Brokken geschiedenis van de avant-garde eadfi en hed«n«Ua»fi mm Een week lang dichters aan het woord Enerverende come-back van Nils Lofgren 5 Goede redenen woreen bezoekaan de 1 henimgse nataarssaion van Citroen 1.DE NIEUWE CX2-LUERS 2. De zuinigheid en het comfort vandepasgeïntro- duceerdevlsa. 3. Buitengewoon interessante ineuil- mogelijkheden. 4.UnGEBREIDE DEMONSTRATIES VAN ALLE TYPEN EN EVEN ZOVELE PROEFRITTEN. 5.En,zdalselkiaareen Nieuwe kunsthandel in Amsterdam GALERIE CONINCK CHAJA POLAK One World Poetry in Amsterdam en Utrecht FOTOTENTOONSTELLING „78 JAZZ 70" ERNEST POTTERS Oe9u Joj Verwlel PLASTIEKEN Arietta de Leeuw GRAFIEKEN Inlichtingen: J. W. te WINKEL VAN 1 RIET 020-931662. leuk presentie, dit keer een meer dan levens grote kleurenpositrvan De Anatomie van een eenn de Anatomie van een Eend Zolang de voorraad strekt VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE 4 van een medewerker De openingstentoonstelling van Kunsthandel Wending (Rokin 54) te Amsterdam bevat vele verrassingen die de naam van het kunsthuls ongetwijfeld meteen zullen vestigen. ADy/ERTENTIE Wending wil schilderijen, aquarellen, gouaches en tekeningen presenteren van kunstenaars die van betekenis zijn in de naUonale en Internationale ontwikkeling gedurende de laatste decennia van de vorige en de eerste van onze eeuw Met de presentatie van de najaarscollectie, te bezoeken tot 18 november, is men daar goed in geslaagd. Een zaal is gereserveerd voor de kun stenaars die aan de wieg hebben ge staan van de vernieuwingen die in de twintigste eeuw in Nederland zouden plaatsvinden Een groot doek van IsaSc Israèls met een rustende bokser vraagt hier de aandacht, terwijl twee Amsterdamse stadsgezichten, de Oude Schans" van Willem Witsen en de „St. Nlcolaaskerk", consciëntieus en sUJf op portret gezet door Toon van den Mysenberg. er de rustpunten zijn. Persoonlijkheden uit de Nederlanse schilderkunst van na de eeuwwende hebben eveneens een eigen ruimte gekregen. Stukken van Dirk Filarskl. Leo Gestel. Toon Kelder. Kees Maks. Charley Toorop (met een streng dub belportret) en Harmen Meurs („De Drummer." een doek uit 1928) verte genwoordigen te midden van een veelheid aan andere werken de gesta ge kenteringen in de artistieke visie. Voor tekeningen en kleine aquarellen werd een kabinetje ingericht, waar een circusschets van Ernst Ludwig Kirchner de aandacht vraagt De kunstrevoluUe voltrekt zich in de aan het Rokin gelegen zaal van Wen ding. Van Jan Sluyters hangt er een brutaal naakt uit 1910. gemaakt slechts weinig jaren nadat de met de Prix te Rome vereerde kunstenaar van zijn collega's een storm aan kri tiek krijgt vanwege zijn conformis me Carel Willink is vertegenwoor digd met een vroege aquarel, een zelf portret uit de tijd (1920) toen de kun stenaar nog bij Baluschek in Berlijn studeerde. Een spannend doek door Jacoba van Heemskerk, een berg landschap met allerlei elkaar tegen strevende vormen, tendeert al naar de abstractie en een blonde composi tie van Herman Kuyt vervaardigde abstracte schilderijen. Wobbe Alke- ma schilderde zijn „Kompositie met rode golflijn" twaalf jaar later, zijn onafhankelijke ontwikkeling tot een helder constructivisme dwingt res pect af. Herman Bieling. met een re- vuescene uit ongeveer 1917 vertegen woordigd. laat met andere resultaten eenzelfde karakter zien. De internationale avant-garde bezit in de collectie van Wending eveneens een theaterstuk: de „Revue Bateau." een ontwerp in gouache van Alexan dra Exter (1925), die toen net van Rusland naar Parijs geëmigreerd was. Het Oosteuropese constructivis me ls verder o.a. vertegenwoordigd met een fraaie, ingetogen kompositie van de Hongaar Béla Kadar. De stemmige aquarel van Floris Jespers is. maar dan voor het Kubisme, de evenknie van de Kadar. „Andalou- sië." een olieverf van Le Corbusler. gemaakt in het jaar (1928) toen hij medeoprichter van de CIAM (de ar chitectuurbeweging die een stempel op het internationale bouwen heeft gedrukt), vormt een merkwaardige gevoelige tegenhanger tot zijn zake lijke bouwactifiteiten in die jaren. De kubist Manuel Ortiz de Zarate, van wie „La Rotonde" geëxposeerd wordt, is de meest opvallende frag- mentarist. De erg vroege assemblage van Kurt Schwltters (1919), van for maat. bepaald niet het grootste stuk van de tentoonstelling, is in het gezel schap van opmerkelijke werken van Musea in Dflltl VOLKENKUNDIG MUSEUM NUSANTARA St. Agathapleln 4-5 tot bagln dacambof „Speelgoed voor de Zielen"; kunst en cultuur op de Mentawai ell. tot eind ianuerl '80 „Kind op Bali" „DE VOLLE MAAN" Oude Delft 189 6/10 t/m 11/11 „Dubbelgebakken" (aardewerk nijverheid in Nederland 1876-1940 015-133111 Amersfoort 033-29368 6/10 t/m 28/10 tegeltableaus van Marie France Kok- Adam op.tijden Do t/m Zon van 13-17 u en na afspraak OR NIS AAA INTERNATIONALE (rQ)! GALERIJ' 'V' I JavMtrulltOmHoii I TfcLOTO-MOTcn OU» van 6/10 lot 4/11 schilderijen, gouaches, tekeningen van woe. t/m za. 11-4. La Rotonde, olieverf van Ortiz de Zarate, ca. 1916. de Europese avant-garde de show is een stuk kunstgeschiedenis in al lerlei aspecten zeker niet het kleinst van artistieke lading. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In navolging van het succes van vorig jaar wordt deze maand opnieuw de internationale dlchtersmanifestatie One World Poetry gehouden. Van 6 tot en met 14 oktober zal het optreden van meer dan vijftig dichters uit binnen- en buitenland de basis vormen voor een multi-media-manilestatie die zich afspeelt in de Melkweg in Amsterdam en 't Hoogt in Utrecht STADSSCHOUWBURG TILBURG Louis Bouwmeesterplein 1 Tilburg Geopend van 30 september t/m 31 oktober 1979. Antiekhandel „De Konttanmo" Goudsesingel 107-109 Rotterdam Tel. 010-123372 Het adres voor exclusion meubelen en kleingoed Iedere dag geopend van 10.00-18.00 uur Donderdag koopavond Speciaal magazijn voor de handel Door eigen import zeer redelijke prijzen. Zaterdagavond wordt het festival ge opend in het Amsterdamse Paradiso met een muzikaal-poëtlsche mara thon waar de deelnemende dichters zich zullen presenteren. Dit jaar is One World Poetry opgedragen aan de Amerikaanse schrijver Jack Kerouac die tien jaar geleden ls overleden. Met dit festival proberen de organisa toren de belangstelling voor poëzie op te wekken, die door de dominante rol van de popmuziek In de jaren zeventig ls verflauwd. Vergeleken met andere oost- en west Europese landen, Amerika en Japan ls er ln Nederland niet erg veel aandacht voor poezie. aldus Benn Posset, een van de Initiatiefnemers, en hij ver wijst naar de onlangs gehouden poë ziemanifestatie in Rome die ruim der tigduizend bezoekers trok. De stichting One World Poetry streeft ernaar elk Jaar een festival te organiseren. Naast het jaarlijks te rugkerende Poetry International ln Rotterdam, waar dichters uitsluitend uit eigen werk voorlezen kan One World Poetry een eigen plaats Inne men. omdat hier ook mengvormen van poëzie met beeldende kunst, mu ziek of video aan bod komen. Zo treedt dit jaar de Amerikaanse dich ter en rock 'n' rollzanger Jlm Caroll op. combineert de Italiaanse schilder/ dichter Franco Beltrametti zijn op treden met dat van de dlchter-fllmer Gianantonla Pozzl en de schilder Giovanni d'Agostino. brengt John Cooper Clarke als „hofdichter van de punkbeweging" zijn straatpoëzle en komt de tenor-saxofonist Steve Lacy die een aantal van Brion Gynsin's teksten op muziek heeft gezet en uit zal voeren. Brion Gynain. medewer ker van William Burrough komt zelf ook naar Amsterdam. Van Burrough is dat nog niet bekend De organisatie is nog druk in de weer zijn aanwezigheid op het festival te regelen. Wel is zeker dat „Coyote in chains" het nieuwste stuk van de Amerikaanse toneelschrijver-dichter Michael McClure zijn wereldpremière zal beleven. Nederlandse dichters, die het festival opluisteren zijn onder meer Remco Campert. Hans Verhagen. Sybren Po- let, Harty Hoogstraten en Hans Vlek Speciaal vandaag Presentatoren Simon Vinkenoog. Hans Plomp en Steef Davidson zullen uit eigen werk voorlezen. Tijdens het festival worden er in sa menwerking met Fluxus-galerie A en galerie De Appel een aantal perfor mances uitgevoerd door Harrie de Kroon. Paul Buck en Theo Schoon hoven en zijn er video-tapes te zien van onder meer John Cage. Voorts is er een boekenmarkt, een open microfoon waar ledereen zijn gedichten kan voorlezen en zijn er workshops, waarin onder meer de Ne derlandse vertalingen van moderne poëzie en Engelse vertalingen van Nederlandse poëzie worden doorge licht. Aan het One World Poetry van vorig jaar ls een speciaal nummer van het literaire tijdschrift Mandala gewijd. De titel ls „P78 Anthologie" en de samenstellers zijn Harry Hoogstraten en Jos Knipscheer. 29sept.t.m.26okt\ open: woe t/m vrij 12-18 u. do 19-21 u, za 11-17 u zon 13-17 u en vol. afspr. Sliilskant 24 2265 AB leidsctiendam L 070-200156. Een van de deelnemers aan One World dichter Franco Beltrametti. Poetry is de Italiaanse schilder- KUNSTZALEN HEERKENS THIJSSEN Expositie Litho's H. Daumier t/m Th. A. Steinlen 13 okt. Houtplein 13 Haarlem Tel. 023-3» 2723 door Stan Rijven AMSTERDAM Hét instrument bij uitstek in de popmuziek is de gitaar. Elektrisch versterkt en als solo-instrument benut kan er alle venijn en agressie mee uitgedrukt worden, die zo kenmerkend ls voor de rock roll waaruit de popmuziek is voortgekomen. Popsterren waren dan ook vooral gi taristen zoals Eric Clapton, die toen tertijd de kwalificatie „Clapton is God" werd toegekend, en natuurlijk Jimi Hendrix, die de mogelijkheden van dit instrument revolutionair ont wikkelde Deze laatste vormde de grote Inspiratiebron van de Ameri kaan Nils Lofgren, die in 1975 op 23- jarige leeftijd uit de schaduw van Neil Young trad en als een nieuw gitaarwonder gepushd werd. Die sta tus heeft hij nooit waar kunnen ma ken. Wel is er sprake van een authen tiek talent, dat zich ontpopte tot een expressief en gepassioneerd gitarist, die bovendien sprankelende r&roll composities wist te schrijven. In 1977 bezocht hij ons land tijdens Pinkpop en sindsdien werd er niets meer van hem vernomen. Onlangs verscheen zijn nieuwe album „Niis" waarin de rauwheid van vroeger is ingeruild voor een meer gepolijst ge luid. Woensdagavond bezocht hij een afgeladen Paradiso waar zou blijken dat Lofgren de loffelijke prestaties van vroeger nog geheel kon waarma ken. Klein van stuk en met groot bravour etaleerde hij zijn gitaristi- sche hoogstandjes, terwijl zijn band daar inventief en correct op inspeel de. De lenige drummer Michael 'Szack, de vettige bas van Wamell Jones, de toetsenman Tommy Tho mas en gitarist Tom Lofgren vorm den de ideale basis voor een concert waarin weinig mis kon gaan. Afgewisseld met werk van „Nils" brachten ze een selectie uit het oude repertoire waarin „Keith don't go", „Cry tough" en „Going back", dat voorzien was van een pompende pia no-inleiding door Lofgren, vol venijn werden gebracht. Shine silently" kwam er nogal krampachtig uit en „You're so easy", eveneens van de laatste elpee, kreeg een disco-inter mezzo en een heel fraai slot. Lofgren was goed op dreef en sprong af en toe op een speciaal platform om zijn solo's beter te doen uitkomen. Zijn nogal vlakke stem werd goedge maakt met zijn bezielende wijze van optreden, die ook de zaal niet onbe roerd liet. „I came to dance" wert luidkeels meegezongen en vanaf dat moment gaf het publiek zich gewon nen. Dat inspireerde Nils om enkele Hendrix-huzarenstukjes op de gitaar uit te halen toen hij in „Back it up' de gitaar op zijn rug hield en vrolijk door soleerde. „Moon tears" was de toegift waarin met veel plezier prach tig geïmproviseerd werd. Een mooie luchtsalto van Lofgren vormde de afsluiting van een gaaf concert dat door het elan van Nils Lofgren en zijn begeleiders tot een enerverende ge beurtenis was gemaakt. ADVERTENTIE De Tros begint met de serie „Het xal Je kind maar weien", over een naïeve Jongeman in een harde wereld. Ned. 1 18.59 Hoofdinspecteur Derrick krijgt tc maken met misdaad in een vakantiepension. Ned. 1 20.30 „Beter laat dan nooit" beet een nieuwe serie van het Hu- mankstisch Verbond over bet ouder worden. De gesprekken worden gevoerd door Germai- ne Groenier. Ned. 1 23.00 Stan Laurel en Oliver Har dy testen de lachspieren in Meisterssenen. Did. 2 18.20 De groeiende vriendschap tussen een rechter en een moordenaar is het thema van dc Franse film Le Juge et L'Assassin. Did. 2 23.15 De Belgische televisie be gint een vierdelige serie over de Belgische Republiek. BRT 2 20M Kortom een expositie vol nieuws, speciale aanbiedingen en onverwachte extra's. Tot en met zaterdag 6 oktober. U bent van harte welkom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4