Zes havenstakers gearresteerd 'V Gerechtshof beëindigt vervolging bezetters Lange wachtlijsten voor kinderopvang Albeda vraagt SER advies stakingscode Een Spa graag. Maar. danweigeserveerd mèt het flesje. Kaping sleepboot Smit Internationale verhinderd 'Dier en huis' voor kinderen in Oegstgeest Driehonderd miljoen in FNV- stakingskas Bestuur Vegin tegen hogere aardgasprijs gt II H Hf- Advocaat: politiek uit rechtszaal geweerd Actiedag voor meer mogelijkheden in de Amsterdamse 'Melkweg' Rita VRIJDAG S OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE |Van onze onderwljsredactie OEGSTGEEST Kinderen zorgen er meestal voor dat in een gezin een huisdier wordt aangeschaft. Het valt voor hen niet altijd mee om goed ervoor te zorgen. Volgens de Vereni ging tot bescherming van dieren komt veel dierenleed voort uit onwe tendheid. Zij heeft daarom een speci aal leerpakket samengesteld. De eer ste exemplaren van het „dier en huis"-pakket werden gisteren We relddierendag aangeboden aan kinderen van lagere scholen in Oegst geest. In het „praatboek" van het leerpak ket staan verhalen over knuffeldie ren. het asiel, voeding en huisdier soorten. Er blijkt uit dat kinderen heel goed moeten nadenken als ze een huisdier nemen. Bijvoorbeeld een Duitse dog op een flat is niet zon goed idee. Oegstgeest is de eerste gemeente die het leerpakket voor alle lagere scholen heeft aangeschaft. 'Lekker dier' Ook de actiegroep „Lekker dier" heeft Werelddierendag aangegrepen om de aandacht te vestigen om de aandacht op een misstand te vesti gen, namelijk die van het dier in de bio-industrie. Hoewel er de afgelopen jaren vele rapporten, nota's en ver klaringen over de bio-industrie zijn verschenen, is er volgens Lekker dier in de praktijk nog vrijwel niets verbe terd. De actiegroep heeft pakket leermate riaal oyer dit onderwerp "samenge steld „êii,dat gisteren in -Den Haag aangeboden-afin minister Pais (on derwijs). De actiegroep wil dat het- leerpakket, "waarin de aandacht wordt gevestigd op de slechte leefom standigheden van consumptiedieren in de bio-industrie, wordt verspreid op alle lagere en middelbare scholen. Minister Pais wees „Lekker dier" er j echter op dat hij niet kan bepalen welk lesmateriaal in het onderwijs wordt gebruikt. Vakbondskrant: UUTRECHT (ANP) - Ruwweg is de stakingskas van de FNV plus de aangesloten bonden goed voor 315 miljoen gulden. Dat meldt de FNV- Vakbondskrant. De Vakbondskrant komt op dat bedrag met „enige fanta sie" die wel nodig was omdat de di verse bonds penningmeesters uit „strategische overwegingen" zelfs te genover hun bloedeigen vakbondsor gaan de kaken liever stijf op elkaar hiëldeh. Het centrale weerstandsfonds van het NW is goed voor 21 miljoen gul den, in 'die van het kleinere NKV zit 14 miljoen. De FNV-partners NW en NKV bij elkaar hebben dus 35 mil joen in kas. Op grond van het feit dat de aangesloten bonden ongeveer een achtste van hun Inkomsten aan de centrale FNV afdragen komt de Vak bondskrant dan op een totaal van 315 miljoen gulden uit. NW-penningmeester Aad de Vries zei desgevraagd zijn hand niet voor I de Juistheid van dat bedrag In het I vuur te willen steken. „Het is voor mij een verrassing maar het kan wel klop pen," zei hij. Uitgaande van een vak bondsuitkering van pakweg zestig I gulden per staker per dag zou de FNV van die 315 miljoen gulden dik vijf miljoen gestaakte dagen kunnen uit keren. De ruim een miljoen leden tellende FNV-achterban zou vijf da gen „plat" kunnen gaan ware het niet dat minister Andriessen van finan ciën achteraf nog eens 35 procent belasting heft. Als Andriessen aan j zijn trékken is gekomen kan de hele FNV-achterban in theorie nog slechts ruwweg 3,5 dag staken. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (Ve gin) heeft in een gisteren gehouden vergadering Zich uitgesproken tegen de verhoging van de aardgasprijs met acht cent, die minister Van Aardenne van economische zaken wenst. Telt men de BTW hierbij op dan komt de door de minister gewenste prijsverho ging neet op 9.5 cent per kubieke meter, aldus het bestuur van de Vegin. Onlangs heeft het secretariaat van de Vegin voorgerekend, dat de gasprijs op grond van de stijging van de stookolieprijs op 1 Januari met onge veer vier cent omhoog zou moeten gaan. Het bestuur van de Vegin heeft in deze organisatie niet het laatste woord. Een beslissing over eventuele veranderingen in de bestaande tarief- afspraken is voorbehouden aan de algemene ledenvergadering De wet stelt de minister overigens in staat om buiten de Vegin om te be slissen over de hoogte van de gas prijs s "ti Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onder de Rotterdamse havenslepers heerst een verbitterde stemming nadat de politie bij ernstige strub belingen in de nacht van woensdag op donderdag, zes stakers had gearresteerd. Vier van hen worden van „diefstal" van twee sleepboten en openlijke geweldpleging beschuldigd. Eerder werd de kaping van een bij Smit in Bolnes liggende sleepboot verhinderd. Twee andere stakers, die met auto's op een afzetting van de pplitie waren ingereden, werden aange houden wegens poging tot doodslag U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een^ verfrissende smaak. Kinderen van de lagere scholen in Oegstgeest bekijken de „dier-en-huis-pakketten" die zij op werelddierendag kregen aangeboden. De politie zegt dat de stakers de sleepboot „Duitsland", die met een sleepwerk bezig was, hebben geën terd. De stakers zelf houden het er op dat zij de werkwilligen op de Duits land slechts hebben overreed het werk neer te leggen en zich achter de staking te stellen. Dat zouden zij „spontaan" hebben gedaan. Bij dit „overreden" werden echter drie werk willigen gewond. Veertig stakers begaven zich met de sleepboot „Neptune 22" naar de „Duitsland", die met acht mensen aan boord bezig was een zeeschip assistentie te verlenen. Men had de „Neptune" weggehaald van pier 4 in de Waalhaven. De hut en de machine kamer waren op slot. De sloten wer den verbroken en er werd met de sleepboot naar het werkterrein van de „Duitsland" gevaren. Aanvanke lijk werd bericht dat de stakers de „Duitsland" hadden geramd. De poli tie sprak dit later tegen. Er was vol gens haar echter wel sprake geweest van een entering. Er zou ook gevoch ten zijn, wat reden voor de politie was geweest de in het nauw zittende be manning van de „Duitsland" te hulp te komen. De werkwilligen stapten over op een politieboot en werden in veiligheid gebracht. Drie van hen moesten voor lichte verwondingen Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Minister Albeda van sociale zaken wil nog dit Jaar aan de Sociaal-Economische Raad advies vragen over een stakingscode, die rechten en plichten van stakers en door een poiitiearts worden behan werkwilligen bij een arbeidsconflict regelt. De minister be- deid Op de „Duitsland" zouden ook schouwt het ontbreken van een dergelijke code als een van de ^zii" oorzaken van de gang van zaken bij de ;beêffl(Jiging van de de wuiemskade gebracht om daar. Shell-staking in Pemis Die staking werd volgens de FNV met met de „Neptune bij de werkloze geweld door de Shelldirèctle gebroken. vloot van Smit Internationale te wor den afgemeerd. Minister Albeda heeft zijn plan- om nen en uiteraard aan het absoluut een Stakiügséode uit te werken giSté- uitsluiten van - geweld. Een moeilijk Gestolen ren in het overleg met de werkgeverspunt blijft natyiirtijk dat jé wel af boord van de „Duitsland" werden aan boord van hun schip in elkaar geslagen en als gevangenen behan deld. Onder de dreiging van stokken en ijzeren staven moesten ze naar het vooronder om door de stakers te wor den onderhouden. Drie van hen lie pen verwondingen op nadat een vechtpartij was uitgebroken. De werkwilligen hadden geen enkele kans tegen de overmacht", aldus de Smit-directie. De directie heeft vitale delen uit de machinekamers van de sleepboten laten halen om een herha ling van een „kaping" te voorkomen. De stakers zelf zijn weinig mededeel zaam over wat er gebeurd is. Zij zeg gen dat de „Duitsland" noch geramd noch geënterd Is. Het enige doel was de werkwilligen er toe te bewegen het werk op te geven en met de „Duits land" aan de wal te komen. De sta kers ontkennen dat er Is gevochten en dat zij de werkwilligen door intimi datie zo ver hadden gekregen dat ze de boot verlieten. De raadsman van de stakers, mr. S. J. Brunia, gaf als zijn mening dat de politie best van tevoren overleg had kunnen plegen over de teruggave van de twee sleep boten. „Ook zonder dit machtsver toon hadden ze de boten mee kunnen krijgen" en de vakbeweging in dé Stichtihg van de Arbeid aangekondigd. Hij heeft ook een onderzoek laten instel len naar de gebeurtenissen bij Shell. FNV. CNV en de werkgevers hebben in eerste instantie welwillend gerea geerd op het voornemen van de mi nister. FNV-voorzitter Kok liet wel weten dat hij er aan twijfelt of de SER wel spraken kunt maken met de georga niseerde Werknemers en de werkge vers, maar dat je geen greep hebt op ongeorganiseerden Ultimatum AnderepüntcrC die in het overleg betrokken zouden kunnen worden. Op de Willemskade rezen vrij kort daarna ook moeilijkheden. In overleg met de officier van justitie en burge meester Van der Louw ging een mo biele polltie-eenheid naar de kade om de „Neptune" en de „Duitsland", waarvan de directie van Smit Inter nationale had aangegeven dat ze „ge stolen" waren, in beslag te nemen. Terwijl de havenpolitie ze met vijf vaartuigen wegsleepte hielden enkele tientallen leden van de mobiele een heid te paard en van wapenstokken de goede Instantie is om advies uit te zij0 volgens de CNV-yooreitter het brengen ovér een stakingscode. „Ik steii - - vraag me af of we op die plaats acade- Vaauuai«uwcii uvu misch moeten bezig zijn over een nen. Veel veaier zi men nietgunnen Ongeveer twintig postende sta- stakingscode met mensen die -„m'/.omdat over de Traag over ken werden door de actie volkomen SbplI hebben gesteund: „De werkge- hoe en zo Ja yyat.er, in tiet staklngs- verra8t De reacties van enkelen van recht zelf kim worden geregeld, geen eenhejd van ppvatting bestaat. Met name de Flfy heeft zich van meet af aan huiverig getoond over een wette lijke regëiing. van de staklngsproble- matiek. i. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bijna twee jaar nadat in Utrecht het plaatselijke kantoor van de AmicaleS werd bezet, heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren abrupt een einde gemaakt aan de vervolging van de bezetters. Het hof verklaarde de dagvaarding nietig, wat betekende dat het zelfs niet tot een behandeling van de zaak kwam. De verdachten, hun beide verdedigers en de door de verdediging opgeroepen getuige-deskundige Sjef Theunis keerden na de korte zitting van het hof onverrichter zake huiswaarts. vers", aldus Kok, die niettemin be reid ls om deze zaak in de SER te bekijken. Positief CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei dat het CNV positief zal reageren op een verzoek van minister Albeda om een advies over een stakingscode. Na afloop van het overleg zei hij dat zijn organisatie een poging om de verhouding tussen stakers, werkwilli gen en werkgevers te regelen, zal steunen. - r 1 hen waren voor de politie aanleiding klappen uit te delen. Het commentaar van de directie van Smit Internationale op de nachtelij ke gebeurtenissen in de haven was bitter: „De acht werkwilligen" aan ADVERTENTIE Dq zomer ;nog niet yrtncïplëte- rattmgwr van het CNV over stakingen alleen ln het uiterste geval —-en de voorkeur van de christelijke' vakcentrale voor overleg, bemiddeling en arbitrage, ge beurt het nogal eens dat CNV'ers werkwillig blijven. „Wanneer het mogelijk is", aldus Van der Meulen, „om een stakingscode te ontwerpen, een soort verkeersregele- ment voor stakingen, dan zullen we daaraan zeker meewerken. Je zou dan kunnen denken aan middelen die bij arbeidsconflicten zijn toegestaan, zoals bijvoorbeeld ompraten, pam fletten uitdelen, morele druk ultoefe- Bij het begin van de zitting maakte het hof bij monde van zijn president mr S. Gerbrandy zelf gewag van een onvolledigheid in de dagvaarding. Daarin was verzuimd te vermelden waar de bezetters, zoals het in de omschrijving van het delict heette, „wederrechtelijk binnengedrongen" waren. De advocaatrgeneraal, mr A. N A. M. Josephus Jltta, die de dag vaarding overigens niet zelf had ver vaardigd, erkende het verzuim en liet blijken er geen bezwaar tegen te heb ben als dat tot beëindiging van het proces zou leiden. De bezetters waren bij het Amster damse hof in beroep gegaan tegen een veroordeling door de politierech ter ln Utrecht, die hen in eerste in stantie had berecht. De gisteren on juist gebleken dagvaarding, opge steld door de officier van justitie in Utrecht, had de politierechter er niet van weerhouden de bezetters een boete van tweehonderd gulden op te leggen. Gerbrandy zei gisteren dat de lagere rechter met die dagvaarding in de hand niet tot enige veroordeling had mogen komen. "Naar zijn mening was die niet in „begrijpelijk Nederlands" gesteld en zou een uitspraak van het hof op grond daarvan onverbiddelijk tot cassatie leiden. Hij beriep zich op uitspraken van de Hoge Raad. waarin wordt gesteld dat het er niet toe doet of de verdachten begrijpen waarom het in de dagvaarding gaat. maar dat dit stuk juridisch vlekkeloos dient te zijn. Politieke redenen Opmerkelijk genoeg toonden de bei de verdedigers, de Utrechtse advoca ten mrJ. J.M.de Laat en mr Bernard Tomlow, zich niet ingenomen met de beslissing van het hof. Zij en hun cliënten zagen zich daardoor de kans ontnomen in de rechtszaal uiteen te zetten uit welke motieven zij hebben gehandeld. Ten overstaan van het hof hadden de bezetters erop willen wijzen dat zij om politieke redenen het kantoor van de Amciales bezet hebben. De Amica- les is een organisatie van Marokka nen die zich in Nederland en andere Westeuropese landen zou schuldig maken aan spionage onder en intimi datie van Marokkaanse arbeiders De beweging wordt wel gekarakteriseerd als „de lange arm van koning Hassan". In een verklaring die de bezetters gisteren hadden willen voorlezen, wordt gesteld dat het openbaar mi nisterie stappen tegen de Amicale»- zou moeten ondernemen, omdat de beweging zich schuldig maakt aan strafbare feiten, waaronder de uitoe- fening van geweld Volgens de verkla ring is het waarschijnlijk dat de orga nisatie binnenkort van naam veran dert en haar activiteiten zal voortzet ten onder de naam „Vrije alliantie van Marokkanen" Overleg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er bestaat in ons land een groot gebrek aan allerlei vormen van kinderopvang, met name voor de jongste kinderen en voor kinderen die een opvang gedurende de hele dag en soms ook 's nachts nodig hebben. Om de aandacht te vestigen op dit (grote tekort wordt zaterdag in „De Melkweg" in Amsterdam een speciale actiedag voor de kinderopvang gehou den. Dit is een plaatselijke actie, aangezien wel gesteld kan worden, dat de nood het hoogst is in deze stad. In Amsterdam bestaan bij kinderdagverblijven al wacht tijden van anderhalf jaar. waardoor het voorkomt dat mensen hun kinderen al op de wachtüjkst laten zetten, wan neer de vrouw pas één maand zwanger is. Ook dan komt het kind pas voor plaatsing in aanmerking, wanneer het al zo'n maand of zeven is. (Het is in Amsterdam zelfs voorgeko men, dat een vrouw haar kind kwam opgeven voor opvang in een kinderdagverblijf, ter wijl ze nog niet eens ln ver wachting was.) Hoe komt het dat er in ons land zo'n enorme behoefte be staat aan allerlei soorten kin deropvang? Dat heeft verschillende oor zaken. Zoals bijvoorbeeld de enorme groei van het aantal één-ouder-geztonen, waarin de vader of de moeder die de kinderen bij zich heeft, ge dwongen is te werken en dus een opvang moet zoeken voor zijn of haar kinderen. Verder is er het verschijnsel van het steeds kleiner wordende ge zin, waardoor kinderen thuis vaak geïsoleerd raken, omdat ze geen contact met leef tijdsgenootjes hebben. Ook het toenemende aantal gezin nen van buitenlandse werkne mers (die over het algemeen veel kinderen petten) vereist meer kinderopvang, ln deze gezinnen moeten uit financië le redenen namelijk zowel de vader als de moeder werken, waardoor er iets geregeld moet worden voor de kin deren. Dat steeds meer getrouwde vrouwen naast het gezin een baan willen houden; omdat zij zich onvoldaan voelen, wan neer ze niets anders meer om handen hebben, is nog een oorzaak van een steeds groter wordende vraag naar kinder opvang. Ten slotte kunnen er te grote spanningen in het ge zin tussen moeder, en kinde ren zijn, waardoor het goed is. dat het kind ln ieder geval een aantal uren per dag niet bij de moeder is. Baby's Dat de problemen met de kin deropvang het grootst zijn in de grote steden komt doordat je daar over het algemeen meer gezinnen van buiten landse arbeiders en één-ou dergezinnen hebt, terwijl de ideeën over het buitenshuis werken van getrouwde vrou wen daar ook meer aanhan gers hebben dan op het platte land. Overigens wijst de Werkge meenschap Kindercentra in Nederland er met klem op, dat het fout ls om kinderopvang alleen maar te zien als een voordeel voor de ouders. Deze voorziening is zeker van even groot belang voor de kinde ren, die hierdoor meer contac ten krijgen, zowel met leef tijdsgenoten als met volwas senen. dan ze anders zouden hebben. Steeds meer mensen zijn over tuigd van dit belang, vooral met het oog op de kinderen. Dat blijkt uit de cijfers van de laatste jaren: in 1975 maakte 23,6 procent van alle twee- en driejarige kinderen gebruik van een opvangvoorziening (crèche of peuterspeelzaal meestal), ln 1977 was dit per centage opgelopen tot 32,9 procent. Zoals bijna iedereen het tegenwoordig normaal vindt dat een kind naar de kleuterschool gaat. gaan steeds meer mensen het ge woon vinden, dat ook jongere kinderen een (klein) deel van de week onder leeftijdsge nootjes zijn. Volgens raadsman De Laat hebben het Amsterdamse hof en de advo caat-generaal willen verhinderen dat deze en andere verklaringen in de rechtszaal zouden worden voorgele zen. Buiten de rechtszaal zei De Laat gisteren dat advocaat-generaal Jo sephus Jltta, daarin gesteund door het hof. erop uit is geweest „de poli tiek te weren" Hij zei over aanwijzin gen te beschikken dat de advocaat- generaal en het hof daarover met elkaar van gedachten hebben gewis seld De Laat had geen goed woord voor zulk overleg over. al was het alleen maar. omdat de verdediging erbuiten is gehouden. Na afloop van de zitting wjst De Laat ook te vertellen dat Josephus Jltta hem had laten weten de zaal te zullen verlaten, als er onverhoopt toch ver klaringen met een politiek karakter zouden worden afgelegd. Volgens hem is de angst van de rechterlijke macht voor politiek ln de rechtszaal er ook de reden van geweest dat dep bezetters ln eerste instantie door een politierechter zijn berecht, en niet. zoals ze zelf hadden gevraagd, door een meervoudige kamer van de recht bank De bezetters van het Utrechtse kan toor van de Amicales kunnen van de uitspraak van het hof in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Gisteren was nog niet bekend of ze dat zouden doen. Wanneer de Hoge Raad zich bij het standpunt van het hof zou aan sluiten. zou de officier van Justitie de bezetters opnieuw kunnen dag vaarden. Over het algemeen is de be hoefte aan opvang van kleine kinderen en baby's groter dan aan die van peuters. Peuter speelzalen komen gemakkelij ker van de grond doordat er naast beroepskrachten veel moeders aan meewerken. Maar met de opvang van ba by's ligt dat moeilijker, hier voor zijn veel meer gekwalifi ceerde krachten nodig Andere vormen van opvang, waaraan dringend behoefte bestaat, buitenschoolse op vang (tussen de middag en na school) en totaal-crèches, waar kinderen (bij voorbeeld van alleenstaande ouders met onregelmatige werktijden) zo wel overdag als 's nachts te recht kunnen. Geld Jong en oud hebben in de hoofdstad al vaker gehamerd op het probleem van de kinderopvang. Zoals vorig maand op de Dam. Dat er op het ogenblik zulke grote tekorten zijn aan alle mogelijke vormen van kinder opvang. komt door dat de overheid er weinig geld voor uittrekt. Sedert 31 december 1975 bestaat er bijvoorbeeld een stop op de uitbreiding van de kinderdagverblijven Wel iswaar is in de CRM-begrotlng van 1980 een extra bedrag van vijf miljoen uitgetrokken voor twintig nieuwe kinderdagver blijven, maar de stop op de uitbreiding blijft gehand haafd Die twintig nieuwe dagverblijven zouden net ge noeg zijn om de geregistreer de wachtlijsten in Amsterdam weg te werken, zeggen de or ganisatoren van de actiedag een beetje somber. „Hartelijk bedankt Tommy, en hij Is 1 zelfs nog gevuld ook".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3