Je moet niet voor kunst hoeven vechten Wiktor Liberman solist in Brahms' vioolconcert Normaal haalt Achterhoek uit de Christine Spierenburg^ overleden Henk de By, redacteur van de (nieuwe) Rode Salon: Rotterdams Philharmonisch Van Meekren het objectiefst Stevige rock 'n roll in dialect ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Stan Rijven ..Belachelijke CD A-mentaliteit van die burgemeester, die weet dat wij wel eens politieke uitspraken hebben gedaan die niet zo vleiend zijn voor Dries en consorten." Normaal praat recht voor zijn raap over onderwerpen die die burgemeesters niet zien zitten. En dat is de ware reden uiteraard: het is bevoogding! Zo gauw ze de mogelijkheid zien om ons dwars te zitten, dan doen ze dat. Maar nou gaan we hem ook achter de broek aan zitten, want we gaan naar de Raad van State. Als we het er bij laten zitten dan kon dat bepaalde burgemeesters op heel verkeerde ideeén brengen. We hebben eigenlijk een uitspraak nodig van een instantie* die zegt van hé. op die gronden mag Je geen optreden weigeren. Een soort proefproces.'' Zo reageert Buizen Beemd op de ge beurtenis in Hoogeveen waar ..Nor maal" van de burgemeester een speelverbod kreeg opgelegd. Het kort geding dat namens Theaterbureau Bob West was aangespannen tegen de burgemeester als hoold van de politie diende 15 september j.l. voor de rechtbank in Assen. De president verklaarde de eisende partij niet ont vankelijk en was van mening dat deze zaak door de Raad van State hoorde te worden behandeld. Uit ontevredenheid hiermee, vooral ook omdat andere groepen wel een vergunning kregen, werden door Hoo- geveense fans diezelfde avond scho len en kerken voorzien van vloek woorden en de groepsnaam ..Nor maal". De burgemeester motiveerde zijn weigering met de angst voor on geregeldheden Volgens Normaal gaat het om het grondwettelijk recht op vrije meningsuiting Hoe erg Genoeg redenen om eens te toetsen hoe abnormaal de leden van Normaal eigenlijk zijn. die in Achterhoeks dia- WclcirOm lect stevige rock Si roll brengen waar mee ze veel succes oogsten onder werkende en werkeloze Jongeren. rug. waarin dikwijls ook een dosis maatschappijkritiek verwerkt is. „Weg met orde en gezag, je weet zelf wel wat kan en mag; weg met al die goede zeden want we leven niet in het verleden" (Alle) of uit dat zelfde lied: ..Zondags mot zie noar de kerk. of zie wil of nie ik vind 't geen werk; ging zie maar in plaats daarvan mlt mie aan de gang." Het achterstellen van de regio door Den Haag wordt in „Ab met de kroam" gehekeld in een zin als. „Weg er mee al die sociologen, psycholo gen. planologen, economen en ambte naren in Den Haag." In het Achterhoekse Hummelo. waar de domineeswandeling van Staats bosbeheer twee uur duurt, bevindt zich vlakbij hun stamcafé het hoofd kwartier van Normaal. Buizen Beemd (zang en slaggitaar). Wimken van Diene (bas). Frederik Puntdroad (sologitaar) en Brekken Jan Schamp schot (drum) wonen alle vier hier in de buurt. Buizen Beemd blijkt de spreekbuis te zijn terwijl de anderen er voor zorgen, dat het gesprek met voldoende humor blijft doorspekt. Is dit de eerste keer dat jullie een speelverbod krijgen opgelegd? „Ja. Het is wel eens voorgekomen dat bur gemeesters bezwaren hadden, dat wil zeggen het komt eerst bij de politie. Dan gaat onze manager even praten en dan is het binnen 5 minuten opge lost. In Hoogeveen is het helemaal bulten ons om gebeurd." ..Motoren, zoepen en mooie wieven" keren regelmatig in hun teksten te- Maar waarom dan die angst voor on geregeldheden? „In al die honderden optredens, dat hebben we ook tegen de rechter gezegd, is er twee keer wat voor gevallen. Twee en een half Jaar geleden, daar is toen een hoop publi citeit om geweest. In Steenwijk kwa men mensen die niets met Normaal te maken hadden een vete uitknokken. Een forse verzameling tuig en een stel van die jongens die thuis heel kort worden gehouden. Maar oh wee als de drank in de man komt dan worden ze heel wat beriger. Ze hadden zelf een auto meegenomen die daar met ben zine werd overgoten en in brand ge stoken. Een losgeslagen wildernis waar we niets mee van doen hadden. Hetzelfde is niet zo lang geleden ge beurd op de bekende 'boeldag' van Slagharen, waar we een optreden hadden. Politie te paard, mobiele eenheid dat werd een behoorlijke puinhoop en dat had weer niks met de groep te maken. Toen het algelo pen was zeiden wij 'we hebben nog nooit zoiets meegemaakt' en toen zei die zaalhouder: 'oh nee. het was rusti ger dan anders'." Maar als jullie spelen en je merkt dat het uit de hand gaat lopen, wat doen jullie dan? „Laatst ging de vloer er door van een feesttent, dat krijg je als die mensen van 100 kilo tegelijk op en neer gaan. Daarna braken ze een beetje te enthousiast die planken af en ik zei: 'Hé jongens wat hè je doar an. schei uit', was het meteen afge lopen." Frederik: „Waar ze eigenlijk bang voor zijn is voor de openbare zeden en het goed fatsoen, dat er iets mee gebeurt. Onderdrukte bevolkings groepen voelen zich erg aangespro ken door ons." Buizen: „Wij geven een flinke zet aan het zelfbewustzijn van de platte landsjongeren. Maar ook in Amster dam. Rotterdam of Den Haag treden we altijd hartstikke goed op. Dat is echt voor de jongens uit de achter buurten en zo. Die vinden het mach tig mooi als je zingt: 'Ik ben maar een eenvoudige boerenlul en daar schaam ik mie niet veur'. Op al die studentenfeesten reageren ze altijd met een soort ha ha." Eerder dan punk Is dit een stijl die jullie zelf hebben ontwikkeld? „Wij waren er eerder dan de punk. Maar punk was een hoop verschillende dingen, toch wel erg negatief, pessimistisch en wij hebben een heel optimistische visie in feite. Hier is het ook niet zo erg. We vinden het machtig om hier te leven. Ouwe Jongens krentebroodsfeer en we heb ben altijd hartstikke veel schik." Hi lariteit. Maar in de Achterhoek bestaan toch ook problemen? „Dat is landelijk. Werkelozen zitten ook altijd bij ons in de zaal. Een soort ongenoegen waar over wij ook meestal zingen. Net als over de achterstelling van hier." Frederik: „Ik vind wel dat de bevol king hier geen zak te vertellen heeft. De bevolking kan protesteren wat ze wil tegen het streekziekenhuis in Winterswijk, maar de beslissing wordt nooit teruggedraaid." Buizen: „Als ze in het westen protes teren wordt daar meer aandacht aan besteed dan hier. Weet je als je uit het oosten komt dan ben je nog steeds een boer en een boer heet dan iemand te zijn die niet zo intelligent is. Daar komen ze wel achter. Dat is gelukkig ook dank zij ons minder geworden." Taalgebruik Wat betreft jullie taalgebruik, „dal- deejQfi" bij voorbeeld, is dat Achter hoeks of hebben jullie dat zelf verzon nen? „Ja. Dat betekent dol doen, ple zier maken net als 'hpken'. Maar 'Oe- rend hard' dat is van toen ik een pak ransel kreeg van mijn broer als kleine jongen. Toen zei ik tegen mijn moe der Henkie sloat mie oerend hard' en dat is sindsdien een uitdrukking in ons gezin gebleven. Dat is het goeje van Achterhoeks, ik dacht dat we er elke week wel een nieuw woord bij hadden." En jullie toch wel seksisti sche teksten, is daar wel eens kritiek op geweest? „Dat heb ik wel eens gehoord ja. Maar het is namelijk niet Brekken Jan Schampschot, Beemd, Wimken van Diene, rik Puntdroad samen Normaal zo. Als er iemand is die vrouw waardeert, ben ik het wel. Bovencf kook ik altijd en heb ik van mijn zJ de luiers gespoeld. Nee die kritiek# ik beslist niet terecht vinden. We h ben een hartstikke goeje versta houding met de feministische kat. we zijn allemaal getrouwd." wordt tijd om op te stappen. Mickey de manager moet in het i kenhuis bezocht worden. Pas geleiS een been gebroken.bij het mok. crossen." door Riet Diemer HILVERSUM Morgenmiddag waagt de VARA het weer eens een kunstprogramma op televisie te brengen. De bijpassende titel is De Rode Salon. Met het niet zo bij uitstek socialistische begrip .salon'' wordt bedoeld de foyer van de Amsterdamse stadsschouwburg, waar gasten die iets met kunst te maken hebben temidden van rood meubilair en pluche vanmiddag al ontvangen worden, terwijl het programma morgenmiddag 16.25 uur op Nederland II wordt uitgezonden. Uitgenodigd is schilder Jan van den Berg. Een laatbloeier, die nu op zijn 50ste voor het eerst exposeert. Ook komen Annet Nteuwenhuijzen die van Caro van Eijck de Theo Mann- Bouwmeesterrtng heeft gekregen. Ton Eyzenbach. aan wie de gouden penseel is uitgereikt en Kristin Mer scher. een 17-jarige Duitse pianiste die het virtuoze stuk La Campanella van Liszt speelt Al weer een andere gast is de jazz musicus en arts Boy Edgar, die zich voortaan helemaal aan de muziek gaat wijden en een nieuw orkest heeft samengesteld waarmee hij iedere zondag in de spiegelzaal van het Con certgebouw optreedt. Henk de By. een van de redacteuren van De Rode Salon speelt met de laatstgenoemden de tune. een begin van een fantasie van Schubert Andere leden van de redactie zijn: de VARA-medewerkers- Sjanne van Munster. Ellen Blazer. Frans Boelen en de directeur van de Haarlemse Schouwburg en het Con certgebouw. Peter Lohr. die tevens presenteert Regisseur is Cesco Rin- grose. Ontmoeting Aan Henk de By. een oude rot In het maken van kunstprogramma's voor Speciaal vandaag De KRO begint vanavond een dertiendelige Engelse se rie over Ivanhoe, met Robin Hood, een van de grote helden figuren uit de tijd van Richard Leeuwenhart (rond 1192). In 1962 was de serie zeer popu lair. Ned. 1/18.59 In een serie van zes speel films met Ingrid Bergmann in de hoofdrol vanavond „Ana- sUsia" uit 1956, geregisseerd door Anatole Litvak. Ned. 120.52 In 1970 sprong de Litouwer Simas Kurdika voor de kust van Massachussetts van een boot. klom aan van een Amerikaans vaartuig maar werd onder po litieke druk naar de Russen teruggebracht. Een film van David Lowell Rich. BRT21.39 V ARA's actualiteitenru briek. die de naam „Varavi- sie" weer heeft ingeruild tegen „Achter het nieuws", is geheel gewijd aan de komst van de televisie via de satelliet en aan de toekomstige intrede van de commerciële televisie via het Luxemburgse radio- en tv-sta- tion RTL. Ned. 212.40 televisie, de vraag: wat voor soort programma wordt het? „Het wordt bepaald doordat het een zondagmiddag-programma is en je rekening moet houden met wat er voor en er na komt. Love boat komt ervoor en 8tudio Sport erna. We von den dat we niet te diepgravend moes ten zijn over futurisme en expressio nisme. maar dat het een aardige ont moeting moet zijn met mensen die net iets meer zien in kunst en boeken De keus kan niet zo groot zijn, want we hebben veertig minuten en je wilt ook niet te oppervlakkig te werk gaan". Hij geeft toe dat het gevaar bestaat dat het een praatprogramma gaat worden. „Maar we hopen het leuk te doen en we wisselen het af met muziek en dingen die we laten zien. Je moet het op zo n manier brengen dat veel mensen er Iets aan hebben". Als in een van de VARA-stukken wordt geschreven dat rode gedachten over kunst en cultuur zullen worden bediscussieerd distantieert Henk de By zich daarvan. „Het is met rode kunst net als met feministische kunst, ik weet niet wat dat is. Ons programma is wel gericht op een soci aal zo breed mogelijke laag". Speciaal morgen Een reportage van Frits Suèr over sport en apartheid in Zuid-Afrika Ned. 1 21.55 De VPRO begint een nieuw jongerenprogramma: Neon. puttend uit de interessewereld van jongeren tussen de 14 en 25 jaar. Ned. 2 20.49 Koot en Bie van het Sim plistisch Verbond in een nieuw programma „Op bun pik getrapt". Ned. 2 21.40 Bij de VPRO ook de eerste aflevering van een driedelige Australische serie over de Russen zestig jaar na de Okto berrevolutie van 1917 Ned. 2 22.30 Een Vlaamse tv-bewerking van Toergenjevs „Een maand op het land". BRT 20.39 Hij vindt het maken van kunstpro gramma's voor televisie niet uitge sproken moeilijk, maar wel dat je er veel over moet nadenken. „Je kunt niet alles laten zien wat je bedoelt. Een probleem bij literaire figuren is bijvoorbeeld het overbrengen waar het In hun werk om gaat. Je kunt een actrice of acteur In beeld laten komen en iets laten voorlezen. En bij het programma over de schrijver Nescio, dat ik indertijd met veel plezier heb gemaakt, heb ik veel langs de rivier Het Gein gefilmd omdat Nescio daar graag fietste en omdat hij veel van de natuur beschreven en bezongen heeft. Prachtige foto's van Jacob Olie van Amsterdam uit 1900 heb ik toen 'gevonden. Nescio woonde toen in Wa tergraafsmeer. Later is voor de televi sie meer gebruik gemaakt van het werk van Olie". Tuinman Met Nescio heeft Henk de By inder tijd furore gemaakt. Net zoals het programma over de schilder Melle, of Kees Verwey of de schrijfster Mary Dorna werd het uitgezonden in de rubriek Signalement, waar Henk de By twaalf en een half jaar mee bezig is geweest. In 1976 hield het program ma op te bestaan. „Waarom weet Ik niet. men wou iets anders, maar ik vond het wel Jammer", zegt hij. „Ach ik heb het al zo vaak gezegd ik voelde me toen een beetje een tuinman wiens tuintje is afgepakt". Ondanks dat heeft hij niet stilgezeten want hij maakte samen met Jan Roelands en anderen de geruchtmakende docu mentaire Putten. Nu is hij bezig met een natuurfilm over het duingebied waarover de VARA straks een bijbe horend boek uitgeeft, een vervolg op de film over Zuid-Limburg en het boek „Ontdek mergellandHenk de By is het wel eens met de stelling dat kunst voor televisie maken een nogal ondergewaardeerde bezigheid is. Als programmamaker moet je ervoor vechten. De kijkcijfers hebben het laatste woord en zo is het een rand verschijnsel geworden Al heel wat makers van kunstprogramma's zijn daarop stukgelopen. „Maar ik vind dat je bij een omroep als de VARA in tegenstelling tot een commerciële omroep niet voor kunst moet hoeven te vechten. Ik ben ook nooit zover gegaan. Als ze niet willen dan maar niet. Maar het is wel aardig dat er dank zij een motie van de VARA-leden van de afdeling Bra- bant weer een kunstprogramma komt. Al Is zoiets ook een beetje beschamend. Vaak zijn kunstpro gramma's heel ongunstig geplaatst, tegenover Feyenoord-Ajax bijvoor beeld. Nou vergeet dan je kijkers maar. Ik kijk dan zelf liever ook voet bal. Dan wordt er gezegd: de kijk dichtheid is te gering om het pro gramma te later, bestaan. Bij een massamedium wordt op den duur al tijd de massa de baas. dat uit zich in kijkcijfers". Henk de By Deze tweedelige symfonie (de delen gaan zonder onderbreking in elkaar over) is geschreven voor groot orkest, bestaande uit houtblazers, altsaxen, acht hoorns, vier trompetten, drie trombones, twee tuba's, slagwerk, pi ano en strijkorkest. Het eerste deel heeft een veel moderner inslag dan het tweede, waarin een duidelijk her kenbare tonaliteit optreedt, wat wijst op een zekere band met het verleden. Over het algemeen genomen een stuk dat de aandacht wel vasthoudt, al treden er in het eerste deel wel wille keurigheden op. De lange Coda van het tweede deel, waarvan de kern wordt gevormd door een steeds her haald tonaal thema, klinkt het meest overtuigend. Het slot. waarin eerst de piano solistisch wordt aangewend waarna het thema nog in solo-strij kers optreedt, klinkt zeer mooi. De componist mag zich gelukkig prijzen dat het niet. zoals bij zoveel nieuwe composities, bij een première is ge bleven. David Zinman heeft zich met het Orkest ten volle ingezet voor deze symfonie. Of het werk echter reper toire zal houden moet worden afge wacht. Wiktor Liberman De onlangs benoemde eerste concert meester van het R.Ph.O., Wiktor Li berman, was deze avond solist in het vioolconcert van Brahms. Uit de ver tolking van dit om zijn moeilijkheden HEEMSTEDE De zangeres Chrii ne Spierenburg is donderdagavond! het Diaconessenhuis in Heemst* na een ernstige ziekte overled (zoals in een deel van onze opia reeds bericht). Zij was 56 jaar. Als meisje had zij al in diverse kindi1 koren meegezongen. In novemhra, 1945 kwam zij als sopraan bij h koor van de toenmalige Nederlan<PE Opera, waar zij zeven jaar bleef V' ook enkele solistische rollen spee>^ en zong. In „Hoffmanns VerteL^*ri gen", In Massenets „Manolesco" Mascagni's „Cavalleria RusticanT^ in Verdi's „Don Carlos". Van 1952lfll trad zij voornamelijk voor de rair-7 op. tot 1975 in meer dan tweeduize U] opvoeringen, waarin zij vooral uit operette- en musical-genre Z0Ifc^ Twee seizoenen stond zij in Sleeswijks „Snip en Snap" revue, werkte ook mee aan vele grai foonplaatprodukties van een tiei operettes. In 1975 beëindigde zij carrière zonder er enige ruchtbi heid aan te geven. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Tijdens het donderdagavond gegeven eerste abonnementsconcert in dit seizoen van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, onder leiding van zijn nieuwe dirigent David Zinman, vond een herhaling plaats van de twee Jaar geleden reeds uitgevoerde en omstreeks 1974 ontstane „Sinfonia" van Tristan Keuris. Nipo-onderzoek: AMSTERDAM „Zijn er objectieve presentatoren bij radio en t.v.?" heeft het Nipo aan 1047 Nederlanders gevraagd. Ja. Jaap van Meekren van Avro's Televizier, zei 58 pet. van de ondervraagden, 47 pet. vond dat van Avro- commentator G B. J Hiltermann. 43 pet. van Den Haag Vandaags Ton Planken. Onderaan, met 24 pet.: W. L. Brugsma van Varavlsle. Gesplitst in politieke voorkeuren bleken de WD'ers meer dan anderen subjectiviteit in presentaties te ontdekken. 67 pet. van hen vond Brugsma subjectief, 41 pet. Ton Planken. 42 pet. Ad Langebent van Brandpunt-KRO. beruchte vioolconcert kwam vast te staan welk een grote aanwinst voor de strijkersgroep van het R.Ph.O. deze voortreffelijke violist betekent. Zijn spel is buitengewoon beheerst en gaaf. de toon zeer welluidend tot in het fijnste pianissimo toe en de voor dracht heeft geheel de allure van de violistische alleskunner, die schijn baar geen technische problemen kent. In Brahms' vioolconcert is het gevaar van een te sterke begeleiding altijd levensgroot. Zinman zorgde er voor, dat de solist geen bijzondere moeilijkheid ondervond om zich te handhaven. De orkestbegeleiding klonk zeer verzorgd. De uitgebreide hobo-solo waarmede het langzame deel aanvangt gaf superieur spel te horen. Solist, dirigent en orkest oogstten na afloop een nadrukkelijk en langdurig applaus. Het concert, dat met een dramatisch bewogen uitvoering van Van Beetho- vens derde Leonore ouverture was geopend, werd afgesloten met „La Mer" van Debussy. Zinman heeft in de drie symfonische schetsen, waar uit deze muziek bestaat, de rijkdom aan klankkleuren op zeer muzikale wijze weten te verwezenlijken. De di rigent maakte er een heel goede en- trée mee. Christine Spierenburg Van Zweden vervangt zieke Michelangeli AMSTERDAM De concerten dii de Italiaanse pianist Arturo Bendet Michelangeli op 10 en 11 oktober m het Concertgebouworkest zou gevi gaan niet door. Wegens ziekte m< Michelangeli zijn reis naar Nederlai afzeggen. De violist Jaap van Zweden zal n zijn plaats innemen en het vioolcoi cert van Mendelssohn spelen. Va Zweden debuteerde tijdens de kuns tiendaagse dit jaar bij het Concertg< bouworkest. In 1977 won hij het Oi car Back-concours waama hij all leerling van Dorothy Delay ging sti deren aan de Juilllard School of Mi sic In New York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4