ersoneelsuitbreiding kan bij nivellering Gearresteerde staker vrij PvdA eist hoofd van CPN-wethouder y Kabinet wil meer greep op onderzoek van universiteit wee jarige brugklas V cht procent meer bij lagere topsalarissen oning: liberalen Roeten niet n paniek raken Kunstgebitten NPCS pleit voor samenwerking bijzondere scholen Bezetting door Ouder minder jarigen' LANCERS. Terlouw: WD is conservatieve partij Nieuwe organisatie- en financieringsstructuur Gebruik'm goed. 'Handhaving in Amsterdams college onmogelijk geworden' Rita ISDAG 9 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET iain onze sociaal economische redactie rh «STERDAM De Vrije Universiteit (VU) zou haar personeel met bijna acht procent „innen uitbreiden, wanneer de topsalarissen netto niet meer zouden bedragen dan driemaal netto laagste salarissen. Tussen de top en bodem zou de opbouw ook wat moeten worden ingeduwd. Nu verdient de top nog netto 3,4 maal het netto laagste salaris. fti K gegevens komen uit een onder- dr kje aan de VU, waarover is gepu- Ceerd in het weekblad van de VU. eg rder was uit een enquête onder een na ekproel van het VU-personeel ge- ken dat 77 procent vond, dat de schillen in inkomen aan de VU 4145 netto gulden per maand zou iden moeten worden verkleind. Ze- mi i procent wilde juist grotere ver- 'rk uilen, en 16 procent vond dat het zou 30 gulden netto per maand om- oest blijven zoals het is. Bij deze lal quête was echter niet in de vraag- illing opgenomen dat het bij nivel- ing eventueel vrijkomende geld d ii moeten worden gebruikt voor ex- voor een nog verdere verkleining van inkomens gelijk, terwijl de inkomens teruggaan van netto 4598 naar 3578 daarboven een groter stapje terug gulden per maand, en de modale zouden gaan, naarmate het inkomen ambtenaar van rond 1990 naar rond hoger is. De beginnende hoogleraar zou dan 453 gulden netto per maand inleveren, waarna hij overigens nog overhouden. De „modale" ambtenaar (rond 32.000 gulden bruto per jaar) laag gaan, en rond 1960 gulden netto per maand overhouden. Voorts is de rekensom ook gemaakt op arbeidsplaatsen. De onderzoekers ijïrmoeden dat dan de animo voor )et iinere verschillen nog groter zou nnen blijken. rzlhet onderzoekje blijven de laagste verschillen, tot een afstand van één op 2,5 tussen netto bodem en netto top. Er zou dan zóveel geld vrijkomen dat het personeelsbestand met bijna 19 procent zou kunnen worden uitge breid, de beginnende hoogleraar zou 1925 gulden. Als daarentegen de sala risverschillen zouden worden ver groot tot één (bodem) staat tot vier (top), dan zou bijna elf procent van het personeel ontslagen moeten wor den om het benodigde geld vrij te maken. De nivellering zou overigens voor het rijk tot gevolg hebben dat er minder belastinggeld binnenkomt. Er komen aan de VU 3514 personen, waarvan 847 in deeltijd. Het gemiddelde sala ris is 44.900 gulden bruto per jaar. De gemiddelde werkloosheid op lande lijk niveau is 5,5 procent. Ons commentaar staat op pag. 5 Vervolg van pagina 1 Aan t eind van de tweejarige brugperio- moet wel een minimum-niveau be- ht lkt zijn, maar selectie is er vóór het «rtiende Jaar niet bij. j uimte enscl Ffoeri n%ls en De Jong willen scholen wel de limte laten om het selectiemoment alljg verder op te schuiven. Scholen, iei jn vrij om een driejarige brugperio- t te maken. En scholen die nog terder willen gaan, kunnen een mid- "chool opzetten. De reeds lopende ïrimenten in die richting zullen faire kans hebben. Als deze expe- menten voldoen, is het mogpljjk opi e middenschool te zijner tijd een ettelijke status te geven, niet als hig schooltype, maar als een van de logelljke vormen. Volgens Pais en uo>e Jong is het niet realistisch nu te rabeven naar werkelijk selectievrij on- ?o crwijs tot het zestiende jaar. Ook uiten Nederland komt dat niet of Gauwelijks voor. en van de moeilijkste punten bij het t stand brengen van een tweejarige ugperiode, is de lessentabel. Op dit oment hebben mavo, havo en vwo- 'e holen een wettelijke verplichting fn in de eerste klas Frans te geven, pholen voor lager beroepsonderwijs >ven alleen Engels. Om dit verschil 'it te breien, wil de regering het os laten vallen. Alle leerlingen die lagere school verlaten zullen dan le eerste brugklas Engels en Duits |gen. •t Volgens Pais en De Jong is de keus voor Duits als tweede vreemde taal in overeenstemming met de verschui ving in de belangstelling en in het gebruik. Het Frans hoeft hier niet onder te lijden, ómdat in de tweede brugklas Frans (net als Latijn) als keuzevak wordt ingevoerd. Het totale aantal uren dat leerlingen mavo, havo en vwo krijgen, zou niet vermin derd worden. Verplicht Tot de verplichte vakken van de brugperiode worden verder gerekend: Nederlands, geschiedenis, aardrijks kunde, wiskunde, biologie, natuur kunde, algemene technieken (techni sche oriëntatie), muziek, tekenen, handvaardigheid, lichamelijke oefe ning en studielessen. Naast de keuzevakken Frans en La tijn zijn er nog enkele vakken die de school al dan, niet in het lesrooster kan opnemen: Fries, gezondheids- kunde, godsdienstonderwijs (kennis van het geestelijk leven), maatschap pijleer én huishoudkunde. De tweejarige brugperiode is het makkelijkst te realiseren op brede scholengemeenschappen, die alle vormen van voortgezet onderwijs in zich verenigen. Maar dat is volgens Pais en De Jong niet per se nodig. Afzonderlijke scholen kunnen ook sa men een tweejarige brugperiode ver zorgen. Experimenten an nze parlementsredactie JSSELMONDE Liberalen moeten et hoofd koel houden en zich niet in aniek laten brengen. Dat is de bood- chap die staatssecretaris Koning 'Tan binnenlandse zaken gisteravond jn gehoor op een WD-bijeenkomst p IJsselmonde meegaf. De rust in de VD is nodig, omdat sommigen van et kabinet-Van Agt af willen, door nrust te zaaien in WD-kringen. Degenen die stellen dat de liberalen het kabinet door de pomp zijn ;aan hebben ongelijk. De invloed _i de liberale bewindslieden is on- liskenbaar aanwezig," aldus J oning. lm dat aan te tonen verwijst Koning oornamelijk naar het beleid dat het abinet-Den Uyl voor ogen stond. ■ij Naast een middelbare beroepsoplei ding van vier Jaar, willen de bewinds lieden een kortere beroepsopleiding van twee tot drie Jaar. Verder willen ze door middel van experimenten on derzoeken of havo en gymnasium atheneum niet kunnen opgaan in één schooltype. De leerlingen zouden dan per examenvak hun eigen niveau kunnen bepalen. In de periode tot 1985 wil de regering scholen stimuleren om zelf stappen te zetten op de aangegeven weg. Voor bepaalde projecten en experimenten kan extra geld worden gegeven, maar de totale kosten zullen beperkt blij ven (enkele miljoenen in 1980, enige tientallen miljoenen in 1984). In 1985 moet dan een beslissing worden geno men over de algemene invoering van bij voorbeeld de tweejarige brugperi ode en over de wettelijke vormgeving van de middenschool (als een van de mogelijke schooltypen). Tussen nu en 1990 moeten de plannen steeds op basis van nieuwe ervaringen worden bijgesteld. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentoflx- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentoflx geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog van daag. Bij apotheken en drogisterijen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Nederlandse Protestants Christelijke Schoolraad is voor samenwerking tussen protes tants-christelijke en rooms-katholie- ke scholen. De interconfessionele school en de oecumenische school kan op steun van de NPCS rekenen. Samen met de zusterorganisatie, de Nederlandse Katholieke Schoolraad, wil zij de mogelijkheden onder zoeken. Samenwerking met openbare scholen en neutraal bijzondere scholen wijst de NPCS niet bij voorbaat van de hand. Voor de beoordeling van deze vormen van samenwerkingsscholen heeft de NPCS een aantal criteria ontwikkeld, waaraan haar inziens moet worden voldaan. In de grond slag van deze samenwerkingsschool moet ruimte zijn voor de Bijbel en de christelijke geloofsbelijdenis. In het leerplan moet duidelijk omschreven staan voor welke waarden de^ school heeft gekozen. Verder pleit de NPCS voor inbreng van protestants-christe lijke onderwijsgevenden in het beleid van de school en vertegenwoordiging van het protestants christelijk onder wijs in het bestuur van de stichting of vereniging en in de oudercommissie. De zes stakende sleepbootbemanningsleden die vorige week werden gearresteerd, zijn gisteren voor de officier van justitie geleid. Vrouwen en stakers zwaaiden naar ze toen ze werden overgebracht. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een van de zeven gearresteerde stakers, die na de ongeregeldheden van algelopen donderdag ln het stakingsconflict werden aangehouden, is gisteren op vrije voeten gesteld. De verwachting is dat ook de andere zes stakers op korte termijn vrijgelaten zullen worden, omdat werkwillige slepers gisteren hun aanklacht tegen de arrestanten wegens mishandeling, hebben ingetrokken. Zo'n honderd stakers hebben giste ren eerder op de dag gedemonstreerd voor het gerechtsgebouw aan de Noordsingel in Rotterdam voor de vrijlating van de zeven collega's. De zeven werden gearresteerd op verden king van „kaping" van de Smit Duits land, één van de boten van Smit die door werkwilligen in de vaart is ge bracht. De vrijgelaten verdachte was samen met een collega opgepakt, na dat zij in een auto op een polltle- afzettine inreden. De staking van de havenslepers is inmiddels de zevende week ingegaan. Volgens ingewijden hoeft niet op een snelle afloop van de staking te wor den gerekend, omdat zowel de direc tie van Smit als het stakingscomité de poot stijf zal houden. Financiële problemen zijn er ook nauwelijks, is de indruk, omdat de meeste slepers ondanks de staking toch wel inkom sten hebben, doordat ze elders werk gevonden hebben. „Ook als er niet gestaakt wordt, verdienen veel sle pers bij. Ze hebben daar ook alle gelegenheid voor, door hun afwijken de dienstrooster", vertelt een ingewij de. De slepers ontvangen voorts fi nanciële steun van de Socialistiese Partij, die ook al voedselpakketten heeft verstrekt aan gezinnen van sta kende slepers. Omdat de werkwillige bemanning circa vijftig man van de zeven sleepboten van Smit die weer in de vaart zijn, „onder zware spanning" moet werken, heeft de Rotterdamse havendienst besloten deze boten on der haar toezicht te plaatsen. Volgens een zegsman van de havendienst blijft de dubbele bemanning permanent aan boord om problemen bij terugkeer aan de wal met posten de stakers te voorkomen. Dit legt echter wel een zware druk op deze werkwilligen, vandaar deze maatre gel, aldus de woordvoerder van de havendienst. Van onze correspondent 'S-HE RTOOENBOSCH/OOSTER BEEK Een groep van dertig ge scheiden ouders, verenigd in de „Al gemene vereniging Ouders minderja rigen" (AVOM) heeft gisteren tot tweemaal toe een bezetting uitge voerd. Dit om te protesteren tegen de regelingen, waarin de omgang met hun kinderen wordt bepaald en het beleid van de overheid 's Morgens om half twaalf verschafte de groep zich via de ramen toegang tot het kantoor van de Raad voor Kinderbescherming in Den Bosch Een gesprek met de secretaris-direc teur A. J. Haagen van de Raad leidde niet tot resultaat, waarop de bezet ters weigerden te vertrekken Hierop werden na twee uur de mannen en vrouwen door de politie naar buiten gedragen. De actievoerders beschuldigen in pamfletten de raad van discrimina tie, onjuiste rapportering aan de kin derrechters. koehandel met de kinde ren van gescheiden ouders en het plegen van moreel geweld. Paula Stichting Na de actie in Den Bosch reden de leden van de AVOM naar Oosterbeek waar om half vijf de Paula Stichting werd bezet. Deze stichting beheert een opvangcentrum voor moeders en kinderen, die geen bezoek mogen ont vangen van hun man respectievelijk vader. Het tehuis voor ongehuwde moeders op hetzelfde terrein werd niet bezet. Een afvaardiging van de bezetters heeft een gesprek gehad met directeur G. M. Geurts van de Paula Stichting en enkele medewer kers. Dit resulteerde ln een gesprek gisteravond laat met de kinderrech ter mr Prins, die daarvoor uit Rotter dam kwam. Deze heeft eerder beslo ten, dat een kind dat in een tehuis verblijft, niet door de vader mocht worden bezocht. Lichte kunstnier KAMPEN (ANP) Dr S. Jacobson. verbonden aan de universiteit van Utah in de VS, zal vandaag op een symposium over nierdialyse en -transplantatie ln Kampen de tot nu toe kleinste dialysemachine introdu ceren. Het apparaat weegt vier kilo en is ontwikkeld aan de universiteit van Utah onder leiding van prof W J Koiff, de uitvinder van de kunstnier ADVERTENTIE IMPORTED GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS A BRUINIER B.V. AMSTERDAM DEN HAAG (ANP) De Stichting medisch comité Nederland-Vietnam is een geldinzamelingsactie gestart voor extra instrumenten en medica menten voor onderzoek en bestrij ding van tuberculose in Vietnam. Het is de bedoeling dat de actie „Tien maanden lang vijftien gulden per maand geneest een tuberculose-pa- tiënt" ongeveer een miljoen gulden opbrengt. Volgens een woordvoerder van de stichting kan met die vijftien gulden per maand een Vietnamese tb-patiënt worden „geadopteerd", met 150 gulden kan een gemiddelde patiënt worden genezen. LEERSUM(ANP) Wat D'66 en WD gescheiden houdt, is dat de VVD een in wezen conservatieve partij is en D'66 progressief. Die stelling poneer de D'66-fractieleider Jan Terlouw vrijdagavond op een discussiebijeen komst met zijn liberale tegenhanger Koos Rietkerk in Leersum. Volgens Terlouw blijkt uit de aanpak en het stemgedrag van de WD dat die partij de nadruk legt op materiële waarden. Verantwoordelijk daarvoor is volgens hem het trage ontwikke lingstempo van het liberale denken. De WD mist volgens Terloouw een eigentijds liberalisme. Rietkerk wierp Terlouw op zijn beurt voor de voeten dat het D'66 aan een maatschappijvisie ontbreekt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet wil meer greep krijgen op het wetenschappelijk onderzoek van de universiteiten. Geld dat voor dit onderzoek wordt uitgetrokken, moet doelmatig worden besteed en er moet goede verantwoording worden afgelegd, van wat er wordt uitgegeven. Een en ander zal worden geregeld via een nieuwe organisatie- en financieringsstructuur. Dit staat in de beleidsnota universi tair onderzoek, die is uitgebracht door de ministers Pais (onderwijs), Van der Stee (landbouw en visserij) en Van Trier (wetenschapsbeleid». Het is de eerste regeringsnota die geheel gewijd is aan het universitair onderzoek. Het stuk bevat beleids plannen voor de onderzoektaak van de universiteiten tot 1990. Ook staan de nieuwe taken voor de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek (ZWO) erin om schreven. De ZWO-organisatie zal worden opge volgd door de Nederlandse organisa tie voor wetenschappelijk onderzoek De projectfinanciering die tot dusver via ZWO gestalte krijgt, zal in de jaren tachtig tot ongeveer tweehon derd miljoen gulden worden vergroot. Daarmee kan het takenpakket van de organisatie worden uitgebreid. De Nederlandse organisatie voor we tenschappelijk onderzoek krijgt er als taak bij het toegepaste universi taire onderzoek van de natuurweten schappen, de medische en technische wetenschappen te steunen. Binnen kort zal de zogeheten ZWO-wet hier voor worden aangepast. Ook krijgt ZWO een belangrijke adviserende taak bij de beoordeling van delen van het universitair onderzoek. Extra geld In totaal is er voor het unlversitalt onderzoek (voor volgend Jaar) onge veer 1,3 miljard gulden beschikbaar. Het extra geld voor de projectfinan ciering wordt verkregen door ver schuivingen binnen dat totaal. ADVERTENTIE Het postcodeboek er bij en alle adressen van familie, vrienden en kennissen noteren mèt postcode. Hoeft u nooit weer te zoeken. Kunt u zeggen: postcodeboek? Heb ik al uit! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse CPN zal alleen nog deel kunnen blijven uitmaken van het dagelijks bestuur van de hoofdstad, als de partij bereid is haar wethouder, Rudl van der Velde, te laten vallen. De PvdA, de grootste partner ln het college van B en W heeft de communistische raadsfractie gisteren laten weten dat Van der Velde zich onmogelijk heeft gemaakt door publiekelijk de kwaliteiten van een hoge stadhuisambtenaar ter discussie te stellen. De PvdA wil geen breuk met de CPN, maar dan moet deze partij wel haar wethouder terugfluiten en een nieuwe leveren. Dttoost Het politieke lot van de enige CPN-wethouder in het Am sterdamse college lijkt beze geld. Niet alleen omdat de PvdA met negentien zetels een groot overwicht heeft in de gemeenteraad, maar ook omdat de andere politieke partijen Van der Velde niet in bescherming zullen nemen. De collegepartners PPR en D'66 hebben gisteren al ver klaard het eens te zijn met de stap van de socialisten. Het CDA meent dat de positie van de wethouder „bijzonder moeilijk is geworden". De PvdA en de andere drie collegepartijen benadrukken dat het niet de bedoeling ls de CPN uit het college te drijven. De Amsterdamse CDA-fractle zegt in een verklaring „dat het haar uitgangspunt ls dat de CPN in het dagelijks bestuur van de stad vertegenwoordigd blijft, gelet op de historische wortels van deze politieke groepering naast andere in de Amsterdamse samenleving". Van der Velde zal moeten ver trekken omdat hij zich in de ogen van de politieke partijen in de nesten heeft gewerkt met zijn portefeuille onder wijs. Wanbeheer Eind vorig jaar kwam aan het licht dat er sprake was van financieel wanbeheer op de omvangrijke stadbuisafdeling onderwijs. Als schuldige werd de adjunctrdirecteur P. Kra nenburg aangewezen. Deze ambtenaar was bij Van der Velde geliefd omdat hij in staat was in hoog tempo bouwaanvragen van scholen af te handelen. Uit onderzoe ken bleek dat hij het daarbij niet al te nauw nam met de voorgeschreven procedures. Speurtochten door de boeken leerden dat er voor drie mil joen gulden aan opdrachten zijn verstrekt, die niet waren gedekt door de vereiste goed keuringen. De CPN-wethouder suste de gemeenteraad met de belofte dat nieuwe, strakke richtlij nen een einde zouden maken aan het gerommel met geld en procedures. In maart bleek dat Van der Velde zich niet aan die toezegging kon hou den. De adjunct-directeur fi nanciële zaken, die was aan gesteld om orde op zaken te stellen, stapte toen op. In zijn ontslagbrief constateerde hij dat het onmogelijk was om collega Kranenburg weer ln het gareel te krijgen, omdat deze de bescherming genoot van de wethouder onderwijs. De verantwoordelijke wet- houder wist deze keer de poli tieke schade te beperken tot een lichte motie van afkeu ring aan zijn adres. Wel moest hij met tegenzin zijn favoriete ambtenaar laten vertrekken. Kranenburg werd geschorst en zal, zo werd vorige week bekend, een andere functie bij de gemeente krijgen. Daarmee belandde de onder wijsafdeling echter niet ln rus tiger vaarwater. Eind vorige maand wendde de CPN-frac- tie zich in een brief tot de coilegepartners waarin ge steld werd dat het op de afde ling nog steeds niet vlotte door de zwakke ambtelijke leiding. Van der Velde zou zich hierover meermalen zon der resultaat hebben be klaagd in het college van B en W. Ter ondersteuning ver schenen er een aantal artike len in het partijblad De Waar heid waarin de directeur van de afdeling onderwijs, W. Leeuwenburgh, als onbe kwaam werd afgeschilderd. Blijkbaar zag de wethouder deze man graag vertrekken. De actie van de CPN leverde woedende reacties op van stadhuisambtenaren en hun organisaties. Ruim honderd medewerkers van de afdeling protesteerden in een brief aan hun hoogste chef, de gemeen tesecretaris, tegen het publie kelijk aan de schandpaal na gelen van een ambtenaar. Zij verweten Van der Velde dat hij niet de normale, meer dis crete wegen bewandelde Boetekleed Onder politieke druk, met name van de PvdA, nam de CPN weer snel gas terug. De fractie slikte de eis dat de directie zou worden vervan gen in en nam genoegen met een aantal maatregelen van B en W ter versterking van de afdeling. De collegepartners conclude ren daaruit dat er met de CPN nog best valt samen te wer ken. Maar Van der Velde moet vertrekken omdat de gemeen teraad hem al twee keer eer der heeft gewaarschuwd. De PvdA meent dat ze uiterst on geloofwaardig zou overkomen als de partij opnieuw zou toe staan dat Van der Velde het boetekleed aantrekt en rustig blijft zitten. Na de vele ver wikkelingen zal de wethouder ook niet meer kunnen samen werken met zijn ambtenaren. En ten slotte, menen de socia listen, wordt het tijd dat niet langer een ambtenaar, maar de wethouder verantwoorde lijk wordt gehouden. Of de CPN bereid ls de plaats ln het college van B en W ten koste van Rudl van der Velde te behouden, moet morgen blijken als de gemeenteraad over de affaire praat. Fractie voorzitter Roel Walraven wil de gisteren alleen kwijt dat er met de partijgenoten over ge praat zal worden. Wie de Am sterdamse CPN een beetje kent zal daaruit conclpderen dat de positie van Van der Velde zelfs in zijn eigen partij niet langer zo zeker ls. Tot nu toe ls de financiering van het onderzoek aan de universiteiten ge koppeld aan die van het universitaire onderwijs. Uit dat oogpunt is het zo wel voor de regering als voor universi teiten moeilijk een beleid te voeren dat recht doet aan de eisen van on derzoek, alsdus de nota. Vandaar de nieuwe financierings- en organisatie vorm. De bedoeling is dat het geld voor onderzoek straks op vier manieren naar de universiteit toegaat. In de eerste plaats wordt er gedacht aan opslagfinanciering via de rijksbijdra ge, waarvoor bepaalde verdeelsleu tels zullen gelden. Hiermee wordt vol gens de nota een vrije ruimte openge houden voor het onderzoek, waarmee het wetenschappelijk karakter van het universitair onderwijs ls verze kerd. Een tweede manier van financiering ls de zogeheten voorwaardelijke fi nanciering via de rijksbijdrage, be stemd voor onderzoek van hoge kwa liteit. Aan de hand van een landelijke taakverdeling zal het geld hiervoor worden vrijgegeven. In de nota wordt verder behalve de eerder genoemde projectfinanciering nog gesproken van contractfinan ciering door derden. Hiermee worden bedoeld overheids- en scmi-overheid- sinstellingen, het bedrijfsleven of an dere maatschappelijke organisaties. In de nieuwe organisatie staat een landelijke planvorming per weten schappelijke richting centraal. Doel daarbij is een landelijke taakverde ling en de vorming van zwaartepun ten. Een en ander kan gestalte krij gen aan de hand van voorwaardelijke financiering, Investeringen en de plaatsen voor kroondocenten „Ik kwam een verschrikkelijk valse hond tegen. Ik heb het gehakt moe ten afgeven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3