dat ook te zullen doen. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting zegde nog toe de beschik king geldelijke steun huisvesting ge handicapten en een zelfde beschik king voor verbetering van particulie re woningen in elkaar te zullen schui ven. PvdA, WD en CDA hadden daarom gevraagd. De staatssecretaris vindt namelijk dat een douche en een centrale ver warming onder het „gerief" van huis vesting vallen, en verwijst daarmee naar de laatstgenoemde beschikking. Die geeft echter een gering percenta ge van de kosten terug. De eerste doet dat voor honderd procent. De Kamer nu, vindt dat douche en CV niet als gerief kunnen worden aange merkt bij gehandicapten, maar dat het voor hen een medische noodzaak is, en daarom onder de eerste be schikking moet vallen. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN De vakbeweging moet een andere rol krijgen, een zwaardere rol, door mee te werken aan een uitweg uit de crisis van onze samenleving. Dit zei gisteren minister Albeda van sociale zaken op een jubileum-bijeenkomst van het zeventigjarige CNV. Dat gebeurde in Hoogeveen, „het Mekka van alles wat christelijke organisatie is", zoals CNV-voorzitter Harm van der Meulen het uitdrukte. ie bestuurder van dere vernielde personenauto werd gisteren waar gewond naar een ziekenhuis gebracht. De auto vloog tussen iet verkeersplein Dell en de afslag Geldermalsen op een op de luchtstrook stilstaande vrachtwagen. In een Jubileumtoespraak die Van der Meulen later op de dag hield, viel te beluisteren dat, welke rol de vakbe weging ook speelt, een staking niet moet worden uitgesloten. Wel ver wierp hij het stakingswapen als het alleen maar gaat om meer geld, zoals ln de havens. Zaken als werkverde ling en medezeggenschap vond hij zo nodig een staking waard. Over de veranderende rol van de vak beweging zei minister Albeda dat de vakbeweging niet kan volstaan met onderhandelen over „meer en beter". Zij mag zich niet beperken tot kritiek alleen, maar moet ook richting geven aan de sociaal-economische ontwik keling, vond de bewindsman. Een symptoom van de rolverandering van de vakbeweging zag hij ln de keus voor meer werk ln plaats van meer „poen", zoals de havenarbeiders willen. Op een vorige CNV-bijeen- komst had premier Van Agt Juist op de onveranderlijkheid van de rol van de vakbeweging de nadruk gelegd. ,Voor zover het gaat om het doel de emancipatie van de werknemer was Albeda het daar wel mee eens. Dat doel verandert niet, maar de rol van de vakbeweging in de maat schappij wél, vond hij. Ook de vakbe weging zal ln zijn visie mee moeten doen aan matigingsbeleid als dat no dig is en niet vervallen in „groepse goïsme". Scheidsrechter Volgens Albeda komen problemen onnozeler voor dan hij ls". Wlm Kok kritiseerde de toegezegde regerings steun omdat die pas in 1981 zou kun nen Ingaan. Minister Albeda vindt echter kennelijk dat dit nog niet hoeft in te houden dat de vijfploegen dienst tot zo lang op zich zou moeten laten wachten. De sterkste bedrijven man voelt. Kennelijk doelend op de kritiek van FNV-voorzltter Kok over Albeda's bereidheid regeringsgeld be schikbaar te stellen voor Invoering van de vijfploegendienst en arbeids tijdverkorting, zei hij: „Wie de over heid verwijt dat ze met een vaag plan komt op een te laat tijdstip, doet zich van arbeidsverhoudingen steeds meer ln de politieke sfeer. De sociale partners richten zich vaker recht streeks tot het parlement. Dat krijgt een soort scheidsrechters-functie tus sen regering en bedrijfsleven. Het feit dat vakbeweging en werkgevers ook zaken moeten doen met hun onwelge vallige regeringen (omdat ze niet ln de oppositie kunnen gaan, zoals poli tieke partijen), stelt echter een grens aan de politisering van de arbeidsver houdingen. Uit zijn toespraak viel op te maken dat Albeda zich soms een onbegrepen kunnen volgend Jaar al wel beginnen. Van een onzer verslaggevers ORVELTE Als de gemeente Wes- terbork vanavond ln de spoedverga dering niet alsnog besluit de jaarlijk se bijdrage aan het Drentse museum dorp Orvelte te verhogen van veertig duizend tot ruim 63.000 gulden, ls de kans groot dat de hele failliete boedel bij de gemeente zal worden onderge bracht. Dit is de mening van voorzit ter J.J. Londo van het stichtingsbe stuur. Gisteren schreven wij dat de schul denlast van de „Stichting Orvelte" zo hoog is opgelopen dat het bestuur zijn ontslag heeft genomen en het personeel naar huis heeft gestuurd. Dat gebeurde nadat de raad vorige week besloot de bijdrage niet te ver hogen. Volgens voorzitter Londo zal, Indien het museumdorp bij de gemeente wordt ondergebracht de gemeentelij ke begroting zo een groot gat gaan vertonen, dat deze een zogenaamde Artikel 12-gemeente wordt en volle dig onder curatele van de provincie komt. Overigens ls het ook denkbaar dat delen van het dorp ln het open baar worden geveild. Dit Jaar wordt een exploitatietekort verwacht van 750.000 gulden. Rijk en provincie wil len behalve 2,2 miljoen gulden ineens ook nog een jaarlijkse garantie verle nen tot 330.000 gulden. Voorwaarde ls dat de schulden zo snel mogelijk wor den gesaneerd en dat ln vier jaar wordt gestreefd naar een sluitende begroting. Eventueel mag, mits CRM dat goedkeurt, bezit worden verkocht om dit doel te bereiken. Het bestuur wil op deze basis verder werken. De voorwaarden die de gemeente raad stelt, en die nu in een VVD- voorstel voor vanavond in een iets gewijzigde vorm weer aan de orde komen, zijn volgens het bestuur niet haalbaar. Onder meer wordt geëist, dat de schuld aan de gemeente volle dig wordt vereffend en dat het nadeli ge exploitatieresultaat van 1979 ge heel wordt opgeheven. AMSTERDAM (ANP) De onder- handelingsdelegaties van de Neder landse vereniging van journalisten (NVJ) en de Nederlandse dagbladpers (NDP) zijn het gisteren in principe eens geworden over de CAO 1979 voor dagbladjournalisten. Dat heeft de NVJ gisteren bekendgemaakt Over de Inhoud van de arbeidsover eenkomst willen de belde partijen morgen pas meer kwijt Eerst willen de delegaties het resultaat aan hun besturen voorleggen. Daarna zullen de NVJ-leden zich moeten uitspreken over het akkoord. De dagbladjourna listen wezen het eerder overeengeko men onderhandelingsresultaat af. Ze waren niet tevreden met de honore ring voor Jongeren. De zwakkere kunnen dan met rege ringssteun ln 1981 volgen. De weg naar arbeidstijdverkorting moet ln fasen worden afgelegd en het ls dui delijk dat je niet met de zwakste bedrijven begint. In zijn Jubileumrede zei voorzitter Van der Meulen met klem dat een echt nationaal samenspel maar één doelstelling kan hebben: sociale ge rechtigheid. HIJ hekelde ln dit ver band de „starre, hooghartige hou ding" van de werkgevers. „Niet alleen werknemers polariseren. Werkgevers doen dat ook en zeker zo erg als zij weigeren serieus te praten over zaken als arbeidstijdverkorting, in vesteringen en verdeling van werk". Medezeggenschap is volgens Van der Meulen een mode-artikel geworden, dat door werkgevers wordt aangepre zen. „Maar als het om wezenlijke be slissingen gaat, proberen ze met man en macht de invloed bulten de deur te houden". Geld Verontrustend vond Van der Meulen het dat door „sommigen" stemming wordt gekweekt tegen groepen, die zich slecht kunnen verdedigen, zoals nlet-actieven en buitenlandse werk nemers. HIJ bestreed, wat onlangs door werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO) ls geopperd overigens zonder diens naam te noemen dat uitke ringen van de werklozen en Invaliden achter moeten blijven bij de loonont wikkeling. Geld moet niet worden gebruikt als prikkel om toch aan het werk te gaan, terwijl we maar al te goed weten dat het voor vele tiendui zenden onmogeljk ls weer aan de slag te karnen. „Daarom zijn we er tegen dat steeds maar weer wordt gepro beerd om geld te gebruiken als een zweep om mensen aan het werk te krijgen of te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9