partheid vaak )orzaak van nvaliditeit Graansilo's rondom Zuid-Afrika Waarom Nationale-Nederlanden verdere expansie zoekt in het buitenland. -f\) Kil onthaal voor voorstel Europese burgerrechten ngelukken in Zuidafrikaanse mijnen Weinig steun voor christen-democraten Grensstaten bereiden zich op boycot voor Het verzekeringsbedrijf kan uiteraard overal ter wereld worden uitgeoefend. En spreiding van risico's - verzekeringstechnisch, financieel en politiek - is beter te realiseren, wanneer je internationaal kunt opereren. Vandaar dat nu bijna de helft van ons premie inkomen uit schadeverzekeringen afkomstig is uit de 20 landen buiten Nederland waar we actief zijn. En dat de Man/Vrouw-Polis ook te koop is in bijvoorbeeld Spanje, waar padre en madre even belangrijk zija Net als bij ons dus. Eén van de manieren om gezond te groeien is het overnemen van verzekeringsmaatschappijen met een bekwaam management, die goed passen in onze concern-structuur. Zo versnelt Nationale-Nederlanden haar buitenlandse expansie, in de VS en elders. Naar omvang, maar ook naar kwaliteit Een buitenlander gaat graag met ons in zee. Omdat Nationale-Nederlanden een grote mate van zelfstandigheid kan beloven. En zich niet onmiddellijk terugtrekt als de zaken eens een paar jaar wat minder florissant gaan. Ons buitenlands bedrijf levert meer op dan winst alleen: internationale know-how. En de goede kans onze verzekeringsrelaties ook buiten Nederland een betere service te gevea Om één voorbeeld te noemen: de vooraanstaande positie van Nationale-Nederlanden op de wereld- luchtvaart- en transportverzekeringsmarkt is voor een belangrijk deel te danken aan de Orion, onze Engelse dochtermaatschappij. Nationale-Nederlanden EROAG 6 OKTOBER 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 11 or Sletse Bosgra [STERDAM De Zuidafrikaanse gehandicapten staan in Iderland in het middelpunt van de discussie. Oorzaak zijn Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar Nederland zullen worden gehouden. Sinds een half jaar irdt er ln Nederland gediscussieerd over de vraag, of daar n sportploeg uit Zuld-Afika mag komen. orstanders van de komst van het Idafrikaanse team brengen vaak ir voren, dat het zo zielig is om die Idafrikaanse gehandicapten extra treffen door hen van de spelen uit sluiten. Dit verdriet, dat toege- »cht wordt aan enkele tientallen kandicapten, valt echter in het niet de' zaak die op het spel staat, Jnelijk de apartheid. Tussen apart- |d en massale invaliditeit onder de arte bevolking van Zuid-Afrika be- lat een directe band. jkele onaangename cijfers. Dit Jaar |len er door ongelukken in de mij- n en de industrie in Zuid-Afika i.OOO handen. 50.000 voeten en |000 ogen ernstig worden verminkt. I zullen dit jaar ongeveer 350.000 |n of meer ernstige ongelukken ge uren in de Zuidafrikaanse mijn- iw en industrie, waarbij 2.500 ar- ders worden gedood en 33.000 blij- ïd invalide worden. Deze slacht ers vallen onder een arbeidende /olking van ruwweg dezelfde om- Ig als in Nederland. De cijfers zijn lomstig van een congres over dit lerwerp, dat in september 1978 n de universiteit van Kaapstad in id-Afrika werd gehouden. oedkoop oorzaak van dit enorme aantal >den en invaliden is het apart- idsstelsel. Onder dit systeem zijn zwarte arbeiders zo goedkoop, dat t eenvoudig winstgevender is regel- itig ongelukken te riskeren dan om ede veiligheidsmaatregelen te ne- n groot aantal van de doden en validen valt in de Zuidafrikaanse udmijnen. Men kan bij het zoeken ar goud namelijk op steeds grotere :pten gaan werken. Daar wordt de :te bijna ondraaglijk en is het ge- ar voor instortingen groter dan op ringere diepten. Maar in Zuid-Afri- aarzelt men niet, ook als gevolg i de hoge goudprijs, om steeds eer mensen op deze gevaarlijke epten in te zetten. De zwarte doden invaliden kosten de maatschappij- nauwelijk iets! Zuidafrikaanse wet beschermt de gever tegen enige eis tot schade- _[>eding bij een ongeluk door het lachtoffer, ook als het ongeluk ge- wijten is aan nalatigheid van werkgever. De slachtoffers krijgen echts een beperkte vergoeding uit :n algemeen fonds. Wel is bepaald at het slachtoffer zijn uitkering niet rijgt, als zou blijken dat het ongeluk an zijn nalatigheid te wijten is. rervuiling cepteren, het Zuidafrikaanse team van gehandicapten van de Spelen in Nederland uit te sluiten. De Zuidafrikaanse sportorganisaties, die de apartheid in de sport afwijzen, zijn verenigd in de South African Council of Sports (SACOS). Op zijn congres op 2 september 1979 werd met algemene stemmen door de SA- COS een motie aangenomen, waarin werd vastgesteld dat de Zuidafri kaanse Sportbond voor Gehandicap ten, die het team naar Nederland zou afvaardigen, een racistische organi satie is. Aan minister Van der Klaauw werd begin september door SACOS een brief geschreven, waarin werd verklaard dat het feit dat er een paar zwarten in het team zitten, dat naar Nederland moet komen, niet bewijst dat er geen apartheid bestaat in de sport voor gehandicapten: het sport leven voor de gehandicapten in Zuid- Afrika is volledig langs raciale lijnen gescheiden. Ook het Zuidafrikaanse Niet-Raciale Olympische Comité, dat door de Afri kaanse landen is erkend als Olym pisch Comité van Zuid-Afrika, heeft een beroep op Nederland gedaan de Zuidafrikaanse sportorganisatie voor gehandicapten van de spelen in Ne derland uit te sluiten. Sietse Bosgra is medewerker van het Comité Zuidelijk Afrika. Gemengd basket-bal in Zuid-Afrika Van onze correspondent BRUSSEL Het voorstel van de christen-democraten ln het Europees parlement om een vierde Europees verdrag te maken naast de drie al bestaande verdragen, heeft tot dusver weinig instemming ontmoet van de andere partijen. Het voorstel berust op de overweging dat de bestaande Europese verdragen een overwegend economisch karakter hebben. Het vierde Europees verdrag zou voor de oprlchUng van de Europese moeten komen naast de verdragen Van onze correspondent JOHANNESBURG Met klaarblijkelijke instemming van de Europese Gemeen schap en de olie produceren de landen geeft Groot-Brit- tannië steun aan zwarte aan Zuid-Afrika grenzende staten bij de bouw van een aantal grote „strategische graansi lo's" en -fabrieken. Het is de bedoeling van dit program ma deze staten minder afhankelijk te makqn van Zuid-Afrika en minder kwestbaar voor het geval het Westen door internationale pressie onder druk zou komen te staan, om sancties tegen Zuid-Afrika of Namibië in te stellen. De landen waarom het gaat zijn de voormalige Britse koloniën Botswana, Lesotho, Swaziland en Malawi, die geen van alle aan zee liggen. De eerste drie landen zijn zelfs geheel afhankelijk van de goede wil van Zuid-Afrika. Lesotho wordt ge heel omgeven door Zuidafrikaans grondgebied, het behoudende Swazi land zit klem tussen het marxistische Mozambique en Zuid-Afrika en Bots wana zit tussen Zuid-Afrika en Zim- babwe-Rhodesië ln. Drie van de vier landen zijn door een douane-unie met Zuid-Afrika verbonden. Buffervoorraad De eerste silo's zijn gebouwd in Le sotho en hebben meer dan acht mil joen gulden gekost. Het land heeft enkele duizenden tonnen graan vla de Europese Gmeenschap ten ge schenke gekregen. In Swaziland is een meelfabriek gebouwd en een silo voor strategische graanvoorraden, naar het schijnt met steun van de Verenigde Naties. Er bestaan hier ook plannen voor de aanleg van buffer voorraden olie, waarvoor tanks moe ten worden gebouwd. In Botswana is vlak bij de grens met Zuid-Afrika een enorme voorraadsllo gebouwd waar 20.000 ton graan in kan, terwijl er plannen voor nog drie silo's zijn en voor een fabriek. En ln Malawi is men bezig met de bouw van de grootste graansilo die Afrika ooit heeft gezien. Britse functionarissen in een van de genoemde landen hebben vorige week toegegeven dat deze silo's wor den gebouwd als „preventieve maat regel voor het geval van buitengewo ne omstandigheden". Inmiddels heeft een functionaris van de Vere nigde Naties een bezoek gebracht aan Botswana. Het doel van dit bezoek was uit te vinden hoeveel vluchtelin gen dit land eventueel kan opvangen. Er bestaat kennelijk zorg over het feit dat dit land in de toekomst wel eens te kampen zou kunnen krijgen met een grote stroom vluchtelingen uit Namibië en Rhodesië. Op dit moment komen er al zo'n honderd mensen per dag uit Rhodesië binnen, terwijl het land al 5.000 zwarte Zuidafrikanen herbergt. Er wordt al bij voorbaat rekening gehouden met de mogelijkheid dat er geen regeling voor Namibië tot stand komt, wat zou kunnen leiden tot een verheviging van de guerrillastrijd ln dat gebied. Men vreest dat dit zal lelden tot een ware exodus van dui zenden Namlblërs naar Botswana. De maatregelen om de economische positie van de drie aan Zuid-Afrika grenzenden landen te versterken wor den tevens gezien als een poging om enig tegenwicht te bieden aan de - strategie van de Zuidafrikaanse pre- NGQGtlGT mier Pieter Botha om een „constella tie van staten" te creëren die politiek en economisch beheerst wordt dooi Pretoria. Gemeenschap van Kolen en Staal (EGKS, 1951), de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG, 1957) en de Europese Gemeenschap voor Atoom energie (Euratom. 1957). Het zou een soort grondwet moeten geven aan de Europese Gemeenschap. De voorstellen voor het vierde ver drag zijn gedeeltelijk gebaseerd op het rapport van Bertrand van 1973 en het rapport van Tlndemans uit 1975. Ze zijn intensief besproken ln de christen-democratische fractie ln het Europees parlement. In december zal de EVP hierover een congres organi seren. De plannen zullen verder worden uit gewerkt door interparlementaire werkgroepen en men hoopt ervoor de steun te verwerven van de nationale regeringen en andere fracties in het Europees parlement, omdat ook bij de liberalen en de socialisten doorge winterde Europeanen te vinden zou den zijn. Daarbij wordt dan vooral gedacht aan leden van de Partij van de Arbeid en de WD. ADVERTENTIE aast de zwarte arbeiders die blij- end invalide werden door een onge- ik, zijn er nog de slachtoffers van hadelijke stoffen, luchtverontreini- ng, hitte. Opvallend is dat in Zuid- frlka geen enkele wetgeving bestaat ie maxima vaststelt voor de schade- jke stoffen waarmee gewerkt wordt >p het congres in Kaapstad werd ekend gemaakt dat er van de >8.000 arbeiders, die in een bedrijf erken waar ze door loodvergiftiging erden bedreigd, slechts 3,2 procent it hun werk werd gehaald wegens lodvergiftiging. Maar de arbeiders adden zoveel lood in hun bloed en rine. dat volgens Amerikaanse laatstaven 44 procent zou worden fgekeurd en volgens de maatstaven an Zweden zelfs 45,6 procent. )e vergiftigde zwarte werknemers 'orden in Zuid-Afrika eenvoudig in e thuislanden geloosd. Cijfers over iet aantal invaliden door deze oorza- en zijn er niet omdat het verband ussen oorzaak en gevolg minder di- ekt is dan bij een ongeluk. Daarbij is ie positie van de zwarte invalide er Ie afgelopen vijftig Jaar alleen maar lechter op geworden. Zo kreeg een ilanke, die in de mijnen tbc opliep in 921 een uitkering die 5,9 maal zo loog was als die van een zwarte in lezelfde situatie. In 1973 kreeg de ilanke 8,3 maal zoveel. )aarnaast is er nog een andere oor aak voor het hoge aantal invaliden nder de zwarte bevolking in Zuid- ifrika, namelijk gebrekkige medi- che zorg en ondervoeding. Om nog én verschrikkelijk cijfer te noemen: Zuid-Afrika sterven jaarlijks 70.000 kinderen onder de vijf jaar, lijna allemaal zwarte kinderen. Dat s een ongelooflijk aantal bij een iwarte bevolking van 14 miljoen. Al deze ellende van de invaliditeit instaat in een van de rijkste landen er werled. een land dat gemakkelijk ijn bevolking zou kunnen voeden, nedische zorg zou kunnen bieden en :ou kunnen beschermen bij gevaar- ijk werk. Moet de strijd tegen het ipartheidssysteem, door uitsluiting 'an Zuid-Afrika van de Olympische Spelen voor gehandicapten, niet veel waarder wegen dan de teleurstelling, die dat eventueel zal betekenen voor de tientallen bevoorrechte Invaliden, iie eventueel naar Nederland zouden tomen? ïn Zuid-Afrika wordt op alle terreinen [ediscrimineerd tegen de zwarte ge- ïandidcapten De blanken hebben recht op een rolstoel de zwarte heeft ér geen. of dankt hem aan liefdadig heid Ook in de sportwereld wordt deze discriminatie doorgevoerd. Daarom vragen de Zuidafrikaanse sportlieden die de apartheid rilet ac- „In de afgelopen vijf jaar groeide ons buitenlands bedrijf met l' gemiddeld 28% per jaar." (AJ. Debets, sector Buitenland De eerste reactie van de socialisten op het voorstel van de christen-demo craten was negatief. Volgens de Brit se Labour afgevaardigde, Barbara Castle, zijn die fundamentele rechten wel aardig, maar zou eerst eens aan dacht besteed moeten worden aan de sociale grondrechten. Van liberale zij de luidde de reactie: „Laten we eerst maar eens roeien met de riemen die we hebben". De communisten deden het voorstel af als een publiciteits stunt. Maar ook binnen de fractie van de christendemocraten bestaat nog geen volledige overeenstemming over het voorstel. Vooral de kleine groep Fransen, afvalligen van de Glscardis- tische UDF, onder wie Jean Lecanuet en de burgemeester van Straatsburg Pfimflin, zal de federatieve Ideeën zeker niet steunen. De Europese Volkspartij wil met het voorstel duidelijk maken dat het deel uitmaken van de Europese Gemeen schap niet kan samengaan met de schending van belangrijke rechtsbe ginselen. zoals de scheiding der machten en de representatieve demo cratie. Voorsgesteld wordt om een lijst op te stellen van fundamentele rechten, waaronder burgerrechten. Tegen schending van deze rechten door nationale of gemeenschapsin stellingen zou de Europese burger ln beroep moeten kunnen gaan. Het voorstel ls Ingediend door de Duitser Van Aerssen, de Duitse fractieleider Klepsch en voorts Colombo. Tlnde mans. Simonet, Ryan, Sischpach, Algner en Beumer. Raad van Europa Het vorige Europese parlement heeft zich in een resolutie uitgesproken voor aansluiting van de Europese Oe- meenschap bij de Europese Conven tie van de Rechten van de Mens van de Raad van Europa Frankrijk heeft deze conventie wel ondertekend, maar nog niet geratificeerd. Het Eu ropese Hof van Justitie past op indi recte wijze de conventie toe door te overwegen dat deze mensenrechten ten grondslag liggen aan de rechtstel sel van alle lidstaten. De Europese Volkspartij wil echter een verder gaande bescherming v$n de mensen rechten. Wat het Europees Parlement betreft meent de EVP dat de verkiezingspro cedure dient te worden geünifor meerd. In het Verenigd Koninkrijk wrden in Juni twee systemen naast elkaar gehanteerd, de evenredige ver tegenwoordiging in Noord-Ierland en het districtenstelsel ln Groot-Brittan- nié. Hierdoor kregen de Engelse libe ralen met 13 procent van de stemmen uiteindelijk geen enkele zetel. Volksverhuizing Bovendien wil de EVP dat nu einde lijk eens de standplaats van de Euro pese instellingen worden geregeld. Volgens afspraak zetelt het Europees Parlement om het half jaar wisselend In Luxemburg en Straatsburg, wat iedere keer leidt tot een massale volksverhuizing met meer dan 40 vol geladen vrachtwagens. Zowel voor de Fransen als voor de Luxemburgers ls dit een gevoelig onderwerp. De EVP vindt voorts dat het Euro pees Parlement Inspraak moet heb ben bij de benoeming van leden van de Europese Commissie en van rech ters bij het Europese Hof van Justi tie. Het Europees Parlement zal. evenals een echt parlement, Interna tionale verdragen, gesloten door de Gemeenschap, moeten kunnen ratifi ceren. Met het voorstel om de taken en bevoegdheden tussen enerzijds de Gemeenschap en anderzijds de lid staten te herzien, geeft de EVP aan. zich niet te willen neerleggen bij de betutteling door de Raad van Minis ters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11