iOonmatiging geen loonmaatregel Veede apotheker per waalfduizend man nodig Dollar in herstel Fusieruzie Duitse vliegtuigbouwers 'Extra maatregelen voor energiebesparing nodig' L oorzitter Zuidhof van het NCOV: Weinig steun voor CDA-motie tudiecommissie voorziet 'gigantisch' overschot Zelfde naam voor zelfde geneesmiddel Computer naast melkveehouder Na Amerikaanse maatregelen ogere rente bij PS en Postgiro Patentverdrag Philips-Sony Oud papier nu fors duurder Bouwers bekijken kansen in Egypte B'.iDAG 9 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUWKWARTET PHS 11 - R 13 jn onze redactie economie SN HAAG „Loonmatiging is dringend gewenst, maar niet in de vorm van een dwingende inmaatregel. Van bovenaf opgelegde loonbeheersing werkt beloning via het zwarte circuit de hand, vooral bij een schaarse arbeidsmarkt." Dit zei voorzitter D. Zuidhof van het derlands Christelijk Ondernemers Verbond, het NCOV, gisteren tijdens een congres van het rbond in Den Haag. „Sommige schattingen gaan er vanuit, dat de beloning in zo'n geval or 50 procent via het zwarte circuit zal plaatsvinden." fendlen. zo vervolgde voorzitter idhof. kunnen door een loonmaat- il kostenstijgingen, die het gevolg i van beloningen in de vorm van tijd. vervroegde uittreding of r vakantiedagen moeilijk of niet ieerst worden. Vaak ontstaat bo- idien nog na afloop van een loon- atregel een inhaaleffect. „Loon- tiging dient bereikt te worden via i open gesprek op centraal niveau i een goed gecoördineerd CAO- erleg," zo concludeerde de NCOV- iizitter. Igens Zuidhof zal handhaving van koopkracht van het modale inko- n in 1979 en in 1980 met kunst en werk worden bereikt. „Jan Dub- modaal" gaat er in beide jaren één cent op achteruit. „Het reëel be schikbaar inkomen van een doorsnee zelfstandige in het midden- en klein bedrijf zal in 1979 met een half pro cent dalen. In het begin van 1979 werd nog gerekend op een stijging van één procent. Ook de begroting van Economische Zaken gaat nog uit van dit te optimistisch gebleken cij fer uit", aldus voorzitter Zuidhof. Arbeidsmarkt Verder contateerde de NCOV-voorzit- ter, dat de belangrijkste drijfveer voor het doordrukken van hoge loon eisen in de knelpunten op de arbeids markt ligt. Hij deed een beroep op de overheid de draad van het rapport over die knelpunten van overheid, werkgevers en werknemers weer op te pakken en niet af te wachten. Zuidhof toonde zich echter pessimis tisch over de mogelijkheden die er nog zijn, tot gezamenlijk overleg tus sen de overheid en de sociale part ners. „De ernst van de knelpunten op de arbeidsmarkt vraagt van ons een actief optreden. Zo moet er nodig een begin worden gemaakt met het op heffen van de onjuiste voorsprong van de overheid en semi-overheid, in de concurrentie op de arbeidsmarkt. De overheid moet haar loon- en ar beidsvoorwaardenbeleid meer af stemmen op de mogelijkheden van het bedrijfsleven. Dan hoeven wij niet meer dagelijks te beleven, dat goede vakmensen een „witte-boor- den-baan" aanvaarden in de over heidssector en ons met moeilijk ver vulbare vacatures laat zitten", aldus voorzitter Zuidhof. Het NCOV heeft zich vorige week in de Sociaal-Economische Raad samen met de andere werkgevers- en onder nemersorganisaties uitgesproken voor een nieuwe maatstaf voor de stijging van het minimumloon en de sociale uitkeringen. Hierbij wordt meer rekening gehouden met de eco nomische mogelijkheden van kwets bare sectoren, zoals grote delen van het midden- en kleinbedrijf. „Hierbij komt nog, dat het merendeel van de minimumloners en de minimum- jeugdloners niet hoeven te zorgen voor een gezinsinkomen. Uit de sta tistieken kan worden afgeleid, dat het hier vaak gaat om jeugdigen met een zeer ruim bestedingsniveau en om gehuwde vrouwen die voor een tweede gezinsinkomen zorgen. Heilig- verklaren van de bestaande automa tismen zal alleen maar leiden tot af-- brokkeling van de werkgelegenheid, zeker in het loon- en minimumloonge- voellge midden- en kleinbedrijf", al dus de NCOV-vooizitter. Het kabinet komt met een aanvul lend pakket van gerichte maatrege- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA In de Tweede Kamer blijft hardnek- kig aandringen op extra maatregelen terwille van energiebe sparing. De fractie wil nog dit jaar een „aanvullend pakket maatregelen" loskrijgen van minister Van Aardenne (econo mische zaken). Het is zeer de vraag, of het CDA-verlangen door een meerderheid in de Tweede Kamer wordt gedeeld. Voorzitter D. Zuidhof van het NCOV. •len, dat in totaal twee miljard gulden omvat. Voorzitter Zuidhof sprak zijn vrees uit dat deze maatregelen te weinig zijn toegesneden op de speci fieke behoeften van het midden- en kleinbedrijf, „Gezien de ervaringen die we hebben opgedaan in de achter liggende jaren bij de besteding van de werkgelegenheidsgelden voor het bedrijfsleven." In een vergadering van de Kamer commissie voor economische zaken slaagde CDA-woordvoerder Van der Linden er gisteren niet in de WD (kleinere regeringspartij) of PvdA (grootste oppositiepartij) voor zijn verzoek te winnen. Ook de minister reageerde negatief. In de onlangs verschenen energieno ta (deel één) kondigt Van Aardenne een aantal maatregelen aan, die in de loop van volgend jaar beslag kunnen krijgen (Isolatievoorschriften voor de bouwnijverheid, eisen aan verwar mingsinstallaties en dergelijke). „Ik wil haast maken met alle voorstellen uit de nota," verzekerde de minister. Van der Linden vreesde echter, dat er an een onzer verslaggevers ["RECHT Voor het zo goed mogelijk functioneren van een apotheek is het noodzakelijk t het patiëntenbestand tussen de acht- en twaalfduizend mensen bestaat. Bij een dergelijke ivang is het wenselijk dat hierin twee apothekers werkzaam zijn en met deze omstandigheid oet nu en in de toekomst bij de bouw of verbouw van apotheken al rekening worden houden. Telt een apotheek meer dan twaalfduizend patiëten, dan is de aanstelling van een leede apotheker niet alleen wenselijk, maar zelfs noodzakelijk. zijn enkele van de vijfendertig bevclingen die gedaan worden in rapport „de apotheker, nu en aks", samengesteld door een com- ie van de Koninklijke Neder- se Maatschappij ter Bevordering Pharmacie (KNMP). Met dit rap- waarin een toekomstvisie wordt even op de taak, de honorering, de fnmercie en de prognose van het bep als apotheker, wil de KNMP brede discussie op gang brengen. alleen onder eigen leden en far- :iestudenten, maar ook met orga- ities als politieke partijen en de den van apothekersassistenten, commentaren zullen begin vol- d jaar worden gebundeld in een ede deel van dit rapport, waarna oorstellen uiteindelijk zullen wor- vocrgelegd aan de ledenvergade- van de KNMP. Europese commissie: DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, wil dat in de negen landen van de Europese Ge meenschap dezelfde geneesmiddelen ook met dezelfde naam worden ge duid. Zij heeft dit meegedeeld in' antwoord op vragen van twee Neder landse leden van het Europees Parle ment, de liberalen Berkhouwer en Geurtsen. De commissie heeft de Ministerraad van de EG al voorgesteld de nog bestaande belemmeringen voor het vrije verkeer van farmaceutische specialiteiten op te heffen, en de ministers hebben al richtlijnen aan vaard, waarin het gebruik van de algemene internationale benamin gen voor de actieve bestanddelen van een geneesmiddel op etiket en, bijsluiter verplicht wordt gesteld. derland, maar de commissie ver- hoeve van de diensten in de avond, de wacht dat de komende jaren dit aan- nacht en in het weekeinde, zodat de tal alleen maar zal toenemen. cllët toch kan worden geholpen. Een adviesbureau in Klarenbeek heeft onlangs het „Boerderij Management Systeem (BOMAS) geïntroduceerd. Centraal in het volledig geautomatiseerde systeem staat de minicomputer, die op basis van zijn programma op zes terreinen de veehouder van dienst is: de besturing van werktuigen, het uitvoeren van metingen, het bijhouden van de administratie, het maken van berekeningen, het verstrekken van informatie en het verzorgen van documentatie. In dit systeem doet de computer meer dan alleen een geprogrammeerde krachtvoerverstrekking. Hij bedient veel andere apparaten volgens een vooropgezet plan, dat door de veehouder zelf aan de omstandigheden kan worden aangepast. Door het systeem kan meer economisch worden gevoederd en wordt een hogere melkproduktle gerealiseerd. Of de melkveehouders met het laatste blij zullen zijn, is de vraag. „Brussel" heeft een medeverant woordelijkheidsheffing (door de boeren wel strafheffing genoemd) op te veel geproduceerde melk. Met die heffing wil de EG overproduktie van zuivelprodukten tegengaan. ikverzwaring 1 van de kernpunten In de toe- istvisie is wel de aanstelling van tweede apotheker in de „normale theek". De noodzaak hiertoe lit mede voort uit de taakveizwa- waarmee de Nederlandse apo- cer de laatste jaren wordt gecon- iteerd. Van hem mag worden ver- cht, aldus de commissie, dat hij ïst het bereiden en verstrekken medicijnen huisartsen en spe-' listen adviseert over het voor- irijven van geneesmiddelen. Ver dat hij voorlichting geeft aan tiënten en het geneesmiddelenge- uik van de patiënten „bewaakt" zo bij voorbeeld te voorkomen, verkeerd op elkaar inwerkende ■dicijnen worden voorgeschreven. het aanstellen van een tweede itheker speelt ook een belangrijke dat bij ongéwijzigd beleid de immissie van de KNMP in de jaren een „gigantisch overschot" voor- - van zeventienhonderd apothe- rs, die geen baan kunnen krijgen in n apotheek. Op dit moment telt derland ongeveer 950 apotheken even zovele gevestigde apothe- rs, terwijl daarnaast vijfhonderd othekers werkzaam zijn als tweede Dtheker of werken in ziekenhuizen in de farmaceutische industrie. elfs een maximale ombuiging van t beleid ten aanzien van het aan- llen van tweede apothekers, de Qsionering op 65-jarige leeftijd en otheken als streekvooreiening zou t betekenen dat iedere afgestu- srde apotheker zich in de jaren '90 i plaats kan verwerven", aldus het iport. Verwacht wordt, dat er bij alles toch nog een overschot zal 1 van zo'n negenhonderd apothe- nder de aandacht ze prognoses moeten dan ook met lruk onder de aandacht worden tracht van zowel de ministeries volksgezondheid en onderwijs als degenen die van plan zijn een lie in de farmacie te volgen. Ove ns staan momenteel een kleine tig apothekers als werkeloze inge- treven bij de arbeidsbureaus in Ne- In het rapport wordt ook aangedron gen op een nog intensievere controle van geneesmiddelen, niet alleen van de door de apotheker maar ook door de farmaceutische industrie vervaar digde medicijnen. Ten aanzien van de onafhankelijke beroepsuitoefening moeten daarnaast maatstaven wor den opgesteld, waaraan deze kan worden getoetst, terwijl bovendien het systeem van intercollegiale toet sing verder moet worden ontwikkeld en dwingender zou dienen te worden voorgeschreven. De commissie doet verder aanbeve lingen voor de apotheker werkzaam in ziekenhuis of de industrie. Zo wordt voorgesteld het aantal oplei dingsplaatsen voor ziekenhuisapo thekers te vergroten tot vijfendertig k veertig. Tevens moeten er nieuwe cri teria komen voor het aanstellen van een apotheker in een ziekenhuis, ter wijl de medicijnenveizorging in alge mene ziekenhuizen onder verant woordelijkheid van deze apotheker dient te geschieden. Voor wat de apotheker in de farma ceutische industrie betreft, moet de KNMP erop toezien dat aan de wette lijke regelingen ten aanzien van zijn functie en verantwoordelijkheid strikt de hand wordt gehouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De maatregelen, die de Amerikaanse monetaire autoriteiten tijdens het weekeinde hebben getroffen om de dollar steun te verlenen, hebben gisteren hun uitwerking niet gemist. De Amerikaanse munt toonde namelijk op alle wisselmarkten een duidelijke verbetering. Honorering 18 ISTERDAM De Rijksp st- larbank en de Postgiro verh .^en i ingang van vandaag de rente op iele soorten rekeningen. vergoeding op de .renterekening' It van 4,5 naar 5,5 percent, die op .plusrekening' van 6,5 naar 7 pro- it en die op de .sterrekening' van naar 8 procent. Bij deze rekening dt geen rentegevend maximum. verhoging geldt ook voor de op de leningen al aanwezige bedragen, erbij gaat het om 4 miljard gulden, lus een mededeling van de RPS en Postgiro. Het rapport beveelt ook een nadere studie aan van de honorering van de apotheker, waarbij tevens zal moeten worden bekeken of het systeem van vaststelling van een goodwill-som bij de overname van apotheken gewij zigd moet worden. De gewenste hono rering van een gevestigde apotheker met een „normale" praktijk zou naar het inzicht van de commissie kunnen worden bepaald in vergelijking met de ambtenarenschaal 151, die ook voor huisartsen wordt gehanteerd. Het beginsalaris van de apotheker in loondienst zou kunnen worden afge leid van schaal 130, terwijl een begin nend tweede apotheker een salaris op het niveau van schaal 114 zou moeten ontvangen. De commissie keert zich verder tegen prijsmanipulaties en een verdere ver commercialisering van het apothe kerswezen. Zij wil maatregelen tegen deze prijsmanipulaties in de vorm van hoge bonussen en extreme kor tingen waarmee de apotheker zich op oneigenlijke wijze extra-inkomsten zu kunnen verschaffen. Daarvoor moeten eerst regelingen in eigen kring worden getroffen en als die niet zouden helpen, dient de overheid zo nodig in te grijpen. Dit geldt evenzeer ten aanzien van de vorming van inkoopcombinaties van apothekers en het zelf importeren van parallel-importgeneesmiddelen opdat hiermee dergelijke prijsmani pulaties in de hand worden gewerkt, aldus het rapport. Bovendien acht de commissie het ge wenst dat alle branchevreemde arti kelen uit de apotheek verdwijnen. Er moet een duidelijke scheiding komen tussen geneesmiddelen en artikelen die daar niets mee van doen hebben. Een uitzondering wordt gemaakt voor enkele service-artikelen ten be- In Amsterdam steeg de dollar in de ochtenduren na te zijn geopend op 1,9690 tot 1,9790. Eind vorige week noteerde de dollar In Amsterdam 1,9545. De slotkoers van maandag was 1,9840. De prijs van dollars In bankpapier klom met drie cent tot 1,93-2,03. In Tokio bereikte de dollar een peil, dat in bijna anderhalf jaar niet meer was voorgekomen. Gesloten werd op 225,20 yen. Vrijdag bij het slot gold 224,90 yen. Tot de druk op de yen droeg overigens ook bij, dat de Ja panse regeringspartij, de Liberaal- Democratische Partij, na de algeme ne verkiezingen van zondag niet met de als doel gestelde vergrote meerder heid in de Tweede Kamer van het Japanse parlement zal komen. Tijdelijk effect? Ook op de wisselmarkten van Londen en Frankfort was sprake van een koersverbetering voor de dollar. Han delaren zagen in de Amerikaanse maatregelen een bevestiging van de vastbeslotenheid van de regering van de VS om op korte termijn stabiliteit te scheppen en ruimte te laten voor ingrijpen op de langere termijn. Een en ander om zo de Inflatie te breken en de economie van de VS uit het slop te halen. Zij waren overigens wel van mening, dat het effect wel eens tijde lijk zou kunnen zijn en dat definitieve gevolgen pas merkbaar zullen wor den als de VS inderdaad spijkers met koppen weten te slaan, bijvoorbeeld op het stuk van het omlaag brengen van de inflatie. Als belangrijkste punt van de Ameri kaanse maatregel wordt in kringen van de valutahandel het besluit ge zien om het officiële bankdisconto (de officiële rente, die de banken moe ten betalen als zij bij de overheid lenen) te verhogen van elf tot twaalf procent. Ook de anders besluiten, die beogen de hoeveelheid geld in de VS aan banden te leggen, werden echter niet zonder belang geacht. Opgemerkt werd in dit verband dat, als de Federal Reserve Bank erin slaagt door aan- en verkoop van schatkistpapier de toeneming van de reserves van de handelsbanken bij de centrale banken te beperken, het mo gelijk moet worden de toeneming van de hoeveelheid geld die ln de VS ln omloop is te beteugelen. Hierdoor, aldus de redenering, wordt de Inflatie aan banden gelegd en de koers van de dollar gesteund. Terwijl de dollar op de valutamark ten steeg, ging de goudprijs op de edelmetaalmarkten omlaag. In Lon den werd de notering voor het gele metaal in de ochtenduren van maan dag vastgesteld op 376,75 dollar voor één ounce (31,1 gram). Vrijdag gold aan het einde van de middag nog een prijs van 385,50 dollar. De slotkoers van maandag was 372 dollar. In Amsterdam ging de goudprijs om hoog en wel van 23.000-23.600 per kilo tot 23.300-23.900 per kilo. De stijging houdt verband met de duur der geworden dollar, waardoor giste ren in guldens meer moest worden betaald voor goud dan vrijdag, toen de dollar minder waard was. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Philips en Sony hebben een uitgebreide patentovereenkomst getekend. Op grond hiervan mogen beide concerns eikaars patenten voor een aantal produkten vrij ge bruiken. De overeenkomst omvat met name het optische beeldplaat- „systeem (tv-toestellen) en het "optische audioplaatsysteem (grammofoons), waarbij lasers worden gebruikt voor het zicht baar dan wel hoorbaar maken van de informatie. Door het gebruik van de opti sche technologie wordt een sto ringsvrije weergave mogelijk. Gelulds- en beeldkwaliteit wor den niet beïnvloed door kras jes, stof en vingerafdrukken, zodat met deze optische syste men een betere beeld- en ge- luldreproduktie mogelijk ls, die superieur is aan alle thans bekende systemen. Philips en Sony hebben beide hun eigen research en ontwik keling op het gebied van video apparatuur, inclusief die van optische plaatsystemen. MÜNCHEN (Reuter) Het is nog steeds niet tot een fusie van de Westduitse vliegtuig- producenten VFW en Mes- serschmitt-Bölkow-Blohm (MBB) gekomen wegens een meningsverschil over de taxa tie van de waarde van VFW, de kleinste fusiepartner. De Westduitse staatssecretaris van economische zaken, Mar tin Gruner, heeft gezegd dat deskundigen het er over eens zijn dat een waardering van de bezittingen van VFW in Bremen binnen zes weken voltooid kan zijn. Een waar dering van de vooruitzichten voor de toekomstige inkom sten van VFW kan binnen vier weken rond zijn. Max Streibl, minister van financiën van Beieren en voorzitter van de raad van commissarissen van MBB, heeft echter laten weten, dat een goede taxatie van de waarde die VFW verte genwoordigt pas kan worden ge maakt, nadat de scheidingsvoorwaar- den van VFW en Fokker vaststaan. Om de zaak te bespoedigen is MBB bereid om af te zien van deelneming aan het onderzoek bij VFW, zei •Streibl. Martin Gruner deelde verder mee, dat de Westduitse regering tegen een al te groot staatsaandeel in het be oogde nieuwe vliegtuig- en ruimte vaartconcern gekant is. Een deelne ming van 25 procent achtte de minis ter juist. De Beierse minister Streibl merkte op, dat Bonn moet erkennen dat het op drie punten verantwoorde lijkheid voor de fusie draagt: Bonn moet vaststellen of een schuld van 130 miljoen mark van het vliegtulgconcem VFW-Fokker aan de Duitse staat, als gevolg van een red dingsoperatie enkele jaren geleden, afgelost moet worden bij de boedel- schelding. Bonn moet er op staan dat de raming van de inkomensvooruitzich ten van VFW op een correcte manier plaatsvindt, omdat MBB op geen en kele wijze invloed op de VFW kan uitoefenen. Ten slotte moet de Westduitse overheid vastleggen hoe groot de Westduitse financiële deelneming in het Airbusprogramma gaat worden. De verklaringen van Gruner en Streibl vormen een commentaar op een verklaring van MBB van vorige maand, waarin werd gesteld dat de voorbereidingen voor de fusie met VFW voor het einde van het Jaar rond moeten zijn. Het verbreken van de samenwerking tussen Fokker en VFW ls een voorwaarde voor een fu sie, stelde MBB toen. Grootste Als de fusie tussen VFW en MBB doorgaat zal West-Dultsland kunnen bogen op de op twee na grootste lucht- en ruimtevaartproducent ln West-Europa. Bij VFW en MBB wer ken in totaal circa 35.000 mensen tegen 70.000 bij British Aerospace en 40.000 bij Aerospatiale in Frankrijk. MBB heeft een belang van 25 procent ln het Airbusproject. MBB bouwt het achterste deel van de romp, net staartstuk en onderdelen van de hoofdvleugel. VFW heeft een belang van dertien procent in Airbus. VFW maakt onderdelen van de romp en houdt zich bezig met de afwerking van de vleugels. In goed ingelichte kringen ls verno men, dat de aandeelhouders Fokker zich nu terughoudend opstellen ten opzichte van de vereiste goedkeuring van de splitsing van het VFW-Fok- kerconcem in een Nederlandse en een Westduitse tak, nu VFW weer winst maakt. Dat is onder meer te danken aan het succes van de Airbus, aan kredieten van de overheid en het la ten schieten van de bouw van de verliesgevende VFW-614. De situatie is nog gecompliceerder doordat moet worden bepaald hoe groot de deelneming van Friedrich Krupp (35,2 procent eigenaar van VFW) en United Technologies Corpo ration (26,4 procent eigenaar van VFW) ln het nieuwe Westduitse con cern moet worden. te veel tijd verloren gaat. Zijn fractie wil pas een volledig debat over het door Van Aardenne uitgestippelde besparingsprogramma als ook de an dere delen van de energienota ln de Kamer aan de orde komen. Die delen zijn nog niet verschenen. Gelet op de teleurstellende besparingsresultaten in de afgelopen maanden meende Van der Linden, dat de minister vast maatregelen uit zijn energienota moet lichten om die snel in te voeren. Als maatregelen die spoedig van kracht kunnen worden, noemde Van der Linden onder andere: beperking van de reclameverllchting en een wij ziging van bouwvoorschriften, waar door isolatie meer zoden aan de dijk zet. Overbodig Mevrouw Epema (PvdA) vond de in gediende CDA-motie „vrij overbo dig", omdat er niet tegelijkertijd om extra geld voor energiebesparing werd gevraagd. WD-woordvoerder Porthelne zag „geen enkele aanlei ding" voor een motie, omdat de ener gienota al aan het eind van het Jaar (summier) aan de orde komt, als de Kamer de begroting van minister Van Aardenne behandelt.^ Van der Linden vond dat de minister de tot dusver bereikte besparing al te rooskleurig had geschetst. De bespa ringen op het olieverbruik zullen „te gen het einde van dit Jaar niet ver van de vijf procent liggen" (zo'n bespa ring was de doelstelling van twintig Industrielanden, waaronder Neder land). Het Nederlandse resultaat kan echter alleen worden bereikt door ex tra Inzet van aardgas ln elektriciteits centrales. „Als gevolg hiervan zal de besparing op het totale energiever bruik dit Jaar waarschijnlijk uitko men op anderhalf k twee procent," raamde de minister. Van der Linden herinnerde de minis ter eraan, dat eerder gesproken is over een besparing van vijf procent op het totale energieverbruik, dus niet alleen olie. „Het ls duidelijk dat die doelstelling niet gehaald wordt," aldus Van der Linden. Hij beaamde overigens, dat ook de door hem be pleitte extra-maatregelen niet tot een volledig succes zullen leiden. DEN HAAG De Nederlandse auto mobilist is gemiddeld één kilometer langzamer gaan rijden. Was de go- middelde snelheid op de grote weg vorig Jaar nog 105 kilometer per uur, in juni van dit jaar werd 104 kilome ter gemeten. Een op de zes automobi listen rijdt (nog altijd) harder dan 120 kilometer. De metingen van Rijkswaterstaat, waaruit dit blijkt, volgden twee maanden op de oproep van het kabi net-Van Agt om de maximum snel heid strikt na te leven. Dit is in het belang van energiebesparing. Volgens minister Van Aardenne (economische zaken) zijn er sinds de oproep „meer processen-verbaal op gemaakt", bij een verscherpte poli- tie-controle. Van extra mankracht om de snelheden te controleren is geen sprake geweest, opmerkingen van premier Van Agt over uitbrei ding van de politie ten spijt. ENSCHEDE (ANP) In Twente is de prijs van oud papier omhoog gegaan van acht naar veertien cent per kilo. Een woordvoerder van Van Gelder Papierfabriek spreekt „van een spec taculaire stijging na het Jarenlang bedenkelijk lage prijspeil". Hij ver wacht, dat nu ook in andere delen van Nederland spoedig het verkopen van oud papier lucratiever wordt. Dit vooral tegen de achtergrond dat oud papier steeds belangrijker wordt bij de recycling. Zo krijgt Van Gelder de beschikking over een machine die beter dan nu tijdschriften en oude kranten kan verwerken bij de pro- duktie van krantenpapier. Het initiatief voor de prijsverhoging voor oud papier ls genomen door de Papiercentrale ln Enschede. Deze hoopt hiermee ook een bijdrage te leveren aan de oplossing van het pro bleem dat is gemoeid met de vuilver werking. „Immers, 22,5 procent van ons huisvuil bestaat uit papier en karton en als het voor de mensen aantrekkelijker wordt om dat te ver kopen, dan ls er minder ruimte nodig voor het afval," aldus een woordvoer der van het Enschedese bedrijf. SCHIPHOL (ANP) - Met het oog op de mogelijkheden die Egypte lijkt te bieden, is gisteren onder leiding van secretaris-generaal Ir P. C. de Man van het ministerie van Verkeer en Waterstaat een Nederlandse missie naar Egypte vertrokken. Het gezelschap bestaat uit vijftig lei dinggevende menser. in de bouw. Het bezoek zal ongeveer tien dagen duren. Volgens de heer De Man bestaat er bij het Nederlandse bedrijfsleven nogal wat belangstelling voor samenwer king met Egypte. Het land groeit snel en met name op het gebied van de woningbouw ligt er een markt. Beke ken zal worden welke mogelijkheden er zijn op het gebied van landbouw en toerisme. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11