'Natuurlijk zijn er Russen' 'Rode gevaar' sterker dan Carter 3 M TERDAG 6 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET ■BUITENLAND! 25 De vraag of tweeduizend mannen een opvoedende taak hebben dan wel een agressieve, heeft drie landen in een crisis gestort die deze week met moeite in de hand kon worden gehouden. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, twee hoofdrolspelers in het melodrama, concentreren zich op de „grote" politiek. Mogen SALT-verdrag en Cuba-crisis als één geheel worden gezien, is Amerika bezig een sfeer van koude oorlog op te roepen, of draagt Rusland de ontspanning ten grave? De derde betrokkene, Cuba, ziet alles wat verbijsterd aan. Nou en, zeggen de Cubanen, natuurlijk hebben wij Russische hulp nodig om ons de Amerikanen van het lijf te houden. Officieel mag het en in Turkije, op de drempel van de Sowjet-Unie, zijn toch ook duizenden Amerikanen gelegerd? door Wim Jansen Het vliegveld Jose Marti bij Ha vana staat vol met toestellen van Aeroflot en ook de luchtvaart maatschappij Cubana vervoert haar passagiers met Russische machines. Wie over zee op Cuba aankomt treft in de haven van Havana schepen aan, die aan hun cyrillische opschriften te zien on miskenbaar afkomstig zijn uit het Oostblok. Goederen op de wal, die dezelfde opschriften dra gen, wijzen er op dat de schepen hun lading rechtstreeks vanuit hun thuishaven hebben meege nomen. In de Cubaanse levensmiddelenwinkels blijkt ook de „vrije verkoop" (de produk- ten die zonder bonnen maar tegen aan zienlijk verhoogde prijzen mogen worden verkocht) uit de Warschau-pactlanden af komstig te zijn. En hoewel slechts een kleine groep Cubanen het Russisch mach tig is, bestaat het grootste deel van de voorraad van de boekwinkels van Havana uit in het cyrillisch gestelde lectuur. Iede re Amerikaan, die sinds kort van zijn eigen regering toestemming heeft gekre gen Cuba te bezoeken, kan dus tot de conclusie komen dat er ook Russen op het eiland zullen zijn. En iedere Cubaan is bereid hem dan te vertellen dat het daar bij niet alleen om burgertechnici gaat, maar dat er ook een paar duizend Sowjets in militair uniform op Cuba verblijven. Commandopost De twee- tot drieduizend Russische mili tairen die nu nog op Cuba zitten vormen het overblijfsel van het twintigduizend man sterke contingent dat er aan het begin van de jaren zestig was gelegerd. Zij hebben een eigen commandopost ten oos ten van Havana en zelfs Cubanen mogen er niet in de buurt komen. Volgens de officiële lezing gaat het hoofdzakelijk om instructeurs en technici, die het Cubaanse leger bijspringen. Een aannemelijke ver klaring als je bedenkt dat vrijwel alle wapens en voertuigen van het Cubaanse leger afkomstig zijn uit de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten hebben met hun aanwezigheid mokkend genoegen geno men, omdat het na de raketcrisis in 1962 gesloten verdrag tussen Kennedy en Chroestsjow hun aanwezigheid toestaat. Totdat satellietfoto's begin augustus uit wezen dat deze Russen zich helemaal niet met adviseren bezig houden, maar een brigade hebben gevormd met eigen tanks en andere wapens. In zijn rede van afgelo pen maandag moest Carter zelfs erkennen dat die brigade al enige jaren bestond, „waarschijnlijk sinds halverwege de jaren zeventig en mogelijk nog langer", zoals de Amerikaanse president het uitdrukte. Hij voegde er echter aan toe dat het niet zo'n grote strijdmacht is en dat de Amerikaan se veiligheid geen gevaar loopt. Vuil spel- Voor de Cubanen was deze impliciete er kenning van Carter dat er eigenlijk niets aan de hand was, het zoveelste bewijs dat het Amerikaanse imperialisme zich alleen weet te handhaven door vuil spel en poli tieke trucs ten koste van anderen (waarbij de Cubaanse kranten hun land graag als lijdend voorwerp afschilderen). Al direct na het bekend worden van deze nieuwe „crisis" was de reactie van de meeste mensen in Havana: Nou en? Dat die Russen hier zijn weet iedereen en de Amerikanen zullen dus wel weer een vuil spelletje willen spelen. Vervolgens leggen ze uit dat het volkomen normaal is dat een zwak land als Cuba militaire steun krijgt, zo dacht bij een vijandig gezinde super macht. In Turkije, dat aan Rusland grenst, zijn ook meer dan vijfduizend Amerikaanse militairen gelegerd. En ze stellen dan de vraag waarom er nu pas opgespeeld wordt in de Verenigde Staten over de hulp van de kameraden uit de Sowjet-Unie, en niet al vorig jaar, toen bekend werd dat er Russische Mig-23 vliegtuigen op het eiland waren gestatio neerd. Of in februari van dit Jaar, toen de Amerikaanse kranten schreven over Rus sische onderzeeboten die de haven van de stad Cienfuegos waren binnengelopen. Wond En altijd wordt in dit soort gesprekken de nog steeds rauwe wond van de aanwezig heid van een Amerikaanse militaire basis op het eiland weer opengetrokken. Op de ongeveer tachtig vierkante kilometer gro te basis aan het zuidoostelijke einde van het eiland zijn goed tweeduizend Ameri kanen gelegerd, bijna net zo veel als er Russische militairen op Cuba zijn. En wanneer over ruim een week de door Car ter beloofde demonstratie van Ameri kaanse onverschrokkenheid zal plaats vinden in de vorm van een schijnaanval op het strand van Guantanamo, zullen daaraan in totaal 3500 mariniers deelne men. In de oefening die vier weken zal duren, zullen de Verenigde Staten een aanval op Cuba simuleren. Een pijnlijkere herinnering voor de Cubanen dat ze nog steeds net hun hele eiland onder controle hebben is moeilijk denkbaar. Fidel Castro vecht al twintig jaar voor het herkrijgen van dit stukje Cuba, dat in 1903 voor de som van vierduizend gulden per jaar aan de Verenigde Staten werd uitgeleend voor de vestiging van een mili taire basis. Castro is zo boos dat de Ameri kanen Guantanamo niet willen verlaten, dat hij weigert de ieder jaar nog steeds trouw bij hem afgeleverde cheque van vierduizend gulden te verzilveren. Hij zal doorgaan totdat ook dit gevecht tegen Goliath Amerika is gewonnen door David Cuba. Bij de grote gevechten moet David tot Castro's spijt en woede aan de kant blijven staan en het werk overlaten aan de reuzen. In 1962 was Castro ziedend dat Chroestsjow voor de Amerikanen was be zweken en de raketten naar huis haalde, zonder dat met hem te overleggen. Castro uitte toen de beschuldiging dat over Cuba's hoofd heen een internationaal conflict werd uitgebuit door een Ameri kaanse president. Want ook toen had se nator Keating in Washington al enige maanden voor het uitbreken van de raket- crisis herhaaldelijk gewezen op de aanwe zigheid van Russische raketten op Cuba. Hoewel er hier wèl sprake was van een directe bedreiging voor de Verenigde Sta ten. speelde president Kennedy de crisis pas uit op het moment dat hem dat poli tiek gunstig uit kwam. Ook in de „crisis" van de afgelopen weken voelde Cuba zich door de Amerikanen misbruikt om het SALT-verdrag te red den. Fidel Castro, die Carter kort na diens ambtsaanvaarding nog hoopgevend „een man met gevoel voor moraal" noemde, beschreef de Amerikaanse president het afgelopen weekeinde als „immoreel en on eerlijk". Onverteerbaar Daarmee is een einde gekomen aan de toenadering tussen Cuba en de Verenigde Staten, die de laatste jaren heei schoor voetend op gang was gekomen. Kissinger probeerde zijn Chinese plngpongdiploma- tle ook toe te passen op Cuba met behulp van een basketballploeg. Dit liep echter stuk op de voor de Verenigde Staten on verteerbare activiteiten van Cubaanse soldaten in Afrika. Carter wilde daar niet zo zwaar aan tillen en maakte als gebaar van goede wil een einde aan het verbod voor Amerikanen om naar Cuba te reizen. Castro, die nog niet zo lang geleden elke vorm van onder handelingen met „het yankee-imperialis- me" bestempelde als verraad aan de revo lutie. heeft inmiddels toegegeven aan de Amerikaanse drang om de politieke ge vangenen vrij te laten en de Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten toestem ming te geven hun familie in Cuba op te zoeken. Hij heeft meer dan eens laten blijken best te willen onderhandelen over betere betrekkingen, op voorwaarde dat de Verenigde Staten Guantanamo verla ten en de economische blokkade op heffen. Maar na het verlies van Panama, Nicara gua en een paar eilanden in de Caribische Zee, en het dreigende verlies van hun invloed in de rest van Centraal-Amerika kunnen de Verenigde Staten deze belang rijke uitkijkpost voor dit gebied niet mis sen. Door de zelf bedachte crisis hebben de Amerikanen hun militaire basis op Cuba wel verzwakt, want als ze nu nog met Castro willen onderhandelen over normalisering van de betrekkingen zal Guantanamo zeker de inzet moeten zijn. Cuba is na een mislukte invasie in de Varkensbaai nog steeds bang voor een aanval vanaf Amerikaanse bodem, en Gu antanamo is het dichtatbij gelegen Ameri ka. De Russische brigade, die blijkbaar wel bestaat, zou dienen als een extra waarborg tegen een dergelijke inval. De brigade zou bij zo'n invasie snel bij de strijd betrokken zijn en zo de 8owJet-Unie bij het conflict betrekken, zodat de VS zich wel tweemaal zouden bedenken voor dat ze aan een dergelijke actie beginnen. door Herman Amelink De rede die president Carter begin deze week hield over de aanwezigheid van Russische troepen op Cuba heeft bepaald geen eind gemaakt aan de publieke dis cussie die in de Vere nigde Staten aan de gang is over de ver houding met de Sow jet-Unie. Het tegen deel lijkt eerder het geval. Met de presi dentsverkiezingen van 1980 in het ver schiet en het zich voortslepende debat over de bekrachti ging van het tweede SALT-akkoord als een welhaast perma nent forum van dis cussie, heeft het er veel van weg dat de thematiek van de koude oorlog de Amerikaanse politie ke actualiteit weer volledig gaat be heersen. Verscheidene Amerikaan se senatoren hebben deze week te verstaan gegeven dat ze geen genoegen ne men met de verklaring van president Carter dat hij van de hoogste leiders in het Kremlin de verzeke ring heeft gekregen dat de Russische troepen op Cuba niets kwaads in de zin hebben tegen de Vere nigde Staten. Ook de mili taire maatregelen van de president en het machts vertoon voor en op de Cu baanse kust hebben hen niet kunnen overtuigen. De door Carter uitgespro ken wens dat de Cuba-cri sis geen gevolgen zal heb ben voor een spoedige rati ficering van het tweede SALT-akkoord blijft voor alsnog een vrome wens. Er wordt steeds nadrukkelij ker rekening gehouden met de mogelijkheid dat de instemming van de Se naat met SALT n wel eens pas né de presidentsver kiezingen af zou kunnen komen, dus niet meer in 1980. Koppeling: Tussen de voor- en tegen standers van een snelle be krachtiging van het twee de SALT-akkoord bestaat een duidelijk verschil van Inzicht over de waardering van dit akkoord. Er zijn maar weinig echt uitge sproken tegenstanders van de tussen Washington en Moskou gemaakte afspra ken, maar over de manier waarop het SALT akkoord moet worden ingepast in het proces van ontspan ning. dat sedert de Cuba- crisis van 1962 op gang is gekomen, lopen de denk beelden sterk uiteen. De regering Carter meent, in het voetspoor van het denken van Zbigniew Brze- zinski, dat het SALT-ak koord bekeken moet wor den op zijn eigen waarde. Garanderen de in dat ka der gemaakte afspraken de Verenigde Staten een af doende bescherming tegen een Russische nucleaire aanval, of niet? Wanneer het antwoord op deze vraag bevestigend is, dan moet SALT n worden goedgekeurd, aldus deze redenering. Bedenkingenzü De tegenstanders van deze benadering, onder aanvoe ring van de vroegere minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger, zijn van mening dat SALT n niet losgekoppeld mag worden van het totale proces van ontspanning tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. In het voet spoor van de oud-minister verklaart een groot aantal Amerikaanse senatoren nu dat de goedkeuring van SALT niet mag worden los gezien van het „geopolitie ke gedrag" van de Sowjet- Unie. Met andere woorden: Moskou zal niet alleen door de afsluiting van het tweede SALT-akkoord, maar ook door zijn militai re en politieke opstelling in de rest van de wereld dui delijk moeten maken dat het hem ernst is met de ontspanning. Het is duidelijk dat de be richten over de statione ring van een Russische ge vechtseenheid op Cuba de aanhangers van de tweede benadering een nieuw ar gument in handen gegeven hebben om nog meer be denkingen op tafel te leg gen tegen het SALT-ak koord. Het heeft er alle schijn van dat de regering Carter dit heeft zien aan komen en dat die weten schap aanvankelijk haar benadering van het Cu baanse probleem be paalde. De vergrote activiteit van Russische militairen op Cuba werd op 17 juli van dit jaar aangekaart door senator Richard Stone van Florida, in wiens staat een groot aantal Cubaanse bal lingen woont. Hun kiesge- drag wordt in sterke mate bepaald door de houding die de kandidaat tegen over Castro's Cuba in neemt. Stone deed zijn me dedelingen bij het begin van de" hoorzittingen over het tweede 8ALT-akkoord. Tien dagen later kreeg hij van minister van buiten landse zaken Cyrus Vance een brief, waarin deze mee deelde, dat er geen aanwij zingen waren voor de aan wezigheid van een Russi sche gevechtsbrigade op het eiland. Medio augustus onthulden satellietfoto's echter dat er wel degelijk sprake was van een Russische ge vechtseenheid op Cuba. Er werden foto's gemaakt van militaire oefeningen met tanks en zwaar geschut op het eiland. Het was senator Frank Church van de staat Idaho, die dit met de stilzwijgende goedkeuring van Cyrus Vance onthul de. Evenals senator Stone staat Church voor het pro bleem van zijn herverkie zing volgend jaar. Het vraagstuk-Cuba is een the ma dat het in Amerikaanse verkiezingscampagnes nog steeds goed doet. Het trau ma van 1962 is men nog niet kwijt. Zowel Stone als Church kon op die manier de kiezers duidelijk maken dat de veiligheid van het land bij hen in goede han den is. Wel had Vance Church gevraagd de zaak van de Cubaanse aanwe zigheid niet hoger te spelen dan voor een redelijke bij drage aan diens verkie zingscampagne nodig was. Uit de handüü Toen Church zijn onthul lingen had gedaan, ver klaarde het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken dan ook dat er geen reden voor ongerust heid was. De Russische troepen op Cuba bedreigen de veiligheid van de Vere nigde Staten niet en de aanwezigheid van de Rus sen op Cuba werd niet be schouwd als een schending van de in 1963, na de Cu baanse crisis-gemaakte af spraken. Krachtdadig Het heeft er veel van weg dat de ontwikkelingen de regering-Carter vanaf dat moment uit de hand zijn gaan lopen. De Russische gevechtsbrigade op 140 ki lometer afstand van Flori da begon in de Amerikaan se politiek een zelfstandig leven te leiden. De Ameri kaanse president liet zich door de groeiende anti communistische stemming op sleeptouw nemen en sprak begin vorige maand openlijk uit dat de huidige situatie op Cuba niet aan vaardbaar was. Als senato ren als Church en Stone zich kiezersgunst tracht ten te verwerven door krachtdadig in te spelen op de angst voor „het commu nistische gevaar", waarom zou een president op het dieptepunt van zijn popu lariteit daar dan niet een graantje van meepikken? De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken begon een hele reeks be sprekingen met de Rus sische ambassadeur in Washington, Dobrtnin, die uitliepen op een ontmoe ting met de Russische mi nister van buitenlandse za ken Gromiko. De president bleef ondertussen in krachtdadige taal laten ho ren. dat hij het er niet bij liet zitten, al verhulde hij niet dat de ratificering van het tweede SALT-akkoord door de moeilijkheden over de Russische troepen op Cuba geen gevaar mocht lopen. De president moet in de veronderstelling verkeerd hebben dat een flinke hou ding tegenover het Krem lin de kansen voor het SALT-akkoord zouden ver groten en dat de Russen op hun beurt wel een kleine concessie zouden willen doen om zijn campagne voor herverkiezing een duwtje in de goede richting te geven. Het is een bekend feit dat de Russen altijd de voorkeur geven aan een zittende president boven een nieuwe man, van wie ze eerst weer een poos moe ten afwachten hoe hij zich zal opstellen. Je weet wat Je hebt, zo luidt de wat conservatieve redering in het Kremlin. Het mocht niet zo zijn. De Sowjet-Unie verklaarde een- en andermaal dat er geen verandering was ge komen in de status van de Russische militairen op Cuba. De Russen zijn op het eiland om de Cubanen vertrouwd te maken met het Russische militaire materieel en ze vormen op geen enkele wijze een be dreiging van de Verenigde Staten, liet Moskou weten. Deze berichten werden met zoveel woorden beves tigd door verscheidene hoge Amerikaanse functio narissen. Zo haalde het Amerikaanse blad Avia tion Week korte tijd gele den een hoge Amerikaan aan die op grond van de verkregen gegevens over de Russische militairen op Cuba verklaarde dat de Sowjet-Unie op dat eiland geheel volgens de met de Verenigde Staten gemaak te afspraken handelt. De eenheid op Cuba is noodza kelijk om de Russische in stallaties op het eiland te beschermen, zo zei hij. Deze opmerkingen komen geheel overeen met de ver klaringen die minister Vance bij de eerste berich ten over de Russische ge vechtsbrigade de wereld in stuurde. Gezichtsverlies De toespraak van presi dent Carter begin deze week voor de Amerikaanse televisie versterkt dan ook de indruk dat de huidige Cuba-crisis niet meer is dan het veroorzaken van een storm in een glas water met de bedoeling de kan sen op de herverkiezing van een Democratische president en een aantal Democratische senatoren te verbeteren. Het is duide- 11 Jk dat de Amerikaanse president aanvankelijk een verkeerde schatting gemaakt heeft van het ge wicht van het incident. Zijn rede van begin deze week was een eerlijke po ging de zaak weer tot de juiste proporties terug te brengen. Om zijn politieke gezichts verlies enigszins te bemas- keren. heeftCarter op dracht gegeven tot de op richting van een speciale, in Florida te stationeren gevechtsbrigade en tot het uitvoeren van een demon stratieve landing van 1500 Amerikaanse militairen bij de op Cuba gelegen Ameri kaanse basis Ouantana- mo. Veel meer dan een maskerade zijn deze daden niet in het licht van de me dedeling van Carter dat de Russische troepen inder daad geen bedreiging vor men voor de Amerikaanse veiligheid. Carters Cuba-crisis maakt opnieuw duidelijk dat de euforie van de ontspan ning definitief voorbij is. Werd het eerste SALT-ak koord nog omschreven en door de Amerikaanse Se naat aanvaard als bewijs van de gemeenschappelij ke vredeswil van de Vere nigde 8taten en de Sowjet- Unle, de moeizame afron ding van 8ALT-II en het langdurig touwtrekken over het akkoord in de Amerikaanse Senaat zijn overduidelijke aanwijzin gen dat ontspanning een uiterst complexe zaak is, die niet tot een oplossing te brengen is door afspra ken over aantallen raket ten hoe zinnig zulke af spraken overigens ook zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25