Veel onbegrip voor kind et hersenbeschadiging WD wil inkrimping aantal vakkenpakketten tot vier Meer zwaveldioxyde in de atmosfeer Alles over aambeien. Gratis boekje van Zwitsanal. Werkgroep wil gelijke rechten bij samenwonen Stoornis vaak alleen aan gedrag te merken Zwitsanal helpt bij aambeien. Goeie wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! m EK tegen begrip 'relatiepartner' Op mavo, havo en atheneum Minister Ginjaar: Drie grootste fracties Tweede Kamer: Opleiding verpleegkunde onder ander ministerie zwitsanal 0 Hoofdredacteur 'Nieuwsnet' op non-actief 8 VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 loor Hanneke Wijgh- J1ARNEVELD Kinderen, die bij hun geboorte een lichte hersenbeschadiging hebben opgelopen, worden pas sinds kort i een aparte groep herkend. Uiterlijk is vaak niets aan deze nderen te merken. Alleen hun gedrag is opvallend. Ze zijn j lastig, kunnen zich slecht concentreren, zijn onhandig en hardleers. Op school worden ze vaak voor dom versleten, xrwljl ze over een normale intelligentie beschikken. f-In de vakpers heten ze MBD-kinde- j ren MBD is een afkorting van Mini- ^mal Brain Dysfunction, de Engelse naming voor een lichte stoornis Jvan de hersenfuncties. Sinds drie jaar >staat er in Nederland een vereni jging van ouders van MBD-kinderen: Vde landelijke BOSK-werkgroep j) MBD-kinderen. Zij maakt deel uit Van de Bond van Motorisch Gehandi- Icaptèn, die al 26 jaar ijvert voor de "belangen van de ouders van lichame lijk gehandicapte kinderen. Morgen iseert de werkgroep een studie- dag in Nijkerk. .•j Bets Engel heeft in oktober 1976 de werkgroep MBD-kinderen opgericht. Zij wilde haar ervaringen met haar zoon Elout aan andere ouders doorge ven. „Ik had hem die maand naar het internaat gebracht, omdat hij thuis met nog twee kleinere broertjes te gevaarlijk werd. Ik kon toen twee dingen doen: óf uitrusten óf me in de ptoblemen van MBD-kinderen ver diepen. Voor dat laatste heb ik geko zen. Ik heb bewust een groep voor ouders opgericht om ervaringen uit te wisselen en zo veel ellende te voor komen." Spreekuur Het probleem Is dat MBD-kinderen vaak moeilijk te herkennen zijn. Zo wel voor de ouders als voor de huis-, arts. Het gebeurt wel dat ongeruste ouders na het spreekuur naar huis worden gestuurd met de opdracht hun kind wat strenger aan te pakken. Uit de onderzoeken is immers niets opvallends gebleken. Het lastige ge drag wordt dan op rekening van de opvoeding geschreven. Hoe onderscheidt een MBD-kind zich van andere kinderen? Mevrouw En gel: „Het heeft een onregelmatig ont wikkelingsprofiel. Als baby hebben MBD-kinderen soms moeite met drinken, ze spugen veel en zijn erg ongedurig. De lichamelijke ontwikke ling gaat met horten en stoten. Soms leren ze wel lopen, maar niet kruipen. Als kleuter zijn ze erg onhandig, laten veel dingen vallen, en lopen overal tegen aan. MBD-kinderen hebben problemen met horen, zien en voelen. Ook praten ze later dan normaal en dan vaak nog erg slecht. Ze zijn moei lijk voor hun omgeving, maar we moeten niet vergeten, dat ze het zelf ook erg moeilijk hebben". De lichte beschadiging van de herse nen ontstaat bij de geboorte. Een te nauw geboortekanaal, een te vlugge of te moeilijke bevalling, een tangver lossing, dit alles kan een stoornis in de hersenen veroorzaken. De plaats waar extra druk op de hersenen wordt uitgeoefend is bepalend voor de latere afwijking, want niet alle kenmerken komen tegelijk voor, soms kan een kind uitstekend reke nen, maar nauwelijks lezen, het om gekeerde komt echter ook voor. Uiterlijk is aan een kind met een lichte hersenbeschadiging vaak niets te merken. tikken van de klok, het ratelen van de grasmachine, de telefoon, en het ge sprek van moeder met de buurvrouw worden tegelijk gehoord. Er is geen enkele onderscheiding in hoofd- en bijgeluiden. Hetzelfde geldt voor vi suele indrukken. Het is ook niet ver wonderlijk dat MBD-kinderen in een voortdurende staat van paniek ver keren. De chaos is alleen te keren door het aanbrengen van structuur. Mevrouw Kamerling: „Alle dingen in huis vin den plaats op vastgestelde tijden. Om zo laat opstaan, om zo laat eten enz. Ruimte voor onverwachte ge beurtenissen is er niet. Visite, die zo maar langs komt, een vakantie bui tenshuis, dat alles is niet mogelijk. Marianne raakt daardoor volkomen in de war. We zijn nu wel zo ver dat er kleine wijzigingen mogelijk zijn. Maar dat moet wel van te voren goed besproken worden, anders gaat het nóg mis." Wisselend Artsen in Amerika hebben in 1945 voor het eerst over deze vorm van lichte hersenstoornissen geschreven. Maar de kenmerken zijn zo wisselend en de klachten van de ouders soms zo vaag, dat op consultatiebureaus en op de spreekuren van de huisartsen MBD-kinderen niet direct worden herkend. Mevrouw Engel: „Ik heb wat dit betreft geluk gehad. Elout had stuipjes, een duidelijke medische aanwijzing dat er wat aan de hand was! De neuroloog die hem onder zocht toen hij vier was, zei direct tegen me: mevrouw, dit is een MBD- kind. Maar heel wat ouders sjouwen van spreekuur naar spreekuur, zon der veel wijzer te worden." Metha Kamerling, coördinator bin nen de werkgroep, heeft geheel ande re ervaringen. Zij heeft diverse artsen geraadpleegd en specialisten inge- VOOrWjmruG schakeld, maar niemand kon haar het verlossende antwoord geven. Tot ze het boekje „Het andere kind" on der ogen kreeg, geschreven door Le wis, en voor het eerst een beschrij ving tegen kwam van het gedrag van haar dochter Marianne. „Ik kreeg een schuldgevoel aange praat, ik was te lief voor Marianne, ik moest haar wat flinker aanpakken, zei men. Goedwillende familieleden boden aan om het lastige gedrag in een maand af te leren. Maar ik heb van het begin af aan geweten dat er iets niet in orde was. Ondanks alle goede uitslagen van de medische on derzoeken." Structuur Waar MBD-kinderen het meest onder lijden is het gebrek aan innerlijke structuur. Geluiden, geuren en visue le indrukken dringen alle in gelijke mate tot het bewustzijn door. Het Kinderen met een lichte hersenbe schadiging zijn wèl te helpen. Voor waarde is dat ouders zo vroeg moge lijk de handicap van hun kind weten te herkennen. Mevrouw Engel: „Een van de belangrijkste taken van de werkgroep is het doorspelen van in formatie, de namen van artsen, die op dit gebied erg deskundig zijn, de adressen van internaten, en het ver zamelen van literatuur. Daarvoor is ook de studiedag van belang, waar ouders vragen kunnen stellen aan deskundigen. Want er is nog zoveel onbegrip over MBD-kinderen, dat elke uitwisseling van informatie be langrijk is." Het adres van de BOSK-werkgroep MBD-kinderen is Anna Paulowna- straat 52, 2518 BG, Den Haag. De bijeenkomst in Nijkerk vindt plaats in Nijkerk in gebouw De Schakel. Aanvang 10.00 uur. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Emancipa tie Kommissie is tegen het invoeren van het begrip ..rela tiepartner". De werkgroep ambtelijk beraad alternatieve samenlevingsvormen (Wabas) heelt onlangs gepleit voor het invoeren van dat begrip als nieuwe rechtsfiguur. Het houdt in dat mensen in sa menlevingsvormen van twee personen voortaan dezelfde rechten zouden krijgen als partners die door de huwelijk se staat met elkaar verbon den zijn. Het bezwaar van de Emancipatie Kommissie is dat op die manier het huwelijk wat „breder" wordt, met ge volgen voor de rechtspositieregelin gen voor de partners. Zij valt vooral over de economische lotsverbonden heid van de samenlevenden. In de praktijk is de vrouw meestal afhan kelijk van het inkomen van de man. Omdat de commissie voorstander is van een economische onafhankelijk heid van zowel man als vrouw binnen zo'n samenlevingsverband voelt zij weinig voor de aanbeveling van de werkgroep. eens worden nagegaan in hoeverre die regelingen zijn „ontaard" in onge lijke behandeling tussen mannen en vrouwen, die wel en niet zijn ge trouwd. Zij spreekt zich daarin niet alleen uit over rechtspositieregelingen die voor ambtenaren gelden, maar zij is van menig dat dit opgaat voor de hele wijziging in de wetgeving die het on derscheid in behandelig tussen man nen en vrouwen, gehuwden en onge- huwden en de tekortkomingen in de Nederlandse sociale verzekeringswet geving moet wegnemen. De commissie heeft de regering nu Ovprhpid geadviseerd wettelijke bepalingen. overheidsvoorzieningen of rechtsaan spraken te bekijken op hun oorspron kelijke bedoeling. Daarna moet dan De werkgroep heeft rapport uitge bracht na een studie naar behande ling van gehuwden en ongehuwden in het overheidsapparaat. Rijnmond en de provincie Noord-Holland hebben indertijd zelf een paar dingen aange past in de rechten van mannelijke en vrouwelijke ambtenaren. De minister van binnenlandse zaken stak daar een stokje voor en installeerde de Wabas, die de regelingen voor ambte naren nog eens onder de loep moes ten nemen. Het ging vooral om zaken als uitkeringen bij overlijden, buiten gewoon verlof, verhuiskosten en woonwerkverkeer. De werkgroep nu heeft zich uitge sproken .oor het begrip „relatiepart ner" om het verschil tussen gehuw den en ongehuwden op te heffen. De Emancipatie Kommissie is er voor dat iedereen, gehuwd of ongehuwd wordt behandeld als onafhankelijk individu. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gemeenten Honten en Zeist. Bij het slot Zeist werd de Koningin hartelijk verwelkomd door een grote menigte enthousiaste peuters, die kleurig uitgedost vrolijk met vlaggetjes zwaaiden. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Een onderwijscommissie van de WD vind dat het aantal vakkenpakketten waaruit leerlingen van mavo, havo en atheneium kunnen kiezen, moet worden teruggebracht tot vier. Het aantal eindexamenvakken per pakket zou bovendien moeten worden uitgebreid tot acht tien. Op die manier ontstaat er een vierstromenschool, die de leerlingen betere ontplooingskansen biedt dan de huidige mammoetwet, aldus de commissie. De commissie heeft haar visie neerge legd in een brochure, getiteld „Vier stromenschool". In dit boekje pleit zij voor vier hoofdrichtingen in de bo venbouw van het mavo. havo en athe neum. BIJ één stroom ligt het accent op de natuurwetenschappen en de wiskunde, bij de tweede op de soci aal-economische vakken en de talen, bij de derde op de vier moderne talen, en bij de vierde stroom op het vak artistieke vorming en de vier moder ne talen. In al deze gevallen denkt zij aan een verdeling in hoofd- en bijvak ken, die ook als zodanig moeten wor den beoordeeld bij het eindexamen. De modeme talen worden in de vier stromen als een verplicht vak gezien. Bovendien voert de commissie nieu we vakken in, zoals het vak wiskun- de-3, dat is aangepast aan de sociale en economlkche vakken. Achterlig gende gedachte hiervan is, dat als leerlingen later een sociale of econo mische studierichting willen gaan volgen, zij niet persé een zwaar wis- kundecak hoeven te doen. Het vak wiskunde-3 gaat uit van wat de leer lingen bij hun vervolgstudie nodig hebben. Een ander nieuw eindexa menvak zou volgens de commissie de' artistieke vorming moeten zijn. Dit vak krijgt volgens haar nu te weinig aandacht. Volgens de commissie kleven er tal van gebreken aan de mammoetwet, los van de vele voordelen. Zo zou het risico dat leerlingen verkeerde vak kenpakketten kiezen, veel te groot zijn. Ook vindt de commissie dat de pakketten te specialistisch zijn sa mengesteld. Een en ander wreekt zich vaak bij de vervolgstudie en bij het kiezen van een beroep. Een groep samenhangende vakken, waarvan de samenstelling wat breder is dan de huidige pakketten van zes of zeven vakken, houdt volgens de commissie de richting open naar de toekomstige baan. Een vler-pakettensysteem leidt vol gens de commissie ook voor een her stel van het klasseverband. In het huidige systeem wordt dat onmoge lijk gemaakt doordat de leerlingen als gevolg van de vele verschillende vakken in tal van groepen meed raaien. „Deze groepen wisselen zo sterk van samenstelling, dat er spra ke is van een vervreemdingseffect, een identificatieprobleem." Probleem De commissie signaleert ook een pro bleem in de doorstromingskansen van bijvoorbeeld mavo naar havo, en van havo naar atheneum. Dit komt doordat het aantal eindexamenvak ken per onderwijstype verschilt. ZIJ vindt een experiment met de door haar voorgestelde vierstromenschool op z'n minst gewenst. Daarbij kan dan meteen worden gekeken naar de eindexamenelsen. De normen voor het slagen zullen in elk geval moeten worden aangepast bij de verbreding van de vakkenpakketten. De commissie heeft een bepaald pun tensysteem voor het eindexamen ont worpen, dat uitgaat van een totaal aantal punten voor alle vakken. Van dit aantal worden de onvoldoendes afgetrokken. Naarmate cle onvol doende groter is gaan er meer punten af, en bij de hoofdvakken worden er meer punten van het totaal afgehaald dan bij de bijvakken. Het eindresul taat is de uitslag van het examen. Overigens heeft de commissie het la ger beroepsonderwijs en het gymna sium bewust buiten de vierstromen school gelaten. In het eerste geval omdat er bij het lbo nog teveel knel punten zijn op te lossen. En in het tweede geval omdat met het gymna-- slum moeilijkheden kunnen ontstaan vanwege de klassieke talen Latijn en Grieks. Ons commentaar staat op pag. 5 Vakkenkeuze Bij dit alles komt dat de kennis van de drie moderne talen vaak te wensen overlaat. De commissie vraagt zich verder af of een geheel vrije vakken keuze wel verantwoord ls. En „of het niet karakterbedervent werkt als de leerlingen alleen maar hoeven te doen wat ze prettig vinden." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De drie grootste fracties in de Tweede Kamer (PvdA, CDA en WD) willen dat de middelbare beroepsoplei ding verpleegkunde uiterlijk 1 augustus volgend jaar wordt ondergebracht bij het ministerie van onderwijs en weten schappen. Zij dienden daarover gisteren een motie in tijdens een openbare commissievergadering. ADVERTENTIE De opleidingen vallen nu nog onder het departement van volksgezond heid en milieuhygiëne en er wordt al sinds 1975 over gepraat om ze onder te brengen bij onderwijs. De staatsse cretarissen De Jong (onderwijs) en Veder-Smit (volksgezondheid) hiel den gisteren echter de boot af Zij vinden weliswaar ook dat de opleidin gen moeten worden overgeheveld, maar ze willen dat geleidelijker doen, omdat de verhuizingsoperatie veel geld zal gaan kosten. Tot nu toe worden de bestaande op leidingen voor verpleegkundigen, die voornamelijk in de ziekenhuizen wor den gegeven, bekostigd uit de ver- pleegprijs De middelbare beroepsop leidingen moeten deze opleidingen op den duur gaan vervangen en komen dan voor rekening van onderwijs en wetenschappen. Een prompte over gang naar dit departement zou grote financiële moeilijkheden opleveren, zo bleek gisteren. Staatssecretaris De Jong becijferde dat de verpleegkundige-opleidingen zijn ministerie op den duur zo'n 260 miljoen gulden zullen gaan kosten. Hij zal nu samen m*»t Veder-Smit de motie van de Kamer voorleggen aan de ministerraad. Mocht het kabinet de Kamer niet tegemoet komen (dus de motie naast zich neerleggen), dan betekent dit dat het volgende kabi net met de kosten van de middelbare opleidingen wordt opgezadeld. Vóór de zomer van 1981 zijn er immers weer Kamerverkiezingen. Het PvdA-Kamerlid Worrell Uet al vast weten dat als de motie niet wordt uitgevoerd, hij gebruik zal ma ken van het recht van amendement bij de begrotingsbehandeling. Op die manier wil hij alsnog bewerkstelligen dat de middelbare beroepsopleidin gen verpleegkundige, per 1 augustus volgend jaar bij onderwijs en weten schappen zullen zijn ondergebracht. Kind komt om bij spel HEILIGERLEE (ANP) De zes-jari ge Bob Jager uit Winschoten is in een bandenfabriek onder een zware trac torband terechtgekomen en vermoe delijk door verstikking omgekomen. Het jongetje was met zijn grootvader naar de fabriek gegaan, waar hij wat tussen de banden speelde Als u last hebtvan aambeien kunt u de pijn en de jeukstillen metZwitsanal zalf of zetpillen. Zwitsanal helpt ook bij een gemakkelijke stoelgang. Meer pijn, jeuk en moeilijke stoel gang zijn niet de enige problemen waar mensen met aambeien mee kampen. Daarom heeft Zwitsanal een boekje samengesteld dat antwoord geeft op vragen en problemen rond aambeien. Wat zijn dat eigenlijk, aambeien? Hoe ontstaan ze en hoe gaan ze weer weg? Kunt u de kans op aambeien voorkomen? Zijn ze erfelijk? Krijgen alle vrouwen aambeien tijdens of na de zwangerschap? Wat kunt u beter niet eten als u aambeien hebt? En welk ZWltSanal voedsel is juist goed? Altesovoraambcten Hoe kunt u de gevoelige plek het beste reinigen? Hoe kunnen aambeien operatief worden verwijderd? Al deze vragen worden beantwoord in hetZwitsanal- boekje-Alles over aambeien", 16 pa gina's informatie. Gratisbij uwdrogist. Of stuur een lege envelop met op de achterzijde uw naam en adres naar Zwitsanal afd. Voorlichting. Postbus 3,3900 AAVeenendaal.U ontvangt het boekje dan zonder kostemhuis. zwitsanal Zwffsanal aambeiefualf en zegxflen zip uitsluitend vvrVriKbaaf b. apotheek en droost Le« \ooraf de getonAsmondlflftefi Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De luchtver- ontretnlgng met zwaveldioxi de zal de komende jaren ho ger blijven dan wat aanvaard baar wordt geacht. De rege ring streef er echter naar de uitworp van zwaveldioxide zodanig terug te brengen dat in 1985 weer het gewenste ni veau van maximaal vijfhon derd miljoen kilogram zal zijn bereikt. Dit blijkt uit het beleidskaderplan voor zwaveldioxide dat minister Gin jaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Door het gebruik van het „schone" aardgas is aan het eind van de jaren zestig de luchtverontreini ging door zwaveldioxide (S02) sterk afgenomen cn in 1976 werd vastge steld dat de uitworp van zwaveldioxi de moest worden gestabiliseerd op Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoofdredacteur Jacques den Boer van het VNU-opl- nieweekblad Nieuwsnet is afgelopen week op non-actief gesteld door de directie van uitgeverij Nieuwsmedia, een onderdeel van het uitgeverscon cern VNU te Haarlem. Hoewel het nog niet duidelijk is of Den Boer ontslagen zal worden, dan wel zelf ontslag zal nemen en daar mee de eer aan zichzelf zal houden, staat wel vast dat hij bij Nieuwsnet weg zal gaan. De ontheffing uit zijn functie van hoofdredacteur zou te wijten zijn aan het redactionele beleid van Den Boer, waardoor de verkoopresultaten van dit weekblad ver beneden de ver wachtingen zijn gebleven. Binnen de redactie van Nieuwsnet bestond al lange tijd ontevredenheid over het functioneren van Den Boer als hoofd redacteur. het gemiddelde niveau sinds 197Ö, namelijk vijfhonderd miljoen kilo per Jaar. Door het toenemende gebruik van zwavelhoudende brandstoffen als olie en kolen om de voorraad aardgas minder snel te verbruiken, is dit Jaar de uitworp van zwaveldioxide weer boven het plafond gekomen; gere kend wordt op een totale uitworp van zeshonderd miljoen kilo. Indien de omschakeling naar zwavelhoudende brandstoffen niet gepaard gaat met bestrijdingsmaatregelen, zal in het Jaar 2000 de uitworp twee tot vijf keer zo hoog zijn. In zijn plan stelt de minister dat deze verschuiving in de aard van de ge bruikte brandstoffen ons voor een aantal ernstige milieuproblemen zal stellen. Zwaveldioxide ls gevaarlijk voor mensen, planten en dieren. De mens. aldus Ginjaar, heeft niet het recht andere vormen van leven te vernietigen. De uitstoot van gifstof fen dient daarom de grens aan te houden waar volgens de wetenschap geen risico's voor mens. plant en dier optreden. Stookolie In het plan wordt aangegeven hoe dit doel moet worden bereikt. De voorne mens worden vastgelegd in bestrij dingsprogramma's die een periode van drie Jaar bestrijken. In eerste Instantie moet het zwavelgehalte In de brandstoffen worden terugge bracht. Per 1 september ls het zwavel gehalte in zware stookolie al vermin derd van 2,5 tot 2.0 procent. Uitgaan de van een geringe economische groei en een bepaalde encrgie-lnzet zal In 1985 het landelijk maximum voor het zwavelgehalte van zware stookolie 1,2 procent moeten bedragen. Op den duur zal het beleid weer moe ten worden gebaseerd op bestrijding bij de bron. Daartoe worden de ko mende Jaren proeven genomen met bestrijdlngstechnleken als reiniging van rookgassen, wervelverbrandlng en vergassing van kolen. Overigens ls de komende Jaren bij het terugdrin gen van de luchtverontreiniging door zwaveldioxide de beperking van het energieverbruik erg belangrijk. Ver wezenlijking van het door de regering vastgestelde energiebesparingspro gramma ls een belangrijke voorwaar de voor het terugdringen van de ver vulling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9