Werkgroep Zuid-Afrika is niet tegen investeringen Paus geeft progressieven geen millimeter toe Meer miljoenen voor hervormd diakonaat Trouw Advies aan synode Gereformeerde Kerken Geef dit boefje een Bijbeltje! Kardinaal Suenens afgetreden KERK IN DE WERELD Israël op de drempel van de wereldraad VANDAAG VOORBIJGANGERS Conferenties VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET HS' 2 Van een onzer redacteuren LEUSDEN De werkgroep Zuld-Afrlka van de gereformeerde synode vindt, dat de kerken alleen nieuwe investeringen in Zuld-Afrika dienen te ontmoedigen. Dit dan louter bedoeld als een symbolische actie Want men moet niet de illusie hebben, dat men door investeringen Conventie tegen te gaan de weerbaarheid of de strijdvaardigheid van de machtelozen in Zuld-Afrika bevordert. steeds proberen door democratische en legale oppositie met geweldloze middelen. Daarmee wijst de gereformeerde werkgroep een groot deel van de Zuid-Afnka-voorstellen van de Raad van kerken af. In april legde de Raad van kerken in Nederland in Neder land aan de aangesloten kerken acht voorsteilen inzake Zuld-Afrika voor Hierin worden alle Nederlandse in vesteringen in Zuld-Afrika veroor deeld als ongewenste belangenver- vlechting en een onverantwoorde on dersteuning van de onderdrukkende partij in het rassenconflict Neder landse bedrijven met dochteronder nemingen in Zuid-Afrika dienen deze volgens de Raad van kerken te liqui deren, als zij zich niet inzetten voor de opheffing van de apartheid Geen strategie In het advies, dat de gereformeerde werkgroep thans op het verzoek van het moderamen van de synode over deze voorstellen heeft uitgebracht, wordt gezegd, dat de raad van kerken geen weloverwogen strategie van ver andering ten aanzien van Zuid-Afrika heeft Het enige argument om een eind te maken aan de Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika is de ..ongewenste belangenvervlechtlng met het onderdrukkende regime". Dat wekt volgens de werkgroep de indruk, dat het er alleen maar om gaat. dat de Nederlandse onderne mers weer schone handen hebben. ..Niet onze naam of het Nederlandse imago, maar de bevrijding van de machtelozen in Zuid-Afrika dient onze grootste zorg te zijn," aldus de werkgroep De Raad van kerken bekijkt de zaak uitsluitend uit het oogpunt van de belangenvervlechtlng. maar de gere formeerde werkgroep betoogt, dat de snelle industrialisatie het apartheids- beleid onder zware druk zet. Buiten landse bedrijven zouden daar positief op in kunnen spelen en de emancipa tie van de zwarten kunnen bevorde ren, vooral door zwarte vakbewegin gen als volwaardige onderhande lingspartners te erkennen. Overigens moet de werkgroep erkennen, dat die sociaal-politieke verantwoordelij k- heldszin bij de buitenlandse en ook de Nederlandse bedrijven in Zuid- Afrika in mindere mate aanwezig blijkt te zijn dan had mogen worden verwacht. Kleinschalig Een en ander wil niet zeggen, dat de werkgroep het proces van groot scheepse industrialisatie in Zuid- Afrika toejuicht Een kleinschalige economie zou voor Zuid-Afrika verre de voorkeur verdienen, maar het land heeft nu eenmaal voor een grootscha lige ontwikkeling gekozen, zoals in het westen en ook in het oost-blok wordt toegepast Vanuit het westen kunnen we moeilijk om die redenen de buitenlandse bedrijven verzoeken Zuid-Afrika te verlaten, zolang we in deze niet eerst zelf orde op zaken hebben gesteld, aldus de werkgroep. Onder de blanke Zuid-Afrikanen zijn reactionairen, progressieven en de middengroep. De werkgroep pleit voor een strategie die erop gericht is de blanke middengroep los te weken uit de wurgende greep van de reactio naire harde kem. Dat moet gebeuren door confrontaties met behoud van de dialoog. De werkgroep ziet dat vooral in symbolische acties als het opschorten van een cultureel ver drag. het ontmoedigen van nieuwe investeringen, het tegengaan van sportuitwisseiing, het niet of minder consumeren van Outspan sinaasap pelen. Als symbolische actie kan de werkgroep dan ook meegaan met het voorstel van de raad van kerken, dat alle Nederlanders Zuid-Afrika als va kantieland gaan mijden. De werkgroep vindt het verder be langrijk. dat de kerken van Neder land niet alleen de Zuidafrikaanse raad van kerken, maar alle bevrij dingskrachten in Zuid-Afrika op zijn minst als gesprekspartner erkennen, en dat zonder eenzijdigheid. Dat is met name een pleidooi voor de bewe ging van Gatsha Buthelezi, Inkatha. Deze beweging wil het (anders dan het African National Congress) nog De kerken van Nederland zouden dan ook in overleg met de bevrijdings krachten in Zuid-Afrika mee moeten werken aan het streven om te komen tot een nationale conventie, waarbij de vertegenwoordigers van alle poli tieke groeperingen, zwart en blank, inclusief de ballingen, om de tafel plaatsnemen om samen te beslissen over de toekomst van hun land. De Nederlandse kerken zouden wel een beroep op de Nederlandse rege ring moeten doen, om een wetgeving tot stand te brengen die nieuwe in vesteringen in Zuld-Afrika aan strak ke regels bindt. Een dergelijke maat regel zou tevens kunnen leiden tot een versterking van de toepassing van de gedragscode van de Europese gemeenschap. Ten slotte dringt de werkgroep erop aan. dat de Nederlandse kerken de zwarte vakbeweging financieel en moreel steunen en trainingsfacilitei ten verlenen. De werkgroep van de gereformeerde synode bestaat uit drs H. J. Brink man. dr J. P. Feddeman. dr J. Hen driks en A. Hordijk. De gereformeerde werkgroep erkent, dat het de buitenlandse be drijven in Zuid-Afrika nogal eens aan sociale verantwoordelijk heid ontbreekt, soals hier cartoonist Cork laat zeggen: „Hij werkt als een paard en spaart u seker drie andere gastarbeiders uit." ADVERTENTIE Slechts één pakje sigaretten of twee gebakjes minderen u kunt een Nieuwe Testament 2,63) geven aan één van de 200.000 arme schoolkinderen in Brazilië. Hebt u dét er niet voor over? Giro 901.000 v. In de Rechte Straat te Velp G. met vermelding NTBr. PHILADELPHIA (ANP) De roomskatholieke kerk is niet van plan vrouwen tot priester te wijden o! priesters te laten trouwen. Dat is in het kort de duidelijke boodschap die paus Johannes Paulus II in Philadelphia heeft achtergelaten. geven. Het kan niet zo zijn dat Öod die de impuls gegeven heeft om Ja" te zeggen, nu „nee" wil horen". Over belde punten wordt in Amerika zeer verschillend gedacht en men ver wachtte al dat de paus hier of in Washington er iets over zou zeggen. Alleen mannen voor het priester schap is de manier die „God gekozen heeft om zijn kudde te weiden", aldus de paus. die opmerkte dat dat niets met mensenrechten te maken heeft, maar met de wil van God. Uitsluiting van de vrouw voor het priesterschap betekent volgens de paus geenszins haar uitsluiting tot heiligheid en tot kerkelijke dienst. Bijzonder sterk maakte de paus zich voor de handhaving van het celibaat. Hij maakte nu ook duidelijk waarom er sinds hij paus geworden is geen priesters meer van hun celibaatsver plichting zijn ontheven. Immers, „het priesterschap duurt eeuwig, wij kun nen de eens gegeven gave niet terug- Beroep DEN HAAG (ANP) De Inkomsten van de generale dlakona- le raad (GDR) van de hervormde kerk zijn flink gestegen. De totale ontvangsten over 1978 bedroegen 10,6 miljoen gulden, tegenover 8,7 miljoen ln 1977. Dit blijkt uit een ln het blad „Diakonie" gepubliceerd overzicht. De stijging is vooral te danken aan de hogere opbrengsten van collecten en waarin opgenomen Oe Rotter dammer, met Dordts Dagblad Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jen/e Tammmga Directeur mg O Posima HOO^OKANTOOR PosiDus 869 1000 AW Amsterdam W>bJuistraat 131 Amsieroam Posig 'o 66 00 00 &»<-* Ned Cred«tOar« Reh«*cqor 23 00 12 574 Gem*erieg*o Amjterdorr *11000 REGIO ROTTERDAM.DORDRECHT Postbus 9J8 3000 A* Rotterdam te* 010-115568 iabonnementen en bero*ging) te" OiOii 5688 (redactw) lel 115700 nelsiu.1#nd voor advertenties) WesftXaa* 4 Rotterdam REGO DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 ?50i CC Oen Haag (abonnementen en bezorging) iet 07O-46944S (redactie) lei 070-468884 (uttsKMend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haaq REGK3 NOORD OOST NEDERLAND imisKiiend admrfvsfatei Postbus 3 8000 AA Z«vo«e ie 05200 17030 Me «unarm 56 Zwone Abonnementsprijzen: Per maand f 15 90 Per heartaaJ I 47 70 Per hall jaa- t 95 40 Per taar I 188 60 Ad<rtrtmfeisr<ereo op aanvraag 'SC he adonnemenienoodrachtfn ire adressen teven) Opgave tam*-eterhlen 9-19 30 van maandag t m vt dag Op zondag van 18 20 uur teel 020-913456 Opgave m<e, advertem-es ie" 030 936868 O» sctw-tte'aan Mm.-Adv a'dei-ng posttjs 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswiz-g.noen yt$Mer>0 schttt#:.,» aan onze Amsterdamse adressen giften. Deze bedroegen in 1978 ruim 8 miljoen, tegenover 6,5 miljoen ln 1977 Het meest opvallend is de stijging die waar te nemen valt bij de giften en collecten voor het werelddlakonaat (ln 1978 was dat 4,8 miljoen, ln 1977 3.8 miljoen) en voor de renovatie van het F. D. Roose vel thuis, een actie die alleen in 1978 gevoerd is en die meer dan 8 ton opbracht Voor het eigen werk ontving de raad uit collecten en giften in totaal over 1978 bijna 7 miljoen (ln 1977 iets meer dan 5 miljoen). Voor de medische zending werd ontvangen een bedrag van ongeveer 670.000.- (in 1977 was dat ƒ650.000-). voor 2 procent ont wikkelingssamenwerking ontving men zo'n 20.000,- meer dan in het jaar daarvoor, namelijk iets meer dan 570.000,- Hetzelfde geldt voor het anti-racismeprogramma van de we reldraad van kerken. Ten behoeve daarvan ontving de GDR in 1977 iets meer dan 35.000 gulden, in 1978 was dat meer dan 56 000 gulden. De subsidie die de GDR van het rijk ontving, was ln 1978 minder dan in 1977. namelijk ruim 4.5 ton. tegen over ruim 5 ton het jaar daarvoor De totale uitgaven van de GDR bedroe gen ruim 10.6 miljoen, waarvan meer dan 6 miljoen bestemd was voor hulp verlening Bij een grote silo in Des Moines schudde de paus gisteren de hand van enthousiaste mensen. Eerder had de paus de Ierse kerk St. Patick's bezocht. Hij deed een klemmend beroep op aankomende priesters goed na te denken voor ze de celibaatsverplich ting op zich nemen. Want eenmaal begonnen, „eist de menselijke waar digheid dat men daar ook trouw aan blijft, ongeacht de moeilijkheden die ermee gepaard gaan en de verleidin gen waaraan men bloot staat". Voor de seminaristen was vooral be langrijk dat zij zich oefenden ln „ge hoorzaamheid en zelfopoffering". Ook benadrukte de paus het belang van gemeenschapsleven en discipline en voor alles het theologisch onder wijs in alle zuiverheid en volledig heid. Eerder op de dag had de paus de Oekraiense gemeenschap toegespro ken, die hij vooral prees om de moed waarmee ze aan hun geloof hadden vastgehouden ook ln tijden van bitte re vervolging. „Ik kan de talloze mar telaren van de Oekraïne niet verge ten, die liever hun leven dan hun geloof hebben prijsgegeven". De Oe- kraïnse kerk, die met een zekere zelf standigheid en zelfs met gehuwde priesters wel „ln vereniging met de Heilige Stoel" bestaat, heeft deze eeuw zware vervolgingen doorstaan. Tussen alle grote-stadsbezoeken heeft de paus gisteren Des Molnes' bezocht, een stadje op het platteland van Amerika, waar alles nu op de maisoogst is gericht. Na enkele uren vloog de paus door naar Chicago, waar hij vooral een ontmoeting zal hebben met de grote Poojse gemeen schap. In Chicago hebben progressieve priesters plannen beraamd om de paus duidelijk te maken dat hij kar dinaal Cody moet verwijderen die een ontoegankelijk autoritair optreden wordt verweten. Maar gedurende zijn hele reis wordt de paus afgeschermd van allen die het huidefestijn onaan genaam zouden kunnen verstoren. e pai zien van een stille wake van homo seksuelen. In Boston werd de paus weggeleid van een zwarte demon stratie. In Washington is een actie in voorbe reiding tegen de ongelijke behande ling in de roomskatholieke kerk. BRU88EL (ANP) De aartsbis schop van Mechelen-Brussel, Kardi naal Suenens heeft zijn ontslag aan geboden bij het bereiken van de daar voor gestelde leeftijd (75). De paus heeft het ontslag aanvaard. Het is nog niet bekend wie 8uenens zal opvolgen. Een van de kansheb bers. mgr Uylenbroeck, overleed eer der deze week. Het Belgische aarts bisdom is een bijzonder delicate post: het strekt zich uit over Brussel en over omliggend Vlaams en waals ge bied. Er is dan ook al eens gedacht over een meer federatieve vorm of een splitsing van dit diocees. door Aldert Schipper ADVERTENTIE uitgeverij VERITAS George Vindeman HOOG SPEL Occulte verschijnselen in bijbels perspectief Welke onzichtbare machten probe ren ten spelletje met ons te spelen Hoe zit het met mediums, kristallen bollen en ufo'sIn dit boek orden een lange reeks van occulte ver schijnselen geplaatst m een onthul lend bijbels perspectief. 196 blr - Prijs f 17,90 Edwin Gallagher BIDDEN, MAAR HOE? Een praktisch boek waarin wordt in gegaan op allerlei vragen die er zijn rond het gebed. 100 blz. - Prijs 1 12,90. Dr. Pierre Lanirès ISRAËL- RELAAS VAN EEN ROEPING De geschiedenis van Israel vanaf Abraham tot op heden. War deed Is raël met zijn roepingHeeft het nog een rot te spelen in Gods plan i oor de toekomst f 260 bli Prijs f 29,90 Verkrijgbaar bij de boekhandel De bekende Westduitse theoloog Jür- gen Moltmann uit Tübingen heeft enige tijd geleden opgemerkt dat de oecumenische beweging het gesrpek met het jodendom niet moet laten verzorgen door de afdeling voor de dialoog met andere godsdiensten, maar binnen het kader van Geloof en Kerkorde Dit is een opmerking met vergaande consequenties, waarover de Neder landse kenner van andere godsdien sten prof. D. C. Mulder een brochure in de reeks „Verkenning en bezin ning" heeft samengesteld. Stap verder Het Jodendom hoort eigenlijk in de wereldraad. Moltmann vindt dat je het Jodendom niet gewoon ln één adem kunt noemen met andere reli gies. zoals de islam of het boeddhis me Jodendom en christendom staan samen naast al die andere religies en de verhouding tussen synagoge en PoSltlCl kerk is eigenlijk een oecumenische relatie, zo vindt Moltmann en zo vin den velen met hem. Moltmann doet met zijn standpunt bepaling duidelijk een stap verder dan de kerken gewoonlijk doen. De tijd van de zending onder Israël of de „Jodenzending" is onder invloed van de oecumenische beweging voorgoed voorbij, maar er is nog veel onduide lijkheid blijven bestaan rondom de dialoog met Israél. Het staat voor ieder wel vast dat het Jodendom en het christendom een heel speciale re latie met elkaar hebben. Al was het alleen maar omdat Jezus van Naza reth zo'n oerjoodse man was. Lees er zijn geslachtsregister maar op na. Je zus voelde zich Jood en het christen dom kan dan ook heel wel opgevat worden als een joodse sekte, zoals er wel meer waren in Jezus' dagen. De kerk is uit de synagoge voortgeko men en heeft zich nooit helemaal losgemaakt. De verschrikkelijke moord op zes miljoen Joden, die werd gepleegd ln het hart van de christelij ke wereld, is tevens een bewijs van de liefde-haat verhouding tussen Joden dom en christendom. En is het niet opmerkelijk dat nu uitgerekend van uit Tübingen de mening wordt ver spreid dat het jodendom eigenlijk in de oecumenische beweging thuis hoort? Shalom Ben Chorin. Ben Chorin ver telde dat ook kardinaal Bea (even eens een Duitser!) de vroegere voor zitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen de contacten met de Joden liever via zijn secretariaat liet lopen dan via het secretariaat voor de nlet-chriatenen. Shalom Ben Chorin werpt echter de Prof. Moltmanns opmerking is posi tief opgevat door de joodse theoloog Prof. mr. dr. D. C. Mulder vraag op of het de christenen wel pést aan de joods-christelijke dialoog een andere status te geven. De christelijke partner zou hoogstens de Joodse partner kunnen vragen: ..Zijn jullie bereid om onze dialoog binnen het kader van Geloof en Kerk orde te plaatsen dan wel binnen het kader van de dialoog met andersgelo vigen? Zouden jullie je thuis voe len binnen het kader van Geloof en Kerkorde?" Ben Chorin zou deze vraag met „ja" beantwoorden. Maar prof. Mulder vermeldt in zijn brochure dat deze joodse geleerde in deze opvatting nogal alleen staat en de Nederlandse kenner der nlet-christeiljke godsdien sten geeft tenslotte als zijn mening dat de dialoog met het jodendom thuishoort bij het overige gesprek met andere godsdiensten, maar dat de dialoog met Israël van betekenis moet worden gemaakt voor de oecu mene. De brochure van dr D. C. Mulder heet „Israël tussen dialoog en oecu mene". Hij is verschenen in de serie „Verkenning en Bezinning", een reeks geschriften over de verhou ding van de kerk en het joodse volk. Uitgave Kok, Kampen. Prijs 3,75, te bestellen bij Bureau Kerk en Is raël, Postbus 202, Leusden. Vrouwen mogen zaterdag zelfs niet „de communie uitreiken", een liturgi sche handeling die in Amerika al veelvuldig ook door vrouwen ge schiedt. Als alle priesters zaterdag wegblijven, loopt het communie-uit reiken spaak, tenzij er alsnog vrou wen worden ingeschakeld, zo vermoe den de actievoerders. In Washington zijn nog steeds atheïs ten onvermoeibaar bezig om via de rechter de pausmis onmogelijk te ma ken. Amerikaanse atheïsten die de naam hebben hun „ongeloof" op zeer religieuze wijze te belijden, vinden het een „heilige bodemschennis" als de paus op grond van de Amerikaan se federatie een godsdienstoefening houdt. De Batco De Batco sigarettenfabriek in Amsterdam dreigt naar Brussel te gaan verhuizen. Zo heet dat natuurlijk niet. Het bedrijf wordt overgeplaatst. Het rendeert volgens de directie niet voldoende. In Brussel moet dat beter gaan. zo denkt men daar. En dan doe je dat. Je neemt het bedrijf op en trekt ermee weg. Tweehonderdendertig arbeidsplaatsen minder wordt er dan gezegd. Dichter bij de werkelijkheid: twee honderd en dertig mensen op straat en ongetwijfeld in een groot aantal gezinnen narigheid. De minister deelde mede. want dat hoort bij het berichtdat ik onder het scheren hoorde omroepen, dat er wettelijk geen mogelijkheden waren om de overbrenging van het bedrijf naar Brussel te verhinderen. Een situatie waarover mensen best eens wat dieper kunnen gaan nadenken. Wat wordt er eigenlijk overgebracht? Waarschijnlijk de machines en de directie en de boekhouding en de administratie, kortom alles, behalve de arbeiders. Want daar gaat het natuurlijk om. die zijn hier te duur. En je moet efficiënt denken. Als de arbeiders over vijf jaar in Brussel weer te duur worden en ze hier goedkoper zijn, dan zien we Batco weer terug. Arbeid is tenslotte koopwaar en met arbeiders, met levende mensen die aan het bedrijf verbonden zijn, doe je wat je wilt. Die Hollanders vangen ze toch wel op. Een afschuwelijk beeld van grauw zakendoen. Mensen tellen niet mee. Het wordt tijd dat er een andere moraal onder dit soort ondernemers komt. Een visie op het bedrijf waarbij de mensen nummer één zijn. Voor de Batco is dat blijkbaar niet zo. Tenzij ze gaan luisteren naar oude wetten, waarop de onze nog niet afgesteld zijn en volgens welke wetten de zorg voor de naaste bovenaan staat. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vaassen: J. v. d. 8chee te Heiloo; te Terneuzen: W. G. Gerritsen te De Lier; te Hoorn (buitengew. wljk- gem.): R. S. Brandburg, kand. te Warns veld. Beroepbaar A. W. Zegwaard, vicaris, Oleanderstraat 10, Oud-Beijerland. Afscheid op 7 oktober van Scharne- goutum: A. J. de Bue ber. te Nij- verdal. Intrede te Rhoon: C. J. v. d. Bogerd uit Rijnsburg; te Lutten: H. Kremer uit Stedum; te Nieuw-Stadskanaal: H. J. Oortgiesen uit Schildwolde. Bevestiging te Nijmegen (pastoraat Canisius- en het Wilhelminazleken- huis bijz. werkz.): R. Dijkstra te Velp. Ingeleid tot geestelijk verzorger van het diakonessenhuis te Meppel: M. v. d. Leun, eervol ontslagen predikant met de bevoegdheid van een emeritus van Apeldoorn. Aangenomen het beroep van de gen. synode tot pred. buitengew. werkz. (pastoraat De Heezenberg, Hattem): M. Strikwerda te Oudehorne. EV. LUTH. KERK Intrede te Vlissingen: mevr. W. M. Buissing-van Beers te Middelburg. ALG. DOOPS. SOC. Intrede te Utrecht: R. Hofman uit Bussum. GEREF. KERKEN Afscheid van Groningen-Noord-oost: R. Klijnsma ber. te Zoetermeer; van Papendrecht: R. H. Nieuwenhuis ber. te Emmeloord; van Oss: P. Verschoor ber. te Aalsmeer. Intrede te De Bilt (parttime): H. M. Vroom uit Heemstede, te Ooster- meer: H. K. Wolters kand. uit Kam pen; te Sint-Jacobiparochie: W. Wij- benga uit Idskenhuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Giessendam: W. de Graaff wegens emeritaat; van Vollen- hove: D. Nieuwenhuis wegens emeri taat GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (V8): A. Ver- gunst te Veen, die bedankte voor Wa- geningen. Dr. E. W. Tuinstra Het algemeen bestuur van het Neder lands Bijbelgenootschap heeft dr E. W. Tuinstra. hervormd predikant te Eist tot ondervoorzitter benoemd. Dr. Tuinstra heeft jaren ais zendingspre dikant in Indonesië gewerkt. Hij was daar docent aan de theologische aca demie op Ambon. Dr. Tuinstra volgt de christelijke gereformeerde ds. B van Smeden uit Den Haag op. Deze trad in mei van dit jaar af. omdat hij de maximale periode van tien jaar als bestuurslid had afgesloten. De alge mene vergadering van het NBG be noemde hem tot lid van verdienste. Het Nederlands Bijbelgenootschap kent twee ondervoorzitters. De ande re is ds G. J. Rijks, hervormd predi kant te Santpoort. J. I. M. Welslng Mr. J. I. M. Welsing, voormalig am bassadeur van Nederland bij het Va- tlcaan, heeft bij de rooms-katholleke organisatie voor ontwikkelingssa menwerking Cebemo de functie aan vaard van coördinator van het voed selhulpprogramma op Europees niveau. Het koninkrijk der hemelen is na bijgekomen, najaarsconferentie Mid dernachtsroep. sprekers Theo Dik- kes. Joop Malgo. Chr. van Duuren, J Kits sr., 27-28 oktober, Ons Centrum, Traay 299. Driebergen. Inl en opg tel 071-149480

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2