i Jackson licht Carter over gesprek PLO Ruhrgebied leeft op gifstortplaats Apathie overheerst bij Japanse verkiezingen Helft Noors kabinet vervangen Connie Mulder wil weer de politiek in B oot c a Blokvorming tegen onteigening bedreigt Israëlisch kabinet :vl u tel in Q er V ui tv 'iel :n m. Contacten voor VS van groot belang' Boomstam doorboort bus Portugese garde bemoeilijkt werk van journalisten ^Man gehangen wegens smokkel hl Stort i t.n.v. Stichl Postbus 15 iw bijdrage op gironummer 29.14.600, ling Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, 27, tel. 050-777428 9701 BM Groningen TERDAG 6 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET or James Dorsey MPHOL De Amerikaanse zwarte leider dominee Jesse Jackson, zal nog dit weekeinde (erslag uitbrengen aan president Carter over zijn besprekingen met leiders in het Midden sten, met name met de Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat. ikson, die gistermiddag op Schlp- (1 was op doorreis van Beiroet naar York verklaarde dat hij Carter igend zal adviseren om een vorm communicatie met de PLO te ken. Dit is volgens de Amerikaan- zwarte leider „in ons nationaal ilang". Jackson stelt dat het Ameri- inse beleid in het Midden-Oosten, it door „nationale belangen be- ald dient te worden" op vier uit- igspunten gebaseerd moet irden: de veiligheid van de staat Israël; jmk- de rechtvaardigheid van de Pales- X tijnse strijd; n dr de territoriale integriteit van Libanon; rour normalisatie van de Amerikaanse betrekkingen met de Arabische Wereld. tackson meent dat opening van een llaloog tussen de VS en de PLO de Üeutel is tot een dergelijk beleid. „Dit 1 ertoe lelden dat de voortdurende lëlische schending van het inter nationale recht door de in 1967 ver overde gebieden te blijven bezetten de kaak zal worden gesteld", al- s de zwarte leider. olgens Jackson zullen de zwarte lerikanen een eerste stap in deze ..richting zetten door „de betrekkin- en met de Palestijnen aan te halen n de PLO te erkennen". Jackson '^Jsiteert een recente opiniepeiling van LCjret Amerikaanse dagblad Los Ange- les Times dat onthulde dat 63 procent L~srVan de zwarte gemeenschap in de VS, nol6 procent van de christenen en 40 rrocent van de Amerikaanse Joden r voorstander is van onderhandelingen ussen Washington en de PLO. Jack- on wijst erop dat de PLO „recht- treekse invloed" heeft op de arbei dsters in de Arabische olievelden. mcVolwassenen )m de politieke volwassenheid van tiJjie PLO aan te tonen wijst Jackson op enj et feit dat de Uitvoerende Raad in ,„e leiroet donderdagavond een eenzlj- net? ige wapenstilstand in Zuid-Libanon aa^heeft afgekondigd. Reagerend op de ^jjntkenning gisteren van verschillen- ierJe Palestijnse functionarissen dat de aaJPLO een wapenstilstand zou hebben afgekondigd zegt de zwarte leider Dat is een intern probleem. Ik ben »rvan overtuigd dat zij de discipline opbrengen om zich aan te .iassen." Tackson sprak de hoop uit dat de «"aëlische premier Begin zijn hou- ig tegenover de zwarte Amerika nen zal wijzigen. Begin weigerde ver- iden week Jackson tijdens diens be- >ek aan Israël te ontvangen. Jack meent dat Begin „uit beleefd- Iheid" hem en andere zwarte leiders had moeten ontvangen vanwege de •Steun van de zwarten aan Israël in het ►verleden. Verder wees Jackson op de gevoeligheid van de zwarten, hun el gezag" vanwege de slavenij i „hun politieke invloed in de VS". (Volgens Jackson zullen de tien mll- len zwarte Amerikanen in de toe komst „veel zeggenschap hebben over de verdeling van buitenlandse pulp". Hoewel Jackson als particulier het Midden-Oosten bezocht heeft Carter ot drie keer toe geprobeerd Begin of alsnog tot een ontvangst van de zwar- ,te leider te bewegen. Tijdens z'n ge sprek met Carter zal Jackson stellen dat het een „zonde van de hoogste orde" is dat Israël Libanon „onthei ligt" met Amerikaanse wapens. Ove rigens, wilde Jackson zich niet erover uitspreken wie hij bij de volgende Amerikaanse presidentsverkiezingen zal steunen. „Wij zwarten moeten de opties open houden." DüSSELDORF (DPA) De burgers van de grootste Westduitse industrië le deelstaat Noordrijn-Westfalen aan onze oostgrens zitten op een chemi sche tijdbom, die elk moment kan afgaan. De bom tikt in de ruim twee duizend geregistreerde stortplaatsen, op de terreinen van in de oorlog ver woeste chemische bedrijven. Maar ook in de bijna honderd jaar oude mijnsteenhopen. Want door het toen nog ontbreken van wettelijke voor schriften in de tijd van de opkomst van de chemische en de zware indus trie kon iedereen elk afval storten, dat hij wilde. Om de gifbom onschadelijk te maken worden in een actie van de ministe ries van landbouw en arbeid die al maanden in het geheim aan de gang is oude akten doorgesnuffeld en vroe gere medewerkers ondervraagd. Voorbeelden tonen aan hoe belang rijk dit speurwerk van de milieu-amb tenaren is: nog maar kortgeleden moesten arbeiders bij graafwerk op het terrein van een groot chemisch bedrijf in Rijnland de spade wegleg gen. omdat de giftige wolken hun uit de grond tegemoet sloegen. Nog niets gebeurd is er op de terrei nen van bedrijven in Noordrijn-West falen. waarin in de Tweede Wereld oorlog zoals die van Stoltzenberg in Hamburg, waar een schandaal om is ontstaan giftige chemische strijdmiddelen werden gemaakt. Die bedrijven werden door geallieerde bommen tot as gereduceerd en na de oorlog eenvoudigweg geëgaliseerd. Wat in deze fabrieken werd gemaakt, weten alleen de vroegere medewer kers. Want eventuele controlerende instanties kregen de kans niet hun neus in de gifkeuken te steken. Niemand weet ook, wat er zich in de ruim tweeduizend, intussen geëgali seerde en groen aangeklede oude stortplaatsen bevindt. Weliswaar staan ze keurig netjes aangegeven op de kaarten van de desbetreffende af deling van het ministerie van land bouw en worden regelmatig monsters onderzocht van bronnen die in de omgeving ervan ontspringen. Doch de kennis van de instanties over de „aard van de gedeponeerde stoffen is onvolledig", zoals het in een interne notitie van het ministerie heet. Honderd Jaar zware industrie en tachtig Jaar chemie hebben er in het Ruhr-gebied voor gezorgd, dat het water in de ondergrond voor eeuwen is verpest en niet is te genieten door mensen. In bepaalde gevallen is het „stinkende brouwsel" in de industrie niet eens meer bruikbaar voor secun daire doeleinden Daarvoor hebben stortplaatsen gezorgd die volgens een vuistregel van de ambtelijke milieu beschermers tien procent bedekken van de oppervlakte van het industrie gebied. OSLO (Reuter, AP) De Noorse premier Odvar Nordll heeft gisteren de helft van zijn socialistische kabinet vervangen. HIJ heeft een nieuw beleid toegezegd nadat de Arbeiderspar tij bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorige maand grote verliezen heeft geleden en de conservatieven de grootste winnaar werden. Nordli heeft de twee meest omstre den ministers laten zitten, maar zij krijgen wel andere posten. Inger Louise Valle gaat van justitie naar openbare Werken en Gemeentenbe- leid en Per Kleppe wordt in plaats van minister van financiën de be windsman op een nieuw ministerie, dat van lange termijnplanning. Het parlement moet de vorming van dit nieuwe ministerie nog goedkeuren. De kritiek op Valle en Kleppe betrof fen vooral het plan voor de versoepe ling van de strafwetgeving, het belas tingbeleid en de belasting op huizen. Nordli verwierp de gedachte dat de ontslagen ministers moeten boeten voor de verkiezingsnederlaag van september. De Noorse vakbeweging heeft een prominente plaats gekregen in het nieuwe kabinet. Zo wordt Ulf Sand van de planningafdeling van de bon den de nieuwe minister van finan ciën. Lars 8kytoeen, de leider van de metaalarbeiders zal ministers van in dustrie worden en vooral verantwoor delijk zijn voor de ontwikkeling van de snel groeiende olie-industrie op de Noordzee. Knut Frydenlund blijft mi nister van buitenlandse zaken maar Hallvard Bakke is op handel en scheepvaart vervangen door de ener gieke voorzitter van de partij Reiulf Steen. De vice-voorzltter. de populai re minister van milieubeheer Gro Harlem Brundland is verdwenen. De nieuwe bewindsvrouwe voor consu mentenbeleid Slssel Roenbeck wordt de jongste minister uit de Noorse geschiedenis. Op de autobaan Frankfort-Kassei bij Guxhaven in de Westduitse deelstaat Hessen is gisteren een verkeersongeval gebeurd waarbij vier mensen het leven verloren en veertien zwaar gewond werden, van wie sommigen zeer ernstig. Een touringcar uit Denemarken, die van Rüdesheim naar huis terugkeerde raakte bij het inhalen een met boomstammen geladen Duitse vrachtwagen. Een stam doorboorde de bus van voor tot achter. Veel inzittenden werden door het obstakel geraakt. De bestuurder van de touringcar is door de politie in voorlopige hechtenis genomen. TEL AVTV (UPD - De Israëlische minister van binnenlandse zaken Jo sef Burg heeft zich aan de zijde ge schaard van zijn ambtgenoten van defensie en buitenlandse zaken Da- Jan en Weizman door zich tegen ont eigening van grond in particuliere handen in bezette gebieden te verkla ren ten behoeve van uitbreiding van nederzettingen daar. Wellicht neemt het Israëlische kabi net op zijn vergadering vanmorgen al een beslissing in de kwestie van de onteigening van bepaalde gronden op de bezette Westelijke Jordaanoever. De nationale religieuze partij, die de belangrijkste coalitiepartner van het regerende Likoed-blok van premier Begin is en waarvan Burg de leider is, heeft nu gedreigd uit de regering te stappen als de regering eisen voor de uitbreiding van zeven nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever niet inwilligt. Dit zou het einde van de regering-Begin betekenen. „Bij het vestigen van nederzettingen zou het regel moeten zijn, dat daar voor geen gronden in particuliere ei gendom hoeven te worden onteigend. want mensen dienen niet van hun grond te worden beroofd. Maar op elke regel is een uitzondering en het criterium is of onteigening bijdraagt tot de veiligheid van Israël," zo ver klaarde Burg voor de Israëlische ra dio. Zijn uitspraak zal zeker tumult veroorzaken binnen zijn partij, waar van de meeste leden te vinden zijn onder de 10.000 Joden die op de bezet te Westelijke Jordaanoever wonen. LISSABON Terwijl de teruggave van land aan grootgrondbezitters in het zuiden van Portugal doorgaat, rijzen er opnieuw protesten tegen het optreden van de Portugese republi keinse garde bij deze teruggaven. Deze keer naar aanleiding van het molesteren van een Portugese foto graaf, Joao de Miranda, door een aan tal landeigenaren en hun helpers. De republikeinse garde stond daarbij toe te zien zonder in te grijpen. De fotograaf werkte voor het commu nistische ochtendblad O Diario Dank zij het optreden van andere journalisten leidde het molest niet tot ernstige gevolgen. Onder meer de Portugese vakbond van journalisten en een algemene vergadering van het Portugese persbureau Anop protes teerden gisteren in felle bewoordin gen tegen de nalatigheid van de repu blikeinse garde. De republikeinse garde, die na de val van het fascisme nooit gezuiverd is. heeft weinig respect voor Journalis ten en fotografen. In Juni werd door de garde een filmrolletje van uw cor respondent afgenomen en onklaar ge maakt. Dat leidde toen tot een infor meel protest van de Nederlandse am bassade bij het Portugese ministerie van binnenlandse zaken. Vorige week vonden twee landarbeiders de dood toen de republikeinse garde het vuur op een protesterende menigte opende. ADVERTENTIE Een olieboycot tegen Zuid- Afrika brengt het einde van de oorlog dichterbij. Steun de onderdrukten ook financieel! Steun nu de bevrijdingsbewegingen ANC. SWAPO en Patriottisch Front GIRO 26655 PRETORIA (Reuter, AFP, AP) Connie Mulder, die enige tijd geleden zijn machtige post als minister van binnenlandse zaken af moest staan vanwege zijn betrokkenheid bij het Informatieschandaal, is van plan weer in de politiek te gaan. Hij overweegt leider te worden van een nieuwe partij, die op 7 november wordt opgericht. Het Afrikaanse Actiefront voor Na tionale Prioriteiten, dat mede door Mulder is opgericht, maakte gisteren de oprichting van de nieuwe partij bekend. Het Front bestaat voorna melijk uit ontevreden leden van de regerende Nationale Partij. Ex-minis ter Mulder, die waarschijnlijk zijn ADVERTENTIE SINGAPORE CUPD - Wegens het haar Singapore smokkelen van ruim "een ons heroïne is gisteren de 32- n Jarige Wong Kee-Chin opgehangen. !en functionaris van de regenng van "ngapore verklaarde dat Wong be- n november 1977 schuldig was be- onden aan het smokkelen van ver dovende middelen, nadat hl] bijna een Jaar tevoren aangehouden was wegens smokkel van ruim 130 gram heroïne. In Singapore staat de dood straf op het bezit of vervoer van meer dan 15 gram heroine of 30 gram morfi ne. Zeker twaalf mensen wachten we gens overtreding van dezelfde wet op uitvoering van het doodvonnis. V ./Wlïfr fuflHf I J6Jfv f Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. kansen ruikt na de sterke terugval van de regeringspartij tijdens de tus sentijdse verkiezingen van de afgelo pen week, verklaarde dat de koers van de nieuwe partij „centrum rechts" zal zijn. De partij, die nog geen naam heeft, zal zich waarschijn lijk sterk verzetten tegen de onlangs door premier Botha aangekondigde versoepeling van de apartheidswet geving. Als Mulder inderdaad leider van deze partij wordt, dan betekent dat een snelle terugkeer naar het politiek to neel, dat hij het afgelopen Jaar moest verlatn. Vorig Jaar werd hij op het nippertje verslagen door Pleter Bot ha in de strijd om het premierschap. Nadat zijn betrokkenheid bij het in formatieschandaal was gebleken, moest hij zijn positie als minister, zijn zetel in het parlement en uitein delijk ook zijn lidmaatschap van de Nationale Partij opgeven. Premier Botha heeft Mulder en zijn aanhangers onlangs openlijk ver zocht een einde te maken aan hun „pogingen de Nationale Partij te ver nietigen". Volgens waarnemers kan Mulder rekenen op flinke steun onder de blanke Zuldafrlkanen. Ta 8 3è>ar j far Zou •Part ,a|ldf J(>(moe Van een onzer redacteuren rachtig miljoen Japanners krijgen morgen de kans om een nieuw parlement te kiezen. Verwacht wordt echter dat ongeveer dertig procent van hen thuis zal blijven. Deze vierentwintig miljoen „onverschilligen" ouden in meerderheid altijd op de regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP) gestemd hebben en dat nu niet meer zo nodig vinden. De OP blijft toch wel aan de macht, of ze naar de stembus gaan of niet, zo noet de redenering zijn. iderdaad hebben de Liberaal-Democraten it al zo n dertig jaar voor het peggen in de Japanse regering, maar de partij zit op dit jmoment krap in haar parlementaire Jasje. TNiet zonder reden heeft premier Masajosji Chira het volk dan ook ruim een Jaar te •vroeg naar de stembus geroepen. De LDP, waarvan hij voorzitter is. is sinds de zware verkiezingsnederlaag van 1976 haar absolu te meerderheid in de volksvertegenwoordi- Ing kwijt Slechts op het nippertje kon de gering vorige maand een motie van wan- •uwen van de JSP (Japanse Socialistische 'artij) ontlopen. De Socialisten vormen de [grootste oppositiepartij, maar kunnen van tun kant te weinig parlementaire steun loblllseren om de Liberaal-Democraten ten val te brengen. Winst Japans oppositie speelt het oude linkse gezelschapsspel „wees verdeeld, maar heers niet". Anders dan de LDP rekent JSP op zetelverlies bij de stembus en de parle- mentsfractie heeft de afgelopen drie Jaar toch al negen van de 126 teloor zien gaan door afscheidingen en tussentijdse verkie zingen. Volgens opiniepeilingen zullen de Socialisten dit keer terugvallen naar hon derd zetels. De partij van premier Chira hoopt op winst en heeft die ook nodig. De regeringsleider koestert namelijk plannen tot invoering van een BTW en een comfortabele parle mentaire meerderheid is daarvoor onmis baar. Maar zelfs als de LDP de schitterende electorale overwinning behaalt die waarne mers haar voorspellen, dan heeft Chira nog geen reden zich op zijn gemak te voelen. In zijn eigen partij bestaat massaal veizet tegen de fiscale plannen van de premier, al lijken de tegenstanders thans eerder door opportunisme dan overtuiging bezield. Wel ke parUJ verwacht nu verkiezingen te win nen met een voorstel tot belastingverho ging? Chira, die in vorige regeringen tweemaal minister van financiën was. is allang van mening dat de Japanse overheid te veel op leningen moet steunen om de begroting rond te krijgen. Op het ogenblik wordt ongeveer veertig procent van de begroting via staatsleningen gedekt en de premier wil de komende vijf Jaar aan deze situaUe een eind maken. Zijn plan is om de regering aan meer inkomsten te helpen via een verho ging van indirecte belastingen, in dit geval door middel van een BTW. Het is natuurlijk een buitengewoon impo pulaire maatregel en onder druk van de oppositie in de LDP houdt Chira zich voor de duur van de verkiezingscampagne op de vlakte. Maar men vertrouwt hem niet en niet minder dan 221 van de 246 Liberaal- Democratische parlementariërs hebben al vast een petitie tegen de BTW getekend. Schandaal De regeringspartij wordt niet alleen intern bedreigd, ook extern staat ze aan steeds meer aanvallen bloot. In de eerste plaats is er de nasleep van het Lockheed-schandaal. Dit schandaal heeft de LDP bij de verkie zingen van 1976 vijf procent van de stem men gekost en op dit ogenblik staat ex- premier Tanaka terecht wegens het aanne men van steekpenningen van Lockheed. Chira is politiek nauw gelieerd aan Tanaka. die vorig Jaar zijn kandidatuur voor het parljleiderschap steunde. Een tweede oud-premier, Takeo Foekoeda, blijkt de belasting voor 45 miljoen yen ontdoken te hebben. De Japanse spoorwe gen, een seml-overheldsbedrijf, wordt ervan beschuldigd zwart premies te hebben be taald en onwettig uitkeringen verstrekt. En zo is er nog een hele reeks affaires waar leidende figuren uit de regeringspartij bij betrokken zijn. Deze sfeer van corruptie en fraude wordt vaak herleid tot het traditionele nepotisme in de Japanse politiek. Posities en „clientè le" worden doorgegeven van vader op zoon en de rest van de familie helpt daar ook bij. Onlangs schreef het Japanse weekblad „Gendai": „Er bestaat waarschijnlijk geen ander belangrijk kapitalistisch land ter we reld met zoveel politiek nepotisme als Ja pan. Politiek gesproken zijn we nog een onderontwikkeld land." Volgens sommige waarnemers is door die praktijken de parle mentaire macht allengs in handen van voor namelijk tweederangs politici terecht geko men. Anderen zien in dit nepotisme Juist een garantie voor politiek „instinct". Feit is dat een klein aantal families al generaties lang de dienst uitmaakt en dat in onderlinge samenwerking ook zo wenst te houden. Het gaat hier hoofdzakelijk om Liberaal-Democratische kringen en het voorspelde thuisblijven van zoveel miljoen Japanse kiesgerechtigden Is minder onge vaarlijk dan in de aanhef van dit stuk wel leek. Berusting sociaal-democraten het marxisme hadden afgezworen. Wat de reden ook mag zijn, het gevaar dat op den duur in deze situatie schuilt, Is de voortgaande vervreemding van kiezers, die zich verstoken zien van de essentie van democratie: het recht op keuze." Toch zijn de Liberaal-Democraten volgens in de Japanse pers gepubliceerde opiniepei lingen in vijftien Jaar niet zo populair ge weest als thans. Men voorspelt de partij een winst van zeventien tot achtentwintig ze tels. De J8P, de boeddhistische „Komeito" (met 56 zetels de tweede oppositiepartij) en de Nieuwe Liberale Club (bestaande uit ex LDP'ers) zouden verlies lijden De rechtse Democratisch Socialistische Partij kan zich handhaven en de Japanse communisten zullen als enige oppositiepartij winst beha len. De nieuwe Socialistisch Democratische Federatie (een afscheiding van de JSP) neemt voor het eerst deel aan de verkie zingen. Ondermijning Hun wegblijven van het stemlokaal komt niet voort uit bewonderend vertrouwen op de machtspositie van de LDP. Het is eerder een gevolg van apathie en berusting in die machtspositie. De Amerikaanse „Christian Science Monitor" leverde het volgende commentaar op de passieve houding van zo'n groot deel van het Japanse electoraat: „Velen geven de schuld hiervoor eerder aan de oppositie dan aan de regeringspartij. De Socialisten zouden thans aan de macht geweest zijn als ze net als de Westduitse Bijzonderheid hierbij is dat vier van de zes oppositiepartijen (de J8P en de communis ten doen niet mee) een bondgenootschap voor de verkiezingen gesloten hebben, dat de positie van de JSP verzwakt. Het Japan se verbond van vakverenigingen blijkt na melijk genegen dit bondgenootschap te steunen en de traditionele voorkeur voor de Socialisten niet meer vanzelf te laten spre ken. De regeringspartij is bang dat het genoemde bondgenootschap na dé verkie zingen een fusie wordt en de macht van de LDP structureel zal ondermijnen. Ohlra

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7