Steun van D'66 doorslaggevend voor aankoop atoomwapens I pijverdienen vrouw meer belast Nieuw bii Ambo Platenpiraterij verovert Nederland IER Paralympics Aantjes: koers CDA-fractie wordt onderschat Gevolg van gelijktrekken man en vrouw voor belastingen Loongebouw niet opgestuwd Prijzen stegen 0,9 procent Slepers verspelen dok in zware storm Verkoop 'witte plaat' gaat ten koste van musicus Rita d iTEROAG 6 OKTOBER 1979 ^ater BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 Pan onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Scholten ran defensie lijkt voor de omstre- (en NAVO-plannen tot invoering ran nieuwe atoomraketten in IPest-Europa (dat wil zeggen in ffest^Duitsland, Italië, België en ^Nederland) op enige voorzichtige _^teun te kunnen gaan rekenen van t>'66. peze conclusie kon gisteren getrokken wor sen uit de bijdrage van de buitenlandspeci- Ills van D'66 mr. L. J. Brinkhorst aan een Itudledag in Den Haag over de kernwapens 11e georganiseerd was door de Atlantische ommissle. Brinkhorst sprak zich namelijk datpadrukkelijk uit tegen eenzijdige Neder- ed.landse besluiten over de kernwapenmoder- g0 )uidelijk werd op de studiedag dat alle .retracties in de Tweede Kamer inclusief de HeWD, er niet voor voelen, zo ze al voor de rüeuwe kernwapens zijn, een zo groot aantal aarvan te introduceren als is aanbevolen Van onxe parlementsredactie AMSTERDAM Oud-CDA-fractieleider mr. Aantjes meent, dat het kabinet xich onvoldoende bewust is van het dreigende conflict met de CDA-fractie over de kwes tie van de kernwapens. Hij zei dat gisteren in een rede voor VU-studenten in Amster dam. Volgens hem is de diepe ernst waar mee de CDA-fractie een nieuwe koers heeft ingeslagen op het punt van de kernbewape ning zeer onderschat Hij voegde daaraan toe: „Ik denk niet dat van die koers zal worden afgeweken." Aantjes zei, dat vorig jaar om deze tijd de groeiende kloof tussen kabinet en CDA- fractie al waarneembaar was. Hij onthul de, dat hij na zijn aftreden zijn opvolger Lubbers en premier Van Agt heeft gewaar schuwd, dat hier het grootste risico lag voor een politiek conflict. Zijn verwachting was, zo zei hij, dat als de problemen niet tijdig zouden kunnen wor den opgelost, zij uiterlijk in december 1979 bij de behandeling van de defensiebegro ting wel eens onoverkomelijk zouden kun nen blijken. Volgens Aantjes is duidelijk, dat Lubbers zioh daarvan ten volle bewust is en al maanden lang rusteloos bezig is een conflict te voorkomen. 'Aantjes zei, dat naar zijn indruk dit bij het kabinet veel minder het geval is, althans tot nu toe was. Hij leidde dat af uit de pogingen die worden ondernomen om de ophanden zijnde NAVO-beslissingen (over de stationering van nieuwe atoomwapens red.) te kleineren. Volgens Aantjes zit achter de verklaring die de CDA-fractie begin 1978 uitgaf over het neutronenwapen, de overtuiging dat de vraag niet langer mag worden ontlopen of bij de ontwikkeling van de kernbewape ning menselijke verantwoordelijkheden niet worden overschreden, of er niet een punt is bereikt waarop een daad moet worden gesteld en nu moet worden gesteld. „Hoe kan men denken, dat een uit zo grote ernst geboren overtuiging door politieke massage en militair-technische argumen tatie wel zal verdwijnen," zo vroeg hij zich af. Meer niei op pag. 9. ver de rede van Aantjes door twee speciale NAVO-werkgroepen, na melijk 572 stuks. WD-defenslewoordvoerder Ploeg ver- idlgde dat deze nieuwe NAVO-raketten nodig zijn als antwoord op het groeiende aantal SS 20 raketten waarmee de Sowjet- Unie West-Europa onder schot heeft. Ploeg achtte een evenwicht op het terrein van de middenlange alstandsraketten tussen NAVO en de Sowjet-Unie echter ongewenst. Het gaat, zo zei hij, om een politiek signaal dat de NAVO bereid is zich te verdedigen, daar is slechts een beperkte invoer van deze wapens in de NAVO voor nodig, aldus de WD-woordvoerder Ook de directeur van het Instituut voor Vredesvraagstukken, de heer H. J. Neuman, die in tegenstelling tot andere CDA-ers, sterk pleit voor invoering van de nieuwe atoomwapens, deelt dit standpunt. Hij zei het voorgestelde aantal erg hoog te vinden, volgens hem is een aantal van minder dan tweehonderd al voldoende De NAVO is, volgens ingewijden, tot het hoge aantal van 572 gekomen door ener zijds te kijken hoeveel van de bestaande NAVO-atoomwapens voor de middenlange afstand verouderd zijn en dus in ieder geval vervangen moeten worden. Anderzijds is geschat hoeveel sterker de Sowjet-Unie de komende jaren op het terrein van deze middenlange afstandwapens zal worden. Momenteel heeft de Sowjet Unie al zo'n 120 SS 20-rakketten, ieder uitgerust met drie afzonderlijke atoomkoppen. Ieder jaar ko men daar enkele tientallen raketten bij. NAVO-in ge wij den benadrukken dat gezien het dus momenteel al bestaande aantal van 120 maal drie, is 360 Russische atoomkop pen die west-Europa bedreigen, en daarbij gevoegd de voortgaande groei in de komen de jaren en de andere al op west-Europa gerichte atoomwapens, de 572 NAVO-raket ten als antwoord daarop zeker niet overdre ven zijn. Een deel van die 572 raketten, bedoeld om de verouderde NAVO-systemen te vervangen, zou in ieder geval moeten worden ingevoerd, een ander deel zou af hankelijk van de Russische bereidheid tot matiging al of niet verminderd kunnes worden. Voor de vraag of minister Scholten voor dit NAVO-beleid voldoende steun zal krijgen in de Ttweede Kamer, kan de positie van D'66 doorslaggevend worden. D'66 kan het kabi net eventueel aan de meerderheid in de Kamer helpen indien, zoals wordt verwacht een aantal CDA-Kamerleden zich met link se fracties tegen de invoering van de atoom. wapens blijft verzetten. D'66 stemde met PvdA en CDA begin dit jaar voor een Kameruitspraak waarin werd gepleit eerst met de Russen te gaan onder handelen en pas daarna te bezien of de NAVO zelf nieuwe atoomwapens nodig heeft. Dat is dus de omgekeerde volgorde vergeleken met wat de NAVO nu voorstelt. D'66 houdt nog steeds vast aan deze volgor de. Brinkhorst beoleitte daarom gisteren evenals de Kamerleden Frinklng (CDA) en Dankert (PvdA) voor uitstel van de NAVO- beslissing met minstens een jaar. De vraag is echter wat Nederland moet doen indien de andere NAVO-landen (zoals het er nu uitziet) dat uitstel niet wensen aanvaarden. Zonder als zodanig uit te spreken dat D'66 in dat geval het re ge rings- en dus NAVO- beleid zal steunen, zei Brinkhorst wel na drukkelijk: „Essentieel uitgangspunt zou moeten zijn de wens om de collectieve be sluitvorming in NAVO-verband te blijven beïnvloeden Een eenzijdig Neder, lands besluit (om niet mee te doen reef zou kunnen leiden tot de totstandkoming van een ,,pseudo-Europe se kernmacht" Brinkhorst benadrukte dat dit standpunt nog niet door zijn gehele fractie is overgenó men, maar gezien het gewicht van Brink horst binnen D'66 is de kans niet uitgeslo ten dat minister Scholten toch van D'66 de zo nodig aanvullende steun zou kunnen verwachten. ADVERTENTIE I i ia man worden toegerekend maar aan w w A I Ï^Van onze parlementsredactie UI 1 de partner met het hoogste inkomen. r. 0 -111 I i .1 I Am/Int In kA. „nnKfal aaIt nancinA. f* \W ietDEN HAAG Echtparen waarvan de man kostwinner is maar de vrouw bijverdient, gaan in de toekomst waarschijn- i lijk meer belasting betalen. Dat vloeit voort uit het voorstel ïenvan staatssecretaris Nooteboom (Financiën) om man en ?n« vrouw zoveel mogelijk gelijk te behandelen voor de belastin gen. Echtparen waarvan de vrouw meer verdient dan de man, afzouden er dan meestal enige honderden guldens op vooruit )uigaan. a.Nooteboom heeft zijn ideeën neerge- m legd in een nota aan de Tweede Ka rn mer. Als de Kamer haast zou maken, r. ,zou het voorstel op z'n vroegst in 1981 4kunnen ingaan. Uitgangspunt in het voorstel is dat iedere verdiener een belastingvrije voet krijgt van bij de tarieven van 1979 6042 gulden (per J jjjaar). Nu heeft de gehuwde man nog ..^een vrije voet van 10.070, en de ge- "Yjhuwde vrouw van slechts 2017 gul- geniet. Het gezin wordt straks im- raden. Wat is en wat blijft, is het draag- mers als volledig beschouwd bij sa- krachtbeginsel, dat zegt dat het per- menwoning, ook al is men niet ge- icentage belasting toeneemt naarma- huwd. Naar schatting zeven procent Nooteboom wil tegelijk echtparen en ongehuwd samenwonende stellen ge lijk gaan behandelen voor de belas ting. Voor een aantal ongehuwd sa menwonenden betekent dat verlies van voordeel ten opzichte van de ge huwde staat. Dat betreft onder meer de ongehuwd samenwonende met kinderen, die nu bijvoorbeeld een ex tra aftrek wegens onvolledig gezin «te het Inkomen hoger is. De gehuwde man, wiens vrije voet straks daalt, valt dus in een hoger percentage. Zijn vrouw krijgt een grotere voet, en dus een lager percentage. Maar als het inkomen van de vrouw lager is van de samenwonenden gehuwd. Niets verandert er voor de rond 70 procent van de echtparen waar de man of de vrouw geheel alleen de kost VOOrd PPI verdient. Voordeel van rond 100 gul- Staatssecretaris Nooteboom houdt de staatssecretaris in totaa. 155 miljoen over dan dat van de man, profiteert zij den komt er voor vrijgezellen bene- minder dan de man erop achteruit gaat. Bij een inkomen van 30.000 gul den voor de man en 15.000 voor de bijverdienende vrouw, is het geza menlijk nadeel 243 gulden. Liggen de inkomens precies omgekeerd ver- *J!AAU A„AA 1 A AA1.1I den de 35 en ook voor vrijgezellen boven de 35 voor zover ze .alleen staand zijn. Hun* vrije voeten gaan wat omhoog. Bovendien voelt Noote boom er wel voor de extra aftrek voor vrijgezellen al te laten ingaan met 30 deeld over de echtelieden, dan wordt Jaar. Dat zou 75 miljoen gulden per et voordeel 637 gulden. jaar kosten, en uit zijn huidige plan Voordeel komt er ook voor echtparen waar de vrouw alleen of het meest verdient, en men aftrekposten heeft als hypotheekrente, ziektekosten, buitengewone lasten. Die worden nu aan de man toegerekend. Dit soort posten, alsmede inkomsten uit ver mogen (spaarrente bijvoorbeeld), zul len straks niet automatisch aan de Vervolg van pagina 1 Drabbe voegde eraan toe dat de be langrijkste maatstaf van mensen bij ,£het al dan niet nemen van een baan niet zozeer de hoogte van het loon is. r de zekerheid dat je in elk geval voor een tijdlang werk hebt. Dit laat ste werd overigens door Van Veen derschreven. Ook zei hij te besef- tien dat de voorstellen van werkgevers tzake minimumloon en uitkeringen iatuurlijk niet „de panacee" (middel tegen alle kwalen) is voor werkloos heid en arbeidsmarkt. r en CNV verweten de werkgevers dat die de solidariteit tussen werken den en niet-werkenden willen door breken. Terpstra (CNV): „Kernvraag s vandaag: hoe moeten de minimum loners en uitkeringsgerechtigenden nelen in de stijging (of daling) van de welvaart in ons land. Wij vinden dat ^iedereen de broekriem moet aanha- met onderscheid naar draag kracht. maar niet tussen actief (wer kenden) en niet-actief (uitkerings- ekker). Het CNV wil een gelijke be ndeling voor alle inwoners in ons nd. Het is onaanvaardbaar deze ge- ij ke behandeling los te laten juist in tijden van economische problemen. iDat zou betekenen het afschuiven JJvan die problemen op de zwakkeren, en de weg van minste weerstand." jDrs Terpstra vond dat de werkgevers f..sterk overdrijven door het steeds neer benadrukken van de hoogte van uitkeringen als knelpunt op de irbeidsmarkt". DEN HAAG Het is niet juist, zoals de werkgevers beweren, dat het minimumloon sneller stijgt dan de lonen even er boven, waar door het hele loongebouw van on deraf wordt opgestuwd. Dit blijkt uit antwoorden van minister An- driessen (financiën) op vragen vanuit de Tweede Kamer over de miljoenennota. Het snel stijgende minimumloon speelde gisteren een hoofdrol in de SER. De werkgevers willen forse correcties in de berekeningswijze, om te voorkomen dat ook in de toekomst het minimumloon als mede de daaraan gekoppelde soci ale uitkeringen te snel stijgt, en de loonverschillen tussen mini mum plus uitkeringen enerzijds en inkomens van werkenden bo ven het minimum anderzijds, te krap blijven. Uit de cijfers van Andriessen blijkt nu dat die ver schillen ook bij handhaving van de huidige berekeningswijze al groter worden. De bewering van de werkgevers blijkt wel te zijn opgegaan voor de jaren 1973 tot en met 1976. Toen steeg elk jaar het minimumloon wat sneller dan de lonen vlak daarboven. Ook in 1978 was dat in geringe mate het geval. Maar pre cies het omgekeerde deed zich voor in 1977, en ook dit Jaar en volgend jaar, bij de huidige ramin gen. Volgens de cijfers van An driessen zal het minimumloon eind volgend jaar 28 procent bruto zijn gestegen vergeleken met 1977, en de lonen even boven het mini mum 33 procent. De afstanden tussen minimum en even daarbo ven worden de laatste paar Jaar dus juist groter. Andriessen ver schaft de volgende cijfers, met in de eerste rij de stijging in procen ten van het minimumloon, en de tweede rij die van de lonen van even meer 1977 7,1 pet 8,6 pc 1978 8.5 7.6 1979 4.3 6,2 1980 5.5 7,2 Omdat in het voorstel ook pensioe nen van de gehuwde vrouw voortaan bij haarzelf worden belast, komt er ook enig voordeel voor het bejaarde echtpaar waarvan de man het hoog ste Inkomen heeft en de vrouw enig pensioen. .Flink nadeel zou er ontstaan voor het echtpaar waarvan de man straks met een fors lagere vrije voet komt te zitten terwijl de bijverdiensten var zijn vrouw minder zijn dan haar verhoogde vrije voet. In die situa tie mag de man of vrouw in het omgekeerde geval het stuk vrije voet dat de partner ongebruikt laat, zelf gebruiken, tot het maximum van 10.070, zijnde de huidige vrije voet voor gehuwde mannen alsmede voor gehuwde vrouwen met een man die minder verdient dan 10.070. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Het aantrekken van de inflatie, zoals voorspeld door het Centraal Planbureau, lijkt in septem ber voorzichtig te zijn begonnen. De prijzen stegen toen met 0,9 pro cent, tegen 0.7 in september vorig jaar en 0,6 in september "77. Ook de prijsstijging over twaalf maanden trekt aan, en is nu 3,9 procent. Tegen het laagterecord sinds meer dan tien jaar van 3,8 procent in Juli van dit jaar Prijsstijgingen deden zich de vorige maand voor bij kleding, schoeisel, en in mindere mate koffie, eieren, benzi ne, elektriciteit, medische verpleging en aardappelen. De prijzen daalden voor groenten. ROTTERDAM (ANP) Twee zeesle pers van Smit Internationale hebben donderdagnacht voor de Noorse kust een reusachtig dok verspeeld tijdens een zware noordwesterstorm n:*t windkracht 11. Het dok (330 meter lang, 88 meter breed en 30 meter hoog) raakte op drift en de trossen knapten. Een Noorse helikopter slaagde erin de 14 bemanningsleden zeven Nederlanders en zeven Zwe den die op het dok aan het werk waren, op te pikken. Een woordvoerder van Smit zei te hopen dat als de wind is gaan .liggen de slepers van de Russische autoriteiten toestemming krijgen om weer aan het dok, dat zeven kilome ter ten oosten van de Noors-Russi sche grens op de kust is gelopen, vast te maken. Of het dok ernstig is be schadigd staat nog niet vast. Ambo's vijfhonderdste- Hoe kleiner hoe beter Ambo's vijfhonderdste boek is ui I De toepasselijke titel ervan luidt: kleiner hoe beter. Het is het derde boek van E. F. Schuma cher, de wereldberoemde econoom e maatschappijcriticus (bekend van Hou het klein dat als Small is beautiful een internationaal succes was. en Gids voor de verdoolden). In Hoe kleiner hoe beter schildert Schu macher op virtuoie wijre de zwakke kanten van onze economie: de conCu rentie, de verspilling, de werkloosheid, èSgeestdodende sleur voor de mense in de bedrijven. "Nu kiezen Het kan anders, zegt Schumacher in di boek. dat na zijn dood uit zijn opzienba rende lezingen in Amerika werd samei gesteld. Het moet zelfs anders, want de brand stof die totnutoe alles goedkoop draai ende hield, de olie. wordt onbetaalbaa Het is uit met onze rijkdom. En daarmee staan we voor een keus: een ander eco nomisch stelsel, óf - met kernenergie naar de haaien gaanl Uitgangspunt voor het denken over ee andere economie moet werk zijnwerk voor iedereen, werk dat zinvol is. zinvol voor degene die het doet, maar ook ai vol voor*degene die van de vruchte ervan gebruik maakt. Schumacher geeft uit veertig jaar praktijkervaring prak sche alternatieven. 144 pagina's 12,5r Kalender In de geest van Schumacher ts zegge het klein houden is niet stilstaan, is nie' de klok terugzetten, het is óók voort gang. Daarom komt Ambo als kleine uitgeve na het vijfhonderdste, met het vijfhon derdeerste produkt, geen boek ditmaal, maar een kalender. Wibo's Ophangka ender: voor iedere dag van het jaar ee vlijmscherp plaatje van de geniale 111* rator Wibo (Wim Boos Ambokrant En zo komt Ambo met 502,503, 504. etc Een keuze daaruit ziet u in deze adve tentie. Wilt u meer weten (ook over Ambo, he klein houden, maar het toch goed doen, 500 boeken in zestien jaar) lees dan de Ambokrant. Hij ligt bij uw boekverko per. Gratis. Om mee te neme Ad Kooyman en Susanne Pier Ze kunnen me niet horen want er zit glas tussen Sophocle Amigone en Èlfklro. Euripides: Medea. Drie tragedies Drie kliisieke tragedies die nog regelmatig gespeeld wor den, in de opzienbarende, ge durfde vertaling van Pé Ha- winkels. 198 pagina'»»," 9,50 Vervolg van pagina 1 Omdat in de praktijk ontheffing wordt ver leend van de segregatie-wetgeving, kan op alle niveaus en bij internatio nale uitzendingen op multiraciale wijze gesport en geselecteerd worden Premieheffing 'an der Schalie (hoger personeel) had :n tussenstandpunt. De ideeën van de werkgevers inzake beperkingen bij minimumloon en laagste uitkeringen ingen hem veel te ver. De werkge- ers kunnen dan beter eerlijk zeggen lat elke automatische koppeling maar achterwege moet blijven „en jaarlijks bekijken of er nog iets over schiet om minimumloon en sociale minima met een gift te bedenken". jAan de andere kant gaat Van der s^8chaiie wel mee met het kabinets voorstel voor enkele negatieve cor- girecties in de netto koppeling tussen graagste uitkeringen en minimumloon. En ook voelt hij. met de werkgevers, voor de suggestie van het kabinet om ook op de uitkeringen geleidelijk alle igkjociale premies in te houden. Wel wil van der Schalie dat de koopkracht van de uitkeringen daardoor niet daalt, terwijl de werkgevers slechts zeggen dat de uitkeringen ln guldens ;g{(nominaal) niet lager zouden mogen worden dan ze op dit moment zijn. De FNV wijst die premieheffing scherp van de hand. Volgens Drabbe 'U het voor de modale WAO'ers (uit ering 25.600 gulden bruto per jaar) leerkomen op zo'n zes procent van de oopkracht „Geen nullijn, maar een >ve minlijn," aldus Drabbe. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De „witte plaat Het woord klinkt sympathiek, maar zou vervangen moeten worden door ..piratenplaat-' Het gaat hier namelijk om een steeds grotere toename van piraterij in de grammofoonplaten- en cassette-industrie. Het blad „Contrapunten' een jaarlijkse uitgave van de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers (NVPI), doet daar een aardig boekje over open. Met de vervalsingsindustrie in platen en cassettes zou alleen al in de westerse wereld zo'n twee miljard gulden gemoeid zijn Een aardige illustratie van wat een witte plaat is, en van de problematiek die daarbij optreedt, geeft de zanger Cliff Richard in het blad Contra punten. „Iemand had tijdens een optreden een microfoon tje voor een zaalluidspreker gehouden en het resultaat daarvan stond op een dubbel- album. Echt hele slechte kwa liteit. Het publiek weet dat niet en men neemt aan dat zo'n plaat is uitgebracht met mijn toestemming en die van mijn platenmaatschappij." Een groter probleem voor de artiesten en platenmaat schappijen is dat de kwaliteit van de witte plaat juist toe neemt en vaak niet onderdoet voor de „legale" plaat. Die kwaliteitsverbetering i's mo *gelijk door de enorme groei van de witte platenhandel, die volgens de voorzitter van de NVPI, drs. W. Barents, zonder meer in de categorie valt var de internationale handel ir verdovende middelen. Volgens Barents wordt he- „misdadige karakter" van de piraterij onvoldoende erkend en afgestraft. Oorzaak daar- yan is volgens hem onde- meer dat piraterij in de pla tenhandel bij het publiek geen associatie opwekt met een criminele activiteit. Daar bij komt dat de witte plaat o' cassette meestal tegen een la gere prijs wordt verkocht, eer prijsvoordeel voor de luiste raar dus. En tenslotte bestaat oij het publiek het idee dat de artiesten en hun producenten slechts een gering aandeel on dervinden van de witte pla tenhandel Vijf jaar Het laatste is vo.gens Barents pertinent onjuist en zijn me ning wordt gedeeld door Elton John. „Wij artiesten, uitge vers en platenmaatschappij en, wensen ons bestaan niet binnen vijf Jaar te zien beëin digen. en dat is wel waar het op neer zou komen als er niets wordt gedaan", aldus Elton John in Contrapunten. Vol gens de beroemde zanger zul len de platenmaatschappijen steeds minder aan de verkoop van nun p.aten verdienen, daardoor de artiesten nie- meer voor nieuwe platen kun nen betalen, als er niet tegen de groeiende handel in witte platen wordt opgetreden. Zo.ang dat niet geoeurt za. ae concurrentie met de platen maatschappijen blijver voortbestaan De witte plater kunnen namelijk tegen een la- gere prijs verkocht worden. De piraten omzeilen met hur vervalsingen immers de, kos ten voor de auteursrechter die aan een opname verbon den zijn. Bovendien hebbe' zij geen opnamekoster. Het blad Contrapunten ver deelt de wijze vaa opnemen ir de platenpiraterij in drie'cate- gorieën. De eerste categorie is het ongeoorloofd koplërer van een geluidsopname. „Pi racy". genoemd Dan is er de .Bootlegging", het ongeoor- .oofd opnemen van een zaal- of radio-optreden van een ar tiest en tenslotte de ,)Counter- felting" een steeds m$e~ voorkomend verschijnsel het ongeoorloofd kopiëren van een geluidsopname lnclu- siefc «abe., noes en merxen Dit- «tan in Nedenand aflemaai ongestraft gebeuren omdat er geen wettelijke regeling voor de bescherming van de au teursrechten van artiesten be staat. Daar is vaak over ge klaagd. onder meer door het auteursrechtenbureau BUMA. Nederland is niet toe getreden tot de Internationale Conventie van Rome. noch tot die van Genève (beide con venties beschermen de arties ten en producenten van ge luidsopnamen). Het is niet waarschijnlijk dat Nederland dat op korte termijn zal doen, want een commissie van het ministerie van justitie heeft vorig jaarj na zeven jaar istuderen een interimadvies Igepubliceerd waarin onder meer staat dat de commissie haar oordeel over toetreding tot de conventies wil uit stellen. Heffing Mr R. A E Stuyt,- juridiscf adviseur van de NVPI. geeft ln een artikel in Contrapunter aan. dat er wel degelijk mid- dë.en zfjn om ae auceursrec. ten van de platenartlesten te beschermen Als voorbeeld geeft hij het in 1965 aan de Duitse auteurswet toegevoeg de artikel over dit onderwerp. Dat houdt in dat de artiester en producenten in de muziek handel een opbrengst krijger door middel van een heffing (van ten hoogste vijf procent) op de verkoopprijs van af speelapparatuur Stuyt acht deze regeling ook in Neder land toepasbaar op de ver koop van afspeelapparatuur, én bijvoorbeeld op de verkoop van cassettebandjes waarop immers oncontroleerbaar ge kopieerd kan worder. Gezien het opgeschorte ad vies van de commissie aan het ministerie van Justitie, zal het invoeren van de een of andere regel ter bescherming van de auteursrechten van artlestet nog wel enige tijd uitblijven Volgens NVPI-voorzitter is dat een kwalijke zaak. want in Nederland ts het aandee' van vervalsingen op de marx- van grammofoonplaten er cassettes nu al ongevee- 10 25 procept. aldus Van der Klaauw ln zijn brief. Hoewel de speciale VN-commissie de 8A8AD een „blanke" organisatie noemt en hoewel die commissie meent dat de structüur van Zuid Afrika echte, niet-raclale sport „vrij wel onmogelijk" maakt, houdt minis ter Van der Klaauw vast aan het eerder ingenomen standpunt: de Zuidafrikaanse ploeg wordt toegela ten omdat verwacht kan worden dat zij multlraclaal zal zijn. Aan de hand van deze brief xan op xorte termijn ln de Tweede Kamer opnieuw gedebatteerd worden over de deelneming van Zuid-Afrikar aar de paralympics In een reactie op de orief zegt de voorzitter van het Comité Olympi sche Spelen en Mensenrechten, drs E van Thijn (PvdA): „Dit werpt geen nieuw licht op de zaak. Zon ploeg moet getoetst worden door het speel ale comité Voorzover Van der Klaauw de moeite heeft genomen de zaak te onderzoeken, laat de mening van het comité niets te raden over Ze moeten nu de knoop maar door hakken." s~~\ l A „Ik had misschien beter mijn schoe nen aan kunnen houden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3