Irussel' achter Nederland conflict varkensexport amaica leest MF lesje Handelsrelatie tussen VS en Rusland weer gespannen Derde wereld past zich aan bij bestaande orde Licht herstel dollar Bij transportbedrijf 'schandalige toestanden' 'Hoge rente ongunstig' /est-Duitsland om nadere uitleg gevraagd De Schelde (RSV) wil 250 man in dienst nemen Goud beneden de $400 Amro-topman: Belangstelling voor woningisolatie „vrij verheugend" Ondanks recordleveranties aan graan Amper politiek bij jaarvergadering IMF RIJD AG 5 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15- RHS 17 Hart onze correspondent ClRUSSEL Europees landbouwcommissaris Gundelach heeft gistermiddag in Den Haag Ufinister Van der Stee van landbouw ontmoet in verband met de Duitse importblokkade van sderlands varkensvlees. Gundelach heeft laten weten, dat de Europese Commissie, het (gelijks bestuur van de EG, West-Duitsland heeft verzocht om nadere uitleg van de k'kljokkade Mocht die niet op korte termijn komen, of niet aanvaardbaar zijn, dan zal de mdsrepubliek worden gedaagd voor het Europese Gerechtshof in Luxemburg. kt het verzoek om nadere uitleg is ^commissie begonnen met een pro cure op basis van artikel 169 van _pt EG-Verdrag. Duitsland is door dit sluit, zo zegt men in EG-kringen, jenlijk al in het ongelijk gesteld. In :t onderhavige artikel staat: „indien commissie van oordeel is. dat een Istaat één van de krachtens het verdrag op hem rustende verplichtin gen niet is nagekomen, zij dienaan gaande een met redenen omkleed ad vies uitbrengt, na deze staat in de gelegenheid te hebben gesteld zijn opmerkingen te maken". Ook Nederland is een procedure be gonnen. begaseerd op artikel 170 van De koelcellen van de vleesverwerkende fabriek Ceveco in Twello zijn voller A lan normaal in verband met het uitvoerverbod van varkens naar de Bondsrepubliek. Geprobeerd wordt de vergrote voorraad te verminderen oor meer afzet in Nederland en exportvergroting naar andere landen, zoals ""talie. Tegen het einde van de week worden grote opslagproblemen ver dacht. poor Nico Kussendrager BELGRADO „De steun Van het Internationaal Mone- air Fonds (IMF) kan nuttig zijn voor ontwikkelingslan- fe biecht den die in ernstige betalings balansmoeilijkheden zijn ge komen. Duidelijke en ver standige hervormingen kun- tien een land helpen te overle ven en de basis leggen voor ben economisch herstel". lende prijzen van suiker en bauxiet, red.) Jamaica was door zijn reserves heen. de tekorten stegen en dé infla tie bedroeg 20 procent per jaar. „Als een land steun nodig had, was het Jamaica wel", aldus Bell. Dat zei gisteren de minister van fi nanciën en planning van Jamaica, Bell. tijdens de gezamenlijke larvergadering van IMF en Wereld- k in Belgrado. Maar het zou nog beter kunnen, zo meende hij. De aanpassingen zijn te hard. Bij het stellen van voorwaarden aan de lan den. die hulp krijgen moet meer aan dacht worden gegeven aan de sociale en politieke omstandigheden. Dat, al dus Bell. lijkt het geval te zijn bij de nieuwe richtlijnen voor het fonds, en dat juichen we toe". Betalingsbalans- isteun (om landen uit directe tekorten te helpen) moet op tijd en voldoende ijn. Het is. ook voor het fonds, beter iet geld te vroeg te geven dan te laat. [Landen zouden zo tijdig mogelijk :ontact met het IMF moeten opne- len. om te voorkomen dat de proble- len ernstig worden. Bovendien kan 'an ontwikkelingslanden niet ver wacht worden, dat zij zich net zo snel iherstellen als de ontwikkelde landen. (Vandaar dat de steun moet zijn aan- gepast aan de moeilijkheden en mo gelijkheden van dat land. Jamaica, aldus Bell. kwam in moei lijkheden door de hoge olieprijzen, achterblijvende produktie en tegen vallende exportinkomsten (door da- Nadat het eiland te biecht was ge gaan bij het IMF werd besloten tot een aantal devaluaties van de munt, en een loon- en prijspolitiek. Daar naast werd de produktie opgevoerd, terwijl de vraag binnen de perken werd gehouden. „Het was een klassie ke IMF-benadering voor economisch herstel", zo zei Bell. In ruil voor de hervormingen leende het fonds Ja maica 160 miljoen gulden, waar later nog eens 200 miljoen bijkwam. Het herstelprogramma heette technisch te zijn, maar. aldus Bell, de bevolking kon alleen van de voordelen worden overtuigd door te wijzen op de meer dere werkgelegenheid die van het aanhalen van de buikriem op den duur het gevolg zou kunnen zijn. Slechts weinig landen zouden, zo zei de bewindsman, een dergelijke perio de zonder openlijk geweld hebben doorgemaakt, maar het lukte Jamai ca. Overigens verzweeg hij dat op het Caraïbische eiland wel degelijk rellen hebben plaatsgevonden, zij het dat die geen grote omvang hebben ge kregen. Bell was één van de weinige bewinds lieden van ontwikkelingslanden, die diepgaand inging op de handel en wandel van het IMF bij het helpen van ontwikkelingslanden in moeilijk heden. Uit gesprekken met Jamai- caanse delegatieleden na de rede van de minister bleek duidelijk, dat zij het niet eens zijn met de kritiek, dat het fonds te harde en zakelijke voor waarden stelt, die ten koste gaan van een evenwichtige ontwikkeling. Zon der het IMF. werd gezegd, zou Jamai ca bankroet zijn gegaan. het Verdrag van Rome. Deze proce dure schrijft een bemiddelingsperio de van drie maanden voor. alvorens het Europese Hof in Luxemburg de zaak behandelt. Nederlandse expor teurs achten dit te lang duren, omdat het in wezen gaat om een tamelijk banaal geschil, dat wel een schade post van een miljoen gulden per dag oplevert. Het gaat. zoals bekend, om de wijze waarop varkens dienen te worden on derzocht op trichine (haarwormpjes), een ziekte die eigenlijk niet meer voorkomt. De trichinecontrole is één van de weinige, die, met name door Duits verzet, niet onder de Europese competentie valt. Duitsland mag daarom wel zijn eigen keuringsvoor schriften opstellen. Die mogen echter niet zo worden toegepast, dat ze in feite het vrije handelsverkeer tussen lidstaten belemmeren. In het verleden heeft West-Dultsland getracht hieraan te ontsnappen door niet zelf aan de grens dergelijke keu ringen te verrichten, maar door Ne derlandse exporteurs te verplichten dit zelf te doen. om moeilijkheden aan de grens te voorkomen. Ook deze praktijk werd door het Europese Hof verboden. Motieven Het Produktschap voor Vee en Vlees (PW) is zeer verheugd over de „ken nelijke voortgang" die bij pogingen tot oplossing van het conflict zijn geboekt. Van daadwerkelijke voort gang is echter alleen sprake als West- Duitsland op de kortst mogelijke ter mijn de commissie inlicht over haar motieven voor de invoerstop en de commissie aan de hand daarvan ver dere maatregelen zal kunnen nemen, aldus het PW. Die zijn hard nodig, aldus een woord voerder. want de prijzen van de slachtvarkens zijn door de invoerstop reeds gedaald met een dubbeltje per kilo: van 3,77 gulden naar 3,67 gulden. Als de invoerstop aanhoudt zou er een aanzienlijk sterkere prijsdaling optreden. Het ministerie van landbouw vindt de uitspraak van de Europese com missie een eerste bewijs van de Juist heid van de Nederlandse houding in deze zaak. Een woordvoerder ver wacht dat dit zal leiden tot spoedige duidelijkheid inzake de recht- of on rechtmatigheid van de Duitse invoer stop. Het ministerie blijft bereid met de Westduitsers om de tafel te gaan zitten. De Duitse minister van volksgezond heid, mevrouw Huber, hoopt dat het door deze procedure mogelijk zal zijn spoedige duidelijkheid te krijgen over de aanvaardbaarheid van de Ne derlandse proefmethode. De Duitse regering heeft er begrip voor dat de Europese Commissie deze procedure is begonnen. Van een onzer verslaggevers OOES De Koninklijke Maatschap pij „De Schelde", dochtermaatschap pij van het Rljn-Schelde-Verolme- concern en gespecialiseerd in de bouw van marinevaartuigen, heeft dringend behoefte aan 250 man pro- duktiepersoneel. zo heeft districts bestuurder R. Bil van de Industrie bond CNV meegedeeld. De marine werf zal binnenkort een wervings campagne starten. Vervoersbonden houden hoorzitting voor chauffeurs AMSTERDAM (ANP) De Vervoersbonden FNV hebben een hoorzitting gehouden voor de 85 chauffeurs, werkzaam bij het transportbedrijf Goes in Vleuten. Dit, nadat bij de bonden een groot aantal klachten over deze firma was binnengekomen. De Chinese vice-premier Wang Renzhong, tevens minister van landbouw, verblijft acht dagen in ons land. Behalve zich oriënteren op de laatste ontwikkelingen op het gebied van de veehouderij, toonde de vice-premier ook veel belangstelling voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Gisteren bracht hij een bezoek aan een proefstation voor tuinbouw onder glas in Naaldwijk. De tomaten, hoewel nog aan de groene kant, stonden er prima bij- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na een aan vankelijk min of meer af wachtende handel, die gering en nerveus van karakter was. is donderdag voor de Ameri kaanse dollar op de Europese wisselmarkten een licht her stel voor de dollar opgetre den. De goudprijs kwam be neden de 400 dollar. Handelaren schreven de verbetering toe aan de mogelijkheid van nieuwe Amerikaanse maatregelen tot steun aan de dollar. In dit verband werd o.a. genoemd een verhoging van het Ame rikaanse bankdisconto van 11 tot bij voorbeeld 13 procent. Daarmede, zo werd gezegd, zou de regering-Carter kunnen tonen, dat het haar ernst is met inkrimping van de geldomloop en dus met de bestrijding van de geldontwaarding. Dat er wel eens maatregelen van Amerikaanse zijde op komst zouden kunnen zijn, werd opgemaakt uit het feit, dat nagenoeg de voltallige Ame rikaanse delegatie, inclusief de Ame rikaanse minister van financiën. Mil ler. gisteren uit Belgrado, waar de LEEUWARDEN - BIJ deze stand van de conjunctuur en de werkloos heid. bij dit economische klimaat, past niet een voor ons land historisch zo hoog rentepeil als waarmede men vandaag wordt geconfronteerd. Dit constateerde dr. H. G. Advocaat, lid van de raad van bestuur van de Amro Bank, In een voordracht voor de Ka mer van Koophandel in Leeuwarden. Door de te hoge rente vallen private investeringsprojecten af. De Amro- topman stelde niet, dat alleen op ren te-overwegingen bepaalde investe ringsbeslissingen door het bedrijfsle ven niet worden genomen. Daarbij speelt de beoordeling van de algeme ne conjuncturele situatie een grote rol. Wel meende hij, dat de kritische grens waarboven men het niet meer aandurft, bij een te hoog rentepeil eerder wordt bereikt. En dat ls vol gens dr Advokaat een ongewenste ontwikkeling. In het door De Nederlandsche Bank gevolgde monetaire beleid past ln de huidige situatie een hoge rente. Dat ls, zo zei de Amro-bestuurder, het offer dat gebracht moet worden voor de te verwachten voordelen van het EMS (Europese Monetaire Stelsel). jaarvergaderingen van het IMF en de Wereldbank worden gehouden, naar de VS is teruggekeerd. In Frankfort steeg de dollar van 1,7495 mark (woensdag) tot 1,7653 mark, zonder dat de Duitse centrale bank behoefde in te grijpen. In Am sterdam noteerde de dollar 1,9590, tegen donderdag 1,9425. Dollars in bankpapier stegen tot 1,90-2,00 (1,89-1,99). Tegenover de stijging van de dollar koers stond een nieuwe daling van de goudprijs. Op de Londense markt werd de goudnotering donderdag morgen officieel vastgesteld op 394,50 voor één ounce (31,1 gram). Woens dagmiddag gold nog 402 dollar en woensdagmorgen zelfs nog 418,50 dol lar voor één ounce. In Amsterdam zakte de goudprijs van 25.270-25.770 tot 24.290-24.790 per kilo. Volgens de bonden heersen er bij dit bedrijf „schandalige werkomstandig heden". Zo zou de CAO op groot scheepse wijze worden ontdoken, zou het rijtijdenbesluit aan de laars wor den gelapt en zouden de chauffeurs bloot staan aan Intimidatie. Boven dien zouden zij, als ze te oud worden, als oud vuil aan de kant worden gegooid. Op de hoorzitting, waarvan „Onder weg". het blad van de vervoersbon den FNV. een verslag heeft gemaakt, bleek dat 70 van de 85 chauffeurs op rittengeld staand Dat betekent een basisloon van vierhonderd gulden per week plus een zogenaamde jaagpre- mie per rit. Dit heeft, volgens „Onderweg", tot gevolg dat er werkweken van 80 tot 100 uur worden gemaakt. De reste rende chauffeurs, die wel onder een CAO rijden, krijgen, volgens de ver- voersbond, nog steeds niet de verho gingen die geruime tijd geleden zijn overeengekomen. Vervalsen Met het rijtijdenbesluit wordt, vol gens de chauffeurs, op grote schaal de hand gelicht. Het bedrijf zou zich van verschillende methoden bedie nen om de tachograaf gegevens te ver valsen. Chauffeurs, die lastig worden krijgen, zo bleek op de vergadering, van de baas de meest onmogelijke klussen opgedragen, of worden op een oude wagen gezet die onderweg geheid kapot gaat. Bij terugkomst krijgen ze te horen dat ze het bedrijf op kosten Jagen en daarom beter kunnen vertrekken. Volgens de vervoersbonden ls contro le op wantoestanden geen eenvoudi ge zaak. „Ondernemers bewandelen steeds sluwere wegen om de zaak te flessen." Is er sprake van zwendel dan kan het door de overheid benoemde College van Advies samen met de Loontechnlsche Dienst en de Rijks verkeersinspectie ingrijpen. Deze diensten hebben volgens de vervoers bonden de bevoegdheid op ieder wil lekeurig tijdstip het bedrijf binnen te lopen en inzage in de boeken te ver langen. Een bij de personeelsvergadering aanwezige vertegenwoordiger van het ministerie van verkeer en water staat waarschuwde de chauffeurs te gen de verwachting, dat Goes snel aangepakt kan worden. De gebroe ders Goes zelf wensten geen commen taar te geven op de tegen hen uitge brachte beschuldigingen. DEN HAAO (ANP) Volgens staats secretaris Brokx (hulsvesting) is er een „vrij verheugende" belangstel ling voor het isoleren van woningen. Niet alleen van eigenaren en bewo ners, maar ook van huurders en wo- ntngcoöperaties. In het kader van het nationale Isole ringsprogramma 1978-1990 zullen Jaarlijks 200.000 woningen worden ge ïsoleerd. Uiteindelijk zullen dat 2.4 miljoen woningen zijn, zodat een groot deel van de woningvoorraad ln ons land ln 1990 op de Juiste wijze zal zijn geïsoleerd. Dit heeft de staatssecretaris ln Den Haag gezegd kort voor de start van een voorlichtingsactie per trein. Vol gens hem kan iedere woning zonder al te veel problemen goed worden geïsoleerd, wat zijns Inziens een enorm stuk comfortverbetering bete kent. Het departement heeft voor de actie een restaurantwagon van de Neder landse Spoorwegen gehuurd. Deze wagon ls als Informatiecentrum inge richt voor reizigers in de bewuste trein. MOSKOU (UPI/AFP) De Amerikaans-Russische handelsrelaties zijn nog steeds gespannen. Zozeer zelfs, dat „Prawda" gisteren, ondanks de door de Verenigde Staten in het vooruitzicht gestelde recordleveranties aan graan, sprak van „blinde Anti-Sowjetgerichtheid". Het officië le orgaan van de Russische communistische partij doelde daarmee op een recente wijziging in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden van een wetsvoorstel om de handel tussen de twee landen te kunnen gebruiken als middel om druk uit te oefenen op socialistische landen. „De Russische economie is in staat het land alles te leveren wat het nodig heeft en elke poging om handel als drukmiddel te gebruiken ls tot mis lukken gedoemd, want de Sowjet- Unie is niet alleen aangewezen op de Amerikaanse markt, er zijn ook ande re", aldus Prawda. Het blad herinnert eraan, dat vijf jaar eerder de Ameri kaanse Senaat zijn weigering om de Sowjet-Unie ln handelsverdragen de status van „meestbegunstigde natie" toe te kennen, vergezeld liet gaan van „onaanvaardbare eisen met betrek king tot wijziging van de binnenland se wetgeving van de Sowjet-Unie". Met die onaanvaardbare eisen werd gedoeld op de Amerikaanse eis tot liberalisatie van de emigratie van Russische Joden. Veiligheid Intussen heeft de Amerikaanse mi nister van defensie, Harold Brown, besloten de levering tegen te houden van materialen, die bestemd zijn de capaciteit van een drie jaar geleden aan de Sowjet-Unie geleverde compu ter uit te breiden. Niet duidelijk is of dit besluit een voortvloeisel ls van de laatste „Cuba-crisis". Volgens inge lichte kringen van het ministerie heeft Brown dit ln een op 27 septem ber gedateerde brief laten weten aan de inmiddels demissionair geworden minister van handel, Juanita Kreps. Volgens de Amerikaanse wet beslist dit ministerie over het geven van ex portvergunningen naar communisti sche landen, maar defensie kan be zwaar maken tegen bepaalde trans acties als die 's lands veiligheid ra ken. Alleen de president kan dan nog een beslissing van defensie terug draaien. De computer waar het allemaal om gaat ls de Cyber-73-1, die ln 1973 door de Amerikaanse firma Control Data aan het Russische ministerie van technologie werd geleverd ten behoe ve van een centrum voor seismolo gisch onderzoek bij Moskou. Ammoniak, belangrijke kunstmest- grondstof, uit de Sowjet-Unie in de VS ingevoerd door Occidental Petro leum, kan een nieuw wrijvingspunt ln de Amerikaans-Russische handel worden. De Invoer uit de Sowjet-Unie verstoort volgens vertegenwoordi gers van de Amerikaanse chemische industrie de Amerikaanse markt, zo dat president Carter wellicht tot een speciaal handelsakkoord terzake met de Sowjet-Unie zal moeten komen. Dit verklaarde een woordvoerder van een commissie voor de buitenlandse handel van het Amerikaanse congres, die president Carter ln de komende dagen over eventuele maatregelen zal moeten adviseren. Occidental Petro leum enige Importeur ln de VS van dit produkt uit de 8owjet-Unle verklaarde overigens erop te vertrou wen, dat de president niet zal beslui ten tot beperking van de invoer van Russische ammoniak. De VS hebben de Sowjet-Unie laten 'weten, dat zij ln de komende twaalf maanden 25 miljoen ton graan ln de VS kunnen kopen. Dit ls een record voor deze aankopen. In het seizoen 1978-79 kochten de Russen 15,7 mil joen ton Amerikaans graan. Een nieuwe aankoop van 25 miljoen ton zou een stijging van 60 procent verge leken met 1978-79 betekenen en neer komen op een hoeveelheid gelijk aan tien procent van de Amerikaanse oogst. Het Amerikaanse ministerie van landbouw schat, dat de Sowjet- Unie wegens haar slechte oogst vol gend jaar ln totaal 32 miljoen ton graan zal moeten Invoeren. dooi Nico Kussendrager BELGRADO De sfeer op de jaarvergadering van IMF en Wereldbank is totaal verschillend van die van grote VN-conferenties zoals bij voorbeeld de UNCTAD. Hier geen dreigementen van de derde wereld en nachtenlange vergaderingen om het toch nog eens te worden. In plaats daarvan wordt de ..jaarlijkse discussie" gehouden, die helemaal geen discussie is maar louter het afsteken van redevoeringen in de grote conferentiezaal. Na de toespraken van McNamara (Wereldbank) en De Larosière (Internationale Monetaire Fonds) bestaat daarvoor amper nog belangstelling. De „discussie" kabbelt rustig voort. Woordvoerders uit de derde wereld spreken soms namens hele groepen landen. Probeer dat eens op een VN- conferentie, waar de ontwikkelings landen ook vaak onderling overhoop liggen. Over monetaire zaken zijn ze het wel eens gaf minister Andriessen (financiën) daarvoor als verklaring, maar dat is slechts ten dele waar. Wat betreft een schuldenregeling bij voor beeld willen sommige derde wereld landen wel een algehele kwijtschel ding. maar andere landen zijn daarte gen. Zij vrezen dat met het schrappen van hun schulden het vertrouwen in hen wordt ondermijnd en de krediet waardigheid ln gevaar komt. Dat speelde ook a) tijdens de vorige jaarvergadering van IMF en Wereld bank. in de Filippijnse hoofdstad Ma nila. Die werd gehouden ln 1976, ge lijktijdig met de Noord-Zuidconfe rentie in Parijs. Daar maakte de der de wereld zich sterk voor een schul denregeling. maar met name Mexico keerde zich daartegen bij IMF en Wereldbank. De ontwikkelingslan den hebben belang bij die instellin gen en zij hoeden zich er wel voor om hen moeilijkheden te maken. Maatpakken Wie rondkijkt in het grote SAVA- conferentiecentrum in Belgrado vraagt zich af, of er wel ooit sprake is geweest van een nieuwe economische orde. In allerlei internationale forums hebben de ontwikkelingslanden zich daar bijzonder druk over gemaakt, maar hier is het woord nauwelijks gevallen. BIJ IMF en Wereldbank past de derde wereld zich aan aan de bestaande orde in de wereld. Dat blijkt uit de kleinste dingen. Op VN-conferenties willen afgevaar digden nog wel eens rondlopen ln de traditionele kleding van hun landen, maar in Belgrado zijn het goed gesne den maatpakken alom. De slag is al verloren als ze zich 's morgens aan kleden. zei een college van de Far Eastern Economie Review tegen me. Eén van de weinigen die met de nieu we economische orde op de proppen kwam was de Joegoslavische presi dent Tito, die dinsdag de zitting opende. HIJ zei er echter meteen bij dat zo'n orde tot stand moet komen door „coöperatie" in plaats van „con frontatie". Wel een ander geluld dan dat van de Cubaanse leider Castro, die tijdens de vergadering van de niet-gebonden landen, vorige maand, opriep de rijen te sluiten tegen het „imperialisme", dat het „belangrijk ste struikelbolk" is voor de ontplooi ing van de derde wereld. Veel sprekers uit de derde wereld vallen Tito bij als hij praat over een goede samenwerking met de westerse landen, hoezeer die tegenover de der de wereld ook ln gebreke zijn geble ven. Even dreigde het op een bepaald punt mis te gaan. namelijk toen ge pleit werd voor het toetreden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) als waarnemer bij IMF en We reldbank. Die twistappel ls echter zorgvuldig doorgeschoven naar een volgende blleerkomst. Een Neder- landsc bankier zei op één van de vele, rijk besprenkelde ontvangsten, dat de PLO-zaak een voorbeeld was dat de politiek IMF en Wereldbank bin nensluipt. Het is eerder omgekeerd. Juist uit het feit dat de Palestijnse zaak zorgvuldig is omzeild, blijkt dat de politiek bekwaam buiten de deur wordt gehouden. Bankiers Bankiers zijn hier in Belgrado overi gens in groten getale aanwezig, door gaans met echtgenote. De bankiers vervangen hier de actievoerders van de niet-gouvernementele organisa ties (NGO's), die op VN-bijeenkom- sten in groten getale aanwezig zijn. „Zijn bankiers dan geen actiegroep?" vroeg één van hen me over een glas whisky. HIJ was het niet eens, dat het IMF- en Wereldbankgebeuren in Bel grado a-politiek is. „Wat is er meer politiek dan het .lenen van geld?" Sterker nog: wat is er meer politiek dan het bestendigen van de huidige economische orde. De man verzekerde overigens, dat er goede zaken worden gedaan en veel collega's vallen hem daarin bij. De jaarvergadering van IMF en Wereld bank ls veeleer een marktplaats, waar bankiers elkaar tegenkomen en contacten leggen met ontwikkelings landen. dan een bijeenkomst van mi nisters van financiën en directeuren van centrale banken. Reacties van afgevaardigden van de derde wereld bevestigen dat. Toen ik een vertegenwoordiger van Zuid-Ko- rea halverwege de roltrap vroeg naar zijn indrukken van de jaarvergade ring, zei hij: „Goed. Er zijn veel ban ken die ons geld willen lenen". Dat geldt zeker niet voor alle ontwikke lingslanden. Het zijn weer de armsten onder hen, die aan het kortste eind trekken. In die landen bestaat zo wei nig vertrouwen, dat geen bankier zijn geld erin zal steken. Die landen moe ten te biecht bij het Internationale Monetaire Fonds, dat aan zijn steun voorwaarden verbindt om de econo mie in de landen met betalingsbalan stekorten weer ln het gareel te bren gen. Tegen die voorwaarden bestaat nogal wat verzet (de behoeften van. landen zijn soms ln strijd met de praktijk van het Fonds, zei de afge vaardigde van Peru, dat dat aan den lijve heeft ondervonden. Maar ook dat wordt slechts ln de meest voor zichtige bewoordingen naar voren ge bracht. Alles moet worden gedaan om het Internationale geldfonds niet tegen de derde wereld in het harnas te Jagen. Gematigd Dat de derde wereld zich zo gematigd opstelt kan natuurlijk worden toege schreven aan het feit, dat ze naar verhouding weinig inbreng heeft bij de Wereldbank en het IMF (de rijkste landen hebben de meeste zetels en de meeste zeggenschap). Maar dat ls eer der een gevolg, een weerspiegeling van de bestaande verhouding, dan oorzaak van het kale optreden van de ontwikkelingslanden. Veel eerder ls het zo dat de derde wereld ziet waar haar belangen lig gen. BIJ de „kapitalistische. Imperia listische" en nog zo wat-lnstelllngen als IMF en Wereldbank. En de derde wereld kan daar tot nu toe weinig tegenover stellen. Op aandringen van Castro is er op Cuba door de niet- gebonden landen gepraat over een fonds dat ervoor moet zorgen dat de gevolgen van de inflatie voor de ont wikkelingslanden worden verzacht. Hier in Belgrado hoor Je daar nie mand over, net zo min als gepraat wordt over een betalingsunie binnen de derde wereld. Ook het toeschuiven van dollars door de olielanden aan de arme broeders ln de andere ontwikke lingslanden is niet aan de orde. Voor zover dat gebeurt gaat dat veelal via de westerse banken, die daar goed aan verdienen. Daar is, aldus een Franse bankier, niets op tegen De huidige economische orde van de „vrije" markteconomie heeft ln Bel grado gewonnen. De nieuwe economi- sche orde van de „geregelde planeco nomie" waarbij sommige ontwik kelingslanden baat denken te hebben heeft verloren. Er ls niet eens slag geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17