s a DIER PLANT Weekendpuzzel Dierenleven in de heggen van Devon 1 n to LQ mwwm mam F 931 m S3 ffi RAj a 3 A? A A: CO CD tSl Meesterstuk van Misja m&ÉL ei Ai iiii £1 A3 m OA Eindspelmet vier dammen ATERDAG 6 OKTOBER 1979 VARIAl .TROUW/KWARTET 37 door Henk van Halm Rows Farm is een eenvou dige witte pachtboerderij op de flank van een groene heuvel, net onder de top. Veertien dagen lang keken we vanuit keuken, huis- en slaapkamer uit over een hellende wei vol jonge stie ren en schapen naar het beboste dal van de Exe in de verte, waar in de vroege morgen witte wolkenflar den de goudgele en groene vakken van de velden op de heuvels aan de overzijde aan het gezicht ont trokken. Heggen scheiden alle akkers, rech te lijnen in het landschap, soms gemarkeerd door bosjes als vlak naast de boerderij, vaak met sinis ter kale dode iepen, slachtoffers van de iepziekte, die niet eerder worden geveld dan op het moment dat men brandhout nodig heeft voor de open haard die de meeste boerderijen in Devon en Somerset nog hebben. In en rondom die bomen en vooral in de heggen vinden de dieren van dit cultuur landschap een vaste en veilige ba sis, van waaruit ze in de weiden voedsel kunnen zoeken, of een leefgebied dat ze nauwelijks verla ten. De ondoordringbaarheid van de heggen en de verscheidenheid van de plantengroei maakt een zeer veelzijdig leven mogelijk. Honderd meter achter de boerde rij. vlak bij de top van de heuvel, ontdekten de kinderen twee jonge vossen, die ravotten met de resten van een fazant. Ze hebben wel tien minuten lang toegekeken. Later vond ik inderdaad wat nog van de fazant was overgebleven, maar on danks de sterke vosselucht. die doet denken aan de geur van de stinkzwam, was in de dichte heg het hol niet te vinden. Er leven veel vossen op de heuvel en vaak kwam je hun merktekens tegen: grijze uitwerpselen vol haar. gede poneerd op verhogingen zoals be tonnen paaltjes. De aanwezigheid van vossen kon niet verhinderen dat er een ware konijnenplaag heerste. Overal in de voet van de heggen waren ho len en geen wandeling over de weiden was denkbaar zonder dat je voortdurend konijnen zag. Die wipten al de heggen in. als je vijf tig meter of verder weg was In de avond Het meest zag Je konijnen tegen de avondschemering, als troepen roeken en kauwen lawaaiden bo ven de bossen van Combe Head en Benshayes Farm aan de overkant van de weg beneden aan de heu vel. Als bruingrijze schimmen vlo gen dan grote pijlstaartvlinders over en langs de heggen, op zoek naar de tuitbloemen van de wilde kamperfoelie, die juist het hevigst geuren als de zon net is onderge gaan. Maar de vroege ochtend, als de nevel nog de heuvels iri de verte blauwig kleurde, was eigenlijk de mooiste tijd van de dag. Hoewel het geen zangtijd meer was, hoor de je overal vogels: de rollende slag van de winterkoninkjes, die iets anders klinkt dan wat de Ne derlandse ondersoort laat horen en soms voor zelfs doorgewinterde vogelaars verwarrend veel lijkt op de bescheiden zang van de hegge- mus; het drukke roepen van put- tertjes, die wel hun voedsel zoeken in de heggen, maar hun jongen grootbrachten in de boomgaard van met korstmossen bedekte ap pelbomen; het mineurtje van de fitis; het knutteren van groenlin- gen; het belletje van de pimpel-* mees en de drieslag van de kool mees. Elke morgen zaten er twee vliegvlugge jonge goudvinken vlak bij het huis. grootgekomen in de hoge wilde en met kamperfoe lie en vlieren doorschoten heg naast het bleekveld. De roodborst tikkerde in het dichte meidoorn- struweel en soms schoot een merel of een zanglijster scheldend weg in de dekking van een heg. De zomerse drens van de geelgors, broedvogel van heggen in graan- akkerland, hebben we niet ge hoord. De tijd was voorbij dat de mannetjes zich zingend posteer den in de hoogste bomen bij de akker, want we zagen ze wel, zaad jes pikkend van de lemige wegjes tussen het koren. Daar liepen ook nogal eens fazanten, kleurige ha De witlippige wilde tuinslak komt in Nederland alleen in Zuid- Limburg en langs de grote rivieren voor, maar is in de heggen van Zuid-Engeland juist de gewone soort. nen en gevlekt bruine hennen, sa men met de al grote jongen. Bui zerd. raaf en zwarte kraai, vaak te zien boven de velden, broeden niet in de heggen, maar in hoge bomen in de bosjes, net als de bosuil, die 's avonds in de dode iepen zijn joelende roep liet horen. Slakken Zo vroeg in de morgen was van het insektenleven. waarvan de lucht overdag gonsde, nog niet veel te merken. Wel van de slakken, die juist dan, als alle blad glom van de dauw, overal rondkropen. Het meest waren het de gele. donker gebandeerde huisjesslakken, die iedereen meent te kennen. Wat niet iedereen weet. is dat er twee soorten van bestaan: de gewone tuinslak of veldslak Cepaea nemo- rails en de wilde tuinslak Cepaea hortensis. Beide lijken sterk op elkaar, maar de eerste heeft altijd een bruinzwarte of bruinrode schelprand. terwijl de tweede een ongekleurde schelprand heeft en bovendien een iets kleiner huisje. De wilde tuinslak, in ons land al leen algemeen in Zuid-Limburg en hier en daar langs de grote rivie ren, was rondom Rows Farm de gewone soort. De bij ons overal voorkomende veldslak troffen we wel veel aan in een brandnetelveld in Dunster, aan de kust van So merset. Nog een in Nederland zeldzame slak, die zich vooral op en bij tongvarens ophield, was de kartuizerslak. met een even groot huisje als de wilde tuinslak heeft, maar platter en eenkleurig rozewit. Vlinders Als Je 's morgens vroeg goed tus sen de planten keek, zag je toch wel insekten, slapend zolang de zon ze nog niet verwarmd had en daardoor heel dicht te benaderen, wat fotografische buitenkansjes betekende. Daar was bijvoorbeeld het oranje zandoogje, in Engeland heel toepasselijk „Gatekeeper", hekkewachter, genoemd. Overdag zaten ze zich vaak te koesteren in de zon, meest op bramebladeren. Ze schijnen een voorkeur voor bramen te hebben, want Je zag ze altijd daar in de buurt en ook wel op de bloemen, maar in de warme zonneschijn lieten ze Je niet dich ter bij komen dan een meter. Net als de rupsen van andere zandoog jes leven die van het oranje zan doogje van grassen, speciaal kro- paar en kweek en zelfs straatgras. Waar zoveel brandnetels in de heggen groeien, ontbreken na tuurlijk de echte brandnetelvlln- ders ook niet, zoals de kleine vos. Maar veel meer keken we op van de gehakkelde aurelia, die even aan de kleine vos doet denken, maar roodbruin is met zwarte vlekken en sterk gekartelde vleu gelranden heeft. Je ziet ze bij ons hoofdzakelijk in het zuidoosten. Een paar honderd meter van Rows Farm ontdekten we het lie velingsplekje van een hagedis. Elke dag vanaf tien uur in de morgen lag zij daar te zonnen, het hoogzwangere vrouwtje, dat niet tot de soort behoorde die Je zo vaak op de droge heide of in het duin tegenkomt, maar de liefheb ber van vochtig, schaduwrijk ter rein, die kleine of levendbarende hagedis wordt genoemd. Zo lang Je maar niet dichterbij kwam dan een halve meter en je rustig ge droeg, liet ze zich niet storen. Met haar pientere oogjes volgde ze nauwlettend de passerende insek ten en soms schoot ze razendsnel naar voren om met knauwende bewegingen een sprinkhaan of een kevertje naar binnen te werken. Wantsen waren ook vaak prijs, want daar krioelde het van. De meest opvallende waren de rood bruine en de zwart met oranje soorten die voornamelijk leven van bladluizen, die ze met hun zuigsnuit uitzuigen. Vaak zaten die ook op bloemen en op brame blad. De talrijkste insekten waren de vliegen, allemaal soorten die het de mens niet lastig maken, maar zich het liefst ophielden op de bloemen van bereklauw, akkerdis tel. braam en duizendblad. Zweef vliegen meest, wespachtig geel met zwart getekende soorten zoals de bos-, de pendel- en de rosse zweefvlieg, of bijachtige, zoals de blinde bij en de hommelzweef- vlieg. En tussen al die stuifmeel en honing snoepende vliegen soms ineens een grote bloemenboktor, ook al wespachtig van uiterlijk, met oranjegele dekschilden en daarop donkerbruine dwarsban- den, maar tevens met voelsprieten die herinnerden aan de horens van een steenbok. Hun larven leven in het dode hout dat overal in de heggen te vinden is. Een levensbe hoefte voor maar één lnsekten- groep, een van de vele levensbe hoeften waarin de heggen voor zien en die het leven mogelijk ma ken van zoveel verschillende die ren. van wie ik er maar een paar heb kunnen noemen. En die zon der die heggen in het door de mens gemaakte landschap niet zouden kunnen bestaan... Horizontaal. 1. deel van een schip. 4. schortje. 6. plaats in Italië. 9. water in N.Br. 10. klank. 12. opge worpen hoogte. 14. muzieknoot, 16. vogel. 18. gifslangetje, 20. me dicijn (indn.). 22. rode verfstof, 24. enigszins. 26. voegwoord. 27. voor zitter, 30. neon (afk.), 31. keurig, 32. meisjesnaam. 33. ogenblik. 35. afgelegen. 36. trompetvogel, 38. vertragingstoestel, 40, vreemde munt, 41. echtgenoot, 42. heining, 43. bitter vocht, 44. water doorla tend, 46. vertrek, 48. kleverige stof. 50. prul. 52. bloeiwijze, 63. tussen- zetsel, 55. voertuig. 57. werkelijk heid, 60. boom, 61. slijk. 63. waar borg. 65. meisjesnaam. 66. nobele. 69. klimop, 70. water in Friesland. 71 jaar (lat.), 73. rivier in Italië. 75. voegwoord, 76. verlegenheid. 77. hoofddeksel, 78. gast. Verticaal. 1. lange nekharen van dieren, 2. sukkelaar, 3 meisjes naam, 4. eind, 5 onheil aanbren gende godin, 6. bijwoord. 7. ie mand die spot, 8. bijwoord, 9. stuk bouwland. 11. vruchtbare plaats, 13. plaats in Pennsylvanië, 15. wondvocht, 17. voorvoegsel, 19. meisjesnaam, 21. bijwoord (afk.), 23. peulvrucht, 25. loot. 28. teken, 29. soort hert. 31. mist, 34. schrijf- kosten, 35. huid, 36. vaartuig, 37. Europeaan. 39. tam, 45. flink, 47. rivier in Frankrijk. 48. vaderlan der. 49. netelachtige planten( 51. buitenhaven, 53. meisjesnaam, 54. plaats in N.Br., 56. wijnglas, 58. palmboom. 59. zijtak Elbe, 60. een- Jarig dier, 62. lengtemaat (afk 64. klaar. 67. ligplaats voor schepen. 68. stuk stof, 72. naschrift (afk.), 74. schelk. element. Oplossing per briefkaart t/m woensdag a s. zenden naar Trouw/ kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Links bovenvermelden: Weekend puzzel. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. raket, 6. meent. U. las, 12. Eem, 14. Ria, 16. aas, 18. order, 20. do, 21. mentor, 22. elders. 23. en. 24. e.k.. 26. em.. 27 al, 28. alm. 30. Abe. 32. tra. 34. ar. 35. as. 37. Aa. 38. li. 40. Eris, 41. ellen. 42. eind. 43. me. 44. in. 45. ka.. 47. da. 49. lak. 51. sta. 53 Lea. 56. eb. 58. ml. 59.11. 61. nn, 62. vallei, 64 elegie. 65. es, 66. sater. 69. p.e.. 70. lel, 72. rol, 73. mud, 75. manna. 76, risee. Vert. 2. al, 3 kartel, 4. es, 5. rede, 7. er, 8. einder, 9. na, 10. ramen, 12. er. 13. me. 15. dosis. 17. sen, 18. ore. 19. rem, 20. dra. 25. ka. 26. Ee. 28. Ariel, 29. ma 31. belet, 32. Ta, 33. Alida, 34. arm. 36. sen., 37. ank, 39. Ina, 44. ik. 46. al. 48. nevel, 50. alleen. 51. si. 52. al. 54. erebus, 55. sneer, 57. bas. 58. mis, 60. Ier, 61. nip, 63. stop, 67. ar, 68. el, 70. la, 71. in, 73. ml, 74. de. De prijswinnaars zijn: de heer H. Tonkes. v.d. Duyn van Maasdam- weg 230, Hoogezand; de heer J J. L. Pastoor. Hoofdweg 23. Smilde; de Heer 3. Jaspers, Herculesstraat 13, IJmulden. In dit weekeinde wordt in het Am sterdamse Okura-hotel de jaar lijkse Dag van de Postzegel ge vierd. Zowel vandaag als morgen 7 oktober kunt u gratis de tentoon stelling, de lezingen en de stands van de handelaren bezoeken. Een bijzonder stempel van PTTis uiter aard voorhanden. Deze week zijn weer twee nieuwe Nederlandse postzegels in omloop gekomen. Ter herdenking van het feit dat 300 jaar geleden zowel Joost van den Vondel als Jan Steen gestor ven zijn werden aan deze grote Nederlanders zegels gewijd; 40 c met de gevel boven de ingang van de oude stadsschouwburg en 45 c met een zelfportret van onze gen reschilder uit de gouden eeuw. Van Suriname zijn twee emissies te melden. Ter herdenking van de 100e sterfdag van de posthervor- mer en initiator van de eerste op- plakbare postzegels ter wereld Sir Rowland Hill een portretzegel; voorts twee zegels ter gelegenheid van het feit dat het SOS-klnder- dorp in Suriname 30 jaar geleden werd gesticht. Op de zegels beel den van het dorp. In Engeland herdenkt men dat 150 jaar geleden bij de wet van Sir Robert Peel het Londense politie korps werd opgericht Op vier bij zondere zegels zien we de straat-, verkeers-, bereden- en rivierpolitie in actie. De jaarlijkse Belgische zegel ter bevordering van het postzegel- verzamelen onder de jeugd ver scheen weer deze week. De afbeel ding op de zegel toont de bekende stripfiguren Kuifje, zijn hondje Bobbie en de kapitein Haddock, die op een postzegel figureert. Na een lange zomervakantie is vanwege de Franse postadminis tratie weer een tweetal bijzondere zegels uitgegeven. Op een zegel van fr 2. een beeldhouwwerk van Jean Gouyon, genaamd „Diana in bad", dat te bewonderen valt in het kasteel van Ecouen bij Parijs; de andere zegel verscheen naar aanleiding van de derde wereldte- lecommunicatie-tentoonstelling „TELECOM 79", die tijdens het congres van de Union Internatio nale des Télécommunications te Genève werd gehouden. Ter gelegenheid van het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan Ierland komt een bijzondere por tretzegel in omloop. De posterijen van de Verenigde Staten volstaan met het beschikbaar stellen van negen handafstempelingen in ver band met het bezoek van de paus in de periode van 1—7 oktober aan negen Amerikaanse steden. Voorts maak lk u attent op de nieuwe Catalogus van Nederland en de overzeese rijksdelen 1980, die weer is verschenen (prijs 12,50). Bij nauwkeurige beschou wing zult u opmerken dat de prij zen ten opzichte van 1979 nauwe lijks veranderd zijn. Tot besluit verwijs ik belangstellenden naar mijn boekbespreking van het door het Spoorwegmuseum uitgegeven boek „Spoor en Post", een wegwij zer bij het verzamelen van zegels en stempels, uitgegeven door, In gebruik bij of betrekking hebbend op het openbaar vervoer in ons land. Het rijk geïllustreerde boek van 300 pagina's is tegen de prijs van 35 gulden te koop bij de post- zegelhandel, het Spoorwegmu seum en de Bond van Filatelisten- verenigingen. 1 Terwijl in Rio de Janeiro het ge zwoeg van Jan Timman tragische vormen begint aan te nemen dit stukje is na de vijfde ronde ge schreven heeft de grote, gewel dige Misja Tal in Riga het eerste interzonale toernooi gewonnen met de ongewoon hoge score van 14 uit 17. Sinds Fischer heeft geen schaker meer zo'n overmacht ge toond. Het woord „sprankelend" is ten opzichte van Tals partijen tot vervelends toe gebruikt, maar dit keer is er Inderdaad geen bete re kwalificatie te bedenken. Een heel bijzondere partij speelde Tal tegen de Roemeen Gheorghiu. Al eerder heb ik In deze rubriek geschreven dat Gheorghiu zich in het verleden regelmatig schuldig heeft gemaakt aan minder mooie praktijken. Hij wilde nog wel eens met de geldbuidel rammelen om partijen te kopen en bovendien kwam hij dikwijls zijn afspraken niet na. Vaak gebeurde het dat hij voor het begin van een ronde even zijn komende tegenstander apart nam. Voelde die misschien wat voor remise? Dan zou hij. Gheor ghiu bij een volgende gelegenheid een tegenprestatie leveren. Soms wilde de tegenstander op een der gelijk voorstel nog wel eens In gaan. In de wetenschap dat de partij toch vlug remise zou wor den gegeven, speelde hij wat sla perig een paar minder goede zet ten. „Remise?", vroeg dan de te genstander. Maar plotseling wilde Gheorghiu daar niets meer van weten. Hij stond te goed, het zou te veel als een geval van afspraak opvallen, nee. sorry hoor. ik moet nu wel op winst spelen. En zo won Gheroghiu menige partij, zeer tot de woede van zijn tegenstanders die zichzelf voornamen er niet meer in te lopen. In Riga begon Gheorghiu uitste kend en menigeen hield dan ook zijn hart vast. Zou het mogelijk zijn dat deze schaker die allang had moeten worden uitgesloten van de toemooipraktijk zich zou gaan plaatsen voor de kandida tenmatches? Als hij in de gelegen heid zou zijn om te onderhande len. zou Gheorghiu het hele toer nooi kunnen ontwrichten. Maar gelukkig was daar de compromis loze Tal. Het werd een van de briljantste partijen van de oud wereldkampioen. Wit: Tal. Zwart: Gheorghiu 1. e2-«4 c7-c5 2. Pgl-f3 d7-d6 3. d2- d4 Pg8-f6?! (Een verrassend zetje, kennelijk bedoeld om 3. cd4x 4 Dd4x te omzeilen. Waarschijn lijk had Tal toch gewoon 4. Pd4x gespeeld. Meestal belandt de tekstzet na 4. Pc3 in de normale banen van het Siciliaans. maar Tal probeert wat anders 4. d4 x c5! (Deze zet zou wel eens een ernstige aanslag op het hele sys teem kunnen zijn.) 4. Pf6xe4 5. c5 x d6 Pe4 x d6 (Tot een minder eindspel leidt: 5. Dd6x 6. Ld3 Pc5 7. Lb5+.) 6. Pbl-c3 Pb8-c6 7. W-. I AA AAA Diagram I Diagram II Lcl-f4 LcS-g4 8. h2-hJ Lg4-h5 9. Ddl-dS! Lh5-g6 (Vermoedelijk was hier 9. Lf3x 10. Df3x e5 een betere verdediging.) 10. 0-0-0 Lg6xc2!? (Zwart stond voor een uiterst moeilijk probleem, op 10. Pb4 komt 11. Lb5 terwijl 10. e6 heel sterk wordt beant woord met 11. Dc5! en de penning langs de d-lijn wordt catastrofaal. Na de tekstzet is 11. Kc2x niet mogelijk wegens dameverlles door 11Pb4+.) 11. Pf3-d4! Zie diagram I Alles even prachtvol. Tal heeft hier flink moeten rekenen. Zeer sterk leek: 11. Lb5 Pb5x 12. Pb5x Ldlx 13. Pc7+ Dc7x 14. Lc7x Lf3x 15. Df3x maar Tal heeft zeer goed gezien dat zwart het venijni ge antwoord heeft: 15.Tc8! 16. Dg3 (gedwongen) e5!) 11. Lc2 x dl (Zoals '64' aangeeft ging hier niet: 11. e6 wegens 12. Pe6x! met volledige ineenstor ting.) 12. Pd4xc6 Dd8-c8 (Een en kele variant, die aangeeft hoe moeilijk zwart het heeft: 12e6 13. Pd8* ed5x 14. Pb7* Pb7x 15. Lb5+ Kd8 16. Tdix-f. Of anders: 12 Db6 13 Pe5 Lh5 14. Lb5 Kd8 15 Pc4 Df2x 16. Ld6< ed6* 17. Db7 x en wint. Ten overvloede zij nog vermeld dat 12. bc6< 13. Dc6x+ helemaal onmogelijk is). 13. Pc6xe7! Lf8xe7 14. Lf4 x d6 0-0 (Ook erg was. 14.Lh5 15. Lb5 15. Ld6xe7 Tf8-c8 16. Lfl- e4! Zie diagram II Opnieuw met grote kracht. Na 16. Te7x 17. Tdlx is zwart er slechter aan toe dan in de partij. 16. Ldl-h5 17. Le7-h4 (Let op de laatste twee loperzetten.) 17. Lh5-g6 18. Lc4-b5 Te8-e4 19. Lh4-g3 a7-a6 20. Lb5-d7 Dc8-c4 21. Dd5 x c4 (Wikkelt af naar een tech nisch gewonnen staand eindspel.) 21. Te4xc4 22. Tbl-el b7-b5 23. a2-a3 h7-h5 24. Lg3-e5 Ta8-d8 25. Tel-dl Kg8-h8 26. g2-g4 f716 27. Le5-g3 Lg6-e8 (Het is verras send welke kracht Ld7 uitstraalt. De afruil leidt nu de definitieve nederlaag In.) 28. Ld7 xeg Td8 x e8 29. g4 x h5 Kh8-h7 30. Tdl-d5 Te8- e4 31. Kcl-d2 Te4-d4 32. Td5 x d4 Tc4 x d4 33. Kd2-e3 Td4-c4 34. Ke3-d3 Tc4-c5 35. Kd3-d4 Tc5-«4 36. Kd4-d3 Tc4-c5 37. b2-b4! Tc5x h5 38. h3-h4 Kh7-g6 (Hier was 38. g5 beslist nodig geweest, maar de stelling is toch al hopeloos.) 39. Kd3-d4 Th5-f5 40. Pc3-d5! Een aar dige slotzet, want hier gaf zwart het op. Hij heeft geen verdediging meer tegen 41. Pc7 en winst van de zwarte damevleugelpionnen. Op 40. Tf3 wordt namelijk de zwarte toren Ingesloten: 41. Pe3! f5 - zugzwang! - 42. Kd3 f4 43. Ke4. Een meesterstukje! Vandaag extra aandacht voor de eerste partij uit de match Gant- warg - Wiersma, die ondanks de remise erg boelend was. Wie beide combattanten in het journaal te genover elkaar zag zitten, moet iets gevoeld hebben van de in bei den aanwezige agressie en Juist dit gegeven staat garant voor een on vergetelijke match. Belangrijk is wie zich beter op dit ongebruikelijke treffen heeft voor bereid. De Russische aanpak ken nende denk ik, dat de wereldkam pioen veel getraind zal hebben met vaste sparringpartners, ter wijl daarnaast ook de conditietrai ning een belangrijke rol zal heb ben gespeeld. Wiersma heeft zich onder gebrekkiger omstandighe den moeten voorbereiden. Er was geen geld om tegemoet te komen aan de tijd en inspanning van o.a. zijn hoofdsecondant Rob Clerc. die zich overigens bijzonder tole rant heeft opgesteld en ook wel heeft begrepen, dat de oorzaak hiervan bij de bestuurderen moet worden gezocht en niet bij de uit dager zelf. De komende weken laat Wiersma zich bijstaan door in eerste instan tie Clerc. maar in volgorde van opkomst zullen ook Scholma, Jan sen. Van der Wal, ondergetekende en niet te vergeten Koe perm an als een soort hulpje opdraven om Wiersma in de dagelijkse voorbe reiding ter zijde te staan. De we reldkampioen laat zich door een ankele secondant begeleiden. maar dat is dan ook niet de eerste de beste. Korenewski is de huidige kampioen van Rusland en hoewel ik in eerste instantie had gedacht dat Mitsjanskl als secondant zou fungeren, moet ik erkennen, dat de keuze van Korenewski waar schijnlijk wel zo goed is. HIJ moet in staat zijn het altijd in Gant- warg smeulende vuurtje van de agressie binnen de perken te hou den. Want als de Rus tegen Wiers ma te grote risico's gaat nemen, zoals we wel van hem gewend zijn, zal hij ongetwijfeld in grote moei lijkheden komen. Laten we echter maar overgaan tot de eerste partij. Wiersma ope reert met zwart en haalt op de verwachte opening van Oantwarg een betrekkelijk oude variant te voorschijn om de titelhouder - op diens kennis aangaande het een en ander aan de tand te voelen. 1. 32-28 18-22 1. 37-32 IMS 3. 41-37 7-12 4. 46-41 1-7 5. 34-29 19-23 6. 28x19 14x34 7. 40x29 10-14 8. 35-30 20-25 9. 30-24 5-10 10. 44-40 14-20 11. 50-44. In 1973 vervolgde Andreiko in de match tegen 8ijbrands met 32-28 16-21 12. 31-26 11-16 13. 37-32 21-27 14. 32x21 16x27 15. 39-34 10- 14 16. 43-39 14-19 17. 14-19 17. 41-37 19x30 18. 38-32? 27x38 19. 26-21 17x26 20. 28X17 12x21 21. 29-24 30x19 22. 36-31 38x29 23. 34x1 9-14 waarna de witte dam door zwart met schijf winst werd afgenomen. 119-14 12. 32-28 16-21 13. 31-26 11-16 14. 37-32 21-27 15. 32x21 16x27 16. 38-32 27x38 17. 43x32 14- 19. In een partij Bergsma - Van der Wal uit het kampioenschap van Friesland volgde de forcing 17. 4-9 18. 42-38 22-27 19. 32x21 25-30 20. 24x35 18-23 21. 29x19 12x34 22. 21x1 20-25 23. 40x29 13-18 24. 1x23 25-30 25. 35x24 15-20 enz. maar deze dam, die drie schijven kost is natuurlijk wel te duur. 18. 40-35 19x30 19. 35x24 17-21 20. 26x17 22x11 21. 42-38 10-14 22. 44- 40 18-22. Zwart probeert door deze gebruikelijke actie meer druk op schijf 24 te ontplooien. 23. 28x17 11x22 24. 41-37 4-10 25. 49-44 3-9 26.47-42! Een belangrijke zet. want aan zowel 36-31 als 37-31 kleven zeer grote bezwaren. 26. „..14-19 27. 40-35 19x30 28. 35x24 10-14 29. 45-40 14-19 30. 40-35 19x30 31. 35x24 9-14 32. 44-40. Nu wordt duidelijk, waarom 26. 47-42 noodzakelijk was. Na 26. 36-31 zou nu 3214-19 33. 40-35 19x30 34 35x24 13-18 zijn gevolgd met de dreiging 23-28x30 en doorbraak op wits korte vleugel en na 26. 37-31 zou nu zijn vervolgt met 3214- 19 33. 40-35 19X30 34. 35x24 13-18 35 32-28 7-11 36 28x17 11x22 37. 31-27 22x31 38. 36x27 2-7! 39. 27-21 6-11! 40. 21-16 11-17 en de dreiging 17-21, 18-22 is winnend. Dit plan faalt hier in de partij door 32- 27x26 na 13-18. 32. 6-11 33. 32-28 11-17 34. 37-32 14-19 35. 40-35 19x30 36. 35x24 13- 19 37. 24x13 8x19 38. 29-23? Hier gaat Oantwarg het zichzelf onno dig moeilijk maken. Na 39-34 zou er geen vuiltje aan de lucht zijn geweest. 3820-24 39. 23x14 24-29 40. 33x24 22x44. De nu ontstane posi tie zal de Rus misschien Iets te lichtvaardig hebben beoordeeld, want in het vervolg moet hij ont zettend goed oppassen. 11. 14-19 44-50 42. 24-19. Wit moet een tweede dam zien te halen, want anders krijgt hij het zeer zwaar. 42. ...J25-30 43. 9-4 17-21 44.19-14 30- 35 45. 4-31 35-40 46. 14-9 40-45 47. 9- 4 50-6 48. 31-37 45-50 49. 37-46 50-11 50. 42-37 6-1 51. 37-31 11-6 52. 31-27 wil de dam op 6 na 21-26 afvangen pok al kost dat twee schijven. 52. „..15-20 53. 27x16 20-25 (wil een derde dam halen maar dat zal niet meer lukken) 54. 4-31 7-11 en de twee combattanten kwamen remi se overeen, want de dam van zwart, die op veld 26 terecht komt wordt altijd onschadelijk gemaakt. Volgende week hoop ik u over deze match te berichten in de vorm van een winstpartij, want dat er beslissingen zullen vallen ligt voor mij zo vast als het maar kan en dat het er meer zullen zijn dan in 1973 durf ik ook te voor spellen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 37