If Kabinet in politiek dood tij "De Ruiter wil porno ten dele legaliseren Tekening van een lezer ~L Trouw POLITIEK oorlellen tot op de schouders Commentaar et Vaticaan en de mensenrechten Bokkig Stakers vragen bijstandsuitkering 'Mogelijk 4 jaar uitstel studiekeuze' s stuur 'n brief gewoon mens een wonderlijk vehikel =tATERDAG 6 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET HS 5 'cc nieuwsfeiten uit de afgelo- cn week. Het eerste: de paus reist e halve wereld af om bij elke nde gelegenheid vrede, ver- ning en eerbiediging van de lensenrechten te bepleiten. Het eede. het vooronderzoek van :t Vaticaan tegen de Nijmeegse oloog Schillebeeckx zal worden irtgezet in een gesprek met drie logen, van wie Schillebeeckx namen niet kent; bij welk ge ek hij zal worden bijgestaan een verdediger wiens (of ier) naam hij evenmin kent. hie twee feiten zijn niet te rijmen, (ver fatsoen en fatsoenlijk hande- èn is nog menige boom op te Jetten, maar heel wat mensenrech- En zijn toch al aardig gedefini eerd. Eén van de belangrijkste ie FNV heeft wel erg terughou- :nd gereageerd op de suggestie' an minister Albeda van sociale Uj,faken om tot meerjarenafspraken Frele komen over onder meer de "«Invoering van de vijfploegendienst en verkorting van de arbeidstijd. De overheid zou daarbij financieel de helpende hand kunnen bieden. let is natuurlijk even wennen dat litgerekend deze minister met een ëkijtergelijke suggestie komt, want :n week eerder noemde hij de ensen van de vakbeweging op dit nt nog een aanslag op het mati- ngsbeleid. Die kanttekening van Ibeda kwam toen wel erg hard omdat de FNV op dat mo- ent een stakingsactie bij Shell was begonnen juist over de invoe- ™*ing van een vijfploegendienst en verkorting van de werkweek. Nu echter achteraf blijkt, dat de minister minder negatief over deze rikwestie denkt, heeft de FNV aller- SJkninst reden voor bokkigheid of Achterdocht. Dit laatste zou dan met name moeten zijn gebaseerd mensenrechten is, dat iemand in een proces zijn eigen rechters kent en deze desnoods nog kan wraken, maar vooral ook dat hij zijn eigen verdediger kent ja, die zelfs in principe zelf mag uitkiezen. Misschien wil de paus als hij vol gende week terug is in het Vati caan een mooi spreekgestoelte op- zoeken om daar te herhalen wat hij in Ierland en de Verengide Staten over de mensenrechten heeft gezegd. Hij moet vooral de indruk vermij den, dat de public relations van de rooms-katholieke kerk het eerste doel van zijn reis waren. Wij willen best geloven dat hij op zakenreis was, maar dat moet hij ook waar maken. op het gegeven dat Albeda zijn voorstellen eerst in 1981 geëffectu eerd wil zien. Dit laatste tijdstip zou dan gezien kunnen worden als ene uitstelma noeuvre om de hele zaak maar op de lange baan te schuiven. Maar dat is natuurlijk onzin. Een vakbeweging die wat voorstelt moet zeer wel in staat worden geacht zowel dc minister als de werkgevers volgend jaar al gedeel telijk over de streep te trekken, al was het alleen al door de toezeg ging los te krijgen dat er volgend jaar met de vijfploegendienst en de verkorting van de werkweek geëx perimenteerd zal gaan worden in de sterke bedrijfstakken. Zo bekeken kan de reactie van de FNV niet anders worden gezien als een uiting van een snel verslechte rend sociaal klimaat. Zo bar is het daar blijkbaar mee gesteld, dat partijen al niet eens meer de moei te nemen om nauwkeurig na te gaan, waartoe men werkelijk be reid is. Dat is jammer. Vrijwel niemand is er echt van overtuigd dat de nullijn voor de inkomens feitelijk I Het ziet er echter naar uit, dat politici hun heil zullen zoeken in vluchtgedrag. Veeleer zal het gerealiseerd zal worden. Daarmee staat vast, dat het regeringsbeleid vast dreigt te lopen debat erom draaien wie de zwarte piet krijgt toebedeeld voor het uitblijven van de matiging, en de niet-actieven (de trekkers van sociale voorzieningen) de rekening zullen moeten En ondertussen zullen buiten het politieke centrum de feitelijke beslissingen vallen. De betalen. Verwacht zou daarom mogen worden dat de Tweede Kamer zich volgende week politiek op zijn smalst en dat alles omdat politiek overleven kennelijk altijd nog belangrijker bij de algemene politieke beschouwingen vooral met deze vraag zal bezighouden. I is dan politiek leiding geven, zoals uit onderstaand artikel blijkt. DEN HAAG Dood tij is het moment van kentering tussen eb en vloed. Het is ook het moment, waarop de schipper (voorzover nog niet gezegend met een aanzienlijk motorver mogen) zijn vaarplan baseert. Moeizaam stroomopwaarts tornen? Het tij afwachten? Of maar proberen stroomaf waarts een vrachtje te zien bemachtigen? In politiek Den Haag heeft die kente ring de heren schlppere-politicl voor alsnog in een vluchthaven gedreven. Af en toe steekt er eens iemand zijn neus naar buiten, om bezorgd vast te stellen, dat vloed zo langzamerhand echt wel aan het doorzetten is. De nullijn voor de inkomens zit er niet meer in. Dat getij is verlopen. In de havens en de vleesbedrijven is er ai een doorbraak geforceerd en de bouw waar nu al fors boven het contrac tueel overeengekomen wordt uitbe taald zal vermoedelijk wel niet achterwege blijven. Maar het vaarplan staat nog aller minst vast Zich mee laten drijven op de nieuwe vloed? Deze weg van de minste weerstand zou ai te bar zijn. De niet-actieven. de trekkers van so ciale uitkeringen zouden het gelag moeten betalen. Stroomopwaarts tor nen? Het is een ondankbare taak. Want hoe overtuig je het zo langza merhand steeds geringer wordende actieve volkje, dat het pas op de plaats moet maken voor het groeien de legertje niet-actieven? Stroomopwaarts Het lijkt erop dat het kabinet ten langen leste besloten heeft het toch maar eens in stroomopwaartse rich ting te proberen. Maar echt overtuigd is het zelf nog niet en de omstanders allerminst, zodat gevreesd moet wor den dat het motorvermogen voor een dergelijke koers al spoedig ontoerei kend zal zijn. led Verbazingwekkend is die twijfel over de mogelijke nieuwe koers niet Wel- 'RQChtS iswaar onderneemt Van Agt nu aller lei pogingen om den volke voor het matigingsbeleid te winnen (loonmati ging is een „must",, sprak hij deze week nog ferm voor het jubilerende CNV), maar het klinkt toch nog wat onwennig na de bestendige Bestek- koers van de afgelopen, twee Jaar. Die koers legde het hoofdaccent op be leidsombuigingen (lees inperking van het beslag van de sociale sector op de algemehe middelen) ten gunste van het bedrijfsleven en de particuliere inkomens. Een meerjarige nullijn vooi dc inkomens was realistisch noch c°wenst. Het was ook een duideijke koers. De WD kon zich er met gemak in her kennen. het CDA maar nauwelijks en de oppositie in het geheel niet. PvdA- leider Den Uyl kon daarom vorig Jaar bij de algemene politieke beschou wingen nog in alle gemoedsrust vast stellen dat het hier om „een rechts" beleid ging. Politieke noodzaak, veeleer nog dan politieke overtuiging, noopte het ka binet in augustus zo ongeveer alle bordjes te verhangen. De beleidsom buigingen bleken onvoldoende brandstof op te leveren om de Be stek-toer vol te houden en daarmee kan het kabinet voor de onvermijde lijke keus te staan om hetzij nieuwe brandstof aan te boren (lees een ver- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon dere inperking van de sociale sector) dan wel de koers te verleggen. Het koos zeer tot ongenoegen van minis ter Andriessen (financiën) en de WD- minister voor het laatste Daarmee schip het een beeld van politieke ver warring, waar in politieke partijen slechts met de allergrootste moeite hun draal kunnen vinden. Alle verbazing, verontwaardiging ook over de politieke capriolen van het kabinet ontslaan de Tweede Kamer echter allerminst van de verplichting volgende week een oordeel uit te spreken over de wat bangelijk door het kabinet Ingeslagen koers. Een dergelijk oordeel impliceert, dat de Kamer zich nu al duidelijk uitspreekt over de consequenties van het matl- glngsbeleid Daarom heen te draaien is politiek vluchtgedrag, het zich ten onrechte verschuilen achter een kabinet. door Willem Breedveld loond moeten worden en de niet-ac tieven daarom maar met wat minder genoegen moeten nemen. Alsof zij voor hun plezier niet-actlef zijn. Verwacht mag echter worden dat Rietkerk zich ertoe zal beperken wat mokkend tegen het kabinetsbeleid aan te schurken De VVD blijft aan boord. Een nat pak is ook niet alles en Je kunt per slot van rekening nooit weten of zich een gelegenheid voor doet om een ruk aan het roer te geven Het CDA staat daarmee voor de niet geringe opgave met een zwaar hellend schip toch volgas stroom op waarts te varen Het kan dat alleen maar doen door eventuele risico's op voorhand zoveel mogelijk uit te sluiten. Anders ge zegd het zal genoeg voorwaarden moeten stellen om het matlgingsbe- leid ook echt kans van slagen te ge ven. Het betekent dat eer forser inko mensbeleid noodzakelijk is Mensen winnen voor matiging valt niet mee als de hoger betaalden slechts een gering offer blijken te brengen Maar bovendien zal het CDA de solldari- teitsvraag in volle omvang aan de orde moeten stellen. Wat gebeurt er met de niet-actieven. de zwakkeren als matiging uitblijft? Het kabinet laat daarover twijfel bestaan. En daarmee ondergraaft het voor een belangrijk deel de geloofwaardigheid van het matigingsbeleid Het is dan immers geen ramp dat matiging uit blijft. omdat het kabinet het altijd nog over de boeg kan gooien. Oppositie "(Van onze parlementsredactie JnJïEN HAAG - Minister De Ruiter ef kan Justitie wil het vertonen van por- -rafie tot op zekere hoogte legali- n. Dit blijkt uit zijn voorstel tot OTTERDAM A(NP) BIJ de ge- ïeentelijke sociale dienst in Rotter- !am zijn tot 1 oktober 75 aanvragen im een uitkering binnengekomen u^an mensen die ais gevolg van de "%takingen in financiële moeilijkhe- ïa>flen zijn gekomen. Slechts vijf aan- agen zijn afkomstig van havensle- _pers, die nu ruim zes weken staken. )at heeft de sociale dienst gisteren aten Weten. - Set is nog niet bekend of de aanvra- gen gehonoreerd zullen worden. De sociale dienst zal van geval tot geval bekijken of er van een financiële ïoodsttuatie sprake is, waarbij aan de mensen die het langst gestaakt lebben voorrang wordt verleend. De dienst verwacht dit onderzoek be gin volgende week te hebben afge rond. De noodgevallen zuilen worden voorgelegd aan het college van b. en w. In overleg met het ministerie van CRM zal worden bekeken of op deze gevallen de algemene bepalingen van de algemene bijstandswet van toe passing zijn. Volgens deze wet kun- len b. en w. besluiten een uitkering ip voorschotbasis te verstrekken. wijziging van de pornografiebepalin gen in het wetboek van strafrecht, dat hij gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. 8trafbaar blijft het vertonen van por nografische afbeeldingen of voorwer pen op plaatsen die voor het open baar verkeer zijn bestemd, onge vraagde toezending van dergelijk ma teriaal en het verstrekken, aanbieden of vertonen van pornografische en ook sadistische afbeeldingen of voor werpen aan jongeren onder de zestien jaar. Op overtreding van het verbod om porno te vertonen op openbare plaat sen, zoals de openbare weg, parken, duinen, stranden, postkantoren en stations, of ongevraagd aan iemand toe te zenden, komt een maximum straf van twee maanden cel of 10.000 gulden boete. Bioscopen, theaters, en musea worden niet tot de openbare plaatsen gerekend. Het confronteren van jongeren onder de zestien zal worden gestraft met ten hoogste twee maanden cel of tweeduizend gulden boete. Met deze nieuwe bepalingen wil mi nister De Ruiter aan de ene kant tegemoet komen aan het recht van elke burger om van porno kennis te nemen, aan de andere kant burgers die daarvan verschoond willen blij ven en kinderen te beschermen. Het gaat hier om de afbakening van het recht v;»n de een en de eerbiediging van het recht van de ander, aldus de bewindsman. Overtollig Overzien we dan de politieke arena, dan blijkt In de eerste plaats dat de VVD zich op wel buitengewoon op zichtige wijze als overtollige ballast aan boord bevindt. Het zou. het spoor ook van werkgevers-voorzitter Van Veen extra ombuigingen moeten ei sen om zowel het bedrijfsleven als de particuliere inkomens meer lucht te geven. Voortzetting van de oude Be stek-koers met als diepste motivatie, zoals Van Veen het deze week zo treffend onder woorden bracht, dat de actieven voor hun zwoegen be- Een dergelijke opstelling zou ook de oppositie In grote verlegenheid bren gen Den Uyl heeft nu al moeite het kabinetsbeleid te bekritiseren, juist en omdat matiging hoog in zijn poli tieke vaandel staat Het ziet er echter naar uit dat het parlement met een boog om de solidariteltsvraag heen zal lopen De VVD durft niet openlijk van de daken te schreeuwen dat er meer bezuinigd moet worden in de sociale sector, het CDA durft het ka binet onvoldoende op deze kwestie vast te pinnen en daarmee krijgt de PvdA alle gelegenheid ook onder de maUgingsvraag weg te lopen. Premier Van Agt vergeleek zijn kabi net aan het begin van zijn optreden met een rubbervlotje, dat ondanks de hoge golven niet tot zinken kon wor den gebracht. Die beeldspraak Is on getwijfeld juist. Het kabinet ls moei lijk tot zinken te brengen Maar dat het In het belang van de niet-actieven een maUgingsbeleid van de grond kan krijgen, nee. daarvoor ontbreekt een duidelijk vaarplan en voldoende stuwvermogen. Bovendien ls een deel van de bemanning onwillig. Een rub bervlotje ls een middel tot politiek overleven en daartoe beperkt het ka blnet zich voornamelijk. Ondertussen zet de vloed door. flaSKoo /(fffo ?Qr-y\ Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uitstel van studie- of beroepskeuze in het voortgezet on derwijs begint onder het huidige ka binet met twee Jaar. Maar dat neemt niet weg dat het drie of vier Jaar zou kunnen worden. Dat zei J A van Boven, plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van on derwijs, gisteren bij de opening van de katholieke scholengemeenschap „Lunetten" ln Utrecht. HIJ sprak bij die gelegenheid namens staatssecretaris De Jong om enkele vermeende misverstanden over het nog te verwachten ontwikkelingsplan voortgezet onderwijs uit de weg te ruimen Zo ontkende Van Boven dat de experimenten middenschool de nek zouden worden omgedraaid en dat het door minister Pais voorgestel de elementair onderwijs voor 4 tot 14- jartgen in strijd zou zijn met de mid denschool. HIJ zei dat de experimenten midden school niet alleen doorgaan, maar dat de uitgangspunten van de midden school nu bovendien aanvaard zijn voor het beleid ln de eerste fase van net voortgezet onderwijs. HILVERSUM - De serie „De Hon gerwinter". die de NCRV-televlsie van plan was gedurende het winter seizoen te produceren gaat niet door. Wel zal een aantal malen in het ko mende tv-selzoen een programma over de "belevenissen van Nederlan ders tijdens de hongerwinter van 35 Jaar geleden op het scherm te zien zijn. Vandaag voor de laatste maal aandacht voor de „Hedendaagse Historie" uit 1731, waarin niet allen de spelling er blijkbaar niet veel toe deed (d's, t's, dubbele of enkele klinkers, g's en ch's wor den naar belleven door elkaar gebruikt) maar ook het gewone volk nauwelijks aan bod komt. Soms lijkt het wel of er helemaal geen gewone mensen In Pegu, Arrakan. Acham en zelfs India wonen, terwijl zij het toch ge weest zijn, die de rijkdommen van vorsten, priesters en buiten landse handelslieden op peil hiel den. De ontdekkingsreiziger had er maar af en toe oog voor en beschreef ze dan van top tot teen Meestal noemt hij ze gewoon „de inboorlingen" of het „gemene volk" dat in menigten direct tot „het graauw" wordt gedegra deerd. Met de „Arrakanderen" had hij niet veel op. Opvallend was vol gens hem hun breed en plat voor hoofd: „Zij hebben voorts grote opgespalkte neusgaten, kleine, maar levendige ogen Dog alzo grote oorlellen by hun in de mode zyn, weten zy ze op deze wys tot die, na onze gedagten, wanscha- pene gedaante te krygen Zy doorboren ze ln de jonkheid en steker, in de gemaakte gaten van tyd tot tyd dikker rolletjes van perxement, of iet anders; waar door zy de oorlellen met der tyd zo lang maken, dat zy hun op de schouders hangen." De mannen waren bruin, de vrouwen „rede lijk blank", hun aard was „trots en hoogmoedig" De „laagheid van hunnen geest" moest blijken uit hun belustheid op geschen ken. Ze versierden zich ook graag: „Mannen en vrouwen dra gen in hunne wyd opgespleten oren een bos van glazen, verlakte of andere soort ringen, die hen aan de hals heen en weder slinge ren." Afkeurenswaardig vond de reiziger de ontspanning van het volk van Arrakan: „Hier vindt men Klugtspelers. Springers. Zang-Kunstenaars, Danshoeren en andere vrolyke tydverdryvers, die voor een drinkpenning de ge zelschappen gaarne vermaken." Keihard waren de Arrakanders voor hun zieken en stervenden: „Wordt imant, die van een hogen ouderdom is. ziek; of geraakt hy in een wanhopige staat van ge- zontheid. in een pynelyke. of zwa re krankte, men brengt hem. als het laag water is. aan de rivier kant. zo dat hy. het getyde inko mende. verdrinkt, en door het hoge water overstroomd en weg gespoeld wordt." Aan het gemene volk van Pegu heeft de ontdekkingsreiziger ook al niet veel goeds kunnen ontdek ken; „Dit volk word van sommi gen ook diefagtigheid toege schreven, welke by alle Indische volken gevonden wordt." Welis waar vond hij de vrouwen („kort, doch fraai van gestalte, klein van handen en voeten, en hunne ar men en benen evenredig") hoffe lijk en vriendelijk jegens vreem delingen. maar waarom deden ze zo? Omdat ze „zeer gezet zyn op een huwelyk met Europers". Of de „mans en vrouwen'' van Acham een prettig karakter had den. vertelt deze Hedendaagse Historie niet, wel dat „de zuide- lykste bewoonders van dit Ryk ten meerendele naakt gaan. mut sen met varkenstanden dragen en gaten ln hun oren hebben, zo groot, dat men daar een duim ln steken kan" De Moren of Maho- metsche Indiërs „mogen gelyk andere Muzulmans vier wyven hebben, en zo vele bywyven. als zy onderhouden kunnen: doch zy zijn door hunne wet verpligt. niet eenzydig in het bewyzen van hun ne gunsten te wezen, maar hun nen wyven na behoren, op haar beurt eens ln zo vele dagen, als zy wyven hebben, te bezoeken". Die „Muzulmans-vrouwen" ln India waren in elk geval niet zo rechte loos als hun zusters in de omrin gende landen: wie zich gevoels matig tekort gedaan voelde, kon bij de rechter haar beklag doen. De rechter zal Je hier en nu met zo'n klacht zien aankomen! Vier Jaar gelden werd de Vietna mese schrijver Duyen Anh gear resteerd. Er is nooit een proces tegen hem gevoerd, maar wel wordt hij nog altijd vastgehou den en staat zijn naam op de lijst van verboden schrijvers. Duyen Anh. geboren op 16 augustus 1935 in Thai Binh ln het noorden van Vietnam en vader van drie kinderen, heeft hij onder pseudo niem Vu Mong Long meer dan dertig boeken geschreven, waar van een aantal over zijn ervarin gen als wees handelen. Zijn werk is erg populair en enkele van zijn verhalen zijn verfilmd. Ook voer de hij onder meer de redactie van de weekbladen Tsjl Trai en Con Ong. Na de Frans-Vletnamese oorlog en daama de opdeling in noord en zuid verliet hij Noord- Vietnam en vestigde zich in Sai gon. dat nu Ho-Tsji-Mlnstad heet Die verhuizing naar het zui den kan een oorzaak voor zijn arrestatie geweest zijn. Over zijn tegenwoordige verblijfplaats is men niet zeker. Vermoedelijk is het de overbevolkte TsJi-Hoa-ge- vangenls in Ho-Tsji-Minstad. waar hij onderworpen wordt aan een programma voor heropvoe ding. Berichten dat hij in gevan genschap overleden zou zijn wer den onlangs nog tegengesproken. Wel is zljh gezondheid waar schijnlijk slecht, omdat zijn fa milie om medicijnen tegen reuma gevraagd heelt. Beleefde brieven, in het Frans of Engels, waarin u kunt informeren naar de verblijfplaats van Duyen Anh en aandringen op zijn spoe dige invrijdheidstelling omdat er geen proces heeft plaats gevon den. kunnen gestuurd worden naar: Mr. Vo Van Kiet-President People s Revolutionary Commit- tee-Ho-Chi-Mlnh-City. Socialist Republic of Vietnam. En als het kan. een copie naar Monsieur l'Ambassadeur du Vietnam-62-66 Rue Boileau-75016 Paris. France En dan een bemoedigend bericht voor ledereen die een paar maan den geleden een brief schreef ten bate van de Oostdulter Kurt Bansemir de heer Bansemir is vrijgelaten en woont nu bij zijn zuster in West-Duitsland. „Een gewone arbeidersvrouw" stuurde Televlzler deze brief: „In uw blad staan altijd advertenties over geld lenen. Maar als een gewoon mens opbelt kan hij niks krijgen. Omdat hij zelf geen huis heeft en een overall draagt tij dens het werk Dus arbeiders, aan die advertenties heb Je niets Ik heb persoonlijk al bij verschil lende banken mijn neus gesto ten. U moet die advertenties er voortaan maar niet meer ln zetten." Dit vreemde voertuig beweegt zich elk jaar een tijdje over en tussen de Duitse eilanden voort. Je kunt het op de weg of op het water tegenkomen, want het wonderlijke vehikel ls van bo ven een auto en van onderen een boot. waar dan natuurlijk ook ergens wielen onder verstopt zit ten. Kurt Fahnrich uit het West- duitsr Ahrensburg heeft het ding, dat hij een vaarmobiel noemt, zelf gebouwd en rijdt en vaart er al een jaar of tien in zijn vakanties mee rond op de eilan den. Op bet water haalt hij er een kleine tien kilometer per uur mee, op het land ongeveer hon derd. liet gaat hem dan ook niet om de snelheid, maar om het plezier, heel anders dan de Ame rikaanse stuntman Stan Barrett die in een gevaarte rijdt dat half auto, half raket is. Het Zwitserse weekblad Bruckenbauer weet, dat Stan zijn raket pas nog, in de Amerikaanse staat l'tah, tot 1027 kilometer per uur opge zweept heeft, een nieuw snel heidsrecord. Als Stan zegt dat ie in een driewieler rijdt, gelooft niemand hem, maar waar is het wel: de raketauto heeft van ach teren twee wielen en vooraan maar één.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5